قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه

صفحه اصلی/احكام/احكام روزه/حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه
حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزهReviewed by مهدي يوسف وند on May 11Rating: 4.0

حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه

رساله توضيح المسائل

[ اگر روزه دار چیزی را که لای دندان مانده است]

مسأله 1577 اگر روزه دار چیزی را که لای دندان مانده است عمداً فرو ببرد، روزه اش باطل می شود.

 (فاضل:) رجوع کنید به ذیل مسأله 1573.

(مکارم:) رجوع کنید به ذیل مسأله 1578.

[کسی که می خواهد روزه بگیرد]

مسأله 1578 کسی که می خواهد روزه بگیرد، لازم نیست پیش از اذان دندان هایش را خلال کند، ولی اگر بداند غذایی که لای دندان مانده در روز فرو می رود (1) چنانچه خلال نکند و چیزی از آن فرو رود، روزه اش باطل می شود (2) بلکه اگر فرو هم نرود بنا بر احتیاط واجب باید قضای آن روز را بگیرد.

(1) (زنجانی:) و روزه را باطل می کند، چنانچه عمداً با خلال کردن بیرون نیاورد روزه اش باطل می باشد؛ هر چند خرده های غذا در روز فرو نرود.

(سیستانی:) باید خلال کند. [پایان مسأله] (بهجت:) باید خلال کند..

(2) (اراکی، خوئی:) بقیه مسأله ذکر نشده.

(بهجت:) و اگر هم فرو نرود، باز اخلال به نیّت کرده ولی اگر نمی داند که غذا فرو خواهد رفت یا نه، مستحب است خلال کند و اگر هم اتّفاقاً و سهواً فرو برد، روزه باطل نیست.

(گلپایگانی، تبریزی، صافی، فاضل:) چنانچه خلال نکند، روزه اش باطل می شود. (گلپایگانی، صافی، فاضل: خواه چیزی از آن فرو رود یا فرو نرود).

(مکارم:) مسأله کسی که می خواهد روزه بگیرد، بهتر است پیش از اذان صبح دندانهایش را بشوید و خلال کند، و اگر بداند غذایی که لای دندان مانده در روز فرو می رود احتیاط واجب آن است که قبلًا آن را بشوید و خلال کند و اگر نکند و غذا فرو رود، روزه را تمام کند و بعد قضا نماید.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

اگر روزه‌دار چیزی را که لای دندان مانده است عمداً فرو ببرد، روزه‌اش باطل می‌شود، اما اگر علم به وجود باقیمانده‌ی غذا در لای دندانها و یا علم به رسیدن آن به حلق نداشته و یا فرو رفتن آن عمدی و با التفات نبوده روزه باطل نمی‌شود. رساله آموزشی

فرو رفتن غذاى باقى مانده بين دندان‌ ها

83. در يکى از روزهاى ماه رمضان روزه گرفتم ولى دندان‌ هايم را مسواک نزدم، و بدون اين‌که باقى‌مانده غذاهاى لابلاى دندان‌ها را عمداً ببلعم، خود به‌ خود بلعيده شده است. آيا قضاى روزه آن روز بر من واجب است؟
ج) اگر علم به وجود باقى‌مانده غذا در بين دندان‌هايتان و يا علم به رسيدن آن به حلق نداشته‏ ايد و فرو رفتن آن هم عمدى و با التفات نبوده، قضاى روزه بر شما واجب نيست.

خلال کردن دندان

84. خلال کردن دندان بعد از خوردن غذا براى کسى که فردايش قصد گرفتن روزه را دارد، چه حکمى‌ دارد؟
ج) خلال کردن بعد از غذا براى کسى که قصد روزه دارد واجب نيست حتى اگر احتمال دهد که خلال نکردن موجب داخل شدن غذاى لابلاى دندان‌ها به حلق مى‌‌شود؛ و اگر بعد از آن سهواً هم غذا داخل حلق شد، روزه‌اش باطل نمى‌‌شود؛ بله اگر يقين داشته باشد که ترک آن باعث داخل شدن غذا به حلق مى‌‌شود واجب است خلال کند و اگر نکرد، با فرض داخل شدن غذا به حلق بلکه مطلقاً (بنا بر احتياط واجب) روزه‌اش باطل مى‌‌شود. استفتائات آیت الله خامنه ای.

لینک کوتاه مطلب:  http://goo.gl/bwRaeY

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام روزه

  1. استفاده از مسواك و نخ دندان در روزه
  2. حكم ریختن قطره در چشم و گوش در حال روزه
  3. دروغ روزه را باطل مي كند؟!
  4. احكام روزه با غسل جنابت باطل
  5. احكام روزه و عادت ماهيانه بانوان
  6. فرو بردن سر در آب مبطل روزه است
  7. احكام جامع استمنا در حال روزه


کلید: حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه حکم فرو بردن غذای لای دندان در روزه

۱۳۹۵-۹-۲۲ ۰۱:۴۰:۱۳ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Avada WordPress Themes
Code Center