وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

روزه کسی که مست بوده است

0

روزه کسی که مست بوده است

فهرست این نوشتار:

یکی از گناهان کبیره خوردن شراب و هر چیز مست کننده هست!. اگر کسی العیاذ بالله هنگام روزه ماه رمضان شراب نوشید، باید کفاره جمع بدهد و بعدا قضا کند[اینجا کلیک کنید]. اما اگر هنگام شب این عمل حرام صورت گیرد و با همان حالت مستی وارد روز ماه رمضان شود، حکم روزه در ادامه مطرح می گردد.

رساله توضيح المسائل

[اگر پیش از اذان صبح نیت کند و مست شود]

مسأله 1559 اگر پیش از اذان صبح نیت کند و مست شود و در بین روز به هوش آید (1) احتیاط واجب آن است که روزه آن روز را تمام کند و قضای آن را هم به جا آورد (2).

این مسأله در رساله آیت اللّه بهجت نیست

(1) (زنجانی:) در بین روز هوشیار شود..

(2) (اراکی:) روزه آن روز باطل است و باید قضای آن را به جا آورد.

(گلپایگانی، صافی:) احتیاطاً امساک کند و باید قضای آن را به جا آورد.

(مکارم، فاضل:) رجوع کنید به ذیل مسأله 1558.

مسأله اختصاصی

(فاضل:) مسأله 1620 اگر بدون نیت روزه مست شود و در بین روز به هوش آید باید آن روز را روزه بگیرد و قضای آن را هم بگیرد ولی اگر بی هوش شود و در بین روز به هوش آید فقط قضای آن را بگیرد.

[روزه ای که از انسان به واسطه مستی فوت شده]

مسأله 1696 روزه ای که از انسان به واسطه مستی فوت شده، باید قضا نماید (1) اگر چه چیزی را که به واسطه آن مست شده، برای معالجه خورده باشد (2)، بلکه اگر نیت روزه کرده و مست شده (3) و در حال مستی روزه را ادامه داده تا از مستی خارج شده باشد (4) بنا بر احتیاط واجب باید روزه آن روز را تمام کند و بعداً قضا نماید.

(1) (فاضل:) [و] فرق نمی کند که آن چیزی را که به واسطه آن مست شده برای معالجه خورده باشد، یا این که بدون دلیل خورده باشد.

(مکارم:) هر چند ماده مست کننده را از روی اشتباه و یا برای معالجه خورده باشد، بلکه اگر نیت روزه را قبلًا کرده بعد در حال مستی روزه را تمام کند بنا بر احتیاط واجب باید قضا نماید. (2) (آیات عظام:) بقیه مسأله ذکر نشده. (3) (نوری:) اگر در اثناء روز از مستی بیرون آید بنا بر احتیاط واجب باید روزه را تمام و نیز قضا نماید و اگر در حال مستی روزه را تمام کرده باشد قضا نماید. (4) (اراکی:) باید قضا نماید.

[اگر پیش از اذان صبح نیت کند و بخوابد]

مسأله 1560 اگر پیش از اذان صبح نیت کند و بخوابد و بعد از مغرب بیدار شود، روزه اش صحیح است.

این مسأله در رساله آیات عظام: مکارم و بهجت نیست.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

کسی که یک یا چند روز بی‌هوش و در حال اغما بوده و روزه‌ی واجب از او فوت شده، لازم نیست قضای روزه آن روزها را به جا آورد.
۲. کسی که به خاطر مستی، روزه از او فوت شده، مانند این که بر اثر مستی نیت روزه نکرده هر چند همه روز را امساک کرده باشد، قضای روزه‌یی که از او فوت شده واجب است.
۳. کسی که نیت روزه کرده ولی سپس مست شده و همه یا بخشی از روز را با حال مستی گذرانیده بنا به احتیاط (واجب) باید روزه‌ی آن روز را قضا کند، مخصوصاً در مستی‌های شدید که موجب زایل شدن عقل است.
توجه:

در این مسأله و مسأله‌ی قبل فرقی نیست میان این که صَرف ماده‌ی سکرآور برای او حرام باشد یا به خاطر بیماری یا بی‌اطلاعی از موضوع، حلال بوده باشد. رساله آموزشی.


              طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم روزه در صورت بیهوش بعد از انجام نیت [نیت روزه]

پرسش : چنانچه فردی قبل از اذان صبح نیت نماید و بعدا بیهوش شود و در اثناء روز به هوش آید، روزه ی او چه حکمی دارد؟
پاسخ : اگر پیش از اذان صبح نیّت روزه کند و بعد بیهوش یا مست شود و در بین روز به هوش آید در حالى که هیچ کار خلافى به جا نیاورده، احتیاط واجب آن است روزه آن روز را تمام کند و قضاى آن را هم به جا آورد.

وظيفه انسان مست پس از هوشيارى در مورد روزه [احکام روزه قضا]

پرسش : چنانچه روزه ی فرد به علّت مست شدن ترک شود، وظیفه ی او چیست؟

پاسخ : هرگاه به واسطه مستى روزه او ترک شده، باید قضا کند؛ هرچند مادّه مست کننده را از روى اشتباه و یا براى معالجه خورده باشد. بلکه اگر نیّت روزه را قبلًا کرده، بعد در حال مستى روزه را تمام کند بنابر احتیاط واجب باید قضا نماید.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزه کلید:  روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است روزه کسی که مست بوده است

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.