مطالب مشابه

28 Comments

 1. فاطمه

  با سلام،دختر دانشجویی که از لحاط جسمی ضعیف است و در زمان امتحانات پایان ترم به دلیل ضعف و کاهش انرژی و درک،روزه نگرفته است این روزه عمد حساب میشود؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   امتحان و درس و بحث مجوز روزه‌خواری نیست ولی دو کار می‌توانید انجام دهید:
   یکی اینکه قبل از ظهر به مسافرت بروید، یعنی حداقل ۲۵ کیلومتر مسافت را از شهر خود به قصد یک سفر شخصی دور شوید و طی کنید، آنجا افطار کنید و برگردید.
   راه دیگر اینکه روزه بگیرید و به درس و مطالعه بپردازید، اگر واقعاً در بین روز ضعف بر شما غالب شد که دیگر واقعاً قابل تحمل نبود یا سخت بود و مشقت داشت، افطار کنید و بعداً قضایش را به جا آورید. اما به صرف اینکه کسی درس دارد یا آزمون دارد، بخواهد روزه‌اش را نگیرید، این کار گناه است و روزه‌ها هم قضا دارد و هم کفاره.
   اما اگر بیمار بوده و مشقت فراوان داشته در این صورت بعد از ماه رمضان قضا کند کافی است اگر بتواند… و اگر تا رمضان بعد خوب نشد و همچنان مریض بود باید ۷۵۰ گرم مد طعام به فقیر بدهد، و غیر عمد است.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 2. aaa

  سلام نماز روزتون قبول باشه،
  من چند سال پیش در ۱۳ ، ۱۴ سالگی نادانسته باعث باطل شدن روزه ام میشدم، و الان متوجه شدم که در اون دو سال ممکنه چند روزی این کار رو کرده باشم و الان تعداد روزه های قضا رو که به گردنم هست نمیدونم ،شاید ۲ روز باشه شایدم۲۰ روز اصلا یادم نیست.
  اگه میشه راهنماییم کنین ک چند روز باید روزه قضابگیرم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   به مقداری که یقین دارید قضا کنید و اگر از عمد بوده باید کفاره هم بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 3. کلثوم

  سلام.من یکساله که ازدواج کردم و منزل من و شوهرم فردیس کرج هست..منزل پدرشوهرم تهرانه و من خودم زادگاه پدری ام یک شهر دیگر است…سوالم اینه که آیامنزل پدرشوهرم نماز و روزه ام کامله یا شکسته؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید.

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر قصد زندگی در محل زندگی پدر شوهر را ندارید، نماز شما اگر کمتر از ۱۰ روز بروید شکسته است. و روزه هم ندارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 4. الهه

  سلام اگر قرصی بخوریم و سپس اذان را بگویند وبعد به علت گیر افتادن قرص در گلو کمی اب بخوریم روزه باطل است؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   اگر وقت نماز داخل شده باشد، خوردن آب باطل کننده روزه است!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 5. مهسا

  سلام ببخشید من امسال کنکور دارم و سال ۹۵ روزه ام را گرفتم ولی نتونستم درس بخونم و دوباره امسال موندم اگر امسال به سبب این عذر نتونم بگیرم باید کفاره بدهم ؟در صورتی که نتوانم خودم این کفاره را بدهم میشود بعد یافت توان مالی برداخت کنم؟و یا قضای روزه من چه قدر خواهد شد؟ ممنون

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   روزه نگرفتن گناه بزرگی است!.
   درس خواندن مجوز افطارروزه نمی گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت مطالعه خود را تغییر دهد و به فاصله زمانی افطارتا سحر و یا زمانهائی که توان بیشتری برای درس خواندن دارد موکول نماید.

   در غیر این صورت، تنها مجوز افطاراین است که در برخی روزها (مثلا هفته ای ۳-۴ روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجا افطارکند و برگردد. و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 6. fateme

  سلام..من تو ماه رمضان چون معاشرت با دوستان دارم ناچارا بخاطر اینک احتمال میدادم موقع روزه دهانم بوی نامطلوبی بده اسپری خوشبو کننده دهان خریدم این اسپری بصورت قطرات خیلی ریز پاشیده میشه داخل دهانم و من هم خیلی سعی میکنم توی حلقم نره میخاستم بپرسم بعدش ک اب دهانم ترشح میشه و طعم عصاره اسپری هم طبیعتا اب دهانم میگیره..اگر این اب دهانمو قورت بدم روزم باطل میشه؟؟؟ ممنون میشم خواهش میکنم زود جواب بدید

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   صرف طعم باعث بطلان روزه نیست اما اگر به صورت قطرات ریز در دهان جمع شود و از گلو پایین برود باعث بطلان روزه است.
   بهتر است چیزی را در زمان روزه وارد دهان نکنید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 7. نوابی

  سایو شما و نحوه ی پاسخ گویی هایتان عالی است. از زحمات شما بی نهایت سپاسگزارم.

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام
   از حسن توجه شما ممنونیم.
   موفق باشید

   پاسخ
 8. سجاد

  با سلام،حضرت پیامبر قبل از تولد حضرت فاطمه چهل روز روزه گرفتند، بنا به همین موضوع توصیه چهل روز روزه قبل از اقدام برای بچه دار شدن شده است،آیا نیت این روزه مستحبی است؟ (چهل روز روزه می گیرم قربه الی ا…)، در صورتیکه در ابتدا نیت چهل روز روزه شود ولی به هر دلیلی در ابتدا یا وسط یا آخر آن بخواهم مجددا چهل روز روزه مستحبی را نیت کنم و دوباره شروع کنم، آیا می تواند نیت قبلی را نیمه کاره رها کنم و مجدد نیت چهل روز کنم یا اینکه باید چهل روز نیت اول را به پایان برسانم بعد نیت چهل روز دیگر را کنم؟ مقلد آقای خامنه ای هستم، باتشکر.

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   مسئله خیلی ساده هست زیاد سخت نگیرید!.
   برای فرزند می توان ایامی روزه مستحب گرفت، حالا چهل روز بیشتر یا کمتر، مانعی نیست، همینکه قصد روزه مستحبی داشته باشید همین نیت هست نیازی به بر زبان جاری کردن هم نیست!.
   اگر وسط ایام خواست چهل روز را از آن زمان شروع کند، همین هم آغاز چله می شود و مانعی نیست. یعنی می توان چله را در وسط چله دیگر قصد کرد و شروع کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 9. میلاد

  سلام. من اهل خوزستان هستم.بدلیل اینکه ماه رمضان مصادف با روزهای گرم اینجا بود نتوانستم روزه بگیرم.البته لازم است بگویم که شغل بسیار سخت و طاقت فرسایی هم داشتم که روزه گرفتن با آن شرایط سخت برایم غیرممکن بود.حالا نیت دارم قبل از ماه رمضان آینده روزه هایم را بگیرم .
  آیا کفاره به من تعلق میگیرد؟
  آیادلیلم برای روزه نگرفتن موجه بوده؟
  آیا میتوانم روزه های قضا را به طور ناپیوسته بگیرم؟
  با سپاس.

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   صرف گرم بودن دلیل بر خوردن روزه نیست!، و اگر شخص می توانسته بگیرد و نگرفته باشد باید هم قضا کند و هم کفاره بدهد(۶۰ روز روزه یا ۶۰ فقیر را اطعام کند).
   تنها در صورتی که شخص مریض باشد، یا مشقت غیر قابل تحمل داشته باشد، می تواند افطار کند.
   بدیهی است در چنین ایامی(ماه رمضان) کمی انسان از حجم کار کم می کند تا بتواند به این عبادت برسد.
   قضای روزه ها را می توانید ناپیوسته بگیرید.
   اما در کفاره اگر ۶۰ روز روزه را انتخاب کردید، برای هر روز لازم هست ۳۱ روز را پشت سر هم بگیرید وبقیه اش را می توانید نا پیوسته بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 10. زهرا

  باعرض سلام
  من ساکن سوئد هستم و در اینجا حدود سه الی چهار ساعت هوا روشن است و فاصله بین اذان صبح و اذان مغرب هشت ساعت هست..
  با این وضع من میتوانم روزه بگیرم و چند روزه هم گرفتم
  ایا روزه گرفتن من در این شرایط صحیح هست یا نه ؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   روزه شما در فرض اینکه روز بسیار کوتاه باشد، از اذان صبح تا مغرب صحیح است و می توانید روزه بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 11. Ali

  سلام خدمت شما و قبولی عبادات شما: نوجوانی ۱۵ ساله هستم در ماه رمضان سال قبل فکر میکردم که بالغ (به تکلیف)نشده ام بنابر این روزه نگرفتم و نماز هایم هم قضا شد تا به امروز که۲۳’۱۳۹۵است و ماه رمضان امسال هم ۲روز روزه ام را شکستم لطفا من را راهنمایی کنید که چگونه بدون احتساب (به اذای هر روز ۶۰ روز )از حقی که بر گردنم است بیرون بییایم باتشکر

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم
   ۱- اگر اشتباه در محاسبه داشته اید و کوتاهی نکرده اید، نمازها و روزه ها را قضا کنید و کفاره ندارد!.
   ۲- اگر در یادگیری مسئله کوتاهی کرده اید، یعنی می توانستید یادبگیرید و پشت گوش انداخته اید! در این صورت هم نمازها را قضا کنید و هم روزه را قضا کنید، در مورد کفاره هم با دفتر مرجعتان تماس بگیرید!.
   ۳- توجه کنید بلوغ شرعی فقط سنی نیست اگر شما علائم دیگر بلوغ را داشته اید مثل اینکه جنب شده باشید یا اینکه بالای عانه مو روییده باشد! در این صورت باید سن تکلیف را از آنزمان حساب کنید. علایم تکلیف را از اینجا کلیک کنید و ببینید.
   ۴- در مورد ۲ روز روزه ای که شکسته اید ، باید مشخص شود که به چه علی بوده است، اگر بخاطر عذر شرعی بوده بحث فرق می کند اما اگر عمدی بوده است باید برای هر روز روزه علاوه بر قضای آنروز ۶۰ روز روزه بگیرید و یا ۶۰ فقیر را اطعام کنید. اینجا کلیک کنید.
   ۵- اگر شخص با حرام روزه خود را شکسته باشد باید کفاره جمع بدهد. اینجا کلیک کنید.
   ۶- اگر با استمنا و خود ارضایی بوده است، اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 12. سمیه

  سلام روزه های قضای سال گذشته راکه باید تا قبل ماه رمضان امسال میگرفتم به دلیل سهل انگاری نگرفته ام!! الان هم پشیمانم!! حکم ان به چه صورت است؟ چکار کنم؟

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   نگرفتن قضا از یکسال رمضان تا سال بعد بدون دلیل و عذر شرعی گناه هست!.
   الان فقط روزه را قضا کنید و ۷۵۰ گرم به عنوان کفاره تاخیر به فقیر برای هر روز روزه باید بدهید. چند سال هم برای یک روز روزه نگرفته باشید همان یکبار باید برای هر روز روزه کفاره تاخیر بدهید.
   از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ
 13. فاطمه

  سلام
  ممنون بابت مطلبتون..
  من امسال کنکور دارم و اگه روزه بگیرم نمیتونم یه سری از درسامو تموم کنم..و کنکور امسال هم شدیدا برام سرنوشت سازه و راه جبرانی ندارم..من هرسال روزه میگیرم و با گرفتن روزه مشکلی ندارم .. اگه امسال روزه نگیرم و بعد کنکور جبران کنم باید کفاره بدم؟؟چون واقعا نمیتونم با روزه گرفتن درس بخونم..حتی شب هم بیدار بمونم هرطور حساب کردم به یه سری درسام نمیرسم..ممنون میشم زودتر جواب بدید

  پاسخ
 14. مرضیه

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده خودم سطح ۲ حوزه درس خواندم و با توجه به اینکه ۳روز از روزه های قضایم باقی مانده و موقع پریودم است دیروز و امروز را می خواستم روزه بگیرم ولی ترسیدم پریود بشوم ونگرفتم ولی تا حالا پریود نشدم حتی امروز می خواستم بدون سحری روزه بگیرم ولی دیدم تواناییش را ندارم ضمن اینکه بیماری افسردگی هم دارم لطفا راهنماییم کنید که اگر مثلا یک روز از روزه های قضایم باقی بماند باید چه کار کنم با تشکر مقلد ایت الله بهجت هیتم

  پاسخ
  1. مهدي يوسف وند

   سلام علیکم خواهر گرامی
   گرفتن روزه قضا واجب فوری نیست، یعنی می توانید بعدا قضا نماییدولی باید توجه کنید اگر از رمضان گذشته فرصت داشته اید و تا رمضان بعد بدون عذر روزه نگرفته اید، (عذر و پریودی این چند روزه فقط ملاک نیست)، علاوه بر قضا برای هر روز روزه ای ای که نگرفته اید باید کفاره تاخیر یعنی یک مد طعام (۷۵۰ گرم) به فقیر بدهید. کفاره تاخیر اگر چند سال هم قضا گرفته نشود فقط برای سال اول و یکبار برای هر روز روزه باید پرداخت شود.
   [مگر اینکه در طول سال بیمار باشید و اصلا نتوانید روزه بگیرید که باید در سایت نوشتار روزه بیمار را مطالعه نمایید]. ولی اگر بر اثر عذر شرعی، روزه ماه رمضان از او فوت شده و آن عذر تا ماه رمضان سال آینده استمرار داشته، فقط قضای آن بر او واجب است و کفاره تأخیر واجب نیست. درباره کفاره تاخیر از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

|تماس با ما | حمایت از ما | تبلیغات | همکاری با ما |تمامي حقوق شرعاً و قانوناً براي تیم هدانا محفوظ مي باشد و نقل مطالب با ذكر منبع سبب امتنان است. © کپی رایت - هدانا HADANA.IR |

Code Center