مطالب مشابه

96 Comments

 1. L.H

  من در دوره ماهانه بودم پنج شنبه روز دهم و آخر دوره ام بود. بعد از ظهر غسل کردم.ونماز خواندم
  جمعه موقع سحری لکه قهوه ای در داخل بود ایا باز هم غسل واجبه؟ و میتوانم روزه بگیرم؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   بعد از ۱۰ روز حکم استحاضه را دارد و باید به وظیفه مستحاضه عمل کرد.
   اگر خون بیش از ده روز بشود اگر زن عادت وقتيه و عدديه دارد، بايد به اندازه عادت خود حيض و بقيه را استحاضه قرار دهد، خواه همراه با نشانه هاى حيض باشد يا نه. در غير اين صورت حكم تفاوت مى يابد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 2. مهسا

  سلام
  مرجع تقلید من آیت الله مکارم هستند
  پریود من مرتبه اما تعداد روزهاش متغیره. این بار ۵ روزه غسل کردم، لباسم آلوده نشده، پنبه هم کثیف نشده اما توی دستشویی یکم خون مونده ازم اومد. روزه من صحیحه؟ امروز باید نماز بخونم؟
  ممنون میشم زود جواب بدین

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مجدد باید غسل کنید و نماز را بخوانید و روزه را هم قضا کنید اگر خروج خون در روزه بوده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 3. ناشناس

  سلام
  دختر من بعد از افطار یک لک قهوه ای مشاهده کرده ودیگر چیزی ندیده .آیا برای روزه روز بعد باید غسل کند؟واگر غسل نکرده باشد روزه اش صحیح است؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر بعد از حیض تا قبل از ۱۰ روز اگر لک خون ببینند جزو حیض محسوب می شود اما اگر بعد از ۱۰ روز بوده، استحاضه است و باید مطابق با نوع استحاضه عمل کنند و روزه صحیح است.
   حتما توضیحات نوشتار بالا را کامل مطالعه کنید
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 4. تارا

  من شب بعد از افطار اگه دیدم و روز بعد با پنبه جلوی خونریزی کم را که بیرون نیاید گذاشتم آیا روژه من باطل است و در حال که سه روز داخل رحم خون بوده است نماز هایم و روزه هایم در این سه روز باطل است

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر داخل واژن ۳ روز استمرار دارد حتی اگر از بیرون آمدن آن جلوگیری کنید این حیض هست و بعدا باید این روز ها را قضا کنید.
   و عبادت و نماز را هم باید ترک کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 5. گیلداا

  سلام خسته نباشیدممنون بابت سایت خوبتون ببخشیدمن سحرغسل نکردم ینی شک داشتم ک پاک شدم یانه بعدقبل ازاذون ظهرفهمیدم پاک شدم میتونم غسل کنمو نیت روزه کنم؟ممنون میشم سریع پاسسخ بدین متشکرم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   ممنون از حسن توجه شما
   اگر پس از اذان صبح متوجه شده اید باید آن روز را روزه بگیرید و برای نماز هم غسل نمایید و روزه شما با این شرایط صحیح است.
   وفقکم الله لک الخیر

   پاسخ
 6. الهه

  سلام‌من در هشتمین روز پریودم ک تمام‌شده بود حمام رفتم اما امروز ک دهمین روز است ک البته دو ساعت مانده بود تا ده روز کامل شود متوجه لک شدم ک البته این لک در لباسم نیست و فقط موقع دستشویی متوجه شدم ایا روزه من درست است؟
  مرجع تقلید مکارم شیرازی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   – چنانچه خون حيض (حتي اگر بصورت لکه کمرنگي باشد) از ده روز بگذرد به مقداري که در ماههاي قبل خون مي ديده عادت ماهانه قرار مي دهد، و بقيه حکم استحاضه دارد. و اگر مجموع ( پاکي و خون) از ده روز تجاوز نکند همه آن حيض محسوب مي شود.
   در صورتی که دیدن خون تا روز دهم ادامه داشته باشد حکم حیض را دارد وروزه در این ده روز صحیح نیست. ضمنا جهت اخذ توضیحات بیشتر با شماره ۰۲۵۳۷۱۰۲۰ تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 7. زهره

  سلام من سه روز دیگه تازمان پریودیمه امروز ظهر دوتا لکه قهوای مایل ب صورتی دیدم حکم روزه ام چیست؟؟؟روزه ام باطله یا ن ؟؟میتونم نمازبخوانم؟؟
  منبع مکارم شیرازی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر فقط لکه هست و در داخل هم استمرار ندارد. روزه شما باطل نیست و استحاضه می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 8. فردیس السادات

  سلام اگر در ماه مبارک رمضان هنگام اذان مغرب مقدار کمی خون ببینیم در حالی دقیق نمیدونیم چه زمانی پریود شدیم روزه ی اون روز قبوله یا نه؟ممنون

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مطابق نظر آیت الله مکارم شیرازی:
   هر گاه بعد از غروب آفتاب متوجه شروع حیض و نفاس شود و شک کند که قبل از غروب بوده یا بعد از آن، روزه آن روز صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 9. فهیمه سادات

  سلام . دو تا مسئله دارم
  ۱_من دختری ۱۶ ساله هستم ، از حدود ۱۳ سالگی دچار عادت شدم . من همشه فکر میکردم اگر بعد از پایان دوره و غسل کرون ، مایعی به رنگ زرد کمرنگ یا گلبهی و یا قهوه ای کمرنگ ببینم ، حیض محسوب نمیشود. یعنی مادرم به من این طور میگفت، اما با توجه به سرچ هایی که کردم تازه این موضوع را فهمیدم که باید کاملا سفید رنگ باشد تا بگوییم حیض تمام شده. درست میگویم دیگر؟ خب پس حالا تکلیف نماز و روزه هایم چه میشود؟
  ۲_مثلا همین دیروز که قبل از اذان مغرب غسل کردم و نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا را خواندم . اما اگر اشتباه نکنم آخر شب مایعی به مقدار کم و به رنگ گلبهی مایل به سفید(یا زرد ) دیدم . اما دیگر غسل نکردم و روزه ی امروز را گرفتم . آیا روزه ام باطل است؟ آیا تا قبل از اذان صبح باید دوباره غسل میکردم و حالا باید کفاره ای یا قضا ای به جا آورم؟یا اصلا چقدر بعد از دیدن آن مایع باید غسل کنم؟
  و یک سوال اساسی : من که شما را نمیشناسم و احکام را از شما میپرسم ایرادی ندارد؟
  نام مرجع: آیت الله زنجانی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   ۱- حتما لازم نیست ترشحات سفید باشد! اگر زرد رنگ همانند زردابه زخم هم باشد پاک است اما اگر لکه ای باشد که خون یا مرتبه ضعیف خون باشد حیض است.
   پس اگر در حد همان ترشحاتی است که بدون خون است نماز و روزه شما صحیح است.
   وفقکم اله لکل الخیر

   پاسخ
 10. نسرین

  اگر مطمئن نیستیم که کاملا پاک شدیم وروزه را بگیریم حکم روزه چیست؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر شک دارید باید وارسی کنید و اگر پاک شده باشید روزه را بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 11. sara

  سلام من چهار یا پنج روز از پریودم میگذره امروز روزه گرفتم صب ك از خواب بیدار شدم ی لكه خون دیدم ایا میتونم روزه بگیر یا خیر؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر قبل از اذان صبح بوده، باید مجدد غسل حیض می کرده اید و روزه را بگیرید.
   اگر بعد از اذان صبح خون دیده اید، روزه باطل است و باید مجدد غسل کنید و بعدا هم قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 12. طاهره

  سلام من دیشب روزه بودم نزدیک اذان لک دیدم لک زرد رنگ مایل به قهوهای ولی نزدیک پریودم نیست استرس دارم آیا روزم صحیح است؟ بعد غسل کردم باز سحر همان لک را دیدم آیا بازم رورم باطل است یا صحیح؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر از عادت قبل ۱۰ روز گذشته، روزه شما صحیح است و لکه دیده شده اگر استمرار در داخل ندارد، استحاضه است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 13. ستایش

  سلام خسته نباشید.من بعد از ۵ روز عادت ماهیانه.اگر رو۶ ام روره بگیرم و لکه اب دیده شود.روزه باطل است؟!

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر بکه مرتبه ضعیف خون یا خون است، روزه باطل و باید مجدد غسل حیض کنید و بعدا هم روزه را قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 14. سمیه

  سلام
  من در وسط روز دچار خونریزی شدم و یقین پیدا کردم که خون حیض است و روزه ام را باز کردم اما تا شب جز لکه بینی مختصر چیزی ندیدم و چون مطمئن نبودم استحاضه است یا خیر بنابراین قصد و نیت روزه نکردم و فردای آن روز بدون غسل یا هر نیتی چیزی نخوردم تا مطمئن شوم با توجه به اینکه بعد از ۲۳ روز دوباره دجار لکه بینی شدم آیا باید احکام حیض را به جا آورم یا استحاضه و تکلیف روزه من در این ۲ روز چیست؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ۱-نام مرجع تقلید را همواره ذکر کنید؟!
   ۲-چنانچه عادت ماهانه مرتب دارید و خون یا لکه در ایام عادت و یا چند روز قبل از آن دیده شود و سه روز پشت سرهم باشد (هر چند فقط باطن آلوده باشد)، حيض است ولی اگر مجموع خون ولکه ها از ده روز بیشتر شود فقط خون هایی که در روزهای عادت دیده حیض است و بقیه استحاضه. و اگر لکه بینی است بعد از گذشت ۱۰ روز از عادت قبلی است، استحاضه است و باید به وظیفه شخص مستحاضه عمل کنید.

   ۳-اگر اطمینان داشته اید که آغاز حیض است اما استمرار نداشته ، در این صورت اگر نمی دانسته اید ، روزه را بعدا قضا کنید. کفاره ندارد.
   ۴- اما اگر شک داشته اید که خون حیض است یا عادت مضطربه داشته اید باید صبر می کرده اید و احتیاط می کرده اید، یعنی روزه را بگیرد و احتیاط از محرمات دوری کنید تا سه روز عمل جمع انجام میداده اید. اگر غیر این صورت عمل کرده اید! باید با دفتر مرجعتان تماس بگیرید و با توجه به نوع عادتان درباره کفاره و قضا سوال نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 15. ناشناس 5

  معمولا عادت ماهیانه ام بین هفت تا هشت روز طول میکشد.بعد از هفت روز شک داشتم که روز هشتم ذا پاک می شوم یا نه. تا نیمه شب پاک نبودم. خوابیدم و خاستم برای سحر بیدار شوم تا در صورت پاکی غسل کنم و روزه بگیرم اما سحر خواب ماندم. صبح که بیدار شدم پاک شده بودم. روزه این روز چگونه است؟ چه باید بکنم؟ آیا میتوانم در حالی که غسل نکرده ام نیت روزه کنم؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر میدانید در سحر پاک بوده اید، و خواب مانده اید(در خواب اول هم بوده) آنروز را روزه بگیرید و روزه صحیح است و برای نماز ها غسل کنید.
   اما اگر نمی داند که این پاکی بعد از اذان بوده یا قبل از اذان صبح؟!. در این صورت آنروز را روزه بگیرد و بعدا قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر.

   پاسخ
 16. دختر

  سلام.اگر شخصی دوره عادت ماهانه اش ۷ روز باشد.و شب هفتم غسل کند و در روز هشتم لکه ای خون ببیندایا روزه نمیتواند بگیرد؟از طرفی هم خجالت میکشد دوباره حموم برود ایا میتواند بعد از اذان ظهر غسل کند

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   دیدن خون در روز ۸ به صورت لکه باعث می شود روزه آن روز باطل شود. دوباره باید غسل کرد.
   برای نماز باید غسل کند، بعد از اذان صبح لکه دیده باید تا قبل از طلوع خورشید غسل کند و خجالت از حمام رفتن مجوز غسل نکردن نمی شود. اگر در آخر وقت تیمم بدل از غسل کند گناه کرده اما می تواند با آن نماز بخواند.
   و اگر قبل از اذان ظهر بوده مثلا ساعت ۹ صبح می تواند بعد از ظهر غسل کند تا زمانی که نماز ظهر و عصر قضا نشود و فرصت غسل باشد می تواند تاخیر بیندازد، اما روزه آنروز باطل است و بعدا باید قضا کند.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 17. شفیعی

  سلام
  امسال از اول ماه رمضان قرص ال دی خوردم تا روزه هایم را کامل بگیرم اما امروز حدودا ۴۰دقیقه قبل از اذان مغرب خون دیدم حالا تکلیف روزه ام چیست

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر تا سه روز استمرار دارد، ولو در واژن باشد حیض محسوب می شود و روزه را باید بعدا قضا کنید، اما اگر ادامه نداشت استحاضه است و به وظیفه مستحاضه عمل کنید. در این صورت روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 18. س

  سلام؛ طول عادت ماهیانه ی من گاهی اوقات ۶ روزه گاهی اوقات ۷ روزه ، اگه ب روز هفتم رسید در حد یکبار لکه بینی اواسط روز هست.برای همین ماه رمضان روز ۷ ام رو روزه میگیرم چون از قبلش نمی دونم پاک شدم یا نه..حالا اگه روز هفتم رو روزه گرفتم و لکه رو ببینم حکمش چیه؟ باید افطار کنم یا نه چون واقعا نمی دونم مکلفم روزه ام رو بشکنم یا ادامه بدم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر اطمینان دارید که روز ۷ دوباره خون می بینید در این روز روزه نگیرید، اما اگر علم به پاک شدن ندارید، واجب است وارسی کنید اگر روز ۶ پاک شده بودید غسل کنید و روزه بگیرید و اگر احیانا در روز ۷ لکه دیدید یا تا قبل از روز ۱۰ اگر لکه ای دیدید و خون بود، باید دوباره غسل کنید و ایام پاکی قبل را حیض حساب کنید و روزه آنها را قضا نمایید. مطابق نظر رهبری.
   وفقکم اللله لکل الخیر

   پاسخ
 19. سميه

  با سلام
  من نزديك دوره پريودم هست و لك بيني دارم تقريبا هر روز يكبار حكم من براي روزه چيست

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر عادت «وقتيه» يا «وقتيه و عدديه» دارید، بايد به محض مشاهده خون در ايام عادت يا كمى جلو يا عقب تر، عبادت را ترك كنید البته به شرطی که خون داخل استمرار داشته باشد!.
   و اگر عادت مضطربه، مبتدئه، ناسيه و يا تنها عادت عدديه دارید، چنانچه خون، نشانه هاى حيض را داشته باشد، بايد عبادت را ترك كنید؛ ولى اگر نشانه هاى حيض را نداشته باشد، بنابر احتياط واجب بايد تا سه روز محرمات حائض را ترك كند و كارهاى استحاضه را به جا آورد و اگر پيش از سه روز پاك نشد، بايد آن را حيض قرار دهد. مطابق نظر رهبری.
   با شروع دیدن خون طبق شرایط بالا شما نمی توانید روزه بگیرید و بعدا باید قضا نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 20. سحر

  سلام
  خسته نباشید
  من شنیده ام طبق فتوای آیت الله مکارم شیرازی اگر خانومی بعد از اذان ظهر(قبل از اذان مغرب) حیض شود روزه اون روز قضا نداره
  آیا این درسته؟؟؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   توجه کنید، از اذان ظهر تا اذان مغرب نیست!!!!.
   هرگاه عادت شدن بعد از غروب آفتاب باشد تا اذان مغرب روزه آنروز او مطابق نظر حضرت آیت الله مکارم شیرازی صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 21. زری

  سلام علیکم
  خواهر طول روز روزه بودن دوساعت مانده ب اذان عادت ماهیانه میشود … آیا میتواند غذا یا چیزه دیگه ای بخورد
  یا نمیشود .. ؟؟؟ یا باید تا اذان مغرب صبر کند ؟؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر حیض شده اند و اطمینان دارند تا سه روز استمرار دارد، روزه آنروز ایشان باطل هست و می توانند همان زمان روزه را افطار کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 22. ف_الف

  سلام و روز بخیر
  امروز سحر آخرین روز پاکی من بود(روز پنجم).با توجه به همین قضیه قبل اذان صبح غسل حیض انجام دادم اما بعد از استحمام باز ترشحات قهوه ای مشاهده کردم و احتمال دادم که هنوز پاک نشدم والبته هنوز اذان هم نبوده
  ولی با این حال روزه مو نگه داشتم. وصبح با بررسی و تحقق متوجه شدم که کاملا پاک هستم. ولی دقیقا نمیدونم این پاکی قبل اذان صبح هست یا بعد اذان. روزه ی امروز من صحیح هست؟
  مرجع مقام معظم رهبری

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   در فرض سؤال وظیفه شما بعد از قطع خون وارسی است و پس از وارسی و اطمینان به پاکی در باطن، باید غسل کنید و عبادات را انجام دهید. اگر اطمينان به ادامه ناپاکى در روز داشته ايد روزه امروز را فقط قضا کنید و کفاره ندارد.
   اگر بعد از دیدن لکه دوباره تا قبل از اذان صبح غسل می کردید روزه امروز شما صحیح بود.
   ضمنا اگر لکه ای که دیده اید خون یا مرتبه ضعیفی از خون نبوده است و فقط ترشح می باشد، غسل شما صحیح بوده و روزه شما صحیح است.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 23. حیدری

  اگر عادت شویم و روزه بگیریم چه می شود

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر پرامی
   دقت کنید اگر خانم عادت باشد واجب است عبادات خود را ترک کند، نباید روزه بگیرد و نباید نماز بخواند.
   اگر این کار را انجام دهد گناه کرده است.
   هر گاه عادت شده اید، نماز نخوانید، روزه هم نگیرید. بعد از اینکه پاک شده اید، غسل حیض کنید و نمازهایی را که نخواندید نیازی به قضا کردن ندارد، اما روزه ها را باید بعدا در زمان پاکی قضا کنید.
   اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 24. زهرا

  سلام من معمولا زمان عادتم ۷ روزاست امسال در ماه مبارک رمضان ۷ روزم تمام شده و هنوز عادتم تمام نشده شرایط روزه ونمازم چطور خواهد بود

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر هنوز خون می بینید تا قبل از ده روز باید صبر کنید. هر گاه پاک شدید بعد غسل حیض را انجام دهید.
   نباید نماز بخوانید و روزه بگیرید در این ایام.
   (استمرار دیدن خون تا پس از ۱۰ روز حکم دیگری دارد).
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 25. یاس

  سلام
  اگر خانومی تعداد روزهای عادت ماهیانش ۷ روزه بوده و غسل میکرده اما مدتی است ک ۵ روزه پاک میشود تکلیفش چیست؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر ۵ روز گذشت و پاک شد و در داخل واژن هم خون نیست، باید غسل کند و نماز و زوزه را انجام دهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 26. لاله

  خیلی ممنون که جواب سوال منو ندادید وتایید نکردید انگار چه اشکالی داشت اونوقت زدید مرجع پاسخ به سوالات شرعی!!!!!برای خودم متاسفم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   الان بررسی شد، جواب لازم برای شما همان زمان ایمیل شده بود!.
   اما از اینکه منتشر نشد، عذر خواهی می کنیم، حق باشماست اشکال شما درست و بجاست ، عذرخواهی ما را پذیرا باشید.
   تمام تلاش ما رضایت شما در پاسخگویی هست. در ادامه سوال شما را با بررسی جواب ضمیمه می کنیم، ولی قبل از آن بازهم از شما عذر خواهی می کنیم و بخاطر کوتاهی انجام شده در سایت از شما پوزش می طلبیم.
   ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
   سوال:
   سلام ببخشید من معمولا طول عادت ماهانم ۸روز میشه ولی گاهی ۷روز هم پاک میشم ولی از اونجایی که گاهی بعد از ۷روز لکه های قهوه ای رنگ میبینم ۸روزه غسل میکنم (گاهی بعد از ۸روز هم لکه های قهوه ای صورتی دیده میشه)میخاستم ببینم برای اینکه روزه ام صحیح باشه کی غسل کنم روز ۸ یا ۷روز؟یعنی بفرض من عصر۳شنبه عادتم شروع بشه برای سه شنبه هفته بعد باید روزه باشم؟(مرجع ایت الله صانعی)
   پیشاپیش ممنونم ازتون

   جواب:
   ۱-اگر یقیین دارید که پس از پایان عادت لکه می بینید، و می دانید همواره روز هشم لکه دارید، باید روز هشتم بعد از پایان لکه بینی و یقین به آن غسل نمایید.
   اما اگر یقیین ندارید و یا شک دارید و یا گمان دارید که پاک شده اید یا نه باید وارسی نمایید.(استبرا از خون حیض). از اینجا کلیک نمایید و مطالعه کنید.
   ۲- ایشان می فرمایند:
   [سوال ۲۸۰ سایت ایشان ، … جواب: بايد بعد از روز پنجم، امتحان و اختبار كند. اگر مطمئن شد كه خون (ولو در رَحِم) وجود ندارد، بايد غسل نمايد، و اگر خون آمد، دومرتبه بايد غسل كند، و ايّام پاكى در وسط هم محكوم به حيض اس],.
   بر اساس این فتوا: اگر روز هفتم پاک شده اید اما احتمال می دهید که روز بعد ببینید، باید وارسی کنید، اگر درون واژن خون هست،خب عادت شما ادامه دارد اما اگر پاک بودید، غسل کنید، تا روز دهم هم اگر خون ببینید تمام ایامی که خون دیده اید و ایام پاکی حیض محسوب می شود . و روزه هایی را که نگرفته اید و حتی در آن ایام پاکی هم گرفته اید، همه را قضا نمایید.
   ۳-لکه هایی که می بینید اگر مرتبه ضعیفی از خون هست مطابق قسمت بالا عمل کنید، اما اگر ترشح هست، پاک می باشد و شما و باید از زمان پاکی غسل می کردید و نسبت به این ترشحات هم وظیفه خاصی نیست.
   ۴- اگر ابهامی در جواب بود یا نیاز به توضیح بیشتری بود مطرح کنید با کمال میل در خدمت شما هستیم و وظیفه خود می دانیم پاسخگو باشیم.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 27. یاس

  سلام
  اگر خانومی تعداد روزهای عادت ماهیانش ۷ روزه بوده و غسل میکرده اما مدتی است ک ۵ روزه پاک میشود تکلیفش چیست؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر ۵ روزه پاک می شود و در داخل واژن هم خون نیست، باید غسل کند و عبادات خود را انجام بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 28. حیدری

  سلام من دختری ۱۴سال و چن ماهه هستم و۱۳ سالگی پریود شدم تا ۶تا ۷ روز خون میبینم اما بعد از آن لک هایی میبینم وهمیشه در تشخیص اینکه لک هست یا نه دچار مشکل میشوم در کل باید چه رنگی باشدامروز۱۱ روز از ماه رمضان میگذرد من از ظهر روز سوم پریود شدم اما حالا هم لک هایی میبینم که نمیدانم لک هست یا نه سحر امروز قبل از اذان غسل کردم وحالا هم که ساعت تقریبا ۵ بعداز ظهره هنوز روزه ام آیا روزه ام قبوله؟لطفا خواهشا التماسا کمکم کنید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ۱-اگر لکه ای که می بینید مرتبه و اثری از خون هر چند ضعیف هست، و کمتر از ۱۰ روز می بینید روزه آنروز شما صحیح نیست و به عنوان دوره عادت شما محسوب میشود. یعنی چند روزی که خون دیدید وپاک شدید و لک دیدید، همه اینها حیض هست تا قبل از ده روز، روزه هایی را که بین لکه بینی و حیض اگر دیده اید باید بعدا قضا کنید. از اینجا کلیک کنید و نظر مرجع خود را مطالعه نمایید.

   ۲- اگر لکه ای که می بینید خون نیست و ترشح می باشد، روزه شما صحیح می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 29. ناشناس

  با سلام و خسته نباشید درباره حکم ورود زنان حیض به مسجد هر کس مطلبی میگوید مثلا برخی میگویند ورود فقط به مساجد جامع گناه است و دیگر مساجد مانعی ندارد، آیا درست است. و اگر شخصی از بستگان نزدیکش فوت شود و حیض باشد باید برای رفتن به مسجد چه کند؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   احکام شرعی را حتما از منبع اصلی یعنی رساله و سایتهای معتبر پاسخگویی پیگیر باشد تا دچار اشتباه نشوید.
   ۱- ورود شخص جنب و حائض به فتوای تمام مراجع به مسجد حرام است و گناه می باشد. البته حیاط مسجد یا اتاقهایی که مسجد نیست یا حسینیه مسجد اشکال ندارد.
   فرقی بین مسجد جامع و مسجد محله وجود ندارد در هر دو حال نمی توان با حالت حیض و جنابت در آن توقف کرد، البته برخی از مراجع می گویند بدون توقف می توان از یک درب داخل و از در دیگر خارج شد!
   اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

   ۲- مراسمات مسجد یا فوت افراد نمی تواند بهانه باشد برای اینکه با حالت حیض یا جنابت داخل مسجد شد. این کار حرام است و گناه می باشد!.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 30. m

  سلام
  من هشتمین روز عادت هیچ لکی نداشتم و روزه ام را گرفتم روز نهم که روزه بودم ساعت دوازده یک لکه ی سیاه دیدم حالا من روزه ام قبول است ؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی

   اگر لکه دیده شده مرتبه ضعیفی از خون هست و صرف ترشح نیست، آنروز روزه شما باطل هست و باید دو باره غسل حیض نمایید.
   توجه کنید تا قبل از ۱۰ روز هر لکه ای ببینید حتی اگر روز قبل آن پاک بوده اید، این پاکی همراه با ایام حیض و آن لکه همه در حکم حیض هست. اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 31. بهار

  با عرض سلام من دیشب در پایان روز چهارم عادتم غسل کردم وصیت کردم روزه بگیرم صبح لکه مشاهده کردم حکم روزه من چیست

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی

   اگر لکه دیده شده مرتبه ضعیفی از خون هست و صرف ترشح نیست، آنروز روزه شما باطل هست و باید دو باره غسل حیض نمایید.
   توجه کنید تا قبل از ۱۰ روز هر لکه ای ببینید حتی اگر روز قبل آن پاک بوده اید، این پاکی همراه با ایام حیض و آن لکه همه در حکم حیض هست. اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 32. zahra sajadi

  سلام

  اگر من روزه گرفته باشم و پس از افطار متوجه شده باشم که حیض شده ام و قبل از افطار این موضوع را متوجه نشده باشم روزه من چه حکمی دارد؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اگر مطمئن هستید قبل از افطار حیض شده اید، یعنی قبل از اذان مغرب، در این صورت باید قضای آن روز را به جای آورید. اما اگر بعد از اذان مغرب بوده است روزه آن روز شما صحیح هست.
   وفقکم الله لکل الخیر.

   پاسخ
 33. پریسا

  با سلام من قضای روزه های عادت ماهانه سال قبل را نگرفته ام چه کنم؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   نباید در گرفتن روزه قضا از یک سال تا سال بعد بدون عذر شرعی کوتاهی کرد، چون گناه است.
   اگر کسی قضا نکرد باید کفاره تاخیر بدهید. یعنی علاوه بر قضا، باید برای هر روز روه ای که در طول سال قضا نکرده اید باید کفاره تاخیر بدهید. اگر چند سال قضا نکرد فقط برای همان سال اول واجب است.
   از اینجا کلیک کنید و بیشتر مطالعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 34. v-e

  با سلام خدمت شما
  هر سیکل من هفت روز تمام میباشد. ولی اینبار در پایان ششمین روز احساس کردم که نمام شده ام. به خاطر اینکه امروز هم پیشواز ماه رمضان است صبح قبل از اذان غسل کرده و نیت روزه کردم. اما بعد از اذان ظهر لکه دیدم. حکم روزه ی من چیست.
  مرجع تقلید مقام معظم رهبری

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   این لکه هم جزو عادت شما به حساب می آید، یعنی امروز نمی توانید روزه بگیرید، باید دوباره غسل کنید.
   باید مطمئن باشید که پاک شده اید، بعد غسل نمایید، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 35. بهاره

  سلام چند روز دیگه از طرف بسیج قراره برم شلمچه ولی سیکل عادت ماهانه ام تو همین چند روزی هست که میخوام برم میخواستم بدونم که از نظر شرعی گناه داره که برم؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   آنچه در دوران پریودی انجامش حرام است در این قسمت با عنوان «محرمات حائض» منتشر شده است. مثلا وارد مسجد نباید شد. بجز این موارد چیزی حرام نیست.
   شما با خیال راحت می توانید به این سفر معنوی بروید، هیچ اشکالی نخواهد داشت، حتی در گلزار شهدا حاضر شوید و به دعا بپردازید، در تمام حالات سعی کنید برنامه های معنوی را برای خود داشته باشید، تمام این امور پسندیده و دارای ثواب و سبب تعالی انسان هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 36. سمیرا

  سلام، من در زمان پریودی روز اول یکبار لک قهو های دیدم و روز دوم هم همینطور حکم خواندن نماز چیست؟
  مرجع تقلید آیت الل مکارم شیرازی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم خواهر گرامي

   ـ مدّت حیض کمتر از سه روز نمى‌شود، حتّى اگر مختصرى کمتر باشد حیض نیست. خون کمرنگ و لک در ایّام عادت، اگر سه روز متوالى ادامه یابد، در حکم عادت است، ولى اگر سه روز متوالى ادامه نیابد حکم استحاضه را دارد.منبع: احکام بانوان (جدید)، حضرت آيت الله مكارم شيرازي.
   ضمنا
   طبق نظر معظم له: سه روز اوّل حیض باید پشت سر هم باشد، بنابراین اگر مثلا دو روز خون ببیند و یک روز پاک شود و دوباره خون ببیند، حیض نیست. و این که مى‌گوییم باید پشت سر هم باشد، معنایش این نیست که در تمام سه روز خون بیرون آید، بلکه اگر خون در فضاى داخل فرج باشد، کافى است.

   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 37. مریم

  سلام .اگر من به مدت ۳ روز لکه بینی بهصورت غیر مستمر دارم آیا باید هر روز برای پاک شدن حمام کنم.
  آیت الله خامنه ای

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   خواهر گرامي
   از شرايط خون حيض آنست كه خون سه روز استمرار داشته باشد. ضمنا منظور از استمرار خروج خون نيست بلكه نباید به گونه ای خون از داخل واژن قطع شود که از لحاظ عرفی، بگویند خون از داخل قطع شده است . لذا اگر شما استمرارا در سه روز پشت سر هم خون نديده ايد بايد به وظيفه شخص مستحاضه عمل نماييد .
   استحاضه سه قسم است: قليله و متوسطه و كثيره .
   در استحاضه قلیله باید زن برای هر نماز یک وضو بگیرد، و پنبه را آب کشیده و یا عوض کند، و باید ظاهر فرج را اگر خون به آن رسیده آب بکشد.
   در استحاضه متوسطه برای نمازهای خود روزانه یک غسل نماید، و نیز باید کارهای استحاضه قلیله را که در مسأله پیش گفته شد انجام دهد.
   در استحاضه کثیره باید زن برای هر نماز پنبه و دستمال را عوض کند یا آب بکشد، و لازم است یک غسل برای نماز صبح، و یکی برای نماز ظهر و عصر، و یکی برای نماز مغرب و عشا بجا آورد، و بین نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا فاصله نیندازد، و اگر فاصله بیندازد باید برای نماز عصر و عشا دوباره غسل کند، اینها همه در صورتی است که خون پی‌درپی از پنبه به دستمال برسد.(براي توضيحات بيشتر به رساله توضيح المسائل – احکام استحاضه- رجوع نماييد).

   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 38. مریم

  سلام .من به علت استفاده از قرص جلوگیری ازبارداری در ماه رمضان به مدت ۳ روز لکه بینی دارم.به طوری که رنگ آنها قهوه ای مایل به سیاه میباشد وگاهی هم روشنتر وهرچند ساعت کمی می آید.حکم روزه ام در این ۳ روز چیست.ممنونمیشم اگر جواب بدهید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   خواهر گرامي
   از شرايط خون حيض آنست كه خون سه روز استمرار داشته باشد. ضمنا منظور از استمرار خروج خون نيست بلكه نباید به گونه ای خون از داخل واژن قطع شود که از لحاظ عرفی، بگویند خون از داخل قطع شده است . لذا اگر شما استمرارا در سه روز پشت سر هم خون نديده ايد بايد به وظيفه شخص مستحاضه عمل نماييد .
   پس از خوردن قرص ضد بارداري اگر لكه بيني شما به صورت سه روز پشت سر هم نباشد ، اين استحاضه است، شما بايدبه وظيفه شخص مستحاضه عمل نماييد. يعني:
   در استحاضه قلیله باید زن برای هر نماز یک وضو بگیرد، و پنبه را آب کشیده و یا عوض کند، و باید ظاهر فرج را اگر خون به آن رسیده آب بکشد.
   در استحاضه متوسطه برای نمازهای خود روزانه یک غسل نماید، و نیز باید کارهای استحاضه قلیله را که در مسأله پیش گفته شد انجام دهد.
   در استحاضه کثیره باید زن برای هر نماز پنبه و دستمال را عوض کند یا آب بکشد، و لازم است یک غسل برای نماز صبح، و یکی برای نماز ظهر و عصر، و یکی برای نماز مغرب و عشا بجا آورد، و بین نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا فاصله نیندازد، و اگر فاصله بیندازد باید برای نماز عصر و عشا دوباره غسل کند، اینها همه در صورتی است که خون پی‌درپی از پنبه به دستمال برسد.(براي توضيحات بيشتر به رساله توضيح المسائل – احکام استحاضه- رجوع نماييد).

   حكم روزه شما اگر مستحاضه باشيد در صورتي صحيح است كه به وظيفه شخص مستحاضه عمل نماييد.
   روزه خانم مستحاضه قلیله صحیح است و در صحت آن، وضو شرط نیست . اما خانمي كه مستحاضه متوسطه يا كثيره است حتما بايد غسل نمايد. يعني : برای اینکه روزه مستحاضه صحیح باشد، انجام غسل هایی که در روز برای نماز انجام می شود، شرط است . بر خلاف اینکه اگر بعد از نماز ظهر و عصر مستحاضه شود و تا غروب غسل نکند، روزه اش باطل نمی شود .

   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 39. فاطمه

  سلام.اگر یکی دوساعت مانده به اذان مغرب پریود شویم باید روزه رابشکنیم؟اگر این کار را نکنیم گناه کردیم؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم خواهر گرامي

   طبق نظر مراجع عظام تقليد اگر خانم در هنگام روزه پريود شود، روزه او باطل است ، حتي ساعات و يا لحظات قبل افطار باشد. بر شما واجب است بعدا اين روز را قضا كنيد. هنگام حيض بايد عباداتي كه نيازمند وضو يا غسل يا تيمم است را همچو نماز و روزه و طواف … ترك كنيد .
   و همينكه نيت روزه نداشته باشيد كفايت مي كند و نياز به خوردن و آشاميدن نيست.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 40. shvh

  من دو روز مانده به عادت ماهیانه لک میببنم و بعد عادت میشم چه حکمی دارد ؟
  در ضمن در ماه مبارک رمضان به دلیل مصرف قرص لک میببنم اون چه حکمی دارد عادت ماهیانه من 5روزه هست البته به غیراز دو روز لکه
  مقلد آيت الله سيستاني

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم خواهر گرامي
   طبق نظر حضرت آيت الله سيستاني دامت بركاته خانمي كه عادت وقتيه دارد اگر در وقت عادت یک یا دو روز یا بیش از آن جلوتر خون ببیند به‌طوری که بگویند عادتش جلو افتاده، اگرچه آن خون نشانه‌های حیض را نداشته باشد باید به احکامی که برای زن حائض گفته شد عمل کند، و چنانچه بعد بفهمد حیض نبوده مثل اینکه پیش از سه روز پاک شود، باید عبادت‌هایی را که بجا نیاورده قضا نماید. اما اگر آن‌قدر زودتر از عادتش خون ببیند که نگویند عادتش جلو افتاده، بلکه بگویند در غیر وقت خود خون دیده. و یا آنکه بعد از گذشت ایام عادتش خون ببیند ـ چنانچه آن خون دارای نشانه‌های حیض باشد به احکامی که برای زن‌های حائض گفته شد عمل نماید، و همچنین اگر دارای نشانه‌های حیض نباشد ولی بداند که آن خون سه روز ادامه پیدا می‌کند، و اگر نداند که سه روز ادامه پیدا می‏کند یا نه، احتیاط واجب آن است که هم کارهایی که بر مستحاضه واجب است انجام دهد، و هم کارهایی که بر حائض حرام است ترک نماید .لكه ها نيز شامل حكم بالاست لذا اگر سه روز استمرار داد حيض است بشرطي كه مجموع ديدن خون و لكه بيش از ده روز نشود. اما اگر مجموع بيش از ده روز شد، استحاضه مي باشد. و شما بايد به وظيفه شخص مستحاضه عمل كنيد.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 41. عاطفه

  با سلام..من در اواخر پریودی لک بینی دارم اخرین روز پریودیم غسل کردم وبه مهمانی رفتم وسحر هم در مهمانی بودم وشبش متوجه لک بینی شدم ولی شرایط نبود که مجددا غسل کنم ولی تیمم کردم و وقتی صبح از مهمانی برگشتم سریع غسل کردم و روزه ام را نگه داشتم ایا روزه ام صحیح است؟ مرجع تقلیدم اقای ایت اله سیستانی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   خواهر گرامي
   اگر خانم كمتر از ده روز خون و لكه ببيند ، حيض به حساب مي آيد و پس از پاكي وظيفه اش غسل هست . اگر شما وظيفه تان غسل بوده بايد حتما غسل مي كرديد و صرف خجالت سبب غسل نكردن نمي شود. و شخص اگر عمداً انجام غسل را به‌قدری تأخیر بیندازد که وقت وضو یا غسل نداشته باشد، معصیت كرده اما در تنگي وقت تيمم صحيح است.
   چند نكته :
   1-اگر تيمم شما در آخر وقت (قبل از اذان صبح) بوده روزه آن روز شما صحيح است.
   2- اگر تيمم شما در آخر وقت نبود ولي شرايط براي غسل بصورت حرجي و مشقت بار بود . باز روزه آنروز شما صحيح مي باشد.
   3- اگر تيمم در آخر وقت نبود و انجام غسل مشقت و حرج براي شما نداشت . ولي حكم را نمي دانستيد و از روي كوتاهي در يادگيري مسئله هم نبود ، فقط بايد قضاي آنروز را بجاي آوريد و آن روز را هم روزه بگيريد .
   4- اگر تيمم در آخر وقت نبود و شخص حائض بدلیل تنبلی و كوتاهي غسل نکند و بجای آن تیمم کند اگر تيمم كند تيمم اش باطل است. و بايد دقت كنيد اگر اين حكم را مي دانستيد، با باطل بودن تيمم قضا و كفاره بر شما واجب است.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 42. .......

  باسلام
  من الان لکه ای قهوه ای رنگ میبینم روزه بودم افطار نکردم وتا اذان ماندم روزه ام باطل است ونماز نمیتوانم بخوانم باتشکر
  ایت الله سیستانی

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   اگر زمان حیض باشد و خون سه روز مستمر باشد هرچند اولش بیرون بیاید و پس از آن بیرون نیاید ولی طوری است که اگر پنبه ای را داخل کنید آلوده می شود حیض به حساب می آید ولی اگر منقطع شود حیض نیست بلکه استحاضه است. لذا اگر حيض باشد بايد قضاي روزه را بعدا بجاي آوريد اما اگر استحاضه بود بايد به وظيفه شخص مستحاضه عمل كنيد و عبادات را بجاي آوريد.

   ضمنا طبق نظر آيت الله سيستاني (دامت بركاته) ، در سه روز پی در پی خون ديدن اگر خون در درون رحم باشد نيز حیض بشمار مي رود. ابتدای حیض لازم است خون بیرون بیاید، ولی لازم نیست در تمام سه روز خون بیرون بیاید، بلکه اگر در باطن فرج خون باشد کافی است، و چنانچه در بین سه روز مختصری پاک شود به نحوی که در بین زن‌ها تماماً یا بعضاً متعارف است، باز هم حیض است.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 43. ریحانه

  اگر 2 ساعت قبل از ادان مغرب عادت ماهانه نشده بودیم و بعد از اذان متوجه شدیم عادت شده ایم حکم روزه آنروز چیه؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   خواهر گرامي

   اگر قبل از ایام عادت شک در آغاز قاعدگی داشته باشيد، حکم به عدم آن می شود. روزه اين روز شما، بر فرض سوال كه شك در تحقق عادت داريد صحيح است و قضا نيز لازم نيست.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 44. صدف

  با سلام
  اگر هنگام سحر احساس کنیم که حیض شدیم ایا روزه بگیریم یا منصرف شویم؟و اگر
  روزه گرفتیم و اثرات در بین روز ظاهر نشد چه کنیم؟حکمش چیست ، کفاره و یا روزه قضا واجب میشود یا خیر ؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   بنابرفرض سوال، احساس ملاك نيست. بلكه طبق نظر آيت الله خامنه اي ملاك شروع حيض اينست كه خون در فضاى واژن باشد هرچند خارج نشود ، بنابر احتياط واجب حيض شروع مى‏شود يعنى آنچه بر حائض حرام است، ترك كنيد (مسجد رفتن- مس قرآن و…) و عبادت‏هاى خود را بجا آوريد. يعني روزه بگيريد و نماز بخوانيد اما داخل مسجد نشويد.
   حال اگر كمتر از سه روز به طور كامل قطع شود، حيض نيست؛ ولى اگر خون در مجرا و باطن فرج باشد؛ حيض محسوب مى‏شود .
   *** لازم به ذكر است كه اگر ايام عادت شماست ديگر نيازي نيست كه به مسئله بالا توجه نماييد بلكه به صرف خروج خون عادت متحقق مي شود. و شما بايد عبادات را ترك كنيد و بعدا روزه خود را قضا نماييد.
   نكته:
   پى در پى بودن سه روز، به معناى بيرون آمدن خون در تمام سه روز نيست؛ بلكه همين اندازه كه در باطن فرج خون باشد، كافى است.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 45. ناشناس

  با سلام و خسته نباشید
  بنده بعد از شش روز عادت ماهیانه قبل از اذان صبح غسل حیض کرده و نیت روزه کردم اما دقایقی بعد از اذان متوجه لکه خون شدم اما نمی دانم که قبل از اذان بوده یا بعد از اذان تکلیف من برای روزه گرفتن چیست ؟ ( مرجع تقلید آیت الله سیستانی )

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   الف ) اگر يقيين نداريد كه خون قبل از اذان صبح بوده است زمان مشاهده را كه بعد از اذان صبح هست را ملاك بايد قرار دهيد . و حمل بر حيض كنيد و روزه شما باطل هست.
   ب) – اگر یقین به پاكی باطن مجرا نداشته باشيد ، حتما واجب است كه استبراء از خون حیض كنيد.
   مي توانيد به مسأله 565-۵۶6 رساله آيت الله سيستاني در اين مورد رجوع كنيد.

   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 46. motaHare

  باسلام.دکتر برای من بدلیل زخم رحم تزریق عسل به رحم تجویز کردن.میخواستم بپرسم این تزریق روزه راباطل میکند؟مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستند. لطفا جوابمو بدید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   خواهر گرامي روزه شما صحيح است و اشكالي ندارد.براي ديدن توضيحات بيشتر در سايت هدانا مطلب «حكم اماله كردن و استفاده از شياف در روزه» را مطالعه بفرماييد. ضمنا در اين مطلب استفتاء جديد استفاده از شیاف های رِکتال و کِرِم های واژینال را نيز مي توانيد ببينيد.
   اگر نياز به توضيح بيشتري بود در خدمت هستيم.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 47. سحر

  سلام سه روزه که لکه بینی خیلی کم وبصورت قهوه ای دارم که در هر روز فقط یک لکه خارج شده و من هر سه روز را روزه گرفته ام حکم روزه چیست وچکار باید کرد؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   خواهر گرامي
   براي پاسخگويي بهتر همواره نام مرجع تقليد خود را نيز در سوالات بنويسيد.
   طبق نظر آيت الله خامنه اي اگر لکه هست وقطع می شود واستمرار ندارد استحاضه محسوب می شود و روزه شما صحيح است به شرط اينكه وظيفه شخص مستحاضه را رعايت كنيد.
   (يعني وظيفه قليله- متوسطه- و كثيره).
   و اگر اين لكه بيني بصورت سه روز آنهم مستمر و به صورت پشت سر هم ادامه دارد ، روزه شما باطل است و بايد بعدا روزه خود را قضا كنيد و به وظيفه حائض عمل نماييد.

   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ
 48. ناشناس

  آیا اگر نیم ساعت متنده به اذان حیض شویم روزه باطل است؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام عليكم
   بله روزه شما صحيح نيست و باطل مي شود. و بعدا بايد قضاي آن را پس از پاك شدن بجاي آوريد.
   وفقكم الله لكل الخير

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

|تماس با ما | حمایت از ما | تبلیغات | همکاری با ما |تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center