قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

درس و مباحثه علمی در اعتکاف

صفحه اصلی/1- احكام/احكام اعتكاف/درس و مباحثه علمی در اعتکاف
  • درس و مباحثه علمی در اعتکاف
درس و مباحثه علمی در اعتکافReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 14Rating: 2.0

درس و مباحثه علمی در اعتکاف

درس و مطالعه

 پرسش 62 .  آيا جايز است در اعتكاف، مطالعه و گفت و گوى درسى داشت؟

آيات عظام امام، بهجت، خامنه‏ اى، صافى و فاضل: درس خواندن، حل مسائل و مباحثه – به ويژه در امور دينى – بسيار كار پسنديده‏اى است؛ ولى اگر مباحثه و مجادله به منظور غلبه بر ديگرى و اظهار فضل باشد، حرام است و بنابر احتياط واجب اعتكاف را نيز باطل مى‏سازد. معيار تشخيص آن، قصد و نيت شخص است

[1].

آية اللّه‏ تبريزى: مباحثه – به ويژه در امور دينى – بسيار كار پسنديده‏اى است؛ ولى اگر مباحثه و مجادله به منظور غلبه بر ديگرى و اظهار فضل باشد، حرام است؛ ولى اعتكاف را باطل نمى‏سازد. معيار تشخيص آن، قصد و نيت شخص است[2].

آيات عظام سيستانى، مكارم، نورى و وحيد: مباحثه – به ويژه در امور دينى – بسيار كار پسنديده‏اى است؛ ولى اگر مباحثه و مجادله به منظور غلبه بر ديگرى و اظهار فضل باشد، حرام است و اعتكاف را نيز باطل مى‏سازد. معيار تشخيص آن، قصد و نيت شخص است[3].

  •  [1]. امام و فاضل، تعليقات على العروة، ج 2، احكام الاعتكاف، م 3 ؛ صافى،هدايه‏العباد، ج 1، م 1421 و 1423 و بهجت، وسيلة النجاة، ج 1، م 1208 و 1210.
  •  [2]. منهاج ‏الصالحين، الاعتكاف، م 1080.
  •  [3]. نورى و مكارم، تعليقات على العروة، ج 2، احكام الاعتكاف، م 3 ؛ سيستانى و وحيد، منهاج‏ الصالحين،الاعتكاف، م 1080.(احکام اعتکاف/ پرسمان).

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام اعتکاف

ویژه نامه احکام روزهکلید: درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف درس و مباحثه علمی در اعتکاف 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۶:۵۵ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center