قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

صفحه اصلی/احكام بارداري و نفاس, خانواده/احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام
 • احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام
احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلامReviewed by مهدي يوسف وند on May 19Rating: 5.0

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

سوال: برای بچه دار شدن می خواستیم اقدام کنیم، چه آداب و توصیه هایی را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند:

كودك هديه آسمانيست كه از سوي خداوند مهربان عطا مي شود و يكي از بهترين عوامل زيبايي بخش حيات آدمي است. طراوتي كه حضور كودك در زندگي با خود به همراه مي آورد، سبب نشاط معنوي پدر و مادر خواهد بود. كودكان از ملكوت پاك و نوراني هستند و پس از طي كانال وجودي پدر و مادر پا به عرصه اين نظام دنيايي مي گذارند، همانند آبي زلال و پاك كه از آسمان فرستاده مي شود. « وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء مُّبَارَكًا فَأَنبَتْنَا بِهِ جَنَّاتٍ وَحَبَّ الْحَصِیدِ» . «ما از آسمان آب با بركت را نازل كردیم و با آن باغهای میوه و دانه چیده شده رویاندیم» سوره : ق آیه 9 / و در آيه اي ديگر مي فرمايد: « … و انزلنا من السماء ماء طهورا » (الفرقان- 48) و ازآسمان آبي پاك كننده نازل كرديم.

اين آب پاك ومبارك آسماني اگر با آلودگي هاي زميني برخورد كند، كدورت ها و رنگ آن را خواهد گرفت!.

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زيبايي است، اما هنگامي كه وارد اين دنيا ميگردند اگر پدر و مادر در ابتداي تولد؛ و خود نوزاد در ادامه حياتش تا بزرگسالي مراقبت ننمايد، آلودگي ها زود به سراغ او خواهند آمد. كودك قبل از آنكه از مسير زهدان مادر، به اين دنيا قدم نهد، از مسير آثار و حالات وتفكرات پدر و مادر بدنيا خواهد آمد.

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زيبايي است، اما هنگامي كه وارد اين دنيا ميگردند اگر پدر و مادر در ابتداي تولد و خود نوزاد در ادامه حياتش تا بزرگسالي مراقبت ننمايد، آلودگي ها زود به سراغ او خواهند آمد. كودك قبل از آنكه كه از مسير زهدان مادر، به اين دنيا قدم نهد، از مسير آثار و حالات وتفكرات پدر و مادر بدنيا خواهد آمد.

از چه زماني آماده براي انعقاد نطفه شويم؟

در برخي از كتب گفته اند از يك اربعين قبل آمادگي بايد داشت اما اگر نيك بنگريم خواهيم ديد كه از ساليان قبل تر بايد خود را پاك نگه داشت تا ثمره وجودي ما كه فرزند ماست نيز پاكي الهي خود را حفظ نمايد. همانطور كه اگر آب پاك الهي در شوره زار جمع شود رنگ و طعم آن را خواهد گرفت ، نوزاد نيز اينگونه اثرات را از والدين خود خواهد ديد. البته اين اثرات در جان آدمي سبب سلب اختيار از او نخواهد شد. بر همين اساس توصيه اصلي اينست كه حالات پدر و مادر پاك و معنوي باشد تا آماده پذيرش اين هديه نوراني خداوندي گردند.

 

چند راه براي تطهير نفس و مكان از آلودگي ها

مهمترين عامل پاكي جان انسان انس با ثقلين يعني قرآن و عترت است.

قرائت و انس با قرآن كريم:

امام صادق عليه‏ السلام :مَن قَرَاَ القُرآنَ وَ هُوَ شابٌّ مُؤمِنٌ اِختَلَطَ القُرآنُ بِلَحمِهِ وَ دَمِهِ وَ جَعَلَهُ اللّه عَزَّوَجَلَّ مَعَ السَّفَرَةِ الكِرامِ البَرَرَةِ ، وَ كانَ القُرآنُ حَجيزا عَنهُ يَومَ القيامَةِ ؛

هر جوان مؤمنى كه در جوانى قرآن تلاوت كند، قرآن با گوشت و خونش مى آميزد و خداوند عزّوجلّ او را با فرشتگان بزرگوار و نيك قرار مى دهد و قرآن نگهبان او در روز قيامت، خواهد بود.كافى(ط-الاسلامیه) ج 2، ص 603

هر زن و شوهري كه مي خواهند فرزندي مومن و نوراني داشته باشند بايد با قرآن انس بگيرند، اين امر در زوجهاي جوان بيشتر اثر مي گذارد. شخص بر اثر تلاوت هر روزه قرآن كريم و توجه به آن طبق روايات، قرآن با روح او عجين مي گردد، همين مهم سبب مي شود كه  روح و تمام حالات انسان نوراني شوند. پس اولين دستور آنست كه پدر و مادر قبل از تولد نوزاد حتما با قرآن مانوس باشند.

اولين دستور آنست كه پدر و مادر قبل از تولد نوزاد حتما با قرآن مانوس باشند.

الف) -والدين برخي از سور كوچك را حفظ كنند.

ب)- تاثير توجه به قرآن كريم براي مادر بيشتر است و مادر در هنگام باردار شدن و حتي بعد از آن نيز سعي كند، قرآن را بخواند.

ج)- بسيار خوبست كه در هر خانه اي يك قرآن باشد سبب نورانيت آن خانه مي گردد.

د)- هنگام بيرون رفتن از منزل خوب است يك قرآن جيبي را به همراه داشته باشیم تا از بركات آن بهره ببرید. البته بايد مراقب بود كه بي احترامي به قرآن كريم نشود تا سبب معصيت و سلب توفيقات گردد.

ه)- خواندن هر روز سوره «یاسین» بسیار تاثیر گزار هست.

2- نورانيت خانه:

خانه يكي از محيط هايي است كه پدر و مادر بيشترين زمان را در آنجا سپري مي كنند لذا تاثير فراواني بر روحيه آنان نيز خواهد گذاشت. حتما سعي شود در منزل گناهي مانند تهمت و غيبت و موسيقي هاي حرام نباشد، چون اين عوامل سبب  بوجود آمدن تاثيرات منفي و شيطاني خواهند شد. حتما باید فیلمهای نامناسب و خشن و موسیقی در برنامه پدر و مادر و مومنین قرار بگیرد!.

براي اينكه منزل پاك و معنوي گردد حتما سعي كنيد صداي قرآن و اذان را در آن طنين انداز كنيد. ببينيد اين روايت چقدر زيباست كه مي فرمايد:

پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله وسلم) در اين زمينه مي‌فرمايد:«نَوّرُوا بُيُوتَكُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ … فَإِنَّ الْبَيْتَ إِذَا كَثُرَ فِيهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ… أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْيَا [اصول كافي، ج‏2، ص 610.] با تلاوت قرآن، خانه‏ هاى‌تان را روشن و نورانی كنيد، زيرا هرگاه در خانه بسيار تلاوتِ قرآن شود، آن خانه براى اهل آسمان مي‌درخشد همانگونه كه ستارگان آسمان براى اهل زمين مي درخشند.

برگزاري مراسمات قرائت دسته جمعی قرآن، دعا و ذكر اهل البيت عليهم السلام در منازل عامل مهمی در نوراني كردن محيط خواهد بود.

3-توبه و استغفار:

يكي از عواملي كه سبب پاك و نوراني شدن زوجين مي گردد همانا توبه است. اگر والدين كه كانال انتقال فرزند به دنيا هستند هر چه قدر بيشتر پاك باشند و مراقب اعمال و نيات خود ، سبب مي شوند آن فطرت الهي كودك سالم تر باقي بماند و تاثيرات مثبت را دريافت كند. حتما زوجهاي جوان در برنامه عبادي خود ذكر استغفار را فراوان داشته باشند سبب پاکی و افزایش روزی مادی و معنوی خواهد شد.

حتما زوجهاي جوان در برنامه عبادي خود ذكر استغفار را فراوان داشته باشند سبب پاکی و افزایش روزی مادی و معنوی خواهد شد.

مرحوم آيت الله قاضی  قدس سره به شاگردانش سفارش می کردند این ذکر را قرائت کنند: اَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُو مِنْ جَمیعِ ظُلْمی وَ جَوری وَ إِسْرافی عَلی نَفْسی وَ أَتُوبُ إِلَیْه: از خداوند که معبودی جز او نیست به خاطر تمامی ظلم ها و گناهانم و ستمی که بر خود روا داشته ام طلب بخشش می کنم و به سوی او باز می گردم. اين ذكر خوبست مداوم باشد.

در روايات 70 مرتبه ذكر استغفار بعد از نماز عصر و 100 مرتبه هنگام خواب بسيار سفارش شده است.

اگر كسي فقط ذكر‌« اَسْتَغْفِرُ اللهَ » را تكرار نمايد نیز بسیار عالی است، می توان در یک اربعین(40روز) یا از قبل بارداری تا انتهاء آن و حتی در دوران شیر دهی برنامه ذکر استغفار به عدد 1001 مرتبه و بیشتر از آن را داشت، آثار عجیبی در روح دارد.

ب)- ذکر یونسیه: لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمین ، اين ذكر را 40 بار در حال سجده پس از نماز عشا و يا بعد از هر نماز بخوانند. بسيار در تطهير نفس موثر مي باشد. در ایام بارداری یا ایامی که سجده طولانی مناسب نیست می توان تصور سجده را داشت و این ذکر را تکرار کرد.

ج)- غسل توبه: در ميان بزرگان اهل معرفت دستورالعملي براي توبه وجود دارد كه در روايات اشاره شده است و آن عمل توبه روز يكشنبه ماه ذي القعده است. البته می توان این برنامه عبادی را در سایر روزهای سال و مخصوصا قبل از نزدیکی یا قبل از ایامی که می خواهند اقدام کنند، یکبار انجام دهند.  از اینجا کلیک کنید و کیفیت این نماز را ببینید.  البته اگر کسی نتوانست نماز و اعمال آن را انجام دهد، می تواند فقط یک غسل با نیت غسل توبه انجام دهد.

نكته: توبه كردن بايد از روي قصد واقعي و جدی باشد و اگر كسي حق الناسي را بر عهده دارد و يا واجبات مالي(مثل خمس و زكات و مخصوصا حجاب …) را انجام نداده بايد جبران نمايد و به صرف لقلقه زبان توبه نخواهد شد!. اگر از جهت مالی امکان پرداخت خمس فعلا نیست، حداقل سال خمسی را با دفتر مرجع (و یا با برخی از روحانیون مساجد) تعیین و خمس را دستگردان نمایند تا سایر تصرفات در اموال بدون اشکال باشد.

4)- كمك به فقرا و نيازمندان بهترين راه طهارت نفس:

امام على علیه السلام :مِن كَفّاراتِ الذُّنوبِ العِظامِ: اِغاثَةُ المَلهوفِ وَ التَّنفيسُ عَنِ المَكروبِ؛ يارى رساندن به ستمديده فرياد خواه و شاد كردن غمناك، از كفّاره ‏هاى گناهان بزرگ است. نهج البلاغه (صبحی صالح) ص 472 ، ح 24 .

5)- دائم الوضو بودن:

در کلام پیشوایان دینی، از وضو به عنوان «نور» ياد شده است: «اِنَّ الوُضوءَ عَلی الوُضوءِ نورٌ عَلی نور؛ (من لايحضره الفقيه/ج1-ص41) وضو گرفتن بر روی وضوی قبلی، نوری بر روی نور است.

سعي شود در طول روز همواره با وضو باشيد و اگر وضو به سبب خواب و يا ساير امور باطل شد بلافاصله وضو بگيرد. حتي خوبست كه اگر گناهي سرزد و يا در جامعه مشاهده شد و حالتي ناپسند رخ داد، بلافاصله براي اينكه آثار وضعي گناه كمتر تاثير بگذارد وضو بگيريد.

زوجين پس از عمل زناشويي خوبست غسل جنابت کنند البته برای نماز واجب است که حتما غسل جنابت کنند [ برای غسل جنابت اینجا کلیک کنید]. و نگذارند زمان زيادي در حالت جنابت بسر ببرند!. البته خانم می تواند تا یک ساعت اگر پزشک توصیه کند صبر کرده و پس از آن غسل کند.

6-دوري از محرمات و انجام واجبات:

هيچ عملي مانند انجام واجبات و ترك محرمات سبب كسب توفيقات و رفع آلودگي هايي دنيايي نخواهد بود. چند روايت : الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام : قالَ اللّه‏ُ تبارَكَ ‏وتعالى : ما تَحَبَّبَ إلَيَّ عبدِي بِأحَبَّ ممّا افتَرَضتُ علَيهِ. امام صادق عليه ‏السلام :خداوند تبارك و تعالى فرموده ‏است : بنده ‏ام به چيزى محبوبتر از آنچه بر او فرض كرده ‏ام ، خود را محبوب من نكرده ‏است. الكافي : 2 / 82 / 5

امام محمدباقر علیه السلام فرمودند: لا یَسلِمُ اَحَدٌ مِنَ الذُّنوبِ حَتّی یَخزُنَ لِسانَه؛ هیچ کس از گناهان سالم نمی ماند، مگر اینکه زبانش را نگه دارد. تحف العقول  ص 298 – بحارالانوار(ط-بیروـ) ج75، ص178.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:لَا تَنْظُرُوا إِلَى صَغِيرِ الذَّنْبِ وَ لَكِنِ انْظُرُوا إِلَى مَنِ اجْتَرَأْتُم‏. به کوچکی گناه نگاه نکنید بلکه به چیزی [نافرمانی خدا] که برآن جرات یافته اید بنگرید. کنز الفؤاد ج 1 ، ص 55

آداب نزدیکی

آداب انعقاد نطفه در روايات (نزدیکی کردن)

علما بسيار بر رعايت آداب ديني در تولد فرزند تاكيد دارند، علامه حسن زاده آملی در كتاب خير الاثر، ص ۱۴۶ فرازهايي از روايت معروف پيامبر صلي الله و عليه و آله را آورده اند و به رعایت این آداب توصیه کرده اند. در اينجا ما بخشهاي از آن روايت را براي شما مطرح مي كنيم:

امالى شيخ صدوق ، مجلس 84 حديث اول:«رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) به على ابن ابى طالب (عليهما السلام ) چنين سفارش كرد و فرمود:

«يا على چون عروس را به خانه تو آرند وقتى نشست كفش او را بكن و پايش را بشوى و آبش را به در خانه ات بريز كه چون چنين كنى خداوند از خانه ات هفتاد هزار رنگ فقر را ببرد و هفتاد هزار رنگ بركت در آن در آورد و هفتاد هزار رحمت بر تو فرو فرستد كه بر سر عروس بگردد تا بركت آن به هر گوشه خانه ات برسد. و خداوند عروس را از جنون و خوره و پيسى امان دهد كه به او رسند مادامى كه در آن خانه است .
سپس فرمود:

اى على عروس را در هفته نخستين از خوردن شيرها و سركه و گشنيز (سبزى امزنا) و سيب ترش باز دار زيرا كه زهدان از اين چار، سرد و نازاينده گردد؛ و بوريا در گوشه خانه به از زن نازاينده است . اگر عروس بر سركه خوردگى خون حيض بيند هيچگاه به خوبى از آن پاك نگردد. و گشنيز آن خون را در درونش بشوراند و زايمان را بر وى دشوار گرداند. و سيب ترش آن را از آمدن باز بدارد و بيمارى بر وى گردد.
سپس فرمود:

 • 1- اى على در هنگام جماع سخن مگو مبادا كه فرزند گنگ و لال گردد.
 • 2- و به عورت زن (در حين جماع ) نگاه نكن كه سبب نابينايى فرزند شود.
 • 3- و با شهوت زن ديگرى در خاطرات با زنت جماع مكن كه فرزند مخنث آيد.
 • 4- و ايستاده با زنت جماع مكن كه از كار خران است و اگر فرزندى آيد در فراش كميز ميزنده شود. (يعنى بول كننده).
 • 5- اول و ميانه و آخر ماه [قمری] مجامعت مكن كه ديوانگى و خوره و گيجى بسوى فرزند شتابند.
 • 6- بعد از ظهر جماع مكن كه اگر فرزندى آورد قيچ (لوچ و دوبين ) شود و شيطان به لوچ بودن انسان شاد است .
 • 7- كسى كه با زن خود در بستر جنب است قرآن نخواند مى ترسم آتشى از آسمان فرود آيد و هر دو را بسوزاند.
 • 8- جماع مكن جز آنكه خودت دستمالى داشته باشى و زنت نيز پارچه ديگر كه با يك پارچه خود را پاك نكنيد كه شهوت بر شهوت افتد كه مايه دشمنى بين شما مى شود و پس شما را به جدايى و طلاق كشاند.
 • 9- در شب عيد فطر جماع مكن كه اگر فرزندى آيد بسيار شرور گردد.
 • 10- در شب عيد اضحى (قربان ) جماع مكن كه فرزند شش انگشت يا چهار انگشت آيد.
 • 11- زير درخت باردار جماع مكن كه فرزند جلاد و آدمكش و كدخدا آيد.
 • 12- در مقابل آفتاب و نور آن جماع مكن اگر آنكه هر دو با روپوش باشند كه اگر فرزندى آيد دائما در سختى و فقر باشد تا بميرد.
 • 13- ميان اذان و اقامه جماع مكن كه اگر فرزندى آيد خونخوار گردد.
 • 14- اگر زنت باردار شد بى وضو با او جماع مكن كه فرزند كوردل و بخيل آيد.
 • 15- در نيمه شعبان جماع مكن كه فرزند، شوم و با خال چهره آيد.
 • 16- در آخر ماه دو روز از آن مانده جماع مكن كه فرزند گمركچى و كمك كننده ظالم آيد و جمعى از مردم بدست او هلاك شوند.
 • 17- بر سر پشت بامها جماع مكن كه فرزند منافق و رياكار و بدعت گزار آيد.
 • 18- چون قصد سفر دارى در شب آن جماع مكن كه فرزند ولخرج آيد، رسول خدا اين آيه را خواند (سوره اسراء /30) براستى مبذرين برادران شياطين باشند.
 • 19- چون در سفر رفتى تا سه شب جماع مكن كه فرزند كمك كننده ظالم و ستمگر بر عليه تو شود.
 • 20- در ساعت اول شب با زنت جماع نكن كه اگر فرزندى آيد، بسا باشد كه جادوگر و دنيا طلب در آيد.

منبع: شرح دفتر دل -ج۲.

بهترين و بد ترين زمانها براي بچه دار شدن در طول هفته و سال

 از آموزه هاي ديني به دست مي آيد آميزش و همبستري براي بچه دار شدن در زمان ‏هاى ذيل مستحب است:
شب دوشنبه: که در پي آن فرزند حافظ کتاب خدا و راضي به آنچه خداوند برايش مقدر کرده ، مي شود، (1)
شب سه شنبه : که در اثر آن بعد از سعادت اسلام ، شهادت روزي اومي شود ، خداوند او را با مشرکان عذاب نمي کند ، دهانش خوشبو، دلش رحيم و جوانمرد خواهد بود ، زبانش از دروغ ، غيبت وتهمت و پاک باک مي ماند.(2)
شب پنج شنبه : که در پي آن حاکمي از حکما و با عالمي از علما خواهد شد.(3)
روز پنج شنبه هنگام زوال : که در پي آن شيطان به او نزديک نخواهد شد تا پير گردد و سلامتي دين و دنيا روزي اش خواهد بود.(4)
شب جمعه : که در پي آن بچه خطيب و سخنگو خواهد شد.(4)
روز جمعه موقع عصر : که آن فرزند از دانايان مشهور خواهد شد.(5)
شب جمعه بعد از نماز عشا : اميد است آن فرزند از ابدال ( شبيه به والدين ) باشد.(6)

نيز توصيه شده از نزديكي كردن در شب هاي چهارشنبه و شب اول، وسط و آخر ماه قمري و نيز شب هاي ماه گرفتگي و طوفان هاي شديد پرهيز كنند.

 

موارد مكروهي نيز وجود دارد كه بهتر است از آن ها پرهيز گردد:

 • 1- جماع در شب و روزي كه ماه و خورشيد گرفته است.
 • 2- هنگام غروب خورشيد.
 • 3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
 • 4- شب اول ماه غير از ماه رمضان.
 • 5- در شب آخر ماه.
 • 6- جماع بعد از احتلام در خواب.
 • 7- جماع در اتاقي كه بچه ‏اي وجود داشته باشد.
 • 8- نگاه كردن به عورت زن هنگام جماع.
 • 9- جماع به صورت عريان.
 • 10- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
 • 11- جماع بدون وضو يا غسل.
 • 12- هنگامي كه شكم پر است.
 • 13- جماع در جايي كه كودكي باشد كه به آن ها نگاه كند يا سر و صداي آن ها را بشنود، هر چند چيزي متوجه نشود.
 • 14- جماع در فرصت بين اذان و اقامه نماز كه مخصوص اعمال عبادي است.
 • 15- جماع در شب عيد فطر.
 • 16- جماع در شب عيد قربان.

پي نوشت ها برای بهترین و بدترین زمان آمیزش:

۱. وسائل الشيعه ؛ ج7 ، باب 190./۲.همان ./۳.همان ./۴. همان./۵. همان./۶. همان./منبع: pasokhgoo.ir

آمیزش و نزدیکی

توصیه هاي ضروري قبل از آمیزش :

پس از رعايت نمودن موارد بالا حال به بيان نكات مهمي مي پردازيم.

1-محل همبستري:

محلي كه براي انعقاد نطفه در نظر گرفته مي شود، داراي نور مناسب باشد . رنگ ديوارها نيز در روحيه زوجين اثر مي گذارد. در روايات از پوشش سياه نهي شده است و تاكيد شده كه مومنان از رنگ سفيد و روشن استفاده كنند. لذا خوبست كه فضا و لباسها به گونه اي با ظرافت طراحي شوند كه پيام آور آرامش باشند.

 با توجه به سليقه زوجين اتاق تزيين شود رنگهای آرام بخشی مانند سفید، صورتی و آبی آسمانی بسیار رویائی هستند. مكان به گونه اي باشد كه آلودگي صوتي فراوان مانند صداي ماشين ها و … نداشته باشد . اگر منزل به گونه اي است كه افراد ديگري نيز در آنجا زندگي مي كنند، درب اتاق از داخل حتما قفل شود تا نگراني و استرس حضور بي مورد ديگران سبب تشويش روحيه و تاثير نامطلوب بر نطفه نشود.

تاكيد شده كه مومنان از رنگ سفيد و روشن استفاده كنند. لذا خوبست كه فضا و لباسها به گونه اي با ظرافت طراحي شوند كه پيام آور آرامش باشند. با توجه به سليقه زوجين اتاق تزيين شود رنگهای آرام بخشی مانند مانند سفید، صورتی و آبی آسمانی بسیار رویائی هستند. 

حتما از عطرها و يا عودهاي غير شيميايي براي خوشبو كردن فضا استفاده كنيد چون علاوه بر آرامش بخشي، سبب تحريك و لذت بيشتر خواهد بود. تنوع و تغيير مكان براي تغيير روحيه و لذت بيشتر خوبست اما اگر در ايام انعقاد نطفه هستيد سعي كنيد در يك مكان ثابت باشيد تا آرامش روحي شما حفظ گردد . حتما عوامل استرس زا را از خود دور كنيد و مي توانيد آن چه را كه سبب اضطراب شما می شود را با همسرتان در ميان بگذاريد.

هيچ گاه در هنگام سفر يعني در حال حركت در قطار و ماشين و كشتي و … اقدام به همبستر شدن نكنيد!، حتي در روايات آمده، شبي كه از سفر بر مي گرديد نيز اين كار را انجام ندهيد. چون تلاطم سفر سبب تاثير در روحيه انسان مي گردد و آرامش روحي را از فرد خواهد گرفت و داشتن استرس سبب تاثيرات نامطلوب در روح و جسم بچه خواهد شد.

ضمنا منزل و محلي كه عمل جنسي در آن انجام مي شود دورتر از دكل هاي فشار قوي برق باشند چون امواج مغناطيسي آن بر جسم والدين و نطفه تاثير نامطلوب خواهند گذاشت!.

 

2-زمان همبستري:

سعي شود جماع (نزدیکی و آمیزش) در شب باشد، در زماني كه بدن استراحت خود را كرده، نه زياد سير است و نه بسيار گرسنه. رعايت كردن اين موارد سبب سلامت خود شما و سالم و باهوش شدن نوزاد خواهد شد. در روايات به این موارد سفارش شده است. افرادي كه از سر كار برمي گردند خوبست كه دوش بگيرند و با اندكي استراحت و يك نوشيدني طبيعي آرامش و آمادگي لازم را پيدا كنند.

حتما در شبهايي كه قمر در عقرب هست براي بچه دار شدن اقدام نكنيد. زمان ايام قمر در عقرب امسال را در سايت قرار داده ايم.

در همین نوشتار زمان های خوب و بد آمیزش جنسی مطرح شد، که به آن توجه کنید.

3-چگونه شيطان شريك نطفه مى‌شود؟!

1. راوى از امام صادق علیه السلام پرسيد: چگونه شيطان شريك نطفه مى‌شود؟

امام فرمود: «اگر به هنگام آميزش، نام خدا را ببرند شيطان دور مى‌شود واگر نبرند شريك نطفه مى‌شود». آن شخص پرسيد: چگونه مى‌توان فهميد شيطان در نطفه كسى شريك شده است؟ فرمود: «هر كس ما اهل بيت را دوست بدارد شيطان در نطفه‌اش شريك نشده وهر كس دشمن ما باشد شيطان در نطفه‌اش شركت جسته است».[كافى، ج 5، ص 501، ح 3]  وبه اين مضمون، احاديث بسيارى در منابع شيعه واهل سنّت وجود دارد.
2. در حديثى ديگر از امام صادق علیه السلام مى‌خوانيم كه فرمود: «هر كس بخواهد شيطان در نطفه‌اش شريك نشود، بسم الله بگويد وسپس از شرّ شيطان به خداوند پناه ببرد».[ كافى، ج 5، ص 502]

قبل از نزدیکی خوبست «بسم الله الرحمن الرحیم» گفته و سپس از شرّ شيطان به خداوند پناه ببرند.

3. در حديثى ديگر آمده است كه امام صادق علیه السلام چگونگى شركت شيطان در نطفه انسان را بيان فرمود وآن را بسيار مهم شمرد. راوى پرسيد: چه بايد كرد كه اين اتّفاق نيفتد؟ حضرت فرمود: «هرگاه بخواهى آميزش كنى بگو:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ الَّذِي لا إلـهَ إِلاَّ هُوَ بَدِيعُ السَّماواتِ وَالاْرْضِ اللّهُمَّ إِنْ قَضَيْتَ مِنِّي فِي هـذِهِ اللَّيْلَةِ خَلِيفَةً فَلا تَجْعَلْ لِلشَّيْطانِ فِيهِ شِرْكآ وَلا نَصِيبآ وَلا حَظّآ وَاجْعَلْهُ مُوْمِنآ مُخْلِصآ مُصَفًّى مِنَ الشَّيْطانِ وَرِجْزِهِ جَلَّ ثَناؤُکَ».[كافى، ج 5،ص503]. «به نام خداوند بخشنده مهربان. خدايى كه جز او خدايى نيست. همو كه آفريننده آسمان‌ها وزمين است. بار خدايا، اگر در اين شب براى من فرزندى مقدّر كردى، براى شيطان در او شراكت وبهره‌اى قرار مده و او را مؤمنى با اخلاص وپاكيزه از شيطان وپليدى شيطان قرار ده، تو مستحقّ ستايش بزرگى».

 
دعاى هنگام آميزش

1. از امام باقر علیه السلام روايت شده است كه فرمود: «هرگاه بخواهى با همسرت آميزش كنى اين دعا را بخوان:

 اَللّهُمَّ ارْزُقْني وَلَدآ وَاجْعَلْهُ تَقِيّآ زَكِيّآ لَيْسَ في خَلْقِهِ زِيادَةٌ وَلا نُقْصانٌ وَاجْعَلْ عاقِبَتَهُ اِلى خَيْرٍ».[تهذيب، ج 7، ص 473] .«بار خدايا، فرزندى روزى‌ام كن واو را پرهيزگار وپاك قرار ده، در خلقتش زياد وكمى نباشدوعاقبت او را نيك گردان».
2. از حضرت على علیه السلام روايت شده است كه فرمود: «هرگاه كسى بخواهد آميزش كند اين دعا را بخواند:

«بِسْمِ اللّهِ وَبِاللّهِ اللّهُمَّ جَنِّبْنِي الشَّيْطانَ وَجَنِّبِ الشَّيْطانَ ما رَزَقْتَنِي. در اين صورت اگر فرزندى نصيبش شود، شيطان هرگز به او ضررى نمى‌رساند».[كافى، ج 5، ص 503]. «به نام خدا وبه ذات (پاك) خدا (آغاز مى‌كنم). بار خدايا، شيطان را از من وفرزندى كه نصيب منمى‌كنى دور كن»

برای مطالعه سایر احکام و آداب نزدیکی از کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی ، اینجا کلیک کنید.

 

4- تغذيه حلال و مناسب:

چه در قبل و چه در بعد از بارداري سعي كنيد از غذاي پاك و حلال استفاده نماييد، در روايات بدان بسيار سفارش شده است. همچنين در احاديث به خوردن برخي از مواد غذايي اشاره شده، مثلا در مورد زيبايي چهره ظاهري نوزاد با توجه به روايات اهل البيت عليهم السلام به مواردي اشاره مي شود.

الف)- خوردن گلابي توسط والدين به ويژه پدر پيش از نزديکي و بسته شدن نطفه :
در روايتي از پيامبر اکرم (ص) آمده است که روزي گلابي خود را نصف کرد. نصفش را خود خورد و نصف ديگرش را به جعفربن ابيطالب (ع) داد و به او فرمود : بخور ، گلابي رنگ را جلا مي دهد و فرزند را نيکو مي گرداند.( بحار- ج66، ص170 ).
روزري کودکي زيبا از جلوي امام صادق (ع) رد شد ، حضرت وقتي به چهره زيباي کودک نگاه کرد فرمود: پدر اين کودک بايد گلابي خورده باشد که فرزندش اين قدر زيبا شده است . (كافي -ج6 ، ص22.) در روايات آمده است : به زنان باردار گلابي بدهيد تا چهره و سيماي فرزند، هم چنين اخلاقش نيکو و زيبا شود . خوردن گلابي مايه قوت قلب ، پاکي معده ، صفاي دل و درون ، شجاعت و زيبايي فرزند مي گردد. (همان ، ص 357)

ب)- خوردن انار شيرين به ويژه روزهاي جمعه پيش از صبحانه. (بحار ، ج 63 ، ص164.)

پ)- خوردن کاسني :
خوردن کاسني سبب زيبايي فرزند و افزايش فرزندان پسر مي شود . (همان ، ج62 ، ص215.

ت)- خوردن قاووت :
شخصي به امام صادق عرض کرد : اي فرزند رسول! براي پيشگيري از به دنيا آمدن فرزندي ضعيف و سبک مغز چه بايد کرد ؟ فرمود : چرا قاووت نمي خوريد ؟ براي پيشگيري از آن مرد و زن هر دو قاووت بخورند . قاووت در رشد فرزند تأثير دارد ، گوشت را مي روياند . استخوان را محکم مي کند . فرزندي از تو به دنيا نمي آيد مگر اين که قوي باشد .( همان ، ج 66 ، ص 278).

ث)- خربزه :
خوردن خربزه توسط زن بار دار موجب مي شود فرزندش خوشرو و خوش اخلاق شود . چنان که رسول خدا فرمود : هيچ زن بارداري نيست که خربزه بخورد ،مگر اين که نوزادش خوش چهره و خوشخو خواهد شد .( دانشنامه پزشکي ، ج2 ، ص 219.) امام صادق (ع) فرمود: آن را در حال ناشتا نخوريد. (همان)

ج)- کُندر :

براي آن که فرزندي باهوش ، پاکدل ، دانا و عاقل ، شجاع و خوشخو داشته باشيد ، به زنان بار دار کندر بخورانيد . (همان ، ص315.). 

چ)- تُرُنج :

رسول خدا فرمود: بر شما باد به خوردن ترنج ، چرا که دل را نوراني مي سازد . بر توان مغز مي افزايد. (همان ، ج2 ، ص 181.)
امام صادق (ع) فرمود : ترنج را پس از غذا بخوريد که به مراتب بهتر و پسنديده تر از پيش از غذا و در روز خوردن بهتر از شب است . اهل بيت پيامبر اين گونه عمل مي کنند . (همان، ص 183.)

ح)- خوردن پنير با خربزه :

پيامبر اکرم (ص) فرمودند : هيچ زن بارداري نيست که پنير را با خربزه بخورد، مگر آن که کودکش خوش روي و خوشخو شود . (همان ، ص 267.)

خ)- مويز :

رسول خدا فرمود : هر کس به خوردن مويز در حالت ناشتا عادت کند ، فهم و حافظه و ذهن قوي روزي او شود (همان ، ص323). فرمود : هر کس مي خواهد به حافظه اش افزوده شود ، صبحگاهان در حالت ناشتا ، هفت مثقال مويز( که تقريبا بيست و يک دانه مي شود ) بخورد . (همان) در نتيجه در فهم و حافظه و ذهن جنين و فرزندي که مادر به او شير مي دهد، تأثير مي گذارد.منبع مطالب تغذیه برگرفته از: pasokhgoo.ir.

بايد دانست كه مصرف بيش از هر چيزي در دوران بارداري و قبل از آن مناسب نيست و توصيه كلي آنست كه در برنامه غذايي بيشتر از سبزیجات تازه و خام و ميوه جات استفاده گردد و از خوردن سرخ كردني ها خوداري شود. خوبست كه با يك برنامه غذايي مناسب كه تحت نظر يك متخصص تغذيه است، اين ايام را سپري نماييد.

تذكر:

خداي ناكرده والدين نبايد هيچ گاه از مشروبات و مسكرات و يا مواد مخدر استفاده نمايند چون علاوه بر اينكه شرع مطهر اين امور را حرام و گناه بزرگي دانسته، آثار مخرب آن بر روح و جسم کودک فراوان است!.

نزدیکی زن و شوهر

رفتار و انديشه پدر و مادر قبل از آميزش:

سعي كنيد رابطه زناشويي را نه از سر اجبار بلكه از روي علاقه و عشق، آنهم پر نشاط داشته باشيد و فقط به فكر ارضاي خودتان نباشيد. با فراهم نمودن شرايط مناسب باعث زيبا تر شدن لحظات خود شويد. با رفتارهاي عاشقانه سبب آمادگي هرچه بيشتر همسر خود شويد، در روايات نهي شده كه زن و شوهر بدون برخي مقدمات، وارد عمل آميزش شوند. یک گفتگوی محبت آمیز همراه با پیشنوازی های عاشقانه برای زوجین مومن بیش از یک عمل زناشویی است، این یک عبادت بزرگ به شمار می آید، یاد بگیرید که خوب لذت ببرید و با دقت و فداکاری همسرتان را نیز به اوج و تعالی برسانید، نباید خودخواه بود! متاسفانه برخی از آقایان زودتر کنار می کشند، و به خواسته های دلی همسرشان توجه نمی کنند!. این رفتار اصلا پسندیده و دینی نخواهد بود!. حتما پس از نزدیکی هم به صورت ماساژهای ملایم و پس نوازی های عاشقانه آرامش را به همسرتان هدیه کنید. همیشه هنگام دعوت همسر به نزدیکی از آنبه عنوان یک عبادت یاد کنید و بر زبان نیز این حرف را جاری کنید، این کار روح و ضمیر ناخودآگاه شما را بیشتر آماده می کند تا  آمادگی کسب کنید و لذت ببرید و اگر حیای بی موردی نیز در این میان باشد را برطرف خواهد نمود.

یک گفتگوی محبت آمیز همراه با پیشنوازی های عاشقانه برای زوجین مومن بیش از یک عمل زناشویی است، این یک عبادت بزرگ به شمار می آید، یاد بگیرید که خوب لذت ببرید و با دقت و فداکاری همسرتان را نیز به اوج و تعالی برسانید… همیشه هنگام دعوت همسر به نزدیکی از آن به عنوان یک عبادت یاد کنید و بر زبان نیز این حرف را جاری کنید،، این کار روح و ضمیر ناخودآگاه شما را بیشتر آماده می کند تا آمادگی کسب کنید و لذت ببرید.

استفاده از عطر و لباس مناسبي كه مورد علاقه همسرتان است را فراموش نكنيد بدانيد همبستر شدن با همسرتان عملي است خدايي كه براي شما عبادت محسوب مي گردد و سبب تعالي شماست. بنابراين به رابطه خود به عنوان يك امر مقدس نگاه کنید. باید ديدگاه خود را متعالي و ديني کنید و از حياي بيجا بپرهيزيد. شما در مقابل همسر خود بايد وظايف عاشقانه تان را انجام دهيد. همين روحيه، سبب آرامش و رويايي شدن لحظات شما خواهد شد. بدانید تا رابطه شما با همسر و در محیط خانواده بر اساس دین  نباشد، هیچگاه از عبادت ها نیز نمی توانید خوب بهره ببرید. دینداری و عمل به فرامین دین تاثيري عجيب در پرورش روح كودك شما خواهد داشت. اگر خوب نگاه کنیم دین و اهل البیت علیهم السلام در یک مسیر منطقی هم لذات و تعالی دنیایی ما را می خواهند و هم تعالی انسان در آخرت را. 

توصیه مهم دیگر اینست که از فكر كردن به زنان و يا مرداني غير از همسر خود در هنگام نزدیکی بپرهيزيد. اين تذكر را جدي بگيريد، اين زناي ذهني آثار مخرب و نامطلوبي را هم بر شما و هم بر نطفه نوزاد شما خواهد گذاشت.

عوامل طبیعی و تأثیر آن ها بر نطفه

در محيط پيرامون ما و شما عوامل فراواني وجود دارد كه بر جسم و روح ما تاثيرگذار هستند. در روايات شريف ائمه اطهار نيز به اين امور اشاره شده است، مثلا فرموده اند كه هنگام طوفان و بادهاي شديد و يا پس از زلزله از جماع بپرهيزيد. برخي از اين امور طبيعي سبب تشويش و اضطراب ما مي شوند و در فضاي محيط اطراف ما نيز تاثير مخرب مي گذارند. عواملي همچو خسوف و كسوف و يا قمر در عقرب و حالات برخي از ستارگان نيز تاثيراتي بر زمين مي گذارد. علاوه بر عوامل طبيعي بايد مراقب برخي از عوامل ديگر نيز باشيم.

برخي از وسايل و ابزار الكترونيكي مانند موبايل و كامپيوتر و … هستند كه از خود امواجي را ساطع مي كنند، بايد مراقب اين وسايل نيز بود. بايد از اموري كه سبب تغيرات ژنتيكي نيز مي شوند دوري كرد. اشعه مادون قرمز، اشعه گاما، عکسبرداری پزشکی (رادیوگرافی) و یا پرتودرمانی بیماران سرطانی، البته بايد توجه كرد كه بيماران حتما بايد در اشعه درماني تحت نظر پزشك متخصص باشند. وجود برخي از اين اشعه ها در نور خورشيد نيز به اثبات رسيده است. لذا برخي از روايات بسيار با ظرافت به اين نكته اشاره فرموده اند :

حضرت رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «یا علی لا تُجامِع اِمرأَتَکَ فی وَجِه الشَّمسِ وَ تَلَألؤها اِلاّ اَن تَرخِی ستراً فَیستُرکُما فَاِنه اِن قَضی بَینَکُما وَلَدٌ لا یزالُ فی بُؤسٍ وَ فَقرٍ حَتّی یموتَ؛ (علل الشرايع/ ج2-ص516)یا علی در مقابل نور خورشید مجامعت مکن مگر این که پرده ای بیاویزی که شما را بپوشاند؛ زیرا اگر در آن حال فرزندی به وجود آید، همیشه در حال پریشانی و فقر است تا بمیرد.

دستورالعملي براي طلب فرزند از حضرت آيت الله بهجت رحمه الله

آيت الله بهجت به افرادي كه طالب فرزند بودند یا افرادی که فرزنددار نمي شدند اين دستورالعمل روایی را می دادند. « يكي از حاجبان خليفه وقت كه صاحب فرزند نمي شد از امام باقر درخواست ذكر و دعايي را داشت، امام باقر علیه السلام فرمود: می خواهی دعایی به تو یاد بدهم که صاحب فرزند شوی. دربان گفت: بله پس حضرت فرمودند: در هر صبح و عصر .

 • 1- هفتاد مرتبه «سبحان الله» بگو.
 • 2- ده مرتبه «استغفر الله» بگو.
 • 3- دوباره 9 مرتبه «سبحان الله» و یک مرتبه استغر الله.
 • 4- و این آیات را بخوان: «اسْتَغْفِرُواْ رَبَّکُمْ إِنَّهُ کاَنَ غَفَّارًا یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکمُ مِّدْرَارًا وَ یُمْدِدْکمُ بِأَمْوَالٍ وَ بَنِینَ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ جَنَّاتٍ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ أَنهْارًا»

دربان این اذکار را خواند و صاحب فرزندان زیادی شد و کسی که این روایت را نقل کرده است می گوید من و همسرم به این روایت عمل کردیم و صاحب فرزند شدیم، و به دیگران که فرزند نداشتند یاد دادیم و آنها هم صاحب فرزند شدند.(مكارم الاخلاق-ص224).

 

نماز و دستورالعملی دیگر براي طلب فرزند در روايات:

امام صادق عليه‏السلام :

هر كس بخواهد زنش بچّه‏ دار شود ، پس از نماز جمعه ، دو ركعت نماز بگزارد و در آنها ركوع و سجده را طولانى سازد و سپس بگويد : «اللّهُمَّ إنّي أسأَلُكَ بِما سَأَلَكَ بِهِ زَكَرِيّا ، يا رَبِّ لا تَذَرني فَرداً وأنتَ خَيرُ الوارِثينَ ، اللّهُمَّ هَب لي مِن لَدُنكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ ، اللّهُمَّ بِاسمِكَ استَحلَلتُها وفي أمانَتِكَ أخَذتُها ، فَإِن قَضَيتَ في رَحِمِها وَلَداً فَاجعَلهُ غُلاماً مُبارَكاً زَكِيّاً ، ولا تَجعَل لِلشَّيطانِ فيهِ شِركاً ولا نَصيباً»

«خداوندا! به حرمت آنچه زَكَريّا بدان از تو مسئلت داشت ، از تو مى‏خواهم. پروردگارا! مرا تنها مگذار كه تو خود ، برترينِ وارثانى . خداوندا! از نزد خويش ، مرا فرزندانى پاك ببخش كه تو شنواى دعايى . خداوندا! به نام تو او را بر خويش حلال ساختم و به امانت تو ، او را در اختيار گرفتم . اكنون ، اگر در رَحِم او برايم فرزندى تقدير كرده‏اى ، او را فرزندى خجسته و پيراسته قرار ده و در او براى شيطان ، بهره و سهمى قرار مده» .الكافي ، جلد 6 ، صفحه 8

-در روايات ديگري بر ذكر استغفار برای طلب فرزند زياد تاكيد شده است. شما مي توانيد براي استغفار از ذكر يونسيه كه توضيح داده شد استفاده كنيد. انشاالله اذكار و دستورالعملهاي بيشتري را بعدها نقل خواهبم كرد.

توصيه ضروری:

دين با تمام دستوراتش سبب تطهير و برای موفقيت دنيايي و اخروي انسان است. رعایت دستورات دینی تنها برای انعقاد نطفه نیست!، بلكه بايد در تمام لحظات زندگي عاشقانه سایر دستورات الهي را نیز انجام دهيم. هدف از طرح این مطالب این نیست که بر خود بسیار سخت بگیرید، با یک مطالعه و کمی دقت می توانید به خوبی این موارد را رعایت کنید.

همواره توكل و توسل را از دست ندهيد. درخواست از امام عصر ارواحنا فدا كه آگاه به احوال ماست بهترين راه براي كسب توفيقات و موفقيات مي باشد.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=12765

حتما بخوانید

ویژه نامه احکام اختصاصی زن و شوهر

ويژه نامه بخش زندگي دينيبراي بچه دار شدن بهترين زمان و ساعت براي بچه دار شدن بهترين زمان و ساعت براي بچه دار شدن بهترين زمان و ساعت براي بچه دار شدن آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث همبستري جماع زناشويي سكس  همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام آداب قبل از تولد فرزند  آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد 

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۵-۹-۲۷ ۰۵:۲۷:۵۷ +۰۳:۳۰

۷۶ ديدگاه

 1. ناشناس ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ در ۱۳:۲۸- پاسخ دادن

  سلام حاج آقا خداقوت
  خانم ۲۵ ساله ای هستم یکسال هست که ازدواج کردیم ولی تمایل و حسی برای بجه دار شدن نداریم در حالی که اطرافیان همه فک کردن که من نازا هستم و اصرار دارن که زودتر بجه دار بشویم لطفا ما رو راهنمایی کنید.
  ممنون از سایت خوبتون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ در ۱۳:۴۰- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   قطعا حضور بچه به زندگی رنگ و بوی خاصی می دهد، مخصوصا اگر زن و شوهر مومن و ایمانی باشند یک لذت و یک راه خوب برای عبادت بهتر خداوند با حضور بچه پیدا می کنند.
   خودتان را از این نعمت محروم نکنید، ثانیا اطرافیان شما مثل پدر و مادر شما و همسرتان با وجود نوه یک نشاط و امید بیشتری به زندگی پیدا خواهند کرد، پس دغدغه اطرافیان در این اندازه خوب و بجاست.
   در اکثر موارد، ریشه های عدم توکل به خداوند سبب ترس پنهان زوجین از بچه آوری می شود و پس از آن بهانه های مختلف هم به این کار کمک می کند.
   باید مراقب باشید که طولانی شدن نبودفرزند باعث می شود که امکان پدر و مادر شدن‌ در سن بالا کم یا بسیار دشوار ‌شود. و از همه اینها گذشته اختلاف سنی زیاد پدرو مادر با فرزند سبب عدم ارتباط خوب آنها با فرزند شود.
   فراموش نکنید تولد نوزاد نوعی تمدید عهد میان زوجین و به نوعی ثمره ازدواج هست و شما را یک گام به محکم تر شدن زندگی و ارتباط با خدا می کشاند، پس بهتر است خودتان را از این نعمت الهی محروم نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. لیدا ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ در ۲۱:۳۸- پاسخ دادن

  با سلام و تشکر

  اگر زن و مردی قصد بچه دار شدن نداشته باشند یعنی از کاندوم زنانه یا مردانه استفاده کنند و مطمئن باشند که نطفه ای تشکیل نمیشه آیا در این صورت میشه ایستاده آمیزش کرد؟ و سوال دوم اینکه گفته شده مرد با زن ایستاده جماع نکند که فعل چهارپایان است حالا اگر مرد خوابیده باشه و زن ایستاده (چون در چهارپایان جنس نر ایستاده است و هیچوقت جنس ماده فاعل نیست) پس در این صورت اگر زن ایستاده باشه و مرد خابیده از جالت چهارپایان خارج میشه پس آیا در اینصورت نیز اشکال داره ایستاده آمیزش؟ تشکر

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ در ۲۱:۵۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   می توان ایستاده آمیزش کرد اما کراهت دارد.
   هر کدام که باایستند باز کراهت دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. آزاد ۱۳۹۶-۰۳-۳۱ در ۰۸:۴۱- پاسخ دادن

  سلام. برای اجتناب از روزهای نهی شده برای آمیزش ملاک وقت آمیزش هست یا وقت انعقاد نطفه؟
  چون ممکنه اسپرم حتی ۳ روز در رحم زن باقی بمونه و ۳ روز بعد آمیزش، لقاح صورت بگیره.
  مثال اگه ۳ روز قبل عید فطر آمیزش صورت بگیره و لقاح روز عید فطر که نهی شده انجام بشه حکمش چیه؟
  تشکر

 4. shabnam ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ در ۰۹:۵۹- پاسخ دادن

  سلام حاج اقا برای بارداری صبح مناسب است؟ منظورقبل از اذان ظهر میباشد به دلیل خستگی های همسر در شب؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۸ در ۱۱:۳۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   زمانی که شما و همسرتان در آرامش باشید بهترین زمان هست، مانعی نیست
   سعی کنید بقیه آداب رو رعایت نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. فرهاد ۱۳۹۶-۰۲-۰۵ در ۰۷:۲۲- پاسخ دادن

  سلام وقت و عاقبت شما بخیر…
  سوالی داشتم جایی جوابش رو پیدا نکردم…اینکه نگاه نکردن به عورت زن برای بچه دار شدن طبق روایات، هیچوقت نباید نگاه کرد یا بعد از اینکه زن فهمید حامله هست دیگر اشکال ندارد؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۰۵ در ۱۲:۳۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   منظور از نگاه کردن در این روایات همان زمان انعقاد نطفه هست که کراهت دارد.
   پس از آن اشکالی ندارد و یک لذت حلال است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. سایه ه ه ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ در ۱۰:۳۵- پاسخ دادن

  سلام ببخشید من زیاد از ماه های قمر در عقرب سر در نمیارم فقط میخواستم بدونم چه روزههایی از ماههای قمری برای بچه دار شدن خوبهاز نظر شما؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۰۵ در ۱۲:۲۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   در نوشتار بالا کامل توضیح داده ایم!.
   سعی کنید در اول، وسط و آخر ماه قمری و ایام قمر در عقرب نزدیکی نکنید!. بقیه ایام اشکالی ندارد.
   می توانید با یک تقویم متوجه روز های قمری بشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. زهرا ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ در ۱۰:۰۶- پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  لیست روزهای قمر در عقرب سال ۹۶ چطور بدست بیاریم. ممنونم.

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ در ۱۲:۱۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   بر روی تصویر شاخص(جدول قمر در عقرب) راست کلیک کنید، گزینه Save as را بزنید و تصویر را در کامپیوتر خود ذخیره کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. سمیه ۱۳۹۶-۰۱-۱۴ در ۰۴:۲۲- پاسخ دادن

  سلام.اگر در شبی که مو یا ابرویم را رنگ کرده باشم انعقاد نطفه کنیم اشکالی دارد

 9. داریوش ۱۳۹۵-۱۲-۲۰ در ۰۴:۱۶- پاسخ دادن

  با عرض سلام
  یه سرال داشتم
  من قبل از نزدیکی بسم ا… گفتم و با همسرم آمیزش داشتم
  و نطفه ی بچه مون رو همون روز بستیم و الانم نزدیکه چهار ماهه خانمم بارداره
  روز بعد از انعقاد نطفه، من جنب بودم اما با جنابت با همسرم نزدیکی داشتم
  اما بسم الله گفتم و معذرت می خوام از این حرف، منی رو داخل خالی نکردم
  آیا روی پاکی بچه تاثیر داره؟
  آیا شیطان شرکت نمی کنه؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۲-۲۰ در ۰۴:۲۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اشکال ندارد، و بحث شریک شدن شیطان برای همان لحظه انعقاد هست.
   برای نزدیکی در ایام بارداری، خوب هست که با غسل یا با وضو باشید.
   در هر حال جای نگرانی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. سمانه ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ در ۱۶:۰۹- پاسخ دادن

  سلام حاج اقا وقتتون بخیر
  ببخشید من یک سوال داشتم ، من تو اقدامم واسه بارداری ، ولی این ماه و ماه بعد روزهای تخمک‌گذاری من ، قمر در عقرب ، موندم چیکار کنم ، الان چند ماهه تو اقدامم که بعضی ماه ها می یفته قمر در عقرب چیکار کنم حاج اقا ، اگر اقدام کنم گناه داره ، خیلی نگرانم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ در ۰۳:۱۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اقدام به بارداری در ایام قمر در عقرب گناه نیست، اما احتمال آسیب روحی و جسمی برای بچه وجود دارد. برای همین رعایت این ایام رو توصیه می کنیم تا بعدا پشیمانی نباشد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. نگار ۱۳۹۵-۱۰-۲۱ در ۱۱:۳۸- پاسخ دادن

  سلام .
  شب جهارشنبه نوشته بهتر نزدیکی نداشته باشیم. شب ۴ شنبه یعنی شبی که فرداش ۴ شنبه اس یا اون روزی که ۴ شنبه اش شبش مد نظر است؟؟؟؟

 12. هاشمی ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ در ۰۳:۲۷- پاسخ دادن

  سلام من خیلی به این چیزهایی که درباره بارداری گفته میشه اعتقاد دارم همسرم هم همینطور ولی وضو نمیگیره ومن هم نمیتونم زورش کنم آیا برای فرزندم مشکلی پیش میاد واینکه گاهی روزای مکروه ازم درخواست نزدیکی میکنه باید جواب منفی بدم؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۰-۱۴ در ۰۳:۳۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اگر وضو داشته باشید بسیار خوب هست، حالات پدر و مادر بسیار موثر هست مخصوصا مادر.
   بدون وضو مشکل خاص انشاالله پیش نمی آید، یک عمل مستحب هست، اگر نباشد آن تاثیرات مثبت را دیگر ندارد.
   به هیچ عنوان نباید جواب منفی بدهید، شما در قبال همسر شرعا وظیفه دارید و همسر نیز در قبال شما وظیفه دارند که نیازهای روحی و جنسی را تامین کنید.
   استنکاف شما بدون دلیل از نزدیکی با همسر گناه هست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. هانیه ۱۳۹۵-۱۰-۰۳ در ۲۱:۴۹- پاسخ دادن

  سلام حاج آقا
  من و همسرم جمعه ساعت ۱۴:۳۰ حدودا اقدان برای بچه دار شدن داشتیم و من نمیدونستم بعد ازظهر نباید باشه. الان خیلی استرس گرفتم که نکنه اگه نطفه منعقد شده باشه مشکلی پیش بیاد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۰-۰۴ در ۱۱:۱۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   جای هیچ نگرانی نیست، انشاالله. همواره توکل به خداوند داشته باشید و با آرامش بقیه ایام را سپری کنید.
   روزانه سوره یاسین را بخوانید و مقداری هم صدقه بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. نرگس ۱۳۹۵-۱۰-۰۱ در ۱۹:۳۷- پاسخ دادن

  سلام .با توجه به اینکه شخصی قصد بارداری دارد آیا اقدام به بارداری در آخر و اول و وسط ماه قمری فقط محدود به زمان بین نماز مغرب تا صبح آن روز هست که لقاح صورت نگیرد یا در ساعات روز ،همان روز های نامبرده هم عمل نزدیکی نباید صورت بگیرد.متشکرم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۱۰-۰۲ در ۱۲:۵۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   در روز و شب نباید روز قمر در عقرب بهتر آنست که برای انعقاد نطفه اقدام نشود و احتیاط این هست یکی دو روز قبل و بعد هم صورت نگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. نازنین زهرا ۱۳۹۵-۰۹-۱۹ در ۱۸:۳۲- پاسخ دادن

  باسلام
  من میخواستم شب ولادت پیامبر هفده ربیع الاول برای بارداری اقدام کنم که میشه شب شنبه میخواستم بدونم مشکلی نداره که شب شنبه است ومیخواستم یه دعایی برای سالم بودن جنین بهم توصیه کنید
  باتشکر

 16. رقیه ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ در ۱۷:۳۲- پاسخ دادن

  با سلام: من شب جمعه برای بارداری اقدام کردم مجددا ناخواسته شب چهارشنبه نزدیکی داشتیم حواسم نبود شب چهارشنبه است و مکروه است خیلی نگرانم آیا در صورت بارداری واقعا برای جنین عواقب بدی خواهد داشت؟صدقه دادم و دعا و زیارت عاشورا همه روزه میخونم اما باز دلشوره دارم چیکار کنم نحسی اون روز از بین بره؟متشکر

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ در ۲۲:۲۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   جای نگرانی نیست، با دعا می توان بسیاری از امور را تغییر داد، تویه ما این هست هر روز سوره مبارکه یاسین را قرائت نمایید، برای نورانیت و فرزند صالح بسیار مفید و تاثیر گذار هست.
   افکار منفی را دور بریزید، با یک نگاه مثبت دوران بارداری را طی کنید، همیشه توکلتان به خدای متعال باشد.
   عواقب بد برای امور حرام هست، اگر شما با قرآن و دعا باشید باور کنید بهترین عاقبتها خواهد آمد و مقدر خواهد شد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. شفیعه ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ در ۱۳:۴۳- پاسخ دادن

  من و همسرم انقد برامون مهمه که موقع نزدیکی اتاق ای که بچه هس و خوابیده رو کامل ترک میکنیم چون شنیدیم روح بچه ها تو خواب هم خیلی چیزا رو جذب میکنه .برامون دعا کنید .

 18. شفیعه ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ در ۱۰:۰۳- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید.
  من ۲۸ سالمه دارم و یه پسر دوساله دارم.موقع انعقاد نطفه پسرم منوهمسرم خیلی مواظب اداب بودیم و الحمدلله یه پسر سالم داریم میخواستیم اربعین ترک گناه بگیریم و دوباره اقدام کنیم که دو روزه متوجه شدم ناخواسته باردارشدم و این ماه هم بعد ازظهر نزدیکی داشتیم روزشو یادم نیست.از وقتی فهمیدم باردار شدم خیلی ناراحتم چون بعد از ظهر بود و تو روایات هم منع شده این قضیه خیلی نگرانم کرده خیلی ناراحتم که چرا کار مکروهی انجام دادیم.در مقابل این بچه احساس گناه و بی مسئولیتی دارم.
  همسرم میگه بچه رو خدا داده خودش حفظش میکنه ناراحت نباش من به کمک او ایمان دارم ولی نمیتونم خودمو ببخشم.

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ در ۲۲:۲۰- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   جای هیچ ناراحتی نیست. اصلا به این موضوع زیاد فکر کنید و ناراحت باشید، جنین آسیب می بیند.
   احساس گناه و بی مسئولیتی اصلا معنا نمی دهد!، چرا از یک مسئله کوچک یک چیز بزرگ می سازید، کار حرامی که نبوده! ثانیا: مسیر اصلی جنین و کودک در طی ۸ ماه بارداری است، مادر با حالات خوب، با دعا و با غذای حلال و فکر مثبت هست که می تواند فرزند را سالم و صالح بار بیاورد.
   این بچه هدیه خداست به شما و شما باید شاکر خدا باشید و بایک انرژی مثبت خودتان را آماده کنید برای اینکه به عنوان یک مادر پذیرای او باشید، این افکار ایجاد تنفر و ناراحتی می کند.
   دقت کنید با یک یا دو کار مکروه که سرنوشت تغیی نمی کند! در مقابل هزاران دستور دیگر هست که روح را رشد می دهد! چرا این قسمتها را نمی بینید.
   توصیه ما این هست در این ایام بارداری تا می توانید هر روز یک بار سوره یاسین را بخوانید، تاثیرش عجیب هست، نورانیتی بالا برای شما و فرند شما خواهد داشت. با نشاط و دعا از خداوند بخواهید به شما توان و روحیه بدهد تا بتوانید عاشقانه در کنار خانواده برای این فرزند مادری کنید و او را در زاه دین تربیت نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. نسرین ۱۳۹۵-۰۸-۱۹ در ۱۹:۳۳- پاسخ دادن

  من میخواستم بتونم نزدیکی در روز برای بچه دار شدن مشکلی هست آخر من شوهرم شبا شب کاره خونه نیست

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۸-۲۰ در ۰۲:۲۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   بهترین زمان شب هست، اما در روز هم اشکال ندارد، فقط زمان اذان ظهر نباشد، و در سایر زمانها نیز با شکم پر یا خستگی نباشد، پس از استراحت و با آرامش می توان در روز هم اقدام کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. الناز ۱۳۹۵-۰۸-۱۲ در ۰۷:۰۱- پاسخ دادن

  سلام دوباره خدمت شما و سپاس فراوان از پاسخگويى سريع
  دوره بارورى خانمها هر ماه حدود يك هفته ست تا ٤٠ روز صبر كنيم ٢ ماه ديگه تاخير ميوفته، راهى هست كار ناپسند همسرم جبران شه مثلا قبل اقدام صدقه داد يا غسل خاصى كه خيالم آسوده شه. ممنون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۸-۱۲ در ۲۱:۱۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   صبر تا چهل روز در حد یک توصیه است!. وگرنه شرعا پس از توبه، نزدیکی و اقدام برای بچه اشکالی ندارد.
   اما حالت پدر و مادر در انعقاد نطفه مهم هست. روحیات تاثیر گزار هست.

   در هر حال توصیه ما همیشه این بوده، زوجین چهل روز و بیشتر گناهان را با دقت ترک کنند، و در ایام بارداری هم مادر مراقبت کند در خوردن، در دیدن و شنیدن و … . همه اینها تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. الناز ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ در ۲۰:۰۶- پاسخ دادن

  سلام ما چند ماهه قصد داريم بچه دار شيم ، ديشب اول ماه صفر همسرم مشروبات الكلى خورده، دو هفته ديگه زمان اقدام ماست جهت باردارى، شوهرمم خودش از كارى كه كرده خيلى پشيمون شده سوالمون اينه الكلى كه مصرف كرده دو هفته ديگه رو ناپاك بودن نطفه تاثير داره؟ تكليف چيه ممنون از راهنمايتون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ در ۲۳:۱۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   شرابخواری حرام و از بزرگترین گناهان می باشد. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: شراب ريشه همه ناپاكيهاست، هر كس آنرا بنوشد نمازش تا چهل روز پذيرفته نمى شود، اگر شراب در درونش باشد و بميرد با مردن زمان جاهليت مرده است.
   در روایات بسیار از شراب و خوردن آن نهی و نکوهش شده است و عقوبت سنگینی دارد، مگر اینکه توبه کند!
   برای فرزند بهتر آنست بعد از چهل روز، آنهم با حالت معنویت بهتری اقدام شود!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. z ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ در ۱۴:۰۷- پاسخ دادن

  با سلام اگر زن وشوهر قصد باردارشدن نداشته باشن و این موارد گفته شده اعم از صحبت کردن ،نگاه کردن عورت یکدیگر و … درهنگام آمیزش انجام نداده باشند وزن باردار شود چه میشود.و اچه باید کرد؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ در ۱۵:۱۰- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   تمام دستورات دینی به نفع خود ماست، رعایت این موارد قطعا آثار و برکات خاص به خود را خواهد داشت.
   اگر به هر علتی این موارد را رعایت نکردند، خوبست حداقل دوران بارداری را قدر بدانند، بهترین لحظات برای تربیت همین دوران هست.
   در دوران بارداری انس با قرآن کریم، صدقه دادن و اهل دعا و ذکر بودن بهترین تاثیرات را دارد، به شرط دوری از گناه مثل موسیقی و فیلم حرام.
   صدقه بدهید، همراه با قرائت سوره یاسین هر روز در ایام بارداری برای نورانیت بسیار خوبست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. سمانه ۱۳۹۵-۰۷-۲۲ در ۱۵:۰۵- پاسخ دادن

  سلام علیکم!
  آیا در ماه محرم مکروه است که اقدام به بارداری کرد؟
  ممنون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۷-۲۲ در ۱۵:۳۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اقدام برای بارداری در ماه محرم مکروه نیست، اما در شب شهادت پسندیده و زیبنده نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. بهرام ۱۳۹۵-۰۷-۰۷ در ۱۶:۱۵- پاسخ دادن

  سلام ما میتوانیم در۲۹ماه ذی الحجه که روز شنبه است و دوروز مانده به ماه محرم برای بچه دار شدن اقدام کنیم ممنون میشیم جواب بدید

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۷-۰۷ در ۲۱:۵۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   از اقدام و انعقاد نطفه در آخر ماههای قمری(سه روز) نهی شده است، بهتر است یک زمان مناسب دیگر را انتخاب کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. نگار ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ در ۰۸:۴۲- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشد من روز جمعه میخوام برای بچه دار شدن اقدام کنم iuf باید بشم میخوام بدونم صبح جمعه ۹۵/۷/۲ برای انعقاد نطفه مشکلی نداره . متشکرم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ در ۱۴:۴۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   نه انشاالله اشکالی نیست.
   حتما صدقه بدهید،بسم الله الرحمن الرحیم فراموش نشود.
   ما هم دعا می کنیم خداوند فرزندانی صالح و سالم به شما عنایت کند که عاشق مسیر اهل البیت علیهم السلام باشند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. سحر ۱۳۹۵-۰۶-۲۹ در ۱۶:۵۴- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید ، من یک مشکل و گناه خیلی بزرگ در بچگی و تا همین چند سال پیش انجام می دادم ، از وقتی بچه بودم نمی دونم چرا خود ارضایی می کردم تا سن فکر کنم هفده هجده سالگی ، وقتی به این سن رسیدم فهمیدم گناه خیلی بزرگیه و جنب میشی و باید غسل کنی ، اما من نمی دونستم باید غسل کنم و تا اون سن نماز و روزه و سایر کارهای عبادی رو انجام می دادم ، الان حاج اقا تکلیف من چیه نماز و روزه و سایر کارها چی می شن باید چیکار کنم واقعا دارم عذاب میکشم و خودمو نفرین می کنم ، می ترسم هیچ کاریم قبول نشده باشه ، با اینکه نمی دونستم باید غسل انجام بدم چیکار کنم حاج اقا کمکم کنید
  مرجع تقلید اقای سیستانی

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۶-۲۹ در ۲۰:۳۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   هر نوع بازی با آلت تناسلی موجب غسل نیست . اگر به اوج لذت جنسی رسیده باشید و درآن حال آبی خارج شده باشدغسل واجب است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر آب زیادی خارج شود با شهوت هر چند به اوج لذت نرسد. و اگر نمازی در این حال بدون غسل خوانده اید باطل است و باید قضاء کنید ولی آن چه پس از یک غسل مشروع چه واجب مانند حیض وچه مستحب مانند جمعه خوانده باشید صحیح است. برای روزه هم لینک زیر را بخوانید.
   اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید، اگر سوالی هم بود در ذیل نوشتار مرتبط مطرح کنید.

   موفق باشید.

 27. مهدیه ۱۳۹۵-۰۶-۲۹ در ۱۶:۴۷- پاسخ دادن

  سلام حاج اقا ، وقتتون بخیر و عیدتون مبارک
  من تو بچگی از روی ندونم کاری بدون اجازه پول بر می داشتم ، بزرگتر که شدم فهمیدم دزدی میشه و باید هر حقی به گردنته رد کنی ، از وقتی متوجه شدم شروع کردم به حق ها رو به صاحبانش بر گردوندن ، فقط چون مستقیم نمی تونستم این کارو بکنم ، به جای همون پول چیزی می گرفتم و بهشون می دادم مثلا به عنوان هدیه ، البته نه طوری که بعدا جبران کنن ، تقریبا همه رو رد کردم ، فقط بعضی ها مونده که اصلا دسترسی بهشون ندارم ، حالا سوالم اینه میشه از طرف کسانی که بهشون دسترسی ندارم رد مظالم بدم و بعد ها اگر پیداشون کردم حق و بهشون برگردونم ، ارزومه که اینجوری بشه چون واقعا دارم عذاب میکشم و خیلی می ترسم اون دنیا جلوم و بگیرن .
  و یک سوال دیگه اینکه من به لطف خدا خیلی از حق هارو جبران کردم ، ایا با مصرف اون پول ها مثلا خوراکی می خریدم و هم خودم می خوردم و هم به کسی می دادم ، ایا گوشت حرام در بدن من هست یا نه
  و به کسی دیگه که می دادم اون چی گوشت حرام روییده در بدنش
  با توجه به اینکه من از اون زمان تا به العان دارم جبران می کنم و واقعا توبه کردم و تا الان هنوز عذاب وجدان دارم
  و سوال دیگه اینکه بعضی ها رو نمی دونم چقدر بوده باید چیکار کنم ، تا الان اونایی که نمی دونستم اون مقداری که به نظر خودم یقین داشتم رد کردم ، حالا می ترسم حق بیشتری بوده باشه ، می تونم دسته اخر یک رد مظالم بدم که اگر کسی بیشتر بوده
  و یک سوال دیگه اون حق هایی که فراموش کردم به گردنمه چیکار کنم متشکرم از شما .

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۶-۲۹ در ۲۰:۱۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اینکه در صدد جبران هستید بسیار علی و خوب هست. افرادی را که می شناسید بدهید، آنهایی را که فراموش کرده اید یا دیگر نمی شناسید با اجازه از دفتر مرجعتان به فقیر صدقه بدهید. صاحبان حق اگر بعدا مشخص شدند می توانید مطرح کنید که صدقه داده اید و می توانید رضایت بگیرید یا جبران کنید اگر صدقه نیابتی را قبول نکردند.
   همینکه حقوق مردم رو دارید پرداخت می کنید، همین باعث پاک شدن معنوی روح می شود، برهمین اساس دیگر گوشتی از حرام هم معنا نمی دهد! زیاد به این مورد فکر نکنید، فقط به دنبال گذشته باشید، همین تمام امور را اصلاح می کنید.
   مقداری که یقین دارید حق به گردن شماست را حتما باید بدهید، و موارد احتمالی را هم باید با دفتر مرجع اجازه بگیرید یا اینکه یک رد مظالم کلی بدهید به نیت تمام کسانی که حق به گردن شما دارند.
   از اینجا کلیک کنید و درباره رد مظالم بیشتر بخوانید.
   موفق باشید.

 28. صبا ۱۳۹۵-۰۶-۲۱ در ۱۲:۲۳- پاسخ دادن

  سلام حاج اقا خسته نباشید ، من چند تا! مشکل خیلی بزرگ دارم اونم اینه که خیلی ادم کینه ای هستم و کسی که اذیتم کرده و در حقم نامردی کرده به هیچ وجه نمی تونم ببخشم ، و دیگه اینکه خیلی غیبت می کنم و مشکل بزرگترم اینه که خیلی حسودم ، حالا از شما خواهش میکنم یک ذکری یا دعایی بهم بگین که این اخلاق هام و بزارم کنار مخصوصا حسادت ، متشکرم از لطفتون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۶-۲۲ در ۱۴:۰۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   برای برطرف کردن اخلاق ذمیمه نیاز هست که همت خوبی داسته باشید، فقط با ذکر کار درست نمی شود! بلکه باید تکرار و تمرین همراه با مقابله داشت.
   یک خصلت بد یک شبه در جان انسان ظهور نمی کند، بلکه ثمره رفتارهای گذشته هست. اینکه متوجه برخی از این خصلت ها شده اید و تلاش می کنید که بر طرف کنید، بسیار عالی است این روحیه را قدر بدانید. چند توصیه:
   ۱- حتما روزانه کتب اخلاق یا مباحث اخلاقی بزرگان را مطالعه کنید، مثل سخنرانی های آیت الله مجتبی تهرانی، یا فرمایشات آیت الله بهجت.
   ۲- مقابل هر رفتار و خصلت بد را که خوب باشد با جدیت انجام بدهید!. مثلا هر گاه کینه ای از کسی به دل گرفتید، سریع او را ببخشید، برایش دعا کنید، نماز بخوانید از خداوند بخواهید او و شما را بیامرزد!. مثلا بگویید او نمی فهمد که دارد گناه می کند ، اما شما خیر او را بخواهید. این روحیه بخشش سبب جلب عنایت خداوند است.[البته برخی ظالم هستند، انسان نباید در براب ظلم آنها ستم پذیر شود، این از بحث خارج است!].
   هر گاه حسادت آمد در یک جا برای او دعا کنید که خداوند بیشتر بدهد، از راه حلال به او بدهد! جالب اینجاست دعای خوب در حق دیگران قبل از آنکه در حق دیگری به اجابت برسد در حق گوینده به اجابت می رسد!. خب چرا از این فرصت استفاده نکنیم.
   غیبت هم توجه کنید، با این گناه فقط بار گناهان خود را زیاد می کنید، وگناه طرف مقابل را به پرونده خود منتقل می کنید. چه بسا کسی می خواهد عذاب ببیند به واسطه فلان گناهش، شما که غیبت می کنید، تمام این مصایب برای زندگی شما وارد می شود. غیبت کار افراد بی کار و بی هنر هست. سعی کنید در روز به یک کاری بپردازید، مطالبی را یاد بگیرید، و هنگام گفتگو این مطالب را به دیگران بیاموزانید!. اگر چیزی برای گفتن نداشته باشید، و اهل سکوت هم نباشید، بدیهی است که غیبت کردن آسان می شود.
   حتما کتب اخلاقی را مطالعه کنید. تاثیر بالایی بر اصلاح نفس دارد، مثلا کتاب گناهان کبیره آیت الله شهید دستغیب را مطالعه کنید!.
   ۲- برنامه ذکر هم خوبت روزانه ۱۰۰۱ مرتبه استغفار کنید برای تعالی و پرورش روح بسیار خوبست، اگر بعد از نماز صبح باشد بسیار عالی است. سوره یاسین را هر روز بخوانید و هر چ قران بتوانید انس بگیرید بسیار عالیست. دوستان و محیط خود را سعی کنید، مدیریت کنید و از خوبان استفاده کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 29. یه بنده ی خدا ۱۳۹۵-۰۶-۰۴ در ۱۳:۲۱- پاسخ دادن

  با عرض سلام مجدد ، واقعا از شما ممنونم که به این سرعت جواب ها رو می گین ، من در مورد اون بنده خدایی که گفتم خانوم هستن و قصد باردار شدن دارن ، و در کودکی از روی ندونم کاری پول یا چیزی بر می اشتن ، حالا سوالم اینه که گذشته ی این خانوم روی بچه ای که می خواد اقدام کنه برای بارداری تاثیر نمی ذاره ، خیلی می ترسه که روی بچه تاثیر بزاره ، خواهش می کنم دقیق تر راهنمایی کنید که از نگرانی در بیاد و به خواست خدا اقدام کنه واسه بارداری چون به ماطر این مشکل تا حالا اقدام نکرده ، ویک سوال دیگه گذشته ی ‌پدر و مادر روی بچه ی اینده ی انها تاثیر می گذارد

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۶-۰۴ در ۱۳:۵۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   گذشته تاثیر گزار هست، زمانی که توبه نکرده باشد. اما با توبه قطعا تاثیرات خوب و مثبت خواهد بود، توبه سبب می شود خداوند متعال عنایات و توجه اش نسبت به بنده خود بیش از پیش شود.
   قرآن کریم می فرماید: إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ. آیه ۲۲۲ سوره مبارکه بقره. خداوند توبه کنندگان و مطهرین را دوست دارد. در آیات دیگری بحث تبدیل گناهان و پاک شدن آنها مطرح می شود.
   با این توضیحات و با توبه جای هیچ نگرانی و استرسی نباید باشد. امید و توکل به خدا را باید در تمام وجود خود حس کنیم.
   لطف و مهربانی خداوند را هیچ گاه نباید از یاد برد، با این روحیه اقدام کنند و زندگی معنوی همراه با لذت داشته باشند.
   ارتباط و درخواست از امام عصر ارواحنا فدا بسیار تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. یه بنده ی خدا ۱۳۹۵-۰۶-۰۳ در ۱۶:۱۷- پاسخ دادن

  سلام ، یک بنده خدایی قصد باردار شدن داره ،منتهی وقتی بچه بوده از روی ندونم کاری بدون اجازه پول بر می داشته تا حدودی حق هایی که به گردنش بوده ادا کرده ، فقط بعضی هاش مونده و به بعضی ها هم دسترسی نداره ، حالا سوالم اینه که این کار تاثیری روی بچه دار شدنش نمی زاره ، خیلی می ترسه
  البته الان ادم خیلی مقیدی شده

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۶-۰۳ در ۲۰:۱۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   انشاالله همینکه قصد جدی پرداخت و اصلاح گذشته هست، لطف خداوند نیز شامل حال خواهد شد.
   مواردی را که نمی شناسید و صاحب آن را اصلا دسترسی ندارید، باید رد مظالم بدهید.
   در هر حال الان حتما بر درآمد حلال دقت داشته باشید، واجبات مثل خمس و زکات را پرداخت نمایید،همه اینها همراه با دعا زمینه ساز تعالی خانواده هست..
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. بی نام ۱۳۹۵-۰۶-۰۳ در ۱۶:۰۹- پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب خدمت شما ، من یک سوال داشتم از خدمتتون
  جایی خوندم که قبل از بارداری خوبه که چله گرفت ، می خواستم بپرسم چه چله ای باشه و چه اذکار و دعاهایی خونده بشه ، ممنون

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۶-۰۳ در ۲۰:۱۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   چله خوبست اما بهتر آنست که در کل دوران بارداری و مخصوصا ایام انعقاد نطفه دستورات دینی رعایت شود. در متن توضیحات مفصلی داده شده است.
   اما بهترین چله ذکر استغفار به عدد ۱۰۰۱ مرتبه برای طهارت باطن هست.
   علاوه بر این ذکر روزانه قرائت سوره یس بسیار عالیست و هر چقدر قرآن بتوانید بخوانید و از گناه و موسیقی بدور باشید قطعا تاثیر آن از خود ذکر و دعا بیشتر است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. نجمه ۱۳۹۵-۰۵-۱۶ در ۰۳:۳۱- پاسخ دادن

  سلام من وهمسرم قصد فرزند دار شدن داریم اخرین دفعه که اقدام کردیم زیر اسمان بود اصلا هم به این موضوع حواسم نبود از قضا این سری به احنمال زیا د حامله باشم دارم دیوانه میشوم من نمی خواهم فرزندم فقییر ودر سختی باشد تا اخر عمرش چه کنم .

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۵-۱۷ در ۰۸:۰۲- پاسخ دادن

   سلام علیکم خواهر گرامی
   انشاالله جای هیچ نگرانی نیست. رعایت موارد گفته شده واجب نیست ولی مراعات آن خوب و سفارش شده است چون عوامل تاثیر گزاری هست. اما به این معنا نیست که عوامل دیگر تاثیر نداشته باشد. ب همین اساس صدقه بدهید. و در دوران بارداری با آرامش با قرآن و دعا مانوس باشید، قطعا این عوامل تاثیرات یقینی دارند و آینده را نورانی و پر روزی خواهند نمود. توجه کنید داشتن آرامش در ایام بارداری بسیار مهم می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. سحر ۱۳۹۵-۰۴-۱۶ در ۰۰:۰۸- پاسخ دادن

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم منظور از عید فطر دقیقا کی هست؟
  شب قبل از روز عید فطر یا شب خود روز عید ؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۶ در ۰۰:۰۹- پاسخ دادن

   سلام علیکم خواهر گرامی
   منظور شبی است که فردایش عید هست.
   وفقکم الله لگل الخیر

 34. ليل ۱۳۹۵-۰۴-۱۵ در ۰۶:۴۶- پاسخ دادن

  سلام وممنون كه جوابمو داديد
  ببخشيد كه من انقد سوال مي پرسم منكه تو اين وادي افتادم بايد اخترشناسي رو هم ياد بگيرم تا بچه ام سالم باشه دوست ندارم بعداً خودمو سرزنش كنيم كه كاش رعايت مي كردم خداي نكرده اگه هر چي بشه به پاي اين چيزا مي زارم.

  ۱ ولي راجع به شب شنبه ويكشنبه چيزي نگفتيد كه خوبه يا بده؟؟
  ۲ زوال يعني هنگام اذان ظهره . خوب اينكه خوب نيست انسان موقع اذان نزديكي كنه ؟
  ۳ وموقع غروب آفتاب هم كه خوب نيست پس چرا اينجا نوشته خوبه ؟؟
  ۴ ميشه ۲۵ تير ماه رو بگيد كه قمر در عقرب خارج ميشه يا هنوز بايد صبر كنيم ؟ تا از برج هم خارج بشه ؟؟؟؟؟؟
  خدا بهتون سلامتي ودل خوش بده

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۵ در ۲۳:۴۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ۱-نیازی به اختر شناسی نیست! همین مقاله و مقاله قمر در عقرب را روی سایت بخوانید، کافی است.
   ۲- جمع كردن بين برج و صورت يعني صبر كرد كه قمر هم از صورت و هم از برج عقرب خارج شود كه حدود يك يا دو روز بيشتر طول مي كشد كه قمر پس از خروج از صورت از برج قمر نيز خارج شود. براي فهم زمان قمر در عقرب نياز به محاسبات دقيق نجومي هست كه برخي از تقويمها انجام داده اند لذا ما نيز اين ايام را براي سال جاري با مقابله كردن چند تقويم معتبر براي شما انجام داده ايم.
   باز هم تاکید می کنیم همان زمان جدول قمر در عقرب را رعایت کنید، روی «خروج برج» حساس نشوید!.
   ۳-روز های غیر از ایامی که در نوشتار نیامده روزهای عادی هست، می توان اقدام کرد.
   ۴- منظوور فقط در روز پنج شنبه و جمعه هست، ضمنا منظور ما نه این بود که هنگام اذان نزدیکی شود! منظور این بود که زوال هنگام ظهر و اذان به بعد هست یکی دو ساعت قبل تا بعد از اذان.
   ۵- ۲۵ تیر بعد از ظهر می توان اقدام کرد.
   ۶- همواره صدقه بدهید، آیت الکرسی بخوانید و هیچ دلهره و ناراحتی یا خیالی که چه خواهد شد نداشته باشید، شما همین چند توصیه ساده را رعایت کنید و توکل به خدا داشته باشید و از زندگی خوبتان در کنار همسرتان لذت ببرید و لحظات خوشی را داشته باشید. بهترین چیز برای مادر در این ایام آرامش و امید به پروردگار هست، سعی کنید ذهنتان را خالی از اوهام یا دقت های بی ارزش کنید! سخت نگیرید!. با این دقت ها چه بسا شوهرتان هم خسته و یا تاثیر منفی بپذیرند! اینها اصلا خوب نیست و از جهت دینی تلاطم روحی، فکری مناسب نیست!.
   روزانه ۱۰۰ مرتبه ذکر لااله الا الله برای آرامش بسیار عالی است. در این ایام با همسرتان به زیارتگاه ها و محافل معنوی بروید، این چیزی است که برای شما بسیار مفید خواهد بود.

   جوابها را با دقت بخوانید، اگر باز سوالی دارید که ذهن شما را مشغول کرده بپرسید، در خدمت شما هستیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. ليل ۱۳۹۵-۰۴-۱۴ در ۱۱:۰۹- پاسخ دادن

  سلام وممنون از اطلاعات كاملتون
  من۱۰۰۰ تا سوال دارم اگه صبورانه پاسخ بدهيد ممنون ميشوم
  در اين مطالب شما به شب شنبه وشب يكشنبه اشاره اي نكرده ايد يعني نزديكي براي فرزندآوري در اين روزها هم مكروهه يا خوبه يا بهتره نباشه؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو ور خدا جوابمو بديد خسته شدم از بس كه همه چي تو عالم دست به دست داره تا ما رو منصرف كنه آخه خيلي سخته كه همه اين ها رو چك كنيم. هر بار هم با يكي از اين عوامل منع كننده هم زمان مي شيم .
  الان من تخمك گذاريم حوالي ۲۴ و۲۵ تير ماه ۹۵ هستش كه مي افته تو قمر درعقرب اما طق جدول شما ساعت ۱۳٫۳۰ خارج مي شيم از قمردرعقرب كه ميشه شب شنبه حالا من چه گلي به سرم بگيرم. تاره از صورت خارج ميشه شايد هنوزم تو برج عقرب باشه
  ۲ سوال دومم هم چون مخاطب هاي شما مردم عام وكم سوادي مثل من هستن واصطلاحات ديني رو نمي دونن …………………………. روز پنج شنبه هنگام زوال چه ساعتيه ؟؟؟؟؟؟؟؟ و…………. روز جمعه موقع عصر يعني كيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ يعني چي اصلا زوال يعني موقع نابودي خورشيد كه ميشه غروب آفتاب وشما در جايي ديگر بيان كرده بوديد موقع غروب اصلا خوب نيست … خوب موقع عصر يعني چي ساعت ۱۷ منظورتونه
  آخه چرا ما رو بي چاره ميكنيد خود خدا هم ما رو سر كار گذاشته من همين الانش ۲۹ سالمه با دايناسورها هم سنم تا كي وايسم همه چي ميزون بشه بعد بچه بيارم تازه تا آخر سال هم كه بررسي كردم هر ماه همينطوره خدايا خيلي بي معرفتي برم بميرم دلت خنك ميشه منو ول كردي تك وتنها با اين همه فرمول ومحاسبه اگه از من بدت مي اومد چرا منو آفريدي …………………….

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۴ در ۲۱:۴۴- پاسخ دادن

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ۱- در ایامی که ذکر نشده می توان اقدام کرد و حکم خاصی ندارد.
   ۲- قرار نیست که بر خودتان سخت بگیرید، دقت کنید رعایت این موارد برای این هست که احتمال تاثرات نامناسب را دور کنید، نه اینکه آنقدر بر خودتان سخت بگیرید که دچار مشغله فکری و روحی شوید، این اصلا برای خانم خوب نیست. عادی برخورد کنید.
   ۳- ایام قمر در عقرب مهم است، در این ایام سعی کنید اقدام نکنید، البته به معنی آسیب دیدن صد درصد نیست بلکه به این معناست که احتمال خطر هست. امروزه اثبات شده که در این ایام ماه تاثیرات خاصی بر روی زمین می گذارد. لذا توصیه ما این هست این ایام را بیشتر توجه کنید.
   ۴- هنگام زوال یعنی هنگام اذان ظهر
   ۵- هنگام عصر جمعه، همان حدود زمان غروب هست حدود نیم ساعت قبل از اذان مغرب
   ۶- خواهر گرامی، قرار نیست این مسائل برای شما چنان دغدغه ای ایجاد کند که خدای نکرده فکرتان را آشفته کند، زمان قمر در عقرب را رعایت کنید و بقیه ایام هم ساده است و با یک دقت کوچک همراه با صدقه می توانید اقدام کنید همانطور که بسیاری این نکات رو رعایت کرده اند و چنین استرسی را هم نداشته اند!. خداوند قطعا نظر لطفش را از بندگانش دریغ نمی کند! نباید ناسپاس بود، خانم های زیادی هستند که از بچه دار شدن محروم هستند، شما الحمد لله جوان هستید و خداوند انشاالله بهترین فرزندان سالم و صالح را به شما عنایت کند، لازمه آن امید به خداوند و انجام دستورات دین هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. منیژه ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ در ۱۵:۳۹- پاسخ دادن

  باسلام خدمت شما و عرض تشکربابت مطالب کاملی که منتشر کردین.
  درهمه سایتها گفته شده شب آخرماه عمل نزدیکی برا بارداری انجام نشود اما دراینجا شما گفتین دوروز مانده ب آخرماه نیز این عمل انجام نشود.
  خواستم ببینم حالا ک ماه رمضان بیست ونه روزه است نزدیکی در شب بیست وهشتم اشکال دارد؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۴-۱۳ در ۱۵:۴۳- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   رعایت دو روز خوب هست، البته تاکید بیشتر روی همان شب آخر ماه می باشد. این رعایت واجب نیست بلکه بهتر است.
   شما می توانید با دادن صدقه در شب ۲۸ اقدام نمایید اما در شب آخر ماه به صورت جدی بپرهیزید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 37. خانم ۱۳۹۵-۰۳-۰۲ در ۰۳:۵۲- پاسخ دادن

  بسیاربسیار ممنونم،جواب تمام سوالاتم در متن بالا بود،انشاالله با راهنمایی های مفید شما بتونیم جامعه ای سالم و مهدوی بسازیم…باز هم ممنون

 38. مریم ۱۳۹۵-۰۲-۳۱ در ۲۰:۲۶- پاسخ دادن

  سلام
  ممنون از اینکه جواب سوالم رو انقدر زود دادید
  خدا خیرتون بده.

 39. مریم ۱۳۹۵-۰۲-۳۱ در ۱۰:۲۲- پاسخ دادن

  سلام
  راستش با توکل بر خدا میخواهیم برای بارداری اقدام کنیم
  از دیروز تا فردا شب که شب نیمه شعبان هست قمر در عقرب است که جایز نیست و پس فردا هم نیمه شعبان هست
  خواستم بپرسم با توجه به متن فوق که نیمه شعبان نیز نهی شده است
  پس فردا بعد از غروب نیمه شعبان مشکلی ندارد؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۲-۳۱ در ۱۹:۲۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم خواهر گرامی
   انشاالله خداوند فرزندانی سالم و صالح به شما عنایت کند.
   شب بعد از نیمه شعبان مشکلی ندارد، اما غروب نباشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. توشه ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ در ۱۷:۰۲- پاسخ دادن

  جایی یه روایت خونده بودم که گفته بود: اول و وسط و آخر ماه جماع نکن چرا که جنیان تو این روزها جماع میکنن.
  ماه قمری منظوره دیگه؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ در ۱۹:۳۴- پاسخ دادن

   سلام عليكم
   درباره روايات به متن منتشر شده توجه كنيد.
   منظور ماه قمري است
   وفقكم الله لكل الخير

ثبت ديدگاه

Code Center