وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

هشدار جدی قرآن/به این گناهان نزدیک نشوید

در دو مورد از سوره مبارکه «انعام» خداوند با تعبیر «لاتَقْرَبُوا» به انسان‌ها نسبت به نزدیک شدن به برخی گناهان هشدار داده است.

0

هشدار جدی قرآن/به این گناهان نزدیک نشوید

آیت‌الله مکارم شیرازی در جلد 6 تفسیر نمونه به گناهانی که باید از آن‌ها دوری کرد اشاره کرده است که در ادامه مشروح آن را می‌خوانیم؛

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

«وَ لاتَقْرَبُوا الْفَواحِشَ ما ظَهَرَ مِنْها وَ ما بَطَنَ…؛ و به کارهاى زشت چه علنى آن و چه پوشیده[اش] نزدیک مشوید». (انعام/ 151)

«وَ لاتَقْرَبُوا مالَ الْیَتیمِ إِلاّ بِالَّتی هِیَ أَحْسَنُ حَتّى یَبْلُغَ أَشُدَّهُ..؛ و به مال یتیم جز به نحوى [هر چه نیکوتر] نزدیک مشوید تا به حد رشدخود برسد» (انعام/ 152)

«فواحش» جمع «فاحشه» به معنى گناهانى است که فوق‌العاده زشت و تنفرآمیز است. بنابراین پیمان شکنى، کم فروشى و شرک و مانند اینها اگر چه از گناهان کبیره به شمار می‌رود، ولى ذکر آنها در مقابل فواحش به خاطر همان تفاوت مفهوم است.

در سوره مبارکه «انعام» در دو مورد تعبیر به «لاتَقْرَبُوا» (نزدیک نشوید) شده، این موضوع در مورد بعضى از گناهان دیگر نیز تکرار شده است، به نظر مى رسد: این تعبیر در مورد گناهانى است که «وسوسه انگیز» است مانند «زنا و فحشاء» و «اموال بى‌دفاع یتیمان» و امثال این‌ها، لذا به مردم اخطار مى‌کند: به آنها نزدیک نشوند تا تحت تأثیر وسوسه‌هاى شدیدشان قرار نگیرند.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

بدون نظر
  1. ناشناس می گوید

    امتیاز بینندگان:5 ستاره