وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم

حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم

حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم

محارم كسانى هستند كه با انسان خويشاوندى نزديك دارند و محرم يك ديگرند یعنی ازدواج و رابطه جنسی آنها با هم حرام است و به سه دسته تقسیم می شوند:۱- محارم نسبی مانند: مادر، پدر، جد، جده، دختر و فرزندان و نوادگان آنها تا هرچه پايين تر روند. برادر و فرزندان و نوادگان آنها هرچه پايين تر روند. عمو و عمه و خاله و دايى (البته فرزندان آنها مى توانند با هم ازدواج كنند). عمو، عمه، خاله و دايىِ پدر و مادر.  ۲-محارم رضاعی: بعضى از زن ها از راه شيرخوارگى با بعضى از مردها محرم مى شوند. البته دارای شرایطی هست که در رساله آمده است.۳- محارم سببی از راه ازدواج: مادر زن و پدر شوهر، دختر زن و پسر شوهر،زن پدر (نامادرى) ،زن پسر، يعنى عروس و شوهر دختر. البته محارم بیش از اینهاست که قبلا در سایت هدانا مطرح شد، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

زناى با محارم حکم آن «اعدام» است در صورتی که هر دو طرف راضی به این کار بوده اند. و همچنین زناى به عُنف و مجبور کردن دیگری به رابطه جنسی حکمش برای شخصی که اجبار کرده اعدام می باشد.

پرسش:

از نظر اسلام ارتباط جنسی یک خانم با کسی که محرم اوست، چه گناهی دارد؟
پاسخ :
غریزه جنسی  یکی از مهم‌ترین غرایز بشر و عامل بقای نسل آدمی و یکی از نعمت های بزرگ پروردگار است که به انسان بخشیده است. غریزه جنسی در دوران بلوغ و نوجوانی با گرایش به جنس مخالف، بروز می‌کند و به معنای میل فطری، روانی و بالاخره فیزیکی است که به جهت خاصی فرد را به حرکت درمی ‌آورد و به «رفتار جنسی» می‌انجامد.

اسلام ارضای تمایل جنسی را  تنها در نظام خانواده و در پرتو ازدواج امری پسندیده به حساب آورده و بر آن تأکید ورزیده است و به انسان‌ها اجازه داده تا تمایل جنسی خود را از طریق آمیزش با همسر خویش ارضا کنند.

اسلام علاوه بر ازدواج دائم، امکان ازدواج موقت را تحت شرایطی خاص به منظور ارضای غریزه جنسی فراهم ساخته است. از این جهت است که در دین اسلام ازدواج تنها راه ابراز و ارضای تمایل جنسی به شمار می‌آید و به هیچ وجه سرکوب غریزه جنسی جایز دانسته نشده است؛ بلکه هرگاه امکان ازدواج فراهم نباشد، به «استعفاف» امر می‌شود.

قرآن کریم می‌فرماید: «و لیستعفف الّذین لایجدون نکاحاً حتّی یغنیهم الله من فضله». «و آنان که امکان ازدواج ندارند، باید عفت نفس پیشه کنند تا خدا آن‌ها را به لطف خود بی‌نیاز گرداند.» عفت نفس به معنی کنترل غریزه جنسی،امری بسیار پسندیده است و در مقابل آن انحراف جنسی امری مضر، قبیح و مذموم است.

انحراف جنسی از دیدگاه اسلام ، به رفتارهای جنسی گفته می‌شود که خارج از حدود فطرت و توأم با نگرانی و اضطراب است که از جمله آن ارتباط جنسی (اعم از نگاه های شهوت آلود ،رد و بدل کردن کلمات شهوت آلوده،لمس و بوسیدن از روی شهوت و آمیزش) با محارم مثل مادر، خواهر،خاله ،عمه و…است .

آثار هر یک از انحرافات جنسی و مخصوصا از نوع ارتباط با محارم در زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی انسان چنان آسیب‌رسان است که موجب اختلالات روحی و روانی خواهد شد. به همین جهت در آیات و روایات معصومین (ع) از آن بشدت نهی شده است[۲]. و برای آن مجازات هایی شدید تر از مجازات های ارتباط نامشروع با غیر محارم تعیین شده است و این بیانگر آن است که مجازات أخروی چنین عملی نیز شدید تر است.

قرآن مجید در این زمینه می فرماید: « حرام شد برای شما ازداوج با مادر و دختر و خواهر و عمه و خاله و دختر برادر و دختر خواهر و مادران رضاعی و خواهران رضاعی[۳] و مادر زن و دختران زن که در دامن شما تربیت شده‌اند اگر با زن مباشرت کرده باشید و اگر دخول با زن نکرده (طلاق دهید) باکی نیست که (با دختران او) ازدواج کنید و نیز حرام شد زن فرزند صلبی (نه زن پسر خوانده شما) و نیز حرام شد جمع میان دو خواهر مگر آن چه پیش از نزول این حکم کرده‌اند که خدا از آن درگذشت. زیرا خداوند در حق بندگان بخشنده و مهربان است».[۴]

فقها در این زمینه فرموده اند: “اگر کسى با یکى از محرم هاى خود[۵] مثل مادر و خواهر که با او نسبت دارند زنا کند، به حکم حاکم شرع باید او را بکشند.”[۶]

در قانون مجازات اسلامی نیز آمده است: “زنای با محارم نسبی به هر شکلی مستوجب اعدام است“.[۷] و در این حکم بین زن و مرد فرقی نیست.

البته اگر کسی (نعوذ بالله) مرتکب چنین عمل قبیحی شده باشد باید بین خود و خدای خود از کار خود توبه کند و امید به رحمت پروردگار داشته باشد، و لازم نیست که با اقرار خود مقدمات اجرای این حکم را برای خود فراهم آورد.

اما باید توجه نماید که در مواردی این کار قبیح، احکام شرعی خاصی را در پی دارد که باید به آنها ملتزم باشد؛ مثلا در رساله های عملیه آمده است: اگر انسان پیش از آن که دختر عمه یا دختر خاله خود را بگیرد با مادر آنان زنا کند، دیگر نمى‏ تواند[۸] با آنان ازدواج نماید.[۹]

 • [۱] نور ، ۳۳ 
 •  [۲] کجباف، محمدباقر، رفتارشناسی جنسی در اندیشه دینی، خبرگزاری فارس.
 • [۳] مادر رضاعی، زنی است که به طفلی شیر داده باشد و چنان چه دختری دیگر از همین زن، شیرخورده باشد، خواهر رضایی آن طفل محسوب خواهد شد.
 • [۴]  نساء: ۲۳:” حُرِّمَتْ عَلَیْکُمْ أُمَّهاتُکُمْ وَ بَناتُکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ وَ عَمَّاتُکُمْ وَ خالاتُکُمْ وَ بَناتُ الْأَخِ وَ بَناتُ الْأُخْتِ وَ أُمَّهاتُکُمُ اللاَّتی‏ أَرْضَعْنَکُمْ وَ أَخَواتُکُمْ مِنَ الرَّضاعَةِ وَ أُمَّهاتُ نِسائِکُمْ وَ رَبائِبُکُمُ اللاَّتی‏ فی‏ حُجُورِکُمْ مِنْ نِسائِکُمُ اللاَّتی‏ دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَإِنْ لَمْ تَکُونُوا دَخَلْتُمْ بِهِنَّ فَلا جُناحَ عَلَیْکُمْ وَ حَلائِلُ أَبْنائِکُمُ الَّذینَ مِنْ أَصْلابِکُمْ وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ الْأُخْتَیْنِ إِلاَّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیماً “.
 • [۵] بعضی از فقها، این حد را به محارم نسبی اختصاص داده اند.
 • [۶] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏۲، ص ۸۱۵ مسأله ۱.
 • [۷] قانون مجازات اسلامی، ماده۸۲.
 • [۸] بهجت: بنابر احوط….(همان منبع)
 • [۹] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۲، ص: ۴۶۷، مسأله ۲۳۹۴.
 • منبع: هدانا برگرفته از اسلام کوئست.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم زنای با محارم

پرسش : اگر شخصى نعوذ بالله با محارم خود (مثلا زن پدرش)، با علم به این که زنا در اسلام حرام است آمیزش کند، ولى علم به حرمت شدید زناى با محارم، و حکم آن (اعدام) نداشته باشد. با توجّه به این مطلب، اگر چهار بار اقرار کند، آیا حکم آن همان اعدام است؟
پاسخ : آرى، حکم او اعدام است.

زنای به عنف با محارم

پرسش : خانمى همراه دختر ۲۰ ساله اش، و به طرفیّت شوهرش، که اکنون زندانى است، جهت دفاع از خود به اینجانب وکالت داده است. شوهر وى، که فردى پرخاشگر و در محیط خانه دیکتاتور و حاکم بى چون و چرا بوده، نعوذ بالله حدود ۸ سال با دختر خود همبستر مى شده، که حاصل آن دخترک بى گناهى است که از این ارتباط نامشروع متولّد شده، و اکنون ۷ ساله مى باشد!! لطفاً حکم شرع را در مورد پدر و دختر، که تحت زور و فشار پدر در قبال خواسته هاى نامشروع وى تمکین نموده، و نیز وضعیّت شرعى و حقوقى فرزند یاد شده بیان فرمایید.
پاسخ : چنانچه کار پدر ثابت شود، حکم او سه بار اعدام است; از جهت زناى با محارم، و از جهت زناى به عنف، و زناى محصنه. و دختر اگر تحت فشار بوده حدّ ندارد، ولى اگر زن نتواند این مطلب را اثبات کند، شوهر مى تواند تقاضاى حدّ قذف کند. فرزند مزبور از طرف پدر، نامشروع است و ارث نمى برد; امّا نفقه و هزینه اش بر دوش اوست.

زنا با عروس

پرسش : اگر مردی (نعوذ بالله) به عروس خود تجاوز کند آیا عروس به همسر خود حرام می شود؟
پاسخ : حرام نمی شود ولی ارتکاب چنین زنائی مجازات سنگینی دارد.

زنا با خواهر رضاعی یا مادر زن

پرسش : آیا زنا با خواهر رضاعى و یا مادر زن از حیث کیفر همچون زنا با خواهر و مادر واقعى است؟
پاسخ : زنا با این دو، حکم زناى با محارم نسبى را ندارد ولى مجازات اصل زنا ثابت است. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.

 

لینک کوتاه مطلب:

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام متفرقه

ازدواج بعد از زنا و رابطه نامشروع

حکم رابطه نامشروع با دختر باکره

حکم رابطه نامشروع از طریق چت یا تلفنی

حكم ديدن فيلم آموزش روابط زناشويي

ابراز علاقه و عشق پسر و دختر چه حكمي دارد

حکم شرعی ازدواج سفید چیست

ازدواج با زن شوهردار

کلید: آزار جنسي و زناي با محارم آزار جنسي و زناي با محارم  زنای مادر با پسرش رابطه با خواهر زنای با مادر زن ازدواج با خاله حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم  رابطه با خواهر زن   روابط نامشروع خواهر و برادر مادر پسر پدر دختر رابطه با عمو رابطه با دایی رابطه با عمه رابطه با خاله روابط نامشروع خانوادگی با برادرم رابطه دارم رابطه نامشروع مادر و پسر حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم  حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم  حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم  حکم زنا و ارتباط جنسی با محارم 

12 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام حکم برداری که با خواهر خود که متاهل هم میباشد زنا کرده باشد چیست

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پناه بر خدا!.
   حکم چنین رابطه کثیفی اعدام برای هر دو نفر هست؛ مگر اینکه توبه کنند و دیگر سمت این گناه نروند، امید که خداوند با توبه واقعی و تلاش برای اصلاح گذشته، ببخشد!.
   اعاذنا الله من شرور انفسنا

 2. محسن می گوید

  سلام وقت بخیرببخشیدیه سوال ازتون داشتم اگرکسی هرروزعمه شوببینه وعمه اش شوهرنداشته باشه وروزی باعمه خودنزدیکی کندهردوراضی باشد بعدش هم فردتوبه کندحکمش چیست ممنون که وقتتون رودادید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم!
   این نوع توبه ها بیشتر مسخره کردن خود هست تا توبه!. رضایت طرفین بی معناست!، حکم و دستور خدا را که با رضایت دو نفر نمی توان تغییر داد!.
   امام رضا عليه السلام : هفت چيز بدون هفت چيز ، مسخره است: كسى كه با زبانش آمرزش بطلبد ، ولى [از گناهش‏] پشيمان نباشد[و میل به گناه داشته باشد] ، در حقيقت ، خودش را مسخره كرده است .( بحار الأنوار : ج‏۷۸ ص‏۳۵۶ ح‏۱۱ .)

   کاملا مشخص هست که زنا هست و از گناهان کبیره!، و زنا با محارم از بزرگترین و بدترین گناهان هست!، حکمش اعدام هست حتی اگر هر دو راضی باشند! و درقیامت هم عذاب و خشم خدا را به همراه دارد.
   توبه کنید، از خدا بترسید!، از گناه فرار کنید، به هیچ عنوان دیگر آنجا نروید و از تنها شدن با او خودداری کنید که مجدد شیطان زمینه گناه را به احتمال خیلی زیاد فراهم می کند!.
   اگر واقعا توبه شما توبه هست رابطه را کم و اگر زمینه گناه هست قطع کنید و هیچگاه دیگر او را نبینید تا بعدها ازدواج کنید و زمینه گناه از بین برود، امید که خدای بزرگ ببخشد!.
   اعاذناالله من شرور انفسنا!

 3. فاطمه می گوید

  سلام
  اگر پدرشوهری قصد تجاوز به عروس خود که زنی پاک است داشته باشد و عروس این موضوع را به شوهرش که پسر آن مرد است بگوید ولی شوهر هیچکاری انجام ندهد و در عوض با پدر خود بسیار صمیمی تر شود حق با کیست؟اگر نعوذبالله تجاوزی صورت بگیرد حکم دادگاه جیست؟پدرشوهر هم منکر میشود در مقابل پسرش و شوهر حرف زنش را جدی نمیگرد.در ضمن رفتار و حرکات عروس بسیار سنگین است ولی پدرشوهر باز به بهانه های مختلف میخواهد به او نزدیک شود…التماس دعا

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   واقعا متاثر شدم!، کاملا مشخص از حق با خانم هست هیچ کسی حق ندارد یک خانم متشخص و مومن را آزار جنسی بدهد. قطعا دادگاه به خانم حق می دهد.
   لازم هست نکاتی را توجه کنید:۱- بسیار سر سنگین باشید، تا میتوانید رفت و آمد را کم کنید. و اگر این نزدیک شدن پدر و شوهر ادامه دار باشد، لازم است یکی از اعضای خانواده خود را درجریان قرار بدهید البته با آرامش که با شوهر شما صحبت کنند.
   ۲-به هیچ عنوان تنها نباشید و فرصت ندهید که بتوانند با شما خلوت کنند، مراقب نقشه ها یا تماسهای بی جای پدر شوهر باشید. با شوهر و همراه به میهمانی بروید و درغیراینصورت کنار کسی باشید که می‌شناسید.
   ۳-چیزهایی همراه خود داشته باشید که بتوانید در چنین موقعیتی برای جلب توجه و کمک گرفتن از آنها استفاده کنید .
   ۴-• از اطراف خود آگاه باشید و بدانید که چطور باید از هر موقعیتی فرار کنید.
   ۵- در صورت نیاز سعی کنید همیشه تلفن همراه شما شارژ باشد تا بتوانید به صورتی که کسی نفهد از رفتار پدر شوهر فیلم بگیرید. در هر حال لازم هست مراقب و با اعتماد نفس قوی باشید.
   ۶-اگر بتوانید در کلاس دفاع شخصی ثبت نام کنید خوبست و راههای دفاع از خودتان را یاد بگیرید، اگر نیاز دارید ابزار دفاعی که آسیب زا نیست (گاز اشک آور) تهیه کنید و به همراه داشته باشید تا در مواقع حساس استفاده کنید.
   ۷- جایی که در معرض خطر هستید به هیچ عنوان لباسهای رنگی یا لباسهایی بدن نما نپوشید، حالت رسمی را حفظ کنید، وقار و سر سنگینی را نشان بدهید و حتی گاهی تنفر!. در مواردی در مشاوره ها شاهدیم که خود خانم گمان می کند لباس و رفتارش عادی است اما رفتار اوست که مشکل ساز شده است.
   ۸ – از دعا هم غافل نشوید، مدتی نماز جعفر طیار بخوانید برای اینکه از شر این شیطان رها شوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. مجید می گوید

  سلام
  اگر پدر شوهر به عروس خود سوء نیت داشته باشد و این حرکت ناشایست او از طرف فرزندش که همان شوهر عروس باشد به پدر خود چندین بار تذکر داده باشد ولی هیچ تاثیری در رفتار پدر خود نبیند ، تکلیف این پسر بخت برگشته چیست ؟
  رفتار پدر به حدی آزار دهنده است که برای پسر قابل تحمل نیست .
  سوال من این است که الان تکلیف این پسر که با این رفتار پدر خود چندین بار با همسرش دچار مشکل شده است چیست ؟
  در ضمن همسر این پسر کاملا خانم مومن و با خدایی هستند .
  آیا این پسر میتواند با پدر خود رفت و آمد نکند ؟
  نظر اسلام در این مورد چیست ؟
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید .
  با تشکر از لطف شما
  یا علی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با رعایت ادب و احترام نصیحت کنید اگر موثر واقع نشد لازم است محل زندگی را دورتر انتخاب کنید که به همسرش آسیب وارد نشود، اما خود پسر همواره باید احترام پدر را حفظ کند و به هیچ عنوان نمی تواند قطع ارتباط کند، خود پسر در هفته به پدر و مادر سر بزند و نیازهای آنها را برطرف سازد و اگر قرار بود با همسر به خانه پدر برود با هم بروند و بیایند به هر اندازه خطر و مفسده بالاتر هست از حضور همسر در محلی که پدر هست باید اجتناب کنید.
   ضمنا شوهر نمی تواند همسرش را به آمدن اجبار کند.
   ضمنا به هیچ عنوان همسر شما نباید لباس یا رفتار تحریک آمیز داشته باشند، در مواردی شاهد بوده ایم که عروس خانواده رعایت نکرده و زمینه گناه را با بد پوششی فراهم ساخته است.
   از دعا هم غافل نشوید، مدتی نماز جعفر طیار بخوانید به امید اینکه از نظر باطنی اصلاح شوند.
   اعاذناالله من شرور انفسنا

 5. Ali می گوید

  حکم شرعی و مجازات اخروی زنا با عمع یا خاله اگر هر دو طرف راضی بتشند چیه؟؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   رضایت طرفین مهم نیست، این گناه بزرگی است و باید توبه کنند!، زنا با محارم حکمش در دنیا اعدام است اگر توبه نکنند، از بزرگترین و بدترین گناهان است.
   پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : زنا شش پيامد دارد : سه پيامد در دنيا و سه ديگر در آخرت ؛ پيامدهاى دنيايى اش اين است كه آبرو را مى برد ، مرگ را شتاب مى بخشد و روزى را مى بُرد؛ و پيامدهاى آخرتش حسابرسى سخت و دقيق ، خشم خداى رحمان، و جاودانگى در آتش است .بحار الأنوار : ۷۹/۲۲/۱۵ .
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. علی می گوید

  اگر کسی به دختر خود تجاوز کند زنش بر او حرام است

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   زن او حرام نمی شود!.
   اما گناه بسیار، بسیار بزرگی را مرتکب شده است. العیاذ بالله.

   حتما باید توبه کرد، و بسیار باید مراقب شیطان بود.
   موفق باشید

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.