وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

مقدار سود اسلامی چقدر است

مقدار سود اسلامی چقدر است

مقدار سود اسلامی چقدر است

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س ۱۶۱۲: گرفتن چه مقدار سود در فروش کالا مجاز است؟
ج: سود گرفتن حدّ معيّنی ندارد، بنا بر اين تا وقتی که به حدّ اجحاف نرسيده و بر خلاف مقرّرات دولت هم نباشد، اشکال ندارد، ولی افضل بلکه مستحب آن است که فروشنده به آن مقدار سودی که هزينه‏ هايش را تأمين می‏کند، اکتفا نمايد.

س ۱۶۱۴: اگر کالایی را از یک شرکت تعاونی به قیمت دولتی که کمتر از قیمت آن در بازار آزاد است، خریداری کنم، آیا جایز است این کالا را در بازار آزاد به قیمتی بیشتر از قیمت خرید حتّی سه برابر آن، به فروش برسانم؟
ج: در صورتی که فروش آن از طرف دولت ممنوع نباشد و افزايش قيمت آن هم به حدّ اجحاف به مشتری نرسد، اشکال ندارد.

س ۱۶۱۵: اینجانب از تولید کنندگان وسایل الکترونیکی هستم، آیا جایز است آنها را به هر قیمتی که می‏خواهم و بازار عرضه و تقاضا، آن را قبول می‏کند، بفروشم؟
ج: فروش کالايی که قيمت معيّنی از طرف دولت ندارد، به قيمتی که مورد توافق خريدار و فروشنده است و اجحاف به خريدار هم نباشد، اشکال ندارد.

اجوبه الاستفتائات.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال ۵۱۶ـ کالایى را براى فروش (مثلا) به قیمت صد تومان خریده ایم، که با ۲۰% سود آن را ۱۲۰ تومان مى فروشیم. پس از مدّتى همان کالا را باید ۱۵۰ تومان بخریم، که در این بین از اصل سرمایه ۳۰ تومان ضرر داده ایم، و اگر این روال ادامه داشته باشد، اصل سرمایه هم از کف خواهد رفت. حال چه کنیم که هم سودِ عادلانه داشته باشیم، و هم ضرر نکنیم؟

جواب: نرخ کالا را شخص فروشنده مى تواند تعیین کند; ولى در این گونه موارد بهتر این است که اجناسى را که ارزان خریده اند، ارزان بفروشند (با سود عادلانه) و اجناسى که گران مى خرند، گران بفروشند (با سود عادلانه).

سؤال ۵۱۷ـ لطفاً در مورد سود فروشندگان کالا به سؤالات زیر پاسخ دهید:

۱ـ میزان سود براى کاسب و مغازه دار شرعاً و عرفاً چند در صد مى باشد؟

جواب: سود میزان معیّنى ندارد و بستگى به رضایت طرفین دارد، مگر در کالاهایى که از سوى نظام اسلامى قیمت خاصّى براى آن تعیین شده باشد. ولى رعایت انصاف در هر حال بسیار خوب است.

۲ـ با توجّه به این که قانون و اتّحادیّه اطاق بازرگانى ۲۴% سود براى فروشندگان تصویب نموده، اگر کاسبى بیش از این مقدار سود از مصرف کنندگان دریافت کند، آیا حلال است، یا مقدار اضافى جایز نمى باشد؟

جواب: از قوانین و مقرّرات نظام اسلامى تخلّف نکنید.

۳ـ مغازه دار، از تولیدى اجناس نسیه ۲ ماهه و ۴ ماهه به قیمت بیشتر از نقد خریدارى مى کند. ولى در موقع فروش، همان قیمت نسیه که خریده به اضافه سود ۴۰% یا بیشتر، از مشتریان نقداً دریافت مى نماید. این نوع معاملات چه حکمى دارد؟

جواب: اشکالى ندارد، ولى اگر حکومت قیمتى براى آن تعیین کرده آن را رعایت کنید.

۴ـ مى گویند که معامله به رضایت طرفین مى باشد. با توجّه به این که فروشندگان و مغازه داران قیمت جنس و سود دریافتى را به مشترى نمى گویند، آیا هر مقدار سود از مشتریان دریافت کنند جایز است؟

جواب: از جواب هاى قبل روشن شد.

۵ـ با توجّه به مسائل فوق، این جانب براى تأمین مخارج زندگى ام در همین نوع فروشگاهها و مغازه ها مشغول بکار شده، و ماهیانه مبلغى به عنوان حقوق دریافت مى نمایم. با توجّه به مراتب فوق، حقوق من حلال است؟

جواب: هرگاه کارهایى که انجام مى دهید مشروع باشد، حقوق دریافتى شما اشکال ندارد. 

> استفتائات جلد ۳ > مقدار سود در معامله.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

۷۹پرسش: سود متعارفی که از فروختن قطعه ای جایز و حلال می باشد چند درصد است ؟
پاسخ: در شرع درصد خاصی معین نشده است و مربوط به توافق طرفین است .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

 

حتما بخوانيدکلید: سود حلال در کاسبی احکام سود سود حلال چند درصد است سود حلال چند درصد است سود حلال چند درصد است سلام سود منلسب برای خرید و فروش از نظر اسلام چند درصد است  حد شرعی سود در فروش کا نرخ سود مجاز کالا چقدر است میزان سود مجاز در اسلام سود مشروع   مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است مقدار سود اسلامی چقدر است

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.