کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند

کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 296: رفت و آمدهای خانوادگی با اشخاصی که به طهارت و نجاست در خوردن و آشامیدن و مانند آن اهمیت نمی‌دهند، چه حکمی دارد؟

ج: به طور کلّی در مورد طهارت و نجاست، حکم دین اسلام این است که هر چیزی که یقین به نجاست آن نباشد، از نظر شرعی محکوم به طهارت است.

س 300: اگر یکی از اعضای خانواده یا شخصی که به منزل انسان رفت و آمد دارد به طهارت و نجاست اهمیت ندهدو باعث نجس شدن گسترده خانه و اثاثیه آن شود به طوری که شستن و آب کشیدن آنها ممکن نباشد، تکلیف اهل منزل در این باره چیست؟ و با این فرض چگونه ممکن است که انسان پاک بماند، بخصوص در نماز که پاکی شرط صحت آن است؟ حکم شرعی در این مورد چیست؟

ج: تطهیر تمام خانه لازم نیست و برای صحت نماز، پاک بودن لباس نمازگزار و محل گذاشتن پیشانی کافی است. نجاست خانه و اثاثیه آن موجب اثبات تکلیف بیشتری بر انسان غیر از لزوم رعایت طهارت در نماز و خوردن و آشامیدن، نمی‌شود.

اجوبه الاستفتائات.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/VZmi1e

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

عین نجاست چیست

شروط آب برای پاک کردن نجاست

شک در نجاست و پاکی آب

نجاست اشياء مشترك بين كفار و مسلمين

طهارت و نجاست آب مطلق و مضاف

آفتاب و پاک کردن نجاستکلید:  کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند کسی که طهارت و نجاست را رعایت نمی کند

2 نظرات
 1. رضا می گوید

  با سلام
  در مورد این مطلب نکته دیگری که وجود دارد این هست که در خانه قرآن و اسماء متبرکه هم نگهداری می شود که نباید نجس گردند ولی در خانه ای که بیشتر جاها نجس شده احتمال سرایت به قرآن و اسماء متبرکه و غیره وجود دارد یا اینکه فرد حواسش نباشد و دست خیس روی شی نجس بگذارد و بعد با آن به قرآن دست بزند یا با همان قسمت هایی که از بدن و لباسش نجس شده بخواهد به حرم ائمه (ع) و یا مسجد برود و نجاست به آنجا هم منتقل شود ، متاسفانه در خانه ما یک نجس کاری اتفاق افتاد و جاهایی و یا وسایلی نجس شده که قابل اب کشیدن نیست و من همیشه این ترس را دارم که نکند این نجاست به قرآن و یا مسجدی چیزی سرایت کند و این فکر همیشه من را اذیت می کند .
  کلا در بحث نجاست من همیشه این ترس را دارم که نکند جاهایی مثل حرم ائمه (ع) و یا مسجد و چیزهایی مثل قرآن و … نجس گردند، بخاطر همین بیشتر اوقات در مواجه با نجاست به وسواس و سختی می افتم و نمی توانم با آن راحت برخورد کنم، مثلا وقتی جایی نجس می شود فکرم چند ساعت مشغول میشود که چگونه نجس شده و به کجاها خورده، چیزی که در این چند سال بیشتر عمر و وقت من را گرفت . ای کاش خدا افراد وسواسی را از عمل به احکام طهارت و نجاست معاف می کرد و برای آنها آزاد می گذاشت البته نمی خواهم نعوذ بالله در کار خدا دخالت کنم و این صحبتم هم بخاطر این است که چند وقتی است وسواسم تشدید یافته و زندگی ام سخت و مختل شده است به طوری که حتی نمی توانم راحت بخوابم و همه اش فکر میکنم قرآنی چیزی نجس شده .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که باید چه کار کنم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   وسواس یک حالت روحی هست و منشاء آن احکام نیست، توصیه می کنیم حتما جلسات مختلف با یک روانشناس داشته باشید تا تکنیک های مبارزه با وسواس را یاد بگیرد.
   شرع هم آسان گرفته و دستور داده به این وسواس ها اعتنا نکنید، بیش از این را باید با دارو و مشاوره حل نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.