وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احكام جامع استمنا در حال روزه

اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟

احكام جامع استمنا در حال روزه

فهرست این نوشتار:

خود ارضايي (استمناء) يكي از گناهان كبيره است، و اگر كسي در هنگام روزه آن را انجام دهد سبب باطل شدن روزه ميگردد و بايد كفاره بدهد. غسل جنابت هم واجب می شود(همانند سایر غسل ها است ولی باید به نیت غسل جنابت باشد). برخي از مراجع مي فرمايند بايد كفاره جمع بپردازد. لازم به ذكر است كه استمنا مخصوص به آقايان نيست و اگر خانمي خود ارضايي كند روزه اش باطل مي شود. ملاعبه (بازی) با همسر و استمنا توسط همسر حرام نيست اما اگر هنگام روزه منجر به خروج مني شود، (اگر از عمد ملاعبه کنند تا منی خارج شود) کفاره نیز واجب می شود . حکم ملاعبه با همسر در حال روزه و نظر مراجع را از اینجا کلیک کنید و بخوانید. 

نكته:

۱- ما در نوشتاري « كفاره استمنا در روزه» را مطرح كرديم. -حتما مطالعه كنيد.

۲- اگر شخص در حال روزه چند بار خود ارضايي (استمناء) كند، طبق نظر برخي از مراجع بايد كفاره را تكرار نمايد. مي توانيد مقاله «تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه» را نيز ببينيد

۳-  کفاره جمع یعنى  دو ماه روزه بگیرد و هم شصت فقیر را سیر کند (مد طعام تقریبا 750 گرم بدهد). اینجا کلیک کنید.

رساله توضيح المسائل

[اگر روزه دار استمناء کند]

مسأله 1588 اگر روزه دار استمناء کند یعنی با خود کاری کند که منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود.

(خوئی، سیستانی، تبریزی، زنجانی:) مسأله اگر روزه دار استمناء کند (معنای استمناء در مسأله [1572] گذشت) روزه اش باطل می شود.

[اگر بی اختیار منی از او بیرون آید]

مسأله 1589 اگر بی اختیار (1) منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست (2). ولی اگر (3) کاری کند که (4) بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود (5).

(1) (مکارم:) در حال خواب یا بیداری..

(2) (خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی، مکارم:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(3) (بهجت:) ولی اگر عمداً..

(4) (نوری:) اگر کاری کند که بر حسب عادت او..

(5) (بهجت:) در صورتی که بداند یا اطمینان داشته باشد که به سبب آن کار، منی بی اختیار خارج خواهد شد.

[ اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند اما منی بیرون نیاید]

مسأله 1594 اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید روزه اش باطل نمی شود (1).

این مسأله در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (اراکی، مکارم، نوری:) در صورتی هم که منی از او بیرون نیاید، روزه اش باطل می شود.

(گلپایگانی، صافی:) مسأله کسی که می داند که اگر عمداً منی از خود بیرون آورد روزه اش باطل می شود، در صورتی که به قصد بیرون آمدن منی با کسی بازی و شوخی کند روزه اش باطل می شود و باید قضاء آن را به جا آورد، اگر چه منی از او بیرون نیاید و اگر منی بیرون آید، علاوه بر قضا کفّاره نیز بر او لازم می شود و در هر دو صورت در ماه رمضان باید در بقیه روز از آن چه روزه را باطل می کند خودداری نماید.

(خوئی، تبریزی:) مسأله کسی که به قصد بیرون آمدن منی بازی و شوخی کند، اگر چه منی از او بیرون نیاید، باید روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.

(زنجانی:) مسأله اگر روزه دار با توجه به این که بیرون آمدن منی روزه را باطل می کند، تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد که موجب بیرون آمدن منی می گردد، روزه اش باطل می شود؛ هر چند از تصمیمش برگردد و کاری نکند و اگر بی توجه کاری را انجام دهد یا توجّه نداشته باشد که موجب خارج شدن منی می شود، روزه اش صحیح است؛ هر چند منی خارج شود و اگر توجه نداشته باشد که روزه را باطل می کند و چنین تصمیمی بگیرد، پس اگر عمداً منی از خود خارج کند روزه اش باطل می شود و الّا روزه اش صحیح است.

(سیستانی:) مسأله کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی بازی و شوخی کند و منی از او بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند روزه او باطل است، و اگر نیت روزه کند باید بنا بر احتیاط لازم روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.

 • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای»

سوال: اگر کسی اصلا نمی دانسته که استمنا روزه را باطل می کند و اصلا هم نمی دانسته که استمنا حرام است و در حال روزه استمنا می کرده است.
 تکلیف قضا و کفاره روزه چیست؟

پاسخ: استمناء مطلقاً حرام است، و جزو گناهان بزرگ محسوب مى‌شود، که توبه جدی و واقعی از آن لازم است.
و اگر این عمل در حال روزه انجام گرفته و می دانستید که روزه را باطل می کند، در این صورت قضا و کفاره بر شما واجب است.
و چنانچه نمی‌دانستید که روزه را باطل می کند ، ولی می دانستید که حرام است، علاوه بر قضا، بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهید.

در فرض سوال اگر نمی دانستید که استمنا مبطل روزه است و نمی دانستید که موجب جنابت می شود اگر در حال روزه استمنا کرده اید باید قضای آنرا بجا آورید و کفاره ندارد و نسبت به روزه های بعد اگرعلم به جنابت نداشتید و بدون غسل جنابت روزه گرفته اید روزه ها صحیح است و قضا و کفاره ندارد و اگر جنابت را می دانستید و جاهل به وجوب غسل بودید، باید قضای روزه را به جا آورید، ولی کفاره ندارد.

منبع : استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری.

جماع (آمیزش جنسی)

۱. آمیزش جنسی روزه را باطل می‌کند، هر چند منی بیرون نیاید.
۲. اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسی کند، روزه‌ی او باطل نمی‌شود، ولی هر لحظه که یادش آمد باید فوراً از حال آمیزش خارج شود وگرنه روزه‌اش باطل است.

استمنا (خود ارضایی جنسی)

۱. اگر روزه‌دار عمداً کاری کند که منی از او بیرون بیاید روزه‌اش باطل می‌شود.
۲. محتلم شدن در روز (خروج منی در حال خواب) روزه را باطل نمی‌کند، و هرگاه روزه‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می‌شود، لازم نیست از خواب خود جلوگیری کند.
۳. اگر روزه‌دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود واجب نیست از آن جلوگیری کند.

کفاره استمنا در حال روزه 
135. اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟
ج) اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمى‌‏شود لکن احتياط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد.

عادت به استمنا و حكم روزه
136. شخصى چندين سال عادت به استمنا در ماه رمضان و غير آن داشته است، نماز و روزه او چه حکمى‌ دارد؟
ج) استمنا مطلقاً حرام است و اگر منجر به خروج منى شود، موجب غسل جنابت هم مى‌‏شود، و اگر اين عمل در حال روزه در روز ماه رمضان صورت بگيرد، در حکم افطار عمدى با حرام است، و اگر نماز و روزه را با حالت جنابت و بدون غسل و تيمّم انجام دهد، نماز و روزه‌‏اش باطل و قضاى آن‌ها واجب است.

جنابت روزه‌دار با نگاه به صحنه شهوت انگيز
137. شخص روزه‏‌دارى در ماه رمضان به صحنه شهوت انگيزى نگاه کرده و جنب شده است. آيا با اين کار روزه‌‏اش باطل مى‌‏شود؟
ج) اگر نگاه‌کردن او به قصد انزال بوده و يا مى‌‏دانسته که اگر به آن منظره نگاه کند، جنب مى‌‏شود و يا عادت او بر اين بوده است و در عين حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدى را دارد يعنى هم قضا بر عهده او مى‌‏باشد و هم کفّاره.

جنابت روزه‌دار بر اثر صحبت با نامحرم
138. در ماه مبارک رمضان بدون وجود هيچ‌يک از آثار استمنا فقط بر اثر حالتى که هنگام مکالمه تلفنى با يک زن نامحرم در خود احساس کردم مايع منى از من خارج شد، با توجه به اين‌که مکالمه با او به قصد لذت نبوده، آيا روزه‌‏ام باطل است يا خير؟ در صورت بطلان، آيا کفّاره هم بر من واجب است يا خير؟
ج) اگر خروج منى بر اثر صحبت با يک زن جزء عادت‌‏هاى قبلى شما نبوده و به‌طور غيرارادى از شما خارج شده است، موجب بطلان روزه نمى‌‏شود و چيزى هم بر اثر آن بر شما واجب نيست.

احتلام در حال روزه
139. محتلم شدن در روز (خروج منى در حال خواب) روزه را باطل نمى‌‌کند، و هر گاه روزه‌‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم مى‌‌شود، لازم نيست از خواب خود جلوگيرى کند.

140. اگر روزه‌‌دار در حال بيرون آمدن منى از خواب بيدار شود، واجب نيست از آن جلوگيرى کند.

141. اگر شخص روزه‌‌دارى در ماه مبارک رمضان بعد از نماز صبح يا ظهر بخوابد و در خواب به صورت غير عمد محتلم شود تکليف چيست؟ آيا روزه آن شخص باطل مى‌‌شود؟
ج) روزه‌اش صحيح است.

احتلام روزه‌دار و بيدار شدن بعد از اذان صبح
142. اگر شخصى قبل از اذان صبح يا بعد از آن بخوابد و در خواب جنب شده و بعد از اذان بيدار شود، چه مدتى براى غسل کردن وقت دارد؟
ج) در فرض سؤال، جنابت به روزه آن روز او ضرر نمى‌‏زند، ولى واجب است که براى نماز غسل کند و مى‌‏تواند غسل را تا وقت نماز به تأخير بيندازد.

احتلام بعد از فجر در ماه رمضان
143. اگر بعد از نماز فجر در ماه رمضان محتلم شوم چه بايد بكنم؟
ج) روزه صحيح است و براى نماز ظهر بايد غسل كنيد.منبع : استفتائات رهبري .

س 195: جوانی بر اثر نادانی قبل از چهارده سالگی و بعد از آن، اقدام به استمناء می‏کرده که بر اثر آن از او منی خارج می‏شده، ولی نمی‏دانسته که خروج منی باعث جنابت می‏شود و باید برای نماز و روزه غسل کند، تکلیف او چیست؟ آیا برای مدتی که استمناء می‏کرده و منی از او خارج می‏شده، غسل بر او واجب است؟ آیا نماز و روزه‏های او از گذشته تا حال که در حال جنابت انجام گرفته باطل بوده و قضای آنها واجب است؟
ج: براى هرچند بار خروج منى اگر تا به حال غسل نکرده است يک غسل جنابت کافى است، و بايد همه نمازهايى را که يقين دارد در حال جنابت خوانده است، قضا نمايد. و اگر اين عمل در شب‌هاى ماه رمضان انجام گرفته و جاهل به موضوع جنابت بوده، روزه‏هاى او قضا ندارد و محکوم به صحّت‏ است. ولى اگر عالم به خروج منى و جنابت بوده و نمى‏دانسته که براى صحّت‏ روزه، غسل بر او واجب است، بايد روزه همه روزهايى را که در حال جنابت گرفته است قضا نمايد. اجوبه الاستفتائات 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

استمناء:

مسأله ۱۵۶۷ ـ اگر روزه‌دار استمناء کند ـ معنای استمناء در مسأله (۱۵۵۱) گذشت ـ روزه‌اش باطل می‌شود.

مسأله ۱۵۶۸ ـ اگر بی‌اختیار منی از انسان بیرون آید، روزه‌اش باطل نیست.

مسأله ۱۵۶۹ ـ هرگاه روزه‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می‌شود ـ یعنی در خواب منی از او بیرون میآید ـ جایز است بخوابد هرچند به سبب نخوابیدن به زحمت نیفتد، و اگر محتلم شود روزه‌اش باطل نمیشود.

مسأله ۱۵۷۰ ـ اگر روزه‌دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، واجب نیست از بیرون آمدن منی جلوگیری کند.

مسأله ۱۵۷۱ ـ روزه‌داری که محتلم شده، می‌تواند بول کند، اگرچه بداند به واسطه بول کردن باقیمانده منی از مجری بیرون میآید.

مسأله ۱۵۷۲ ـ روزه‌داری که محتلم شده اگر بداند منی در مجری مانده و در صورتی که پیش از غسل بول نکند، بعد از غسل منی از او بیرون میآید، احتیاط مستحب آن است که پیش از غسل بول کند.

مسأله ۱۵۷۳ ـ کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی بازی و شوخی کند و منی از او بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند روزه او باطل است، و اگر نیت روزه کند باید ـ بنا بر احتیاط لازم ـ روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.

مسأله ۱۵۷۴ ـ اگر روزه‌دار بدون قصد بیرون آمدن منی مثلاً با زن خود بازی و شوخی کند، چنانچه اطمینان دارد که منی از او خارج نمیشود اگرچه اتفاقاً منی بیرون آید، روزه او صحیح است. ولی اگر اطمینان ندارد، در صورتی که منی از او بیرون آید، روزه‌اش باطل است.

استفتائات

پرسش: حکم باطل کردن روزه با خوردن یا آشامیدن یا جماع یا استمناء یا باقی ماندن بر جنابت در ماه رمضان چیست؟

پاسخ: اگر کسی روزه ماه رمضان را به خوردن یا آشامیدن یا جماع یا استمناء یا باقی ماندن بر جنابت باطل کند ، در صورتی که از روی عمد و اختیار باشد و از روی ناچاری و جبر نباشد ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب می‏ شود .

و احتیاط مستحب آن است که کسی که روزه را به غیر آنچه گفته شد باطل کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بدهد .

و اگر کسی چیزی از آنچه را که گذشت انجام دهد ، در حالی که عقیده قطعی داشته که روزه را باطل نمی‏ کند ، کفاره بر او واجب نیست . وهمچنین است کسی که نمی‏دانسته روزه بر او واجب است ، مانند کودکان در اوائل بلوغ .

و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً «۷۵۰» گرم است ، طعام ـ یعنی گندم یا جو یا نان و مانند اینها ـ بدهد.

 

۴پرسش: اگر کسی در ماه رمضان عمداً کاری کند که از او منی بیرون آید آیا باید ۶۰ روز روزه بگیرد یا خیر؟

پاسخ: اگر عالم به این بود که این کار روزه را باطل می کند باید کفاره بدهد و نیز بنابر احتیاط واجب اگر جاهل مقصر متردد باشد ولی اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود. و توبه و استغفار کند.

آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگراستمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست . 

پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟

پاسخ: حرام است و یکی از مبطلات است .

پرسش: در ماه رمضان استمنا کردم البته به قصد بیرون آوردن منی نبود ولی منی از من خارج شد و می دانستم که به واسطه بیرون آمدن منی روزه ام باطل می‌شود حالا چه باید بکنم؟ آیا باید ۶۰ روز یا ۶۰نفر را سیر کنم یا نه؟

پاسخ: اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.

پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟

پاسخ: بله حرام است و یکی از مبطلات روزه است .
و اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.
و توبه و استغفار کند.
 

پرسش: کسی که استمنا می کند و بعد از آن غسل می کند آیا می شود با آن غسل نماز خواند و یا اینکه باید دوباره وضو بگیرد؟

پاسخ: با همان غسل نماز بخواند احتیاجی به وضو نیست.

پرسش: گناه استمنا چگونه بخشیده می شود ؟ و چگونه می توان از آن خودداری کرد ؟

پاسخ: با توبه بخشیده می شود و با اراده و همت می توان از آن جلوگیری کرد .

پرسش: من تاحدود ۲۷ سالگی یک مسئله را نمی دانستم و این که آدم وقتی استمنا میکند با ید غسل کند و تمام این مدت را از سن تکلیف تا ۲۷ سالگی را نماز و روزه می گرفتم کهاستمنا کرده بودم ولی غسل نکرده بودم تکلیف این همه روزه و نمازهای من چیست ایا باید همه را قضا بگیرم ؟

پاسخ: هر نوع بازی با آلت تناسلی موجب غسل نیست . اگر به اوج لذت جنسی رسیده باشید و درآن حال آبی خارج شده باشدغسل واجب است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر آب زیادی خارج شود با شهوت هر چند به اوج لذت نرسد. و اگر نمازی در این حال بدون غسل خوانده اید باطل است و باید قضاء کنید ولی آن چه پس از یک غسل مشروع چه واجب مانند حیض وچه مستحب مانند جمعه خواند ه باشید صحیح است.
منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي
مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مبطل بودن استمنا(1347)

مساله 1347ـ اگر روزه دار با خود کارى کند که منى از او بیرون آید روزه اش باطل مى شود، امّا اگر بى اختیار در حال خواب یا بیدارى بیرون آید، روزه باطل نمى شود.
حکم روزه کسي که به قصد بيرون آمدن مني استمناء کرده (1352)
مساله 1352ـ اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منى استمناء کند روزه اش باطل مى شود هر چند منى از او بیرون نیاید. رساله توضيح المسايل.

استمتاع ذهنی از همسر

آیا اگر شخصی در ذهن خود از همسرش یاد کند و استمتاع نماید البته آن هم در ذهن خود و از او منی خارج شود آیا این کار درحکم استمناء است یا خیر و حرام است یا نه ؟
این کار استمناء محسوب می شود و حرام است. استفتائات.

جلوگیری از خروج منی هنگام استمنا

می دانم که استمنا گناهی کبیره است ولی آیا پس از استمنا و جلوگیری از خروج منی آیا غسل واجب است یا خیر؟
در صورتی که منی خارج نشود غسل واجب نیست.

کسی که سهواً در حال روزه استمناء کرده [استمناء]

پرسش : اگر کسی روزه قضا بگیرد و بعد از ظهر همان روز فراموش کند که روزه است و خود ارضایی کند حکم این روزه چیست؟
پاسخ : در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.

اسمتناء روزه دار پس از احتلام در خواب [استمناء]

پرسش : اگر شخص روزه داری بعد از نماز صبح محتلم شد و سپس قبل از غسل با خود بازی کند و برای بار دوم از او منی خارج شود روزه او چه حکمی دارد ؟
پاسخ : روزه او باطل است و علاوه بر قضا کفاره جمع دارد.

 

حکم روزه در صورت خود ارضایی سهوی [استمناء]

پرسش :اگر کسی روزه واجبی گرفته و بعد از ظهر فراموش کند که روزه است و خود ارضایی کند حکم این روزه چیست؟

پاسخ :در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.

حکم روزه در صورت تحریک جنسی از طریق حرام [استمناء]

پرسش :اگر فرد روزه دار در هنگام مشاهده ی فیلم های مبتذل به طور ناخواسته از او منی خارج شود، روزه ی او چه حکمی دارد؟

پاسخ :1- اگر با قصد بیرون آمدن منی این کار را انجام دهد (هرچند بیرون نیاید) روزه اش باطل است. 2- اگر چنین قصدی نداشته ولی عادت داشته با این مقدار تحریک، منی از او خارج شود و اتفاقا بیرون آید روزه اش باطل است و علاوه بر قضا، کفاره جمع نیز دارد. 3- اگر یقین داشته با این کار منی بیرون نمی آید اما اتفاقا بیرون آید روزه اش صحیح است.

 

خروج بی اختیار منی از فرد روزه دار [استمناء]

پرسش :فردی در حال روزه در ماه رمضان صحنه ای را در خیابان دیده است که موجب خروج منی از او شده، آیا غیر از قضای روزه کفاره نیز باید بدهد؟

پاسخ :در صورتیکه منی بی اختیار از او خارج شده باشد روزه او قضا هم ندارد.

 

حکم روزه در صورت فراموشیِ مبطل بودن عمل حرام [استمناء]

پرسش :اگر روزه دار در ماه رمضان با این که قبلا می دانسته استمنا مبطل روزه است ولی در زمان استمنا یادش رفته و بلافاصله بعد از استمنا به یاد آورده که مبطل است ، آیا روزه ی او باطل است؟ کفاره جمع شامل او می شود؟

پاسخ :در فرض سوال، قضا دارد ولی کفاره ندارد. و به طور کلی، در صورتی که میدانسته کاری مبطل است ولی در زمان انجام آن فراموش کرده است و بعد از عمل یادش آمده باید قضای آن را بجا آورد ولی کفاره ندارد.

حکم روزه در صورت خروج منی هنگام تخلّی کردن [استمناء]

پرسش :در ماه رمضان به علت یبوست شدن و فشاری که در دفع مدفوع صورت میگیرد باعث خروج ناخواسته منی از فرد روزه دار می شود ، روزه آن روز چه حکمی دارد؟(لازم به ذکر است منی که خارج می شود نه با شهوت است نه با جستن و نه بدن سست میشود ولی یقین دارد که منی است )

پاسخ :در صورتی که ترک دستشوئی در روز ضرری نداشته باشد اقدام کند در غیر این صورت روزه صحیح است.

 

حکم ملاعبه با همسر در حین روزه داری [استمناء]

پرسش :ملاعبه و بازی کردن با همسر در حین روزه چه حکمی دارد؟

پاسخ :بازی و شوخی با همسر برای روزه دار کراهت دارد و اگر بدون قصد بیرون آمدن منی چنین کند در صورتی که عادت نداشته باشد که به این مقدار بازی و شوخی منی از او خارج شود ولی اتفاقا منی بیرون آید روزه اش صحیح است. ولی اگر به قصد بیرون آمدن منی باشد حتی اگر منی خارج نشود روزه اش باطل است.

حکم خوابیدن بر روی شکم با یقین به احتلام [استمناء]

پرسش :خوابیدن شخص روزه دار بر روی شکم در جایی که منجر به محتلم شدن اومی شود، چه حکمی دارد؟

پاسخ :واجب است که بر روی شکم نخوابد و اگر عمدا خوابید و جنب شد روزه اش باطل است و بنابر احتیاط واجب باید کفاره عمد بدهد.

حکم افکار و تغذیه ی منجر به احتلامِ روزه دار [استمناء]

پرسش :اموری مثل حبس بول نیز همانند بر روی شکم خوابیدن یا خوردن بعضی از غذاها یا حتی مرور برخی کارهای حلال مانند مرور خاطرات در طول روز ممکن است موجب احتلام برای روزه دار در خواب شود، در این صورت روزه چه حکمی دارد؟

پاسخ :اگر یقین دارد که منجر به خروج منی می شود، روزه باطل و کفاره عمد دارد.

 

حکم استمناء روزه دار [استمناء]

پرسش :چنانچه شخص روزه دار استمناء نماید، روزه ی او چه حکمی دارد؟

پاسخ :اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منی، استمناء (خودارضایی) کند روزه اش باطل می شود هر چند منی از او بیرون نیاید. اما اگر بی اختیار در حال خواب یا بیداری بیرون آید، روزه باطل نمی شود.

حکم خوابیدن روزه دار با علم به احتلام [استمناء]

پرسش :اگر فرد روزه دار بداند در صورتی که بخوابد از او منی خارج می شود، خوابیدن او چه حکمی دارد؟

پاسخ :هرگاه روزه دار مى‏ داند که اگر در روز بخوابد محتلم مى‏ شود، یعنى در خواب منى از او بیرون مى‏ آید، جایز است بخوابد و چنانچه محتلم شود براى روزه او اشکالى ندارد.

حکم جلوگیری کردن از خروج منی در هنگام بیدار شدن از خواب [استمناء]

پرسش :چنانچه فرد روزه دار در هنگام بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، لازم است از خروج منی جلوگیری نماید؟

پاسخ :هرگاه روزه دار در حال بیرون آمدن منى از خواب بیدار شود واجب نیست از بیرون آمدن آن جلوگیرى کند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

 

 

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی»

اگر کسی اصلا نمی دانسته که استمنا روزه را باطل می کند و اصلا هم نمی دانسته که استمنا حرام است و در حال روزه استمنا می کرده است. تکلیف قضا و کفاره روزه چیست؟

پاسخ:  كارهايى كه روزه را باطل مى‏ كند اگر عمداً و با علم و اطّلاع انجام دهد، علاوه بر اين‏كه روزة او باطل مى‏ شود و قضا دارد، كفّاره نيز دارد؛ ولى اگر به خاطر ندانستن مسأله باشد كفّاره ندارد، ولى قضای آن واجب است. همچنین هرگاه به واسطة بى‏ اطّلاعى و ندانستن مسأله، كارى انجام دهد كه مى ‏داند حرام است، ولى نمى‏ دانسته روزه را باطل مى‏ كند ، قضا دارد ولی کفّاره ندارد. 
منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

 


طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
 استمناء

مسأله ۱۵۹۷. اگر روزه‎دار استمناء كند، يعني با خود كاري كند كه مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل مي‎شود.

مسأله ۱۵۹۸. اگر بي‎اختيار مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل نيست ولي اگر كاري كند كه بي‎اختيار مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل مي‎شود.

مسأله ۱۵۹۹. هر گاه روزه‎دار بداند كه اگر در روز بخوابد محتلم مي‎شود، يعني در خواب، مني از او بيرون مي‎آيد، بنابر احتياط مستحب نخوابد، ولي اگر بخوابد روزه‎اش باطل نمي‎شود.

مسأله ۱۶۰۰. اگر روزه‎دار در حال بيرون‌آمدن مني از خواب بيدار شود، واجب نيست از بيرون‌آمدن آن جلو گيري كند.

مسأله ۱۶۰۱. روزه‎داري كه محتلم شده، مي‎تواند بول كند، و به دستوري كه در مسأله ۷۳ گفته شد، استبراء نمايد اگر چه بداند به واسطه بول يا استبراء‌كردن باقي‎مانده مني از مجري بيرون مي‎آيد.

 

مسأله ۱۶۰۲. روزه‎داري كه محتلم شده، اگر بداند مني در مجري مانده و در صورتي كه پيش از غسل بول نكند، بعد از غسل مني از او بيرون مي‎آيد، بنابر احتياط واجب بايد پيش از غسل بول كند.

مسأله ۱۶۰۳. كسي كه مي‎داند كه اگر عمداً مني از خود بيرون آورد روزه‎اش باطل مي‎شود، در صورتي كه به قصد بيرون‌آمدن مني با كسي بازي و شوخي كند، روزه‎اش باطل مي‎شود، و بايد قضاي آن را به جا آورد، اگر چه مني از او بيرون نيايد، و اگر مني بيرون آيد، علاوه بر قضا كفاره نيز بر او لازم مي‎شود، و در هر دو صورت در ماه رمضان بايد در بقيه روز از آنچه روزه را باطل مي‎كند خودداري نمايد.

مسأله ۱۶۰۴. اگر روزه‎دار بدون قصد بيرون‌آمدن مني با كسي بازي و شوخي كند، چنان‌چه اطمينان دارد كه مني از او خارج نمي‎شود، اگر چه اتفاقاً مني بيرون آيد روزه او صحيح است، ولي اگر اطمينان ندارد، در صورتي كه مني از او بيرون آيد، روزه‎اش باطل است. رساله توضيح المسايل .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روزه

 1. كفاره استمنا در روزه چيست
 2. كفاره نزديكي جنسي زن و شوهر در روزه
 3. تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه
 4. حكم باطل كردن روزه قضا
 5. حكم استمنا برای آزمایش اسپرم
 6. استمنا توسط همسر 
 7. حكم استمناء بدون خروج منی
 8. انواع استمناء
 9. آيا استمنا حد و تعزير دارد
 10. كفاره استمنا در روزه چيست
 11. استمنا و نماز و روزه
 12. حكم استمناء دختران و زنان

كليد: احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه  احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه  احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه  احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال روزه احكام جامع استمنا در حال 

145 نظرات
 1. Arthur می گوید

  اگر استمناء کنیم ولی منی خارج نشود(ارضاء نشویم و فقط تا حدودی پیش روی کنیم) روزه باطل است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری کند، در صورتی که منی بیرون نیاید، بنابر احتیاط باید روزه را تمام کند و بعداً قضای آن را هم بگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. ناشناس می گوید

  سلام
  اگر در ماه مبارک رمضان قبل از اذان صبح خود ارضایی انجام بشود در صورتیکه فرد از حرام بودن آن باخبر باشد و برای روزه گرفتن غسل انجام نشود
  و روزه نگیرد حکم چیه؟آیا باید برای اون روزی که روزه نگرفته ۶۰ روز روزه بگیرد یا کفاره دارد؟ لطفا زود تر راهنمایی کنید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این گناه است و باید توبه کرد.
   روزه باطل، بعدا باید قضا کند. کفاره هم واجب است.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 3. مهدی می گوید

  سلام
  من صبح که از خواب بیدار شدم نمیدونم چرا ولی شروع کردم به فکر کردن به چیزای مستحجن و مقدار خیلی کمی منی از من خارج شد روزه ام باطل است ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله روزه باطل و قضا واجب و کفاره باید انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. :: می گوید

  با سلام. اگر خراش،زخم،جوش،زدن بخیه،جای بخیه و،مانند اینها…چرک وعفونت کند،اگر هنگام غسل این چرک ها،چربی ها،عفونت ها و ترشحات خراش،زخم،جوش،زدن بخیه،جای بخیه،و مانند اینها…بترکند وبر روی پوست سرازیر شوند
  ۱-آیا مانع غسل هستند؟؟؟
  ۲-آیا این چرک ها وچربی ها وعفونت ها وترشحات خراش،زخم،جوش،زدن بخیه،جای بخیه،و مانند اینها…به خاطر نجس بودن آیا مبطل غسل هستند؟؟؟
  مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ایی.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر مانع باشد و آب به پوست نرسد باید برطرف کرد، یا وضو و غسل جبیره ای داشت.
   وفق کم الله لکل الخیر

 5. .....ناشناس می گوید

  با سلام
  بنده مقلد آقای خامنه ای هستم
  گاهی اوقات وقتی خوابم ، ناخوداگاه بیدار میشم و منی از من خارج می شود . آیا این کار گناه دارد ؟
  هر کاری هم که میکنم جلوی آن گرفته نمی شود .
  هیچ قصدی هم ندارم که منی بیرون بیاید .
  احکام رو در حالت کلی بگید ن

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در خواب هستید. اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. aydin می گوید

  سلام خوب هستید ببخشید مزاحم شدم یک سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنین
  من تقریبا چند روز رو استمنا کردم عمدی و روزه بودم و میدونستم که استمنای عمدی قضا و کفاره داره ، بله میدونم کار بسیار زشتی کردم ولی حالا خیلی پشیمان هستم و توبه کردم ولی من الان که فکر میکنم باید چند سال روزه بگیرم و به چند صد نفر غذا بدم که واقعا خیلی سخت و غیر منطقی میاد برام چون من یک دانش آموز هستم و توانایی مالی ندارم و اینکه پدر و مادرم چه گناهی کرده اند اشتباهات منو جبران کنند بیزحمت کمکم کنین من خیلی استغفار کردم به خدا ولی گویا فقط با توبه حل نمی‌شود بیزحمت کمکم کنین
  متشکرم خیلی زیاد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قضا و کفاره دارد.
   اگر کفاره را نمی توانید پرداخت کنید یا انجام بدهید، در سایت سرچ کنید و حکم عدم توانایی در پرداخت کفاره را بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. ناشناس می گوید

  سلام و عرض ادب. ببخشید در مورد کفارهٔ این قسمت از متن: [اگر بی اختیار منی از او بیرون آید]
  چیزی نفرمودید، فقط نوشته باطل می‌شود، یعنی کفاره ندارد؟
  توی نوشتاری هم که راجع به کفارات روزه صحبت کرده بودید بازهم چیزی در اینباره ننوشته بودید.
  ممنون میشم بفرمایید.
  (مرجع سیستانی)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دقیقا کدام دیدگاه؟؟

  2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر بی اختیار (۱) منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست و کفاره هم ندارد مگر اینکه کاری کند که بی اختیار خارج شود که کفاره هم علاوه بر قضا دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. ناشناس می گوید

  سلام. فشار جنسی سبب شد فرد به سمت تفکرات و دیدن محتوایی برود که سبب تحریک می شوند. فرد با علم به باطل شدن روزه در صورت خروج منی، و با نیت عدم خروج منی این کار را ادامه میدهد. در واقع اساسا نیت او ابطال روزه و خروج منی نبوده و قصدش صرفا کاهش فشار روی بدنش بوده. در صورتی که با وجود اقدام به صورت کنترل شده ولی منی از او خارج میشود. سه سوال دارم لطفا با شماره پاسخ دهید.
  1- روزه که احتمال زیاد باطل است ولی کفاره به چه صورت است؟ کفاره فقط یک روز یا کفاره شصت روزه؟
  2- قضای روزه باید گرفته شود؟ این مساله مربوط به چند سال قبل است و فرد اکنون توبه کرده. تعداد آن را نمی دادند بین 5 تا 15 روزه در سالهای گذشته به ان صورت احتمالا باطل شده. چند روز باید بگیره؟
  3- در حالت دیگری فرد جنب شده (احتلام یا راه دیگر بعد یا قبل اذان مغرب) . فرد به دلیل خستگی و بی حالی ناشی از روزه یا سنگینی بعد افطار چند روز را در همین حالت جنابت و با تیمم بدل از غسل روزه گرفته. هر چند کوتاهی کرده و بهانه جویی است ولی حکم روزه هاش چیست؟ آیا باطل است؟ و چه کفاره ای باید بدهد؟ از این مساله هم چندسال گذشته.
  مرجع آقای خامنه ای یا مکارم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   1-روزه باطل، کفاره واجب و قضا لازم است و توبه نیز باید کرد.
   سوال 2 و 3 را از دفتر مرجعتان استفتاء کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. محمد می گوید

  سلام
  وقتتون بخیر

  خوبین
  دو تا سوال داشتم

  1- اگه کسی روزه ی مستحبی بگیرد اما در حین روزه با نامحرمی چت کند و تحریک شود اما منی از او خارج نشود اما پس از افطار ، حین توالت رفتن منی از او خارج شود حکم روزه ش چیست؟

  2- ضمنا اگه بخوایم روزه ی مستحبی بگیریم اما نمیتونیم غسل کنیم، حکمش چیست؟؟؟منظورم اینه تیمم بدل از غسل کنیم و بعد از نماز صبح غسل کنیم حکمش چیه؟ مشکلی نداره؟؟؟

  ممنونم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر بعد از افطار خارج شده و هنگام روزه نبوده روزه باطل نیست. اما چت کردن حرام شرعا جایز نیست.
   برای روزه مستحبی هم باید شرایط روزه واجب را رعایت بکنید.
   با یک لیوان آب هم می توان غسل کرد
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. ناشناس می گوید

  با سلام.درمسائل مربوط به آمیزش جنسی مراجع تقلید در بعضی از مسائلی که مربوط به آمیزش جنسی هست میگن که غسل لازم نیست در چنین شرایطی که مراجع تقلید میگن غسل لازم نیست آب یارطوبت خارج شده از انسان پاک است اگر به این آب یارطوبت بول برسد چه بایدکرد؟؟آیاشستن کافی هست؟؟ یا بغیر شستن باید غسل هم انجام داد؟؟ وآیاخارج شدن آن همراه با بول مفهوم ودی را پیدا میکند؟؟من مقلد آیت الله خامنه ای هستم. باتشکر از شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این مسئله را از دفتر معظم له به صورت تلفنی سوال بفرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. امیرمحمد می گوید

  سلام حاج آقا اگر بعد خود ارضایی با دهان روزه بلافاصله غسل جنابت انجام دهیم آیا بازهم روزه باطل است
  و منی مخلوط با ادرار بیاید آیا بازهم روزه باطل است
  مرجع تقلید آقای خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله روزه باطل است و کفاره و قضای روزه واجب است. و باید از این کار توبه کرد.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 12. امیرمحمد می گوید

  با عرض سلام خدمت حاج آقا
  من خود از صلیب کردم ولی نگذااشتم منی از من بیرون بیاید ایا روزه ام باطل است ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر برخی مراجع روزه باطل است. باید به نظر مرجع خودتان عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. ناشناس می گوید

   سلام و عرض ادب
   اگر کسی روزه باشد و ناگهان با اختیار به سمت عکس ها و فیلم های مستهجن برود ولی استمنا نکرده باشد ولی منی از او خارج شود روزه اش باطل است ؟؟

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    اگر از عمد بوده باشد، روزه باطل و کفاره هم واجب است.
    اعاذنا الله من شرور انفسنا

 13. ناشناس می گوید

  با سلام.اگر در ماه مبارک رمضان روزه باشیم واستمنا بکنیم اما قبل از اینکه علامت های شرعی جنابت محقق شود از این کار دست برداریم حکم روزه ایی که گرفتیم چیست؟؟و اینکه اگر علامت های شرعی جنابت محقق نشودآیا غسل بر ما واجب میشود یا نه ؟؟؟ مرجع تقلید خامنه ای.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گناه کرده و باید توبه کند. اگر منی خارج نشده باشد روزه باطل نیست و نیازی هم به غسل نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. ناشناس می گوید

  اگر بعد از اذان مغرب منی به عمد خارج شود باز هم روزه باطل است ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بعد از اذان مغرب دیگر روزه نیستید! و باطل نمی شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. ناشناس می گوید

  باسلام.در کل رطوبت هایی که پاک هستندآیا اگر به ادراربرسند نجس میشوند؟ اگرنجس میشوندبرای برطرف کردن این نجاست چه بایدکردشستن کافی هست یا باید غسل هم کرد؟ واینکه خارج شدن این رطوبت ها همراه با ادرار آیامفهوم ودی راپیدا میکند؟؟مرجع تقلید خامنه ای.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   رطوبت هایی که پاک هستند اگر به ادرار برسند نجس می شوند. یک بار با آب کر بشویید پاک می شود.
   اگر این رطوبت با منی خارج شود غسل واجب می شود در غیر این صورت غسل واجب نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ناشناس می گوید

    باسلام.ببخشید در کل اگر رطوبت ها بول و منی نباشند پاک هستند؟؟مرجع تقلید خامنه ای.

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بله غیر از بول و منی و خون، پاک هستند.
     وفقکم الله لکل الخیر

    2. ناشناس می گوید

     با سلام.ببخشیدفرمودید: اگر این رطوبت بامنی خارج شود غسل واجب می شود در غیر این صورت غسل واجب نیست منظور از اینکه میفر مایید: اگر این رطوبت با منی خارج شود چیست؟؟مرجع تقلید آیت الله خامنه ای.

     1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      علائم منی را در سایت سرچ کنید و بخوانید
      وفقکم الله لکل الخیر

   2. محسن می گوید

    سلام اگر کسی قبل ا ز اذان صبح خود ارضایی یا جنب شده باشد ولی در ان لحظه نمی دانسته فردا روز اول ماه رمضان است وبخوابد وصبح متوجه شو امروز روز اول رمضان است وغسل جنابت کند ایا روزه او صحیح هست یا خیر

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     با دفتر مرجعتان در این زمینه تماس حاصل فرمایید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 16. ناشناس می گوید

  سلام.1-آب یا رطوبت چسبناکی که موقع تخلی ادرار وموقع تخلی مدفوع بدون فشار ممکنه خارج بشه بدون اینکه شخص تحریک بشه آیا همون ودی هست یانه ؟اگر بول به آن برسد چه بایدکردشستن کافی هست ؟یا باید غسل هم کرد؟2- واینکه موقع تخلی ادرار وموقع تخلی مدفوع با فشار یا بدون فشار و کلا در مواقع دیگر هم …ممکنه بر اثر تحریکاتی آب یا رطوبت چسبناک خارج بشه ولی این تحریکات تحریکات شهوانی نباشه حکم این این آب یا رطوبت چسبناک که براثر این تحریکات که شهوانی نیستندخارج میشود چیست؟آیا ودی هست یانه؟اگر بول به آن برسد چه باید کردآیا شستن کافی هست یا باید غسل هم کرد؟مرجع تقلید خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در کل اگر رطوبت بول و منی نباشد پاک است. اگر به ادرار برسد نجس است. نیازی به غسل نیست اگر منی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ناشناس می گوید

    باسلام.اینکه میفرمایید:1-در کل اگر رطوبت بول ومنی نباشد پاک است…یعنی اینکه آیا کلادر هر مواقعی ودر هر شرایطی ودر هر مواردی… اگر رطوبتی که از انسان خارج میشود بول ومنی نباشد وآمیزش جنسی و مسائل مربوط به آمیزش جنسی (یعنی در مواقعی که کلا بخاطرآمیزش جنسی وکلا مسائلی که مربوط به آمیزش جنسی میشودوباید بخاطر آن هاغسل بکنیم)نباشدپاک است؟ واینکه ممکنه بعضی از مسائل مربوط به آمیزش جنسی باشه ولی غسل نخواهد یا لازم نباشدکه به خاطر آن مسله که مربوط به آمیزش جنسی میشود غسل بکنیم درچنین مواقعی آیا رطوبت های خارج شده از انسان پاک هستند؟ سوال2-آیا اگر به ادراربرسدنجس است؟واینکه برای برطرف کردن این نجاست چه باید کردآیا شستن کافی است یا باید غسل هم کرد؟؟؟واینکه آیا خارج شدن آن همراه با ادرارمفهوم ودی را پیدا میکند؟؟مرجع تقلید خامنه ای.

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     برای توضیحات بیشتر حتما با دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای تماس بگیرید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 17. ناشناس می گوید

  باسلام.ببخشید موقع تخلی ادرار ومدفوع بافشارممکنه آب یارطوبتی چسبناک از انسان خارج بشه؟؟حکم این آب چی هست؟؟آیا باید بخاطرش غسل بکنیم؟؟مرجع تقلید آیت الله خامنه ای.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به غسل نیست، (اگر علائم جنابت را ندارد)
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ناشناس می گوید

    1-این آب یا رطوبت چسبناک که موقع تخلی ادرار ومدفوع با فشار ممکنه خارج بشه بدون اینکه شخص تحریک بشه آیا همون ودی هست یانه؟اگر بول به آن برسد چه باید کرد شستن کافی هست؟یا باید غسل هم کرد؟2-کلا در شرایط عادی هم بدون اینکه شخص تحریک بشه بصورت غیر ارادی آب یا رطوبتی چسبناک از انسان خارج میشه؟آیا این هم ودی هست یانه؟اگر بول به آن برسد چه باید کردآیا شستن کافی هست یا باید غسل هم کرد؟مرجع تقلید خامنه ای

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     اگر در هنگام ادرار خارج می شود نجس است.
     نیازی به غسل نیست تا زمانی که علائم منی نداشته باشد.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. ناشناس می گوید

      فرمودید که 1-اگه موقع ادرار خارج بشه نجس هست برای برطرف کردن این نجاست شستن کافی هست یا نیاز به غسل هم داره؟ واینکه2-این رطوبت چسبناک اگه موقع ادرار خارج بشه همون ودی هست؟ومرجع تقلید خامنه ای

     2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      نیازی به غسل نیست تا زمانی که علائم منی را ندارد. همینکه محل را تطهیر کند کافی است.
      وفقکم الله لکل الخیر

 18. سارا می گوید

  سلام
  بنده مقلد رهبری هستم
  و مدت طولانی ای عادت به انجام عمل شنیع خود ارضایی داشتم
  اوایل نمی دانستم که گناه کبیره است،و وقتی فهمیدم چند ماهی ترک کردم،اما بعد از مدتی دوباره به حالت قبل باز گشتم اما خیلی کمتر الان به اشتباهاتم پی برده و قلبا توبه کردم،می خواهم بدانم چه تکلیفی به گردن دارم،آیا صحیح است که می گویند باید طلا به فقیر داد یا…

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام و گناه کبیره است.
   نیازی به دادن طلا یا چیز دیگری نیست فقط باید توبه کرد، فقط اگر در روزه ماه رمضان کسی این کار را بکند روزه باطل و کفاره واجب است. کفاره روزه را درسایت سرچ کنید و بخوانید.
   برای ترک خود ازضایی حتما ورزش کنید، مقدمات گناه مثل موسیقی، فیلم حرام، شبکه ها و کانال های غیر اخلاقی در شبکه های مجازی مراقب کنیدو بپرهیزید. در سایت سرچ کنید و راه ترک خود ارضایی را مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. مبین می گوید

  سلام. ببخشید کسی در گذشته سال ها با حالتی که استمنا می کرده نماز میخوانده و روزه می گرفته. بدون اینکه غسل جنابت کند و بفهمد حرام است و بفهمد گناه است. ولی غسل حیض را انجام می داده. الان تکلیف او چیست؟ و بعد از اینکه فهمیده توبه کرده و غسل جنابت کرده.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینجا کلیک کنید و بیشتر بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. ناشناس می گوید

  با سلام
  طبق نظر اقای خامنه ای من در هنگام روزه خود ارضایی کرده ام ولی من توانایی ازاد کردن یک اسیر و غذادادان به ۶۰ فقیر رو ندارم و نمیتونم ۶۰ روز روزه بگیرم حالا چیکار کنم؟
  لطفا هر چه سریعتر جواب دهید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیاز به کفاره جمع نیست.
   قضا روزه را حتما باید بگیرید.
   اگر توانای پرداخت کفاره را ندارید اینجا کلیک کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. نا شناس می گوید

  با سلام
  طبق نظر اقای خامنه ای اگه در هنگام روزه خود ارضایی کرده باشم ولی منی بیرون نیومده باشه روزه باطل یا نه؟ اگه باطل من بیاد کفاره جمع بپردازم؟ من توانایی ازاد کردن یک اسیر و غذادادان به ۶۰ فقیر رو ندارم و نمیتونم ۶۰ روز روزه بگیرم حالا چیکار کنم؟
  لطفا هر چه سریعتر جواب دهید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منی خارج نشود روزه باطل نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. ناشناس می گوید

  باسلام و خسته نباشید بنده با اجازه آیت الله سیستانی باقی بر مرحوم آیت الله میرزا جواد تبریزی هستم
  سوالم این است که هنگام تخلی (دفع مدفوع) با توجه به فشار زیادی که اوردم (البته کمی هم تحریک بودم ولی به قصد خودارضایی نبود) مایعی شبیه به منی بدون جهش و سست شدن از من خارج شد. ایا جنب شده ام و نیاز به غسل دارم؟ روزه ام چگونه است؟

  سوال دوم اینکه در نوجوانی هنگام روزه ناگهان شیطان گولم زد و تصمیم به خودارضایی گرفتم ولی منصرف شدم. از انجایی که نظر مرجعم این بود که روزه ام را باید تمام کنم و قضایش را بگیرم تصور کردم که روزه ام دیگر باطل شده است و با همین تصور خودارضایی کردم و بعد هم روزه ام را خوردم. ایا کفاره جمع بر من واجب است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر آنچه خارج شده شک دارید که منی بوده یا نه، نیاز به غسل جنابت نیست. اما اگر میدانید که منی بوده و اختیاری خارج نشده است، روزه باطل نیست اما غسل جنابت باید بکنید.
   درباره سوال دوم با دفتر مرجعتان تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. سارا می گوید

  سلام
  طبق نظر آقا خامنه ای اگه فیلمی درحال روزه ببینیم بعدحالتی بهمون دست بده اماندونیم که این حالت رسیدن به ارگاسمه یانه وآیا اصلا منی ازمون خارج شده یانه غسل واجب نیست وروزه صحیحه؟درسته؟ من خیلی وقتا که فیلم میدیدم هم همین حالت بهم دست میداد اما چون نمیدونستم ارگاسمه یانه ومنی خارج شده یانه بنارو برعدم جنابت میذاشتم الان هم میدونستم که شاید همون حالت بهم دست بده ولی بازم فیلمو دیدم اصلا نمیتونم تشخیص بدم این حالت ارگاسمه یانه چون یه حسیه که خیلی وقتا برام پیش میاد مثل قنچ رفتن دله درحد چند ثانیه
  الان میخوام ببینم باوجود اینکه من در خروج منی شک دارم روزه ام صحیحه یانه؟
  اگه حس کنیم چیزی در واژن حرکت کرد اماندونیم مذی هس یا منی وشک داشته باشیم خارج شد یانه روزه باطله یانه؟ من کلا خیلی توهمه چیز شک میکنم خواهش میکنم زود جوابمو بدین
  باتشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن فیلمهایی که بر انگیزاننده شهوت هست، جایز نیست و باید توبه کرد.
   اگر به ارگاسم نرسیده اید یا شک دارید روزه صحیح است. برای ارگاسم در سایت سرچ کنید و مطالعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. رضا می گوید

  سلام
  بدون قصد انزال و خروج منی، در ماه رمضان اقدام به دیدن صحنه ای تحریک کننده میشه که تحریک کننده بود ولی احتمال خروج منی نمی رفت و منی خارج میشه…حکم روزه و قضای اون چیه؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن فیلم و صحنه های جنسی و تحریک آمیز حرام است.
   اگر عادتا دیدن چنین صحنه هایی باعث خروج منی می شده، یا آنقدر این دیدن را ادامه داده که از اختیارش خارج شود و منی خارج شود، روزه باطل و کفاره واجب است و بعدا قضا کند.
   اگر یقین داشته با این کار منی بیرون نمی آید اما اتفاقا بیرون آید روزه اش صحیح است.
   وفقکم الله لکل خیر

 25. اهورا می گوید

  سلام
  خسته نباشید،
  اگر کسی بدون قصد انزال منی کاری انجام دهد که معمولا موجب خروج منی نمیشده( مثلا دیدن تصویری)و یا یقین به خارج نشدن منی داشته باشد به این صورت که معمولا خودش از خروج منی جلوگیری میکرده اما در یکبار اتفاقا منی خارج شود روزه او باطل است و کفاره دارد؟ (مقلد آقای خامنه ای)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر بدون قصد انزال مثلا صحنه ای ببیند و ناخواسته باشد و دیدن را هم ادامه ندهد و به یکباره منی خارج بشود روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل خیر

 26. RRR می گوید

  روزه داری که بدون قصد خروج منی استمناء کرده(با آلت خود بازی کرده)، در صورتی که عادت به خروج منی نداشته است اما ناگهان منی از وی خارج شود، آیا روزه وی باطل می گردد و درصورت بطلان نسبت به قضا وکفاره چه وظیفه ای دارد؟ (مرجع : آیت الله خامنه ای)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام است حتی اگر منی خارج نشود.
   اگر بي اختيار مني از او بيرون آيد ، روزه اش باطل نيست ، ولي اگر کاري کند که بر حسب عادت او بي اختيار مني بيرون آيد ، روزه اش باطل مي شود و قضا و کفاره واجب است همچنین اگر آنقدر بازی کند و رها نکند که منی خارج شود روزه باطل و قضا و کفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل خیر

 27. حامد می گوید

  با سلام
  آیا من اگر با خودم کاری نکنم که منی بیرون بیاید ولی از همسرم بخواهم که با من کاری کند تا منی بیرون بیاید، آیا باز هم روزه باطل می‌شود؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بدیهی است که باطل می شود. و گناه کبیره است و باید علاوه بر قضا، کفاره بدهید.
   وفقکم الله لکل خیر

 28. امیر می گوید

  سلام.
  من قبل از اینکه تکلیف شوم روز های ماه رمضان را معمولا روزه ی مستحبی می گرفتم.
  اما بعصی از روز ها با مالیدن خود به زمین استمناء می کردم. آیا کفاره دارد؟
  درضمن من در آن زمان نمی دانستم که استمناء روزه را باطل می کند. لطفا کمکم کنید.
  (مقلد آقای خامنه ای)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منی از شما خارج میشده، شما به سن بلوغ شرعی رسیده اید و باید نماز و روزه را انجام دهید. لطف کنید علائم بلوغ را بخوانید!.
   استمنا در حال روزه کفاره دارد. اگر همین اندازه می دانسته اید که استمنا حرام است، همین کافی است و باید علاوه بر قضا کفاره داد.
   وفقکم الله لکل خیر

 29. امیر می گوید

  سلام.
  ببخشید، منظورتون چیه که گفتین (اگر آنقدر بازی کنم که عادتا استمناء خارج شود ، روزه ام باطل است).
  من روز اول هم خیلی بازی کردم ولی انزال نشدم و از کارم دست کشیدم. روز دوم هم خیلی بازی کردم ولی فکر کردم مثل روز قبل می توانم قبل از انزال جلوی خودم رو بگیرم، ولی متاسفانه یک هو انزال شدم.
  لطفا کمکم کنید.(مقلد آقای خامنه ای)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر آنقدر بازی کرده اید که قاعدتا منی خارج می شده حتی اگر روز قبل خارج نشده،کفاره واجب است در غیر این صورت با دفتر مرجعتان تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل خیر

 30. علی می گوید

  اگر کسی در ماه رمضان با دیدن صحنه‌ ای از او منی خارج شود و اصلا قصد این کار را نداشته باشد و چون فک کرده روزه اش باطل شده خودارضایی کرده چه حکمی بر او است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید نام مرجع تقلید مشخص باشد.
   وفقکم الله لکل خیر

 31. متین می گوید

  سلام من قبل از سحر استمنا کردم(اما نمیدونم اصلا استمنا هست یا نه و نمیدونم مایعی که خارج شده منی هست یا نه) اطلاع نداشتم که غسل واجب داره و اینکه روزه رو باطل میکنه حکم من چیه ایا باید قضای روزه و کفاره بدم و یه سوال دیگه استمنا وقتی که روزه باشیم با همین دانسته های کم من روزه و نماز رو باطل میکنه یا نه؟ در ضمن من توبه کردم و دیگه این کار رو تکرار نخواهم کرد
  مرجع ایت الله خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا و بازی جنسی با آلت تناسلی برای لذت حرام است و گناه می باشد.
   اگر منی خارج شده است روزه باطل و غسل جنابت واجب می شود و اگر منی خارج نشده یا شک دارید، روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل خیر

 32. بینام می گوید

  ایا دیدن فیلم مستهجن باعث باطل شدن روزه می شود ؟
  الان بنده انقدر توانایی مالی برای کفاره ندارم یا داشته باشم هم پدر و مادرم حتما از من خواهند پرسید که پول برای چه کاری خرج شده.
  برای ۶۰ روز روزه گرفتن هم باعث میشود پدر و مادرم از من بپرسند
  ایا امکان دارد وقتی مستقل شدم کفاره و روزه را جبران کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن چنین فیلمهایی حرام است و اگر باعث خروج منی شود روزه باطل می گردد.
   بعدا اگر توانایی کفاره بود بپردازید. قضای روزه را هم باید بگیرید .
   در سایت هدانا عدم توانایی پرداخت کفاره را سرچ کنید یا از اینجا کلیک کنید و توضیحات تکمیلی را بخوانید.

   وفقکم الله لکل خیر

 33. بی نام می گوید

  سلام.اگر در ماه رمضان با خودم بازی کرده باشم که همانند حالت استمنا باشد اما قصد استمنا و خروج منی نداشته و فقط قصد لذت داشته باشم اما ناگهان از من منی خارج شود حکم روز چیست؟
  ترو خدا جواب بدید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بازی جنسی به قصد لذت و استمنا حرام و گناه است.
   اگر عادتا آنقدر بازی کند که که منی خارج شود، روزه باطل و قضا و کفاره واجب می شود. برخی از مراجع قائل به کفاره جمع هستند.
   وفقکم الله لکل خیر

 34. امیر می گوید

  سلام من ۱۵ سالمه و مقلد آقای خامنه ای هستم.
  من دیروز استمناء کردم ولی بدون نیت انزال و قبل از خروج منی از کار خود پشیمون شدم.
  امروز هم استمناء کردم ولی بدون نیت انزال و می خواستم قبل از خروج منی جلوی خودم رو بگیرم ولی بی اختیار انزال شدم و منی از من خارج شد.
  الآن تکلیف روزه ی دیروز و امروزم چیه؟ آیا روزه هام باطل شده؟ اگر باطل شده کفاره اش چیست؟
  من برای کفاره می توانم چند روز را روزه بگیرم و به خانوادام بگویم مستحبی است،
  اما نمی توانم همه ی کفاره ی روزه ها را به جا بیاورم و همچنین نمی توانم به خانواده ام بگویم و خانواده ام کفاره ۶۰ فقیر را بدهند.(مشکل مالی را هم در نظر بگیرید!)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا حرام و گناه کبیره است. درسایت سرچ کنید و راه های ترک خودارضایی را بخوانید.
   اگر آنقدر بازی کند که عادتا استمنا خارج شود روزه باطل و قضا واجب است و کفاره باید بدهید.
   قضا را که حتما باید بگیرید و اگر توانایی کفاره را ندارید در سایت «اگر توانايي پرداخت كفاره روزه را ندارد» را سرچ کنید یا از اینا کلیک کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل خیر

 35. ...... می گوید

  با سلام و عرض تشکر بابت توضیح هایتان
  من پسری ۱۴٫۵ ساله هستم و همین امسال برایم جشن تکلیف گرفتند
  من می دانستم استمناءروزه را باطل می کند و در حال دیدن فیلم های مستهجن بودم که ناگهان فهمیدم ذره بسیار کوچک از من منی خارج شده ولی باز به نگاه کردن ادامه دادم بعد از آن با خودم بازی کردم و زمانی که منی می خواست از من خارج شود جلوی آن را گرفتم ولی بعد از چند ثانیه منی از من خارج شد.(اصلا قصد خروج منی را نداشتم.)
  من نمی توانم بدون اجازه پدر و مادرم اطعام به نیازمندان بدهم و ۶۰ روز را هم که بخواهم بگیرم باز پدر و مادرم از من سوال می پرسند که چرا می خواهم بگیرم؟
  از آن طرف هم نمی توانم دروغ بگویم که یک روز روزه ام را با خوردن یا آشامیدن باطل کردم.در ضمن من پشیمان هستم و توبه نیز کردم
  حکم من چیست؟ لطف می کنید جواب می دهید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزه باطل، و کفاره هم واجب است و بعدا باید قضا کنید.
   اگر تمام کفاره را نمی توانید انجام بدهید هر مقار از کفاره را می توانید انجام بدهید و گرنه اگر به هیچ وجه امکان کفاره را ندارید استغفار کنید.
   اگر بعدا توانستید کفاره را بدهید خوبست این کار را بکنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 36. حمید می گوید

  سلام اگر در هنگام روزه استمنا بشود.گرچه با نیت بیرون امدن منی نباشد. وبخاطر عادت باشد
  ومنی خارج شود روزه باطل است؟وقضای یکروز آن واجب؟ و اگر باطل هست کفاره جمع بر او واجب است یا به اختیار فقط یکی.واگر به اختیار هست ما به ازای چه مبلغی(پولی) میتوان آنرا به فقیر داد؟ با تشکر.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزه باطل و کفاره هم واجب است و بعدا قضا باید بکنید.
   درباره کفاره جمع باید به نظر مرجعتان رجوع بفرمایید.
   درباره مقدار کفاره هم در سایت سرچ کنید و مقدار و احکام کفاره روزه را بخوانید.
   وفقکم الله لکل خیر

 37. سالار می گوید

  سلام
  من قبل اذان صبح متاسفانه استمنا کردم تازگیا خیلی سعی میکنم جلو خودمو بگیرم ولی نمیتونم
  هر وقت انجام دادم بلافاصله غسل کردم ولی تازگیا خانواده شک کردن امشب رو هم شهوت بهم غلبه کرد زمان برا غسل دارم ولی میشه غسل نکنم و روز که تو خونه تنهام غسل کنم روزم باطل میشه باز؟ من فقط بخاطر حفظ ابرو جلو خانواده میگم واقعا خیلی وقته از این کار تنفر دارم ولی نمیتونم جلو خودمو بگیرم خسته شدم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این گناه بزرگی هست، در سایت مقالاتی برای ترک خودارضایی منتشر شده است.
   حتما شخص جنب قبل از اذان صبح باید غسل جنابت کند وگرنه روزه باطل و کفاره باید بدهد و بعدا قضا کند.
   برای غسل لازم نیست که حتما دوش بگیرید، بایک پارچه خیس به صورت سریع می توانید غسل کنید اگر زمان نبود یا مشکل دیگری باید تیمم کند در سایت سرچ کنید و کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل خیر

 38. Sadegh می گوید

  باسلام و عرض ادب. بنده بعدازظهر یکی از روزهای ماه رمضان در حالی که فراموش کرده بودم ماه رمضان است و روزه هستم متاسفانه استمنا کردم و بعد از انزال تازه یادم آمد که روزه هستم و بسیار پشیمان شدم و توبه کردم. حکم روزه بنده چیست و وظیفه ام چیست؟(مقلد مقام معظم رهبری هستم)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر فراموش کرده که روزه است در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است و باید توبه کند.
   وفقکم الله لکل خیر

 39. آرمان می گوید

  با سلام وخسته نباشید به شما. اگر عمل استمنا را انجام دهیم اما منی خارج نشود حکمش چیست.(مرجع تقلید آیت الله خامه نه ای)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گناه کبیره است و اگر منی خارج نشود روزه باطل نیست اما باید توبه کرد.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 40. علی می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه قبلا استمنا میکردم ولی ترکش کردم دیگه عادت به استمنا ندارم و امام خامنه ای رو تقلید کردم .
  امروز بعد از اذان ظهر بدون قصد خارج شدن منی استمنا کردم ( قصدم استمنا نبود ) آیا روزه ام باطل میشود ؛ اگر باطل میشود کفاره دارد ؟
  لطفا پاسخ بدید خیلی آشفته ام

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا گناه کبیره است و باید توبه کرد.
   اگر شخص استمنا کند و حتی قصد خروج هم نداشته باشد اما آنقدر ادامه بدهد که عادتا منی خارج بشود، روزه باطل و کفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل خیر

 41. * می گوید

  ببخشید من الان در سنی نیستم که بتونم کفاره بدهم و به والدینم هم اصلا نمی تونم بگم حتی اگه دلیلشو نگم چون اونا بالاخره می پرسند، میشه بزرگ که شدم بدم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قضاى روزه ‏هاى فوت شده در هيچ صورتى ساقط نمى ‏شود، ولى نسبت به کفّاره، چنانچه قدرت بر روزه دو ماه و يا اطعام شصت مسکين براى هر روز نداشته باشد، بايد به هر تعداد فقير که قادر است غذا بدهد و احتياط آن است که استغفار نيز بکند و اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيست فقط کافى است که استغفار کند يعنى با دل و زبان خود بگويد: «استغفرالله (از خداوند بخشايش مى‏طلبم)».
   در آینده اگر توانایی پیدا کردید، دادن کفاره خوب است.

   وفقکم الله لکل خیر

 42. .. می گوید

  سلام
  بعد از افطار اثتمنا کنیم و فردا بدون غسل روزه بگیریم باطله؟
  اصلا روزه حساب میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزه فردا باطل است و باید کفاره بدهد. و چنین کاری گناه بزرگی است هم استمنا و هم روزه نگرفتن.
   وفقکم الله لکل الخیر

 43. بنده خدا می گوید

  وقتی شرایط ازدواج برای جوونا سخت شده مجبورن رو بیارن به دیدن این فیلم ها ، دشمن هم که سنگ تموم گذاشته ، حاج آقا التماس دعا

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینکه عذر بدتر از گناه هست!. دیدن این فیلمها یعنی تیر خلاص به معنویت؛ مراقب باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. بنده خدا می گوید

  سلام
  هنگام دیدن یک فیلم مستهجن این عمل زشت را انجام دادم ولی از خروج منی جلوگیری کردم وبجای آن مذی از من خارج شد روزه ام چه حکمی دارد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزه صحیح است اما دیدن این فیلمها حرام و آثار منفی اخلاقی دارد.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 45. سضصضثصثصثضصثث می گوید

  من در ماه رمضان استمنا کردم
  شرایط به جا آوردن کفاره را ندارم
  چه کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   توبه کنید.
   حتما قضا کنید.
   از اینجا کلیک کنید و کامل بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 46. sadegh می گوید

  بنده درحال تما شای فیلم های مبتذل بودم بعد از کمی احساس کردم قرار است منی از من خارج شود
  سریع بلند شدم چند قدمی راه بروم تا فراموش شود و منی خارج نشود ولی بی اختیار بدون قصد خروج منی از بنده خارج
  شد.
  کفاره دار یانه؟
  اگر دار د بنده نمی توانم انرا بپردازم و رویم نمیشود به پدرم بگویم
  چه کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر عادتا دیدن چنین فیلمهای حرامی موجب خروج منی می شده، روزه شما باطل و کفاره واجب است.
   واجب است روزه خود را قضا کنید. نیازی نیست برای کفاره یکباره پرداخت کنید یا علت را بگویید.
   تا جوان و نوجوان هستید مراقب نگاه باشید دیدن چنین فیلمهایی بسیار آسیب زاست و از گناهان کبیره می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 47. رضا می گوید

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  ببخشید سوال بنده این است که
  اگه شخصی در ماه رمضان تا قبل از اذان صبح بر اثر تحریک ، خود را تا اوج لذت ببرد اما قصد خروج منی نداشته باشد و قبل از ارضا شدن عمل را ترک کند و بعد اذان در حالی که تحریک و وسوسه ها پا برجاست مقاومت کند و بخوابد
  در صورتی که در خواب جنب شود ، حکمش چیست؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در خواب و غیر ارادی بوده روزه صحیح است اما برای نماز باید غسل جنابت انجام بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 48. ایمان می گوید

  باسلام و احترام
  در صورت تجویز پزشک و جهت آزمایش اسپرم ، استمناء صورت پذیرد ، روزه باطل می باشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استمنا از گناهان کبیره است و شخص خودش نمی تواند مرتکب چنین گناهی شود. تجویز پزشک مجوز استمنا حرام نیست و باید با همسر باشد.
   اگر می تواند با همسر پس از ماه رمضان این کار را برای آزمایش انجام بدهد باید چنین کرد.
   استمنا حرام یا حلال مبطل روزه هست ودر غیر موارد ضرورت موجب کفاره نیز می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. Milad می گوید

    سلام اگر كسى خود را تا أوج لذت يبرد اما ارضا نشود اما آبى از أو خارج شود كه مني نباشد روزه اش حكم جيست؟؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     این کار حرام است. اما اگر منی خارج نشود مطابق نظر آیت الله خامنه ای روزه باطل نیست. اما باید توبه کرد. برخی از مراجع این کار را باعث بطلان روزه می دانند.
     وفقکم الله لکل الخیر

 49. امیر می گوید

  با سلام
  اگر کسی روزه باشد و بدون قصد انزال با آلت بازی کندو در همان لحظه منی خارج نشود و به خواب برود و در خواب بعد از یک ساعت بی اختیار مایع از آن خارج شود حکمش چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بازی جنسی با خود حرام است و باید توبه کرد.
   اگر در خواب جنب شود روزه صحیح اما واجب است برای نماز سل جنابت انجام بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 50. میلاد می گوید

  سلام من دیروز این عمل زشت رو انجام دادم و می خواهم روزه بگیرم فردا آیا روزه هم درست است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   توبه کنید و تا قبل از اذان صبح حتما غسل جنابت کنید و روزه روز بعد شما صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 51. امیر می گوید

  سلام علیکم
  ببخشید اگر فرد روزه دار عکس های مستهجن ببیند و اصلا از او منی خارج نشود و با آلت خود هم ملاعبه نکند و قصد خروج منی هم نداشته باشد آیا روزه ی او باطل است و کفاره باید بدهد ؟چه قدر ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منی خارج نشود روزه به صرف دیدن کس باطل نمی شود. اما گناه کرده و باید استغفار و توبه کند و زمینه گناه را از خود دور کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 52. مهدي می گوید

  سلام ..بر اثر بازی با خود در روز ماه رمضان در صورتی که قصد خروج منی و استمنا را نداشته ولی به یک باره به حالت سستی رسیده و از خروج منی جلوگیری شود آیا روزه آن روز باطل است یا نه .. تاکید میکنم قصد بر خروج کنی نبوده و احتمال خروج منی داده نمیشد.متشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر آنقدر بازی کرده که عادتا منی خارج می شده ، خب بدیهی است حتی اگر قصد خروج نداشته روزه باطل و کفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 53. محمدی می گوید

  سلام علیکم
  بنده در مبارک رمضان باآلتم بازی کردم منی بیرون آمده من قصد بیرون آمدن منی را نداشتم .
  آیا این روزه رابا طل می کند اگر می کند کفاره هم دارد یانه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر آنقدر بازی کند که عادتا منجر به خروج منی بشود، حتی اگر قصد خروج نداشته، روزه باطل وکفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 54. علی جفری می گوید

  من فیلم های مستهجن دیدم ویک دفعه خودارضایی کردم این عادتمم هست حالا روزه ام باطل است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن فیلم مستهجن حرام و از گناهان کبیره هست.
   روزه باطل و کفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 55. محمد می گوید

  اگر روزه دار بدون قصد انزال با آلت بازی کند و منی خارج نشود ولی پس از چند دقیقه به صورت اتفاقی و بی اختیار منی خارج شود،حکم چیست؟(مرجع:آیت الله سیستانی)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خود ارضایی و بازی جنسی حرام است. اگر آنقدر بازی کند که منی خارج می شود، روزه باطل و کفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 56. A می گوید

  سلام،
  اگر در حال انجام عملی باشیم که قصد استمنا نداشته باشیم، تکرار می کنم قصد استمنا نداشته باشیم و شرایط از کنترل خارج شده تحریک و عمل ارضا شدن صورت بپذیرد و مانع خوج مایع شویم و بعدا در ادرار دفع صورت گیرد حکم روزه ان روز چیست؟ مرجع آیت ا… مکارم شیرازی

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   سوال شما واضح نیست.اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منی، استمناء (خودارضایی) کند روزه اش باطل می شود هر چند منی از او بیرون نیاید. اما اگر بی اختیار در حال خواب یا بیداری بیرون آید، روزه باطل نمی شود.
   ۱- اگر با قصد بیرون آمدن منی این کار را انجام دهد (هرچند بیرون نیاید) روزه اش باطل است. ۲- اگر چنین قصدی نداشته ولی عادت داشته با این مقدار تحریک، منی از او خارج شود و اتفاقا بیرون آید روزه اش باطل است و علاوه بر قضا، کفاره جمع نیز دارد. ۳- اگر یقین داشته با این کار منی بیرون نمی آید اما اتفاقا بیرون آید روزه اش صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 57. . می گوید

  میشه بگید آیت الله خامنه ای، نظرشون به کفاره جمع هست یا معمولی؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بنابر احتیاط واجب کفاره استمنا، کفاره جمع هست. شما می توانید بر اساس اعلم فالاعلم به مرجع بعدی در این مسئله رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 58. Am می گوید

  سلام اگر روزه بوده باشم و خود ارضایی کرده باشم ولی قبل از ارضای کامل دست کشیده باشم حکم چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خود ارضایی حرام و از گناهان کبیره هست.
   اگر کسی در روزه خودارضایی کند، و منی خارج شود، روزه باطل و باید کفاره بدهد. ۶۰ روز روزه یا ۶۰ نفر را اطعام کند که برخی از مراجع قائل به کفاره جمع هستند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 59. ابی می گوید

  اگر کسی روزه نباشد و خودارضای کند چه حکمی دارد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   معصیت بزرگی انجام داده که روزه نگرفته! و معصیت بزرگتر اینکه در روز ماه رمضان این عمل شنیع را انجام داده است!، باید استغفار و توبه کند.
   روزه را قضا و کفاره باید داد.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا.

 60. امیرحسین می گوید

  سلام.بنده این کار را در ماه رمضان انجام دادم و نمیدانستم باطل کننده روزه است و همچنین قصد انزال نداشتم.
  حکمم چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   متن نوشتار را با دقت بخوانید، به این سوال پاسخ داده شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 61. حمود می گوید

  سلام من چهارده سالمه و به سن تکلیف رسیدم
  من با دیدن چند تا فیلم منی از کن خارج شد و میدونستم که باطل میکنه روزه را.
  ولی من توانایی دادن کفاره رو ندارم
  به خدا نمیتونم ب پدر و مادرم ازلاع بدم و نمیتونم به شصت نفری اطعام بدم و یا دو ماه روزه بگیرم
  چون نمیخوام خانوادم بفهمن
  الان هم بسیار پشیمونم
  ایا میش وقتی بزرگ شدم کفارع رو بدم؟
  توی این شبهای قدر توبه میکنم و دیگه این کارو انجام نمیدم
  الان باید چه کنم؟
  خواهشن جواب بدید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   حتما توبه کنید و زمینه گناه رو هم قطع کنید. این فیلمها رو دور بیندازید و هر چیزی که باعث میشود شما مجدد به این سمت بروید را مراقبت کنید، توبه یعنی این که هم قلبا پشیمان باشید و هم زمینه این گناهان را برچینید.
   حتما قضا روزه را باید پس از ماه رمضان بگیرید.
   برای کفاره صرف اینکه خانواده می فهمند دلیل نیست زیرا نیاز نیست که آنها را مطلع کنید. اما اگر از این جهت نگران هستید می توانید کفاره را بعدا انجام بدهید. ۶۰ روز روزه (۳۱ روز اول آن باید پشت سر هم باشد) یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 62. iman می گوید

  باطل کردن روزه با این کار کفاره ی جمع دارد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برخی از مراجع کفاره جمع را در این مورد لازم نمی دانند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 63. Pouria می گوید

  سلام دوست عزیز یک سوال داشتم من با زبان روزه از شخصی پرسیدن که استمناع روزه را باطل میکند گفت خیر و من این گناه بزرگ را انجام دادم ایا باید کفاره بدهم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اولا باید از شخص آگاه به مسائل بگرسید نه هر کسی!، ثانیا اگر در یادگیری مسئله کوتاهی کرده باشید و می دانسته اید که استمنا حرام است! اما نمی دانسته اید باطل می کند در این صورت باید روزه را قضا کنید و کفاره بدهید.
   از این گناه هم باید توبه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. Mohammad می گوید

    سلام علیکم
    ببخشید یک سوال داشتم خدمتتون
    اگر فرد روزه دار روزه باشد و شهوت او را تحریک کند که با هم چگجنس خود زنا کند و این کار را انجام داد و از او اسپرم به مقدار خیلی کمی از او خارج شود ایا روزه اش هم باطل میشود؟ گناه هم دارد یا نه؟؟
    خواهش میکنم جواب بدین ممنونتون میشم

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بدیهی است که زنا از گناهان کبیره و از پلید ترین کارهاست!.
     حتی اگر منی خارج نشود همینکه دخول انجام بدهد، روزه باطل و چون با گناه روزه را باطل کرده است کفاره جمع باید بدهد. هم ۶۰ روز روزه بگیرد و هم ۶۰ فقیر را اطعام کند و بعدا هم قضا کند.
     توبه هم بکند امید که خداوند متعال ببخشد!.
     اعاذنا الله من شرور انفسنا

نظرات بسته شده است.