وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر

3

حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر

فهرست این نوشتار:

حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر

1- اکثر مراجع استفاده از نطفه و اسپرم غیر همسر را جایز نمی دانند و این کار را حرام می دانند. راه دشواری که هست اینست که زن و شوهر موقتا از هم طلاق بگیرند، پس از عده خانم ازدواج جدید داشته باشد و پس از حامله شدن مجدد می تواند طلاق بگیرد و با شوهر اول ازدواج کند در این صورت فرزند به شوهر زن محرم است ولی از جهت ارث به پدر اصلی خود ملحق می شود. البته لازم به ذکر است می توان با توافق طرفین در ازدواج دوم نزدیکی جنسی نباشد و فقط از طریق پزشکی اسپرم مرد را با رعایت شرایط شرعی بگیرند یعنی بدون لمس و نگاه حرام باشد.

2- در نوشتار قبل «حكم تلقیح مصنوعي از نظر مراجع» مطرح شد از اینجا کلیک کنید و در تکمیل نوشتار حاضر مطالعه نمایید.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

لقاح مصنوعى

385. تلقيح آزمايشگاهى اسپرم و تخمك زن و شوهر فى نفسه اشكالى ندارد، و كودك نيز ملحق به آنها مى‌‌باشد، ولى واجب است از مقدمات حرام مانند لمس و نظر اجتناب شود.

386. تلقيح زن از طريق نطفه مرد اجنبى فى‏‌نفسه اشکال ندارد ولى بايد از مقدمات حرام از قبيل نگاه و لمس حرام و غير آنها اجتناب شود و به هر حال در صورتى که با اين روش کودکى به دنيا بيايد، ملحق به شوهر آن زن نمى‌‏شود بلکه ملحق به صاحب نطفه و به زنى است که صاحب رحم و تخمک است.

387. اگر اسپرم غيرشوهر با تخمک غير زوجه در رحم زوجه قرار گيرد جنين پديد آمده به صاحب اسپرم و تخمك تعلق دارد و فرزند نسبى اين زن و شوهر نيست و از آنان ارث نمى‌‌برد و از نظر محرم و نامحرمى بايد احتياط كنند، ولى اگر پس از وضع حمل از صاحب رحم شير بخورد ـ با شرايط رضاع ـ‏ به او محرم مى‌‌شود.

388. اگر مردى‌، همسرش قدرت تخمك‌گذارى ندارد، جايز است اسپرم خود را با تخمك زن اجنبى در خارج از رحم تلقيح مصنوعى كند و سپس نطفه لقاح يافته را به رحم همسر خود منتقل كند به شرط اينكه از مقدمات حرام اجتناب شود، و كودكى كه از اين راه متولد مى‌‌شود ملحق به صاحب اسپرم و تخمك مى‌‌باشد و الحاق آن به صاحب رحم مشکل مى‌‌باشد لذا بايد نسبت به احکام شرعى مربوط به نسب، احتياط رعايت شود. پرسشهاي متداول، سايت رهبري.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال 208 ـ بعضى از مؤمنین و مؤمنات، که از حیث نطفه نقایصى دارند، براى اولاددار شدن به مراکز نابارورى مراجعه مى کنند. آیا مى توان از نطفه هایى که در بانک نطفه نگهدارى مى شود، در لقاح مصنوعى با منى خود آنها ممزوج، و شرایط لقاح را فراهم، و با دستگاه در رحم همسرانشان قرار داد؟ در صورتى که به طور کلّى در منى آنها اسپرم و تخمک وجود نداشته باشد، آیا مى توانند از اسپرمها و تخمکهاى مجهول الهویه موجود در بانک نطفه استفاده نمایند؟ و چنانچه در دو فرض فوق فرزندى به وجود آید، متعلّق به چه کسى خواهد بود؟

جواب: استفاده از نطفه بیگانه براى صاحب فرزند شدن جایز نیست، و تولّد فرزند باید مستند به ازدواج صحیح شرعى باشد. ولى اگر چنین عملى انجام شود، فرزند متعلّق به صاحبان نطفه است، و نسبت به مادرى که در رحم او کشت شده نیز محرم مى باشد، بى آنکه از او ارث ببرد.

سؤال 209 ـ مردى عقیم، ولى زن او سالم و قدرت بارورى دارد. اگر اسپرم مرد دیگرى در آزمایشگاه با تخمک زن مذکور ترکیب، سپس نطفه ترکیب یافته در رحم زن نهاده شود، لطفاً بفرمایید:

اوّلاً: آیا این کار جایز است؟

جواب: جایز نیست.

ثانیاً: آیا این امر زنا محسوب مى شود؟

جواب: زنا نیست; ولى از جهاتى شبیه زناست.

ثالثاً: آیا مشخّص بودن یا ناشناس بودن دهنده اسپرم در حکم مسأله تأثیرى دارد؟

جواب: هیچ تأثیرى ندارد.

سؤال 202 ـ مرد نطفه ندارد، و لذا همسرش را طلاق داده است. اگر این زن به صیغه مردى درآید، سپس نطفه شوهر جدید و آن زن را ترکیب کنند، و زن بعد از پایان صیغه و عدّه به عقد شوهر اوّل درآید، و بعداً آن نطفه را به رحم زن تزریق کنند، این کار چه حکمى دارد؟ و در هر صورت پدر و مادر آن بچّه کیست؟ و ارث و محرمیّت به چه صورت است؟

جواب: اگر ضرورت ایجاب کند جایز است، ولى فرزند به صاحبان اصلى نطفه تعلّق دارد. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

تلقیح مصنوعی

مسأله ۲۸۶۰ ـ تلقیح زن جز با مَنی شوهر جایز نیست، چه شوهر داشته باشد چه نداشته باشد، چه زن و شوهر بر آن راضی باشند و چه نباشند، و چه تلقیح به‌وسیله شوهر باشد یا دیگری.

۷پرسش: حکم شرعی تلقیح مصنوعی با اسپرم مرد اجنبی در محیط آزمایشگاهی وقتی که شوهر فاقد اسپرم باشد چگونه است ومحرمیت به بستگان زن وشوهر چگونه است؟

پاسخ: وارد کردن اسپرم مرد اجنبی به رحم زن جایز نیست ولی تلقیح تخمک زن با اسپرم مرد اجنبی در خارج از رحم ووارد کردن آن در رحم فی حد ذاته جایز است وحرمت آن به لحاظ امور جانبی است که معمولا لازم می آید مانند کشف عورت وبه هر حال فرزند منتسب به صاحب اسپرم است وربطی به شوهر ندارد ولی اگر دختر باشد با او محرم است زیرا فرزند همسر او است وهمچنین محرمیت فرزند با فامیل آن زن محقق است.استفتائات آيت الله سيستاني .

آيت الله صافي گلپايگانيآيت الله صافي گلپايگاني

مسأله 2847. تلقيح نطفه مرد به عيال خودش مانعي ندارد، و اولاد، ملحق به طرفين هستند، و از پدر و مادر ارث مي‎برند، و تلقيح نطفه اجنبي به اجنبيه حرام است. 

استفتائات آيت الله  صافي گلپايگاني.


آيت الله نوري همدانيآيت الله نوري همداني

انتقال دادن نطفه غير شوهر به رحم زن جائز نيست و در صورت انتقال فرزندي كه از اين راه بوجود ميايد فرزند غير مشروع است.

استفتائات آيت الله نوری همدانی.

حتما بخوانيدکلید: حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر حکم استفاده از اسپرم اهدایی غیر همسر  هزینه اسپرم اهدایی اسپرم اهدايي مرکز اهدای اسپرم در ایران چگونگی اهدای اسپرم فروش اسپرم sperm

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

3 نظرات
 1. خانم سلیمانی می گوید

  اگرانسان راهی نداردچیکارکندتوراخدا مجوزبدهیدتا این مراکزاین کارراانجام دهندلاقل نصف فرزندبه یکی اززوجها تعلق گیردبادل گرمی بسیاراین فرزندرامیپذیرندباتشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مجوز های شرعی به دست بنده یا مراجع نیست، مراجع بر اساس روایات و ادله شرعی حکم می کنند، و هر حکمی بدهند باید بر اساس ادله فقهی مستند باشد.
   شما اگر مقلد حضرت آیت الله خامنه ای هستید، به فتوای ایشان عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. کامی می گوید

   دیگه اگر فرزندی ندارید حتما حکمتی بوده تعجب میکنم چطور زوجی حاضرن با اسپرم مرد غریبه ای بچه دار بشن دقیقا عین چنین کناری رو اعراب قبل از اسلام انجام میدادن بحث نامحرمی به کنار چرا دنبال شادی زودگذر هستید فکر نمیکنید بعدها بچه بزرگ میشه نمیگه چرا شبیه باباش نیست با یه آزمایش ساده میفهمه اون وقت شادی به غم بزرگ تبدیل میشه حتی اطرافیان کلی حرف درمیارن اما حداقل بچه پرورشگاهی باشه موضوع برایش قابل قبولتره و باهاش کنار میاد اینکه پدر و مادر واقعیش بنا به دلایلی نتونستن بزرگش کنن اما اگر بدونه از پدریه که معلوم نیست کی بوده و کجاست و بخاطر برای پول اسپرم اهدا کرده دیگه حداقل خودکشی نکنه خیلیه