وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم رفتن به سرکار در اعتکاف

0

حکم رفتن به سرکار در اعتکاف

تبصره: معتکف در ایام اعتکاف باید در مسجد باشد و نمی تواند به غیر از امور ضروری آنهم در حدی که صورت اعتکاف را به هم نخورد از مسجد خارج شود. 

پرسش 26 .  اگر كسى روزه‏ هاى قضاى خود را بگيرد و شب‏ها را در مسجد به سر ببرد؛ ولى روزها در مسجد نباشد، معتكف محسوب مى‏شود؟

همه مراجع: خير، معتكف محسوب نمى‏ شود

اعتكاف كارمند

 پرسش 36 .  آيا اعتكاف كارمندان ادارى و كارگران در ساعات كار جايز است؟

همه مراجع: اگر قرارداد كار به گونه‏اى است كه كارمند و كارگر، بايد در ساعات ادارى، در اداره و مؤسه باشند، شركت در اعتكاف بدون اجازه از مسئولان امر صحيح نيست[2].

  • [1]. العروة الوثقى، ج 2، الاعتكاف، الخامس.
  • [2]. امام، سيستانى، نورى، فاضل، مكارم، تعليقات على العروة، ج 1، الاعتكاف، السابع؛ بهجت، وسيلة النجاة، ج1، 1193؛ صافى، هدايه‏العباد، ج 1، م 1402 و دفتر: خامنه‏اى، وحيد و تبريزى.(احکام اعتکاف/ پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س. آيا اشخاصى که مشغول کارند اعم از کارمندان، کارگران و معلمان و… مى‌توانند در ايام کار معتکف شوند و در عين اعتکاف به محل کار رفته و بعد از اتمام کار به محل اعتکاف برگردند؟
ج: نمى‌توانند.

استفتائات جدید مقام معطم رهبری.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم خروج از مسجد به سبب موقعیت شغلی معتکف [از مسجد خارج نشود ]

پرسش : چنانچه معتكف امام جماعت مسجدى، يا معلّم و دبير و استاد، يا مهندسِ ناظر بناى عظيمى باشد، آيا مى تواند جهت اقامه نماز جماعت، يا تدريس در ساعت خاصّى از روز، يا نظارت بر حُسن اجراى كار در وقت معيّنى از زمان اعتكاف، از مسجد خارج شود، و پس از اتمام كار بلافاصله بازگردد؟

پاسخ : این کار براى اعتکافش اشکال دارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی  الله مکارم شیرازی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام اعتکاف

ویژه نامه احکام روزهکلید: حکم رفتن به سرکار در اعتکاف حکم رفتن به سرکار در اعتکاف حکم رفتن به سرکار در اعتکاف حکم رفتن به سرکار در اعتکاف حکم رفتن به سرکار در اعتکاف حکم رفتن به سرکار در اعتکاف

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.