وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نجس شدن دهان شرابخوار و نماز

نجس شدن دهان شرابخوار و نماز

  • خوردن شراب به فتواي تمامي مراجع عظام تقليد حرام مي باشد و جزء گناهان كبيره به شمار می آید بلکه سر منشاء هر بدی و پلیدی است!. اگر كسي شراب خورد دهان آن شخص نجس مي شود. اگر نجاست مذكور در آب دهان مستهلك شود دهان پاك مي شود. اما اگر هنوز آثار آن شراب در دهان هست، نجس است و اگر چيري مثل ليوان آب با آن برخورد كند آن را نيز نجس مي كند. در اين صورت لازم است دهان را براي نماز بشويد.
  • اگر کسی شراب خورد اینگونه نیست که نمی تواند تا چهل روز نماز بخواند! بلکه اگر از حالت مستی خارج شود مکلف است که تمامی نمازها را بجای آورده و نمازهایی که در حال مستی قضا شده است را نیز بجای آورد و حتما باید از این رفتار و گناه توبه کند.

 

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: اگر دهان انسان به واسطه خون داخل دهان و يا خارج از آن و يا حتى هر گونه نجس ديگر مثل شراب نجس شود ولى نجاسات مذکور با آب دهان مخلوط شود و از بين برود آيا آب دهان محکوم به طهارت است يا خير؟ و حکم فرو بردن آن چيست؟

ج) محکوم به طهارت است و فرو بردن آن مانع ندارد.استفتائات جديد.


 

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

نماز کسی که عرق خورده [/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :حکم کسی که عرق خورده در مورد نماز چیست؟
پاسخ :در صورتیکه از حال مستی درآمده و دهان خود را آب کشیده نماز او صحیح است هرچند کار خلافی کرده و باید توبه کند.

نوشیدن ویسکی و ودکا [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :با سلام و تبریک عید سعید غدیر خم حکم نوشیدن ویسکی و ودکا چیست؟ این درست است که مشروبات الکلی تا ۴۰ روز نماز ندارد ؟حکم ویسکی و مابقی مشروبات مانند هم است؟
پاسخ :نوشیدن مشروبات الکلی حرام است. و چنانچه نوشیده باشد باید دهان را آب بکشد و نماز بخواند هر چند ثواب نماز او کمتر است.

استفراغ بعد از نوشیدن مشروب [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :آیا اگر مشروب خورده شود و بلافاصله بعد از آن استفراغ کند نجس است؟
پاسخ :در صورتی که هنوز مشروب مستهلک نشده باشد، بنابر احتیاط واجب نجس است.

الکل موجود در مشروبات الکلی [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :مگر الکل پاک نیست پس چرا مشروبات الکلی نجس اند؟
پاسخ :آن الکل که پاک است قابل نوشیدن نیست بلکه سمّ خطرناکی است، الکلی که قابل شرب باشد نجس و حرام است.

نگهداری مشروبات الکلی [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :به نظر مبارک نگهدارى مشروبات الکلى چه حکمى دارد؟
پاسخ :حرام است و موجب تعزیر مى باشد، مگر در مواردى که غرض مهمّى باشد یا بخواهند آن را تبدیل به سرکه کنند.

شرابی که الکلش را به صفر درصد رسانده اند [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :نظر شریف جنابعالی در خصوص حلیت یا حرمت شرابی که الکلش را به صفر درصد رسانده اند بفرمایید.
پاسخ :در صورتیکه قبلاً به صورت شراب بوده و بعد الکل آن را به صفر رسانده اند، طعم شراب ندارد ولی چون شبه هنجاست دارد نوشیدنش اشکال دارد.

ترشحات عطسه ی شراب خوار [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :اگر کسی مشروب خورده باشد و دهانش را آب نکشیده باشد (کمی آب خورده باشد) آیا رطوبت عطسه او نجس است؟
پاسخ :در صورتیکه بقایای مشروب در دهانش مستهلک شده (مخصوصاً با خوردن آب) ترشحات عطسه او پاک است.

استفاده از ظرف کسی که عرق خور است [مشروبات الکلى (نجاسات)]

پرسش :کسی که عرق میخورد و دهانش را اختصاصا آب نمیکشد؛ آیا با اعمالی مثل آب خوردن و غذا خوردن پاک میشود بطوریکه بشود از ظرفی که او آب میخورد آب خورد؟ تا چه مدتی؟
پاسخ :به این صورت پاک نمی شود و لیکن اگر از نزد شما برود و احتمال بدهید که در غیاب شما دهانخود را آب کشیده کافی است.استفتائات آيت الله مكارم شيرازي .
لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=25411


كليد: نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز  نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز  نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز نجس شدن دهان شرابخوار و نماز عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور  عرق خور

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.