وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر

0

حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

آيت الله خامنه اي: هر يک از اقسام الکل که مست‌کننده و در اصل مايع باشد، بنا بر احتياط نجس‏ است.. ملاک نجاست الکل اين است که مست‌کننده و در اصل مايع باشد. 

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

۸پرسش: آیا همه انواع الکل پاک است؟

پاسخ: به نظر آیت الله سیستانی (دام ظله) همه انواع الکل پاک اند، اما خوردن آنها جایز نمی باشد .

۹پرسش: آیا الکل صنعتی هم همانند الکل خوراکی نجس است ؟ اگر نجس است پس تکلیف شربتهایی که در آن از الکل استفاده می شود چیست ؟
پاسخ: الکل کلاً پاک است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.


آیا اتانول که از انواع الکل هاست پاک و خوردن آن حلال است؟

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید؛ لطفا بفرمایید آیا اتانل که یکی از انواع الکل می باشد و در داروهای آشامیدنی مصرف گسترده ای دارد پاک می باشد و در صورتی که پاک باشد خوردن آن حلال می باشد؟ از عنایتی که مبذول خواهید فرمود قبلا تشکر می نمایم.

پاسخ

الکل‏ها به دو دسته کلى ‏تقسیم مى‏شوند:

یکى الکلى که از طریق صنایع نفت و پتروشیمى به ‏دست مى ‏آید و دیگر الکلى که از تقطیر بخارات شراب، حاصل‏ مى‏ شود. و چون اتانول از جمله الکلهای صنعتی است، مطالب مربوط به الکل صنعتی را مورد بررسی قرار می دهیم:

واقعیت این است که الکل صنعتى از لحاظ ماهیت‏ شیمیایى هیچ‏ تفاوتى با الکل تخمیرى نداشته هر دو از نوع الکل یک ظرفیتى نوع‏ اول به فرمول C2H5OH مى‏ باشند. منتها با این تفاوت که بر الکل صنعتى قطعا لفظ خمر صادق نیست. در حالى که الکل تخمیرى از آن‏ جهت که از تقطیر بخار خمر به دست آمده، احتمال آن مى‏ رود که ‏عنوان خمر بر آن صادق باشد.

مشهور فقیهان هر مایع مست کننده‏ اى را نجس مى‏ دانند. حال آیا الکل صنعتى مى‏تواند مصداقى از مایع مسکر بالاصالة باشد؟

طبق نظر مشهور فقیهان به نظر مى‏ رسد که الکل صنعتى را نمى ‏توان مصداق «مسکر» دانست هر چند ماده آن، عامل اصلى و مؤثر در مایعات مست کننده ‏است. و این نه به خاطر آن است که به الکل صنعتى مواد سمى و بدبوکننده هم چون متانول افزوده ‏اند بلکه بدین خاطر است که ‏غلظت الکل به قدرى بالاست که بر فرض که مواد افزودنى هم در آن‏ نباشد، باز هم نوشیدن آن به هر مقدار، باعث مسمومیت است. و لذا عرفا به این ماده، مسکر اطلاق نمى‏ کنند.

نظر مراجع معظم تقلید در خصوص مطلب فوق گویای همین مطلب است:

امام خمینی: الکل صنعتی که برای رنگ کردن درب و میز و صندلی و مانند اینها به کار می برند[۲] اگر انسان نداند از چیزی که[۳] مست کننده و روان است درست کرده اند، پاک می باشد.[۴]

زنجانی: اگر انسان نداند که مست کننده است یا نه، پاک است.

فاضل: مسأله – الکل سفید و طبی که الکل خالص می باشد و مصارف طبی دارد پاک می باشد. مگر اینکه از شراب و فقاع گرفته شده باشد که در این صورت نجس است. همچنین مواد پاک کننده دیگر که از مشتقات الکل است و در مراکز درمانی کاربرد دارد پاک می باشد.

همچنین الکل صنعتی که همان الکل سفید به اضافه مقداری مواد سمی است و کاربرد صنعتی دارد پاک می باشد. ادکلن و مواد صنعتی دیگر نیز که مشتمل بر الکل می باشد پاک است.

سیستانی: الکل؛ چه صنعتی، چه طبی، به تمامی اقسام پاک است.

مکارم: الکل طبی و صنعتی که انسان نمی داند از چیز مست کننده ی مایع گرفته شده پاک است، همچنین ادکلن و عطرها و داروهایی که با الکل طبی یا صنعتی مخلوط است.[۵] «همچنین» الکلهایی که ذاتا قابل شرب نیست یا جنبه ی سمی دارد، نجس نیست، ولی هرگاه آن را رقیق کنند و مشروب و مسکر باشد، نوشیدنش حرام است و احتیاطا حکم نجس دارد.[۶]

نتیجه آنکه الکلهایی نظیر اتانول و متانول که ذاتا جنبه ی سمی داشته و قابل شرب نیستند، پاک بوده و تا زمانی که رقیق نشده و مشروب و مسکر نباشند، نوشیدن این قسم الکل ها حرام نیز نمی باشد.

 • [۱] پایگاه اینترنتی حوزه، صفحه کتابخانه الکل و فراورده های آن
 • [۲] خوئی: تمام اقسامش پاک می باشد. (پایان مسأله).
 • [۳] بهجت: به تنهایی…
 • [۴] گلپایگانی، صافی: اگر انسان نداند که مست کننده است و یا نداند که آن را ابتدا از چیز مست کننده ی روان درست کرده اند پاک است. توضیح المسائل مراجع،ج اول، ص۸۰٫
 • [۵] همان، صص۸۰ و ۸۱٫
 • [۶] همان ، ص۸۱؛ توضیح المسائل مکارم، مسأله ۱۲۵٫(م:اسلام كوئست).

حتما بخوانيد

 1. حكم شرعي خوردن موادي با تركيب Sugar alcohol
 2. احکام مسکرات‏ و حكم انواع الكل
 3. داروهای الکل دار چه حكمي دارد
 4. آیا الکل اتیلیک نجس است
 5. احکام مسکرات و حكم انواع الكل
 6. حكم وجود درصدي الكل در مواد غذايي
 7. حكم خوردن الكل سفيد و الكل زرد
 8. آيا الكل صنعتي نجس است</liكليد: حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و عطر حكم الكل ، الکل صنعتى ، الكل دارو و 
نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.