وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احكام تشخيص مني در مردان و زنان

سوال: رطوبتي از من خارج شده است از كجا تشخيص بدهم اين رطوبت مني است تا پس از آن غسل جنابت را انجام دهم؟

احكام تشخيص مني در مردان و زنان و تفاوت رطوبت هاي خارج شده

فهرست این نوشتار:

احكام تشخيص مني در مردان و زنان

1- احکام جنابت مطابق نظر 10 مرجع را از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

2- در انتهاي مطلب نظرات مراجع به صورت مستند و تفكيكي آورده شده است.

پرسش ۶۶ . راه هاى تشخیص جنابت چیست؟

همه مراجع: به دو چیز انسان جنب مى شود:

۱. آمیزش جنسى به مقدار دخول نسبت به مرد و زن [اگرچه منى بیرون نیاید] .

۲. بیرون آمدن منى، چه در خواب باشد یا بیدارى، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بى شهوت، با اختیار باشد یا بى اختیار.

. توضیح المسائل مراجع، م ۳۴۵ ؛ وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۱: وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۱ ؛ نورى، توضیح المسائل، م ۳۴۶ و خامنه اى، اجوبة الاستفتاءات، احکام غسل جنابت.


سوال: رطوبتي از من خارج شده است از كجا تشخيص بدهم اين رطوبت مني است تا پس از آن غسل جنابت را انجام دهم؟

جواب :

خروج منىّ  از زنان و مردان در خواب يا بيداري سبب جنابت است؛ چه با شهوت، فشار و سستى بدن همراه باشد يا نباشد، البته در صورتی که شخص یقین کند از او منی خارج شده است. شخصی که منی از او خارج شده در اصطلاح «جُنُب» نامیده می شود و واجب است براي اعمالي كه نيازمند طهارت است ، مانند نماز و روزه … غسل جنابت نمايد.

بحثي كه اينجا مطرح مي شود اينست كه ، هرگاه رطوبتى از انسان خارج شود كه منىّ بودن آن مشكوك باشد، فقها نسبت به احكام مردان مي فرمايند: در صورتى كه اين رطوبت خارج شده با نشانه شهوت، فشار و سستى بدن همراه باشد، محكوم به «منىّ» است. البته نظرات مراجع در اينكه تمام اين سه نشانه لازم است يا نه متفاوت است. (در ادامه به ترتيب نظر مراجع گفته مي شود).

حضرت آيت الله خامنه اي وجود هر سه نشانه را در مردان ضروري مي دانند مگر آنكه شخص در صورت نبود يكي از اين نشانه ها از راه ديگري يقين به مني بودن اين رطوبت خارج شده نمايد. در بيمار، وجود دو نشانه شهوت و سستى كفايت مى‌كند.

تذکر:ملاك جنابت مردان، خروج رطوبت همراه با نشانه: 1-شهوت، 2-فشار 3-سستى بدن مي باشد. (البته برخی از مراجع سستی بدن را شرط نمی دانند).

و ملاك جنابت زنان در هنگام خروج رطوبت مشكوك ، رسيدن به اوج لذت جنسي يا اُرگاسم ( Orgasm ) است. در اين حالت اگر رطوبتي از زنان خارج شود حتي بي آنكه مقاربت و نزديكي داشته باشد؛ انجام  غسل جنابت واجب مي گردد. اين تذكر نيز ضروري است كه ساير ترشحات و رطوبت هاي خارج شده پاك مي باشند و اگر شك بشود نيز حكم جنابت را ندارد.

حضرت آیت الله سیستانی در رطوبت های زنان هنگام ملاعبه و موارد مشابه اگر زیاد باشد و  جاهای دیگر را آلوده کند نظری دارند که در انتهاء این نوشتار مطرح شده است.

نکته: اگر نشانه های ذکر شده نبود اما شخص از راه های دیگری یقین به خروج منی داشت باید غسل جنابت کند و لباس نجس را تطهیر نماید. مثلا می داند اگر فلان غذا را قبل از خواب بخورد در خواب جنب می شود. با شناختی که از بدن خود دارد می تواند منی را تشخیص بدهد.

 

حضرت آيت الله خامنه اي از جهت فقهي ملاك جنابت زنان را هنگام خروج رطوبت مشكوك ، رسيدن به اوج لذت جنسي يا ارگاسم مي دانند، در اين حالت اگر رطوبتي از زنان خارج شود حتي بي آنكه مقاربت و نزديكي داشته باشند؛ انجام  غسل جنابت واجب مي گردد. اين تذكر نيز ضروري است كه ساير ترشحات و رطوبت هاي خارج شده پاك مي باشند و اگر شك بشود نيز حكم جنابت را ندارند.

 • گاهي فرق بين عفونت و مني پرسيده مي شود؟

آنچه مهم است اينست كه زن به اوج لذت جنسي برسد لذا اگر خانمي به اوج لذت جنسي نرسيد بايد بنا را بر پاك بودن تمام ترشحات بگذارد. البته اگر خانمي رابطه جنسي داشت و به اوج لذت هم نرسيد به صرف دخول، واجب است كه غسل جنابت را انجام دهد.

چند نكته:

1- ساختار تشكيل شده مني آقايان با خانم ها متفاوت است و آب خارج شده از زنان داراي اسپرم نمي باشد لذا خانم ها مانند مردان مني ندارند، اما از جهت احكام فقهي، اگر خانمي رطوبتي را پس از رسيدن به اوج لذت جنسي ببيند، اين را مني در بانوان گويند و از جهت حكم با مني آقايان يكسان است يعني نجس مي باشد و  غسل جنابت را واجب مي كند.

2- جنابت يا از راه جماع و عمل زناشويي است و يا از جهت خروج مني، لذا اگر آميزش جنسي رخ دهد و آلت جنسي مرد در «قُبل يا دبر» زن وارد شود، حتي اگر مني هم خارج نشود، جنابت تحقق مي يابد و غسل جنابت بر هر دو واجب مي شود.

3- مني با جماع ( آميزش جنسي) و با احتلام ( در خواب) و يا با استمناء (خودارضایی)،بيرون مي آيد.

4- اُرگاسم ( Orgasm ) اوج لذت جنسی یا اوج شهوت در خانم ها متفاوت مي باشد، لذا شايد اندكي تشخيص آن دشوار باشد. هر خانمي بايد به حالات خود توجه نمايد و پس از آن مي تواند حالت ارگاسم يا لذت جنسي را در خود پيدا كند. معمولا اوج لذت جنسي با  انقباضات ماهيچه اي در ناحيه لگن، واژينال، رحم و … همراه است. گاهي اين انقباضات منظم و متوالي ، توام با لرزشهاي نامنظم خواهد بود. نوعا در آقايان و خانمها به هنگام ارگاسم ماهیچه‌های لگنی منقبض شده و رعشه‌های خفیفی در بدن روی می‌دهد. پس از ارگاسم مرحله آرامش آغاز می‌شود که طی آن بدن سست شده و به حالت عادی بازمی‌گردد.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 168: آيا رسيدن منى به داخل رحم بدون دخول، سبب جنابت زن مى‏شود؟
ج: در اين صورت جنابت محقق نمى ‏شود.

س 169: آيا بر زنان پس از انجام معاينات داخلى با وسائل طبى غسل واجب مى‏گردد؟
ج: تا زمانى که منى خارج نشود، غسل واجب نيست.

س 170: اگر دخول به مقدار حشفه صورت بگيرد، ولى منى خارج نشود و زن نيز به مرحله اوج لذت نرسد، آيا غسل فقط بر زن واجب است يا فقط بر مرد يا بر هر دو؟
ج: با تحقق دخول، ولو به مقدار حشفه، غسل بر هر دو واجب است.

س 171: در مورد احتلام زنان، در چه صورتى غسل جنابت بر آنان واجب مى‏شود؟ و آيا رطوبتى که هنگام ملاعبه و شوخى با همسر از آنان خارج مى‏شود، حکم منى را دارد؟ و آيا بدون سست شدن بدن و رسيدن به اوج لذت، غسل بر آنها واجب مى‏شود؟ به‌طور کلى در زنان بدون نزديکى، جنابت چگونه تحقق مى‏يابد؟
ج: اگر زن به اوج لذت جنسى برسد و در آن حال مايعى از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب مى‏شود و اگر شک کند که به اين مرحله رسيده يا نه و يا شک در خروج مايع داشته باشد، غسل واجب نيست.

س 173: اگر زن بعد از نزديکى همسرش با وى، در حالى که منى در رحم او باقى مانده است، بلافاصله غسل نمايد و بعد از غسل، منى از رحم خارج شود، آيا غسل او صحيح است؟ آيا منى خارج شده بعد از غسل، پاک است يا نجس و موجب جنابت مجدد مى‏شود يا خير؟
ج: غسل او صحيح است و رطوبتى که بعد از غسل از او خارج مى‏ شود، اگر منى باشد نجس است، ولى اگر منى مرد باشد، باعث جنابت مجدد نمى ‏شود.

س 174: مدتى است که مبتلا به شک در غسل جنابت شده ‏ام، به‌طورى که با همسرم نزديکى نمى‏ کنم. با اين حال حالتى غيرارادى به من دست مى‏دهد که گمان مى‏کنم غسل جنابت بر من واجب شده است و حتى هر روز دو يا سه بار غسل مى‏کنم، و اين شک مرا آزار مى‏دهد، تکليف من چيست؟
ج: با شک در جنابت حکم جنابت مترتب نمى ‏شود، مگر اين که رطوبتى از شما خارج شود که همراه با علامت‏هاى شرعى خروج منى باشد يا يقين به خروج منى داشته باشيد.

س 177: در چه صورتى حکم مى‏ شود که رطوبت خارج شده از مرد منى است؟
ج: اگر همراه با شهوت، جستن و سست شدن بدن باشد، حکم منى را دارد.

س 180: آيا رطوبتى که از انسان در حال خواب خارج مى‏ شود، حکم منى را دارد؟ با آنکه مى‏دانيم هيچ‌يک از علامتهاى سه‌گانه (جستن، شهوت و سستى بدن) را ندارد و شخص هم متوجه آن نمى‏شود مگر وقتى که بعد از بيدارى لباسهاى زير خود را مرطوب ببيند.
ج: اگر علائم سه‌گانه يا يکى از آنها وجود نداشته باشد و يا شک در آن باشد، حکم منى را ندارد مگر اينکه از راه ديگرى يقين کند که منى است.

س 186: اگر رطوبت غليظى که شبيه منى است و انسان آن را بعد از بول مشاهده مى‏کند، بدون شهوت و اراده از انسان خارج شود، آيا حکم منى را دارد؟
ج: حکم منى بر آن مترتب نيست، مگر اين که يقين به منى بودن آن حاصل شود يا اين که هنگام خروج، علامت‏هاى شرعى منى را داشته باشد. 

جنابت زن بدون مقاربت

51. اگر زن بدون مقاربت به اوج لذّت برسد و در آن حال از او رطوبتى خارج شود آن رطوبت منى بوده و موجب جنابت مى‌گردد ولى ساير ترشحات پاك مى‌باشد و در صورت شك نيز حكم جنابت را ندارد.

رطوبت مشکوک در مردان

52. رطوبتى كه در خواب يا بيدارى از مرد خارج مى‌‌شود اگر همراه با شهوت و جستن و سست شدن بدن باشد، حكم منى را دارد ولى اگر حتى يكى از اين علائم را نداشته باشد و يا مورد شك باشد، حكم منى را ندارد مگر آنكه از راه ديگرى يقين به منى بودن آن پيدا كند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای.


تفاوت انواع رطوبت هاي خارج شده از انسان ( مَذی ، وَذی ، وَدی )

آبی که گاهی بعد از ملاعبه و بازی کردن از انسان خارج می شود و به آن «مَذی» می گویند پاک است.

و نیز آبی که گاهی بعد از منی بیرون می آید و به آن «وَذی» گفته می شود

و آبی که گاهی بعد از بول بیرون می آید و به آن «وَدی» می گویند، اگر بول به آن نرسیده باشد، پاک است. و چنانچه انسان بعد از بول استبراء کند و بعد آبی از او خارج شود و شک کند که بول است یا یکی از اینها، پاک می باشد.[توضیح المسائل محشی، امام خمینی)، ج‏1، ص 63، مسأله 73.]

همه ی این آبها در صورتی که مجرا، آلوده به بول و منی نباشد پاک است و وضو و غسل را هم باطل نمی کند[توضیح المسائل مراجع، ج۱، ص۶۳.].

با توجه به  مسئله قبل اين نكته بخوبي روشن مي شود كه؛ اگر رطوبت و مايعي از مردان و يا زنان خارج شود و ادرار (بول) و مني نباشد، و يكي از اقسام  ودی، وذی و مذی  باشد. این رطوبت ها و ترشحات  پاک است و نیازی به شستن و غُسل ندارند؛ مگر اینکه از راه ديگري شخص یقین کند که بول یا منی است.

رطوبت خارج شده پس از غسل

بعد از تطهیر وانجام غسل جنابت آبی از آقايان خارج شود نجس است یا خیر؟

پاسخ: اگر قبل از غسل ادرار کرده وبعد از هم ادرار هم استبراء انجام داده است آن آب پاک است.

 


نظرات مراجع عظام تقليد

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش10: آیا هر مایعی که بدون اراده از بدن دفع شود حکم جنابت را دارد ؟

پاسخ: رطوبتی که بر اثر شدّت تهییج جنسی خارج می شود اگر زیاد باشد نجس است و موجب غسل است .
پرسش36: ترشحاتی که موجب غسل جنابت می شود، چه ویژگی هایی دارد؟
پاسخ: رطوبت زیادی که با شهوت خارج می شود ونوعاً با لرزش همراه است نجس است و موجب غسل است.

پرسش 15: برای آقایان حالت جنب مشخص است ولی برای خانمها چه زمانی اتفاق می افتد؟ آیا زمانی که بدن بی حس می شود؟

پاسخ: اگر آبی خارج شود به شهوت و بدن سست شود جنابت حاصل شده و این آب نجس است ولی اگر این سستی حاصل نشود در صورتی که آب زیاد باشد و با شهوت خارج شود بنابر احتیاط واجب همان حکم را دارد.

پرسش 16: بعد از تطهیر و انجام غسل جنابت آبی که از انسان خارج میشود نجس است یا خیر؟

پاسخ: اگر بعد از جنابت و قبل از غسل ادرار کرده و بعد از ادرار هم استبراء انجام داده است آن آب پاک است..

پرسش 19: جنابت بانوان به چه صورت است و در چه مواردی غسل جنابت بر آنان واجب می شود ؟

پاسخ: اگر به اوج تلذذ جنسی برسد و آب بیرون بیاید آن آب نجس و موجب جنابت است و همچنین بنا به احتیاط واجب اگر قبل از آن خارج شود اگر زیاد باشد که لباسهای زیر را خیس کند.

پرسش 29: اگر زن جنب پس از غسل جنابت آبی از او خارج شود و شک کند که منی است یا خیر چه حکمی دارد ؟ و آیا دوباره باید غسل کند ؟

پاسخ: تجدید غسل لازم نیست.
 
پرسش 41: اگر منی بدون شهوت یک قطره شفاف خارج شود غسل جنابت واجب است؟
پاسخ: اگر منی باشد یا علائم منی را داشته باشد غسل واجب می شود.

مسأله ۴۱۶. اگر رطوبتی از مرد خارج شود و نداند منی است یا ادرار یا غیر اینها، چنانچه با شهوت و جهش بیرون بیاید و بعد از بیرون آمدن آن، بدن سست شود، آن رطوبت حكم منی را دارد، ولی اگر هیچ یک از این سه نشانه یا بعضی از اینها را نداشته باشد، حكم منی را ندارد ولی در مریض (در موارد شک) لازم نیست آن رطوبت با جهش بیرون آمده باشد و در موقع بیرون آمدن بدن سست شود، بلكه اگر با شهوت بیرون آید، در حكم منی است.

مسأله ۴۱۷. رطوبتی كه زنان در موقع ملاعبه یا تصوّرات شهوت انگیز در خود موضع احساس می‌كنند و آن رطوبت به اندازه‌ای زیاد نیست که جاهای دیگر را آلوده کند، پاک است و غسل ندارد و وضو را نیز باطل نمی‌كند.

 امّا اگر این رطوبت زیاد باشد به حدّی كه صدق «انزال» كند و لباس‌ها را آلوده نماید، در صورتی که همراه با رسیدن زن به اوج لذّت جنسی و ارضای کامل (ارگاسم) باشد، نجس و موجب جنابت است؛ بلکه اگر همراه با آن هم نباشد – بنابر احتیاط لازم- نجس وموجب جنابت می‌باشد و در مواردی که زن، شک داشته باشد به این حد رسیده یا نه و یا شک در اصل خروج آب داشته باشد، غسل بر او واجب نیست و وضو و غسل او هم باطل نمی‌شود و هر گاه بعد از غسل، منی مرد، از زن خارج شود، غسل بر زن واجب نمی‌شود؛ ولی آن منی، نجس است و اگر به ظاهر بدن یا لباس برسد، آن را نجس می‌كند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی سيستاني .


مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي
مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

نشانه هاى منى 

مساله 361ـ اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است یا رطوبت دیگر، چنانچه همراه با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت حکم منى دارد و اگر این دو نشانه، یا یکى از آنها را نداشته باشد حکممنى ندارد، ولى در زن و مریض لازم نیست که با جستن بیرون آید، بلکه اگر رطوبت هنگامى بیرون آید که به اوج شهوت جنسى رسیده است، حکم منى دارد. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي .

حکم خارج شدن منی از افراد مجرد

آیا افرادی که ازدواج نکرده اند، در صورتی که منی از آنها خارج شد باید غسل کنند؟
آری باید غسل کنند ولی توجه داشته باشید که هر رطوبتی که از انسان خارج می شود غسل ندارد بلکه در زنان و دختران هرگاه به اوج لذت جنسی برسند و همزمان رطوبتی از آنها خارج شود که غالبا با سستی بدن همراه است غسل دارد و در مردان و پسران هرگاه همراه با لذت و جستن باشد غسل دارد.

غسل جنابت برای کسانی که منی از آنها خارج نمی شود

مردی هستم 55 ساله که غدد پروستاتم را به علت سرطان، کاملاً برداشته ام به همین دلیل دیگر هیچگونه مایعی به نام منی، در بدن من تولید نمی شود تا هنگام مقاربت خارج شود اما احساس انزال و لذت آن به قوت خود باقی است. آیا در مواقعی که دخول صورت نمی گیرد، اما لذت انزال در اثر ملاعبه وجود دارد موجب جنابت می شود؟
در فرض سوال، در صورتیکه منی خارج نشود غسل واجب نیست.

خارج شدن رطوبت در حین مطالعه مطالب جنسی

اگر در حین خواندن مطالب مربوط به مسائل جنسی آبی چسبناک از انسان خارج شود آیا بجا آوردن غسل جنابت واجب است؟ لازم به ذکر است که استمناء صورت نمی گیرد.
رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول استبراء کرده اید پاک نیز می باشد.

مایع خارج شده از مرد در هنگام صحبت با زن

در اثر صحبت با جنس مخالف مایعی از من خارج می شود وممکن است که این عمل هر روز تکرار شود چون من در محیط مراکز آموزشی ناگزیر به صحبت با جنس مخالف میباشم.در موقع دفع ادرار هم مایع غلیظ تری خارج می شودآیا این جنابت محسوب میشود یانه؟ به اینها تا به حال توجهی نمی کردم اگر اشتباه می کرم تکلیف نمازها و عبادت قبل من چه می شود و دیگر اینکه تعریف جامعی از شرایط جنابت یعنی شهوت و جهش را مبذول دارید.
مایعات مزبور موجب جنابت نیست مگر اینکه حالت جهش داشته باشد یعنی مانند فواره ای که قطع و وصل می شود چند بار قطع و وصل شود و بعد از آن غالباً بدن سست می شود امّا مراقب باشید اگر استبراء از بول نکرده اید از آن مایع اجتناب کنید و جای آن را اب بکشید.

خارج شدن مایع از بدن پس از دیدن مناظر شهوت انگیز

من در رفت و آمدها با دیدن صحنه های معمولی در کوچه و خیابان شهوت به سراغم می آید و کمی بعد مایعی از من خارج می شود آیا این مایع خارج شده حکم منی دارد؟

هرگاه مایع مذکور همراه با شهوت و جستن خارج شود باید غسل جنابت کنید . و خوب است به طبیب مراجعه نمایید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی مكارم شيرازي.


طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني
طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

احكام جنابت

 مسأله۳۵۱. اگر انسان جنب شود، براي كارهايي مانند نماز كه شرط آن طهارت است بايد غسل كند، و سبب جنابت دو چيز است:

اول ـ جماع.

دوم ـ بـيرون‌آمـدن مني، چه در خـواب باشد يا بيـداري، كم باشد يا زياد، با شهوت باشد يا بي‎شهوت، با اختيار باشد يا بي‎اختيار.

مسأله۳۵۲.  اگر رطوبتي از انسان خارج شود و نداند مني است يا بول يا غير اين‌ها، چنان‌چه با شهوت و جستن بيرون آمده و يا با جستن بيرون آمده و بعد از بيرون‌آمدن آن، بدن سست شده، آن رطوبت حكم مني دارد، و اگر هيچ‌يك از اين دو نشانه را نداشته باشد، حكم مني ندارد مگر آن كه علم يا اطمينان پيدا كند كه مني بوده است و در مريض لازم نيست آن آب، با جستن بيرون آمده باشد، بلكه اگر با شهوت بيرون آيد در حكم مني است.

مسأله۳۵۳.  اگر از مردي كه مريض نيست آبي با جستن بيرون آيد و نداند كه با شهوت بوده يا نه، يا بعد از بيرون‌‌آمدن، بدن سست شده يا نه، چنان‌چه پيش از بيرون‌آمدن آن آب، وضو داشته احتياط مستحب آن است كه غسل كند و وضو لازم

يست و اگر وضو نداشته غسل واجب نيست و احتياط مستحب است، و واجب است وضو بگيرد و اگر بداند آنچه خارج شده يا بول است يا مني و قبلاً وضو داشته، بايد جمع بين غسل و وضو نمايد، و اگر وضو نداشته، غسل لازم نيست و وضو كافي است.

مسأله۳۵۴.  مستحب است انسان بعد از بيرون‌آمدن مني بول كند، و اگر بول نكند و بعد از غسل رطوبتي از او بيرون آيد كه نداند مني است يا رطوبت ديگر، حكم مني دارد.

مسأله۳۵۵.  اگر انسان جماع كند و به اندازه ختنه‎گاه يا بيشتر داخل شود؛ در زن باشد يا در مرد، در قُبل باشد يا در دُبر، بالغ باشند يا نابالغ هر دو جنب مي‎شوند، اگر چه مني هم بيرون نيايد.

مسأله۳۵۶. اگر شك كند كه به مقدار ختنه‎گاه داخل شده يا نه، غسل بر او واجب نيست.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی صافي گلپايگاني.


آيت الله نوري همداني
آيت الله نوري همداني
(مساله347) اگر رطوبتي از انسان خارج شود  و  نداند  مني  است  يا  بول  يا  غير  اينها ، چنانچه با شهوت و جستن  بيرون آورده  و  بعد  از بيرون آمدن آن ، بدن سست شده ، آن رطوبت حکم مني دارد و اگر  هيچ  يک از اين سه نشانه يا بعضي از اينها را نداشته باشد ،حکم مني ندارد . ولي در زن  و  مريض  لازم نيست  آن  آب ، با جستن بيرو ن آمده باشد ، بلکه اگر با شهوت بيرون آمده باشد و بدن سست شود  در حکم مني است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

 

حتما بخوانيد

*- احكام بانوان

106 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:1 ستاره

 2. Pourya می گوید

  سلام من یک پسر ۱۵ ساله هستم
  من چیز های شهوت امیز را چندین بار دیده ام اما از من منی و یا مایعی خارج نشده. ایا به هر حال این کار نیز غسل جنابت می خواهد.و اگر هم نخواهد من برای اطمینان می توانم این غسل را انجام دهم آیا مشکلی به وجود نمی آید.و سوال بعدیم نیز این است که انجام غسل جنابت باعث چه میشود ایا باعث آرامش ذهن میشود زیرا می خواهم امتحاناتم را با تمرکز کامل انجام دهم و مطالعه کنم .با تشکر از شما.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن چیزهای شهوت انگیز حرام و گناه هست، باید مراقب بود مخصوصا الان که نوجوان هستید باید بیشتر مراقب باشید!.
   اگر مایعی خارج نشده، علائم منی را هم ندارید، غسل جنابت واجب نیست.
   می توان غسل جنابت احتیاطی کرد به شرطی که از وسواس و اسراف نباشد و اینکه برای نماز باید وضو هم بگیرید.
   طبیعتا استحمام و غسل آرام بخش هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. aliooo می گوید

  سلام
  اگر آبی که از بدم خارج می شود بر اثر شوخی و اذیت دادن دوستان باشد چ حکمی دارد و اگر این آب بر اثر تماشای فیلم های رکیک باشد چ حکمی دارد؟
  این ایمیلی ک من زدم خودم ندارم و بلد نیستم باهاش کار کنم اگر که ممکن هست جوابش رو برام بفرستید روی خط گوشیم. ببخشید. ممنون *****

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شوخی های شهوت انگیز حرام است.
   اگر به مرحله انزال منی نرسیده و علائم منی را ندارد، چنین رطوبتی پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. محمد می گوید

  سلام.
  اگر مایعی خارج شده که علایم منی را نداشته باشد، به لباس بخورد، لباس نجس میشود؟
  در ضمن آیا استبراء فقط به همان روش خاص باید انجام شود؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر یقین کند و علائم منی را نداشته باشد، لباس پاک است.

   استبرا باید به همان شیوه باشد، یا اگر به گونه ای دیگر انجام می دهد باید یقین کند که در مجرا چیزی نمانده!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. Mh110 می گوید

  سلام من مقلد اقای سیستانی هستم و از طرفی اقای سیستانی اگر اشتباه نکنم در رطوبت زیاد که لباس زیر را خیس کند حتی اگر حالت ارگاسم نباشه احتیاط واجب جنابت میدونند حالا میخواهم برای رجوع نظر اقای شبیری زنجانی چیست توی این مسئله ایشون توی مورد ایا حتی با جود زیاد بودن رطوبت ولی عدم ارگاسم این مایع را نجس و موجب جنابت میدونند یا خیر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   متاسفانه نظر آیت الله شبیری را در این قسمت نداریم.
   اما شما می توانید به حضرت آیت الله خامنه ای رجوع کنید، ایشان فقط ارگاسم را ملاک می دانند و رطوبت زیاد را موجب جنابت نمی دانند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. بهار می گوید

  متشکرم از پاسختون
  ولی منظور من رطوبت منی هستش نه خود منی.
  به غیراز خود نجاست عرق بدن هم هست که البته مخلوط میشه
  اگه کسی در این حالت روی جایی بشینه ایا اون سطح هم نجس شده؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله نجس هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. بهار می گوید

  سلام
  سوالی داشتم در رابطه با اینکه اگر منی که از انسان خاج میشه رطوبتش به سطح زیرش هم مثل شلوار برسه ایا باید به جز لباس زیر شلوار رو هم عوض کنه
  یا مثلا رطوبتش به فرش زیرش برسه ایا نجس شده یا خیر؟؟؟
  متشکرم از شما

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منی به لباسهای زیر و شلوار و جای دیگر برسد، آن محل نجس هست و نمی شود با آن نماز خواند.
   اگر به فرش هم برسد، نجس می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. Sara می گوید

  ممنون.
  مطرح کردن این سئوالا و پرسشها خیلی خیلی غمگینه
  مملکت ما اسلامیه، اسلام یعنی قرآن، قرآن تو سوره نور گفته کنیزای بی همسرتون رو‌همسر بدید
  حالا هموطنای همنوع شما از کنیز کمترن؟
  چرا هیشکی بفکر ازدواج جوونا این مملکت نیست؟
  سایتارو خوندم دارم روانی میشم….، یا نوشتن خودارضایی که این بازم بین بد و بدتر، بده حساب میشه، یا نوشتن ارتباط نامشروع با دوست دختر یا دوست پسر!!!!!!
  رواج این چیزا تو جامعه اسلامی ما هیشکی رو متاسفانه‌به درد نمیاره.
  امیدوارم زمینه ازدواج همه جوونا فراهم بشه
  نه فقط قشر خاصی
  اینجور که من انواع سایتارو خوندم دیدم جوونا این مملکت دارن تو این چیزای بی ارزش نابود میشن.
  البته این نیاز غریزی و همه رو شامل میشه، کسی نمتونه بگه تو وجودش چنین نیازایی نیست و واقعا گاهی هیچ راه حلالی برای برطرف کردن این نیاز نیست
  کم کردن شهوت و… بدلیل مجرد بودن تا کی، تا چه حد یه جوون میتونه مقابله کنه؟
  هیچ‌چیز عادلانه نیست.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ببینید، ما جایی نگفتیم که کمتر هستند یا نیستند!!!
   ما دغدغه شما رو درک می کنیم، به عنوان روحانی دینی هم بیشتر از شما جامعه را می شناسیم و دغدغه و نگرانی برای جامعه داریم!.
   جامعه ما قبل از اینکه کسی بخواهد به او آسیب بزند، این خودش است که با رسوم غلط و اشتباه سبب شده جوانها نتوانند از جوانی خود لذت ببرند!، قشر دانشگاهی ما هم مسئول هست، بعضی از راههای اسلام رو همین روشنفکرها تاختند و الان وضعیت جامعه این هست که می بینید!.
   ما روی سایت درد دلها و نامه های مختلف آقا پسر ها و دختر خانوم ها رو دریافت می کنیم، یکی از مشکلات مهریه و توفعات بالای دختر هاست! اگر کم بشود، مطمئن باشید بسیاری از جوانها به خانه بخت خواهند رفت.
   از سوی دیگر دولت و حاکمیت هم وظیفه دارد، ازدواج جوانها را تسریع ببخشد، مخصوصا در زمان ما!.
   ما هم وظیفه داریم و تا توانسته ایم به عنوان یک روحانی زمینه شنیدن و انعکاس نظر مردم و مخاطبان محترم را داشته باشیم.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 9. Sara می گوید

  این جواب رو پبداکردم، درسته؟
  ترشحاتى که با اندکى شهوت و خوشایندى خارج مى‏شود پاک است و غسل ندارد ولى مایعى که همراه با اوج شهوت (ارگاسم) از زن خارج مى‏شود حکم منى را دارد و موجب جنابت است.
  اوج‌شهوت نبود و‌سست شدن هم در کار نبود، ولی‌یکم‌مایع خارج شد. آیا غسل داره؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از جواب قبل روشن هست!.
   اگر اوج شهوت نبود، و صرفا رطوبت هست، غسل جنابت ندارد و پاک می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. Sara می گوید

  سلام، من اینارو خوندم فقط گیج شدم جوابمم پیدانکردم
  اگه دختری سعی کنه خودارضایی کنه یکمم لباسش خیس بشه ولی به ارگاسم نرسه، حکمش چیه؟ باید غسل کنه؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-بازی با آلت تناسلی حتی اگر منی خارج نشود، حرام است و از گناهان کبیره می باشد.
   ۲- اگر به ارگاسم نرسد، ترشحات و رطوبت خارج شده پاک است و نیازی به غسل جنابت نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. آرمین می گوید

  با سلام خدمت شما میخواستم بدونم که اگه فیلمی که صحنه داشته باشد رو نگاه کنم و ترشحاتی شفاف و نه منی باشد از آلتم در بیاد مشکلی برای نماز ایجاد میکند؟
  مرسی باتشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن چنین فیلمهایی حرام هست.
   ترشحات اگر علائم منی را نداشته باشد، پاک است و می تون با آن نماز خواند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. اکرم کاظمی می گوید

  سلام,میبخشین اگر به قصد ازدواج با مردی ملاقات کنیم اگر رطوبتی از انسان خارج شود که از قبل امکانش را میدادیم ولی برای ازدواج ناچار بودیم صحبت کنیم چه حکمی دارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر به حد ارگاسم نرسد و فقط رطوبت باشد غسل ندارد. ولی باید توجه کنید حرف زدن با نامحرم فقط در همان حیطه و چهار چوب شرعی باشد و احتمال به گناه افتادن هم نباشد، در این صورت به قصد ازدواج صحبت کردن اشکالی ندارد هر چند رطوبتی خارج بشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. question می گوید

  سلام در مورد دختران گر هنگام ملاعبه با خود به لذت جنسی برسی ولی آبی ازت خارج نشود این عمل گناه هست؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ملاعبه بدون همسر همان خود ارضایی و حرام هست، حتی اگر به خروج منی منجر نشود!.
   اصل بازی جنسی و شهوانی با خود حرام است. اگر به اوج برسد و منی خارج بشود، غسل واجب می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. دانیال می گوید

  سلام من ۱۶ سال دارم .من اول با خود ملاعبه کرده اما ابی بیرون نیامده بعد از چند دقیقه هنگام ادرار ابی غلیظ که مانند منی از من خارج شده اما بدون شهوت ،جستن وسستی بدن ایا غسل دارد ؟
  در ضمن من در مورد صحت غسل یا وضو یانماز زیادی شک می کنم یا به نوعی وسواس هستم!

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک دارید و قبل از آن نیز حالت شهوت نبوده و از زاه دیگری یقین به خروج منی نکرده اید، پاک است و غسل هم ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. محمد جواد می گوید

  ای پس از شستن قسمت راست بدن در غسل پس از شستشو زیر دوش حمام باید از زیر دوش بیرون بیاییم یا میتوان زیر دوش شروع به شستن قسمت راست بدن کنیم ؟؟؟؟؟
  ایا میتوان چند بار غسل کرد یا فقط یک بار میتوان ؟؟؟؟؟
  لطفا یادتون نره جواب را به ایمیلم بفرستید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از زیر دوش نیاز نیست بیرون بیایید، همینکه نیت شستن سر، سمت راست و چپ بدن را داشته باشید کافی هست، هر چند بهتر است که به ترتیب خارج کنید و دوباره بشویید.
   می توان غسل را تکرار کرد به شرطی که به وسواس نرسد!.
   تذکر: ایمیل شما صحیح نیست و ایمیل ارسال نمی شود!. ثانیا برای ارسال به ایمیل لازم هست سوال رو از قسمت ارسال سوال مطرح کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. محمد جواد می گوید

  با سلام جند وقتی که ( حدود یکی دو ماه ) عمل خود ارضایی را ترک کردم و ا ماه دیگه ۱۸ ساله میشوم اما از وقتی که عمل خود ارضایی ترک کردم موقع ادرار کردن گاهی با سوزش ابی شبیه منی خارج میشود ولی هیچ لذتی در کار نیست ایا غسل واجب است ؟؟؟
  یا یک بار در هنگام شب خواب ***با کسی دیدم و در خواب هنگام خارج شدن اب منی از خواب بیدار شدم و دیدم که مقدار اب منی زیادی ازم خارج شده یا صصبح امروز ( تقریبا یکی دو هفته بعد از اون خواب قبلی که خدمتتون گفتم ) که از خواب بیدار شدم دوباره مقدار زیادی اب منی خارج شده بود ازم ام هیچ خوابی یادم نمیاد ایا غسل واجبه ؟؟؟ بی زحمت جواب را به ایمیلم بفرستسد شاید نرسم بیام به سایت خوبتون سر بزنم … راستی شرمنه که انقدر رک حرفما زدم و از شما و خواننده های گرامی این کامنت و … عذر خواهی میکنم لطفا دعا مون کنید یا حق

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صرف سوزش دلیل منی نیست. خوابی که می بینید اگر در آن به انزال برسد، و علائم منی را داشته باشد، باید غسل کنید.
   ملاك جنابت مردان، خروج رطوبت همراه با نشانه: ۱-شهوت، ۲-فشار ۳-سستى بدن مي باشد. (البته برخی از مراجع سستی بدن را شرط نمی دانند).
   اگر در خواب، خواب شهوتی می بینید و بعد آب خارج می شود و به انزال می رسد، باید غسل کنید. اگر علائم نبود ولی از راه دیگری یقین کردید که منی هست باید غسل کنید، دقت داشته باشید همین منی هست!!!
   اگر شک کردید نیازی به غسل نیست.
   ضمنا ایمیل شما صحیح نیست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. امیر می گوید

  سلام
  آیا جنب شدن و بیرون آمدن منی فقط در خواب و استمنا اتفاق می افتد ؟
  آیا دیدن فیلم های مستهجن و عکس های شهوت انگیز باعث بیرون آمدن منی می شود؟
  و رنگ منی و مذی چه رنگی است؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   فقط در خواب و استمناء نیست بلکه امکان دارد که در حال دیدن تصاویر شهوت انگیز خارج شود.
   علائم منی را مطابق نظر مرجع تقلید در متن بخوانید. نیازی به توجه به رنگ نیست!
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. م م می گوید

  در رساله امام خمینی برای حکم منی بودن ترشحات در زن فقط شهوت را ملاک میدانند آیا این شهوت معادل اوج لذت جنسی است و یا لذت ماقبل اوج را نیز شامل میشود.(برای مقلدین امام خمینی) از کجا میتوان نظر آن جناب را متوجه شویم.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر حضرت امام خمینی ملاک جنابت اوج لذت جنسی و رسیدن به حالت ارگاسم است، در رساله ایشان می توانید بخوانید، توضیحات قسمت مذی را هم ببینید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. امیر حسین می گوید

  من یک نوجوان پانزده ساله و مرجع تقلیدم ایت الله سیستانی ایت. وقتی به چیزی فکر میکنم یا صحنه ای را میبینم حتی خیلی کم.نعوظ شده و در بعضی مواقع ابی غلیظ وچسبناک به مقدار کم خارج میشود من نمیتوانم هر روز غسل جنابت کنم.و از سه نشانه منی،من تا به حال خارج شدن منی را با فشار یا جستن ندیدم.باید چه کار کنم..لطفا هرچه زودتر جوابم را بدهید.نمیدانم نماز هایم درست هست یا نه….

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   رطوبتی که پس از افکار شهوانی هست و نشانه های منی را هم ندارد پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. علی می گوید

  سلام آقا یوسف خسته نباشید
  ابی که به مقدار کم و چسبناک در خواب از بدن خارج میشه و میدونیم که منی نیست پاکه یا بوله؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک دارد، پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. محسن می گوید

  با سلام من در هنگام مدفوع کردن اب چسبناک د سفیدی ازم خارج میشود ولی نه شهوتی دارم و نه با سستی بدنم مواجه میشود آیا غسل وشستو شو واجب است اگر غسل نکنم نمازهایم درست است؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به غسل نیست اگر علائم خروج منی را ندارید. نمازها صحیح هست. مگر اینکه یقین به خروج منی کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. امیر می گوید

  حکم ابی سفیدى که با شک در علائم منی بودن خارج شده باشد چیست

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در صورت وجود شک، پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. سوال فوری می گوید

  سلام، دختری ۲۵ساله هستم ولی از خیلی مسائل بی اطلاع، نظرات مراجع رو خوندم ولی متوجه اینکه آیا مایعی ک از من خارج میشه، منی است یا می شک دارم، من حتی در حالت چت کردن باهمکارهایم هم این مایع ازم خارج میشه، لزج هست، دلمم قنج میره ولی نمیدونم این اوج لذته یا نه…. این آب چه حکمی داره، من روزانه چندبار که نمیتونم حمام برم.. نمازم رو نمیدونم قبول هست یا نه، لطفا راهنماییم کنین

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید توجه کنید که گفتگو هایی که باعث تحریک جنسی می شود، جایز نیست و گناه است!.
   اگر به حالت ارگاسم نمی رسید و فقط ترشح است، پاک است و نیاز به غسل نیست.(در سایت حالت ارگاسم را توضیح داده ایم، از قسمت جست و جو ببینید)
   هر گاه شک کردید ،نیازی به غسل نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. محمد می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم اگر مقداری منی از بدن خارج بشه ومقداری دیگر در بدن بماند واستمناع کنیم تا همی منی خارج شود چه حکمی دارد ایا این استمناع گناه دارد یا نه یا اگر این اتفاق در شب اتفاق بیوفته و فردا برای این کار عمل کنی چجوری است

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به هیچ عنوان نمی توان استمناء کرد، حرام و از گناهان کبیره هست.
   در هر صورتی حرام است!.
   تنها راه بودن با همسر است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. ناشناس می گوید

  سلام
  ببخشید من خانوم هستم. حدودا ۳ ساعت بعد از جنب شدن غسل جنابت انجام د ادم ولی بعد از غسل هنگام نماز خوندن مایعی از من خارج شد چسبنده و کمی کدر حکمش چیه باز باید غسل کنم
  تورو خدا زود جواب بدین

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر مایع خارج شده فقط مایع هست و در حالت ارگاسم نبوده، غسل شما صحیح هست.
   اگر مطمئن هستید منی هست، فقط محل را تطهیر کنید، اگر شک دارید پاک است .
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. amirbajador می گوید

  با سلام
  اگر در طول روز مذی به تعداد زیاد‌ بیرون بیاید باید غسل کرد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگرعلایم منی را نداشته باشد، و فقط مذی باشد، غسل ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. احسان می گوید

  سلام عیکم
  اگر بهد از ادرار چند قطره ای اب سفید بدون شهوت واراده از بدن خارج شود چه حکمی دارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر علایم منی را نداشته باشد، غسل واجب نیست
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. محمد می گوید

  سلام منظور از شهوت و جستن چیست و سستی بدن یعنی چه؟ اگر منی به صورت یکجا خارج نشود نجس است؟یعنی به صورت اندک اندک خارج شود

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شهوت و جستن واضح هست، اگر کسی برای یک بار جنب شده باشد، متوجه تغییرات در ناحیه تناسلی خود می شود، و زیاد شناخت این حالت سخت نیست!.
   اگر به صورت یکجا خارج نشود و آرام آرام هم بیاید نجس می باشد.
   متن نوشتار را با دقت مطالعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. محمد می گوید

  سلام ببخشید مزاحم شدم منی انسان در چه صورتی نجس است و غسل باید انجام شود و اگر با دیدن فیلم های مستهجن منی بیرون بیاید نجس است؟ و اگر مقدارش در حد دو قطره باشد چطور؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منی اگر خارج شود در هر حالتی نجس هست.
   اما اگر رطوبتی بدون علائم که در نوشتار آمده خارج شود، منی نیست و نجس هم نمی باشد.
   موفق باشید

 30. سینا می گوید

  با سلام اگر کسی در هنگام دیدن فیلم و عکس مستهجن مایعی از او خارج شود که با شهوت باشد اما جهش و سستی بدن نداشته باشد و مقدار آن کم باشد و چسب ناک حکم منی را دارد زیرا منی و مایعی که ازمن خارج می‌شود هردو حالت چسب ناک بودن را دارند آیا از چسب ناکی می‌توان به این نتیجه رسید که مایع خارج شده منی است

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن این فیلمها حرام و از گناهان کبیره هست.
   صرف چسبناک بودن دلیل منی نیست، اگر علائم سه‌گانه يا يکى از آنها وجود نداشته باشد و يا شک در آن باشد، حکم منى را ندارد مگر اينکه از راه ديگرى يقين کند که منى است.
   موفق باشید

 31. مهدی صفری می گوید

  سلام یه سوال داشتم
  بعضی وقت هاوقتی از خواب بیدار میشم رطوبتی روی لباسم میبینم در حالی که اصلا یادم نمیاد خواب دیده باشم یا یادم نمیاد ابی که از من خارج شده با جستن بوده یا نه ایا من جنب شده ام؟
  وقتی کسی که مریض است اگر فقط با شحوت ابی از او خارج شود جنب میشود منظور از مریض چیست ایا سرماخوردگی را شامل میشود

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر صرف رطوبت هست و نشانه های منی را ندارد، یا شک دارید، پاک است. نیازی به غسل نیست. مگر اینکه از راه دیگری یقین به منی بودن کنید. مثل زمانی باشد که در خواب جنب می شده اید مثلا خارج شده باشد و شما یقین کنید منی هست، باید غسل جنابت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. حسن می گوید

  سلام.
  ببخشید من یه شب در حالی که ادرار داشتم و پشت اینترنت بودم و داشتم به عکسهای بازیگران نگاه میکردم در این حالت لحظی بدن من سست شد و احساس کردم مایه ای شهوت انگیز در آلتم حرکت کرد ولی چیزی از من خارج نشد و من بعد از یکی دو دقیقه حات ادرارم بیشتر شد و مجبور رفتن به دستشویی شدم.
  حال باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن تصاویر شهوت انگیز جایز نیست.
   اگر مایع مزبور نشانه های منی را ندارد، پاک می باشد و نیازی به غسل نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. محسن می گوید

  بنده در اینترنت برای چند دقیقه فیلم هایی با شهوت دیدم متاسفانه
  نمیدانم منی از من خارج شده لست یا نه حکمش چیست؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن این فیلمها حرام است. زمینه گناه را از خود دور کنید و بیشتر مراقب باشید!.
   اگر علائم خروج منی را ندارد، غسل واجب نیست، ولی اگر با شهوت و جهش مایعی خارج شد، واجب است غسل کنید، اگر شک دارید چیزی بر شما واجب نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 34. امیر می گوید

  سلام
  خدا قوت
  با تشکر از سایت عالی و همچنین پاسخ دادن سریع به مسائل
  اگرکسی بخاطرداشتن یبوست به هنگام مدفوع کردن( قبل از استبرا) چندقطره اب سفیدولجزوچسبنده بدون شهوت وجستن وسستی ازبدن خارج شود چه حکمی دارد
  غسل واجب است یا خیر؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر مطمئن هستید منی نیست، و نشانه های منی را ندارد غسل واجب نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. نيوشا می گوید

  سلام
  .بعدازملاعبه باشوهرم وبدون دخول ابي كه مقدارش تقريبازيادبودازمن خارج شد. رنگ نداشت ومثل اب بيرنگ بود.فشارخونم بالانرفت وبه مدت يكي دوثانيه احساس خروجي يكدفعه اي مثل ادراركردم. اياحكم مني دارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برای حکم به جنابت بانوان ملاک حالت ارگاسم و خروج رطوبت هست، خانم متوجه این اوج لذت جنسی اگر شد، باید غسل کند.
   اما اگر صرف رظوبت پس از ملاعبه است، غسل ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. بیمار می گوید

  سلام من پسری ۲۴ ساله هستم ک از دوران نوجوانی اقدام ب خود ارضایی کردم و تا ب امروز چند بار این عمل را ترک و دوباره بنا بر فشارهای جنسی و شهوتی ب دام این کار افتادم.در این دوران خود ارضایی من گاهی ب روزی چند بارهم می انجامید و من ی جور معتاد این حرکت شده بودم از هرچیزی ک ناراحت میشدم و ذهنم رو درگیر خودش میکرد فرار میکردم و خودمو با این کار آروم میکردم.اما الان از اول محرم تصمیم گرفتم ک ترکش کنم و تا الان کاری نکردم اما هر روز ک از خواب بلند میشم رطوبت از من ترشح میشه و حالم خیلی بده و ی جورایی کسلم.و من مجبوری میشم ک برای اقامه نمازم بارها غسل کنم.خیلی این تخلیه منی بهم فشار میاره بدنم ی حالت غیر طبیعی داره و خودش هی میخواد ک منی ازش خارج بشه.خیلی دوس دارم ک دیگه این کارو نکنم اما واقعا سخته شرایطمم واسه ازدواج خوب نیس ک از دواج کنم از شما میخوام کمکم کنین و بگین چکار کنم ک خوب بشم و ب حالت عادیم برگردم.خیلی ممنون از لطفتون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینکه دنبال این هستید که این کار را ترک کنید بسیار خوب است.
   ترشحاتی که خارج می شود اگر نشانه منی را نداشته باشد و صرف رطوبت کمی باشد، اشکال ندارد و نیازی به غسل نیست.
   لازم است از دیدن فیلم و گوش دادن موسیقی بپرهیزید. از حضور در جایی که باعث تحریک بیش از حد می شود.
   اما اگر واقعا منی خارج می شود، خب باید غسل کنید، مگر اینکه سختی غیر قابل تحمل برای شما داشته باشد که در این صورت به اندازه رفع سختی می توانید تیمم کنید.
   اگر منی زیاد از شما خارج می شود لازم هست به یک پزشک متخصص رجوع کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید.
   ورزش را نیز ترک نکنید.
   درباره خود ارضایی درسایت مطالبی منتشر شده، از قسمت جستجو سایت استفاده کنید و مطالعه نمایید
   وفقکم الله لکل الخیر

 37. زهرا می گوید

  ببخشید من خیلی وقت پیش استمنا می کردم و با دو تا دستم این کار رو انجام می دادم و حتی همیشه به ارگاست هم می رسیدم…
  گاهی دستامو می شستم و گاهی نه…
  حالا ترک کردم ولی خب دست های الوده ام ممکنه به هر جایی خورده باشه…
  پتو و بالش و… همه چی…
  بار ها روی این پتو و بالش خوابیدم گاهی لباس هام در دستشویی خیس شده بودن…
  و با همون لباس خوابیدم … پس با این حساب همه ی زندگیم میتونه نجس شده باشه…
  پتو و بالش و جا هایی که نشستم ( بخاطر وسواس در دستشویی خیلی جاهارو می شورم برای همین با لباس خیس از دستشویی بیرون میام…) و همه وسایلم وچیز ها و کتاب هایی که به رخت خواب می بردم و…
  در کل همه چیز نجس شده من هم ادم وسواسی هستم… حتی پتویی که باهاش هر شب می خوابیدم نجس بوده…
  حتی گوشی و لپ تاپی که به رخت خواب می بردم…
  همه چیز نجس شده…
  من نمی تونم این همه چیز رو شستشو بدم…
  حالا چیکار باید بکنم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر چیزی که یقین به نجاست آن نداریم پاک است. به احتمال نباید اعتنا کرد. توجه کنید این توصیفاتی که نوشته اید حالت وسواس هست.
   تمام منزل، لباسها ، رخت خواب، و تمام اتاقها و تمام وسایل پاک هست. نباید به خود بیش از این سخت بگیرید.
   تنها اگر دست نجس شده، همان را بشویید، و اگر جایی که مطمئن هستید، خورده، البته باز اطمینان وسواسی ملاک نیست، اطمینان سایر مردم ملاک هست.
   در کل همه چیز پاک هست. با صرف احتمال و امکان هیچ چیز نجس نمی شود!.
   در سایت مطالب مختلفی از علما درباره وسواس منتشر شده، جست و جو کنید و مطالعه نمایید.
   موفق باشید.

 38. Ss می گوید

  پسری هستم ۲۳ ساله ب دلیل خود ارضایی هایی ک قبلا داشته ام کمرم سست شده
  الان ک در حال ترکم گاها مثلا در حال چت کردن التم نیم خیز میشود
  و بعدا متوجه میشم ک چن قطره ای اب چسبنده از من خارج شده بدون اینکه بفهمم
  روزی شاید ۳ بار اینجوری بشم باید غسل کنم؟؟ واجبه راهنمایی کنید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر علائم منی که در نوشتار آمده است را ندارد، و فقط رطوبت است، پاک است. نیازی به شستن و تطهیر ندارد.
   ام باید مراقب تصاویر یا ارتباطات شهوت برانگیز حرام باشید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. پيمان می گوید

  سلام ببخشيد مزاحمتون شدم مايعى که هنگام ادرار دقت شود هنگام ادرار بيرون ميايد چه حکمى دارد؟ ادرارم همراه لذت بود ولى جستن .و فشار ادرارو چطورى بگم اخه هميشه با فشاره مگر چند روز….الان من هنگام ادرارم ى لحظه دهانه التم بزرگ شد و انگار مايع ديگرى غير از بول در اومد و اينو نميخواستم بگم چون شايد باعث وسواسى بشه دکترها ميگويند مايعى که هنگام ادرار در مياد منى است درسته؟ مرجع(اقاى مکارم شيرازى)

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر مایع مزبور علایم منی را داشته باشد، فشار هم منظور جهش منی هست که شخص می تواند احساس کند.
   در هر هال اگر علایم منی را نداشت، یا شک داشتید و از راه دیگری هم یقین به منی نکردید، پاک هست.
   مراقب باشید در این امور زیاد دچار وسواس نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. وحید می گوید

  باسلام وخسته نباشیداگرکسی بخاطرداشتن یبوست به هنگام مدفوع کردن چندقطره اب سفیدولجزوچسبنده بدون شهوت وجستن وسستی ازبدن خارج شودحکم چیست؟باتشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تا علائم منی را نداشته باشد، غسل واجب نیست. اگر بعد از استبرا باشد. پاک است
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. محمد می گوید

  یک سوال
  اینکه پایین بعضی جواب ها نوشته ایید مگر اینکه از راه دیگری یقین داشته باشد یعنی چ؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر علائم منی را که در نوشتار نداشت، منی نیست، مگر اینکه از راه دیگری یقین به منی بودن بکند، یعنی اینکه مثلا با توجه به شناختی که از بدن خود دارد، مثلا در خواب زیاد خارج شده، یا می داند بعد از خوردن فلان غذا یا دیدن فلان صحنه در خواب جنب می شود. خود شخص با توجه به حالات خودش، متوجه منی بودن یا نبودن می شود. اگر شک کرد، منی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. ناشناس می گوید

  اگرکسی خواب ارضا ببیند اما احساس خاصی نداشته باشد بنا بر غسل است؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منی خارج نشده است، به صرف دیدن خواب ارضا شدن، نیازی به غسل جنابت نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 43. علی می گوید

  سلام بعضی صبح ها هنگامی ک از خواب بیدار شده و ب دستشویی میروم اب چسبناک و بقول گفتنی کش داری ب محض ادرار از من خارج میشود ک بدون تحریک قبلی و خواب تحریک امیز است حکم این اب چییست منون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صرف کش دار و لزج بودن دلیل منی نیست.
   اگر نشانه های منی را که در نوشتار آمده است راندارید، یا شک دارید، منی نیست.
   مگر اینکه از راه دیگری یقیین به منی بودن آن داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. حسین می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید به شمادوست عزیز من از شما یک سوال داشتم که وقتی من ار ضا میشوم منی که از من خارج میشود زرد رنگ است،من باید چکار کنم؟ایا این خطر ناک است ویا بعد از مدتی این حالت رفع میشود؟لطفا من را کمک کنید.(باتشکر)

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   باید در این زمینه با پزشک مشورت نمایید. اطلاعی در این زمینه نداریم!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 45. sajjad می گوید

  سلام خدمت شما.من در سن بلوغ هر روز با فشار دادن آلتم با دیدن عکس و تخیل ذهن…آبی از من بیرون می آمد که خیلی شبیه مذی و منی است.آبی که از من خارج میشد سفید،شفاف و چسبنده مثل مذی و سست شدن بدن مثل منی.آیا غسل بر من واجب است؟اگه جوابمو بدین ممنون میشم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر نشانه های منی را دارد، باید غسل نمایید. ضمنا بازی با آلت تناسلی به قصد استمنا و لذت هر چند منی هم خارج نشود حرام است!.
   اما اگر فقط رطوبت است و علائم منی را ندارد، غسل واجب نیست!. مگر اینکه از راه دیگری یقین کنید که مایع خارج شده منی است.

   وفقکم الله لکل الخیر

 46. حامد می گوید

  سلام نگاه کردن به فیلم مستجن چه حکمی دارد ؟ در صورتی که ابی بیرون بیاید که زیاد(از چند قطره ) است ولی همراه با جستن نیست ینی به شکل خروج فواره نیست و چسبناک است الان این اب منی است؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دیدن فیلم مستهجن حرام است و زمینه ساز نابودی اخلاق و دیانت می باشد!.
   اگر علایم منی را ندارد که در نوشتار توضیح داده شده است، پاک است مگر اینکه شخص از راه دیگر یقین کند که منی است.
   موفق باشید

 47. امیر حسین می گوید

  سلام اگر مردی به زنی نامحرم از عمد نگاه کند و مایعی بیرون بیاید که نه با فشار است ونه با سستی بدن و نه زیاد ایا منی است و روزه او باطل است یا نه ….و ایا باید هر سه شرط منی بودن باهم باشد تا نشان دهد منی است ویا فقط یکی از آنها لازم است تا منی بودن را نشان دهد.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-اگر آب خارج شده نشانه های منی را ندارد یعنی با جهش، شهوت و سستی نباشد، در این صورت این رطوبت پاک است و روزه را باطل نمی کند. مگر اینکه از راه دیگری یقین به منی بودن آن کند!.
   ۲- اگر نگاه‌کردن و فکر کردن به قصد خارج کردن منی بوده و يا مى‌‏دانسته که اگر نگاه کند یا با نامحرم حرف بزند، جنب مى‌‏شود و يا عادت او بر اين بوده است و در عين حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدى را دارد يعنى هم قضا بر عهده او مى‌‏باشد و هم کفّاره عمد را باید بدهد. روزه هم باطل می باشد.
   ۳-اگر علائم سه‌گانه يا يکى از آنها وجود نداشته باشد و يا شک در آن باشد، حکم منى را ندارد مگر اينکه از راه ديگرى يقين کند که منى است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 48. احسان می گوید

  سلام
  ۱) اگر كسي بواسطه صحبت كردن با جنس مخالف ( چه تلفني ، حضوري با از طريق اسمس ) ابي از بدن او خارج شود ايا حكم مني را دارد و بايد غسل كرد؟
  ۲) ديدن فيلم و فك كردن به مسائل جنسي كه باعث خارج شدن آبي از بدن ميشود مبطل روزه و نماز است و نياز به غسل دارد؟!

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-اگر آب خارج شده نشانه های منی را ندارد یعنی با جهش، شهوت و سستی نباشد، در این صورت این رطوبت پاک است و روزه را باطل نمی کند.
   ۲- اگر نگاه‌کردن و فکر کردن به قصد خارج کردن منی بوده و يا مى‌‏دانسته که اگر به آن تصویر نگاه کند یا با نامحرم حرف بزند، جنب مى‌‏شود و يا عادت او بر اين بوده است و در عين حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدى را دارد يعنى هم قضا بر عهده او مى‌‏باشد و هم کفّاره عمد را باید بدهد. روزه هم باطل می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 49. احمد می گوید

  سلام
  امیدوارم جوابمو سریع بدید
  وقتی ک آدم از خواب بیدار میشه و رطوبت میبینو میدونه که خواب ندیده و با جهش ازش خارج نشده اما بدنش سست شده تکلیف چیه یا وقتی ک داره خواب جنسی میبینه و لحظه قبل از ارضا از خواب بیدار میشه اما رطوبت میبینه بازم باید غسل کنه؟
  اصلا مگه تو خواب منی با جهش خارج میشه!

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر گاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می شود، یعنی در خواب منی از او بیرون می آید، می تواند در روز بخوابد (۱) و چنانچه بخوابد و محتلم هم بشود روزه اش صحیح است
   اگر از راه دیگری یقین ندارید که این منی هست و نشانه های منی را هم ندارد، رطوبت دیده شده پاک است.
   اما اگر می دانید منی است، حتی اگز روزه بوده اید، روزه صحیح است، فقط غسل جنابت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 50. بنده می گوید

  سلام.دختری است ۱۹ ساله که از ۸ سالگی شروع به خودارضایی کرد و تا ۱۷ سالگی نمیدانست اصلا این کاری که میکند چیست و چه گناهی محسوب می شود و حتی چه نوع غسلی دارد یا اینکه اصلا غسل دارد یا نه.اما اکنون که متوجه شده است سخت نگران نماز و روزه هایی است که در این مدت بجا آورده است.لطفا کمک کنید.احکام شرعی در این باره چیست؟حکم این نماز و روزه ها چیست؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   براى هرچند بار خروج منى اگر تا به حال غسل نکرده است يک غسل جنابت کافى است، و بايد همه نمازهايى را که يقين دارد در حال جنابت خوانده است، قضا نمايد.

   و اگر اين عمل در شب‌هاى ماه رمضان انجام گرفته و جاهل به موضوع جنابت بوده، روزه‏هاى او قضا ندارد و محکوم به صحّت‏ است. ولى اگر عالم به خروج منى و جنابت بوده و نمى‏دانسته که براى صحّت‏ روزه، غسل بر او واجب است، بايد روزه همه روزهايى را که در حال جنابت گرفته است قضا نمايد. مطابق نظر رهبری

   وفقکم الله لکل الخیر

 51. ن می گوید

  سلام
  دختری هستم باکره که یک ماه است عقد کرده ام.هنگام ملاعبه ابی از من خارج میشود که زیاد است و لباس زیرم را خیس میکند ایا نجس است و نیاز به غسل دارد؟مرجع تقلیدم اقای سیستانی است.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   مطابق نظر حضرت آیت الله سیستانی، اگر رطوبت خارج شده زیاد هست در حکم منی می باشد و باید غسل کنید!.
   اما توجه کنید چون ایشان احتیاط واجب داده اند، در این مسئله می توانید به یکی دیگر از مراجع با رعایت اعلم فالاعلم رجوع کنید تا نیازی به غسل نداشته باشید.
   می توانید نظر سایر مراجع را در نوشتار مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 52. مسعود می گوید

  منظور از فشار چیست

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور حالت جهش و احساس خروج یک دفعه ای منی است که نوعا افراد این حالت و تغییرات آن را در هنگام خروج منی در آلت تناسلی خود حس می کنند.
   موفق باشید.

 53. مهران می گوید

  سلام یه سوال داشتم اونم اینکه اولا نشانه های ظاهری منی چیست از نظر شکل و چسبندگی و رنگ و بو.در ضمن اگر در خواب مایعی از بدن خارج شود که ندونم منی است یا نه حکمش چیه؟تو سایتا خوندم میگن اگر همراه با شهوت و جستن باشه منی هست ولی وقتی خوابم چیو بفهمم.پس لطفا درباره شکل ظاهری منی و وب هایی که موقع خواب از بدن خارج میشه توضیح بدید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نشانه های منی ۱-شهوت، ۲- فشار ۳- سستى بدن در آقایان مي باشد. که در متن بدان اشاره شده است. مایع منی در حالت کلی شفاف است و به رنگ‌های سفید، خاکستری و گاهی با ته رنگ زرد نیز گاهی دیده می‌شود. در کل هر کسی باتوجه به شرایط بدنی خود می تواند متوجه منی بودن بشود.
   اگر علایم منی را که در متن نوشتار مطرح شده است را نداشته باشد، و شک کنید، این رطوبت پاک است.
   البته نوعا شخص در خواب متوجه خروج منی میشود، یا از نوع رطوبت خارج شده هر فردی می تواند متوجه جنب شدن خودش بشود
   موفق باشید

 54. سعید می گوید

  سلام سوالی داشتم میخواستم جواب بدهید:
  اگر مردی با زن نامحرم تماس بدنی داشته باشد و ابی از ان خارج شود که چسبنده است ولی زیاد نیست و در حد قطره ای است ،ایا حکم منی دارد؟؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تماس با بدن نامحرم حرام است.
   صرف چسبنده بودن آب خارج شده دلیل بر منی بودن نیست،ملاك جنابت مردان، خروج رطوبت همراه با نشانه ۱-شهوت، ۲- فشار ۳- سستى بدن مي باشد. اگر این علائم نباشد این آب خارج شده پاک است و نیاز به شستن و غسل نیز ندارد.

   وفقکم الله لکل الخیر

نظرات بسته شده است.