وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی

8

اذان در گوش نوزاد چگونه و تا چه زمانی

فهرست این نوشتار:

الإمام الصادق عليه‏السلام: فيما يُفعَلُ بِالمَولودِ إذا وُلِدَ: مُرُوا القابِلَةَ أو بَعضَ مَن يَليهِ أن تُقيمَ الصَّلاةَ في اُذُنِهِ اليُمنى ؛ فَلا يُصيبَهُ لَمَمٌ ولا تابِعَةٌ أبَداً .

امام صادق عليه‏السلام

– در باره آنچه بايد پس از زاده شدن كودك برايش انجام داد: به ماما يا يكى از ديگر كسانى كه نزديك كودك است ، بگوييد در گوش راست او «اقامه» بگويد تا در نتيجه ، هيچ‏گاه به ديوانگى و جن‏ زدگى گرفتار نيايد .

الكافي ، جلد 6 ، صفحه 23 ، حديث 2 عن حفص الكناسى دانش نامه احاديث پزشكي : 1 / 676

 

رساله توضيح المسائل نماز

[ مستحب است در روز اولی که بچه به دنیا می آید]

مسأله 917 مستحب است (1) در روز اولی که بچه به دنیا می آید یا پیش از آن که بند نافش بیفتد، در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگویند.

(1) (مکارم:) به عنوان تبرّک و امید ثواب..

(بهجت:) مسأله مستحب ّ است در گوش راست بچّه ای که به دنیا آمده اذان و در گوش چپش اقامه بگویند.

[مسأله 918 اذان هیجده جمله است]

مسأله 918 اذان هیجده جمله است: «اللّه ُ أَکبَرُ» چهار مرتبه «اشهَدُ ان لا إِله َ إِلَّا اللّه ُ، اشهَدُ ان َّ مُحَمَّداً رَسُول ُ اللّه ِ، حَی َّ عَلَی الصَّلاهِ، حَی َّ عَلَی الفَلاح ِ، حَی َّ عَلی خَیرِ العَمَل ِ، اللّه ُ أَکبَرُ، لا إِله َ إِلَّا اللّه ُ» هر یک دو مرتبه، و اقامه هفده جمله است یعنی دو مرتبه «اللّه ُ أَکبَرُ» از اول اذان و یک مرتبه «لا إِله َ إِلَّا اللّه ُ» از آخر آن کم می شود و بعد از گفتن «حَی َّ عَلی خَیرِ العَمَل ِ» باید دو مرتبه «قَد قامَت ِ الصَّلاهُ» اضافه نمود.

[ شهادت سوم جزء اذان نیست]

مسأله 919 «اشهَدُ ان َّ عَلِیّاً وَلِی ُّ اللّه ِ» جزء اذان و اقامه نیست (1) ولی خوب است بعد از «اشهَدُ ان َّ مُحَمَّداً رَسُول ُ اللّه ِ»، به قصد قربت گفته شود. (2)

(1) (زنجانی:) البته ولایت امیر المؤمنین و ائمه معصومین علیهم السلام از ارکان ایمان است و اسلام بدون آن، ظاهری بیش نیست و قالبی از معنی تهی است و خوب است که پس از اشهَدُ ان َّ مُحَمَّداً رَسُول ُ اللّه به قصد تیمن و تبرّک، شهادت به ولایت و امامت بلا فصل حضرت امیر المؤمنین و سایر معصومین علیهم السلام به نحوی که شبیه جملات اذان و اقامه نگردد؛ ذکر گردد.

(2) (مکارم:) به قصد تبرّک گفته شود، لکن به صورتی که معلوم شود جزءِ آن نیست.

(نوری:) و چون در امثال زمان ما، شعار تشیع محسوب می شود، در هر جا که اظهار این شعار، مستحسن و لازم باشد، گفتن آن هم مستحسن و لازم است.

(بهجت:) مسأله بعید نیست مستحب ّ بودن اقرار به ولایت امیر المؤمنین علی ّ بن أبی طالب علیه السلام در اذان مستحبّی در صورتی که به نیّت مطلوب بودن گفته شود به عبارات مختلفی که در نهایه و فقیه و احتجاج نقل شده است که «ان َّ عَلِیّاً وَلِی ُّ اللّه ِ» و یا عَلِی ٌّ امیرُالمُؤمِنین و یا به عبارت «اشهَدُ ان َّ عَلِیّاً وَلِی ُّ اللّه ِ» باشد. و امّا اقرار به ولایت، اگر چه در غیر اذان باشد خوب است، پس احتیاج به دلیل مخصوص ندارد و کاملترین عبارتی که در اینجا گفته می شود آن است که اقرار به خلیفه بودن یا وصی بودن حضرت امیر المؤمنین علیه السلام و ائمه طاهرین علیهم السلام در آن باشد.

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

زمان گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد [موارد استحباب اذان و اقامه ]

پرسش : چه زمانی مستحب است در گوش نوزاد اذان و اقامه گفته شود؟

پاسخ : مستحب است به عنوان تبرّک و امید ثواب در روز اوّل که بچه به دنیا مى‏آید، یا پیش از آن که بند نافش بیفتد در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه بگویند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نماز

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

8 نظرات
 1. زهرا می گوید

  چرا عبارت اشهد ان علی ولی الاه در زمان اذان و اقانه گفتن در گوش نوزاد ذکر نمی شود

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ذکر می شود و جزو شعائر هم هست، اما به نیت جزء اذان و اقامه گفته نشود همانطور که فقها در متن نوشتار فرموده اند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. پرستو می گوید

  سلام پسر من الان هفت روزه ست و بند ناف هم افتاده ولی تا حالا اذان و رو نگفتیم چون چن روزی در بیمارستان بودیم چه اشکالی پیش میاد ؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مستحب است همان روز که به دنیا می آید اذان بگویید، و اگر اذان گفته نشده هر زمان دیگر هم بگویید اشکال ندارد، و گفتن اذان آثار خوبی در روح بچه دارد.
   خوب است روحانی مسجد یا عالم ربانی اذان را برای بچه بگوید، خودتان هم می توانید بگویید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. بهزادایلخانی می گوید

  سلام وخداقوت
  آیاتنهامردبایددرگوش نوزاداذان بگوید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خانم ها نیز می توانند بخوانند، اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. غلامرضا می گوید

  ممنون از اطلاع رسانی زیبایی که دارین فوق العاده است ولی با عرض پوزش دقت می کردم چرا تو مطالبی که نوشته شده اذان و اقامه اشهدا ان علی ولی الله تایپ نشده لطف می کنید پاسخ بدین برام سوال شده

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تشکر از دقت شما، مطلبی که اینجا منتشر شده به صورت کامل در بحث اذان و اقامه آمده است. همانطور که می دانید شهادت به ولایت امیر المومنین علیه السلام جزء اذان نیست ولی جزو شعار شیعه و مستحب موکد هست. فقها هم در دو مسئله در رساله به این بحث می پردازند، ما مسئله ۹۱۸ و ۹۱۹ را در نوشتار مستقل مطرح کرده بودیم، متاسفانه در این نوشتار که برای شما ابهام ایجاد کرده بود سهوا مسئله ۹۱۹ ذکر نشده بود، با تذکر شما مسئله ۹۱۹ اضافه شد و با این توضیحات امیدواریم ابهامات حضرتعالی برطرف شده باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر