وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آب نيسان در روايات

در روايات اهل البيت عليهم السلام خواص فراواني براي آب نيسان اشاره شده است و براي استفاده از آن آداب و اذكاري وارد شده، آثاري كه هم براي روح و هم براي جسم انسان شگفت انگيز است.

88

آب نيسان در روايات

فهرست این نوشتار:

آب نيسان در روايات

سوال: آب نیسان چیست و چه آداب و آثاری دارد:؟

پاسخ حجت الاسلام مهدی طاها

در روايات اهل البيت عليهم السلام خواص فراواني براي آب نيسان اشاره شده است و مومنین از دیرباز به این دستورالعمل توجه ویژه ای داشته اند.  براي استفاده از آن آداب و اذكاري وارد شده که دارای آثاریست كه هم براي روح و هم براي جسم انسان شگفت انگيز است. نيسان سي روز است و تقريبا از بيست و چهارم فروردين آغاز مي گردد و در اواخر اردیبهشت پایان می پذیرد.
. بر همين اساس قسمت عمده اي از آن در ارديبهشت ماه هر سال واقع مي شود. تلفظ درست نيسان همانا  « نَيْسَانَ» است.

   از رسول الله صلى الله عليه و آله وسلم روايت شده است كه آب باران پيش از آن كه به زمين برسد دواء است. «…روى عن رسول الله صلى الله عليه و آله انه قال: علمنى جبرئيل دواء، لايحتاج معه الى دواء فقيل يا رسول الله ما ذلك الدواء؟ قال يؤخذ ماء المطر قبل ان ينزل الى الارض يجعل فى اناء نظيف و يقرأ عليه الحمدلله الى آخرها سبعين مرة ثم يشرب منه قدحا بالغداة و قدحا بالعشى.

قال رسول الله صلى الله عليه وآله: و الذى بعثنى بالحق لنزعن (كذا لينزعن ظ) الله ذلك الداء من بدنه و عظامه و مخه و عروقه (بحار ط 1 ج 92 ص 15).

از رسول الله صلى الله عليه و آله روايت شده است كه فرمودند :

جبرئيل دوا و دارويي را به من ياد داده  كه با بودن آن به دارويي ديگر نياز نيست. (يعني آثار فراواني دارد).   – عرضه شد يا رسول الله اين دوا چيست؟
فرمودند آب باران را جمع مي كنيد قبل از آنكه به زمين برسد.

و آن را در ظرفي تمييز مي ريزيد و بر روي آن مي خوانيد الحمد لله الي آخرها هفتاد مرتبه ، پس از آن مي نوشي در هر صبح و شام به اندازه جرعه و قدحي. قسم به آن خدايي كه من را به حق مبعوث كرد اين دارو سبب مي شود كه مريضي از بدن و و استخوان و رگها و عروق؛ رخت بربندد.
و از اميرالمؤمنين عليه السلام روايت است كه: آب باران قريب العهد به عرش است.

… عن ابى عبدالله عليه السلام قال كان على عليه السلام يقوم فى المطر اول ما يمطر حتى يبتل رأسه و لحيته و ثيابه فقيل له يا اميرالمؤمنين الكن الكن فقال ان هذا ماء قريب العهد بالعرش.

شيوه امير المومنين علي عليه السلام در اولين باران (سال) كه مي باريد اين بود كه زير آن مي ايستادند تا سر و صورتشان خيس مي شد. به آن جناب عرض مي شد كه اي اميرالمومنين زير بنايي مسقف برويد. حضرت مي فرمودند« اين آبي است كه از نزديك عرش الهي آمده است. كافي (ط-دارالحديث)، ج15،ص544

.

.

طريق گرفتن آب نيسان طبق دستور ملا احمد نراقي

براي تهيه اين آب دستورالعمل هاي مختلفي گفته شده است که یکی از بهترین و جامعترین این نقل ها توسط مرحوم ملا احمد نراقي در كتابش آمده که برای شما در اینجا نقل می کنیم. لازم به ذکر است که تصحیح این کتاب توسط علامه حسن زاده آملی است که اعتماد به این نسخه را دو چندان می کند.

« طريق گرفتن آب نيسان: در ماه نيسان رومى مى‏گيرى آب باران را پيش از آن كه به زمين برسد و هر يك از سوره حمد و آية الكرسى و قل يا أيها الكافرون و سبح اسم ربك الاعلى و معوذتين و قل هو الله أحد را هفتاد مرتبه مى‏خوانى و هر يك از لا إله إلا الله و الله اكبر و اللهم صل على محمد و آل محمد هفتاد مرتبه مى‏گوئى و هفت روز صبح و پسين از آن مى‏آشامد هر ناخوشى كه باشد خداوند عالم شفا مى‏دهد، و هر گاه در چشم چكانند ناخوشى چشم را زائل كند.
و اگر محبوس بياشامد خلاص شود، و وسوسه دل ببرد و عداوت و بدگوئى مردم را نسبت بآشامنده زائل نمايد، و اول نيسان ماه رومى در اين اوقات تقربياً بيست و چهارم نوروز است و نيسان سى روز است».

 • خزائن علامه نراقي، ص 231-با تصحيح علامه حسن زاده آملي.

بنابر اين اينگونه شد كه سوره هاي زير هر كدام جداگانه 70مرتبه خوانده شود:
1ـ سوره مباركه حمد.
2ـ آیة الکرسى. (آيه 255 تا257 سوره مباركه بقره)
3ـ سوره مباركه الکافرون.
4ـ سوره مباركه الاعلى.
5ـ سوره مباركه الفلق.
6ـ سوره مباركه النّاس.
7ـ سوره مباركه توحيد

و همچنين اذكار زير را هفتاد مرتبه بايد برآب جمع آوري شده خواند.
1ـ لا اله الاّ اللّه.
2ـ اللّه اکبر.
3ـ اللّهم صلّ على محمّد و آل محمّد.
4ـ سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الاّ اللّه و اللّه اکبر.

از مطلب بالا و رواياتي كه در ادامه مطرح مي شود بخوبي اهميت و تاثير اين دستورالعمل بر جسم و روح بیان شده است. لازم است دقت شود در مناطقي كه آلودگي هوا دارند، اين امر نيازمند رعايت موارد بهداشتي مي باشد؛ لذا خوبست صبر شود تا از بارندگي مدت زماني بگذرد یا از مناطقی که آلودگی هوا نیست اقدام به جمع آوری آب باران نمایند. ضمنا می توان این آب را جوشاند و سپس استفاده کرد.

…………………………………………………………………..

ماه نيسان دقيقا چه تاريخ و زماني است؟

«ماه نیسان ماه هفتم از ماه‏های سریانی و ماه اول در تقویم یهودی و ماه چهارم در تقویم رومی که اکنون در بلاد عربی به جای ماه آوریل به کار می‏رود(1). در لغت نامه دهخدا آمده که نیسان ماه هفتم از سال سریانی میان آذار و ایاز و ماه دوم بهار است که مطابق اردیبهشت فارسی و ثور عربی و تقریبا مطابق است با آوریل فرانسوی و آن 30 روز است(2).

از این تعریف بر می آید که سال رومی و سریانی، سال شمسی است و بر مبنای حرکت خورشید است و از این رو مطابقت همیشگی وجود دارد.

بنا بر آنچه در کتاب بحارالانوار آمده سال رومی مانند سال سلجوقی ملکشاهی(همین سال و ماه های امروزی ما ایرانیان)شمسی است و بدین جهت با هم مطابق دارد.(3)

در طب الرضا آمده که دومین ماه سال رومی نیسان است که بعد از آزار واقع می شود. آزار 31 روز است و از هفت روز مانده به نوروز شروع می شود پس روز 25 اردیبهشت شروع ماه نیسان است و در ویژگی های آن نوشته:

نیسان سى روز است، در این ماه روزها بلند مى‏شود، مزاج فصل بهار در آن نیرومند مى‏ شود، خون به جنبش مى ‏آید، بادهاى شرقى در آن وزیدن می گیرد.(4)

البته در مقدار سال اختلافی هست، چون دقیق گردش خورشید 365 روز و یک چهارم است. بعضی از تقویم ها مثل “فارس قدیم” این یک چهارم را جمع کرده و بعد از گذشت هر 120 سال، سال 121 را سیزده ماهی قرار می دادند . در تقویم ملکشاهی که امروز در ایران جاری است، این یک چهارم را در هر چهار سال یک بار جمع کردند و در آن اسفند را سی روز شمردند.

در ماه رومی سال 366 روز حساب شده (5) و بدین جهت یک تغییر کمی با سال ملکشاهی پیدا می کند که با توجه به رعایت کبیسه در تقویم ملکشاهی، این تغییر در هر چهار سال تکرار شده و مطابقت کلی به هم نمی خورد. بدین جهت ماه نیسان همیشه با ماه دوم یعنی اردیبهشت مطابق می شود، البته با کمی پس و پیش».

1.مصاحب غلامحسین و… ، دائره المعارف بزرگ فارسی، اول ، تهران ، شرکت سهامی افست ، 1345ش ، ج 3، ص 3097.
2. دهخدا ، لغت نامه ، اول ، تهران ، دانشگاه تهران ، 1372 ش ، ج 14، ص 20286.
3.مجلسی ،بحار الانوار، هشتم ، بیروت ، الوفا ف 1403 ق ، ج55،ص348.
4. طب الرضا(طب و بهداشت از امام رضا ) ص 51.
5. همان؛ شیخ عباس قمی ، مفاتیح الجنان ، ص 385. آخر باب دوم مفاتیح ، اعمال نوروز و ماه های رومی،برگرفته از: pasokhgoo.ir

تبصره:

تاریخ شروع و گرفتن آب باران طبق متن كتاب خزائن از بيست و چهار فروردين ماه هر سال است تا اواخر اردیبهشت، البته توصیه می کنیم چون ماه نيسان با ارديبهشت ماه تقارن دقیق تری دارد،خوبست كه در اين ماه اين اعمال انجام شود.

نيسان در روايات

مرحوم علامه بزرگوار جناب مجلسي عليه الرحمه در آثار خود چندين مرتبه روايات مربوط به اين عمل را مطرح كرده اند مثلا در كتاب: بحار الانوار، ج63.ص 476. باب 3 و ترجمه همين كتاب يعني آسمان و جهان، ج 10 ص444 باب فضل آب باران نيسان و كيفيت گرفتن و نوشيدن آن. و در كتاب زاد المعاد ص328، الفصل الثامن في اعمال الاشهر الروميه.

 در برخي از روايات مطرح شده آمده كه سوره مباركه قدر 100 مرتبه خوانده شود اما چون راوي آن عبدالله بن عمر مي باشد داراي ضعف سند مي باشد و نمي توان به آن عمل كرد.
مرحوم علامه مجلسي روايتي را ذكر مي كنند و آن را معتبر مي خوانند:

و في حديث معتبر عن الامام أَمِیرُ الْمُومِنِینَ (ع): اشْرَبُوا مَاءَ السَّمَاءِ فَإِنَّهُ یُطَهِّرُ الْبَدَنَ وَ یَدْفَعُ آلامكم (الاسْقَامَ) كما َقالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ” وَ يُنَزِّلُ عَلَيْکُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً لِيُطَهِّرَکُمْ بِهِ وَ يُذْهِبَ عَنْکُمْ رِجْزَ الشَّيْطانِ وَ لِيَرْبِطَ عَلي‏ قُلُوبِکُمْ وَ يُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدامَ. انفال 11/ زاد المعاد،ص 331.

آب باران آسمان را بنوشيد زيرا سبب مشود كه بدن پاك (و تندرست) گردد و بيماري ها و رنجها از آن دور گردد. همانطور كه خداوند متعال در قرآن مي فرمايد:« …و آبی از آسمان برایتان فرستاد ، تا شما را با آن پاک کند و پلیدی شیطان را از شما دور سازد و دلهایتان را محکم ، و گامها را با آن استوار دارد! »

از اين روايت استفاده مي شود كه نوشيدن خود آب باران موضوعيت دارد و براي بدن آثاري را در برخواهد داشت. آثاري همچو پاكي و تندرستي. اما بهترين اثر را مي توان با روايات ديگر دانست كه همين زمان ماه نيسان را با آداب و اذكارش معرفي كرده اند.

علامه مجلسي در ادامه مي فرمايد: و في عمل نيسان الأفضل لو تقرأ السور جماعيا بأن يقرأ كل واحد مجموع تلك السور و الأذكار سبعين مرة، ففائدتها لمن يقرأها أعظم و ثوابها أكثر. و في هذه السنين ندخل نيسان بعد مضي ثلاثة و عشرين يوما من يوم النيروز تقريبا. زاد المعاد، صفحة331

« در عمل مربوط به آب نیسان بهتر آن است که اگر به صورت دسته جمعى مى خوانند، هر یک از افراد، مجموع آن سوره ها و اذکار را هفتاد مرتبه بخوانند (یعنى مى توانند آن را میان خود تقسیم نمایند و هر کدام سوره اى را هفتاد بار بخواند ولى بهتر است هر یک از آنها، مجموع آن سوره ها و اذکار را هفتاد مرتبه بخواند). در اين زمان ماه نيسان تقريبا بعد از بيست و سه روز از نوروز آغاز مي گردد».

.

.

آثار و خواص شگفت انگيز آب نيسان در مفاتیح الجنان

 آداب گرفتن آب نیسان وخواص آن

شيخ عباس قمي در مفاتيح الجنان آورده است كه: «… سيد جليل على بن طاووس(ره)روايت‏ كرده:

روزى جمعى از اصحاب نشسته بودند،رسول خدا صلى اللّه عليه و آله وارد شد و به ايشان سلام كرد،و اصحاب جواب سلام ايشان را گفتند حضرت فرمودند:آيا مى‏خواهيد دوايى را كه جبرييل به من تعليم داد كه نيازمند دواى پزشكان نباشم به شما تعليم دهم؟

امير المؤمنين عليه السّلام‏ و سلمان و ديگران پرسيدند آن دوا چيست؟

حضرت به امير المؤمنين عليه السّلام خطاب فرمودند كه در ماه نيسان رومى آب باران را مى ‏گيرى و هر كدام از سوره‏هاى فاتحه الكتاب و آية الكرسى،و توحيد و فلق،و ناس،و كافرون را هفتاد مرتبه‏ مى‏خوانى،و در روايت ديگر سوره قدر را نيز هفتاد مرتبه،و هفتاد مرتبه اللّه اكبر،و هفتاد مرتبه لا اله الا اللّه گفته‏ و هفتاد مرتبه صلوات مى‏فرستى،آنگاه هفت روز در بامداد و شامگاه از آن آب مى‏ آشامى،به حق خدايى كه مرا به راستى‏ به رسالت بر خلق برانگيخت سوگند ياد مى‏ كنم،كه جبرييل گفت:

خدا از كسى‏ كه اين آب را مى ‏آشامد،بر مى‏ دارد هر دردى را كه در بدنش باشد، و به او عافيت بخشد،و دردها را از تن‏ و استخوان‏هاى او بيرون كند،و اگر در لوح دردى براى او مقدر شده باشد محو مى‏كند.

و به حق پروردگارى كه مرا به حق فرستاده،اگر فرزند نداشته باشد،و فرزند بخواهد،آب نيسان را به آن نيّت بياشامد به او فرزند روزى شود،و اگر زن عقيم باشد،با نيّت از اين آب بياشامد،از او فرزند پديد آيد،و اگر مرد و زن پسر يا دختر خواهند،از آن آب بياشامند مقصود ايشان حاصل گردد. چنان‏كه حق تعالى مى‏فرمايد:

«يَهَبُ لِمَنْ يَشَاءُ إِنَاثا وَ يَهَبُ لِمَنْ يَشَاءُ الذُّكُورَ أَوْ يُزَوِّجُهُمْ ذُكْرَانا وَ إِنَاثا وَ يَجْعَلُ مَنْ يَشَاءُ عَقِيما » خدا هركه را بخواهد دختران و هركه را بخواهد پسرانى مى‏ بخشد،يا پسران و دختران به ايشان عطا مى‏كند و هركه را بخواهد نازا قرار دهد.

سپس فرمود:

اگر كسى درد سر داشته باشد،از اين آب بياشامد به قدرت حق درد سر او آرام شود، و اگر درد چشم داشته باشد،و در چشمهاى خود قطره‏اى از اين آب بريزد،و چشمهاى خود را با آن بشويد،و از آن بياشامد، به اذن خدا شفا يابد،و آشاميدن از اين آب بن دندانها را محكم كند،ودهان را خوشبو نمايد،و لعاب بن دندانها،و بلغم‏ را كم كن، و به سبب خوردن و آشاميدن تخمه و امتلاء نگيرد،و از بادهاى قولنج و غير آن اذيّت نشود،و به درد پشت و درد شكم مبتلا نگردد،و از زكام آزار نكشد،و دچار درد دندان نشود،و درد معده و انگل معده را زايل كند،و نيازمند به حجامت‏ نشود،و از بيمارى بواسير، و خارش بدن، و آبله و ديوانگى و پيسى و رعاف و استفراغ نجات يابد،و كور و لال و كر و زمين‏گير نشود،و آب سياه در ديده‏اش نيايد، و دردى كه موجب افطار روزه و نقصان نمازش گردد عارض او نشود، و از وسوسه‏هاى جنيّان و شياطين گزندى نبيند.

آنگاه رسول خدا فرمود:

جبرييل گفت: هركه از اين آب بياشامد،و به همه دردهايى كه در مردم است مبتلا باشد،موجب شفاى او از تمام آنها گردد،و نيز گفت:

به حق خدايى يكه تو را به راستى فرستاده،هركه‏ حكمت بر زبان او جارى كند،و دلش را از فهم و بينايى پر كند،و از كرامتهايش به او عطا فرمايد،آنچه به احدى از عالميان عطا نكرده،و هزار آمرزش رحمت بر او فرستد،و غشّ و خيانت و غيبت و حسد و ستم و كبر و بخل و حرص و غضب را از دل‏ او بركند،و از عداوت و دشمنى مردم و بدگويى ايشان نجات يابد. و موجب شفاى همه بيماريهاى او شود.

مؤلّف گويد:

اين روايت مشهور درباره آثار آب نيسان به عبد اللّه بن عمر منتهى مى‏ شود،و به اين خاطر سندش ضعيف است، و فقير به خطر شيخ شهيد ديدم،كه اين روايت را، از حضرت صادق عليه السّلام با همين خواصّ و سوره روايت كرده، ولى آيات و اذكار به اين طريق نقل شده كه بر آب نيسان مى‏خوانى:

«فاتحه الكتاب»و«آية الكرسى»و قل يا ايها الكافرون و سبّح اسم ربّك الاعلى «قل اعوذ بربّ الفلق» «قل اعوذ بربّ الناس» و «قل هو اللّه احد» هر يك را هفتاد مرتبه،و مى‏گويى:هفتاد مرتبه«لا اله الاّ اللّه» و هفتاد مرتبه«اللّه اكبر»و هفتاد مرتبه:«اللّهم صلى على محمّد و ال محمّد»و هفتاد مرتبه«سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الاّ اللّه و اللّه اكبر» .

و در خواص آن آمده كه اگر در زندان باشد،و از آن بياشامد،از حبس نجات يابد،و سردى بر طبع او غالب نگردد،و اكثر آن‏ خواص كه بيان شد،

در اين روايت نيز آمده،و آب باران مطلقا مبارك است و منفعت دارد، خواه در نيسان و خواه در غير آن،چنان‏كه در حديث معتبر از حضر امير المؤمنين عليه السّلام آمده:بياشاميد آب آسمان را كه پاك كننده بدن شماست،و دردها را دفع‏ مى‏كند،چنان‏كه حق تعالى مى‏فرمايد:

وَ يُنَزِّلُ عَلَيْكُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً لِيُطَهِّرَكُمْ بِهِ وَ يُذْهِبَ عَنْكُمْ رِجْزَ الشَّيْطَانِ وَ لِيَرْبِطَ عَلَى قُلُوبِكُمْ وَ يُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدَامَ .
خدا بر شما از آسمان آبى فرو مى‏فرستد،براى آنكه شما را به آن پاك گرداند،و از شما وسوسه شيطان را برگيرد،و دلهاى شما را محكم نمايد،و قدمهاى شما را با آن ثابت گرداند.

و در انجام برنامه نيسان بهتر آن است كه اگر جمعى بخوانند، هركدام مجموع‏ آن سوره ‏ها و اذكار را هفتاد مرتبه بخوانند، و براى آنها كه مى‏خوانند فايده‏اش عظيم‏تر،و ثوابش بيشتر است،و در اين سالها پس از بيست‏ وسه روز كه از نوروز بگذرد،تقريبا داخل نيسان ماه رومى مى‏ شوند،و ما نيسان سى روز است.

و از حضرت صادق عليه السّلام‏ منقول است كه در هفتم حزيران،حتما حجامت كن،و اگر ميّسر نشود در چهاردهم،و اول حزيران تقريبا هشتادوچهارم نوروز است‏ و آن نيز سى روز است،و حزيران ماه نحسى است، چنان‏كه در حديث معتبر نقل شده خدمت امام صادق عليه السّلام ماه حزيران ذكر شد،حضرت فرمود:

اين ماه ماهى است كه در آن حضرت موسى بر بنى اسراييل نفرين كرد،و در يك شبانه روز سيصد هزار نفر از ايشان از بين رفتند. باز به سند معتبر از آن حضرت نقل شده:خداى تعالى اجل‏ها را در ماه حزيران نزديك مى‏ كند، يعنى مرگ در آن بسيار است،و آگاه باش ماههاى رومى بنايش بر حركت زمين به دور خورشيد است و عدد آنها دوازده ماه‏ است به اين ترتيب:

تشرين اول-تشرين آخر،كانون اول-كانون آخر،شباط،آذار،نيسان،ايار،حزيران،تموز آب،ايلول و چهار ماه را سى روز مى‏گيرند،كه تشرين آخر و نيسان و حزيران و ايلولند،و هفت ماه ديگر غير شباط را سى‏ و يك روز مى‏ گيرند و شباط را در سه سال متوالى بيست‏ وهشت مى‏گيرند،در سال چهارم كه سال كبيسه ايشان است بيست‏و نه روز مى‏گيرند و سال ايشان سيصد وشصت‏ وپنج روز و يك چهارم روز است،و تشرين اول كه اول سال ايشان است‏ در اين سالها موافق نوزده درجه ميزان است،و تفصيلش در كتاب«بحار الانوار»مذكور است و چون اين ماهها در احاديث‏ آمده در اينجا كوتاه و مختصر ايراد كرديم انتهى.

تبصره:

لازم به ذكر است كه برخي از خواص گفته شده و ظهور كامل اين آثار براي كسي خواهد بود كه با اعتقاد كامل و باشرايط اين سوره ها و اذكار را بخواند و از رجس و ناپاكي و نفاق اخلاقي، قلبش تهي باشد.

حتما بخوانيد

 1. پژوهشي پيرامون قمر در عقرب
 2. دعاي شرف شمس
 3. ختم سوره واقعه در روز دوشنبه اول ماه
 4. ذکر یونسیه و دستور آیت الله ملکی تبریزی
 5. احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام
 6. محاسبه سن تکلیف و نشانه های بلوغ 
 7. برای پسر یا دختر شدن جنین چه باید کرد

كليد: آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسانآب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات خواص آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات آب نيسان در روايات مان گرفتن و جمع آوری آب نیسان    روش تهیه آب نیسان,خواص آب نیسان,فواید آب نیسان,خوردن آب نیسان,نیسان آب تموز,باران نیسا جیست,آب نيسان ، خواص آب نیسان ، آب نیسان چیست.  آب نیسان,خواص و تهیه آب نیسان  آب نيسان چيست؟ وچگونگی تهیه(گرفتن)آب نیسان آب نیسان چیست  اثرات آب باران نیسان اعمال ماههاى رومى و در بیان خواص آب نيسان زمان استفاده از آب “نیسان”  زمان جمع آوری آب نیسان زمان بارش آب نیسان چه وقت است؟  آب نیسان بنوشید آموزش آب نیسان، چه موقعی از باران است و چه دعایی باید بر آن روش تهیه آب نیسان خواص آب نیسان چه قدر مستند است ؟ آب نیسان چیست آب نیسان چیست چگونه می توانیم آب نیسان تهیه کنیم یا به عبارت دیگر زمان آب نیسان چیست در این روزها آب نیسان را از دست ندهید خواص آب نیسان  آداب گرفتن آب نیسان وخواص آن – متن و

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

88 نظرات
 1. کمال ربّانی می گوید

  ســـلام : لطفاً یه کارشناس مذهبی جواب بددده … آیا میشه برای زیاد شدن و استفادهٔ افراد بیشـتر ، آب نیسانی که گرفته شده و سوره ها و اذکار و غیره روی آن خوانده شده را با آب معمولی ترکیب کرد …؟!؟
  ( کمال ربّانی )

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. دهقان می گوید

  با عرض سلام و آرزوی توفیقات روز افزون
  آب نیسان اگر در ماههای دیگر هم مصرف بشه همین خواص رو داره؟ متشکرم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توان در طول سال استفاده کنید و مانعی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. دهقان می گوید

  باعرض سلام و تشکر
  روز ۲۳ اردیبهشت ماه نیسان تمام شده یا روز آخر ماه نیسان محسوب میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تاریخ دقیقی برای پایان آن نیست، برخی تا آخر اردیبهشت و برخی تا ۲۴ اردیبهشت را مطرح می کنند، خوبست قبل از این روزها آب جمع شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. الهه آل داوود می گوید

  سلام علیکم
  سوالی ازبنده پرسیده شده به این مضمون
  ارتباط آیه ۱۱سوره انفال (که درمورد آبنیسان به این آیه استنادمیشود )رابا آب بارانی که ذرات معلق وسرب در آن وجود دارد وبا جوشاندن هم برطرف میشود را نمی فهمم به نظرم عجیب است درقدیم تصور براین بود که آب باران ازملکوت فرستادهمیشود ونمیدانستند که باران از ابری که فاصله زیادی با زمین ندارد میبارد نجات انسان درعمل به قرآن است اگر ده مرتبه سوره ای رابخوانم که معنای آنرانمیدانم وبه آب بدمم چه نتیجه ای خواهد داشت

  جوابهایی درذهن دارم اما جوابی قانع کننده ومستدل لازم دارم
  متشکرم موفق باشید
  اگرامکان دارد جواب به ایمیل ارسال شود

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دقت کنید در قدیم هم می دانستند که آب باران از همین ابر هاست، و تغییرات جوی را برای کشاورزی یا سایر امور با همین ابر ها و اوضاع جوی تنظیم می کردند.
   ثانیا: وَإِنْ مِنْ شَيْءٍ إِلَّا عِنْدَنَا خَزَائِنُهُ ، تمام امور مادی یک ارتباطی با ملکوت دارند، آب باران در این زمان ارتباطی با همان جنبه ملکوتی دارد، بر فرض هم که شما این آب را مادی تصور کنید، تلاوت قرآن کریم بر آب باران هست که آثار خاصی به این آب می دهد که اهل البیت آن را برای ما مطرح کرده اند.
   درباره کعبه هم فرموده اند که این خانه که از چوب و سنگ مادی هست و ارزشمند است ملکوتی دارد که تا عرش کشیده شده است و ملائکه آن را طواف می کنند، شاید چون چشم ملکوتی ما باز نیست حقایق را نمی بینم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. ایمانی می گوید

  با سلام خدمت شما آیا میشه که کل هفتاد مرتبه هر یک از اذکار رو مثلا سوره حمد رو یکجا خوند بعد روی آب فوت کنیم یا اینکه حتما آب باید جلوی رویمان باشد و سوره ها رو بخونیم وبا هر یک سوره یکبار روی اون فوت کنیم یا اینکه هر موقع هفتاد مرتبه از یک ذکر رو خوندیم بریم روش فوت کنیم اگه لطف کنید واضح توضیح بدین نحوه خواندن اذکار رو ممنون میشم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دمیدن در آب لازم نیست اما خوب هست. آنچه مهم هست این است که آب در زمانی که مشغول اذکار هستید در کنار شما باشد، تا از آثار اذکار تاثیر بگیرد، در انتها هم خوب است که بر آب بدمید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. ابوالفضل می گوید

  سلام؛ حاج آقا منظورتون از اینکه “اگر دسته جمعی میخوانند بهتر است هر کدام از آنها مجموع آن سور و اذکار را ۷۰ بار بخوانند ” چیه؟
  آیا منظور اینه که شخص اول سوره ها و اذکار را جمعا ۷۰ بار بخواند که در اینصورت کل دستورو یکنفر خونده تمومشده یا منظور اینه که شخص اول سور و اذکار رو به ترتیب هر کدام را یکبار بخواند و نفر دوم هم سور و اذکار را به ترتیب یکبار بخواند و بهمین ترتیب بخوانند و آنقدر به این شکل عمل کنند که هر کدام از سور و اذکار ۷۰ مرتبه خوانده شود؟ لطفا شفاف و دقیق توضیح بدید باتشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   توصیه این هست که جمعی همه با هم هر کدام تمام اذکار را بخواند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. ریحانه می گوید

  با سلام
  اول اب نیسان رو بجوشینم بعد دعا خوانده شود یا اول دعا خوانده شود بعد اب رو بجوشانیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هیچ فرقی نمی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. علی می گوید

  سلام؛ آب تهيه شده به اين روش را آيا طبق روايت در ماه رمضان، يک روزه دار هم مي تواند هفت صبح و شام استفاده کند يا بايد در ماههای دیگر استفاده کند. متشکرم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بدیهی است که در ماه رمضان نمی توان میل کرد!. قبل از اذان صبح و بعد از افطار اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. فاطمه می گوید

  سلام.آیاسوره های وارد شده در مورد آب نیسان را باید حتما‌‌ در ماه نیسان برآب باران بخوانیم یا می‌توان آن ها را در غیر ماه نیسان بر آب باران بخوانیم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بهتر این هست که در همین ایام که گرفته می شود بخوانند. اما اگر بعد از ایام هم بخوانند ظاهرا همان آثار را دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. محسن می گوید

  سلام و عرض ادب….ببخشید موقع خوندن ذکرها باید آبو بزاریم جلومون و بخونیم فوت کنیم روش؟
  اگه خودمون نتونیم باتوجه بخونیم میشه بدیم کسی ک باتوجه میخونه بخونه؟ اینجوری تاثیرش بیشتر میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دمیدن در آب پس از اذکار خوب است و اگر در محل ذکر هم باشد خوبست.
   اگر دیگری هم بخواند اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. شیخمحمدی می گوید

  من آب نیسان رو جمع کردم اولش کم بود و دعاها رو شروع کردم و بهش دمیدم و بعد مقدار آب نیسان زیادتری جمع کردم آیادعا های رو که خوندم برای همه کافی یا جدا باید برای بقیع آب که جمع کردم دعاها روبخونم ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید مخلوط کنید و مانعی نیست. و همان یک دعا کفایت می کند. هر چند بهتر است که آن آبی که دعا خوانده اید را نگه دارید و بدون اینکه چیزی به آن اضافه کنید استفاده نمایید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 12. زین العابدین ساور می گوید

  با سلام خدمت شما بزرگوار :
  من کتاب علامه احمد نراقی را خواندم مطالبی که در ارتباط با نحوه خواندن آیات و ادعیه آب نیسان گفته با آن چیزی که شما در بالا نوشتین کمی تفاوت دارد .
  بطور مثال ایشان در کتاب خزائن لااله الا الله و الله اکبر و اللهم صل علی محمد و آل محمد رو هم گفتن که شما دربالا به آن اشاره نکردین .
  جهت روشن شدن بنده در این مورد توضیح دهید .
  ممنون و التماس دعا

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در قسمت دوم بیان شده است که این ذکر هفتاد مرتبه باید گفته شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید من آب باران ۲۴ گرفتم بنظرتون درسته. بعد از همون هم بارون نبارید
  آیت الکرسی باید از چه آیه ای شروع تا چه آیه ای ختم کنیم
  باید کل سورها با هم یک روز بخوانیم یا میشه کم کم خوند چون هفتاد مرتبه سر درد میگیرم چون چند تا سوره خوندم پشت سر هم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نيسان سي روز است و تقريبا از بيست و چهارم فروردين آغاز مي گردد و در اواخر اردیبهشت پایان می پذیرد.
   آیة الکرسى. (آيه ۲۵۵ تا۲۵۷ سوره مباركه بقره) است.
   می توانید با فاصله هم سور را بخوانید هرچند بهتر است یکباره بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. aylin می گوید

  سلام خسته نباشید من آب نیسان گرفتم و دعاها رو روش خوندم اما بعضی سوره ها رو دقیقا نمیدونم ۷۰ تا خوندم یا نه شک پیدا کردم خیلی هم زحمت کشیدم خواستم بپرسم اشکال داره یا نه چون روی تسبیح مشخص کرده بودم و اواخر فهمیدم دو سه تا از مهرههای تسبیح جابجا شده چیکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید به قصد رجا چند بار دیگر بخوانید که جبران کننده آن مقدار که خوانده نشده باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. مینا می گوید

  باسلام.خواستم بپرسم هزینه نقدی کفاره روزه سال قبل که باید امسال قبل از ماه مبارک رمضان پرداخت شود ومتعلق به فردمریضی میباشد که از لحاظ شرع نتوانسته روزه بگیرد اکنون باید چه مبلغی بپردازد.ممنون میشم پاسخ دهید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   کفاره یک روز قضای روزه عذر معادل قیمت ۷۵۰ گرم نان، آرد یا برنج و مانند آن است. در شهری که هستید می توانید سوال کنید و مطابق همان پرداخت نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. مینا می گوید

  سوال دیگر اینکه از اب نیسان سال قبل که با اب نیسان امسال مخلوط گردد ایا این اب بهتر وبرتراست ودرمانیتر است یا باید مخلوط نشود وهر سال اب نیسان جدید فقط درمانی است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   فرقی بین آب سال قبل و امسال نیست.
   هر چقدر با اخلاص و توجه خوانده شود آثار آن بیشتر است.
   مخلوط کردن آنچه از سال قبل با امسال است اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لگل الخیر

 17. مینا می گوید

  باسلام خدمت شما بزرگوار سوال من اینه که آیا بارانی که در زمان نیسان باریده وبهمراه تگرگ باریده وجمع اوری شده رامیتوان اعمال نیسان رابران اعمال کردیا فقط باید خالص وبدون تگرگ باشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید استفاده کنید و اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. الناز می گوید

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
  این آب جوشانده شود اشکالی ندارد؟
  این آب مثلا روز ۲۴ فروردین فقط یکروز جمع شود یا باید در طول ۳۰ روز جمع شود؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جوشاندن آب اشکالی ندارد.
   در یک روز جمع کنید کافی است و نیازی نیست در طول چند روز باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. محمد می گوید

  باسلام وتشکر

 20. سمیه می گوید

  باسلام. چند نوبت باید خورده بشه؟یعتی چندتا صبح و شام؟
  اگر برای اعضای خانواده داخل قوری بریزیم‌و با اب مخلوط بشه و روزی د‌وبار همراه چای‌مصرف بشه همون اثار رو داره؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   یکبار هم از این آب آشامیده بشود کافی است. هر چند بهتر است بیش از یکبار در طول چند روز باشد. در هر حال یکبار کافی است و آثار را دارد.
   مخلوط کردن و خوردن سایر اعضا اشکالی ندارد و آثار را دارد انشاالله.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. باران می گوید

  ببخشید یه سوال دیگه هم دارم
  ما قصد بچه دار شدن داریم و به نیت سالم بودن بچه میخوایم اب نیسان رو بخوریم
  باید زن و شوهر باهم اب نیسان بخورن
  یا مثلا فقط همسرم بخوره کافیه ؟
  اخه من فراموشکارم و گاهی نمیخورم ولی همسرم سروقت میخوره

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر دو بخورید خوب است، و بهتر این هست که قرآن و ادعیه را زیاد بخوایند.
   یعنی هیچ چیز در نفس پدر و مادر مثل قرآن ایجاد نورانیت نمی کند.
   عادت کنید قبل و بعد از بارداری و حتی دوران شیردهی هر روز یک بار سوره یس بخوانید، آثار بسیار زیادی در مادر و بچه دارد.
   علاوه بر این درآمد پاک و حلال، به همراه دوری از گناهان چشم و گوش مثل فیلمها و موسیقی بسیار تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. باران می گوید

  سلام ..امیدوارم ب سوالم جواب بدید
  من از کسی اب نیسان رو گرفتم ..ب من گفتن یه مدتوهفت روز صبح بعد اذان و بعدازظهر قبل غروب افتاب باید اب رو بخوری
  اما من بعد از چند روز استفاده؛ اامروز یادم رفت قبل غروب افتاب بخورم و نیم ساعت بعد از اذان مغرب خوردم
  ایا باید از اول دوره رو شروع کنم ؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همانطور ه در روایت آمده عمل کنید، چیزی از خودتان یا دیگری اضافه نکنید. کسی هم که به ما گفته هفت روز بدون سند و دلیل گفته است!.
   در هر حال هر زمان که خوردید اشکال ندارد و دارای آثار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. کبری می گوید

  سلام من یک سفره ی دو یا سه متری از این سفره های یک بار مصرف را با گیر ه لباس به دوتا بند لباس روی پشت بام وصل کردم وسط سفره را یک سوراخ گذاشتم یک سطل بزرگ گذاشتم زیر سوراخ وقتی باران داخل سفره می ریزد از سوراخ وسط خارج وداخل سطل می ریزد بعد اب را از یک پارچه عبور دادم وجوشاندم با این روش تا ده کیلو اب جمع میشه بعضی وقت ها که باد هم بوزد خودم میروم زیر سفره با دست سفره را می گیرم تا اب هدایت بشه به وسط سفره خیلی راحت

 24. mustafa می گوید

  سلام.امروز ۶خرداده بارون میاد الان بگیرم اب بارون اب نیسان است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تا اواخر اردیبهشت می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. M می گوید

  سلام ببخشید سوره هایی که باید خوانده شود،طبق روایت امام صادق (ع) باشد بهتر است یا طبق روایت پیامبر؟؟؟چون خواصی که در روایت پیامبر گفته شده بیشتر است ولی گفته شده که روایت ضعیف تری است!
  درمورد درمان پیسی به جز اشامیدن اب نیسان چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟
  سپاس از پاسخ گویی

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همان قسمتی از متن نوشتار که برای ملا احمد نراقی هست را انجام بدهید.
   درباره پیسی هم باید با یک پزشک متخصص پوست هم مشورت کنید، یا کسی که در زمینه طب سنتی کار کرده باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. محمد می گوید

  سلام.خسته نباشید
  آیا میشه آب نیسان دعا خونده شده رو با آب معمولی قاطی کرد تا بیشتر بشه و به اعضای خونواده داد؟
  زمان دقیق شام از کی تا کی هستش؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله هیچ مشکلی ندارد، و منظر از شام شب هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. معصومه می گوید

  سلام اگر موقع خوندن ذکر ها غسلی بر گردنمون باشه ایا مشکلی داره؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بهتر است غسل کرده و مشغول اذکار شوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. هانیه می گوید

  سلام
  چند روز پیش در بهار برف اومد من هم از روی برف برداشتم به نیت آب نسیان آیا این آب درست است? روز اول اردیبهشت بود

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برف صحیح نیست. باید آب باران باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. مستاجر خدا می گوید

  بنده آب نیسان را گرفته ام
  اما این آب کثیفه
  چجوری میتونم این آب را تمیزش کنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توانید از مناطقی که هوای بهتری دارند این آب را تهیه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  سوالی داشتم
  میخواستم بدونم اگه من اب بارون رو از لوله ناودون جمع اوری کنم درسته
  یا اینکه ظرفی زیر آسمون بزارم جمع کنم
  با سپاس?

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هیچ فرقی نمی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. ناشناس می گوید

  سلام و عرض ادب ؛ بنده روز ۲۳ آب جمع کردم( ظاهرا فرمایش کردین که ۲۳ به بعد زمان آب نیسان هست) دو روز بعد بازهم بارون اومد الحمدلله؛ و باز هم اضافه به اب قبلی کردم هنوز قرآن نخوندم روش اینکه آب قاطی شده اشکالی نداره یا صبر کنم که دوباره بارون بیاد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مخلوط شدنش هیچ اشکالی ندارد، دعا را بخوانید و اعمال را انجام بدهید، و در طول سال می توانید به صورت فریز شده نگه داری کنید و بعدها کم کم این آب رو با آب بیشتر مخلوط کنید و اعضای خانواده میل نمایند و ان شاالله دارای آثار روحی و جسمی خوبی خواهد بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. فاطمه زهرا می گوید

    عزیز جان چرا فریز شده
    این آب چون بهش آیات قرآن خونده میشه و بسم الله داره لذا فاسد نمیشه
    نشون به این نشون که من خودم آب نیسان دارم و حتی چند سال ازش گذشته ولی نه رنگش و نه بوش و نه مزش هیچ تغییر نکرده و برای درمان بیماری ها و رفع گرفتاری ها ازش استفاده میکنیم

    1. ژ . م می گوید

     بله موافقم.
     منم دو سال نگهش داشتم و کم کم استفاده کردم کوچکترین تغیری در بو و مزه اش بوجود نیومد

 32. آرزو می گوید

  سلام امروز ۲۳ فروردین است ومن اب باران امروز را جمع اوری کردم ایا میشه جز اب نیسان به حسابش اورد؟ واینکه منظور از صبح وشام هنگام اذان صبح و عشا است ؟ خواهشمندم جواب دهید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر صبر کنید در چند روز آینده جمع آوری کنید بهتر هست.
   منظور از صبح که واضح هست پس از نماز صبح و صبح متعارف هست.
   و منظور از شام، زمان نماز مغرب یعنی شب می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. محبوبه می گوید

  سلام خسته نباشید آیا باید آب نیسان را صبح ناشتا بخوریم یا نزدیک ظهر هم اگر مصرف شود مشکلی ندارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر زمان دوست داشتید مانعی نیست و فرقی نمی کند
   وفقکم الله لکل الخیر

 34. P می گوید

  سلام
  آیا شما از این آب خورده اید؟؟
  نتیجه گرفتید؟؟
  مثلا اینکه گفته شده حکمت بر زبان جاری میشود؟؟
  در بعضی سایت ها خواندم که باید هفت روز و در دو نوبت صبح و شام خورده شود،باید اینگونه باشد یا یکبار حتی به مقدار کم کافی است؟
  با تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   همانطور که درمتن آمده عمل کنید.
   قطعا دعا آثار خاص به خود را خواهدداشت، در دعا مهم این است که دعاکننده ظرفیت دعا را با ترک گناه و اخلاص افزایش بدهددر این صورت حکمت نیز خواهدداشت.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. گلناز می گوید

  سلام ايا اب نيسان رو بايد هفت روز اذان صبح و شام خورد؟ و ايا بايد در هنگام خوردن ان بدن پاك باشه؟ اگر عادت ماهانه باشيم و ان را مصرف كنيم ايراد دارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به هفت روز نیست!
   نیازی به پاک بودن بدن نیست، در حال عادت خوردن آن اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. محمد رضا امرايي می گوید

  باسلام آب نيسان را پارسال گرفتم ولي به دلايل زياد موفق به خواندن دعاها نشدم بعد از يك سال ميتونم از آب نيسان استفاده كنم البته تاالان دريخچال نگهداري شده

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مانعی ندارد، اما بهتر است همین امسال مجدد بگیرید و ادعیه را روی آن بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. ناصربهمنی می گوید

   دیدگاه…سلام برادرمن همین امروزفضیه آب نیسان وفوایدآنرافهمیدم ومریضی لاعلاجی دارم وباتوجه به اینکه جنابعالی گفتیدآب نیسان ازپارسال داردخواهشن بابنده همکاری کنیدتاخدمت برسم واب نیسان ازتون بگیرم

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    آب نیسان در روایات مطرح شده است، بنده الان چنین چیزی را در اختیار ندارم!.
    برای بیماری انشاالله سیر درمان را ادامه بدهید در کنارش گوسفند قربانی کنید و به فقرا بدهید، و صدقه متعدد به فقرا نیز بسیار خوب است. مداومت بر نماز جعفر طیار داشته که آثار فراوانی دارد.
    از خداوند شفا و سلامتی شما و تمام بیماران شیعه را خواهانیم.
    وفقکم الله لکل الخیر

 37. سحر می گوید

  سلام ایا میشه ذکرهای آب نسیان رو چند روز بخوانیم یعنی پشت سر هم نباشه چون واقعا سخته همه رو یکباره بخونیم ممنون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکالی ندارد، حتی می توانید چند نفر بخوانند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 38. محمد می گوید

  سلام با توجه به وضعیت آب وهوا و آلودکی های ایجاد شده در محیط زیست آیا تأثیراتی که در این دسته از روایات نقل شده است درزمان فعلی تغییر نخواهد کرد؟همچنین جوشاندن آب خاصیتی که در روایات معصومین(ع) برای اب خالص بدون جوشاندن است را احتمالا تغییر خواهد داد.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر بتوان از آب مناطق خوب و روستایی استفاده کرد، که خوب است.
   خاصیت آب همراه ادعیه است، جوشاندن آن اشکالی ندارد. بحث روی آثار معنوی این آب هست که روی آن دعا خوانده می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 39. محمد می گوید

  باسلام من آب نیسان را از روی کوه واز داخل سنگهای کاسه مانند برداشته ام،آیا چون مستقیما از آسمان نگرفته ام اثری ندارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ظاهر روایت بر این هست که این آب قبل از آنکه به زمین بخورد جمع شود« يؤخذ ماء المطر قبل ان ينزل الى الارض» پس سعی کنید با قرار دادن ظرفی هنگام باران آن را جمع آوری کنید .
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. زهرا می گوید

  سلام اگر همه سوره هارا۷۰بار نخونم اشکال داره

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برای اینکه یک برنامه مستحب عبادی بصورت کامل آثار خود را نشان بدهد لازم است به صورت کامل انجام بدهید.
   اما اگر هر اندازه توانستید خواندید، قطعا از آثار آن ذکر و سوره به همان اندازه بهره خواهید برد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. سید مجتبی می گوید

  سلام
  ببخشید مگه آیه الکرسی فقط یک آیه و اونم آیه ی ۲۵۵ سوره ی بقره نیست؟؟ من طی چند سال اخیر آب نیسان رو میگیرم و تمام اذکاری رو که به تصیح علامه نوشتین رو بهش خوندم ولی آیه الکرسی رو فقط تا هوالعلی العظیم خوندم..به نظرتون اشتباه کردم؟؟؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   طبق نظر مشهور علما آیت الکرسی تا آخر هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ است.
   اعمال رو اشتباه نخوانده اید آیه اول کافی است ولی بهتر است از این به بعد تکمیل خوانده شود.

   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ناشناس می گوید

    سلام خسته نباشید. سوره های آب نیسان میخواستم بدونم که باید به ردیف خوانده شود؟ اشکالی ندارد که هر کدام رو اول یا جابه جا خوانده شود؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بر طبق روایت مرتب بخوانید خوبست، هرچند می توانید ترتیب را به هم بزنید و جا بجا بخوانید.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. محمد می گوید

      سلام وقت بخیر سوره ها را که خواندیم باید به آب فوت کنیم یا همان که خوانده شود کفایت میکند

     2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      ظاهر این است که پس از قرائت سوره ها و اذکار باید بر آب دمیده شود.
      وفقکم الله لکل الخیر