وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

كفاره استمنا در روزه چيست

پرسش: آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

163

كفاره استمنا در روزه چيست

خود ارضايي يا استمنا يكي از گناهان كبيره محسوب مي شود ، و اگر كسي در هنگام روزه آن را انجام دهد سبب باطل شدن روزه اش ميگردد و بايد كفاره بدهد. غسل جنابت هم واجب می شود(همانند سایر غسل ها است ولی باید به نیت غسل جنابت باشد). برخي از مراجع مي فرمايند بايد كفاره جمع بپردازد. لازم به ذكر است كه استمنا مخصوص به آقايان نيست و اگر خانمي خود ارضايي كند روزه اش باطل مي شود. ملاعبه (بازی) با همسر و استمنا توسط همسر حرام نيست اما اگر هنگام روزه منجر به خروج مني شود، (اگر از عمد ملاعبه کنند تا منی خارج شود) کفاره نیز واجب می شود . حکم ملاعبه با همسر در حال روزه و نظر مراجع را از اینجا کلیک کنید و بخوانید. 

نكته:

1- ما قبلا در نوشتاري « احكام جامع استمنا در حال روزه » را مطرح كرديم. -حتما مطالعه كنيد- در اينجا كفاره استمناء را در تكميل آن نوشته براي شما آماده نموده ايم.

2- اگر شخص در حال روزه چند بار خود ارضايي (استمناء) كند، طبق نظر برخي از مراجع بايد كفاره را تكرار نمايد. مي توانيد مقاله «تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه» را نيز ببينيد

3- کفاره جمع یعنى  دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را سیر کند (مد طعام تقریبا 750 گرم بدهد). اینجا کلیک کنید.

4-اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید، برخی از مراجع می فرمایند روزه آن شخص باطل است. اینجا کلیک کنید و مسئله 1594 را با نظر 10 مرجع ببینید.

مطابق نظر آيت الله خامنه ای
مطابق نظر آيت الله خامنه ای

استمنا (خود ارضایی جنسی)

مسأله ۸۳۴) اگر روزه دار عمداً کاری کند که منی از او بیرون بیاید، روزه اش باطل می شود.

مسأله ۸۳۵) اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری کند، در صورتی که منی بیرون نیاید، بنابر احتیاط باید روزه را تمام کند و بعداً قضای آن را هم بگیرد.

مسأله ۸۳۶) اگر از روزه دار در خواب یا بیداری بی اختیار منی خارج شود، روزه باطل نمیشود.

مسأله ۸۳۷) محتلم شدن۱ در روز، روزه را باطل نمی کند و اگر روزه دار بداند که با خوابیدن محتلم می شود، میتواند بخوابد.

مسأله ۸۳۸) اگر روزه دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، واجب نیست از آن جلوگیری کند.

مسأله ۸۳۹) اگر روزه دار در روز ماه رمضان و سایر ایام که روزه است در حال خواب جنب شود، پس از بیدار شدن واجب نیست فوراً غسل کند.

باطل كردن روزه با محرّمات

342. حکم کسى که با آميزش جنسى حرام يا استمنا يا خوردن و نوشيدن حرام روزه خود را در ماه رمضان باطل نموده چيست؟
ج) در فرض مرقوم بايد شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد و احتياط مستحبّ آن است که هر دو را انجام دهد.

343. اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟
ج) اگر منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمى‌‏شود لکن احتياط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگر استمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست .

پرسش: در ماه رمضان استمنا کردم البته به قصد بیرون آوردن منی نبود ولی منی از من خارج شد و می دانستم که به واسطه بیرون آمدن منی روزه ام باطل می‌شود حالا چه باید بکنم؟ آیا باید ۶۰ روز یا ۶۰نفر را سیر کنم یا نه؟

پاسخ: اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.

پرسش: نوجوانی در روزه ماه مبارک استمناء می کرد حال وظیف او چیست؟

پاسخ: اگر کسى استمناء کند ، درحالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد و استمناء را انجام می دهد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان و یک روز قضا کند.
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روز علاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سيستاني .


 

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

استمنا در حال روزه
س. كسي‌ كه‌ نمي‌دانسته‌ استمناء روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و حتي‌ يك‌ گناه‌ كبيره‌ است‌، اگر اين‌عمل‌ را انجام‌ دهد. آيا روزه‌ او باطل‌ است؟ اگر باطل‌ است،‌ كفّاره‌ دارد يا خير؟

ج. در فرض‌ سؤال‌، بايد قضاي‌ روزه‌ را بگيرد، ولي‌ كفّاره‌ ندارد. بلي،‌ اگر جاهل‌ مقصّر باشد، به اين‌ معني‌ كه‌ در موقع‌ ارتكاب‌ عمل‌، احتمال‌ حرمت‌ بدهد و سؤال‌ نكند و يا بداند استمناء حرام‌ و معصيت‌ است‌، هرچند نداند كه ‌روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و اگر در روز ماه‌ رمضان‌ انجام‌ دهد، كفّاره‌ جمع‌ دارد. والله العالم.

س21. كسي‌ كه‌ نمي‌دانسته‌ استمناء روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و حتي‌ يك‌ گناه‌ كبيره‌ است‌، اگر اين‌عمل‌ را انجام‌ دهد آيا روزه‌ او باطل‌ است‌ ؟ اگر باطل‌ است‌ كفّاره‌ دارد يا خير؟ اگر دارد مقدار آن‌ چقدراست‌؟
ج‌ ـ در فرض‌ سؤال‌، بايد قضاي‌ روزه‌ را بگيرد ولي‌ كفّاره‌ ندارد، بلي‌ اگر جاهل‌ مقصّر باشد، به اين‌ معني‌ كه‌ درموقع‌ ارتكاب‌ عمل‌، احتمال‌ حرمت‌ بدهد و سؤال‌ نكند و يا بداند استمناء حرام‌ و معصيت‌ است‌، هرچند نداند كه‌روزه‌ را باطل‌ مي‌كند و در روز ماه‌ رمضان‌ انجام‌ دهد، كفّاره‌ جمع‌ دارد، كه‌ در توضيح‌ المسائل‌ مسأله‌ شماره‌ 1674 ذكر شده‌ است‌.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی صافي .


 

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي
مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي
باطل کردن روزه با فعل حرام بدون اطلاع از کفاره [مواردى که قضا و کفاره واجب است]
فردى به دلیل عدم اطّلاع از کفّاره، روزه خود را با جنابت از حرام باطل کرده است. وظیفه این فرد چیست؟
علاوه بر قضا ، کفّاره جمع (بنابر احتیاط واجب) مى‏ پردازد، چون علم به بطلان داشته هر چند علم به کفّاره نداشته و علم به کفّاره شرط نیست.

مبطل بودن استمنا(1347)
مسأله 1347ـ اگر روزه دار با خود کارى کند که منى از او بیرون آید روزه اش باطل مى شود، اما اگر بى اختیار در حال خواب یا بیدارى بیرون آید، روزه باطل نمى شود.
حکم روزه کسی که به قصد بیرون آمدن منی استمناء کرده (1352)
مسأله 1352ـ اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منى استمناء کند روزه اش باطل مى شود هر چند منى از او بیرون نیاید.
کفاره جمع براى کسى که با حرام روزه را باطل کرده است (1405)
مسأله 1405ـ اگر روزه دار به چیز حرامى روزه خود را باطل کند، بنابر احتیاط واجب باید کفاره جمع بدهد، یعنى هم یک بنده آزاد کند و هم دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را سیر کند (یا به هر کدام از آنها یک مد طعام که تقریبا 750 گرم است بدهد) و چنانچه هر سه برایش ممکن نباشد هر کدام که ممکن است باید انجام دهد (خواه آن چیز حرام، مانند شراب و زنا باشد یا مانند نزدیکى کردن با همسر خود در عادت ماهانه).

کسی که سهواً در حال روزه استمناء کرده

اگر کسی روزه قضا بگیرد و بعد از ظهر همان روز فراموش کند که روزه است و خود ارضایی کند حکم این روزه چیست؟

در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.

اسمتناء روزه دار پس از احتلام در خواب
اگر شخص روزه داری بعد از نماز صبح محتلم شد و سپس قبل از غسل با خود بازی کند و برای بار دوم از او منی خارج شود روزه او چه حکمی دارد ؟

روزه او باطل است و علاوه بر قضا کفاره جمع دارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي .


آيت الله نوری همداني
آيت الله نوری همداني

استمناء
(مساله1585) اگر روزه دار استمناء کند يعني با خود کاري کند که مني از او بيرون آيد ، روزه اش باطل مي شود .

(مساله1586) اگر بي اختيار مني از او بيرون آيد ، روزه اش باطل نيست ، ولي اگر کاري کند که بر حسب عادت او بي اختيار مني بيرون آيد ، روزه اش باطل مي شود .

(مساله1587) هر گاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محُتلم مي شود يعني در خواب مني از او بيرون مي آيد ، مي تواند در روز بخوابد و چنانچه بخوابد و محتلم هم بشود روزه اش صحيح است .

(مساله1588) اگر روزه دار  در حال بيرون آمدن مني از خواب بيدار شو د ، واجب نيست از بيرون آمدن آن جلوگيري کند .

(مساله1589) روزه داري که محتلم شده  ،  مي تواند  بول کند  و  به دستوري که در مساله 72گفته شد  ،  استبراء نمايد  ،  ولي ، اگر بداند به واسطة بول يا استبراء کردن باقي ماندة مني از مجري بيرون مي آيد در صورتي که غسل کرده باشد نمي تواند استبراء کند .

(مساله1590) روزه دار ي که محتلم شده اگر بداند مني در مجري مانده و در صورتي که پيش  از  غسل  بول نکند  بعد  از غسل مني بيرون مي آيد ، بنابراحتياط واجب بايد پيش از غسل بول کند .

(مساله1591) اگر به قصد بيرون آمدن مني کاري بکند چه مني از او بيرون بيايد يا نيايد روزه اش باطل است .

(مساله1592) اگر روزه دار بدون  قصد  بيرون  آمد  مني  با  کسي  بازي  و  شوخي  کند در صورتي که عادت  نداشته باشد که بعد از بازي و شوخي مني از او خارج شود اگر چه اتفاقاً مني  بيرون آيد روزة او صحيح است . ولي اگر شوخي را ادامه دهد تا آنجا که نزديک است مني خارج شود و خودداري نکند تا خارج گردد روزه اش باطل است .

(مساله1662) اگر به چيز حرامي روزة خود را باطل کند ، چه آن چيز اصلاً حرام باشد مثل شراب و زناء ، يا به جهتي حرام شده باشد ، مثل نزديکي کردن با عيال خود در حال حيض ،  بنابر  احتياط  کفارة  جمع  بر او واجب مي شود يعني بايد يک بنده آزاد کند و دو ماه روزه بگيرد و شصت فقير را سير کند ، يا به هر کدام آنها يک مد که تقريباً ده سير است ، گندم يا  جو  يا  نان  و مانند اينها بدهد . و چنانچه هر سه برايش ممکن نباشد ، هر کدام آنها که ممکن است بايد انجام دهد .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی نوری همدانی.

حتما بخوانيد

تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه

 1.  كفاره آميزش و يا خوردن حرام در روزه
 2. – كفاره نزديكي جنسي زن و شوهر در روزه
 3. – تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه
 4. – كفاره استمنا در روزه چيست
 5. فرق کفاره افطار عمدى با کفاره مريض
 6. – حكم تاخير در پرداخت كفاره روزه
 7. – كفاره باطل كردن روزه و سفر پس از آن
 8. – كفاره روزه نگرفتن در ماه رمضان
نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

163 نظرات
 1. MMM می گوید

  سلام
  نوجوانی که فقط به بلوغ جنسی رسیده بوده و به بلوغ سنی نرسیده بوده با اینکه میدانسته استمنا روزه اش را باطل می کن استمنا کرده است ، حکم او چیست ، آیا باید شصت فقیر سیر کند به همراه اینکه شصت روز روزه بگیرد یا هر یک از آن دو را انجام دهد قبول است یا اینکه اصلا چون به بلوغ سنی نرسیده است بر او واجب نیست ؟

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر به بلوغ جنسی رسیده است، به بلوغ شرعی هم رسیده است. و باید کفاره بدهد و بعدا قضا کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. محمد می گوید

  سلام
  امروز متاسفانه بر اثر فشار جنسی که نفس بهم وارد میکرد ، عکس هایی شهوت انگیز دیدم که زیاد هم تحریک برانگیز نبودند
  اما قصد من انزال نبود اما تا به خودم اومدم دیدم جنب شدم و دو دستی بر سر خودم زدم
  و سریع به حمام رفته و غسل کرده و توبه کردم و از خدای بزرگ عذرخواهی کردم
  میدانستم که خود ارضایی روزه را باطل میکند ولی کاری که من کردم بیشتر ، ملاعبه بود نه خودارضایی و نمیخواستم روزه ام را باطل کنم و انزال شوم اما ناخوداگاه منجر به انزال شد
  حال از شما استاد گرامی چند سوال دارم که ممنون میشوم پاسخ دهید:
  آیا روزه من باطل است؟
  آیا قضای آن گرفتن یک روزه قضایی است یا ۶۰ روزه؟
  آقا کفاره به من تعلق میگیرد و مقدار آن چقدر است؟
  بنده توبه کردم و امید به خدای بزرگ دارم
  ممنونم ازشما💚🌱

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزه باطل است، کفاره نیز واجب است و باید کفاره بپردازید. و بعدا قضا واجب است.
   درباره کفاره اگر قصد انزار نداشته اید، با دفتر مرجعتان تماس بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. یگانه می گوید

  سلام.
  من بخاطر نمی آورم که از چند سالگی شروع به روزه گرفتن کرده ام و حالا میخواهم قضای روزه هایم را بجا بیاورم.در ابتدای سن تکلیف به خاطر اینکه مادرم اجازه نمیداد و اینکه ضعیف هم بودم روزه نمیگرفتم و البته علمی هم در این باره نداشتم. در ابتدای زمانی که مکلف شدم علم به کفاره روزه و انواع کفاره روزه (عمد و غیر عمد) هم نداشتم.
  الان من باید برای قضای روزه و کفاره اون چیکار کنم؟ آیا باید کفاره عمد را بدهم یا غیر عمد ؟

  و اینکه نمیدانم چند سال روزه قضا از ابتدای سالهای تکلیفم دارم باید چه کار کنم؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  خیلی ممنون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به قضای آن مقدار از نماز و روزه هایش که یقین به فوت آن‌ها دارد، اکتفا نماید، و در صورت شک در افطار عمدی کفّاره واجب نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. امیر می گوید

    با سلام من تازه به سن تکلیف زسیده ام و در ماه رمضان با دیدن تصاویر مستهجل منی خارج شد ولی قصد خارجکردن منی را نداشتم و از روی بازی بوده لست و خروج من از قصد نبوده حکم روزه من چه هست مرجع آیتالله خامنه ی

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اگر روزه دار استمناء کند یا کاری کند که منی خارج شود، روزه باطل است و کفاره دارد. البته جزئیاتی دارد در سایت سرچ کنید و بیشتر بخوانید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 4. شیدا می گوید

  سلام. اگر روزه دار استمنا کند ولی هدفش انزال نباشد و ناگهان این اتفاق بیفتد درحالی که منی از او بیرون نیاید حکمش چیست؟
  اگر توانایی پرداخت کفاره را نداشته باشد و نتواند 2 ماه روزه بگیرد باید چه کند؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قضای روزه در هر حال واجب است. کفاره نیز واجب می شود.

   وفقکم الله لکل الخیر

 5. رضا می گوید

  سلام
  اگر شخصی در ماه رمضان از قصد دست به خود ارضایی بزند آیا باید کفاره جمع بدهد یا هر کدام را که انجام بدهد قبول است ؟؟
  مرجع تقلید: آیت‌الله خامنه‌ای

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بايد شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد و احتياط مستحبّ آن است که هر دو را انجام دهد.
   توبه نیز باید بکند
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 6. مریم می گوید

  با سلام
  من دختری دارم که در سن۱۴،۱۳ساله گی در مورد این عمل شنیع(خود ارضایی)هیچ اطلاعاتی نداشته و در جهل مطلق به سر می برد
  اما او در ماه رمضان این عمل را انجام داده درحالی که از حرام بودن و باطل کردن روزه یا حتی زیان های دیگر ان اطلاعی نداشته،بعد از انجام این عمل در همان روز(پیش از افطار)مطلع شده که این کار موجب باطل کردن روزه می شود،اما ان روز روزه اش را کامل گرفته و غسل راهم انجام داده
  ایا روزه قضا یا کفاره بر او واجب است؟!
  مقید رهبری است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینجا کلیک کنید و بیشتر بخوانید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 7. محمد می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  من نوجوانی هستم که تازه به سن تکلیف رسیدم.
  مرجع تقلید و را هنوز کامل انتخاب نکردم ولی می‌خوام آقای سیستانی را انتخاب کنم.
  من توی ماه رمضان خود ارضایی انجام دادم و از اینکار پشیمونم می‌دانستم روزه را باطل می کند ولی نمی‌دانستم کفاره دارد و مطمعا بودم که منی بیرون نمیاد ولی بیرون امده.
  من شرایط هیچکدام از کار های کفاره را ندارم اگه من سعی بر پول جمع کردن کنم و پول به اندازه ۶۰ فقیر جمع کنم که بتوانم ۷۵۰ گرم از جو یا گندم به قیمت روز حساب کنم و به یک خیریه بدم مشکل دارد؟
  شاید تا چندین سال نتونم پول جمع کنم و یا خانواده ام نزارن یک دفعه انقدر پول بدم (حدود فکر کنم ۵ روز باطل کردم) میتوانم تیکه تیکه پول را به خیریه بدم تا خانواده ام نفهمن.
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چندین مسله در سوال شما مطرح است، حتما لازم هست با دفتر مرجعتان تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. علیرضا می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  مرجع تقلید من آقای خامنه‌ای است چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  من در سال گذشته با خود ارضایی ۳ بار روضه ام باطل شد که یک یا دوبار غیر عمد بود که من قصد لذت داشتم و به دلیل بازی زیاد ارضا شدم و یکبار از عمد
  ۱٫برای یک و یا دوبار غیر عمد باید کفاره شکستن روزه عمد رو بدم؟
  ۲٫من یادم نمیاد دقیق یک بار یا دوبار از روی غیر عمد بوده است باید یکبار را لحاظ کنم یا دوبار بار بیشتر شک دارم روی دوبار
  ۳٫درمورد شکستن روزه با خودارضایی از عمد در توضیحات بالا آقای خامنه‌ای گفته اند کفاره جمع واجب نمی‌شود درست است؟
  ۴٫اگر جواب سوال اولم بله هست و باید کفاره بدم چرا در توضیحات گفته شده از روی عمد کفاره جمع واجب نیست
  ۵٫من ۶۰ فقیر رو نمیشناسم باید این مبلغ را چگونه پرداخت کنم
  ببخشید اگه زیاد شد ممنون از پاسخگویی

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   پناه بر خدا از گناه، باید توبه کرد.
   اگر آنقدر ادامه داده که طبیعتا منی خارج شده،روزه باطل و کفاره واجب هست و باید قضا کنند. سایر توضیحات در متن نوشتار بیان شده است.
   کفاره جمع مطابق نظر رهبری نیاز نیست بلکه یکی از دو کفاره فقط واجب می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. نیما می گوید

  سلام علیکم من درباره اون سوالی که پرسیدم و شما جواب من را دادید میخواستم بگویم که من اصلا قصد خروج منی را نداشتم فکر نمیکردم هیچ اتفاقی بیفته ولی یکدفعگی حس کردم منی داره خارج میشه و همین طور هم شد و بدون اینکه اصلا من حتی فکر شم بکنم ناگهانی منی با شدت خارج شد پس باین اوضاع من شرایط گزینه سه پاسخ شما قرار میگیرم یا نه جزو گزینه دو قرار میگیرم و باید کفاره و قضا بدهم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بحث فکر نیست، اگر آنقدر ادامه داده اید که طبیعتا خارج می شده است، روزه باطل و کفاره واجب هست در غیر اینصورت حکم کامل در متن نوشتار توضیح داده شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. نیما می گوید

  سلام علیکم خداقوت
  بنده ۱۷ سال سن دارم و در ماه مبارک رمضان تصاویر شهوت انگیز دیدم و ناخواسته منی از من خارج شد و میدانم که باید کفاره جمع بدهم یعنی هم شصت فقیر رو اطعام بدهم و هم دوماه روزه بگیرم ولی مشکل اینجاست که من انقدر پول ندارم که بخواهم شصت نفر رو اطعام بدهم و اینکه بخواهم شصت روز روزه بگیرم باعث می شود که پدر و مادرم بفهمند و من اصلا اینو نمیخوام
  من فقط یه سوال دارم اینکه ایا میتوان موقعی بزرگ شدم و مستقل شدم و هم درامد داشتم تمام کفاره یعنی هم دو ماه روزه بگیرم و هم شصت فقیر رو اطعام بدم ؟
  نگرانی من یک چیز دیگری هم هست اینکه من در جایی خوندم که باید تا ماه رمضان بعدی قضای روزه هایم را بگیرم ولی با این شرایط نمیه لطفا راهنمایی کنید
  مرجع تقلید من رهبر معظم انقلاب هست

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- اگر با قصد بیرون آمدن منی این کار را انجام دهد (هرچند بیرون نیاید) روزه اش باطل است.
   ۲- اگر چنین قصدی نداشته ولی عادت داشته با این مقدار تحریک، منی از او خارج شود و اتفاقا بیرون آید روزه اش باطل است و علاوه بر قضا، کفاره نیز دارد.
   ۳- اگر یقین داشته با این کار منی بیرون نمی آید اما اتفاقا بیرون آید روزه اش صحیح است.
   مطابق نظر رهبری در این مسئله کفاره جمع واجب نیست و هر کدام را که خواستید می توانید انجام بدهید.
   قضا روزه را باید بگیرید و هیچگاه ساقط نمی شود.
   نکته بعدی درباره عدم توانایی در پرداخت کفاره است، از اینجا کلیک کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. مهدی می گوید

  سلام اگر کسی به سن تکلیف نرسیده ولی روزه باشد وخود ارضایی کند تکلیفش چیست

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   سن تکلیف فقط به سال نیست، اگر جنب شده باشد این شخص به بلوغ رسیده است، اگر قبلا هم این تجربه را داشته، روزه باطل و کفاره باید بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. ودر می گوید

  سلام برشما
  ببخشیدکفاره استمنا از کفاره جمع است یا کفاره عمد؟؟
  مرجع من آیت الله سیستانی هستند

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید شصت روز روزه بگیرد یا ۶۰ فقیر را اطعام کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. ممم می گوید

  سلام ببخشید در یک قسمت از مطلب از آیت الله سیستانی نوشته شده که اگر شخص به قصد انزال استمنا کند و بشود، قضا و کفاره بر او واجب میشود
  سوال من این است که ایا برای قضا که گفته شده منظور همان یک روز است که استمنا کرده و روزه اش باطل شده است درسته؟؟؟؟ پس آیا میتوان قضای همان یک روز را گرفت و به عنوان کفاره بعدا که وضع مالی پیدا کرد به ۶۰ مسکین طعام داد ؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله قضا همان یک روز را را باید بگیردید، و بعدا کفاره را پرداخت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. فرهاد می گوید

  سلام، ببخشید آیا می توان کفاره استمنا را با پرداخت صدقه یا پول جبران کرد؟!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   علاوه بر قضا باید کفاره بدهد و کفاره فقط مد طعام هست که در سایت بارها توضیح داده شده است. کفاره روزه را سرچ بفرمایید و احکام آن را بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. علی می گوید

  با سلام، امیدوارم طاعات و عباداتتون مورد قبول حق قرار بگیره
  متاسفانه من درگیر بیماری خود ارضایی هستم و امروز دست به انجام این عمل ناپسند زدم ولی میان کار خودم رو کنترل کردم و دیگر ادامه ندادم به صورتی که انزال صورت نگرفت، چندی بعد که برای ادرار به دستشویی رفتم بعد از ادرار هنگام تخلیه مثانه با دست مقداری مایعی سفید رنگ از بدنم خارج شد، آیا روزه ی من باطل است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک دارید که آنچه خارج شده منی هست یا نیست، غسل واجب نیست. واگر می دانید منی هست، روزه باطل و کفاره واجب است و بعدا قضا می کنید و غسل جنابت نیز واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. نا بینا می گوید

  سلام علیکم من می دانستم دیدن صحنات مبتذل کار حرامی است و در ماه رمضان شیطان به سراغم آمد ولی در حدی دیدم که منی خارج نشود اما نمی دانم چرا بعد از چند دقیقه مقدار کمی منی از من خارج شد ایا من باید روزه را قضا کنم و کفاره جمع نیز بدهم ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر آنقدر ادامه داده اید که منی خارج شود، روزه باطل و کفاره واجب است.
   لطف کنید دیدگاه های قبل را نیز مطالعه کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 17. مهدی می گوید

  درود، به جای کفاره یا کفاره ندادن یا هرچیزی روش ترک کردن رو اول بگید بابا به هر دری می زنیم نمیشه ترکش کرد این لعنتی رو ، هلاک شدیم به ولله . هرچی هم از خدا کمک می خوام نمیشه 🙁

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در روایات داریم که مومنان و شیعیان در آغاز سخن با سلام شروع کنند، درود بی معنی است.
   در سایت هدانا سرچ کنید مقالاتی درباره ترک خودارضایی منتشر شده است.
   وفقکم الله لکل خیر

 18. علی می گوید

  سلام وقت بخیر …من متاسفانه از یکسال پیش تا حالا مبتلا به استمنا بودم و هر بار هم توبه کردم که دیگ انجام ندم ولی متاسفانه توو ماه رمضان باز اشتباه کردم و الانم پشیمانم و می خوام دیگ برای همیشه ترک کنم …من واقعیت توان بدنی طوری نیست که بتونم دو ماه فضا بگیرم و شرایط مالی خوب هم ندارم در حال حاضر ولی بعدا حتما حتی بیشتر از ۶۰ نفر رو حاضرم کم کنم فقط گردنم چیزی نمونه …و نمیدونم با استغفار و انجام ندادن این گناه و کفاره حل میشه یا حتما باید قضا هم بگیرم …از سال پیش هم گردنم هست متاسفانه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هیچگاه قضا از عهده شما خارج نمی شود، حتما باید بگیرید.
   درباره کفاره اگر توان پرداخت کفاره را ندارید در سایت سرچ کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل خیر

 19. حمید می گوید

  سلام. ایا با باقی ماندن بر جنابت تا اذان صبح به عمد.و سپس تیمم کردن بدل از غسل صورت گیرد.روزه صحیح است ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر می تواند غسل کند و این کار را نکند تا وقت تنگ شود و تیمم کند، روزه صحیح است اما مرتکب گناه شده است.
   وفقکم الله لکل خیر

 20. محمد می گوید

  سلام
  من متاسفانه در ماه رمضان شیطان گولم زد واصلا کنترل خودم رو در دست نداشتم ومیدانستم که اگر اسمناع کنم روزه ام باطل میشود
  ۱۷ سالم هست و نمیخواستم منی از من خارج شود ولی بازی زیاد باعث شد که منی ناخواسته بیرون بیاد ولی من نمیخواستم این عمل رخ بده و فقط قسط بازی داشتم
  حال من نوجوانم و توانایی کفاره ندارم و این موضوع را هم نمیشه با والدین در میان گذاشت و ۶۰ روز روزه خیلی زیاده و نمیدونم بتونم کامل آن را بگیرم و حالم درست بماند میترسم به من فشار زیادی بیاید و حالم خراب شود
  تکلیف من چیست لطفا کمکم کنید.ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خودارضایی حرام و گناه کبیره است و کفاره و قضا واجب است.
   قضا را حتما باید انجام بدهید.
   اگر توانایی کفاره را ندارید نوشتار «اگر توانايي پرداخت كفاره روزه را ندارد» در سایت هدانا سرچ کنید یا از اینجا کلیک کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل خیر

 21. امیر می گوید

  سلام علیکم
  من با زبون روزه خود ارضایی کردم و الانم از گفته های شما فهمیدم باید کفاره بدم و قضا هم بگیرم
  من با قضا مشکل ندارم ولی کفاره رو نمیتونم چون پانزده سال دارم و نمیتونم کسی رو سیر کنم و اگه هم بخام باید به پدر مادرم این موضوع رو بگم
  خواهشا کمک کنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزه باطل و باید توبه کرد.
   قضا روزه واجب است گرفته شود.
   اگر توان پرداخت ۶۰ مد طعام به فقیر نیست، یا نمی تواند ۶۰ روز روزه بگیرید، هر مقدار که می توانید باید انجام بدهید. و اگر نتوانستید باید استغفار کنید.
   خوبست بعدا بزرگ شدید هر زمان که شد کفاره را پرداخت کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 22. حمید می گوید

  با سلام. ایا با پراخت کفاره باطل کردن روزه به کار حرام یعنی پرداخت ۱۵۰۰۰۰تومان(امام خامنه ای) نیاز به کفاره دیگری نیست؟ و ایا قضای ان یک روز واجب هست؟
  ایا با پرداخت کفاره باطل کردن روزه با عذر شرعی یعنی۲۵۰۰تومان(امام خامنه ای)نیاز به گرفتن قضای ان یک روز هست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قضای روزه واجب هست.
   کفاره روزه هم عمد ۶۰ روز روزه یا اطعام ۶۰ فقیر به مقدار ۷۵۰ گرم مد طعام می باشد، قیمت هم در ایام مختلف را باید از بازار سسوال کنید یا آخر ماه رمضان دفاتر اعلام می کنند.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. حمید می گوید

    سپاس

 23. علیرضا می گوید

  سلام ببخشید من امروز دچار استمنا شدم اگه الان غسل جنابت کنم امروز میتوانم روزه بگیرم یا باطل است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا گناه کبیره هست.
   اگر بعد از اذان صبح تا قبل از اذان مغرب ماه رمضان کسی استمنا کند روزه باطل است و باید کفاره بدهد و برای نماز انجام غسل جنابت واجب می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. حمید می گوید

  سلام اگر کسی در ماه مبارک رمضان استمنا کند و بداند که استمنا روزه را باطل میکند ولی از کفاره خبر نداشته باشد حکمش چیست

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گناه بزرگی کرده و باید توبه کند.
   روزه باطل است و باید بعدا قضا کند و کفاره هم بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. علی می گوید

  اگر کسی بدون اینکه قصد بیرون آمدن منی را داشته باشد با خودش بازی کند و منی بیرون بیاید (میدانسته که روزه را باطل میکند اما فراموش کرده که روزه است)حکم ان چیست روزه باطل است یا نه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در متن نوشتار توضیح داده شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. شرمسار می گوید

  سلام
  شخصی اگر در ماه رمصان ۳-۴ بار در یک روز ( روزه هم بوده ) استمنا کند حکم او چیست ؟
  ایا راهی هست که خدا او را ببخشد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گناه بزرگی است و باید توبه کند.
   روزه باطل،قضای روزه را بعد از ماه رمضان باید بگیرید و کفاره هم باید بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. Sad می گوید

  سلام
  من یک روز در ماه رمضان زیر پتو با الت خود بازی کردم ولی اینقدر ادامه ندادم تا بی اختیار منی خارج شود اما به دلیل اینکه چند با به پت خور منی خارج شد
  کفاره بدهم یا ندهم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام و از گناهان کبیره هست.
   اگر آنقدر بازی کرده اید که عادتا خارج می شده، حالا به جایی خورده و خارج شده، روزه باطل و کفاره و قضا واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. شرمسار می گوید

  سلام.بنده نوجوانی ام که از یازده سالگی روزه گرفتم ولی استمنا رهایم نمیکند ولی در ماه رمضان فقط یک بار انجام دادم که قصد خارج شدنش نبود . توانایی پرداخت کفاره را ندارم . کمک کنید از این دام شیطانی خارج شوم و در مورد کفاره توضیح دهید چون نوجوان ۱۷ ساله ام و توانایی بخصوصی ندارم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برای ترک استمنا، ابتدا افکار و نگاه را کنترل کنید، تصاویر شهوت انگیز، کانالهای نامناسب، موسیقی حرام را کنترل کنید. تا می توانید اهل ورزش و هیئت و مسائل مذهبی باشید. در سایت سرچ کنید و راه های مقابله با استمنا و شهوت را بخوانید.
   درباره کفاره روزه، در سایت سرچ کنید و بخوانید. چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و يا اطعام شصت مسکين براى هر روز نداشته باشد، بايد به هر تعداد فقير که قادر است غذا بدهد و احتياط آن است که استغفار نيز بکند و اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيست فقط کافى است که استغفار کند يعنى با دل و زبان خود بگويد: «استغفرالله (از خداوند بخشايش مى‏طلبم)».
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. ع می گوید

  سلام اگر کسی در ماه رمضان استمنا کند ولی قصدش بیرون امدن منی نباشد ومنی بیرون بیاید و بداند روزه اش با این عمل باطل میشود حکمش چیست؟اگر کفاره تعلق می گیرد باید شصت روز را پشت سر هم روزه بگیرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر استمنا کند، کفاره واجب و روزه باطل و باید توبه کند و علاوه بر قضا کفاره داد.
   سی و یک روز پشت سر هم باید روزه را گرفت. لطف کنید و کفاره را در سایت سرچ کنید و کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. صادق می گوید

  سلام
  بنده برا لذت در ماه رمضان شروع به استمناء کردم اما وسط کار رها کردم به طوری که منی از من خارج نشد و در همان وقت برای خواندن بر روی شکم خوابیدم که ناگهان ن از من خارج شد
  حکم بنده چیست ؟
  لطفاً سریع پاسخ دهید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام است، حتی برخی از مراجع استمنا برای لذت بدون خروج منی را باطل کننده روزه می دانند.
   توجه کنید: اگر بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست . ولی اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود.
   در هر حال اگر آنقدر بازی کند که اختیار خارج شود و منی خارج شود، روزه باطل و کفاره دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. صادق می گوید

   بنده شرایط کفاره را ندارم و نمی توانم کفاره را ادا کنم
   چه کار کنم؟

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم برادر گرامی
    قضا روزه را حتما باید بگیرید.
    اگر کفاره واجب شده واجب است انجام بدهید، هر زمان که توانستید کفاره را باید بپردازد. پرداخت کفاره واجب فوری نیست. یعنی بررسی کند دز یک شرایط زمانی خوب مثل زمستان که هوا خوب یا معتدل است روزه را بگیرد. معمولا باید مراقب بهانه های نفس بود.

    اما اگر اصلا هیچ کدام از اینها مقدورش نیست و مثلا مرض است از اینجا کلیک کنید و مطابق نظر مرجعتان عمل کنید.

    وفقکم الله لکل الخیر.

 31. محمد می گوید

  سلام ، من متاسفانه در ماه رمضان از خود بی خود شدم واصلا کنترل خودم رو در دست نداشتم و شهوت وجودم را فرا گرفته بود و میدانستم که اگر اسمناع کنم روزه اک باطل میشه و در هنگام اسمناع هی به خود میگفتم این کار را نکنم روزه ام باطل میشود و.. در کل دست خودم نبود و از این کار بشدت ناراحت پشیمانم و بعد از این مطالب سایتتون رو قبلا مطالعه کردم و میدوسنتم که روزه ام باطل میشه اگه خود ارصایی کنم از همین قرار مقداری آب نوشیدم
  و در جایی نوشته بودید که اگر جاهل به کارش باشد و معذور باشد از ان کارش روزه اش باطل نیست حال حکم من چیست ؟ایا روزه ام صحیح است ؟ وباید غسل جنابت کنم ؟ این قصیه دو بار اتفاق افتاده متسفانه در بار اول غسل جناب کردم و اینکه باید کفاره بدهم یا خیر و یک سوال دیگر داشتم اگر فر استمناع کند و هنگامی که منی میخاهد از او خارج شود خود جلو ان را بگیرید ایا غسل جنابت دارد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   زمینه های گناه مثل نگاه حرام که شهوت برانگیز هست را کنترل کنید.
   روزه شما باطل است، بعدا باید قضا کنید، و بخاطر باطل کردن عمدی هم باید بنابر احتیاط واجب کفاره جمع بدهید و توبه کنید. با این توضیحات شما جاهل نبوده اید.
   در صورت عمل شنیع استمنا باید غسل جنابت انجام داد.
   اعاذناالله من شرور انفسنا

 32. avatae می گوید

  اگر کسی به. از افطار استمناء کند روزه روز بعدش هم باطل است بدون این که غسل کند

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گناه بزرگی مرتکب شده و باید توبه کند.
   اگر تا قبل از اذان صبح غسل جنابت کند، یا تیمم بدل از غسل کند، روزه صحیح است و اگر این کار را انجام ندهد روزه باطل و باید کفاره بدهد و قضا کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. Hani می گوید

  سلام.اگر استمنا در روز ماه رمضان صورت گیرد ولی فرد نداند که روزه را باطل میکند ولی میداند که حرام است میتواند بهروزه ی خود ادامه دهد؟ مجتهد امام خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا گناه کبیره هست و باید توبه کرد.
   چنانچه نمی‌دانستید که روزه را باطل می کند ، ولی می دانستید که حرام است، علاوه بر قضا، بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهید.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 34. ع می گوید

  با سلام
  من نمیدانستم استما روزه را باطل میکند ولی قصد انزال و بیرون امدن منی را نداشتم و مطمعن هم بودم منی از من خارج نمیشود ولی از قضا منی خارج شد حکم روزه من چیست؟ (رهبر )

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   و چنانچه نمی‌دانستید که روزه را باطل می کند ، ولی می دانستید که حرام است، و آنقدر ادامه دادید که عادتا خارج می شده، علاوه بر قضا، بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. arvin می گوید

  با سلام.
  اگر کسی بعد افطار با الت خود بازی کند و منی هم خارج نشود. باید کفاره بدهد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بازی بخاطر تحریک شهوت جنسی حرام است.
   کفاره ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. مهدی می گوید

  سلام من ۲ سال پیش نمیدونستم باید برای روزه غسل جنابت داشت و روزه میگرفتم الان حکمش چیه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قضاى نمازهايى که در حال جنابت خوانده، بر او واجب است، و همچنين قضاى روزه هم در صورتى که مى‌‏دانسته جنب است، ولى جاهل به وجوب غسل بر جنب براى روزه گرفتن بوده، بر او واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 37. یوسف می گوید

  سلام مرجع من آیت الله شبیری زنجانی هستش،من احتمال میدادم که خود ارضایی روزه را باطل میکند با این حال این کار را کرده ام ایا روزه ام باطل است و باید قضا(۶۰ روز بابت هرروز)و کفاره ان را بگیرم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همینکه می دانید عمل حرامی است، همین کافی است و باید روزه را قضا و کفاره هم بدهید. از این گناه هم لازم هست استغفار و توبه کنید.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

  2. X y می گوید

   سلام اگر بداند که جنابت. غسل دارد ولی در مورد باطل کردن روزه شک کند و از داشتن کفاره خبر نداشته باشد انگاه چه.

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    استمناء مطلقاً حرام است، و جزو گناهان بزرگ محسوب مى‌شود، که توبه جدی و واقعی از آن لازم است.
    و اگر این عمل در حال روزه انجام گرفته و می دانستید که روزه را باطل می کند، در این صورت قضا و کفاره بر شما واجب است.
    و چنانچه نمی‌دانستید که روزه را باطل می کند ، ولی می دانستید که حرام است، علاوه بر قضا، بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 38. ابوالفضل می گوید

  سلام مرجع من آیت الله نوری همدانی هست و من متاسفانه در ماه رمضان پارسال و پیرالسال این عمل زشت را جمعا ۲بار مرتکب شدم با این که میدانستم حرام است و کفاره دارد.حالا چند سوال دارم:
  ۱٫ آیا کفاره من جمع است یا نه؟
  ۲٫من با وجود بر گردن داشتن کفاره آن را تا الان که یک هفته به ماه رمضان است ادا نکردم.حال تکلیف چیست؟ آیا میشود در این فرصت کم جبران کرد یا نه ؟ واگر نتوانم کفاره را در این مدت کم ادا کنم چه می شود؟
  ۳٫ایا مرکز معتبری برای دادن کفاره به آن ها برای رساندن به دست نیازمند وجود دارد؟
  ۴٫ایا کفاره را باید تا قبل رمضان سال بعد انجام داد یا میشود در هر زمان دیگر که توانایی وجود داشت ادا کرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- بنابر احتیاط واجب کفاره شما جمع هست، اما می توانید به مرجع اعلم بعدی در این مسئله رجوع کنید.
   ۲- روزه را اگر از ماه رمضان قبل هست حتما قضا کنید.
   ۳-می توانید به دفتر مرجعتان کفاره را بدهید، آنه به فقرا می رسانند مطابق شرایط لازم.
   ۴-و انسان لازم نیست کفاره را فوراً بدهد، ولی نباید آن را به قدری به تأخیر بیندازد که بگویند در انجام دستور الهی، کوتاهی و مسامحه کرده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. Ali می گوید

  سلام. من از ۹ سالگی روزه گرفتم و یک سال قبل از اینکه سن تکلیف (۱۴٫۵) برسم با اینکه میدونستم خود ارضایی روزه رو باطل میکنه، انجام دادم و منی هم بیرون اومد میخواستم ببینم چون به تکلیف نرسیده بودم و عملا روزه برای من واجب نبود و با فعل حرام باطل کردم باید کفاره رو بدم یا اینکه که نه؟ مرسی.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   یکی از نشانه های بلوغ و تکلیف شرعی خروج منی هست، با این توضیحات شما قبل از سن قمری به تکلیف رسیده بودید و چون روزه را باطل کرده اید باید کفاره بدهید و روزه را قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. Ali می گوید

    باید ۶۰ روز هم قضا بگیرم؟؟ یا فقط کفاره و برای هر روز یک روز روز کافی است؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اگر مقلد آیت الله خامنه ای هستید، هر روزه ای را با استمنا باطل کرده اید قضا کنید، و بخاطر هر روز که باطل کرده اید، کفاره بدهید یعنی۶۰ روز روزه، یااطعام ۶۰ نفر.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. Ali می گوید

      مرجعم مکارم شیرازیه.

     2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      حضرت آیت الله مکارم در این مسئله احتیاط واجب دارند و نیازی به کفاره جمع نیست، شما می توانید به نظر آیت الله خامنه ای عمل کنید.
      وفقکم الله لکل الخیر

 40. نا شناس می گوید

  سلام من روزی که روزه بودم فهمیدم استمنا حرام است و عسل میحواد و من عسلی انجام ندادم آیا روزه من باطل است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام و از گناهان کبیره هست و باید کرد.
   اگر روزه گرفته باشید و استمنا کنید، روزه باطل و در ماه رمضان کفاره واجب است.
   روزه بدون غسل جنابت صحیح نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. علی می گوید

  جناب آقای طاها شما صرفا یک جواب را تکرار میکنید! در صورتی که باید طبق فتوای مرجع هر کس جواب بدهید. من در بالا دیدم که شخصی گفته بود به قصد خروج منی استمنا نکرده اما مطمئن هم نبوده منی خارج می شود یا نه. حال بی اختیار خارج شده. مرجعش آقای سیستانی است. طبق فتوای ایشان روزه اش باطل است و یک روز قضا دارد همین! کفاره هم ندارد اما شما گفتید باید کفاره دهد یا ۶۰ روز روزه بگیرد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر لطف کنید در جواب دقت کنید کامل توضیح داده ایم… مثلا گفته ایم: «اگر ببیند و دیدن را رها نکند تا منی خارج شود»، خب این در حکم ابطال عمد هست، یعند آنقدر فیلم را ببیند که طبیعی است منی خارج می شود ، در این صورت استمنا هست! و ابطال عمد کفاره باید بدهد! اینکه بدیهی است.
   شرط سوم مبطلات روزه در رساله آیت الله سیستانی می فرماید: «با خود یا به‌وسیله دیگری بدون جماع، کاری کند که منی از او بیرون آید (مبطل روزه است)»، دقت کنید کاری کند عام هست پس اگر بنشیند و فیلم ببیند و رها هم نکند تا منی خارج شود حتی اگر دست نزده باشد، در این صورت استمنا حرام هست!، برادر عزیز بدیهی است که دیدن چنین فیلمهایی و رها نکردن (نگاه) نوعا به خروج منجر می شود!.
   قید رها نکند را که نوشته ایم بیشتر توجه کنید. بله اگر همان اول فیلم عادتا احتمال نمی داد خارج شود و خارج شد، خب در نوشتار بالا مطرح شده است.

   در هر حال توضیحات ما در دیدگاه و متن هر دو مکمل هست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. سامان می گوید

  با سلام خدمت شما
  اگر کسی بداند خودارضیایی حرام است و با دیدن فیلمهای مبتذل به طور ناخواسته منی از وی خارج شود در صورتی که هیچگاه با دیدن فیلم مبتذل منی از وی خارج نشده بوده است حکم روزه ی وی چیست ؟ در ضمن این شخص به هیچ عنوان قصد بر تماشای فیلم برای خروج منی نداشته ولی اطمینان نداشته که این بار هم مانند بارهای دیگر که فیلم می دیده منی ازش خارج نمیشه و خارج شده و انتظار خروج را نداشته . لطفا راهنمای این شخص باشید .

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن چنین فیلمهایی حرام است!و باید توبه کرد
   اگر بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست. ولی اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید مثلا فیلم ببیند، روزه اش باطل می شود. در هر حال اگر ببیند و دیدن را رها نکند تا منی خارج شود باید روزه را بعدا قضا کند. کفاره هم باید بدهد
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. امیرعلی می گوید

    سلام مرجع تقلید من رهبر است اگر من بدون آگاهی به اینکه اینکار کفاره دارد و روزه را باطل میکند باید چه کنم یعنی باید کفاره جمع بپردازم؟اگر من میدانستم اینکار را نمیکردم?

    1. مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اگر کسی در روزه استمنا انجام بدهد بايد شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد.
     اما بهتر است هر دو را انجام بدهد، نیازی به کفاره جمع برای استمنا نیست!.
     وفقکم الله لکل الخیر

 43. امیر می گوید

  کسی که بدون قصد بیرون آمدن منی درماه رمضان، با خودش بازی کند و ناخود آگاه منی از او خارج شود؛ آیا روزه ­اش باطل می­شود؟ حکم این از دید آیت الله صافی چیست

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید مثلا فیلم ببیند یا آنقدر بازی کند و رها نکند که منی خارج شود، روزه اش باطل می شود. باید روزه را بعدا قضا کند. کفاره هم باید بدهد
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. امیر می گوید

  سلام علیکم . متشکرم که جواب سوالات ما را میدهید
  ایا میتوان به جای اطعام ۶۰ فقیر . پول ان را به انها داد
  یعنی به ۶۰ فقیر پول ۷۵۰ گرم ارد را داد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صرف دادن پول کافی نیست، شما می توانید پول را به فقیر بدهید و فقیر به نیابت شما طعام را بخرد.
   ضمنا دفاتر مراجع نیز چون مراکزی را تحت نظر دارند که فقیر هستند ، می توانید پول را بدهید و آنها به نیابت از شما اطعام کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 45. سبزعلی می گوید

  سلام من میدونستمدک استمنا روزه رو باطل میکنه ولی این کار رو انجام دادم ولی نمیخواشتم ک منی خارج شه البته با استفاده از دست نبود. فقط در حد نگاه کردن ب فیلم بود هرچی هم سعی کردم جلو خروجشو بگیرم نشد الان نه توانایی روزه رفتن دارم چون اگه بخوام ۲ ماه روزه بزم قطعا خونوادم میفهمن و نه توانایی دادن کفاره. میشه راهنمایی کنید ک من باید چیکار کنم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نگاه کردن به تصاویر شهوت انگیز و چنین فیلمهایی حرام است!. باید توبه کنید و زمینه گناه را قطع کنید!.
   اگر می دانستید که چنین دیدن و استمنائی حرام هست و ادامه داده اید!، روزه باطل هست و باید قضا کنید تا و کفاره بدهید. یا ۶۰ روز روزه(۳۱ روز پشت سر هم) یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید.
   حتما روزه را قضا کنید.
   کفاره را هم زمانی که شرایط فراهم بود بگیرید یا بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 46. متین می گوید

  سلام ببخشید من در حالی که روزه بود کاری کردم که احتمال خروج منی داشت ولی واقعا قصد نداشتم منی خارج شود حالا روزه ام باطل است و کفاره جمع باید بدهم ؟؟

  مرجع تقلید: آیت ا… خامنه ای

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر شخص با خود استمنا کند و رها هم نکند تا ناخواسته منی خارج شود باید کفاره بدهد برخی از مراجع کفاره جمع را قائل هستند.
   بله اگر در خیابان یا تصویر شهوت انگیزی را ناخواسته ببیند و منی خارج شود بحث فرق می کند اما اگر شخص با خود بازی جنسی کند تا جنب شود، گناه کرده و باید قضا کند و کفاره بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 47. Meh می گوید

  سلام من روزمو متاسفانه خوردم فردا امتحان داشتم هیچی نخونده بودم مجبور شدم نصف شب تا خود صبح درس بخونم و برای اینکه بیدار بمونم قهوه خوردم حکم روزه من چیه؟ کفاره داره؟

  مرجع تقلید مقام معظم رهبری

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   کاملا روشن و واضح است که خوردن در روزه آن را باطل می کند و گناه است و باید قبل از باطل کردن سوال می کردید!.
   باید کفاره بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 48. Arman می گوید

  سلام من ۱۵ سال سن دارم و متاسفانه این گناه بزرگ را در این ماه مبارک هنگامی که روزه بودم انجام دادم.
  وضعیت من طوریه که نمیتونم ۲ ماه روزه بگیرم چون پدر یا مادر قطعا متوجه میشود و کفاره هم نمیتوانم بدم زیرا خودم پولی ندارم و اگر به پدر یا مادر بگم رو سفید میشم.
  لطفا بگید باید چیکار کنم.آیا راه دیگری برای جبران هست؟ میتونم با انجام کارهای نیک یا کار های دیگر گناهم را جبران کنم؟ لطفا سریع جواب دهید.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به گفتن به دیگران نیست. اگر توانایی گرفتن کفاره روزه را دارید اما فعلا شرایط مناسب نیست، کفاره بر شما واجب هست، هر زمان توانستید سر فرصت مناسب ادا کنید. حالا بعدها یا کفاره ۶۰ روز را بدهید یا ۶۰ روز روزه.
   قضای روزه را هم حتما بجا آورید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 49. باقر می گوید

  سلام خسته نباشید
  اگر کسی در طول ماه رمضان ۲ یا چند روز استمنا کرده باشد باید برای هر روز کفاره جدا بدهد
  ممنونم از راهنمایی شما مرجع آیت مکارم‌شیرازی

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله به تعداد روزی که باطل کرده باید کفاره جدا بدهد و قضا هم بکند.
   ضمنا استمنا گناه کبیره هست و باید توبه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 50. مهرداد می گوید

  با سلام
  متاسفانه من دو بار با استمناء روزه خود را باطل کردم اما قصد خروج منی را نداشته ام ولی ناخواسته منی خارج شد.
  مطمئنا کفاره جمع به من واجب شده
  اما روزه گرفتن اونم به مدت چهارماه برایم سخته
  البته از نظر جسمانی سالم هستم
  میخواستم بدونم میشه اون چهارماه روزه از کفاره جمع رو به چیز دیگری تبدیل کرد مثلا فقرای بیشتری را سیر کرد یا اینکه بنده بیشتری را آزاد کرد؟
  واینکه از اون جهت میگم چهارماه روزه چون همونطور که گفتم دوبار روزه ام رو باطل کردم
  مرجع من هم آیت الله مکارم شیرازی هستن

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام و از گناهان کبیره هست، اگر با خود بازی جنسی کند حتی اگر قصد خروج منی نداشته باشد اما رها نکند و منی خارج بشود، واجب است کفاره بدهد و روزه را قضا کند.
   بنابر نظر آیت الله مکارم کفاره جمع بر اساس احتیاط واجب هست، لذا می توانید در این مسئله از آیت الله خامنه ای تقلید کنید، ایشان کفاره جمع را لازم نمی دانند. فقط یکی از دو مورد کفاره را باید بدهید یا ۶۰ روز روزه (۳۱ روز آن پی در پی) یا اطعام ۶۰ فقیر (۷۵۰ گرم مد طعام اط گندم یا برنج یا آرد) برای هر روز روزه ضمنا باید روزه را هم قضا کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 51. ارمیتا می گوید

  سلام ببخشید رگر کسی در ماه رمصان روزه باشد و خودارضایی کند و شک داشته باشد که روزه را باطل می کند و کفاره دارد باز هم باید کفاره دهد و اگر دو روز انجام دهد دو تا ۶۰ روز باید روزه بگیرد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام است، همینکه بداند حرام بوده روزه را باطل می کند و واجب است کفاره بدهد و بعدا هم قضا بکند.
   و اگر دو روز این عمل قبیح را انجام داده باشد باید دو کفاره مجزا بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 52. علی می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه و با این اگاهی که استمنا روزه رو باطل می کند با الت خود بازی کردم ولی به قصد خروج منی نبود ولی وقتی خیلی شهوتی شدم با اختیارم منی خارج شد و بعد خیلی پشیمان شدمدر ضمن نمی دانستم که بازی با الت هم روزه را باطل می کند و توان اطعام دادن به شصت فقیر را ندارم و چون دو ماه روزه بگیرم چون امسال سال سرنوشت سازی برای من است ( چون برای درس خواندن نیاز به تغذیه ی مناسب است ) ممکن است تا اخر عمر مسیرم زندگی عوض شود حتی با توبه و هیچ وقت انجام ندادن این عمل باز هم روزم باطل است ؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام و گناه کبیره هست و باید توبه کرد.
   در فرض سوال روزه شما باطل و باید کفاره بپردازید، حالا اگر فعلا نمی توانید کفاره بدهید بعدا برای انجام کفاره اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 53. Lm می گوید

  با سلام و خسته نباشید

  من پسری هستم ۱۵ ساله شک داشتم که خودارضایی روزه را باطل میکند و قصد خارج شدن منی رو نداشتم ولی ناگهان خارج شد چیکار باید بکنم ؟
  مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای لطفا سریع جواب بدید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همینکه می دانسته اید استمنا حرام است و اگر با اعضا تناسلی بازی کرده اید و رها نکرده اید تا به اوج لذت برسید، همین باعث بطلان روزه و وجوب کفاره است، بعدا هم باید قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 54. a.j می گوید

  با سلام
  ببخشید من یک بار ناخواسته عمل زشت استم… را انجام دادم
  حالا با توجه به ناخواسته بودن نیز باید کفاره بدهم اگر کفاره بر من واجب است باید چه کنم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در حال روزه بوده، روزه باطل می شود، باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، مطابق نظر آیت الله خامنه ای ۶۰ روز روزه (۳۱ روز آن پی در پی باشد)یا ۶۰ فقیر را باید اطعام کرد(۷۵۰ گرم برای هر فقیر نان یا آرد، یا برنج … ).
   وفقکم الله لکل الخیر

 55. رضا می گوید

  سلام، من کاملا از گناه استمنا و بطلان روزه آگاهم.
  ولی برای لذت با آلت خود بازی کردم ولی نمیخواستم منی خارج شود تا روزه ام باطل شود، اما متاسفانه منی خارج شد
  باید کفاره جمع بدهم؟! خواهشا فقط جواب سوالم را بدهید نه چیز دیگری
  آیت الله سیستانی

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر به نحوی بازی کرده اید که عادتا منی خارج می شده یعنی آنقدر بازی کند و رها هم نکند تا خارج بشود! ، در این صورت باید قضا کنید و کفاره هم بدهید، و حتما باید توبه هم بکنید، همین بازی کردن به قصد لذت هم حرام هست حتی اگر منی خارج نشود!.
   کفاره هم اطعام ۶۰ فقیر، یا روزه ۶۰ روز هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 56. امیر حسین می گوید

  سلام من نوجوانی شونزده ساله هستم میدانستم استمنا روزه را باطل میکند ولی این کار را متاسفانه انجام دادم و بسیار ناراحت هستم حالا ایا بر من شصد روز روزه واجب است یا خیر؟ مرجع تقلید هم هنوز انتخاب نکردم.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا گناه بزرگی است باید توبه کرد… ضمنا مطابق نظر رهبری: شصت روز روزه بگيرد و يا شصت مسکين را اطعام نمايد یعنی ۷۵۰گرم نان یا آرد یا گندم و …به فقیر بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 57. R می گوید

  با سلام
  اگر کسی در رمضان سال گذشته چند روزه خود را با استمنا باطل کرده باشد ولی الان نمیداند که چه تعداد روزه بوده است؟؟ تکلیف او در کفاره چیست؟؟ با تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مقداری را که یقین دارد قضا کند و کفاره بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 58. میلاد می گوید

  سلام
  من یک نوجوان هستم در ماه مبارک رمضان روزه بودم و فقط با دیدن فیلم مستهجل منی از من بیرون امد ولی قصد این را نداشتم که منی از من بیرون اید و مطمعن هم نبودم که ایا با دیدن فیلم منی از من خارج میشود یا نه ولی معمولا خارج نمیشد و میدانستم که بیرون امدن منی حرام است ولی نمیدانستم روزه را باطل میکند!
  حکم چیست؟کفاره جمع واجب است؟
  مرجع تقلید ایت الله جوادی املی
  باتشکر از پاسخگوییتون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   متاسفانه نطر حضرت آیت الله جوادی آملی را در آرشیو نداریم، از دفتر ایشان سوال کنید.
   اما مطابق قواعد:
   اگر بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست . ولی اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود .
   اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 59. R می گوید

  باسلام
  من یک دختر ۱۵ ساله هستم ومجردهم هستم که نمیدانستم خودارضایی باعث باطل شدن روزه میشود
  وازاین کار قصدبیرون آمدن منی نداشته ام
  ونمیدانم چندروز این کار را انجام داده ام
  آیا روزه ی من باطل است یانه ؟
  اگرهست باید قضای آن رابگیرم یا کفاره بدهم ؟
  توروخداجواب بدهید عذاب وجدان دارم
  مرجع تقلیدم هم آیت الله مکارم شیرازی است

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- رطوبتی نجس و منی است که با شهوت (یعنی در اوج لذت جنسی) خارج شود (اوج لذّت جنسی یعنی زمانی که شخص ارضاء شود و به ارگاسم برسد).
   اگر شک دارید که رطوبت با لذّت جنسی خارج شده و یا با شهوت و در اوج لذت خارج گردیده یا اصلاً رطوبتی نباشد، بازهم تکلیفی ندارید و منی محسوب نمی شود و غسل ندارد. اگر نمی دانید به ارگاسم رسیده اید یا نه، تکلیفی ندارید.

   ۲- با فرض اینکه مطمئن هستید استمناء بوده، مسأله ۱۴۰۰رساله: هرگاه به واسطه بى اطّلاعى و ندانستن مسأله، کارى را انجام دهد که مى داند حرام است، ولى نمى دانسته روزه را باطل مى کند، قضا دارد ولى کفّاره ندارد.

   ۳- به مقداری که یقین به استمنا هست، همان اندازه روزه ها را قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 60. FA می گوید

  اگر شخصی در روزه قضا یش استمنا کند حتی نداند به آن حد استمنا رسیده یانه یااصلا جنب شده است ولی شکی از این که ممکن است روزه باطل شود داشته باشد ایا روزه با طل است وکفاره دارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اصل استمنا حتی اگر خارج نشود هم حرام هست.
   مطابق نظر رهبری: اگر شک کند یا نداند که منی خارج شده یا نه، روزه باطل نیست و غسل و کفاره هم ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 61. مهدی می گوید

  ایا استمنا در ماه محرم کفاره دارد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خود ارضایی حرام و گناه است. اما در ماه محرم کفاره ندارد.

 62. sad می گوید

  اگر تا انجا که نزدیک است از او منی خارج شود اما خودداری کند ولی انقدر نزدیک بوده باشد که با یک باد کوچک فرد انزال شود در صورتی که نمی خواسته روزه باطل است؟ اگر باطل است باید کفاره جمع بدهم ؟
  (مرجع ایت الله سیستانی)

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منی خارج نشده و از اول هم قصد خروج منی نداشته است روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 63. محمد می گوید

  با سلام
  من میدانستم استما روزه را باطل میکند ولی قصد انزال و بیرون امدن منی را نداشتم و مطمعن هم بودم منی از من خارج نمیشود ولی از قضا منی خارج شد حکم روزه من چیست؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا عملی حرام می باشد.
   اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
   و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود .۶۰ روز روزه (۳۱ روز پی در پی) و یا اطعام ۶۰ فقیر.

   البته توجه کنید اگر عمدا آنقدر ادامه بدهد که طبیعتا منی خارج می شود هر چند هم قصد خروج منی را نداشته باشد، روزه باطل است و باید قضا کند و باید کفاره بدهد، بیشتر مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بدهد که در متن نوشتار توضیحات لازم اشاره شده است.
   موفق باشید

 64. sad می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید
  روزه نمازتان قبول می خواستم بدانم اگر بنده به نیت استمنا با الت خود بازی کنم و قصد خروج منی نداشته باشم و بدلیل زود انزال بودن بنده انزال شوم و منی از من خارج شود آیا هم روزه باطل و هم باید کفاره دهم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   الف)- اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی با آلت خود بازی کند در صورتی که عادت نداشته باشد که بعد از بازی منی از او خارج شود، اگر چه اتفاقاً منی بیرون آید صحت روزه او اختلافی است اینجا کلیک کنید. ولی اگر بازی را ادامه دهد تا آنجا که نزدیک است منی خارج شود و خودداری نکند تا خارج گردد یا بدون اختیار خارج شود، روزه اش باطل است . و باید کفاره بدهد. یعنی روزه را بعدا قضا کند و برای کفاره مطابق نظر رهبری ۶۰ روز روزه (۳۱ روز پی در پی) یا ۶۰ فقیر را اطعام کند. برخی از مراجع می گویند باید کفاره جمع بدهد یعنی هر دو را با هم انجام دهد+ قضای روزه.
   وفقکم الله لکل الخیر

 65. عباس می گوید

  با سلام
  یک نوجوان که میدانسته استمنا روزه را باطل میکند ولی به قصد خارج نشدن منی این کار را بکند ولی‌به طور ناگهان منی از او خارج شود حکم او چیست
  ایا میتواند برای کفارهی اطعام فقیر به جای‌ دادن یک مد نان به شصت فقیر
  به یک فقیر را شصت‌بار‌ اطعام کند

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   الف)- اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی با آلت خود بازی کند در صورتی که عادت نداشته باشد که بعد از بازی منی از او خارج شود، اگر چه اتفاقاً منی بیرون آید صحت روزه او اختلافی است اینجا کلیک کنید. ولی اگر بازی را ادامه دهد تا آنجا که نزدیک است منی خارج شود و خودداری نکند تا خارج گردد یا بدون اختیار خارج شود، روزه اش باطل است . و باید کفاره بدهد.

   ب) نمی توان به یک فقیر طعام ۶۰ فقیر را بدهید. کسی که برای کفاره‌ی روزه می‌خواهد به شصت فقیر غذا دهد اگر به شصت فقیر دسترسی دارد نمی‌تواند سهم دو نفر یا بیشتر را به یک نفر بدهد، بلکه لازم است به تمام شصت نفر به اندازه‌ی سهم هر یک غذا بدهد. البته می‌تواند به عدد افراد خانواده‌ی شخص فقیر مقدار سهم آنان را به او واگذار کند و او آن را مصرف آنان نماید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 66. امیر می گوید

  سلام دوستان عزیز یک سوال

  اگر یک نوجوان که روزه بر او واجب است
  خود ارضایی کند و منی هم از او خارج شود
  و اصلا این طور در نظر بگیرید که روز او باطل شده
  و همه شرایط که برای جبران مثل ۶۰ روز روزه و‌سیر کردن
  فقرا هم بر او واجب است اما توانایی انجام این کار ها را ندارد
  و از طرفی هم نمی خواهد آبرویش برود
  باید چه کار کند .تو رو خدا زود بگویید ؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   اگر کفاره واجب شده واجب است انجام بدهد، لازم نیست که اعلام کند که این پولی که می دهم، یا این روزه ای که می گیرم بخاطر کفاره است.
   هر زمان که توانست کفاره را بپردازد. پرداخت کفاره که واجب فوری نیست. یعنی بررسی کند دز یک شرایط طمانی خوب مثل زمستان که هوا خوب یا معتدل است روزه را بگیرد، و اگر مرجعش قائل به کفاره جمع در این مسئله نیست، اگر توان دارد به فقرا اطعام نماید.
   اما اگر اصلا هیچ کدام از اینها مقدورش نیست از اینجا کلیک کند و مطابق نظر مرجعش عمل کند.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 67. ع می گوید

  سلام من نمیدونستم اگه استمنا کنم بدون اینکه مایع منی ازم خارج شه روزم باطله اما خیلی شهوتی شدم یه مقدار استمنا هم انجام دادم و احساس کردم منی در حال خروجه فورا دستمو کشیدم اما چند لحظه بعد هر کاری کردم نتونستم جلوی خروجشو بگیرم. ایا روزه ام باطله؟؟؟؟!

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر روزه دار کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود و باید بعدا قضا کند و کفاره هم بدهد. برخی از مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 68. ehsanbmiry می گوید

  من چند روز پیش در ماه مبارک رمضان بعد از سحر خوابیدم وروزه هم بودم صبح که پا شدم دیدم خیس شده ام و خوب یادم نمیاد که خوابی دیده باشم و تحریک جنسی شده ام ایا روزه ام درست است و باید غسل جنابت بکنم لطفا کمک کنید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر گاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می شود، یعنی در خواب منی از او بیرون می آید، می تواند در روز بخوابد و چنانچه بخوابد و محتلم هم بشود روزه اش صحیح است .
   اینجا کلیک کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 69. م.ز می گوید

  سلام … و اما بعد
  میخواستم بدونم کسی که در سالهای اول بلوغش در ماه رمضان چندین بار مرتکب چنین گناهی شده اما روزه های قضاش رو گرفته و فقط یادش نیست چند بار این عمل رو تکرار کرده و حدودی حساب کرده کفاره روزش چقدر میشه ایا به همین میشه اکتفا کرد و کفاره رو پرداخت کرد ؟ و اینکه اگه تعداد این روزها زیاد باشد چه مثلا از اوایل بلوغ تا حالا ۱۷ بار با توجه به اینکه گفته شده اگر روزه باشی و در همان روز چند بار استمنا کنی چند کفاره هم باید بدهی خب به جز غذا دادن به فقرا و ازاد کردن برده که در این زمان نیست
  سوال من اینه با توجه به اینکه به ازای هر روز باید ۶۰ روز روزه گرفت خب تعداد کفاره حدودا میشود ۱۲۰۰ روز که روزه گرفتن هم باید به صورت یک ماه پشت سر هم باشد و اگگه کسی این توانایی رو نداشته باشه باید چکار کنه و به جای ازاد کردن بنده چطور باید چکار کنه
  در آخر من به رحمت خدا خیلی امید دارم اما سوالم اینه که آیا خدا ما رو خواهد بخشید در صورتی که در ماه مهمانی اش و در ماهی که شیطان در بند شده این شیطان درونی ما هنوز در بند نشده توسط خود ما اینکار رو مرتکب شدیم … راستی میگن دعای مومن در حق برادر مومن خودش خیلی سریع میگیره تو رو خدا در این شبهای قدر به حال ما هم دعا کنید خدا ببخشه ما رو
  ممنون از همه

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱- اگر شخص نداند چند روز قضا شده است یا نه باید بیشترین مقداری را که می داند قضا کند. اما برای روزهایی که استمنا شده همان تعدادی را که یقین دارید باید قضا و کفاره بدهید.
   ۲- برای تکرار استمنا در روز اگر مرجع شما احتیاط واجب داده اند می توانید به مرجع اعلم دیگر رجوع کنید و یک کفاره حساب کنید. اینجا کلیک کنید.
   ۳- حتما قضا کنید و به هر مقدار می توانید کفاره را انجام بدهید، آیت الله خامنه ای در استمنا قائل به کفاره جمع نیست. یکی از کفاره ها را انتخاب کنید و هر اندازه توانایی دارید کفاره را بپردازید.
   حضرت آیت الله خامنه ای می فرمایند: چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و يا اطعام شصت مسکين براى هر روز نداشته باشد، بايد به هر تعداد فقير که قادر است غذا بدهد و احتياط آن است که استغفار نيز بکند و اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيست فقط کافى است که استغفار کند يعنى با دل و زبان خود بگويد: «استغفرالله (از خداوند بخشايش مى‏طلبم)».
   اینجا کلیک کنید و به صورت کامل مطالعه نمایید.
   ۴- قطعا اگر کسی توبه کند، خداوند مهربان توبه پذیر است و توبه جوان را بیشتر دوست دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 70. rm می گوید

  سلام.خسته نباشید .آیا با استمنا در ماه رمضان بنابر فتوای آیت الله مکارم کفاره جمع واجب است؟ (بنا بر احتیاج واجب یعنی چه؟) و اگر واجب است آیا به دلیل مشکلات درسی و کنکور می توان ۶۰ روز روزه گرفتن را به سال بعد موکول کرد.آیا پس از گذشت یک سال بر کفاره جمع افزوده می شود؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-فتوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی اینست که: «بنابر احتیاط واجب باید کفاره جمع بدهد».
   بنابر احتیاط واجب یعنی اینکه در این مسئله دو کار می توانید انجام بدهید ۱- اینکه به فتوای مرجع خود عمل کنید یعنی هم ۶۰ روز روزه بگیرید و هم ۶۰ فقیر را اطعام کنید. ۲- یا اینکه به مرجع اعلم بعدی از ایشان رجوع کنید، مثلا به حضرت آیت الله خامنه ای در این مسئله رجوع کنید و فقط یک کفاره بدهید. اینجا کلیک کنید و معنی احتیاط واجب را بخوانید.
   ۲- «قضای روزه» را تا رمضان سال بگیرید اگر بدون عذر شرعی نگیرید باید برای یک روز روزه قضا کفاره تاخیر بدهید یعنی ۷۵۰ گرم گندم و… به فقیر باید داد. اما در انجام «کفاره » می توانید بعدا هم انجام دهید، ولی نباید به گونه ای باشد که در انجام آن کوتاهی صورت پذیرد. پس از گذشت یکسال هیچ گاه چیزی بر کفاره جمع افزوده نخواهد شد!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 71. ع.م می گوید

  اگر کسی شک داشته باشد که استمنا روزه را باطل می کند و سهوا از او منی خرج شود حکمش چیست ؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره دارد و یا اگر شخص کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، باز هم روزه اش باطل می شود .
   اما اگر مثلا بدون قصد با نامحرم صحبت کرد و بی اختیار منی از او خارج شد، و خروج منی از عادهای قبلی هنگام صحبت با نامحرم نبوده باشد، در این صورت بیرون آمدن غیر ارادی منی موجب بطلان روزه نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 72. EF می گوید

  سلام

  .اگر کسی بدونه که خود ارضا یی روزه رو باطل میکنه و این عمل رو زیادی انجام بده ولی قصد خروج منی رو نداشته باشه ولی منی خارج بشه و در ضمن این رو هم ندونه که خود ارضا یی بدون خروج منی هم روزه رو باطل میکنه حکمش چیه.آخه من فقط فکر میکردم که حتما باید منی خارج بشه تا روزه باطل بشه

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-خود ارضایی حتی در صورتی که قصد خروج منی را هم نداشته باشد حرام هست.
   ۲- اگر خود ارضایی کند تا منی خارج شود، باید روزه را قضا و کفاره بدهید و برخی از مراجع می فرمایند بایدکفاره جمع بدهد.و همچنین اگر قصد نداشته ولی می دانسته یا عادتش بر این بوده است که منی از او با این تحریک خارج می شود، همان حکم را دارد یعنی قضا و کفاره واجب است.
   البته اگر مطمئن بوده اند منی خارج نمی شود، ولی یکدفعه منی خارج شد! در این صورت روزه صحیح است اما اگر آنقدر ادامه دهد و رها نکند تا منی خارج شود روزه او باطل است و کفاره هم باید بدهد.
   ۳- اگر قصد نداشته اند عادت او هم اینگونه نبوده که منی خارج شود و احتمال خارج شدن منی را می داده است، و اتفاقا منی خارج شده باشد مطابق نظر آیت الله سیستانی باید قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
   ۳- مطابق نظر رهبری: اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید روزه اش باطل نمی شود . اما نظر برخی از مراجع غیر این هست اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید. .

   مطابق نظر آیت الله سیستانی: اگر استمناء کند و قصد انزال منی هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
   همواره در سوالات شرعی نام مرجعتان را ذکر نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. mt می گوید

    مطابق با نظر رهبری اگر استمنا کند بدون قصد بیرون امدن منی. ولی منی خارج شده قضا نیاز دارد یا کفاره.

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اگر استمنا کند تا جایی که از کنترل خارج شود و خارج شود، روزه باطل و باید کفاره بدهد!.
     اعاذنا الله من شرور انفسنا

 73. nazi می گوید

  سلام خسته نباشید اگر کسی اطلاع داشته باشه که استمناروزه را باطل میکند ولی اطلاع از اینکه منی چیه و حتی دقیقا خوده استمنا چی هست و اینکه ایا منی ازاوخارج شده و عمل او استمنا محسوب میشه ان رو بدون قصد و بخاطرتحریکات انجام بدهد ینی قصد این کارو نداشته ولی در اثرتحریک خیلی بالایی دراثر اس ام اسای فردنامحرمی با خود بازی کرده و نه رطوبتی احساس کند نه ابی که بفهمدایامنی هست یاخیر ولی حس لذت رودر خوداحساس کند ولی متوجه نباشد که این کار او استمنا هست یاخیر
  ایاروزه اش باطل است؟ وایا این همل اوکفاره دارد؟
  بادونستن این قضیه که او رطوبت احساس نکرده و اصلا ماده منی نمیتواند تشخیص بده و شک دارد ب اینکه کاره او استمنا باشد
  مرسی خیلی برام واجبه اگرمیشه جواب بدید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   استمنا عملی حرام و مذموم است و باید از آن توبه نمود.
   اگر بی اختیار از شخص منی خارج شود، در این صورت روزه صحیح هست و فقط باید غسل کند. ولی اگر کاری کند که بی اختیار منی از او بیرون آید، یعنی آنقدر بازی کند تا به ارگاسم اوج لذت جنسی برسد، خب در این صورت روزه اش باطل می شود.
   اگر به اوج لذت جنسی برسد و رطوبتی از او خارج شود یا حتی در فضای واژن باشد همین برای خانم نشانه جنب شدن هست. باید روزه را قضا کند، کفاره هم بدهد و مطابق نظر برخی از مراجع باید کفاره جمع بدهد.
   نشانه های منی در بانوان رو از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   کفاره روزه را هم از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 74. نوتریکا می گوید

  سلام.اگر یک پسر جوان استمنا کند در حالی که می داند که حرام است و روزه رت باطل می کند ولی قصد بیرون اوردن منی را نداشته باشد،کفاره دارد یا خیر؟یا قضای ان روز را بگیرد ایا کافی است؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا عملی حرام می باشد.
   اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
   و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود .

   البته توجه کنید اگر عمدا آنقدر ادامه بدهد که طبیعتا منی خارج می شود هر چند هم قصد خروج منی را نداشته باشد، روزه باطل است و باید قضا کند و باید کفاره بدهد، بیشتر مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بدهد که در متن نوشتار توضیحات لازم اشاره شده است.
   موفق باشید