وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آثار و فواید ازدواج

امام صادق عليه السلام فرمود: هركس از ترس فقر ازدواج نكند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا كه خداوند مى فرمايد: اگر آنان فقير باشند خداوند از فضل و كرم خود بى نيازشان مى كند.

0

آثار و فواید ازدواج

آثار و فواید ازدواج

فلسفه ازدواج چيست؟

ازدواج و تشکیل زندگی آثار و برکات فراوانی دارد و اگر زن و مرد با آگاهی و آمادگی روحی به سمت این امر مقدس بروند قطعا برکاتش بیشتر خواهد بود. 

برخی از آثار ازدواج در حوزه سلامت جسم و بدن مطرح می شود، یعنی با ازدواج و تامین نیازهای جنسی از یک سو و جریان محبت از سوی دیگر سبب می شود که روح انسان طراوت و نشاط خاصی را به خود بگیرد که تاثیرات آن به خوبی در جسم و زندگی افراد قابل مشاهده است. برخی از متخصصان فیزیولوژی بیان داشته اند که رابطه جنسی در میان زوجین سبب آن می شود که برخی از هورمونها ترشح و بدن به فعالیت های لازم خود بپردازد که در پرتو آن اثراتی در سیستم گردش خون ، حس بویایی، کاهش حملات قلبی، تناسب بدن، محکم شدن استخوانها و عضلات، کم شدن خطر ابتلا به سرطان پرستات و سرطان پستان، کاهش احتمال ابتلا به افسردگی، مقاومت بیشتر بدن دربرابر بیماری و درد، تأمين نياز طبيعى و غريزى انسان و موارد فراوان دیگری که به سلامتی می انجامد، فراهم آید.

از آثار اجتماعی و روانی ازدواج نیز می توان به این موارد اشاره کرد، مواردی همچو:تعادل و تکامل روحی و روانی، آرامش یافتن، افزایش امید به زندگی، مسئولیت پذیری، عشق ورزیدن و ایجاد شور نشاط در زندگی و حفظ عفت و حیای اجتماعی، کاهش فساد در جامعه، بروز استعداد ها، افزایش اراده و اعتماد به نفس، عبور و جهش از دوران کودکی و ناپختگی به دوران رشد و پختگی روحی و اجتماعی، مشارکت و همفکری در کارها،  تشکیل خانواده، درک مفهوم همسر بودن، افزایش دید اجتماعی و معاشرت ها، تداوم نسل، بهره بردن از لذات دنیایی حلال، پیدا کردن مونس و همدم، دوری از دوستی های بی حاصل و افراطی، کاهش استرس، و … .

از آثار دینی ازدواج نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فراهم شدن تکامل دینی و عقیدتی،  بیشتر شدن روزی، جلب رضایت پروردگار، بهره بردن از اجرها و ثوابهای دنیوی و اخروی، در ازدواجهایی با معیارهای دینی زمینه افزایش نسل مومنان و تربیت دینی فرزندان فراهم می شود یعنی پدر و مادر می توانند نقش جدیدی به عنوان یک مربی دینی را بر عهده گیرند. حال به برخی از روایات اشاره می شود:

پشتوانه و تکامل بخش عبادات

امام صادق علیه السلام: اِنّ رَکعتَین یُصَلیها رَجُلٌ مَتنزَوَّجُ اَفضَلُ مِن رَجُل یَقُوُم لَیَلهُ ویَصُومُ نَهارَهُ اعزَبَ .میزان الحکمه ، ح ۷۸۱۰

دورکعت نمازی که مرد زن دار بخواند ، بهتراست از مرد مجرد که شب را به عبادت سپری کند وروز را به روزه داری .

حفظ شدن بخش مهمی از دین و ایمان

قالَ النَّبِيُّ صلي الله عليه و آله: اِذا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ اَحْرَزَ نِصْفَ دينِهِ.
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود: كسى كه ازدواج كند، نصف دينش را حفظ كرده است.مستدرك الوسائل، ج 14، ص 154

افزایش روزی و رفع فقر 

قـالَ الصّـادِقُ عليه السلام: مَنْ تَرَكَ التَّزْويجَ مَخافَةَ الْفَقْرِ فَقَدْ اَساءَ الظَّنَّ بِاللّهِ ـ عَزَّ وَ جَلَّ ـ ، اِنَّ اللّهَ ـ عَزَّ وَ جَلَّ ـ يَقُولُ: «اِنْ يَكُونُوا فُقَـراءَ يُغْنِـهِمُ اللّهُ مِـنْ فَضْـلِهِ (قرآن، سوره نور، آيه 32.)».
امام صادق عليه السلام فرمود: هركس از ترس فقر ازدواج نكند نسبت به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا كه خداوند مى فرمايد: اگر آنان فقير باشند خداوند از فضل و كرم خود بى نيازشان مى كند. من لايحضره الفقيه، ج 3، ص 251

رحمت خداوند

قـالَ النَّـبِيُّ صلي الله عليه و آله: يُفْتَحُ اَبْوابُ السَّماءِ بِالرَّحْمَةِ فى اَرْبَعِ مَواضِعَ: عِنْدَ نُزُولِ الْمَطَرِ، وَ عِنْدَ نَظَرِ الْوَلَدِ فى وَجْهِ الْو الِدَيْنِ، وَ عِنْدَ فَتْحِ بابِ الْكَعْـبَةِ، وَ عِـنْدَ النِّـكاحِ.
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود: درهاى رحمت آسمانى در چهار وقت گشوده مى شود: 1 ـ موقع بارش باران. 2 ـ زمانى كه فرزند به چهره پدر و مادرش مى نگرد. 3 ـ هنگام گشوده شدن در كعبه. 4 ـ هنگام برپايى مراسم عقد و عروسى.بحار الانوار، ج 103، ص 221

دوری از جهنم

قـالَ رَسُـولُ اللّهِ صلي الله عليه و آله: اَكْـثَرُ اَهْلِ النّـارِ الْعُـزّابُ.
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود: بيشترين اهل جهّنم جوانان بى همسر هستند.من لايحضره الفقيه، ج 3، ص 251

بهره بردن از اجر مجاهدان در راه خدا

قال علی (ع) : جهاد الَمرأهِ حُسنُ التَبَعّل.

جهاد زن این است که خوب شوهرداری کند.میزان الحکه ، ح ۲۷۲۶.

کفاره گناهان 

قال النبی (ص) : مِنَ الذّنوب ذُنوبُ لایُکَفِّرها اِ لَّا الَهَّم بِطَلَبِ المَعیشه .

در میان گناهان ، گناهانی است که تنها با غصه خوردن در طلب روزی اهل وعیال بخشیده می شوند.محجه البیضاء ، ج ۳ ، ص ۷۱

تکامل اخلاق و رفع مشکلات و بد اخلاقی ها

قال رسول الله (ص) : زَوَّجوا ایاکم فَاِنَّ الله یُحسِن لَهُم فی اخلاقهم .

مردان عزب خود را زن دهید چرا که با این کار خداوند اخلاق آنان را نیکو می گرداند .میزان الحکمه ، ح ۷۸۱۴


تسریع در ازدواج دختر]

مسأله 2459 مستحب ّ است در شوهر دادن دختری که بالغه است یعنی مکلّف شده (1) عجله کنند، حضرت صادق علیه السلام فرمودند (2): «یکی از سعادتهای مرد آن است که دخترش در خانه او حیض نبیند».

این مسأله، در رساله آیت اللّه (بهجت) نیست.

(1) (زنجانی): و به سنّی رسیده که حیض دیدن وی متعارف است..

(2) (خوئی)، (تبریزی)، (زنجانی): از حضرت صادق علیه السلام روایت شده که..

(مکارم): مسأله مستحب ّ است در شوهر دادن دختری که به حدّ بلوغ رسیده تعجیل کنند، همچنین در مورد زن دادن به پسرانی که نیاز به همسر دارند.

(سیستانی): مسأله اگر دیانت و اخلاق خواستگار مورد رضایت باشد، بهتر آن است که ردّ نشود؛ از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده که هر گاه خواستگاری برای دختر شما آمد که اخلاق و دیانت او مورد رضایت شما بود، دختر را به ازدواج او درآورید، اگر چنین نکنید فتنه و فساد بزرگی در زمین بپا خواهد شد.

 

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=26600

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.