وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

شب اول قبر کسانی که در دریا غرق می شوند

0

شب اول قبر کسانی که در دریا غرق می شوند

آنهايى كه در دريا مى ميرند يا در بيابان شهيد مى شوند شب اول قبر آنان چه موقعى است؟

براساس آيات و روايات، روح انسان پس از مرگ و انقطاع از بدن مادى، خود را با بدن برزخى و قالب مثالى مى‏يابد بدن مثالى، شباهت بسيارى به بدن دنيوى انسان دارد ولى در عين حال بدنى است كه با نظام و قوانين عالم برزخ سازگار است و با بدن مادى دنيوى، تفاوت‏هايى دارد.(1) افزون بر اين كه در بيشتر موارد مقصود از واژه «قبر» در واقع مسائل برزخ است مثلاً گفته شده است: «ان القبر روضه من رياض الجنه او حفره من حفرالنار»(2) «قبر يا روضه‏اى از رياض بهشت و يا جايگاه پستى از جايگاه‏هاى آتش است».

البته قبر برزخى و قبر خاكى يك ارتباط خاصى با هم دارند كه مجال طرح آن نيست ولى بايد توجه داشت كه عمده مسائل شب اول قبر و پس از آن، مرتبط با عالم برزخ است، نه قبر خاكى.(3) بنابراين هم عذاب قبر و فشار آن و هم شادى‏ها و فراخى‏هاى آن، مرتبط با عالم برزخ بوده و با قالب بدن برزخى، صورت مى‏گيرد و قبر خاكى در اين موارد، خصوصيتى ندارد. ازاين‏رو اگر مرده‏اى را بسوزانند، يا آن را بخورند، يا به دريا بيندازند و يا آن را موميايى كرده و در محفظه‏هاى خاصى نگه دارند باز هم مسائل شب اول قبر، فشار قبر، سؤال، مكافات و… براى آنان خواهد بود و شب اول قبر آنها، همان شبى است كه اين بدن‏ها يا به دريا انداخته شد، يا طعمه حريق گشته و يا خوراك حيوانى قرار گرفته است.

شب اول قبر شهيدانى كه پس از مدت مديدى، اجساد مقدس و مطهر آنان يافت مى‏شود همان شبى است كه در بيابان‏ها مانده‏اند. حضرت امير (ع) مى‏فرمايد: «فروگذار نمى‏شود احدى از مردم كه در شرق و غرب زمين و دريا و صحرا هستند مگر آن كه فرشته‏هاى سؤال كننده، به ملاقات آنان خواهند رفت».(4)

(1) نگا: عروج روح، صص 52 و. 59
000 (2) بحارالانوار، ج 6، ص 159، روايت. 19
000 (3) نگا: عروج روح، ج 7، صص 69 و. 114
000 (4) ب عبارت ديگر شب اول قبر همان مراحل نخستين ارتحال از اين عالم و قرار گرفتن در عالم برزخ است و وضعيت بدن در اين دنيا چندان تاثيرى در آن ندارد. علم الهدى، معاد و عدل، ص. 100 -پرسمان.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.