وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زيبايي است، اما هنگامي كه وارد اين دنيا ميگردند اگر پدر و مادر در ابتداي تولد؛ و خود نوزاد در ادامه حياتش تا بزرگسالي مراقبت ننمايد، آلودگي ها زود به سراغ او خواهند آمد.

282

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

فهرست این نوشتار:

احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام

سوال: برای بچه دار شدن می خواستیم اقدام کنیم، چه آداب و توصیه هایی را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ حجت الاسلام مهدی طاها:

كودك هديه آسمانيست كه از سوي خداوند مهربان عطا مي شود و يكي از بهترين عوامل زيبايي بخش حيات آدمي است. طراوتي كه حضور كودك در زندگي با خود به همراه مي آورد، سبب نشاط معنوي پدر و مادر خواهد بود. كودكان از ملكوت پاك و نوراني هستند و پس از طي كانال وجودي پدر و مادر پا به عرصه اين نظام دنيايي مي گذارند، همانند آبي زلال و پاك كه از آسمان فرستاده مي شود. « وَنَزَّلْنَا مِنَ السَّمَاء مَاء مُّبَارَكًا فَأَنبَتْنَا بِهِ جَنَّاتٍ وَحَبَّ الْحَصِیدِ» . «ما از آسمان آب با بركت را نازل كردیم و با آن باغهای میوه و دانه چیده شده رویاندیم» سوره : ق آیه 9 / و در آيه اي ديگر مي فرمايد: « … و انزلنا من السماء ماء طهورا » (الفرقان- 48) و ازآسمان آبي پاك كننده نازل كرديم.

اين آب پاك ومبارك آسماني اگر با آلودگي هاي زميني برخورد كند، كدورت ها و رنگ آن را خواهد گرفت!.

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زيبايي است، اما هنگامي كه وارد اين دنيا ميگردند اگر پدر و مادر در ابتداي تولد؛ و خود نوزاد در ادامه حياتش تا بزرگسالي مراقبت ننمايد، آلودگي ها زود به سراغ او خواهند آمد. كودك قبل از آنكه از مسير زهدان مادر، به اين دنيا قدم نهد، از مسير آثار و حالات وتفكرات پدر و مادر بدنيا خواهد آمد.

اصل خلقت تمام نوزادان از نور و زيبايي است، اما هنگامي كه وارد اين دنيا ميگردند اگر پدر و مادر در ابتداي تولد و خود نوزاد در ادامه حياتش تا بزرگسالي مراقبت ننمايد، آلودگي ها زود به سراغ او خواهند آمد. كودك قبل از آنكه كه از مسير زهدان مادر، به اين دنيا قدم نهد، از مسير آثار و حالات وتفكرات پدر و مادر بدنيا خواهد آمد.

از چه زماني آماده براي انعقاد نطفه شويم؟

در برخي از كتب گفته اند از يك اربعين قبل آمادگي بايد داشت اما اگر نيك بنگريم خواهيم ديد كه از ساليان قبل تر بايد خود را پاك نگه داشت تا ثمره وجودي ما كه فرزند ماست نيز پاكي الهي خود را حفظ نمايد. همانطور كه اگر آب پاك الهي در شوره زار جمع شود رنگ و طعم آن را خواهد گرفت ، نوزاد نيز اينگونه اثرات را از والدين خود خواهد ديد. البته اين اثرات در جان آدمي سبب سلب اختيار از او نخواهد شد. بر همين اساس توصيه اصلي اينست كه حالات پدر و مادر پاك و معنوي باشد تا آماده پذيرش اين هديه نوراني خداوندي گردند.

 

چند راه براي تطهير نفس و مكان از آلودگي ها

مهمترين عامل پاكي جان انسان انس با ثقلين يعني قرآن و عترت است.

قرائت و انس با قرآن كريم:

امام صادق عليه‏ السلام :مَن قَرَاَ القُرآنَ وَ هُوَ شابٌّ مُؤمِنٌ اِختَلَطَ القُرآنُ بِلَحمِهِ وَ دَمِهِ وَ جَعَلَهُ اللّه عَزَّوَجَلَّ مَعَ السَّفَرَةِ الكِرامِ البَرَرَةِ ، وَ كانَ القُرآنُ حَجيزا عَنهُ يَومَ القيامَةِ ؛

هر جوان مؤمنى كه در جوانى قرآن تلاوت كند، قرآن با گوشت و خونش مى آميزد و خداوند عزّوجلّ او را با فرشتگان بزرگوار و نيك قرار مى دهد و قرآن نگهبان او در روز قيامت، خواهد بود.كافى(ط-الاسلامیه) ج 2، ص 603

هر زن و شوهري كه مي خواهند فرزندي مومن و نوراني داشته باشند بايد با قرآن انس بگيرند، اين امر در زوجهاي جوان بيشتر اثر مي گذارد. شخص بر اثر تلاوت هر روزه قرآن كريم و توجه به آن طبق روايات، قرآن با روح او عجين مي گردد، همين مهم سبب مي شود كه  روح و تمام حالات انسان نوراني شوند. پس اولين دستور آنست كه پدر و مادر قبل از تولد نوزاد حتما با قرآن مانوس باشند.

اولين دستور آنست كه پدر و مادر قبل از تولد نوزاد حتما با قرآن مانوس باشند.

الف) -والدين برخي از سور كوچك را حفظ كنند.

ب)- تاثير توجه به قرآن كريم براي مادر بيشتر است و مادر در هنگام باردار شدن و حتي بعد از آن نيز سعي كند، قرآن را بخواند.

ج)- بسيار خوبست كه در هر خانه اي يك قرآن باشد سبب نورانيت آن خانه مي گردد.

د)- هنگام بيرون رفتن از منزل خوب است يك قرآن جيبي را به همراه داشته باشیم تا از بركات آن بهره ببرید. البته بايد مراقب بود كه بي احترامي به قرآن كريم نشود تا سبب معصيت و سلب توفيقات گردد.

ه)- خواندن هر روز سوره «یاسین» بسیار تاثیر گزار هست.

2- نورانيت خانه:

خانه يكي از محيط هايي است كه پدر و مادر بيشترين زمان را در آنجا سپري مي كنند لذا تاثير فراواني بر روحيه آنان نيز خواهد گذاشت. حتما سعي شود در منزل گناهي مانند تهمت و غيبت و موسيقي هاي حرام نباشد، چون اين عوامل سبب  بوجود آمدن تاثيرات منفي و شيطاني خواهند شد. ندیدن فیلمهای نامناسب و خشن و موسیقی باید یکی از برنامه پدر و مادرها باشد.

براي اينكه منزل پاك و معنوي گردد حتما سعي كنيد صداي قرآن و اذان را در آن طنين انداز كنيد. ببينيد اين روايت چقدر زيباست كه مي فرمايد:

پيامبر اعظم (صلي الله عليه و آله وسلم) در اين زمينه مي‌فرمايد:«نَوّرُوا بُيُوتَكُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ … فَإِنَّ الْبَيْتَ إِذَا كَثُرَ فِيهِ تِلَاوَةُ الْقُرْآنِ… أَضَاءَ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِي‏ءُ نُجُومُ السَّمَاءِ لِأَهْلِ الدُّنْيَا [اصول كافي، ج‏2، ص 610.] با تلاوت قرآن، خانه‏ هاى‌تان را روشن و نورانی كنيد، زيرا هرگاه در خانه بسيار تلاوتِ قرآن شود، آن خانه براى اهل آسمان مي‌درخشد همانگونه كه ستارگان آسمان براى اهل زمين مي درخشند.

برگزاري مراسمات قرائت دسته جمعی قرآن، دعا و ذكر اهل البيت عليهم السلام در منازل عامل مهمی در نوراني كردن محيط خواهد بود.

3-توبه و استغفار:

يكي از عواملي كه سبب پاك و نوراني شدن زوجين مي گردد همانا توبه است. اگر والدين كه كانال انتقال فرزند به دنيا هستند هر چه قدر بيشتر پاك باشند و مراقب اعمال و نيات خود ، سبب مي شوند آن فطرت الهي كودك سالم تر باقي بماند و تاثيرات مثبت را دريافت كند. حتما زوجهاي جوان در برنامه عبادي خود ذكر استغفار را فراوان داشته باشند سبب پاکی و افزایش روزی مادی و معنوی خواهد شد.

حتما زوجهاي جوان در برنامه عبادي خود ذكر استغفار را فراوان داشته باشند سبب پاکی و افزایش روزی مادی و معنوی خواهد شد.

مرحوم آيت الله قاضی  قدس سره به شاگردانش سفارش می کردند این ذکر را قرائت کنند: اَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُو مِنْ جَمیعِ ظُلْمی وَ جَوری وَ إِسْرافی عَلی نَفْسی وَ أَتُوبُ إِلَیْه: از خداوند که معبودی جز او نیست به خاطر تمامی ظلم ها و گناهانم و ستمی که بر خود روا داشته ام طلب بخشش می کنم و به سوی او باز می گردم. اين ذكر خوبست مداوم باشد.

در روايات 70 مرتبه ذكر استغفار بعد از نماز عصر و 100 مرتبه هنگام خواب بسيار سفارش شده است.

اگر كسي فقط ذكر‌« اَسْتَغْفِرُ اللهَ » را تكرار نمايد نیز بسیار عالی است، می توان در یک اربعین(40روز) یا از قبل بارداری تا انتهاء آن و حتی در دوران شیر دهی برنامه ذکر استغفار به عدد 1001 مرتبه و بیشتر از آن را داشت، آثار عجیبی در روح دارد.

ب)- ذکر یونسیه: لا اِلهَ اِلّا اَنتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمین ، اين ذكر را 40 بار در حال سجده پس از نماز عشا و يا بعد از هر نماز بخوانند. بسيار در تطهير نفس موثر مي باشد. در ایام بارداری یا ایامی که سجده طولانی مناسب نیست می توان تصور سجده را داشت و این ذکر را تکرار کرد.

ج)- غسل توبه: در ميان بزرگان اهل معرفت دستورالعملي براي توبه وجود دارد كه در روايات اشاره شده است و آن عمل توبه روز يكشنبه ماه ذي القعده است. البته می توان این برنامه عبادی را در سایر روزهای سال و مخصوصا قبل از نزدیکی یا قبل از ایامی که می خواهند اقدام کنند، یکبار انجام دهند.  از اینجا کلیک کنید و کیفیت این نماز را ببینید.  البته اگر کسی نتوانست نماز و اعمال آن را انجام دهد، می تواند فقط یک غسل با نیت غسل توبه انجام دهد.

نكته: توبه كردن بايد از روي قصد واقعي و جدی باشد و اگر كسي حق الناسي را بر عهده دارد و يا واجبات مالي(مثل خمس و زكات و مخصوصا حجاب …) را انجام نداده بايد جبران نمايد و به صرف لقلقه زبان توبه نخواهد شد!. اگر از جهت مالی امکان پرداخت خمس فعلا نیست، حداقل سال خمسی را با دفتر مرجع (و یا با برخی از روحانیون مساجد) تعیین و خمس را دستگردان نمایند تا سایر تصرفات در اموال بدون اشکال باشد.

4)- كمك به فقرا و نيازمندان بهترين راه طهارت نفس:

امام على علیه السلام :مِن كَفّاراتِ الذُّنوبِ العِظامِ: اِغاثَةُ المَلهوفِ وَ التَّنفيسُ عَنِ المَكروبِ؛ يارى رساندن به ستمديده فرياد خواه و شاد كردن غمناك، از كفّاره ‏هاى گناهان بزرگ است. نهج البلاغه (صبحی صالح) ص 472 ، ح 24 .

5)- دائم الوضو بودن:

در کلام پیشوایان دینی، از وضو به عنوان «نور» ياد شده است: «اِنَّ الوُضوءَ عَلی الوُضوءِ نورٌ عَلی نور؛ (من لايحضره الفقيه/ج1-ص41) وضو گرفتن بر روی وضوی قبلی، نوری بر روی نور است.

سعي شود در طول روز همواره با وضو باشيد و اگر وضو به سبب خواب و يا ساير امور باطل شد بلافاصله وضو بگيرد. حتي خوبست كه اگر گناهي سرزد و يا در جامعه مشاهده شد و حالتي ناپسند رخ داد، بلافاصله براي اينكه آثار وضعي گناه كمتر تاثير بگذارد وضو بگيريد.

زوجين پس از عمل زناشويي خوبست غسل جنابت کنند البته برای نماز واجب است که حتما غسل جنابت کنند [ برای غسل جنابت اینجا کلیک کنید]. و نگذارند زمان زيادي در حالت جنابت بسر ببرند!. البته خانم می تواند تا یک ساعت اگر پزشک توصیه کند صبر کرده و پس از آن غسل کند.

6-دوري از محرمات و انجام واجبات:

هيچ عملي مانند انجام واجبات و ترك محرمات سبب كسب توفيقات و رفع آلودگي هايي دنيايي نخواهد بود. چند روايت : الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام : قالَ اللّه‏ُ تبارَكَ ‏وتعالى : ما تَحَبَّبَ إلَيَّ عبدِي بِأحَبَّ ممّا افتَرَضتُ علَيهِ. امام صادق عليه ‏السلام :خداوند تبارك و تعالى فرموده ‏است : بنده ‏ام به چيزى محبوبتر از آنچه بر او فرض كرده ‏ام ، خود را محبوب من نكرده ‏است. الكافي : 2 / 82 / 5

امام محمدباقر علیه السلام فرمودند: لا یَسلِمُ اَحَدٌ مِنَ الذُّنوبِ حَتّی یَخزُنَ لِسانَه؛ هیچ کس از گناهان سالم نمی ماند، مگر اینکه زبانش را نگه دارد. تحف العقول  ص 298 – بحارالانوار(ط-بیروـ) ج75، ص178.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:لَا تَنْظُرُوا إِلَى صَغِيرِ الذَّنْبِ وَ لَكِنِ انْظُرُوا إِلَى مَنِ اجْتَرَأْتُم‏. به کوچکی گناه نگاه نکنید بلکه به چیزی [نافرمانی خدا] که برآن جرات یافته اید بنگرید. کنز الفؤاد ج 1 ، ص 55

آداب نزدیکی

آداب انعقاد نطفه در روايات (نزدیکی کردن)

علما بسيار بر رعايت آداب ديني در تولد فرزند تاكيد دارند، علامه حسن زاده آملی در كتاب خير الاثر، ص ۱۴۶ فرازهايي از روايت معروف پيامبر صلي الله و عليه و آله را آورده اند و به رعایت این آداب توصیه کرده اند. در اينجا ما بخشهاي از آن روايت را براي شما مطرح مي كنيم:

امالى شيخ صدوق ، مجلس 84 حديث اول:«رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) به على ابن ابى طالب (عليهما السلام ) چنين سفارش كرد و فرمود:

«يا على چون عروس را به خانه تو آرند وقتى نشست كفش او را بكن و پايش را بشوى و آبش را به در خانه ات بريز كه چون چنين كنى خداوند از خانه ات هفتاد هزار رنگ فقر را ببرد و هفتاد هزار رنگ بركت در آن در آورد و هفتاد هزار رحمت بر تو فرو فرستد كه بر سر عروس بگردد تا بركت آن به هر گوشه خانه ات برسد. و خداوند عروس را از جنون و خوره و پيسى امان دهد كه به او رسند مادامى كه در آن خانه است .
سپس فرمود:

اى على عروس را در هفته نخستين از خوردن شيرها و سركه و گشنيز (سبزى امزنا) و سيب ترش باز دار زيرا كه زهدان از اين چار، سرد و نازاينده گردد؛ و بوريا در گوشه خانه به از زن نازاينده است . اگر عروس بر سركه خوردگى خون حيض بيند هيچگاه به خوبى از آن پاك نگردد. و گشنيز آن خون را در درونش بشوراند و زايمان را بر وى دشوار گرداند. و سيب ترش آن را از آمدن باز بدارد و بيمارى بر وى گردد.
سپس فرمود:

 • 1- اى على در هنگام جماع سخن مگو مبادا كه فرزند گنگ و لال گردد.
 • 2- و به عورت زن (در حين جماع ) نگاه نكن كه سبب نابينايى فرزند شود.
 • 3- و با شهوت زن ديگرى در خاطرات با زنت جماع مكن كه فرزند مخنث آيد.
 • 4- و ايستاده با زنت جماع مكن كه از كار خران است و اگر فرزندى آيد در فراش كميز ميزنده شود. (يعنى بول كننده).
 • 5- اول و ميانه و آخر ماه [قمری] مجامعت مكن كه ديوانگى و خوره و گيجى بسوى فرزند شتابند.
 • 6- بعد از ظهر جماع مكن كه اگر فرزندى آورد قيچ (لوچ و دوبين ) شود و شيطان به لوچ بودن انسان شاد است .
 • 7- كسى كه با زن خود در بستر جنب است قرآن نخواند مى ترسم آتشى از آسمان فرود آيد و هر دو را بسوزاند.
 • 8- جماع مكن جز آنكه خودت دستمالى داشته باشى و زنت نيز پارچه ديگر كه با يك پارچه خود را پاك نكنيد كه شهوت بر شهوت افتد كه مايه دشمنى بين شما مى شود و پس شما را به جدايى و طلاق كشاند.
 • 9- در شب عيد فطر جماع مكن كه اگر فرزندى آيد بسيار شرور گردد.
 • 10- در شب عيد اضحى (قربان ) جماع مكن كه فرزند شش انگشت يا چهار انگشت آيد.
 • 11- زير درخت باردار جماع مكن كه فرزند جلاد و آدمكش و كدخدا آيد.
 • 12- در مقابل آفتاب و نور آن جماع مكن اگر آنكه هر دو با روپوش باشند كه اگر فرزندى آيد دائما در سختى و فقر باشد تا بميرد.
 • 13- ميان اذان و اقامه جماع مكن كه اگر فرزندى آيد خونخوار گردد.
 • 14- اگر زنت باردار شد بى وضو با او جماع مكن كه فرزند كوردل و بخيل آيد.
 • 15- در نيمه شعبان جماع مكن كه فرزند، شوم و با خال چهره آيد.
 • 16- در آخر ماه دو روز از آن مانده جماع مكن كه فرزند گمركچى و كمك كننده ظالم آيد و جمعى از مردم بدست او هلاك شوند.
 • 17- بر سر پشت بامها جماع مكن كه فرزند منافق و رياكار و بدعت گزار آيد.
 • 18- چون قصد سفر دارى در شب آن جماع مكن كه فرزند ولخرج آيد، رسول خدا اين آيه را خواند (سوره اسراء /30) براستى مبذرين برادران شياطين باشند.
 • 19- چون در سفر رفتى تا سه شب جماع مكن كه فرزند كمك كننده ظالم و ستمگر بر عليه تو شود.
 • 20- در ساعت اول شب با زنت جماع نكن كه اگر فرزندى آيد، بسا باشد كه جادوگر و دنيا طلب در آيد.

منبع: شرح دفتر دل -ج۲.

بهترين و بد ترين زمانها براي بچه دار شدن در طول هفته و سال

 از آموزه هاي ديني به دست مي آيد آميزش و همبستري براي بچه دار شدن در زمان ‏هاى ذيل مستحب است:
شب دوشنبه: که در پي آن فرزند حافظ کتاب خدا و راضي به آنچه خداوند برايش مقدر کرده ، مي شود، (1)
شب سه شنبه : که در اثر آن بعد از سعادت اسلام ، شهادت روزي اومي شود ، خداوند او را با مشرکان عذاب نمي کند ، دهانش خوشبو، دلش رحيم و جوانمرد خواهد بود ، زبانش از دروغ ، غيبت وتهمت و پاک باک مي ماند.(2)
شب پنج شنبه : که در پي آن حاکمي از حکما و با عالمي از علما خواهد شد.(3)
روز پنج شنبه هنگام زوال : که در پي آن شيطان به او نزديک نخواهد شد تا پير گردد و سلامتي دين و دنيا روزي اش خواهد بود.(4)
شب جمعه : که در پي آن بچه خطيب و سخنگو خواهد شد.(4)
روز جمعه موقع عصر : که آن فرزند از دانايان مشهور خواهد شد.(5)
شب جمعه بعد از نماز عشا : اميد است آن فرزند از ابدال ( شبيه به والدين ) باشد.(6)

نيز توصيه شده از نزديكي كردن در شب هاي چهارشنبه و شب اول، وسط و آخر ماه قمري و نيز شب هاي ماه گرفتگي و طوفان هاي شديد پرهيز كنند.

 

موارد مكروهي نيز وجود دارد كه بهتر است از آن ها پرهيز گردد:

 • 1- جماع در شب و روزي كه ماه و خورشيد گرفته است.
 • 2- هنگام غروب خورشيد.
 • 3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
 • 4- شب اول ماه غير از ماه رمضان.
 • 5- در شب آخر ماه.
 • 6- جماع بعد از احتلام در خواب.
 • 7- جماع در اتاقي كه بچه ‏اي وجود داشته باشد.
 • 8- نگاه كردن به عورت زن هنگام جماع.
 • 9- جماع به صورت عريان.
 • 10- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
 • 11- جماع بدون وضو يا غسل.
 • 12- هنگامي كه شكم پر است.
 • 13- جماع در جايي كه كودكي باشد كه به آن ها نگاه كند يا سر و صداي آن ها را بشنود، هر چند چيزي متوجه نشود.
 • 14- جماع در فرصت بين اذان و اقامه نماز كه مخصوص اعمال عبادي است.
 • 15- جماع در شب عيد فطر.
 • 16- جماع در شب عيد قربان.

پي نوشت ها برای بهترین و بدترین زمان آمیزش:

۱. وسائل الشيعه ؛ ج7 ، باب 190./۲.همان ./۳.همان ./۴. همان./۵. همان./۶. همان./منبع: pasokhgoo.ir

آمیزش و نزدیکی

توصیه هاي ضروري قبل از آمیزش :

پس از رعايت نمودن موارد بالا حال به بيان نكات مهمي مي پردازيم.

1-محل همبستري:

محلي كه براي انعقاد نطفه در نظر گرفته مي شود، داراي نور مناسب باشد . رنگ ديوارها نيز در روحيه زوجين اثر مي گذارد. در روايات از پوشش سياه نهي شده است و تاكيد شده كه مومنان از رنگ سفيد و روشن استفاده كنند. لذا خوبست كه فضا و لباسها به گونه اي با ظرافت طراحي شوند كه پيام آور آرامش باشند.

 با توجه به سليقه زوجين اتاق تزيين شود رنگهای آرام بخشی مانند سفید، صورتی و آبی آسمانی بسیار رویائی هستند. مكان به گونه اي باشد كه آلودگي صوتي فراوان مانند صداي ماشين ها و … نداشته باشد . اگر منزل به گونه اي است كه افراد ديگري نيز در آنجا زندگي مي كنند، درب اتاق از داخل حتما قفل شود تا نگراني و استرس حضور بي مورد ديگران سبب تشويش روحيه و تاثير نامطلوب بر نطفه نشود.

تاكيد شده كه مومنان از رنگ سفيد و روشن استفاده كنند. لذا خوبست كه فضا و لباسها به گونه اي با ظرافت طراحي شوند كه پيام آور آرامش باشند. با توجه به سليقه زوجين اتاق تزيين شود رنگهای آرام بخشی مانند مانند سفید، صورتی و آبی آسمانی بسیار رویائی هستند. 

حتما از عطرها و يا عودهاي غير شيميايي براي خوشبو كردن فضا استفاده كنيد چون علاوه بر آرامش بخشي، سبب تحريك و لذت بيشتر خواهد بود. تنوع و تغيير مكان براي تغيير روحيه و لذت بيشتر خوبست اما اگر در ايام انعقاد نطفه هستيد سعي كنيد در يك مكان ثابت باشيد تا آرامش روحي شما حفظ گردد . حتما عوامل استرس زا را از خود دور كنيد و مي توانيد آن چه را كه سبب اضطراب شما می شود را با همسرتان در ميان بگذاريد.

هيچ گاه در هنگام سفر يعني در حال حركت در قطار و ماشين و كشتي و … اقدام به همبستر شدن نكنيد!، حتي در روايات آمده، شبي كه از سفر بر مي گرديد نيز اين كار را انجام ندهيد. چون تلاطم سفر سبب تاثير در روحيه انسان مي گردد و آرامش روحي را از فرد خواهد گرفت و داشتن استرس سبب تاثيرات نامطلوب در روح و جسم بچه خواهد شد.

ضمنا منزل و محلي كه عمل جنسي در آن انجام مي شود دورتر از دكل هاي فشار قوي برق باشند چون امواج مغناطيسي آن بر جسم والدين و نطفه تاثير نامطلوب خواهند گذاشت!.

 

2-زمان همبستري:

سعي شود جماع (نزدیکی و آمیزش) در شب باشد، در زماني كه بدن استراحت خود را كرده، نه زياد سير است و نه بسيار گرسنه. رعايت كردن اين موارد سبب سلامت خود شما و سالم و باهوش شدن نوزاد خواهد شد. در روايات به این موارد سفارش شده است. افرادي كه از سر كار برمي گردند خوبست كه دوش بگيرند و با اندكي استراحت و يك نوشيدني طبيعي آرامش و آمادگي لازم را پيدا كنند.

حتما در شبهايي كه قمر در عقرب هست براي بچه دار شدن اقدام نكنيد. زمان ايام قمر در عقرب امسال را در سايت قرار داده ايم.

در همین نوشتار زمان های خوب و بد آمیزش جنسی مطرح شد، که به آن توجه کنید.

3-چگونه شيطان شريك نطفه مى‌شود؟!

1. راوى از امام صادق علیه السلام پرسيد: چگونه شيطان شريك نطفه مى‌شود؟

امام فرمود: «اگر به هنگام آميزش، نام خدا را ببرند شيطان دور مى‌شود واگر نبرند شريك نطفه مى‌شود». آن شخص پرسيد: چگونه مى‌توان فهميد شيطان در نطفه كسى شريك شده است؟ فرمود: «هر كس ما اهل بيت را دوست بدارد شيطان در نطفه‌اش شريك نشده وهر كس دشمن ما باشد شيطان در نطفه‌اش شركت جسته است».[كافى، ج 5، ص 501، ح 3]  وبه اين مضمون، احاديث بسيارى در منابع شيعه واهل سنّت وجود دارد.
2. در حديثى ديگر از امام صادق علیه السلام مى‌خوانيم كه فرمود: «هر كس بخواهد شيطان در نطفه‌اش شريك نشود، بسم الله بگويد وسپس از شرّ شيطان به خداوند پناه ببرد».[ كافى، ج 5، ص 502]

قبل از نزدیکی خوبست «بسم الله الرحمن الرحیم» گفته و سپس از شرّ شيطان به خداوند پناه ببرند.

3. در حديثى ديگر آمده است كه امام صادق علیه السلام چگونگى شركت شيطان در نطفه انسان را بيان فرمود وآن را بسيار مهم شمرد. راوى پرسيد: چه بايد كرد كه اين اتّفاق نيفتد؟ حضرت فرمود: «هرگاه بخواهى آميزش كنى بگو:

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ الَّذِي لا إلـهَ إِلاَّ هُوَ بَدِيعُ السَّماواتِ وَالاْرْضِ اللّهُمَّ إِنْ قَضَيْتَ مِنِّي فِي هـذِهِ اللَّيْلَةِ خَلِيفَةً فَلا تَجْعَلْ لِلشَّيْطانِ فِيهِ شِرْكآ وَلا نَصِيبآ وَلا حَظّآ وَاجْعَلْهُ مُوْمِنآ مُخْلِصآ مُصَفًّى مِنَ الشَّيْطانِ وَرِجْزِهِ جَلَّ ثَناؤُکَ».[كافى، ج 5،ص503]. «به نام خداوند بخشنده مهربان. خدايى كه جز او خدايى نيست. همو كه آفريننده آسمان‌ها وزمين است. بار خدايا، اگر در اين شب براى من فرزندى مقدّر كردى، براى شيطان در او شراكت وبهره‌اى قرار مده و او را مؤمنى با اخلاص وپاكيزه از شيطان وپليدى شيطان قرار ده، تو مستحقّ ستايش بزرگى».

 
دعاى هنگام آميزش

1. از امام باقر علیه السلام روايت شده است كه فرمود: «هرگاه بخواهى با همسرت آميزش كنى اين دعا را بخوان:

 اَللّهُمَّ ارْزُقْني وَلَدآ وَاجْعَلْهُ تَقِيّآ زَكِيّآ لَيْسَ في خَلْقِهِ زِيادَةٌ وَلا نُقْصانٌ وَاجْعَلْ عاقِبَتَهُ اِلى خَيْرٍ».[تهذيب، ج 7، ص 473] .«بار خدايا، فرزندى روزى‌ام كن واو را پرهيزگار وپاك قرار ده، در خلقتش زياد وكمى نباشدوعاقبت او را نيك گردان».
2. از حضرت على علیه السلام روايت شده است كه فرمود: «هرگاه كسى بخواهد آميزش كند اين دعا را بخواند:

«بِسْمِ اللّهِ وَبِاللّهِ اللّهُمَّ جَنِّبْنِي الشَّيْطانَ وَجَنِّبِ الشَّيْطانَ ما رَزَقْتَنِي. در اين صورت اگر فرزندى نصيبش شود، شيطان هرگز به او ضررى نمى‌رساند».[كافى، ج 5، ص 503]. «به نام خدا وبه ذات (پاك) خدا (آغاز مى‌كنم). بار خدايا، شيطان را از من وفرزندى كه نصيب منمى‌كنى دور كن»

برای مطالعه سایر احکام و آداب نزدیکی از کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی ، اینجا کلیک کنید.

 

4- تغذيه حلال و مناسب:

چه در قبل و چه در بعد از بارداري سعي كنيد از غذاي پاك و حلال استفاده نماييد، در روايات بدان بسيار سفارش شده است. همچنين در احاديث به خوردن برخي از مواد غذايي اشاره شده، مثلا در مورد زيبايي چهره ظاهري نوزاد با توجه به روايات اهل البيت عليهم السلام به مواردي اشاره مي شود.

الف)- خوردن گلابي توسط والدين به ويژه پدر پيش از نزديکي و بسته شدن نطفه :
در روايتي از پيامبر اکرم (ص) آمده است که روزي گلابي خود را نصف کرد. نصفش را خود خورد و نصف ديگرش را به جعفربن ابيطالب (ع) داد و به او فرمود : بخور ، گلابي رنگ را جلا مي دهد و فرزند را نيکو مي گرداند.( بحار- ج66، ص170 ).
روزري کودکي زيبا از جلوي امام صادق (ع) رد شد ، حضرت وقتي به چهره زيباي کودک نگاه کرد فرمود: پدر اين کودک بايد گلابي خورده باشد که فرزندش اين قدر زيبا شده است . (كافي -ج6 ، ص22.) در روايات آمده است : به زنان باردار گلابي بدهيد تا چهره و سيماي فرزند، هم چنين اخلاقش نيکو و زيبا شود . خوردن گلابي مايه قوت قلب ، پاکي معده ، صفاي دل و درون ، شجاعت و زيبايي فرزند مي گردد. (همان ، ص 357)

ب)- خوردن انار شيرين به ويژه روزهاي جمعه پيش از صبحانه. (بحار ، ج 63 ، ص164.)

پ)- خوردن کاسني :
خوردن کاسني سبب زيبايي فرزند و افزايش فرزندان پسر مي شود . (همان ، ج62 ، ص215.

ت)- خوردن قاووت :
شخصي به امام صادق عرض کرد : اي فرزند رسول! براي پيشگيري از به دنيا آمدن فرزندي ضعيف و سبک مغز چه بايد کرد ؟ فرمود : چرا قاووت نمي خوريد ؟ براي پيشگيري از آن مرد و زن هر دو قاووت بخورند . قاووت در رشد فرزند تأثير دارد ، گوشت را مي روياند . استخوان را محکم مي کند . فرزندي از تو به دنيا نمي آيد مگر اين که قوي باشد .( همان ، ج 66 ، ص 278).

ث)- خربزه :
خوردن خربزه توسط زن بار دار موجب مي شود فرزندش خوشرو و خوش اخلاق شود . چنان که رسول خدا فرمود : هيچ زن بارداري نيست که خربزه بخورد ،مگر اين که نوزادش خوش چهره و خوشخو خواهد شد .( دانشنامه پزشکي ، ج2 ، ص 219.) امام صادق (ع) فرمود: آن را در حال ناشتا نخوريد. (همان)

ج)- کُندر :

براي آن که فرزندي باهوش ، پاکدل ، دانا و عاقل ، شجاع و خوشخو داشته باشيد ، به زنان بار دار کندر بخورانيد . (همان ، ص315.). 

چ)- تُرُنج :

رسول خدا فرمود: بر شما باد به خوردن ترنج ، چرا که دل را نوراني مي سازد . بر توان مغز مي افزايد. (همان ، ج2 ، ص 181.)
امام صادق (ع) فرمود : ترنج را پس از غذا بخوريد که به مراتب بهتر و پسنديده تر از پيش از غذا و در روز خوردن بهتر از شب است . اهل بيت پيامبر اين گونه عمل مي کنند . (همان، ص 183.)

ح)- خوردن پنير با خربزه :

پيامبر اکرم (ص) فرمودند : هيچ زن بارداري نيست که پنير را با خربزه بخورد، مگر آن که کودکش خوش روي و خوشخو شود . (همان ، ص 267.)

خ)- مويز :

رسول خدا فرمود : هر کس به خوردن مويز در حالت ناشتا عادت کند ، فهم و حافظه و ذهن قوي روزي او شود (همان ، ص323). فرمود : هر کس مي خواهد به حافظه اش افزوده شود ، صبحگاهان در حالت ناشتا ، هفت مثقال مويز( که تقريبا بيست و يک دانه مي شود ) بخورد . (همان) در نتيجه در فهم و حافظه و ذهن جنين و فرزندي که مادر به او شير مي دهد، تأثير مي گذارد.منبع مطالب تغذیه برگرفته از: pasokhgoo.ir.

بايد دانست كه مصرف بيش از هر چيزي در دوران بارداري و قبل از آن مناسب نيست و توصيه كلي آنست كه در برنامه غذايي بيشتر از سبزیجات تازه و خام و ميوه جات استفاده گردد و از خوردن سرخ كردني ها خوداري شود. خوبست كه با يك برنامه غذايي مناسب كه تحت نظر يك متخصص تغذيه است، اين ايام را سپري نماييد.

تذكر:

خداي ناكرده والدين نبايد هيچ گاه از مشروبات و مسكرات و يا مواد مخدر استفاده نمايند چون علاوه بر اينكه شرع مطهر اين امور را حرام و گناه بزرگي دانسته، آثار مخرب آن بر روح و جسم کودک فراوان است!.

نزدیکی زن و شوهر

رفتار و انديشه پدر و مادر قبل از آميزش:

سعي كنيد رابطه زناشويي را نه از سر اجبار بلكه از روي علاقه و عشق، آنهم پر نشاط داشته باشيد و فقط به فكر ارضاي خودتان نباشيد. با فراهم نمودن شرايط مناسب باعث زيبا تر شدن لحظات خود شويد. با رفتارهاي عاشقانه سبب آمادگي هرچه بيشتر همسر خود شويد، در روايات نهي شده كه زن و شوهر بدون برخي مقدمات، وارد عمل آميزش شوند. یک گفتگوی محبت آمیز همراه با پیشنوازی های عاشقانه برای زوجین مومن بیش از یک عمل زناشویی است، این یک عبادت بزرگ به شمار می آید، یاد بگیرید که خوب لذت ببرید و با دقت و فداکاری همسرتان را نیز به اوج و تعالی برسانید، نباید خودخواه بود! متاسفانه برخی از آقایان زودتر کنار می کشند، و به خواسته های دلی همسرشان توجه نمی کنند!. این رفتار اصلا پسندیده و دینی نخواهد بود!. حتما پس از نزدیکی هم به صورت ماساژهای ملایم و پس نوازی های عاشقانه آرامش را به همسرتان هدیه کنید. همیشه هنگام دعوت همسر به نزدیکی از آنبه عنوان یک عبادت یاد کنید و بر زبان نیز این حرف را جاری کنید، این کار روح و ضمیر ناخودآگاه شما را بیشتر آماده می کند تا  آمادگی کسب کنید و لذت ببرید و اگر حیای بی موردی نیز در این میان باشد را برطرف خواهد نمود.

یک گفتگوی محبت آمیز همراه با پیشنوازی های عاشقانه برای زوجین مومن بیش از یک عمل زناشویی است، این یک عبادت بزرگ به شمار می آید، یاد بگیرید که خوب لذت ببرید و با دقت و فداکاری همسرتان را نیز به اوج و تعالی برسانید… همیشه هنگام دعوت همسر به نزدیکی از آن به عنوان یک عبادت یاد کنید و بر زبان نیز این حرف را جاری کنید،، این کار روح و ضمیر ناخودآگاه شما را بیشتر آماده می کند تا آمادگی کسب کنید و لذت ببرید.

استفاده از عطر و لباس مناسبي كه مورد علاقه همسرتان است را فراموش نكنيد بدانيد همبستر شدن با همسرتان عملي است خدايي كه براي شما عبادت محسوب مي گردد و سبب تعالي شماست. بنابراين به رابطه خود به عنوان يك امر مقدس نگاه کنید. باید ديدگاه خود را متعالي و ديني کنید و از حياي بيجا بپرهيزيد. شما در مقابل همسر خود بايد وظايف عاشقانه تان را انجام دهيد. همين روحيه، سبب آرامش و رويايي شدن لحظات شما خواهد شد. بدانید تا رابطه شما با همسر و در محیط خانواده بر اساس دین  نباشد، هیچگاه از عبادت ها نیز نمی توانید خوب بهره ببرید. دینداری و عمل به فرامین دین تاثيري عجيب در پرورش روح كودك شما خواهد داشت. اگر خوب نگاه کنیم دین و اهل البیت علیهم السلام در یک مسیر منطقی هم لذات و تعالی دنیایی ما را می خواهند و هم تعالی انسان در آخرت را. 

توصیه مهم دیگر اینست که از فكر كردن به زنان و يا مرداني غير از همسر خود در هنگام نزدیکی بپرهيزيد. اين تذكر را جدي بگيريد، اين زناي ذهني آثار مخرب و نامطلوبي را هم بر شما و هم بر نطفه نوزاد شما خواهد گذاشت.

عوامل طبیعی و تأثیر آن ها بر نطفه

در محيط پيرامون ما و شما عوامل فراواني وجود دارد كه بر جسم و روح ما تاثيرگذار هستند. در روايات شريف ائمه اطهار نيز به اين امور اشاره شده است، مثلا فرموده اند كه هنگام طوفان و بادهاي شديد و يا پس از زلزله از جماع بپرهيزيد. برخي از اين امور طبيعي سبب تشويش و اضطراب ما مي شوند و در فضاي محيط اطراف ما نيز تاثير مخرب مي گذارند. عواملي همچو خسوف و كسوف و يا قمر در عقرب و حالات برخي از ستارگان نيز تاثيراتي بر زمين مي گذارد. علاوه بر عوامل طبيعي بايد مراقب برخي از عوامل ديگر نيز باشيم.

برخي از وسايل و ابزار الكترونيكي مانند موبايل و كامپيوتر و … هستند كه از خود امواجي را ساطع مي كنند، بايد مراقب اين وسايل نيز بود. بايد از اموري كه سبب تغيرات ژنتيكي نيز مي شوند دوري كرد. اشعه مادون قرمز، اشعه گاما، عکسبرداری پزشکی (رادیوگرافی) و یا پرتودرمانی بیماران سرطانی، البته بايد توجه كرد كه بيماران حتما بايد در اشعه درماني تحت نظر پزشك متخصص باشند. وجود برخي از اين اشعه ها در نور خورشيد نيز به اثبات رسيده است. لذا برخي از روايات بسيار با ظرافت به اين نكته اشاره فرموده اند :

حضرت رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «یا علی لا تُجامِع اِمرأَتَکَ فی وَجِه الشَّمسِ وَ تَلَألؤها اِلاّ اَن تَرخِی ستراً فَیستُرکُما فَاِنه اِن قَضی بَینَکُما وَلَدٌ لا یزالُ فی بُؤسٍ وَ فَقرٍ حَتّی یموتَ؛ (علل الشرايع/ ج2-ص516)یا علی در مقابل نور خورشید مجامعت مکن مگر این که پرده ای بیاویزی که شما را بپوشاند؛ زیرا اگر در آن حال فرزندی به وجود آید، همیشه در حال پریشانی و فقر است تا بمیرد.

دستورالعملي براي طلب فرزند از حضرت آيت الله بهجت رحمه الله

آيت الله بهجت به افرادي كه طالب فرزند بودند یا افرادی که فرزنددار نمي شدند اين دستورالعمل روایی را می دادند. « يكي از حاجبان خليفه وقت كه صاحب فرزند نمي شد از امام باقر درخواست ذكر و دعايي را داشت، امام باقر علیه السلام فرمود: می خواهی دعایی به تو یاد بدهم که صاحب فرزند شوی. دربان گفت: بله پس حضرت فرمودند: در هر صبح و عصر .

 • 1- هفتاد مرتبه «سبحان الله» بگو.
 • 2- ده مرتبه «استغفر الله» بگو.
 • 3- دوباره 9 مرتبه «سبحان الله» و یک مرتبه استغر الله.
 • 4- و این آیات را بخوان: «اسْتَغْفِرُواْ رَبَّکُمْ إِنَّهُ کاَنَ غَفَّارًا یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکمُ مِّدْرَارًا وَ یُمْدِدْکمُ بِأَمْوَالٍ وَ بَنِینَ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ جَنَّاتٍ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ أَنهْارًا»

دربان این اذکار را خواند و صاحب فرزندان زیادی شد و کسی که این روایت را نقل کرده است می گوید من و همسرم به این روایت عمل کردیم و صاحب فرزند شدیم، و به دیگران که فرزند نداشتند یاد دادیم و آنها هم صاحب فرزند شدند.(مكارم الاخلاق-ص224).

 

نماز و دستورالعملی دیگر براي طلب فرزند در روايات:

امام صادق عليه‏السلام :

هر كس بخواهد زنش بچّه‏ دار شود ، پس از نماز جمعه ، دو ركعت نماز بگزارد و در آنها ركوع و سجده را طولانى سازد و سپس بگويد : «اللّهُمَّ إنّي أسأَلُكَ بِما سَأَلَكَ بِهِ زَكَرِيّا ، يا رَبِّ لا تَذَرني فَرداً وأنتَ خَيرُ الوارِثينَ ، اللّهُمَّ هَب لي مِن لَدُنكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إنَّكَ سَميعُ الدُّعاءِ ، اللّهُمَّ بِاسمِكَ استَحلَلتُها وفي أمانَتِكَ أخَذتُها ، فَإِن قَضَيتَ في رَحِمِها وَلَداً فَاجعَلهُ غُلاماً مُبارَكاً زَكِيّاً ، ولا تَجعَل لِلشَّيطانِ فيهِ شِركاً ولا نَصيباً»

«خداوندا! به حرمت آنچه زَكَريّا بدان از تو مسئلت داشت ، از تو مى‏خواهم. پروردگارا! مرا تنها مگذار كه تو خود ، برترينِ وارثانى . خداوندا! از نزد خويش ، مرا فرزندانى پاك ببخش كه تو شنواى دعايى . خداوندا! به نام تو او را بر خويش حلال ساختم و به امانت تو ، او را در اختيار گرفتم . اكنون ، اگر در رَحِم او برايم فرزندى تقدير كرده‏اى ، او را فرزندى خجسته و پيراسته قرار ده و در او براى شيطان ، بهره و سهمى قرار مده» .الكافي ، جلد 6 ، صفحه 8

-در روايات ديگري بر ذكر استغفار برای طلب فرزند زياد تاكيد شده است. شما مي توانيد براي استغفار از ذكر يونسيه كه توضيح داده شد استفاده كنيد. انشاالله اذكار و دستورالعملهاي بيشتري را بعدها نقل خواهیم كرد.

دين با تمام دستوراتش سبب تطهير و برای موفقيت دنيايي و اخروي انسان است. رعایت دستورات دینی تنها برای انعقاد نطفه نیست!، بلكه بايد در تمام لحظات زندگي عاشقانه سایر دستورات الهي را نیز انجام دهيم. هدف از طرح این مطالب این نیست که بر خود بسیار سخت بگیرید، با یک مطالعه و کمی دقت می توانید به خوبی این موارد را رعایت کنید.

همواره توكل و توسل را از دست ندهيد. درخواست از امام عصر ارواحنا فدا كه آگاه به احوال ماست بهترين راه براي كسب توفيقات و موفقيات مي باشد.

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=12765

 

حتما بخوانید

ویژه نامه احکام اختصاصی زن و شوهر

ويژه نامه بخش زندگي دينيبراي بچه دار شدن بهترين زمان و ساعت براي بچه دار شدن بهترين زمان و ساعت براي بچه دار شدن بهترين زمان و ساعت براي بچه دار شدن آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث  آداب انعقاد نطفه از نظر دين در روايات و احاديث همبستري جماع زناشويي سكس  همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس همبستري جماع زناشويي سكس  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن  ذكر و دستور العمل  و دعا فرزند دار شدن دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند دعاي طلب فرزند احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام احکام و آداب بچه دار شدن از منظر اسلام آداب قبل از تولد فرزند  آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قبل از تولد فرزند   آداب قب

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

282 نظرات
 1. سمیه می گوید

  سلام،اقدام به بارداری هنگامی که پریودیت تموم شده و پاک شدی ولی حموم نرفتی و غسل نکردی حکمش چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا اشکال ندارد. اما به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم، آثار وضعی خوبی برای بچه ندارد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. کوثر می گوید

  سلام من الان چندوقته که. میرم سرکارو ازغذاهایی ک همکارم میاره میخورم بعداز۴ماه فهمیدم که ان غذاها حلال نبوده ونمیدونم پولشو ازکجامیاورده منم ازاین غذاهاخوردم والانم قسط بارداری دارم و اینکه دیدن فیلم های حرام چه حکمی داره و میخوام توبه کنم وخودم رابرای باردازگناهانم پاک کنم چه کارهایی رابایدانجام بدهم؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بله دیدن فیلمهای دارای صحنه مستهجن، حرام است و باید استغفار و توبه کرد. در مورد غذا اگر نمی دانسته اید تکلیفی ندارید. اما طبیعتا تاثیر گذار است. توصیه می کنیم چهل روز حداقل مراقبت کنید، از دعا و توسل غافل نباشید بعد اقدام کنید. اگر زمان بیشتری نیز خود سازی کنید بهتر است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. نرگس می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  ببخشید ماه قبلی که جمادی الاول بوده و کسی ناخواسته و اینکه نمیدونسته شب دوشنبه که شب ۲۹ جمادی الاول بوده نزدیکی داشته و البته قصد بارداری نداشتن فقط احتمال بارداری میده چیکار کنه؟خیلی نگرانه و اینکه ماه قمری ۲۹ روز بوده چطوری حساب میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جای نگرانی نیست، صدقه بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. آبگینه می گوید

  سلام علیکم . همسرم مقلد حضرت اقا هستند و بنده مقلد ایت الله سیستانی ، طبق تقویم روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها پنج شنبه است طبق نظر ایت الله سیستانی سوم جمادی الاخر میشه جمعه، در اقدام به بارداری هستیم نمی دونیم کدوم روز رو شهادت حضرت لحاظ کنیم و طبق ادب اقدام نکنیم؟!

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به نظر پنج شنبه را ملاک قرار بدهید. البته اقدام حرام نیست اما بهتر این است که جمعه نیز رعایت شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. مهدوی می گوید

  سلام یه سوال داشتم
  صبح بعد از طلوع آفتاب زمان مناسبی برای رابطه جنسی برای بچه دار شدن هست؟
  واقیتش زمان من با همسرم همخوانی نداره یعنی من شارژ میشم ایشون خوابش میاد و برعکس
  میشه راهنمایی بفرمایید

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در بین الطلوعین اقدام نکنید کراهت دارد!. پس از طلوع آفتاب اشکال ندارد هرچند شبها بخاطر آرامش بیشتر توصیه می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. آبگینه می گوید

  سلام . روز بخیر ، اقدام به بارداری در دهه اول ماه محرم(غیر از تاسوعا و عاشورا ) دهه اول صفر رو توصیه می کنید ؟( به علت احتمال تخمک گذاری در اون بازه ) یا توصیه می کنید صبر کنیم این دو ماه بگذرد و بعد اقدام کنیم ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در روز اول و دوم و روز تاسوعا و عاشورا مناسب نیست، در سایر زمانها اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. علی دوست می گوید

  با سلام و احترام و قبولی طاعات، اقدام به بارداری در شب و روزهایی که نحس اعلام شده در روایات که دوازده روز در سال هستند ( مثل ۲۴ رمضان ، ۲ شوال ، ۲۳ محرم و …) مشکل ایجاد می کنه ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روزهایی که باید رعایت شود در متن نوشتار آمده است و 12 تا نیست.
   بله احتیاط عقلی بر این است که این ایام را رعایت کنید البته به معنی این نیست که صد درصد مشکل ایجاد می شود بلکه مکروه است یعنی نوعا می تواند ایجاد مشکل کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. بنده دل شکسته می گوید

  با سلام و قبولی طاعات و عبادات شما، من ماه رمضان سال 98 بعد از شب های قدر یعنی شب 24 ام اقدام به بارداری کردم تمام موارد دینی رو رعایت کردم روزه داری وضو قمر در عقرب،ثلث آخر شب ، و…….هر چیزی که فکرشو بکنید باردار شدم در تمام دوران بارداری با وضو بودم قرآن خوندم سعی کردم تمام نکات دینی مربوط به بارداری رو رعایت کنم پسرم دقیقا روز ولادت حضرت زهرا(س) موقع اذان صبح به دنیا اومد اسمش رو محمد گذاشتم در هر وعده نماز خوندنم از خدا خواستم فرزندی سالم و صالح بهم بده میخواستم در پیشگاه خدا و امام زمان (عج) رو سفید باشم با وجود تمام این شرایط الان پسرم 1 سال و دو ماهش شد حرف نمیزنه دوران بارداری آزمایش سل فری دادم بچه سالم بود الانم آزمایش متابولیک، ام آر آی ، نوار مغز از پسرم گرفتیم مشکلی نبود دکترا گفتن بچه ات مشکوک به اوتیسم است( بدون هیچ سابقه ژنتیکی در خانواده خودم و همسرم ، نسبت فامیلی هم نداریم،30 سال سن دارم بچه اولم سالم و خیلی باهوش)، 6 ماه است که زندگی برام شده جهنم ، شب و روز گریه میکنم افسردگی گرفتم چرا من با وجود توکلی که به خدا کردم دعا کردم و….. چرا باید این بلا سرم بیاد، این نتیجه اعتمادی بود که بهش کردم که مزد بنده بودنم بود الان روزه ام ولی خیلی ازش گله دارم چرا با این کارش منو داغون کرد گاهی اوقات به همه چیز و همه کس شک میکنم باز توبه میکنم تورو خدا منو راهنمایی کنید آیا میشه اینا همش خواب باشه یا روزی خدا معجزه کنه بچه ام شفا پیدا کنه ، هر کس بچمو میبینه گریه اش میگیره از بس زیباست و هیچ کس باورش نمیشه این بچه ناقص باشه خدایا دارم دیوونه میشم خدایا خودت کمکم کن

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   در خوب بودن شما شکی نیست. گاهی مشیت خدا بر این است و ما باید توکل کنیم و راضی باشیم. برای خود بنده چنین حرفهایی را زدن بسیار سخت است.
   کارهای خوب ما هیچگاه ضایع نمی شود وخداوند پاسخ تمام اعمال ما را چند برابر خواهد داد. وعده خداست که : إِنَّا لاَ نُضِیعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلاً (121) ترجمه: ما اجر نیکوکاران را ضایع نخواهیم کرد.
   گاهی بندگی ما هم به شرک آلوده است یعنی عبادت می کنیم که العیاذ بالله خدا را مقهور کنیم که هر چه ما میگوییم بشود! خب این بندگی نیست این ترسهای پنهان و ضعف ایمان ماست که در حوادث پیدا می شود. تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن ***که دوست خود روش بنده پروری داند
   اگر اعمالی برای سلامت جنین مطرح شده است که رعایت بکنیم به این معنا نیست که عوامل دیگر بی تاثیر است، گاهی ژنتیک است گاهی رفتارهای دیگر ماست و … چون ما به غیب اطلاع نداریم درست تحلیل نمی کنیم. در هر حال بیش از 90 درصد موارد شما خوب عمل کرده اید و این آزمایش و امتحان الهی است و ربطی هم به رفتار شما ندارد. توکل خودتان را به خدا حفظ کنید. گاهی همین بچه نور چشم شما در دنیا و آخرت می شود و از بهترین سربازان حضرت صاحب عج می شود شما و ما برای خدا و امام زمان تعیین تکلیف نکنیم که سرباز شما باید اینطور باشد که من می گویم.
   نماز جعفر طیار را مداومت کنید، صدقه بدهید انشاالله خداوند شفا بدهد یا مشکلی نباشد و اگر خواست خدا به این امر بود صبر کنید و به خدا توکل کنید که اجر بسیار بالایی خواهید داشت توکلتان به امام عصر باشد قطعا حضرت از احوال شما غافل نیست. خداوند می فرماید:
   عَسَىٰ أَن تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَن تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ ۗ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ. . چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می‌داند، و شما نمی‌دانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. sami می گوید

  سلام. لطفا من رو راهنمایی کنید ممنون میشم.
  من این تاریخ هایی که گذاشته شده رو دقیق متوجه نشدم. مثلا شب اول ماه منظور تاریخ یکم ماه است یا شب پیش از آن ؟ (مثلا 30 ام ماه قبلی)

  منظورم این هست که شب اول یعنی همان تاریخ یکم اما شبش که نباید امیزش انجام بشه،
  یا سی ام ماه وقتی شب شد؟ ممنون میشم منو روشن کنید. چون نیاز دارم حتما بدونم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور پس از غروب آفتاب روز قبل شب حساب می شود تا غروب روز بعد که یکم ماه قمری است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. علی دوست می گوید

  با سلام و احترام . با توجه به اینکه به احتمال زیاد و با توجه به تقویم شب اول ماه رمضان ۱۴۰۰ ه .ش، شب چهارشنبه است ، اقدام به فرزنداوری درسته در شب چهارشنبه ؟ ( چون شب چهارشنبه جهت جماع نهی شده و شب اول ماه رمضان مستحب هست عرض می کنم ) یا بهتره موکول کنیم به شب بعدش یعنی شب دوم ماه مبارک ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شب اول ماه قمری و شب چهارشنبه اقدام به انعقاد نطفه نداشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 11. زینب دهقانی می گوید

  سلام خسته نباشید نیمه ماه ۲۹ روزه و ۳۰ روزه چه روزی میشه دقیقا؟و اینکه شب ۱۳ و ۱۶ هم شامل میشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور ۱۵ ماه قمری است. ظاهرا ۱۳ و ۱۶ ماه را شامل نمی شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. Sami می گوید

  سلام برای نزدیکی و فرزنددار شدن ذکر شده روز اول و آخر ماه کراهت دارد. سوال من اینه فردا که اول ماه قمری محرم هست، این کراهت شامل فردا شب هست؟ با شب اول ماه میشه امشب؟ ممنون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شامل شب دوم ماه قمری نمی شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. somy می گوید

  باسلام. یک ساعت بعد از پایان قمر در عقرب میشه اقدام کرد برای بارداری؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکالی ندارد، هرچند صبر خوب هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. vishka می گوید

    سلام خسته نباشید
    شوهرمروز دوشنبه ظهر۱۹ خردادبرای کار به شهرستان رفتند و تا شب بر می گردندو اگر تخمک گذاریم در همین روزا باشد اولین فرصتی که می توانیم برای فرزند اقدام کنیم دقیقا چه تاریخی هست ؟لطفا تاریخ بگید ومثلا نگید ۳ شب بعد

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     در روزی که می خواهند به سفر برگردند یا از سفر بیایند مناسب برای اقدام نیست.
     وفقکم الله لکل الخیر

  2. مهدیار می گوید

   عرض ادب و احترام
   ایا زنی که موهایش رنگ دارد . میتواند اقدام به بارداری کند؟

   1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

    سلام علیکم
    اشکال ندارد.
    وفقکم الله لکل الخیر

 14. شهاب می گوید

  با سلام
  منظور از(مثلاً شب دوشنبه)دقیقاً از چه ساعتی است.و تا چه ساعتی را شب دوشنبه تلقی میکنند
  با تشکر فراوان

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از اذان مغرب تا اذان صبح روزی که فردایش دوشنبه است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. ن حسینی می گوید

  سلام
  اگر کسی شب سه شنبه بچه دار شود حتما بچه شهید میشود؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خیر ظاهرا اینگونه نیست که حتمی باشد، بلکه اشاره به این هست که زمینه آن فراهم است که اگر در راه خیر قرار بگیرد این توفیق را بیشتر از دیگران داشته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. فاطمه می گوید

  عرض سلام و خسته نباشيد و تشکر از سایت خوبتون. ببخشید من میخام یکشنبه شب که روز شهادت تموم ميشه شبش اقدام به بارداری داشته باشم. ولی با توجه به اینکه ۲۸صفر هست و دوشنبه از ساعت دوازده شب هم قمر در عقرب شروع ميشه اشکالی نداره؟
  برای دو سه ماه بعد هم هر چقدر دارم حساب میکنم روال همینطور داره ميشه يا قمر در عقربه یا اول و آخر ماه قمری؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   توصیه روایات این است که اقدام برای بارداری در آخر ماه قمری نباشد، واضح است که اختیار با خود شماست!.
   وفقکم الله لکل خیر

 17. حامد می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من و همسرم بعد از فرزند اولمون اقدامی برای بارداری نکردیم و شنیده بودیم که بعد از گذشت چند سال بارداری با یک بار بعد چند سال نطفه ایجاد نمیشه برای همین سحل انکاری کردیم بدون توجه به تاریخ ساعت اقدام به همبستری کردیم که ۲۴ شهریور ۱۵ ماه در ساعت ۳ یا ۴ بعد اظهر بعد گذشت ۱۵ روز الان فهمیدیم که نطفه ایجاد شده و ما بدون هیچ یک از کار های شرعی این کارو انجام دادیم به نظر شما چکاری انجام باید بدیم به این که میگن وسط ماه برای بارداری خوب نیست

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اصلا جای نگرانی نیست بلکه باید شکر گزار خدا هم باشید که این هدیه الهی را به شما داده است. خوب نبودن به این معنا نیست که آثار بسیار مخربی دارد، خیر اینطور نیست؛ اگر کسی رعایت کند خوب هست.
   اگر بتوانید هر روز در دوران بارداری و شیر دهی یک بار سوره یاسین را بخوانید و به امام عصر ارواحنا فدا تقدیم کنید آثار فراوانی در نورانیت فرزندان و خودتان خواهد داشت. با این توصیه از دوران بارداری خود لذت ببرید، بهترین ایام برای قرب و نزدیکی به خداست که بسیار ثواب برای مادران مومن دارد.
   وفقکم الله لکل خیر

 18. حسینی می گوید

  سلام من قصدسفراربعین رادارم ومیخواهم درسفراربعین باردارشوم درکربلامشکلی داردتوی مسافرت قصدبارداری

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در سفر اقدام برای بارداری مناسب نیست؛ نوعا آرامش روحی زوجین فراهم نیست از همین رو سفارش نشده است!.
   وفقکم الله لکل خیر

 19. حامد می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  بنده تاریخ ۲۱ شهریور که بشه ۱۲ ماه محرم واسه اقدام به بچه دار شدن انتخاب کردم که شب جمعه هم هستش.
  در مطالب سایت با این تاریخ ممنوعیتی نبود خواستم نظر شمارو هم بدونم تا مطمئن شم.
  زمان خوبیه؟
  تشکر.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در تاریخ و زمان دخالتی نمی کنیم. به انتخاب دوستان هست، تنها توصیه هایی که در روایات آمده را رعایت کنید همین کافی است.
   وفقکم الله لکل خیر

 20. لیلی می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  میبخشید من به زور با هزار قرص و دارو بعد از 4 ماه پریود شدم که به گفته پزشکم این سه شنبه تا پنج شنبه هفته بعد یک روز درمیون اقدام کنم.اونم که دوشنبه اول ماه قمریه سه شنبه تا پنج شنبه قمر در عقربه هفته بعدم دوشنبه و سه شنبه هم که عاشورا و تاسوعا
  من تنبلی تخمدان دارم تو هر سال شاید 2 یا 3 بار بتونم اقدام بکنم به نظرتون چیکار کنم مرسی اگه راهنمایی کنین.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   با توجه به شرایط خاص شما، صدقه بدهید، و آیت الکرسی هم بخوانید و می توانید اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 21. لیلا می گوید

  با سلام.
  ۱. اقدام در شب دوم ماه قمری(شب دوم محرم)اشکال داره یا نه؟
  ۲. دو یا سه ساعت قبل از شروع قمر در عقرب میشه اقدام کرد؟(این ماه شب سوم محرم ساعت ۳:۳۰صبح قمر در عقرب شروع میشه ،مثلا ساعت۱۲یا ۱میشه اقدام کرد؟)

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا اشکال ندارد، ما توصیه نمی کنیم.
   وفقکم الله لکل خیر

 22. فرزانه می گوید

  سلام علیکم ،وقت بخیر،خیلی برام مهم بود که از نظر اسلام چه آدابی و چه زمانی برای اقدام به بارداری تاکید شده سپاس از لطفتون..از مطالبی که تو سایت خوندم تصمیم گرفتم که اردیبهشت ماه(سال۱۳۹۹) رو انتخاب کردم،با توجه به روایتی که از برج ثور اشاره فرمودید. -تقویمو که نگاه کردم مصادف میشه با ماه مبارک رمضان که خیلی از این بابت خوشحال شدم-
  یه مطلبی خوندم یه نگرانی برام بوجود اومد که متولدین زمستان ۱۳درصد احتمال ابتلا به بیماریشون از بقیه فصول بیشتره یکم نگرانم کرد متاسفانه،،میخواستم از شما بپرسم بنظرتون زمان مناسبی هست اردیبهشت ماه؟اگر لطف کنید چنتا کتاب بهم معرفی کنید چه مذهبی چه پزشکی از قبل بارداری،حین بارداری،بعدش،با موضوعات تربیتی وتغذیه ای و هر کتاب پیشنهادی دیگه،ممنون میشم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   درباره زمان بارداری و آداب آن همین نوشتار سایت را با دقت بخوانید. و اینکه می فرمایید متولدین زمستان در معرض بیماری هستند باید در این مورد به پزشک و مخصوصا تحقیقات علمی اثبات شده رجوع کنید.
   در زمینه کتب می توانید کتب ریحانه بهشتی درباره آداب بچه دار شدن را بخوانید. و آثار حجت الاسلام تراشیون در سایت ایشان در زمینه تربیت کودک را مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل خیر

 23. محمد می گوید

  سلام خداقوت بابت زمانی که برای پاسخگویی میگذارید خواند این پاسخ ها کلی سوئالات را جواب میدهد .می خواستم بدانم فرضا ساعت شروع قمر در عقرب ساعت 4 صبح هست در شهریور ماه آیا ساعت سه سحر جزو نیمه دوم شب حساب میشود برای عمل مجامعت و میتوان یک ساعت مانده به شروع قمر در عقرب یا حتی دو ساعت قبل از آن این کار را کرد میزان محاسبه این ساعات چقدر دقیق هست؟ ممنون میشم پاسخ دهید.باسپاس و تشکر از شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خوبست چند ساعت قبل از ساعت اعلام شده هم به قصد بارداری اقدام نکنید.
   در هر حال اگر خواستید اقدام کنید، صدقه بدهید.
   وفقکم الله لکل خیر

 24. زهرا می گوید

  ما همان شب با توکل به خدا اقدام کردیم و باردار شدم و تازه متوجه شدم که دوقلو هستند بدون اینکه ما در خانواده سابقه دوقلوزایی داشته باشیم.خیلی خوشحال هستم و اما سوال که آیا دو جنین از ابرار میشوند در ضمن الان نزدیک 3 ماه است که هر روز سوره یس را میخوانم.ممنون از راهنمایی شما.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تبریک عرض می کنیم.
   بله ما در تاریخ نمونه هایی داریم که دو برادر از بزرگان بوده اند. انشاالله با تربیت درست و دقت هایی که در تربیت دارید فرزندانی تربیت کنید که نور چشم شما و از اصحاب امام عصر ارواحنا فدا باشند.
   وفقکم الله لکل حیر

 25. فرزند می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید منظور از شب جمعه و شب جمعه بعد از نماز عشا دقیقا از چه ساعتی تا چه ساعتی هست و تفاوت این دو چی هست؟
  ممنون از توضیحات بسیار بسیار خوب و مفیدتون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور شبی است که فردایش جمعه باشد.
   ساعت نماز عشا بر فرض اگر امروز اذان مغرب ساعت 20:06 باشد، نماز عشا حدود 20:57 است و یکی دو ساعت پس از این زمان را حدودا زمان عشا گویند.
   وفقکم الله لکل خیر

 26. سحر می گوید

  سلام ببخشید بسته شدن نطفه در شب سشنبه گفته شهادت روزی آن کودک میشود یعنی چه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر منظور شما این سوال است که محاسبه شب قبل از روز است یا بعد از آن؟ ، یعنی شبی که فردایش در تقویم سه شنبه هست را شب سه شنبه می گویند.
   وفقکم الله لکل خیر

 27. ز می گوید

  سلام
  ببخشید ما ۹ ماه اقدام به بارداری داشتیم اما باردار نشدم
  خیلی ناراحتم
  می ترسم از نازایی و اگر خدایی نکرده اینطور باشه کلی پول حتما برای درمان لازمه
  ببخشید چکار کنم خیلی زود باردار شم راهی هست که دیگه قطعا این ماه باردار بشم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چرا اینقدر زود شرایط را دشوار می بینید و زمینه استرس را با افکار منفی برای خود ایجاد می کنید. یعنی از همین الان نگران هزینه های درمان بعد هستید.
   گاهی همین عدم آرامش زوجین از جهت روانشناختی زمینه عدم بارداری می شود. ثانیا ۹ ماه طبیعی است و چه بسا بیشتر از این هم طول بکشد، توصیه می کنیم با یک پزشک مشورت کنید، زمانهای آمیزش مناسب پس از دوران قاعدگی و توصیه های دیگری را مطرح می کنند، اگر نیاز به دارو بود نیز معمولا بسیاری درمان می شوند. اگر شما از همین الان این استرس را داشته باشید روی همسر خود هم تاثیر منفی می گذارید و به تبع آن روی خانواده های خودتان که اصلا مناسب نیست. با این دید که این طبیعی هست به پزشک رجوع کنید و با آرامش اقدام کنید.
   برای فرزند زیاد صلوات بفرستید، و نماز جعفر طیار را نیز فراموش نکنید آثار بسیار زیادی دارد.
   وفقکم الله لکل خیر

 28. لیلا می گوید

  سلام.خسته نباشید.
  من و همسرم چند روز پیش به قصد بارداری رابطه داشتیم.و سعی کردیم دعاها و… رو قبلش بخونیم.
  من چون شنیده بودم که در حین اقدام نباید به کسی فکر کنی، با اینکه قبل از این، که قصد بارداری نداشتیم اصلا فکر کسی به ذهنم نمی امد، اما این دفعه فکر کنم به خاطر حساسیت زیادم که یه وقت فکر کسی به ذهنم نیاد،اتفاقا چند بار اسم و تصویر کسی به ذهنم اومد.البته اصلا اصلا شهوتی در کار نبود.فقط میگم به خاطر حساسیت زیادم بود که متاسفانه نتیجه عکس داد😔
  حالا اگه من باردار باشم برای بچه مشکلی پیش میاد؟چه کار کنم که حساسیتم از بین بره؟
  خواهش میکنم لطفا زود جوابم بدید خیلی استرس دارم.
  اگه سوالم قابل گذاشتن در سایت نیس با یک کد،مثلا کد(۱۰۰۰) جوابم بدید و سوالم نذارید.ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به این اندازه حساسیت نیست، در زمان مباشرت با همسر از همسر خود لذت ببرید و به امور حاشیه ای کمتر توجه کنید چون زمینه استرس را ایجاد می کند.
   اگر بتوانید روزی یک بار سوره یاسین را بخوانید بسیار در معنویت جنین تاثیر گزار هست، با توکل به خدا از دوران بارداری خود لذت ببرید.
   وفقکم الله لکل خیر

 29. FF می گوید

  سلام، وقت بخیر،
  در متن فوق بارها گفته شده شب دوشنبه، شب سه شنبه، شب چهارشنبه، شب پنجشنبه و شب جمعه.
  مثلا شب پنجشنبه که مستحب است، کی هست؟ شب پنجشنبه بعد از اذان مغرب روز چهارشنبه است؟ یا بعد از اذان مغرب روز پنجشنبه؟
  یا مثلا شب چهارشنبه که مکروه است، کی هست؟ شب چهارشنبه بعد از اذان مغرب روز سه شنبه است؟ یا بعد از اذان مغرب روز چهارشنبه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور از شب پایان غروب روز قبل هست. برای مثال روز چهارشنبه پس از غروب آفتاب شب پنج شنبه شروع و در روز بعد پس از طلوع روز پنج شنبه است.
   وفقکم الله لکل خیر

 30. فاطمه می گوید

  حتما باید فیلمهای نامناسب و خشن و موسیقی در برنامه پدر و مادر و مومنین قرار بگیرد!

  سلام. ببخشید فکر میکنم این قسمت باید تغییر کنه و بشه مثلا؛ دوری از فیلمهای نامناسب در برنامه قرار بگیرد.

  مويد باشید.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ممنون از دقتی که داشتید.
   بله اصلاح شد، تشکر.
   وفقکم الله لکل خیر

 31. علی می گوید

  سلام
  ببخشید من و همسرم در غروب روز جمعه ۱۴ تیر(۲ ماه ذی القعده) و ۱۷ تیر (شب سه شنبه) همین ماه اقدام به انعقاد نطفه کرده ایم. وچند روز بعد در یکی از کانال های تقویم نجومی و… تلگرام دیدم که نوشته بود، در روز جمعه ۱۴ تیر از انعقاد نطفه خودداری گردد.
  می خواستم بدانم، نگاه کنید ببینید آیا درست گفته است؟آیا این دو روز نحوست یا مشکلی دارند؟ مخصوصا روز جمعه آن
  راستش کمی دلشوره به بنده داده است
  ممنونم بابت پاسخگویی شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جای نگرانی نیست ان شاالله، صدقه بدهید.
   جدول قمر در عقرب در سایت هدانا درج شده است.
   وفقکم الله لکل خیر

 32. ایمان می گوید

  سلام.اگر هنگام جماع اب مرد بیرون نیاید و مرد خود کمی کمک به بیرون امدن اب خود کند و ان را درون واژن بریزد ایا خود ارضایی است؟و اگر بچه های خاصل شود در او تا۳ثیر منفی ندارد؟خیلی فکرم مشغوله و دارم دیوونه میشم.تمام اداب هم رعایت کردیم ولی باز خودم کمی با امدن اب خودم کمک کردم.میشه جواب بدین ممنون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ارضا مرد باید یا در رابطه با همسر باشد یا به وسیله همسر، یعنی همسر شما برای شما این کار را انجام بدهد.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. ایمان می گوید

    دررابطه بااو بوده اما در ارضا کمی خودم هم تاثیر داشتم.حال سوال من این است اگر بچه ای حاصل شود ان بچه حلال زاده است؟ ذکری دعایی نیاز هست بخونیم تا روی بچه تاثیر منفی نگذارد.ملاعبه داشتیم قبلش و ارضای من در کنار همسرم بوده

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     در کنار همسر هم درست نیست باید حتما با همسر باشد.
     قطعا حلال زاده هست، جای نگرانی نیست. نیازی به ذکر هم نیست.
     توصیه ما همواره این هست که برای نورانیت و تاثیرات معنوی و مثبت مادران سوره یاسین را هر روز بخوانند. سایر توصیه ها در متن اشاره شده است.
     وفقکم الله لکل خیر

   2. یاس می گوید

    سلام منو همسرم یکسالی هست که در اقدام فرزند دوم هستیم
    الان بخاطر موقعیت شغلی همسرم ۱ماهی مجبورا در شهر دیگه ای اسکان داریم مکان اسکان هم یک اتاق بیشتر نیست اگر بخواهیم اقدام داشته باشیم درزمانی که کودکم خواب هست داشتن رابطه اشکالی دارد؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     شرعا اشکال ندارد! اما اصلا توصیه نمی شود و آثار منفی دارد.
     وفقکم الله لکل الخیر

    2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     شرعا اشکال ندارد! اما در یک محل باشد که بچه حضور دارد، آثار منفی دارد. به نحوی یک نوع واسط و حائل قرار بدهید که بچه متوجه نگردد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 33. tasnim می گوید

  سلام ببخشید سوالی داشتم لطف کنید جواب بدید
  حدیثی از پیامبر اکرم هست که گفته شده زن بعد از نزدیکی شیر،گشنیز،سیب ترش نخوره میخواستم بدونم چون گفته شده شیر خورده نشه فرآورده های لبنی مثلا ماست و پنیر هم نباید خورده بشه؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   روایت ناظر به دختر باکره است که تازه ازدواج کرده است.
   ظاهر روایت همان شیر اس. هر چند بهتر است مشتقات شیر را تازه عروس در همان روزهای اول نخورد.
   وفقکم الله لکل خیر

 34. زهرا می گوید

  سلام
  خدا قوت
  ماقصد اقدام به بارداری برای بچه سوم خود را داریم و مدتهاست که خیلی چیزها را رعایت میکنیم و تنها نیتم از بچه سوم یاری رساندن به امام زمان است اما الان برای اقدام بین شب سه شنبه و شب جمعه بعد از عشا مردد هستیم لطفا میشه راهنمایی کنید کدام شب ارجحیت دارد.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شب جمعه بهتر است.
   وفقکم الله لکل خیر

 35. صدف می گوید

  سلام و خدا قوت
  من تمام مطالبتونو خوندم و بسیار عالی توضیح دادید فقط سوالی که من داشتم اینه که همسر من ۱۵ روز پیش الکل مصرف کرده و الان اصرار به اقدام برای بارداری دارند میخواستم بدونم از لحاظ شرعی یا روحی مشکلی برای فرزندم پیش میاد؟ اگر بله باید چیکار کنم؟ و اینکه همسر بنده خیلی پایبند به امور دینی نیستند متاسفانه.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خوردن الکل (العیاذ بالله) از گناهان کبیره است و حد شرعی دارد، باید توبه کنند انشاالله خداوند ببخشد. و گرنه اصرار بر چنین گناهانی نکبت دنیا و آخرت را در پی خواهد داشت و برکت را از عمر و زندگی می برد.
   شما نیز از باب نهی از منکر با زبان نرم و خوب نهی از منکر کنید. زمینه را طوری آماده کنید که به دنبال این گناهان نروند برای خود شما و آینده ایشان خطرناک است مخصوا اگر تبدیل به اعتیاد بشود که خانمانسوز است.
   قطعا الکل تاثیرات منفی بر جنین و نسل دارد و مقالات متعدد علمی به آثار مخرب الکل بر ذهن و روان کودک اشاره میکنند، مطلبی که اعجاز علمی اسلام را نشان می دهد که با حکمت، خوردن الکل را حرام کرده است.
   در هر حال توبه واجب است، و از جهت شرعی منعی برای اقدام کردن نیست هرچند آثار آن هست. خوب است یک یا دو اربعین فاصله باشد و پدر و مادر در زمانی اقدام کنند که روحیات معنوی قوی داشته باشند.

   وفقکم الله لکل الخیر

 36. ....... می گوید

  اگر سه هفته از زمان نزديكى با همسرت گذشته باشه و بخواى بچه رو بندازى اجازه دارى چون اين نزديكى شرايطش اصلا درست نبوده و روز چهارشنبه بعد از نماز صبح و موقعى كه روزه بودى و موقعى كه خودت هم لك بينى داشتى (لك بينى به خاطره زخم دهانه ى رحم )و اينكه شبش هم ميشده شب قدر ،ميشه اين كار رو كرد من از اون روز تا الان هى استغفار ميكنم ولى دوباره وقتى حديث پيامبر و گفته هاى ائمه رو ميخونم به اين فكر مى افتم كه اگر اتفاقى بيافته اگر بچه ام سالم نباشه و ديونه بشه و….. بايد چيكار كنم همش به خدا توكل ميكنم و توبه ميكنم از كار اون روز ام ولى دارم ديونه ميشم تو رو خدا من رو راهنمايى كنيد شب وروزم شده گريه

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر نطفه شکل گرفته باشد شرعا حق سقط جنین ندارید، گناه کبیره است.
   صدقه بدهید و هر روز سوره یاسین بخوانید. ان شاالله از فرزندان صالح و سالم خواهد بود.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. aa می گوید

    سلام وقت بخیر من قصد اقدام به بارداری نداشتم ولی متوجه شدم باردارم و ماه قبل روز های ۵یا۶یا۷ شک دارم کدام روز نزدیکی داشتم و اگر نطفه ای در زمان حیض بسته شود آیا ناصالح خواهد بود ؟آیا حلال زاده هست؟آیا اگر حلال زاده هست پیرو ائمه خواهد بود؟خیلی نگرانم لطفا جواب بدین ممنون

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     خیر؛ جای نگرانی است و حلال زاده هستند. به خدا توکل کنید و بابت این نعمت خدا را شکر کنید و از دوران مادر شدن که به نوعی عبادت است لذت ببرید و ارتباط خود را با خدا بهتر و بیشتر کنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 37. ma می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید. ببخشید من و همسرم به قصد باردار شدن موقع رابطه داشتن، یعنی قبل از پایان رابطه و قبل از اینکه ارضا شویم شوهرم رفت دستشویی و اما دوباره وضو گرفت و دوباره اقدام کردیم آیا نیاز بود به اینکه برای ادامه رابطه دوباره غسل کنیم؟ وآیا من باید دوباره وضو می‌گرفتم؟ چون دوباره وضو نگرفتم و غسل نکردیم می‌ترسم برای بچه‌ام مشکلی پیش بیاید؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آنچه نوشته اید اشکالی ندارد و جای نگرانی نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

 38. دماوندی می گوید

  سلام روزهای قمری ک نباید جماع انجام
  شود رو میشه تو تقویم با تاریخ بگین ممنون میشم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قمر در عقرب سال ۹۸ را در سایت سرچ کنید و بخوانید. سایر توضیحات در متن نوشتار آمده است.
   وفقکم الله لکل خیر

 39. سارا می گوید

  با سلام
  طاعات و عبادات قبول باشه ان شاء الله
  سوالم این است که منظور از اول و وسط و آخر ماه و اینکه دو روز باقی مانده از آخر ماه اقدام به بارداری کراهت دارد یعنی مثلا در ماه رمضان امسال(۹۸) روز وسط یعنی دوشنبه ۱۴ رمضان(مصادف با ۳۰ اردیبهشت) و روز آخر یعنی سه شنبه ۲۹ رمضان(مصادف با ۱۴ خرداد)؟ آنوقت دو روز باقی مانده از آخر یعنی روزهای ۲۷ و ۲۸ رمضان که یکشنبه و دوشنبه (مصادف با ۱۲ و ۱۳ خرداد) می شوند؟

  چون روز تخمک گذاری روز ۱۳ خرداد تعیین شده که با احتساب بالا مصادف با ۲۸ رمضان می شود؛ آیا در شب ۲۸ رمضان هم بهتر است اجتناب شود؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   طاعات و عبادات شما نیز مقبول درگاه الهی
   بله ۲۸ رمضان آخر های ماه قمری است و مناسب نیست و وسط ماه هم منظور سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه قمری است.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. سید مصطفی می گوید

    سلام خدمت دوستان محترم
    این کامنت رو نذاشتم که شما بخواهید نشون بدید فقط میخواستم یک نکته ای رو خدمتتون بگم
    من هم حدود ۳۰ ساله که طلبه هستم این چیزهایی که شما میگید میتونه مشکلاتی ایجاد کنه . شما میگید که ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ احتیاط کنید. ۲۸ و ۲۹ و اول و دوم هم که اول و آخر ماهه . حدود پنج روز هم قمر در عقربه با احتیاطی که شما میگید .میانگین حدو.د ۷ روز هم که زنها توی پریود هستن . اضافه کنید زمان های عید قربان و موارد دیگه رو. خب این جوری که چیزی تهش نمیمونه.یعنی جوری قضیه رو سفت بسته اید که طرف مستأصل میشه. تا میاد بچه دار بشه کلی باید تنظیم اوقات داشته باشه که یک سری شون هم احتیاطیه

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم برادر عزیز
     چقدر بسته می بینید!.
     ثانیا هرکجا بنده به قول شما بسته ام شما ارزشی قائل نشوید!، هرکجا روایت گفتیم رروایت را بر چشم بگذارید، امیدوارم در این سی سال اینگونه زندگی کرده باشید.
     در قمر در عقرب همان یک و دو روز را می گوییم. عید فطر و قربان هم یک یا دو شب در سال است. درباره نیمه ماه همان ملاک ۱۴ و ۱۵ است، شما وضعیت ماه را هم محبت کنید ببینید این که دیگر حرف بنده نیست، نیمه ماه آثاری بر زمین دارد و روایات نیز موجود است. در آخر ماه و اول ماه همانطور که روایت گفته عمل کنید. امیدوارم شبهه بر طرف شده باشد.
     وفقکم الله لکل خیر

 40. مطهره می گوید

  با سلام و قبولی طاعات و عبادات شما، برای اقدام به بارداری می‌خواستم روزهای قمر در عقرب ماه رمضان و هم چنین روزهای نحس این ماه را بدونم ممنون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در سایت قمر در عقرب امسال را سرچ کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. ma می گوید

  باعرض سلام و قبولی طاعات و عبادات شما، آیا در ماه مبارک رمضان اقدام برای بارداری مناسب است؟ بخصوص شب ۲۲ و ۲۴ رمضان اشکالی ندارد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اقدام به بارداری در ماه رمضان همانند ماه های دیگر است و اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. نرگس... می گوید

  سلام
  ۱.ایا اقدام در شب شانزدهم ماه قمری مشکلی داره؟
  باید یکی دو روز قبل و بعد از نیمه ماه هم رعایت احتیاط بشه؟یا اینکه فقط در اول و اخر ماه باید یکی دو روز را احتیاط کرد؟
  ۲.گفتن ذکر در هنگام رابطه خوبه یا نه؟اگه خوبه چه ذکری؟ گذاشتن صدای قران چطور؟
  ممنون.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   -در شب شانزدهم اشکال ندارد اما بهتر آنست از شبهای بعد باشد.
   ۲- قبل از آمیزش دعا دارد و گفتن اعوذبالله من الشیطان رجیم هم حوب است. یکسری آداب که در روایات آمده همان را رعایت کنید اما خواندن قرآن و صدای قران اصلا مناسب نیست!، چنین کارهایی معنا نمی هد!. در برخی روایات هم نهی شده که در این حال قرآن بخوانند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 43. محمدرضا می گوید

  با سلام و احترام
  بنده با توجه به شرایط شغلی که دارم ثلث پایانی شب از فرط خستگی امکان نزدیکی به قصد بچه دار شدن را ندارم . ولی بعد از نماز صبح و حوالی طلوع آفتاب و بعد از آن شرایط جسمانی خوبی دارم آیا در ساعات اولیه صبح نزدیکی برای بچه دار شدن اشکالی دارد ؟
  با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در بین الطلوعین اقدام نکنید کراهت دارد. پس از طلوع آفتاب اشکال ندارد هرچند شبها بخاطر آرامش بیشتر توصیه می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. فاطمه می گوید

  سلام. از سایت خوبتون و پاسخ گویی تون ممنون. حاج آقا من وقتی مطالعه کردم فهمیدم یکی از زمان های حرام هم که برا بچه دار شدنه زمان قاعدگی خانم هاس و جالب که بعضی خانم هایی که چرخه قاعدگیشون کوتاه تره یا نامنظمه ممکنه فوری بعد از پاک شدن تخمک گذاری داشته باشن و چون اسپرم زنده میمونه فورا بعد از پاک شدن باردار شن بنابراین درسته که زمان قاعدگی نزدیکی داشتن ولی لقاح در زمان بعد از قاعدگی بوده بنابراین منظور همان زمان آمیزشه.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور همان زمان آمیزش هست، اگر مثلا خانم در کمترین زمان حیض مثلا سه روز خون دید و پاک شد و غسل کرد، می تواند آمیزش کند و برای بچه اقدام نماید.
   هر خانمی ملاک را باید عادت خود و پاک شدن شرعی خود قرار بدهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 45. فاطمه می گوید

  سوالی که پرسیدم درباره خودم بود خیلی نگرانم چون می گفتم من که احتمال میدادم چهارشنبه هم میتونه تخمک گذاریم باشه چرا شب سه شنبه اقدام کردم .

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ملاک همان زمان آمیزش است اگر رعایت کرده باشید کافی است و جای هیچ نگرانی نیست ان شا الله .
   وفقکم الله لکل الخیر

 46. فاطمه می گوید

  سلام و خسته نباشید. ببخشید آیا برای اقدام بارداری باید احتمال تخمک گذاری و شانس زنده بودن اسپرم را هم در نظر گرفت؟ یا اینکه فقط زمان نزدیکی مناسب را درنظر بگیریم کافیه؟
  مثلا اگه خانمی
  تخمک گذاریش روز سه شنبه تا پنجشنبه باشه و شب سه شنبه که مستحب است اقدام برای بارداری داشته باشه و شب چهارشنبه بنابر مکروه بودن اقدامی نکنه و شب پنجشنبه هم اقدام کنه باز هم ممکنه لقاح در روز یا شب چهارشنبه باشه چون زمان دقیق لقاح را نمیشه فهمید .در سایتی نوشته بود منظور از مکروه بودن صرفا آمیزش نیست منظور لقاح است! ولی لقاح را نمیشه دقیق دونست شاید احتمال بدیم که یک هفته بعد از پاک شدن شانس بارداری باشه ولی دقیق نمیشه گفت کی هست.یا شخصی میگفت اگه احتمال بدی تخمک گذاریت به زمان مکروه میخوره چون اسپرم زنده میمونه از چند روز قبلشم نزدیکی نداشته باشیم. اما ممکنه کسی هم که در شب مستحب اقدام کنه لقاحش بیفته در روز هنگام بعدظهر یا بین اذان .

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ملاک لقاح نیست بلکه ملاک که در روایات صریحا مطرح شده زمان آمیزش است. لذا اگر لقاح هم در زمان قمر در عقرب باشد اشکالی ندارد، مهم همان زمان آمیزش است که در روایات مطرح شده است و مردم آن زمان هم همین زمان آمیزش را می فهمیدند و اهل البیت همین را فرموده اند و برای عرف عام صحبت کرده اند. بحث لقاح مسئله پزشکی است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 47. نازی می گوید

  سلام حاج اقا خیییییلی متشکرم از سایت خیلی خوبی ک دارین ممنون بابت زحماتتون.سال نوتون هم مبارک باشه.

  من خیلی نگرانم بابت اقدامی ک داشتم دیشب ساعت ۱ اینا بوده.و من فک میکردم اشکالی نداره و نو ذهنم ۱۴ رجب بود .ینی در ‌طول روز میگفتم ۱۴ رجب اقدام میکنم بعد فکر کردم با خودم گفتم ک از دیروز اذان مغرب ینی یک فروردین تا اذان مغرب دو فرودین در واقع ۱۵ رحب محسوب میشه الان خییییلی نگرانم و ناراحت نمیدونم جیکار کنم .تورو خدا راهنماییم کنینننن .صدقه گذاشتم کلیم ب خدا گفتم کمکم کنه .بعد یه نکته دیگه اینه ک من الان روز ده قاعدگیم ینی روز سومی هست ک پاک شدم در واقع هنوز تخمک گذاری انجام نشده هم از لخاظ تاریخی همم اینکه علائم بخصوصی از علائم تخمک گذاری ندارم.الان امشب اگر اقدام کنم این اقدام حساب میشه واسه بارداری یا نهد مکنه دیشب ک مکروه بوده حساب میشه؟ همین یه امشبم دارم دیگه از ۳ تا ۵ هم ک قمر در عقربه دیگه از تخمک گذاریمم میگذره.
  بنط‌رتون امشب اقدام کنم امشب محسوب میشه واسه بارداری یا دیشب فکر کنم ۱۵ رجب بوده؟ اسپرم تا ۳ ۴ روز زنده میمونه نگرانم اون اسپرمای دیشب با تخمک لقاح پیدا کنه یه وقت !! اگر اسپرم امشب بشع برای بارداری ک مشکلی نداره اقدامم اگر اسنجوری بشه و اون ادام دیشبی ول بشه خوب اصلا ننیدونم چحوری بگم منظورمو .ببخشید خییییلی طولانی شد خیلی نگرانم .ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   سال نو شما هم مبارک، از حسن توجه شما نسبت به سایت هدانا تشکر می کنیم و از اینکه مخاطبانی مثل شما داریم خدای بزرگ را شاکریم.
   درباره اقدامی که داشته اید جای هیچ نگرانی نیست، صدقه بدهید و ان شاالله همین کافی هست.
   مطالبی هم که درباره چرخه حاملگی و تخمک گذاری خانم ها فرمودید را هم اطلاع داریم و منظور شما را کامل متوجه شدیم ، اما ملاک همان روز اقدام هست، در نیمه ماه قمری اقدام نکنید، در روزهای قمر در عقرب نیز توصیه می کنیم این کار را نکنید. بگذارید در دوره بعد که زمان مناسب باشد و قمر در عقرب نباشید اقدام کنید، رعایت این مورد را چون روایت داریم به صورت ویژه تاکید می کنیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. نازی می گوید

    سلام حاج اقا خیلی ممنون ان شا الله خیر ببینین و سالم باشین.چشم حتما

 48. مونس می گوید

  سلام خسته نباشید اگر مسافت صد کیلومتری ام بریم یعنی بعد ازظهر جمعه حرکت کنیم شب جمعه همان روز برگردیم هم نمیتونیم شب قبل اقدام به بارداری کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا اقدام در آنچه نوشته اید حرام نیست، اما کراهت دارد.
   طبیعی است چنین مسافتی یا در سایر سفرها معمولا بدن خسته می شود، یا فکر آمادگی لازم را ندارد، و اینها بر روی جنین تاثیر گزار هست. توصیه می کنیم در روزی که آرامش بیشتری دارید و سفر این چنینی هم نیست اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 49. سعید می گوید

  باعرض سلام و ادب واحترام خدمت شما ؛
  ممنون از راهنمائیهای خوبتون ؛
  برای اقدام به بارداری دکتر گفتن که شب پنجشنبه و جمعه و شنبه باشه ، شبه پنجشنبه برابر با اول ماه قمری است و در روایتها آمده که بهتر است اول و آخر و وسط ماه نباشد، آیا ایراد یامشکلی دارد؟
  در روز جمعه قبل از اذان مغرب نزدیکی به قسط بارداری ایرادی ندارد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در اول ماه قمری توصیه اکید شده که اقدام به بارداری نشود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 50. علی می گوید

  سلام
  ببخشید در مورد بارداری بعد از نماز عشا در شب جمعه که ذکر شده فرزند از ابدال می شود انشاالله ،منظور از کلمه ابدال چیه؟اگه میشه مختصر توضیحی دهید؟
  سوال دوم: اگر مثلا در شب جمعه انعقاد نطفه بخواهد صورت گیرد و روز شنبه بعدش (پس فرداش) قمر در عقرب بشود ،در اینجا مشکی پیش نمیاد؟(چون میگن لقاح نطفه ها دو یا سه روز بعد اتفاق می افته)
  ممنونم بابت پاسخگویی شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور از ابدال یعنی بزرگان و بندگان خاص خدا.
   ملاک لقاح نیست بلکه همان آمیزش ملاک است که اگر در قمر در عقرب نباشد، اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 51. ma می گوید

  با سلام ببخشید اینقدر سوال می‌پرسم. اینکه میگن وسط ماه اقدام به بارداری نکنید آیا ۱۶ ام هرماه هم شامل این مطب می‌شود؟ باتوجه به اینکه میگن برای رعایت بهتر همیشه یک روز قبل و بعد از این رو هم در نظر بگیرید.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   خواهش می کنم….۱۴،۱۳ و ۱۵ ماه قمری مناسب نیست.
   روز شانزدهم اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 52. ma می گوید

  با سلام وخسته نباشید.آیا ممکن است تاریخ تقویم ماه های قمری تغییر کند مثلا ماه شعبان و رمضان؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   استهلال ماه های قمری معمولا توسط سایت های مراجع منتشر میشود. می توانید رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 53. ma می گوید

  با سلام. می‌خواستم بدونم آیا شب ۲۲ ام ماه مبارک رمضان هم جزء شب‌های قدر حساب می شه و اقدام به بارداری در این شب اشکال ندارد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شب ۲۲ ماه رمضان شب قدر نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 54. نازی می گوید

  سلام ببخصید روز تخمک گذاری من میشه چهارشنبه .ثوال من اینه در کل در مورد جهارشنبه اینکه میگن شب چهارشنبه بد است روز چهارشنبه هم بد هست اقدام؟
  راهی نداره این بدیش رو از بین ببریم مثلا دعایی صدقه ای چیزی؟؟؟؟ و اگر در روز چهارشنبه اقدام ایرادی نداشت چه ساعتیش بهتر هست؟؟؟ .
  کل از صبح تا عصر چهارشنبه.
  در مواقع استرس و بیقرار بودن چه ذکری بخونم هم واسه اقدام هم زمان بارداری.خییلی ممنون از شما و سایت بسییییییییار بسیار کاملتون بهترین سایتی ک دیدم هست.خیرببینین.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از توجه شما نسبت به سایت هدانا تشکر می کنیم.

   – در شب و روز چهارشنبه اقدام نکنید بهتر هست. هر چند صدقه بی تاثیر نیست، اما توصیه می کنیم تا غروب روز چهار شنبه اقدام نکنید.
   – در زمان ترس همانطور که در روایات آمده و سیره بزرگان هست، آیت الکرسی بسیار نافع هست و آثار عجیب در حفاظت دارد. یا سوره توحید را به شش جهت بخوانید و بدمید.
   هنگام ترس از برخی افراد، سوره ناس و فلق را بخوانید.
   -برای آرامش روحی، تلویزیون کمتر ببینید مخصوصا شبها بهتر است چون آرامش روحی را بهم می زند. موسیقی به هیچ عنوان گوش نکنید.
   هر روز یک صفحه قرائت قرآن در آرامش بسیار نافع هست.
   برای آرامش روحی در مکان خلوت چندین بار نفس عمیق بکشید، و سوره انشراح را چندین بار بخوانید، برای شرح صدر و آرامش بسیار نافع و مورد سفارش بزرگان است.
   فرستادن صلوات زیاد برای نورانیت روح مادر و جنین تاثیر گزار هست چون زمینه ساز جلب توجه ملائکه است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 55. یه بنده ی خدا می گوید

  سلام
  ببخشید به احتمال بسیار زیاد اگر روز ۳ شنبه شب( که درواقع همان شبی است که نباید اقدام به بارداری کرد) اقدام به بارداری داشته باشم ممکنه که حامله شم
  می تونم با دادن صدقه این شب رو آمیزش جنسی داشته باشم؟
  یا اینکه واقعا اصلا به هیچ وجه نباید در همچین زمانی اقدام به بارداری داشت؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آمیزش در این روزها حرام نیست.
   روزهای مکروه هم در متن نوشتار آمده است، که توصیه می کنیم رعایت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 56. بنده ی خدا می گوید

  سلام
  ببخشید در مورد شب شهادت امامان هم نباید اقدام به بارداری کرد؟
  مثل امشب که شب شهادت امام حسن عسگری علیه السلام می باسد و اینکه حتی جمعه عصر هم نمی شود( چون روز شهادت محسوب می شود)؟
  ۲) آخه جمعه شب و شنبه شب هم نمیشود درسته؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در شب و روز شهادت ادب حکم می کند چنین کارهایی نباشد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 57. بنده ی خدا می گوید

  سلام
  ببخشید من مدام سوال می پرسم
  در مورد خارجیها که اصلا دین اسلام را نمی شناسند و از روزهای قمر در عقرب هم شاید چیزی ندادند یا اینکه مثلا در شب ۴ شنبه که نباید اقدام به بارداری کرد آنها این کارو انجام بدند آیا اتفاقی برای طفل آنها بوجود میاید؟
  و سوال دوم اینکه اگر واقعا شرایط طوری باشه که زن و مرد نتوانند در روزهایی غیر از قمر در عقرب اقدام به بارداری کنند(در واقع منظورم اینه که اومدیم و روزهایی که احتمال باروری خانم وجود داشت در روزهای قمر در عقرب بیفتد ) و یا اصلا اینکه زن و مرد حتی بدونند قمر در عقربه و اقدام به بارداری کنند در تمام این حالتها برایم توضیح میدید که چی میشه؟
  سوال سوم اینکه آیا صدقه دادن باعث میشه که حتی اگر در شب های قمر در عقرب اقدام به بارداری یا کلا هر اقدام مهم دیگری که در این روزها و شبها می توان انجام داد بدی اش رفع شود؟
  شرمنده ببخشید یک سوال دیگه هم دارم و اینکه وقتی گفته شده که موقع اقدام به بارداری عریان نباشید و این موضوع از طرف زن یا مرد مورد پذیرش قرار نگیرد و بگوید نه ربطی نداره باید چکار کرد اگر عریان این موضوع صورت بگیرد واقعا شیطان حضور دارد؟
  ببخشید در مورد وقتایی که آدم خودش حمام هم میرود چی؟ یعنی شیطان حضور پیدا میکنه؟
  ببخشید شرمنده من واقعا تمام این موضوعات ذهنمو درگیر کردند

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مقدمه: قمر در عقرب رعایتش واجب نیست، اما چون مهم هست اهل البیت تاکید کرده اند که شیعیان مراقبت بیشتری داشته باشند. رعایت نکردن قمر در عقرب به این معنا نیست که مثلا حتما اگر شخصی رعایت نکرد حتما آسیب ببیند بلکه منظور اهل البیت که فرموده اند کراهت شدید دارد یعنی احتمال خطر و آسیب زیاد هست. پس باید مراقب بود؛ اگر خطر جدی و همیشگی بود قطعا برخی امور در این زمان حرام میشد، اما در روایات فقط به کراهت و هشدار اکتفا کرده اند.

   ۱- در باره غربی ها، یا غیر مسلمانان که سوال فرمودید، باید عرض کنیم که تاثیراتی که ماه بر زمین می گزارد، مثلا در نیمه ماه، آخر و اول ماه قمری امری است اثبات شده است و در این روزها ماه روی جزر و مد دریا ها و … می گزارد. برای مثال بدن انسان نیز که بخش زیادی از آب هست در این زمانها نیز تاثیراتی می پذیرد، لذا اهل البیت از اقدام به بارداری در این ایام یا قمر در عقرب نهی کرده اند، علتش هم همین تاثیر تاثرات و موارد زیاد دیگری هست که چه بسا برای بشر کنونی فهم و کشف نشده استف و در آینده بیشتر پی به چرایی گفتار اهل البیت ببرند. در هر حال بله روی آنها نیز تاثیر می گزارد، شما نگاه کنید انواع بیماری های مادر زادی، و ناشناخته که پزشکان از درمان آن عاجز هستند بخاطر رعایت نکردن قوانین عالم هست، اهل البیت با علم الهی که دارند، عالم را می شناسند، انسان را می شناسند، راه درست زندگی کردن در دنیا و آخرت را ارائه می دهند و احادیث ایشان از برکات و روزی های الهی هست که نصیب شیعه شده است و می بینیم که به مرور زمان با تحقیاقت علمی جدید، راز بسیاری از احادیث برای ما گشوده می شود.

   ۲-حتی با صدقه توصیه می کنیم در زمان قمر در عقرب برای فرزند اقدام نشود!.

   ۳- در مواردی که گفته اید بهتر است که انسان کاملا برهنه نباشد، در هر حال اگر کسی هم رعایت نکرد، چون حرام نیست، شرعا اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 58. بنده ی خدا می گوید

  سلام
  ببخشید در مورد بارداری بعد از نماز عشا مربوط به روز جمعه است یا شب جمعه؟
  و در مورد روز جمعه عصر که برای اقدام به بارداری خوبه هم باید از اذان ظهر تا اذان مغرب را به ۳ قسمت تقسیم کنیم و ثلث سوم را در نظر بگیریم؟
  و در مورد شب اگر اقدام به بارداری در ثلث دوم صورت گیرد بده؟
  ممنونم بابت پاسخگویی شما

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور شب جمعه هست.
   – بله، ثلث را حساب کنید.
   – خیر، ثلث دوم بد نیست، هر چقدر از وقت شام و غذا فاصله گرفته باشد و بدن هم استراحت کرده باشد و زن و شوهر هم آرامش داشته باشند زمان خوبی هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 59. بنده ی خدا می گوید

  سلام
  ببخشید اگرهنگام مقاربت جنسی به قصد باردار شدن خانمی چهره یا اسم مردی را در ذهن خود بیاورد تاثیر منفی در بچه داره؟
  اگر جوابتون بله هست لطفا راهکارهایی بدید که انسان در اون لحظه هیچ کسی رو در ذهنش نیارد
  و آیا ذکر صلوات در این موقع اشکال دارد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آدابی برای بارداری هست رعایت کنید.
   تصور دیگری در نزدیکی کار بسیار زشت و مذمومی هست و آثار سوء در طفل دارد!. برای ترک این کار باید چه در نزدیکی برای بچه یا غیر آن مراقب افکار جنسی باشید.
   قوه خیال را باید در روز کنترل کرد. قبل از نزدیکی، نماز بسیار خوب است و همسر شما سعی کنند که پیش نوازی را بیشتر کنند، باعث می شود که نیازی به تصور دیگری نیست.
   قبل از انعقاد نطفه «اعوذبالله» گفتن و برخی اذکار که در متن آمده مناسب است، اما در حین این عمل به اذکار فکر نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 60. مریم می گوید

  با سلام. ما در این ماه قمری (ذی حجه) شرایط خاصی داشتیم از نظر زمان و با تمام تلاشم که میخواستم اقدام برای بارداری به نیمه ماه نیفته، مجبور شدیم در «روز» چهاردهم یا شاید پانزدهم ماه اقدام کنیم. دقیق نمیدونم، اما در محل زندگی ما تقویم قمری یه روز جلوتره. به هر حال ما تنها کاری که از دستمون بر می اومد این بود که اقدام رو به وقت بعد از ظهر داشته باشیم، حالا واقعا نمیدونم مراد از نیمه ماه شب نیمه ی ماهه یا روز رو هم شامل میشه؟ و اینکه صدقه مشکل رو برطرف میکنه؟ در صورت باردار شدن خیلی از سقط و عواقب نامطلوب میترسم و نگرانم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آیا قبل از هر کاری ابتدا سوال کنید بهتر نیست؟!.
   در هر حال منظور از نیمه ماه شب و روز ماه قمری هست. بهتر است یک روز قبل و بعد هم ترک شود.
   صدقه دادن تاثیر گزار و خوب است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 61. ريحانه می گوید

  سلام و تشكر از سايت خوب و كمك دهنده شما
  از اونجايي كه گفته شده شب جمعه از شب هاي مناسب فرزندار شدن هست ما تصميم به اقدام داشتيم ولي فرداش مسافر هستيم از تهران به قم. برنامه سفر رو از صبح به ظهر تغيير دادم كه شايد اثر منفي اون كمتر بشه. همسرم موافق به كنسل كردن سفر نيست و اعتقاد دارن كه لطف خدا فراتر از اين مسائل هست. ضمن اينكه قم يك زيارت هم ميريم و مسافت هم طولاني نيست. سوره ياسين و صدقه رو رعايت مي كنم ولي توصيه ديگه اي هست؟ ته دلم نگرانم بابت اين مسئله و فكرم رو مشغول كرده .

  در ضمن ايا امكان پرسش و پاسخ به صورت ايميل هست؟ و نه بصورت منعكس شدن در سايت؟
  خيلي ممنون بابت وقتي كه ميگذاريد.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر می خواهید فردا سفر کنید، شب قبل نزدیکی نکنید بهتر است.
   در هر حال اگر عجله ای ندارید، رعایت کنید و اگر عجله دارید، صدقه بدهید و ان شاالله کافی است.

   پرسش فقط از طریق قسمت دیدگاه ها هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 62. یحیی می گوید

  با سلام و احترام
  روز تخمک گذاری در روز شنبه می باشد که قمر در عقرب هم نمی باشد ، آیا انعقاد نطفه در این شب ( شب یکشنبه که فردای آن روز یکشنبه می باشد) مورد خاصی از نظر اسلامی ندارد؟چون طبق سفارش پیامبر به حضرت علی ع اسمی از شب یکشنبه برده نشده است.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   به طور تفصیلی در نوشتار مطالبی درباره شبها مطرح شده است و اگر چیزی گفته نشده، یک روز عادی است و اقدام اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 63. . می گوید

  سلام
  منظور از شب چهارشنبه یعنی کی( روز چهارشنبه شبش) یا( روز سه شنبه شبش)؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور شبی هست که روزش چهار شنبه هست یعنی روز سه شنبه که تمام شد و اذان مغرب گفته شد شب شروع می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 64. ساحل می گوید

  سلام روز تخمک گذاری من امروز هست و فردا شوهرم به مدت دو هفته سر کار میرود آیا امشب برای بچه دار شدن خوب است و سرکار رفتن یک شهر دیگه مسافرت محسوب میشود؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   آداب در متن نوشتار آمده است، درباب مسافرت مسائلی در نوشتار آمده است.
   اگر مسیر طولانی به شهر دیگر می رود، اقدام مناسب نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 65. فاطمه می گوید

  با عرض سلام
  حاج آقا با توجه به اینکه شب برخی از اعیاد برای انعقاد نطفه مناسب نیست ، آیا عید غدیر هم شامل این موضوع هست (شب عید غدیر ) در این ماه ؟؟؟ با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شب عید غدیر اشکالی ندارد.
   برخی از اعیاد در زمان قمری خاص است که در روایات گفته شده اقدام به بارداری نشود، بخاطر ولادت نیست بلکه بخاطر ایام قمری است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 66. باران می گوید

  سلام
  میخاستم ببینم آیا روزها برای اقدام به بارداری مناسب نیست از نظر روایات. منظورم زمان روز هست. مثلا صبح ها یا بعد از اذان ظهر تا عصر مشکلی داره؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در روز مانعی ندارد. هرچند شب آرامش روحی بالاتر است و مناسب تر می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 67. هانیه می گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما..
  من به امیدخدا میخوام برای بارداری اقدام کنم.ازنظرشما فرداشب اشکالی ندارد؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ما درباره تعیین روزها نظر خاصی نداریم، آنچه در متن نوشتار آمده است را کامل بخوانید به شما کمک خواهد کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 68. فاطمه می گوید

  با سلام ببخشید شما فرمودید که اگر کسی خضاب و رنگ کرده اقدام به بارداری کند اشکال ندارد ولی روایت گفته در حال خضاب اقدام به بارداری نکنیددر روایت امام فرموده هرکس در حال خضاب کردن ( يعني در حال گذاشتن رنگ بر سر ، مانند حنا و داروهاي ديگر و رنگ هاي شيميايي ) با زن خود جماع کند و فرزندي به وجود آيد ، مخنث ( دو جنسي ) باشد . مخنث مردي است که در صفت زنان مي باشد و غريزه هاي زنانه دارد

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا اشکال ندارد، اما کراهت دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 69. محمودی می گوید

  سلام حاج آقا گفتن شبی که فرداش میخوایدبریدمسافرت نزدیکی نکنید ماشبی که اقدام داشتیم فرداش قراربود بریم امامزاده داوود وتا شب برگردیم این هم حکم مسافرت داره؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در همین شهر هستید، کراهتی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 70. مطهره می گوید

  با سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما. با توجه به اینکه در روایات بارداری در ماه رمضان خیلی خوب است! می‌خواستم بدونم آیا بهترین فصل برای بارداری نیز از نظر اسلام وجود دارد؟ چون رعایت کردن اصول مناسب بارداری خیلی برایم مهم است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   فصل خاصی را ندیده ایم که در روایات سفارش شده باشد.
   ان شاالله آنچه در متن نوشتار آمده است را رعایت کنید کافی است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 71. منتظر می گوید

  آیا زمانی که خورشید گرفتگی هست ولی در ایران قابل رویت نیست و ساعتش هم مشخص نیست،اشکالی داره به قصد بچه دار شدن اقدام کرد؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در زمان خورشید گرفتگی که در ایران هست و مراکز رسمی رصد اعلام می کنند در همان زمان نباید اقدام کرد مناسب نیست. اما اگر زمانش مشخص نیست می توانید اقدام کرد
   وفقکم الله لکل الخیر

 72. فاطمه می گوید

  با عرض سلام
  بنده در این ماه انشاالله قصد بارداری دارم ولی احتمالا دوشنبه۱۱ به مشهد میرویم و تا شنبه احتمالا در آنجا هستیم . آیا شب جمعه زمان مناسبی برای انعقاد نطفه است. باتوجه به این نکته که سه شبانه روز از زمان مسافرت هم گذشته و همچنین بنده تقویم رو هم نگاه کردم زمان قمر در عقرب نیست و برابر ۲۱ شوال میباشد . حاج آقا لطف میکنید بفرمایید مناسب هست یا بهتر است که انجام نشه.
  از راهنمایی تون کمال تشکر رو دارم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر شما و همسرتان در سفر آرامش داشته باشید، ان شاالله زمان خوبی هست.
   از برکات قدسی مشهد مقدس هم استفاده کنید و از دعا در حرم غافل نشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 73. مهروماه می گوید

  سلام.
  خیلیا مثل من سیکل منظمی ندارن و طبق دستور پزشکم باید یک شب در میون رابطه داشته باشم تا انشالله باردار بشم .اما زمان تقریبی تخمک گذاریم میفته تو روزای آخر و روز اول ماه قمری.مگه من تو هر سیکل چند روز فرصت بارداری دارم?.اگه ی حساب سردستی بکنین و ۷ روز زمان پریودی و تا ۳ روز بعد ازاون ک گفتن بهتره نزدیکی نباشه تا رحم آماده شه.۳ روز هم اگه قمر در عقرب باشه.و ۳ یا ۲ روز آخرماه و ۱ روز اول ماه و ۱ روز وسط هم ک مکروهه.چندتا هم ک شب چهارشنبه و شنبه و
  یکشنبه داریم.شب شهادت ائمه رو ک گفتین در نظر بگیرم.از اونجایی ک حداقل باید رابطه یک شب درمیون باشه تا اسپرم بالغ شه. و کمترین زمان زنده موندن یه اسپرم هم ۴۸ ساعته.دیگه برای من و امثال من فرصتی باقی نمیمونه.دیگه کم کم دارم به این فکر میکنم بچه دار شدن رو بیخیال شم.اصل زمان تخمک گذاریم میخورم به زمانهای ممنوعه ک باید رعایت شه.دیگه کلافه شدم.بعضی اوقات اینقدر فکرمو درگیر میکنه که این همه سخت گیری واقعا برای چیه من باید چه خاکی بریزم تو سرم????

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چقدر با نا امیدی ترسیم کرده اید، دقت کنید روز قمر در عقرب و روز آخر ماه قمری اقدام نکنید در بقیه ایام صدقه بدهید و با دعا و امید اقدام کنید از خداوند بخواهید که در این زمینه نظر لطفش به شما باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 74. Meh D می گوید

  عرض سلام و احترام خدمت شما بزرگوار؛
  آیا در ایام لیله القدر نزدیکی به قصد انعقاد نطفه اشکالی دارد و آیا معاشقه باهمسر قبل از عمل دخول و به عبارتی قبل از تشکیل نطفه جزء مکروهات است و نهی شده یا خیر؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   معاشقه با همسر جزو مستحبات است. اما زمانی که قصد نزدیکی برای انعقاد نطفه بود مستحباتی دارد که در متن نوشتار مطرح کرده ایم.
   در شبهای قدر اشکال ندارد، اما در شب شهادت امیر المومنین علیه السلام پسندیده نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 75. لطفی می گوید

  با عرض سلام .ما چند سالی بود که میخاستیم بچه داربشیم به دلیل بیماری همسرم قسمت نمیشد ولی ماه گذشته که اسباب کشی داشتیم و اصلا قصد بارداری رو نداشتیم متوجه شدم که باردارم و الان بسیار استرس دارم چون برخلاف همیشه که روایات ائمه رو درباره شرایط و حالات آمیزش رعایت میکردیم این ماه به اونها عمل نکردیم و الان نگرانم کهبعد از به دنیا امدن مشکلاتی برای فرزندم پیش بیاید یا شیعه واقعی نباشد خواهش میکنم کمکم کنید .التماس دعا

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اصلا جای هیچ نگرانی نیست. بچه هدیه خداوند بزرگ و مهربان هست. از دوران بارداری لذت ببرید و با خدا بیشتر انس بگیرید، تا صدقه و دعا هست هیچ کار ناممکنی وجود ندارد. صدقه بدهید و از برای داشتن فرزند خوب و نمونه متوسل به توجهات امام زمان عج بشوید.
   روزانه پس از نماز صبح سوره مبارکه یس را بخوانید بسیار تاثیر گزار هست و آثار وضعی بسیار خوب و نورانی روی جنین دارد. با انجام این کارها جای هیچ نگرانی نیست، ان شاالله.
   وفقکم الله لکل الخیر

 76. محسن می گوید

  سلام. چقدر خوبه که شما به این همه سوال جواب دادید. ما جواب سوال‌های خودمون رو از بین جواب‌هایی که به دیگران دادید پیدا کردیم. درود به شرف شما و خدا حفظ‌تون کنه

 77. غزل می گوید

  با سلام و تشکر کاش مطالب فوق تدریس و منتشر و امتحان گرفته شود در دبیرستان پایه آخر تحصیلی، و.در آزمونهای کاردانی و.کارشناسی و دکترا در هر رشته ای بعنوان یادآوری برای مسلمانان و.مومنین! و برای متاهلین و مجردان! در سطح کشور در تمام نقاط محروم و غیر محروم و کلان شهرها!، انسان سازی و داشتن جامعه ی سالم نیاز به رسیدگی از پایه دارد …..

 78. فاطمه سادات می گوید

  ببخشید که دوباره سوال میکنم میشه یه روز خوب برای اقدام به بارداری مشخص کنید در طی یه ماه اینده؟؟؟ اخه من خیلی سر در نمیارم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تمام روز ها خوب هست، بجز روزهایی که عرض شد. شما باید با توجه به تاریخ تخمک گذاری و شرایط روحی و بدنی خود اقدام کنید. نیازی به زیاد حساس شدن روی زمان نیست.
   ماه رمضان هم ماه بسیار خوبی است که برخی از علما بدان سفارش می کردند.
   با توسل و روزانه خواندن سوره یاسین می توانید شرایط بسیار خوبی را ایجاد کنید،
   انشاالله خداوند فرزندانی سالم و صالح به شما و تمام شیعیان عنایت کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 79. فاطمه سادات می گوید

  سلام میخواستم بپرسم که اقدام به بارداری در تمام طول ماه شعبان خوب نیس یا فقط در نیمه شعبان؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اول، نیمه و آخر ماه خوب نیست، اما در سایر روزها می توان اقدام کرد و ماه خوبی است، ماه دعا و فیوضات الهی.
   وفقکم الله لکل الخیر

 80. Taayebeh می گوید

  سلام ممنون بابت سایت خوبتون اگه میشه جواب منو زودتربدین خاستم بدونم نزدیکی در شب دوم ماه قمری هم مشکل داره؟من چندماهه منتظرم ولی تخمک گذاریم میفته با اخر واول ماه قمری میشه کمک کنین بگین ک شب دوم ماه قمری هم مشکل داره نزدیکی برای بارداری؟واینکه نزدیکی در بعدازظهربده بچه گفتن کج چشم میشه یا احول پس چطوراینجا نوشته ک روزمشکلی نداره؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نزدیکی در بعد از ظهر نهی شده است مگر در یکی دو روز مثل جمعه و پنج شنبه.
   بهترین زمان شب و زمانی هست که زوجین کاملا استراحت کرده باشند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 81. Taayebeh می گوید

  سلام ممنون بابت سایت خوبتون اگه میشه جواب منو زودتربدین خاستم.بدون نزدیکی در شب دوم.ماه قمری هم مشکل داره؟واینکه نزدیکی در روز بده بچه گفتن کج چشم میشه یا احول پس چطوراینجا نوشته ک روزمشکلی نداره؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نزدیکی در شب دوم ، حکم نزدیکی در شب اول را ندارد. اما خوبست یکی دو روز اول نباشد.
   در هر حال آنچه در روایات مکروه دانسته شده همان شب اول منظور هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 82. معصومه می گوید

  با سلام. منظور از اميد است بچه از ابدال باشد چيست؟
  ابدال منظور همان ابدالي هستند كه از همراهان امام عصر هستند؟ يا منظور چيز ديگري است؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور یاران امام زمان عج هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 83. هدیه عزیزی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  ما برای انعقاد نطفه روزی رو معین کردیم و این کار رو انجام دادیم . البته من با تقویم گوشی نگاه کردم . ومتاسفانه روز بعدش متوجه شدم تقویم گوشی ماه قمری رو یک روز دیرتر نشون میده و روزی که ما انجام دادیم دقیقا میفته به نیمه ماه از این بابت خیلی خیلی نگرانم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   جای هیچ نگرانی نیست، حتما صدقا بدهید.
   سعی کنید در ایام بارداری سوره یاسین را هر روز بخوانید مخصوصا صبح ها پس از نماز صبح بسیار تاثیر گزار هست.
   با توکل به خدای بزرگ از دوران بارداری خود لذت ببرید، فرصت خوبی است که انسان بیشتر به خدا نزدیک شود، مطالعات دینی داشته باشید، روحیه معنوی خود را تقویت کنید و از هیچ چیزی نگران نباشید که دین بزرگترین سرمایه زندگی هست که شما به فرزند خود هدیه می دهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 84. عشق الهی می گوید

  با سلام.ممنون از اینهمه لطف.
  ۱.حاج اقا من و همسرم تازه میخوایم بچه دار شیم من خیلی دارم تلاش میکنم که همه چیز فراهم باشه اما همسرم خیلی وقتا نمازاش قضا میشه و من حرص میخورم.میترسم فرزندم اونی نشه که میخوام خیلی دلم میخواد فرزندم خیلی پاک باشه من دعا میکنم فرزندم انقدر پاک باشه که هر زمان که خواست خدا بود در راه خودش شهید شه.فقط دلم میخواد پیشه خدا رو سفید باشم.خودمم با کمال تاسف خیلی اهله عمل نیستم تو مسائل اسلامی??? اما دارم برایه نطفه ای که قراره تشکیل بشه تمام تلاشمو میکنم. اما همش میترسم نتونم خوب تربیتش کنم چون خیلی حساسم و میدونم بزرگترین امتحان الهیه.یه وقتایب میگم نه اصلا تو این امتحان شرکت نکنم خدا که اجبار نکرده اما وحشتناک بچه دوست دارم.همش استرس دارم.اگر بچم خوب نشه؟؟؟؟یعنی من نتونم اونجور که میخوام تربیتش کنم چی؟
  ۲.دوم اینکه حاج اقا من و همسرم تصمیم داشتیم نطفه تو فرودین ۹۷ تشکیل بشه. و چون تخمک گذاری بنده احتمالا ۲۹ فروردین هست و میشه ۱ شعبان.پس ۲۸ و ۲۷ فرودینم شب و اول و اخر ماهه میخواستم ببینم ۲۶ فروردین(شب) یعنی شب ۲۹ ماه رجب بازم اشکالی داره؟چون اگر این روز نباشه دیگه تو این ماه نمیتونم.
  ۳. هم اینکه ما میخواستیم برای بچه دار شدن به مشهد بریم دلم میخواست نطفه بچم بعد از زیارت اقا تشکیل بشه. چند روز جلوتر از رابطه باید ما تو این شهر وارد بشیم و چند روز بعد از رابطه باید خارج بشیم؟
  ۴.و اینکه اگر کلا رابطه هایه قبل و بعد از تشکیل نطفه با جلو گیری باشه بازهم تمامه مسائل سفر و قمر در عقرب و اول و اخر ماه براش صدق میکنه یا این مساعل فقط مختص به نطفه هست؟

  ممنون از پاسخگوئیتون

  ببخشید من میتونم شماره یا ایمیل یا تلگرامه مستقیم شمارو داشته باشم برایه پرسیدن سئوالام چون خیلی درگیره ذهنم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   اینکه دغدغه تربیت فرزند را دارید بسیار عالی و خوب است و نشاندهنده فهم و دقت بالای شماست اما باید مراقب باشید که درگیر استرس ها و افکار دست و پا گیر نشوید که آسیب زاست!.
   انشاالله با همین تلاشها و حضور بیشتر در جلسات مذهبی زمینه تقویت روحیات معنوی در خودتان و همسر محترمتان را بیشتر می کنید تا انشاالله نمازهای ایشان قضا نشود.
   اصلا نیاز به استرس و ترسهای کاذب نیست، دعا و رعایت اعمال یک بخش کار است و بخش دیگر کار توکل به خدای متعال می باشد که آرام بخش زندگی ماست، پس تا خداوند هست از هیچ امر موهومی نترسید، تعجب می کنم چرا تا مسیر دعا هست شما اینگونه می ترسید و به بچه دار شدن به عنوان یک امتحان سخت نگاه می کنید!، اصلا نترسید، به راحتی برای فرزنددار شدن اقدام کنید، از دوران بارداری که لحظه لحظه آن عبادت است برای خانمهای اهل ایمان، استفاده کنید و لذت ببرید، پر نشاط باشید و قدر هدیه خدا را بدانید. چند دستور العمل زیر را انجام بدهید، و از دوران بارداری در کنار همسرتان عاشقانه استفاده کنید و خدا را شکر کنید.

   رعایت واجبات و ترک محرمات را داشته باشید، مقداری هم مستحبات ، بیش از این نیاز به هیچ کار دیگری نیست. در ایام بارداری قبل و بعد از آن هم سوره یاسین را صبح ها بخوانید که تاثیر زیادی در نورانیت فرزند دارد. با مداومت روزانه بر سوره یاسین از هیچ چیزی نترسید و نگران هیچ چیزی نباشید. نمازها را هم تا می توانید اول وقت بخوانید و در طول روز برنامه قرائت قرآن کریم هم داشته باشید.
   از نوع تربیت هم نترسید توکل شما به خداوند باشد، در هر مرحله سنی نسبت به همان سن فرزند مطالعات تربیتی خود را بیشتر کنید و در طول سال مکان های زیارتی که می روید مثل مشهد امام رضا علیه السلام یا از راه دور با توسل برای عاقبت بخیری فرزندتان دعا کنید. در مجالس مذهبی و روضه هنگامی که حال خوش معنوی داشتید برای تربیت فرزند دعا کنید.
   با این توضیحات و همین چند دستور ساده انشا الله فرزندانی صالح و مومن خواهید داشت، خواهر گرامی اهل البیت راه را برای ما کوتاه و سریع کرده اند لذا دست خودتان را به دست اهل البیت بدهید، افکار منفی را دور بریزید به آینده هم زیاد فکر نکنید.
   ۲- شب ۲۹ رجب، آخرین روزهای ماه قمری است و اقدام برای بارداری اصلا مناسب نیست.
   ۳-در سفر خوبست اقدام نشود، مگر اینکه یک آرامش از نظر روانی و محیطی باشد، اگر سفر طولانی باشد به نحوی که شخص مستقر در مکان باشد و آرامش داشته باشد، می تواند اقدام کند. در هر حال شبی که از سفر میرسد یا به سفر می رود در روایات نهی شده است.
   ۴-پس از تشکیل نطفه سایر رابطه ها معمولا نیازی به رعایت تمام آداب ندارد اما در روایات آمده که پدر و مادر با وضو و نام خداوند همبستر بشوند.
   ۵-برای ارتباط و سوالات می توانید از قسمت ارسال سوال سایت هدانا، یا در قسمت نوشتارهایی که شبیه سوال شما هستند سوالات خودتان را مطرح نمایید، انشاالله در اسرع وقت پاسخ لازم برای شما ارسال می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 85. گل زهرا می گوید

  سلام در این متن نوشته دو روز اخر ماه جماع نکنید به قصد بچه دار شدن ولی در جاهای مختلف فقط ۱ روز اخر را اشاره کرده..زمان تخمک گذاری دقیقا همین زمان هست که دو روز اخر ماه و اول ماه یعنی ۳ روز پشت سر هم نمیشه نزدیکی داشت.اشکال دارد فقط ۱ روز مانده به اخر ماه رعایت شود و صبح ۲۹ این ماه نزدیکی داشت؟

  1. حجت الاسلام دکتر مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا رعایت نکردن قمر در عقرب اشکال شرعی ندارد!، یعنی حرام نیست.
   توصیه ما رعایت دو الی سه روز آخر هست که اقدام نکنند، اما اختیار کار با خود شماست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 86. مادر محمد حسین می گوید

  سلام به سؤال
  اینکه پیامبر به حضرت علی علیه السلام فرمودند اى على ! چون آهنگ سفر کردى، آن شب با همسرت نزدیکى مکن؛ چرا که اگر میانتان فرزندى تقدیر شود، دارایى
  إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كانُوا إِخْوانَ » : خویش را در غیر حق خ رج خواهد کرد . آ نگاه، پیامبر خدا (صلّى الله علیه و آله و سل م) این آیه را خواند
  ولخرج ها، برادران شیاطین اند. : «( الشَّیاطِین (إسراء/ ۲۷
  اى على! چون روانه سفرى شدى، تا سه شبانه روز، با همسرت نزدیکى مکن؛ چرا که اگر میانتان فرزندى تقدیر شود، یار
  ( هر ستمگرى خواهد بود بر علیه تو.
  چه کنیم شبی که فرداش قصد سفر داریم که نیاید جماع(انعقاد نطفه) کرد. در سفر آمیزش برای انعقاد نطفه چطور می شود. فرصت ها دارد از دست می رود نمیدونم خیلی فکرم مشغول کرده. ما سه شنبه ۲۸/۹/۹۶ عازم سفر مشهدیم. شب سه شنبه که نباید آمیزش صورت گیرد. در مشهد چطور میشود یا نه سفر ما سه شنبه بعداز ظهر می رویم و عصر جمعه با قطار بر می گردیم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این دستورات انجام دادنش حرام نیست، اما کراهت دارد، نشان می دهد بچه تاثیر می پذیرد. در آمیزش یکی از گزاره های مهم که دین هم تاکید کرده آرامش است. لذا توصیه می کنیم در سفر و بلافاصله بعد از سفر که بدن خسته است یا شرایط متفاوت شده اصلا اقدام برای بچه دار شدن نکنید، به نفع خود شماست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 87. دادرس می گوید

  باسلام.مطالبتون خیلی عالیه و باخوندن این مطالب و سوالات دوستان و پاسخ های کامل شما کلی به اطلاعات آدم اضافه میشه.
  چندتا سوال از حضورتون دارم وممنون میشم که پاسخ هارو به ایمیلم بفرستید
  من و همسرم قصد داریم برای بارداری اقدام کنیم.هردومون خیلی بچه دوست داریم و سالم بودنش برامون اولین اولویته.آزمایشهای قبل از بارداری و انجام دادیم و مشکلی نیست الحمدلله.شاید خیلی مسخره بنظر بیاد اما بنده از بارداری و زایمان میترسم وهمش نگرانم که بچه سالم وصالح میشه یانه و ما میتونیم والدین خوبی باشیم یاخیر و هنگاه انعقاد نطفه میتونیم نکات رو کامل رعایت کنیم یانه، از اینجور مشغله ها که بدجور آزارم میده میشه راهنمایی ام کنید که چطور خودمو آروم کنم؟
  ما از چهل روز پیش داریم بیشتر رو رفتارامون دقت میکنیم نمازامونو میخونیم البته من از قبل خیلی نماز قضادارم واکنون هم گاه نمازام قضا میشه نمیدونم علت این کم سعادتیم چیه؟
  اخیرا حوادثی رو شنیدم که برای نوزادان تازه بدنیا اومده و مادران هنگام زایمان اتفاق افتاده ترسم از بارداری و زایمان چند برابر شده میشه راهنمایی ام کنید.
  یه سوال دیگه:ببخشید که بی ادبی میکنم و بیان میکنم ،در مطالب بالا خواندم که زوجین پس از نزدیکی باید بلافاصله غسل کنند.اگر انجام غسل به صبح موکول شود ایرادی دارد؟حکمش چیست؟
  اگر زن شب بعداز نزدیکی غسل کند اما صبح اندکی ترشح داشته باشد حکم این ترشح و تکلیف غسلی که شب انجام داده چیست؟آیا استفاده یا عدم استفاده از کاندوم در حکم این مسئله تاثیر دارد؟آیا میتونه به همین خاطر تا صبح صبر کنه و بعد غسل کنه؟
  اگر زن یا مرد جنب باشند تا قبل از انجام غسل خوراکی بخورند حرام است؟
  اینکه میگن آل زن باردار رو میترسونه صحت داره یا خرافه است؟اگه صحت داره چه ذکر یا دعایی باید خونده بشه؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-از اینکه نظرات قبلی ما رو خواندید تشکر می کنم.

   ۲-دقت کنید استرس و این افکار منفی برای مادر و خود بچه بسیار بد هست!.این ترس شما اگر فرزند اول هست طبیعی هست، اما از یک حد نباید بیشتر بشود، با کلاسهای بارداری و صحبت های مثبت می تونید این استرس رو کاهش بدهید، همسر شما هم باید حمایت کنند، حرفهای زیبا و امید بخش و تعریف کنند، اینها آرام بخش هست. این رو هم عرض کنم، اگر استرس از اینه بچه زیاد شد، نشان می دهد ما توکل مان به خدا کم شده، شما مقدمات رو خیلی ساده بدون اینکه سخت گیری کنید انجام بدهید، در کنارش مهمتر از همه این مقدمات دعا هست و توکل.
   حتما انشاالله با افکار مثبت و توکل به خداوند بچه انشاالله سالم و صالح خواهد بود… کمی استرس را دور کنید و موارد بالاکه عرض کردم رعایت کنید.

   ۳-حوادثی که شنیدیدو می خوانید، اصلا خوب نیست، شبیه سم هست!، مراقب این سایتها باشید، الان شما فقط باید امید به خدا داشته باشید، فرزند یک هدیه خداست، قدر بدانید خدا رو شکر کنید و با لذت در کنار همسرتون و با یاد خدا این ایام رو طی کنید، سفر زیارتی بروید، تفریح سالم داشته باشید. شما لالان به این ها نیاز دارید. افکار شما تاثیر گزار هست.
   والدین مکروه هست که غسل رو زیا به تاخیر بینازند، اما شرعا می توانند تا زمان نماز به تاخیر بیندازند، شرعا اشکالی ندارد، یعنی واجب نیست که بلافاصله غسل کنند. غسل برای نماز واجب می شود.

   ۴-ترشحات صبح اگر به ارگاسم نرسیده، پاک هست، اگر بداند منی شوهر هست، باز نیازی به غسل نیست فقط محل خروج آن ترشحات رو با آب تطهیر می کنید. اگر منی شوهر نبود ترشحات اک است نیازی به تطهیر نیست.

   ۵-خوردن خوراکی در حال جنابت اشکالی ندارد، حرام نیست.

   ۶- مورد آخر خرافه هست. شما قرآن کریم را همراه مقداری تربت امام حسین علیه السلام رو اگر بیرون می روید چه در زمان بارداری و چه غیر بارداری داشته باشید. همراه با احترام، با وجود قرآن کریم از هیچ چیز نترسید

   ۷- هر گاه افکار منفی و استرس زا آمد، یک نوشیدنی مثل شربت عسل میل کنید، و سعی کنید در استرسها ۱۴ مرتبه صلوات شمرده شمرده و با آرامشو با بستن چشمها بفرستید و یک نفس عمیق بکشید و به یاد امام زمان بیفتید، به این راحتی برای خودتان امید داشته باشید، خود اهل البیت هم به شما کمک خواهند نمود، انشاالله

   وفقکم الله لکل الخیر

 88. مریم می گوید

  سلام.میخواستم بدونم حرف نزدن زمان اقدام به بارداری فقط شامل زمان انزال میشه یا از زمان شروع رابطه.اگه از زمان شروع رابطه باشه واقعا نمیشه رابطه ای عاشقانه داشت

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از زمانی که رابطه شروع می شود، باید آداب را رعایت کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 89. ریحانه می گوید

  سلام حاج اقا ، من اخرهای ماه سوم بارداری هستم ، دارم وارد ماه چهارم می شم ، من اوایل بارداری چون حالم بهتر بود ، نمازمو به موقع می خوندم ، البته نماز صبح هام همیشه قضا میشه ، بعضی وقت ها ذکر می گفتم و قران می خوندم و یکم مراقب بودم گناه نکنم مثل غیبت و فکر بد ، ولی از ماه دوم تا الان حالم بد شد یعنی همون حالت تهوع دوران بارداری رو گرفتم و خیلی خسته و بی حوصله شدم ، طوری که بعضی وقت ها اینقدر حالم بده که نمازمو نشسته می خونم، حالا سوالم اینه من تو این دوماه بیشتر وقت ها نمازهام قضا میشد و ذکر و قران هم نمی خوندم، خیلی هم غیبت می کنم ، به تازگی هم خواهر شوهرم حامله شده و من خیلی اعصابم خورده ، همش میگم چرا باید با من باردار بشه و کاش نمی شد و بعد از بدنیا اومدن بچه ی من باردار می شد ، دوست نداشتم با هم باردار بشیم ، و همش فکرم درگیره و اعصابم خورده، اما الان پشیمون شدم می ترسم روی بچم تاثیر بذاره این فکر باردار شدن اونو و اعصاب بهم ریزی من ، و این قضا شدن نمازهام ، خیلی می ترسم روی بچم اثر بذاره و بچه ی خوب و صالحی نشه ، تصمیم گرفتم توبه کنم و نمازهامو اول وقت بخونم ، و دیگه غیبت نکنم و بیشتر ذکر بگم و قران بخونم و اعصابمو خورد نکنم به خاطر خواهر شوهرم ، به نظرتون روی بچم تاثیر نذاشته؟ و از این به بعد جبران کنم خدا منو می بخشه ؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   شما خودتون به خوبی متوجه مشکل شده اید، قطعا این افکار منفی هم روی شما و هم روی بچه تاثیر گزار هست!. ثانیا همزمان شدن بارداری خواهر شوهر و سایر مسائل نشان از حسادت هست!، و اصلا خوب نیست. فراموش نکنید عزت دست خداست، کمی توکلتون رو بالا ببرید و بدونید روزی دست خداست، قسمت کرده، این حسادت اولین و بزرگترین گناهی بود که شیطان رو از بهشت راند!.
   پس به همین فکر کنید که چه همزمان با شما چه در زمان دیگه، همه چیز دست خداست، اگر فکر می کنید که ای کاش همزمان نمیشد تا فلان طور می شد، باور کنید خداوند همین نتایج و توهمات ذهنی ما ها رو می ریزه به هم، عالم دست خداست، به خدا توکل کنید.
   غیبت هم گناه وحشتناکی هست، پناه بر خدا!، حتما باید توبه کرد از گذشته، حق الناس رو جبران کنید، حق الله رو هم مثل نمازها قضا کنید. نگذارید به راحتی قضا بشه حیف هست!. در هر حال انشاالله با اصلاح رویه گذشته خداوند هم عنایت خواهد کرد و در نورانی شدن روحیه خودتان و فرزند هم تاثیر گزار هست انشاالله.
   وفقکم الله لکل الخیر

 90. زهرا می گوید

  سلام
  شخصی ناخواسته باردارشده و هیچ کدوم از این موارد رو برای اقدام به بارداری انجام نداده، الان با خوندن این مطالب بسیار ناراحت هستن که نکنه مشکلی برای فرزندشون پیش بیاد
  لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جای نگرانی نیست. الان هم بادعا ورعایت احوال می توان بسیار تاثیر گزار بود.
   همواره دائم الوضو باشند.
   روزانه قرآن بخوانند، مخصوصا سوره یاسین صبح ها پس از نماز صبح بسیار در نورانی شدن تاثیر گزار هست.
   مراقب افکار، حجاب و موسیقی و دیدن حرام هم باشند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 91. زهرا می گوید

  با سلام
  ایا نزدیکی در شب شهادت برای بچه دار شدن اشکالی دارد؟من به شدت نگران این موضوع هستم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   این کار حرام نیست اما سزاوار است در شب های شهادت رعایت شود مانند آنکه انسان در عزای نزدیکان خود از قبیل پدر و مادر چه رفتاری دارد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 92. یا مهدی می گوید

  سلام ممنون از جوابتون.معذرت می خوام دوباره سوال میپرسم.شهریور از ۴شهریور تا ۷شهریور ساعت ۰۰:۱۶ قمر در عقرب هست.۹ شهریور هم که شب عید قربان هست ۱۰ شهریور هم خود عید قربان.زمان تخمک گذاری هم همین ایام هست،حالا با این تفاسیر چهارشنبه صبح ۸ شهریور برای اقدام چه طور هست،با توجه به این که بین قمر در عقرب و عید قربان هست؟ممنون میشم دقیق نگاه کنین جوابم را بدین،چون هر ماه از این قبیل اتفاقات میفته معمولا.ممنون مثل گذشته

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در ابتدا بابت تاخیر در پاسخ عذر خواهی می کنیم!.
   روز چهار شنبه مانعی ندارد، اما می توانید روزهای خوب پس از این ایام را هم انتخاب نمایید. انشاالله خداوند فرزندانی صالح و سالم و مومن را به شما عنایت کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 93. یا مهدی می گوید

  سلام.طبق روایات شب عید قربان برای بچه دار شدن مناسب نیست.۱٫روز خود عید قربان به چه صورت است؟۲٫روز چهارشنبه صبح چه طور؟۳٫زمان های قمر در عقرب برای قصد بارداری و اقدام مناسب نیست،از چند ساعت قبل و بعد از قمر در عقرب نباید اقدام کرد و همچنین برای خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی.ممنون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نزدیکی در شب و روز عید قربان و ایام قمر درعقرب اصلا مناسب نیست، توصیه ما این هست یک روز قبل و بعد از این ایام هم احتیاط کنید و برای بچه اقدام نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 94. گل یاس می گوید

  سلام.طبق متن هایی که خوندم ثلث سوم شب برای اقدام به بارداری خوب است و اول شب خوب نیست.۱-حالا آیا ثلث دوم شب برای اقدام خوب هست.۲-اول شب اگر شکم خالی باشد باز بد است؟پیشاپیش ممنون از پاسختان

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   مهم زمانی هست که شما و همسر محترم آرامش داشته باشید و حدود یک الی دو ساعت بعد از غذا باشد که بدن آمادگی لازم را همراه با نشاط داشته باشد.
   در اکثر مواقع در ثلث دوم و سوم خوب هست، مثلا حدود ساعت ۱۰ شب به بعد که بدن استراحت کرده باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 95. ناشناس می گوید

  سلام حاج آقا خداقوت
  خانم ۲۵ ساله ای هستم یکسال هست که ازدواج کردیم ولی تمایل و حسی برای بجه دار شدن نداریم در حالی که اطرافیان همه فک کردن که من نازا هستم و اصرار دارن که زودتر بجه دار بشویم لطفا ما رو راهنمایی کنید.
  ممنون از سایت خوبتون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   قطعا حضور بچه به زندگی رنگ و بوی خاصی می دهد، مخصوصا اگر زن و شوهر مومن و ایمانی باشند یک لذت و یک راه خوب برای عبادت بهتر خداوند با حضور بچه پیدا می کنند.
   خودتان را از این نعمت محروم نکنید، ثانیا اطرافیان شما مثل پدر و مادر شما و همسرتان با وجود نوه یک نشاط و امید بیشتری به زندگی پیدا خواهند کرد، پس دغدغه اطرافیان در این اندازه خوب و بجاست.
   در اکثر موارد، ریشه های عدم توکل به خداوند سبب ترس پنهان زوجین از بچه آوری می شود و پس از آن بهانه های مختلف هم به این کار کمک می کند.
   باید مراقب باشید که طولانی شدن نبودفرزند باعث می شود که امکان پدر و مادر شدن‌ در سن بالا کم یا بسیار دشوار ‌شود. و از همه اینها گذشته اختلاف سنی زیاد پدرو مادر با فرزند سبب عدم ارتباط خوب آنها با فرزند شود.
   فراموش نکنید تولد نوزاد نوعی تمدید عهد میان زوجین و به نوعی ثمره ازدواج هست و شما را یک گام به محکم تر شدن زندگی و ارتباط با خدا می کشاند، پس بهتر است خودتان را از این نعمت الهی محروم نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 96. لیدا می گوید

  با سلام و تشکر

  اگر زن و مردی قصد بچه دار شدن نداشته باشند یعنی از کاندوم زنانه یا مردانه استفاده کنند و مطمئن باشند که نطفه ای تشکیل نمیشه آیا در این صورت میشه ایستاده آمیزش کرد؟ و سوال دوم اینکه گفته شده مرد با زن ایستاده جماع نکند که فعل چهارپایان است حالا اگر مرد خوابیده باشه و زن ایستاده (چون در چهارپایان جنس نر ایستاده است و هیچوقت جنس ماده فاعل نیست) پس در این صورت اگر زن ایستاده باشه و مرد خابیده از جالت چهارپایان خارج میشه پس آیا در اینصورت نیز اشکال داره ایستاده آمیزش؟ تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   می توان ایستاده آمیزش کرد اما کراهت دارد.
   هر کدام که باایستند باز کراهت دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 97. آزاد می گوید

  سلام. برای اجتناب از روزهای نهی شده برای آمیزش ملاک وقت آمیزش هست یا وقت انعقاد نطفه؟
  چون ممکنه اسپرم حتی ۳ روز در رحم زن باقی بمونه و ۳ روز بعد آمیزش، لقاح صورت بگیره.
  مثال اگه ۳ روز قبل عید فطر آمیزش صورت بگیره و لقاح روز عید فطر که نهی شده انجام بشه حکمش چیه؟
  تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ملاک زمان آمیزش هست نه لقاح!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 98. shabnam می گوید

  سلام حاج اقا برای بارداری صبح مناسب است؟ منظورقبل از اذان ظهر میباشد به دلیل خستگی های همسر در شب؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   زمانی که شما و همسرتان در آرامش باشید بهترین زمان هست، مانعی نیست
   سعی کنید بقیه آداب رو رعایت نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 99. فرهاد می گوید

  سلام وقت و عاقبت شما بخیر…
  سوالی داشتم جایی جوابش رو پیدا نکردم…اینکه نگاه نکردن به عورت زن برای بچه دار شدن طبق روایات، هیچوقت نباید نگاه کرد یا بعد از اینکه زن فهمید حامله هست دیگر اشکال ندارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور از نگاه کردن در این روایات همان زمان انعقاد نطفه هست که کراهت دارد.
   پس از آن اشکالی ندارد و یک لذت حلال است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 100. سایه ه ه می گوید

  سلام ببخشید من زیاد از ماه های قمر در عقرب سر در نمیارم فقط میخواستم بدونم چه روزههایی از ماههای قمری برای بچه دار شدن خوبهاز نظر شما؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در نوشتار بالا کامل توضیح داده ایم!.
   سعی کنید در اول، وسط و آخر ماه قمری و ایام قمر در عقرب نزدیکی نکنید!. بقیه ایام اشکالی ندارد.
   می توانید با یک تقویم متوجه روز های قمری بشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 101. زهرا می گوید

  با سلام و احترام
  لیست روزهای قمر در عقرب سال ۹۶ چطور بدست بیاریم. ممنونم.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بر روی تصویر شاخص(جدول قمر در عقرب) راست کلیک کنید، گزینه Save as را بزنید و تصویر را در کامپیوتر خود ذخیره کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 102. سمیه می گوید

  سلام.اگر در شبی که مو یا ابرویم را رنگ کرده باشم انعقاد نطفه کنیم اشکالی دارد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرعا اشکالی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 103. داریوش می گوید

  با عرض سلام
  یه سرال داشتم
  من قبل از نزدیکی بسم ا… گفتم و با همسرم آمیزش داشتم
  و نطفه ی بچه مون رو همون روز بستیم و الانم نزدیکه چهار ماهه خانمم بارداره
  روز بعد از انعقاد نطفه، من جنب بودم اما با جنابت با همسرم نزدیکی داشتم
  اما بسم الله گفتم و معذرت می خوام از این حرف، منی رو داخل خالی نکردم
  آیا روی پاکی بچه تاثیر داره؟
  آیا شیطان شرکت نمی کنه؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکال ندارد، و بحث شریک شدن شیطان برای همان لحظه انعقاد هست.
   برای نزدیکی در ایام بارداری، خوب هست که با غسل یا با وضو باشید.
   در هر حال جای نگرانی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 104. سمانه می گوید

  سلام حاج اقا وقتتون بخیر
  ببخشید من یک سوال داشتم ، من تو اقدامم واسه بارداری ، ولی این ماه و ماه بعد روزهای تخمک‌گذاری من ، قمر در عقرب ، موندم چیکار کنم ، الان چند ماهه تو اقدامم که بعضی ماه ها می یفته قمر در عقرب چیکار کنم حاج اقا ، اگر اقدام کنم گناه داره ، خیلی نگرانم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اقدام به بارداری در ایام قمر در عقرب گناه نیست، اما احتمال آسیب روحی و جسمی برای بچه وجود دارد. برای همین رعایت این ایام رو توصیه می کنیم تا بعدا پشیمانی نباشد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 105. نگار می گوید

  سلام .
  شب جهارشنبه نوشته بهتر نزدیکی نداشته باشیم. شب ۴ شنبه یعنی شبی که فرداش ۴ شنبه اس یا اون روزی که ۴ شنبه اش شبش مد نظر است؟؟؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شبی که فردایش چهارشنبه هست منظور هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 106. هاشمی می گوید

  سلام من خیلی به این چیزهایی که درباره بارداری گفته میشه اعتقاد دارم همسرم هم همینطور ولی وضو نمیگیره ومن هم نمیتونم زورش کنم آیا برای فرزندم مشکلی پیش میاد واینکه گاهی روزای مکروه ازم درخواست نزدیکی میکنه باید جواب منفی بدم؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر وضو داشته باشید بسیار خوب هست، حالات پدر و مادر بسیار موثر هست مخصوصا مادر.
   بدون وضو مشکل خاص انشاالله پیش نمی آید، یک عمل مستحب هست، اگر نباشد آن تاثیرات مثبت را دیگر ندارد.
   به هیچ عنوان نباید جواب منفی بدهید، شما در قبال همسر شرعا وظیفه دارید و همسر نیز در قبال شما وظیفه دارند که نیازهای روحی و جنسی را تامین کنید.
   استنکاف شما بدون دلیل از نزدیکی با همسر گناه هست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 107. هانیه می گوید

  سلام حاج آقا
  من و همسرم جمعه ساعت ۱۴:۳۰ حدودا اقدان برای بچه دار شدن داشتیم و من نمیدونستم بعد ازظهر نباید باشه. الان خیلی استرس گرفتم که نکنه اگه نطفه منعقد شده باشه مشکلی پیش بیاد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جای هیچ نگرانی نیست، انشاالله. همواره توکل به خداوند داشته باشید و با آرامش بقیه ایام را سپری کنید.
   روزانه سوره یاسین را بخوانید و مقداری هم صدقه بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 108. نرگس می گوید

  سلام .با توجه به اینکه شخصی قصد بارداری دارد آیا اقدام به بارداری در آخر و اول و وسط ماه قمری فقط محدود به زمان بین نماز مغرب تا صبح آن روز هست که لقاح صورت نگیرد یا در ساعات روز ،همان روز های نامبرده هم عمل نزدیکی نباید صورت بگیرد.متشکرم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در روز و شب نباید روز قمر در عقرب بهتر آنست که برای انعقاد نطفه اقدام نشود و احتیاط این هست یکی دو روز قبل و بعد هم صورت نگیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 109. نازنین زهرا می گوید

  باسلام
  من میخواستم شب ولادت پیامبر هفده ربیع الاول برای بارداری اقدام کنم که میشه شب شنبه میخواستم بدونم مشکلی نداره که شب شنبه است ومیخواستم یه دعایی برای سالم بودن جنین بهم توصیه کنید
  باتشکر

 110. رقیه می گوید

  با سلام: من شب جمعه برای بارداری اقدام کردم مجددا ناخواسته شب چهارشنبه نزدیکی داشتیم حواسم نبود شب چهارشنبه است و مکروه است خیلی نگرانم آیا در صورت بارداری واقعا برای جنین عواقب بدی خواهد داشت؟صدقه دادم و دعا و زیارت عاشورا همه روزه میخونم اما باز دلشوره دارم چیکار کنم نحسی اون روز از بین بره؟متشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جای نگرانی نیست، با دعا می توان بسیاری از امور را تغییر داد، تویه ما این هست هر روز سوره مبارکه یاسین را قرائت نمایید، برای نورانیت و فرزند صالح بسیار مفید و تاثیر گذار هست.
   افکار منفی را دور بریزید، با یک نگاه مثبت دوران بارداری را طی کنید، همیشه توکلتان به خدای متعال باشد.
   عواقب بد برای امور حرام هست، اگر شما با قرآن و دعا باشید باور کنید بهترین عاقبتها خواهد آمد و مقدر خواهد شد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 111. شفیعه می گوید

  من و همسرم انقد برامون مهمه که موقع نزدیکی اتاق ای که بچه هس و خوابیده رو کامل ترک میکنیم چون شنیدیم روح بچه ها تو خواب هم خیلی چیزا رو جذب میکنه .برامون دعا کنید .

 112. شفیعه می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من ۲۸ سالمه دارم و یه پسر دوساله دارم.موقع انعقاد نطفه پسرم منوهمسرم خیلی مواظب اداب بودیم و الحمدلله یه پسر سالم داریم میخواستیم اربعین ترک گناه بگیریم و دوباره اقدام کنیم که دو روزه متوجه شدم ناخواسته باردارشدم و این ماه هم بعد ازظهر نزدیکی داشتیم روزشو یادم نیست.از وقتی فهمیدم باردار شدم خیلی ناراحتم چون بعد از ظهر بود و تو روایات هم منع شده این قضیه خیلی نگرانم کرده خیلی ناراحتم که چرا کار مکروهی انجام دادیم.در مقابل این بچه احساس گناه و بی مسئولیتی دارم.
  همسرم میگه بچه رو خدا داده خودش حفظش میکنه ناراحت نباش من به کمک او ایمان دارم ولی نمیتونم خودمو ببخشم.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جای هیچ ناراحتی نیست. اصلا به این موضوع زیاد فکر کنید و ناراحت باشید، جنین آسیب می بیند.
   احساس گناه و بی مسئولیتی اصلا معنا نمی دهد!، چرا از یک مسئله کوچک یک چیز بزرگ می سازید، کار حرامی که نبوده! ثانیا: مسیر اصلی جنین و کودک در طی ۸ ماه بارداری است، مادر با حالات خوب، با دعا و با غذای حلال و فکر مثبت هست که می تواند فرزند را سالم و صالح بار بیاورد.
   این بچه هدیه خداست به شما و شما باید شاکر خدا باشید و بایک انرژی مثبت خودتان را آماده کنید برای اینکه به عنوان یک مادر پذیرای او باشید، این افکار ایجاد تنفر و ناراحتی می کند.
   دقت کنید با یک یا دو کار مکروه که سرنوشت تغیی نمی کند! در مقابل هزاران دستور دیگر هست که روح را رشد می دهد! چرا این قسمتها را نمی بینید.
   توصیه ما این هست در این ایام بارداری تا می توانید هر روز یک بار سوره یاسین را بخوانید، تاثیرش عجیب هست، نورانیتی بالا برای شما و فرند شما خواهد داشت. با نشاط و دعا از خداوند بخواهید به شما توان و روحیه بدهد تا بتوانید عاشقانه در کنار خانواده برای این فرزند مادری کنید و او را در زاه دین تربیت نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. شفیعه می گوید

    با سلام
    من شفعیه هستم اون روز که به شما پیام دادم خیلی ناراحت و نا امید بودم جواب شما به پیام من خیلی به من امید داد و همسرم گفت دیدی گفتم نگران نباش.
    الان حدود یک ماه و نیم هست که زایمان کردم پسرم سالم هست و از اولی هم زیباتر و ارامتر خیلی خوشحالم که به شما اون موقع پیام دادم و این باعث شد بارداریه خوبی داشته باشم.خدا خیرتون بده و خداحافظتون

    1. مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم خواهر گرامی
     الحمد لله، انشاالله خداوند این فرزند را نور چشم پدر و مادرش قرار بدهد و از یاران امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.
     و دعا می کنیم همواره زیر سایه پدر و مادر زندگی خوب و خوش و معنوی داشته باشند.
     وفقکم الله لکل الخیر

 113. نسرین می گوید

  من میخواستم بتونم نزدیکی در روز برای بچه دار شدن مشکلی هست آخر من شوهرم شبا شب کاره خونه نیست

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بهترین زمان شب هست، اما در روز هم اشکال ندارد، فقط زمان اذان ظهر نباشد، و در سایر زمانها نیز با شکم پر یا خستگی نباشد، پس از استراحت و با آرامش می توان در روز هم اقدام کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 114. الناز می گوید

  سلام دوباره خدمت شما و سپاس فراوان از پاسخگويى سريع
  دوره بارورى خانمها هر ماه حدود يك هفته ست تا ٤٠ روز صبر كنيم ٢ ماه ديگه تاخير ميوفته، راهى هست كار ناپسند همسرم جبران شه مثلا قبل اقدام صدقه داد يا غسل خاصى كه خيالم آسوده شه. ممنون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   صبر تا چهل روز در حد یک توصیه است!. وگرنه شرعا پس از توبه، نزدیکی و اقدام برای بچه اشکالی ندارد.
   اما حالت پدر و مادر در انعقاد نطفه مهم هست. روحیات تاثیر گزار هست.

   در هر حال توصیه ما همیشه این بوده، زوجین چهل روز و بیشتر گناهان را با دقت ترک کنند، و در ایام بارداری هم مادر مراقبت کند در خوردن، در دیدن و شنیدن و … . همه اینها تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 115. الناز می گوید

  سلام ما چند ماهه قصد داريم بچه دار شيم ، ديشب اول ماه صفر همسرم مشروبات الكلى خورده، دو هفته ديگه زمان اقدام ماست جهت باردارى، شوهرمم خودش از كارى كه كرده خيلى پشيمون شده سوالمون اينه الكلى كه مصرف كرده دو هفته ديگه رو ناپاك بودن نطفه تاثير داره؟ تكليف چيه ممنون از راهنمايتون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شرابخواری حرام و از بزرگترین گناهان می باشد. رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: شراب ريشه همه ناپاكيهاست، هر كس آنرا بنوشد نمازش تا چهل روز پذيرفته نمى شود، اگر شراب در درونش باشد و بميرد با مردن زمان جاهليت مرده است.
   در روایات بسیار از شراب و خوردن آن نهی و نکوهش شده است و عقوبت سنگینی دارد، مگر اینکه توبه کند!
   برای فرزند بهتر آنست بعد از چهل روز، آنهم با حالت معنویت بهتری اقدام شود!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 116. z می گوید

  با سلام اگر زن وشوهر قصد باردارشدن نداشته باشن و این موارد گفته شده اعم از صحبت کردن ،نگاه کردن عورت یکدیگر و … درهنگام آمیزش انجام نداده باشند وزن باردار شود چه میشود.و اچه باید کرد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   تمام دستورات دینی به نفع خود ماست، رعایت این موارد قطعا آثار و برکات خاص به خود را خواهد داشت.
   اگر به هر علتی این موارد را رعایت نکردند، خوبست حداقل دوران بارداری را قدر بدانند، بهترین لحظات برای تربیت همین دوران هست.
   در دوران بارداری انس با قرآن کریم، صدقه دادن و اهل دعا و ذکر بودن بهترین تاثیرات را دارد، به شرط دوری از گناه مثل موسیقی و فیلم حرام.
   صدقه بدهید، همراه با قرائت سوره یاسین هر روز در ایام بارداری برای نورانیت بسیار خوبست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 117. سمانه می گوید

  سلام علیکم!
  آیا در ماه محرم مکروه است که اقدام به بارداری کرد؟
  ممنون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اقدام برای بارداری در ماه محرم مکروه نیست، اما در شب شهادت پسندیده و زیبنده نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 118. بهرام می گوید

  سلام ما میتوانیم در۲۹ماه ذی الحجه که روز شنبه است و دوروز مانده به ماه محرم برای بچه دار شدن اقدام کنیم ممنون میشیم جواب بدید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   از اقدام و انعقاد نطفه در آخر ماههای قمری(سه روز) نهی شده است، بهتر است یک زمان مناسب دیگر را انتخاب کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 119. نگار می گوید

  سلام خسته نباشد من روز جمعه میخوام برای بچه دار شدن اقدام کنم iuf باید بشم میخوام بدونم صبح جمعه ۹۵/۷/۲ برای انعقاد نطفه مشکلی نداره . متشکرم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نه انشاالله اشکالی نیست.
   حتما صدقه بدهید،بسم الله الرحمن الرحیم فراموش نشود.
   ما هم دعا می کنیم خداوند فرزندانی صالح و سالم به شما عنایت کند که عاشق مسیر اهل البیت علیهم السلام باشند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 120. سحر می گوید

  سلام خسته نباشید ، من یک مشکل و گناه خیلی بزرگ در بچگی و تا همین چند سال پیش انجام می دادم ، از وقتی بچه بودم نمی دونم چرا خود ارضایی می کردم تا سن فکر کنم هفده هجده سالگی ، وقتی به این سن رسیدم فهمیدم گناه خیلی بزرگیه و جنب میشی و باید غسل کنی ، اما من نمی دونستم باید غسل کنم و تا اون سن نماز و روزه و سایر کارهای عبادی رو انجام می دادم ، الان حاج اقا تکلیف من چیه نماز و روزه و سایر کارها چی می شن باید چیکار کنم واقعا دارم عذاب میکشم و خودمو نفرین می کنم ، می ترسم هیچ کاریم قبول نشده باشه ، با اینکه نمی دونستم باید غسل انجام بدم چیکار کنم حاج اقا کمکم کنید
  مرجع تقلید اقای سیستانی

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   هر نوع بازی با آلت تناسلی موجب غسل نیست . اگر به اوج لذت جنسی رسیده باشید و درآن حال آبی خارج شده باشدغسل واجب است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر آب زیادی خارج شود با شهوت هر چند به اوج لذت نرسد. و اگر نمازی در این حال بدون غسل خوانده اید باطل است و باید قضاء کنید ولی آن چه پس از یک غسل مشروع چه واجب مانند حیض وچه مستحب مانند جمعه خوانده باشید صحیح است. برای روزه هم لینک زیر را بخوانید.
   اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید، اگر سوالی هم بود در ذیل نوشتار مرتبط مطرح کنید.

   موفق باشید.

 121. مهدیه می گوید

  سلام حاج اقا ، وقتتون بخیر و عیدتون مبارک
  من تو بچگی از روی ندونم کاری بدون اجازه پول بر می داشتم ، بزرگتر که شدم فهمیدم دزدی میشه و باید هر حقی به گردنته رد کنی ، از وقتی متوجه شدم شروع کردم به حق ها رو به صاحبانش بر گردوندن ، فقط چون مستقیم نمی تونستم این کارو بکنم ، به جای همون پول چیزی می گرفتم و بهشون می دادم مثلا به عنوان هدیه ، البته نه طوری که بعدا جبران کنن ، تقریبا همه رو رد کردم ، فقط بعضی ها مونده که اصلا دسترسی بهشون ندارم ، حالا سوالم اینه میشه از طرف کسانی که بهشون دسترسی ندارم رد مظالم بدم و بعد ها اگر پیداشون کردم حق و بهشون برگردونم ، ارزومه که اینجوری بشه چون واقعا دارم عذاب میکشم و خیلی می ترسم اون دنیا جلوم و بگیرن .
  و یک سوال دیگه اینکه من به لطف خدا خیلی از حق هارو جبران کردم ، ایا با مصرف اون پول ها مثلا خوراکی می خریدم و هم خودم می خوردم و هم به کسی می دادم ، ایا گوشت حرام در بدن من هست یا نه
  و به کسی دیگه که می دادم اون چی گوشت حرام روییده در بدنش
  با توجه به اینکه من از اون زمان تا به العان دارم جبران می کنم و واقعا توبه کردم و تا الان هنوز عذاب وجدان دارم
  و سوال دیگه اینکه بعضی ها رو نمی دونم چقدر بوده باید چیکار کنم ، تا الان اونایی که نمی دونستم اون مقداری که به نظر خودم یقین داشتم رد کردم ، حالا می ترسم حق بیشتری بوده باشه ، می تونم دسته اخر یک رد مظالم بدم که اگر کسی بیشتر بوده
  و یک سوال دیگه اون حق هایی که فراموش کردم به گردنمه چیکار کنم متشکرم از شما .

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینکه در صدد جبران هستید بسیار علی و خوب هست. افرادی را که می شناسید بدهید، آنهایی را که فراموش کرده اید یا دیگر نمی شناسید با اجازه از دفتر مرجعتان به فقیر صدقه بدهید. صاحبان حق اگر بعدا مشخص شدند می توانید مطرح کنید که صدقه داده اید و می توانید رضایت بگیرید یا جبران کنید اگر صدقه نیابتی را قبول نکردند.
   همینکه حقوق مردم رو دارید پرداخت می کنید، همین باعث پاک شدن معنوی روح می شود، برهمین اساس دیگر گوشتی از حرام هم معنا نمی دهد! زیاد به این مورد فکر نکنید، فقط به دنبال گذشته باشید، همین تمام امور را اصلاح می کنید.
   مقداری که یقین دارید حق به گردن شماست را حتما باید بدهید، و موارد احتمالی را هم باید با دفتر مرجع اجازه بگیرید یا اینکه یک رد مظالم کلی بدهید به نیت تمام کسانی که حق به گردن شما دارند.
   از اینجا کلیک کنید و درباره رد مظالم بیشتر بخوانید.
   موفق باشید.

 122. صبا می گوید

  سلام حاج اقا خسته نباشید ، من چند تا! مشکل خیلی بزرگ دارم اونم اینه که خیلی ادم کینه ای هستم و کسی که اذیتم کرده و در حقم نامردی کرده به هیچ وجه نمی تونم ببخشم ، و دیگه اینکه خیلی غیبت می کنم و مشکل بزرگترم اینه که خیلی حسودم ، حالا از شما خواهش میکنم یک ذکری یا دعایی بهم بگین که این اخلاق هام و بزارم کنار مخصوصا حسادت ، متشکرم از لطفتون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برای برطرف کردن اخلاق ذمیمه نیاز هست که همت خوبی داسته باشید، فقط با ذکر کار درست نمی شود! بلکه باید تکرار و تمرین همراه با مقابله داشت.
   یک خصلت بد یک شبه در جان انسان ظهور نمی کند، بلکه ثمره رفتارهای گذشته هست. اینکه متوجه برخی از این خصلت ها شده اید و تلاش می کنید که بر طرف کنید، بسیار عالی است این روحیه را قدر بدانید. چند توصیه:
   ۱- حتما روزانه کتب اخلاق یا مباحث اخلاقی بزرگان را مطالعه کنید، مثل سخنرانی های آیت الله مجتبی تهرانی، یا فرمایشات آیت الله بهجت.
   ۲- مقابل هر رفتار و خصلت بد را که خوب باشد با جدیت انجام بدهید!. مثلا هر گاه کینه ای از کسی به دل گرفتید، سریع او را ببخشید، برایش دعا کنید، نماز بخوانید از خداوند بخواهید او و شما را بیامرزد!. مثلا بگویید او نمی فهمد که دارد گناه می کند ، اما شما خیر او را بخواهید. این روحیه بخشش سبب جلب عنایت خداوند است.[البته برخی ظالم هستند، انسان نباید در براب ظلم آنها ستم پذیر شود، این از بحث خارج است!].
   هر گاه حسادت آمد در یک جا برای او دعا کنید که خداوند بیشتر بدهد، از راه حلال به او بدهد! جالب اینجاست دعای خوب در حق دیگران قبل از آنکه در حق دیگری به اجابت برسد در حق گوینده به اجابت می رسد!. خب چرا از این فرصت استفاده نکنیم.
   غیبت هم توجه کنید، با این گناه فقط بار گناهان خود را زیاد می کنید، وگناه طرف مقابل را به پرونده خود منتقل می کنید. چه بسا کسی می خواهد عذاب ببیند به واسطه فلان گناهش، شما که غیبت می کنید، تمام این مصایب برای زندگی شما وارد می شود. غیبت کار افراد بی کار و بی هنر هست. سعی کنید در روز به یک کاری بپردازید، مطالبی را یاد بگیرید، و هنگام گفتگو این مطالب را به دیگران بیاموزانید!. اگر چیزی برای گفتن نداشته باشید، و اهل سکوت هم نباشید، بدیهی است که غیبت کردن آسان می شود.
   حتما کتب اخلاقی را مطالعه کنید. تاثیر بالایی بر اصلاح نفس دارد، مثلا کتاب گناهان کبیره آیت الله شهید دستغیب را مطالعه کنید!.
   ۲- برنامه ذکر هم خوبت روزانه ۱۰۰۱ مرتبه استغفار کنید برای تعالی و پرورش روح بسیار خوبست، اگر بعد از نماز صبح باشد بسیار عالی است. سوره یاسین را هر روز بخوانید و هر چ قران بتوانید انس بگیرید بسیار عالیست. دوستان و محیط خود را سعی کنید، مدیریت کنید و از خوبان استفاده کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 123. یه بنده ی خدا می گوید

  با عرض سلام مجدد ، واقعا از شما ممنونم که به این سرعت جواب ها رو می گین ، من در مورد اون بنده خدایی که گفتم خانوم هستن و قصد باردار شدن دارن ، و در کودکی از روی ندونم کاری پول یا چیزی بر می اشتن ، حالا سوالم اینه که گذشته ی این خانوم روی بچه ای که می خواد اقدام کنه برای بارداری تاثیر نمی ذاره ، خیلی می ترسه که روی بچه تاثیر بزاره ، خواهش می کنم دقیق تر راهنمایی کنید که از نگرانی در بیاد و به خواست خدا اقدام کنه واسه بارداری چون به ماطر این مشکل تا حالا اقدام نکرده ، ویک سوال دیگه گذشته ی ‌پدر و مادر روی بچه ی اینده ی انها تاثیر می گذارد

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   گذشته تاثیر گزار هست، زمانی که توبه نکرده باشد. اما با توبه قطعا تاثیرات خوب و مثبت خواهد بود، توبه سبب می شود خداوند متعال عنایات و توجه اش نسبت به بنده خود بیش از پیش شود.
   قرآن کریم می فرماید: إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ. آیه ۲۲۲ سوره مبارکه بقره. خداوند توبه کنندگان و مطهرین را دوست دارد. در آیات دیگری بحث تبدیل گناهان و پاک شدن آنها مطرح می شود.
   با این توضیحات و با توبه جای هیچ نگرانی و استرسی نباید باشد. امید و توکل به خدا را باید در تمام وجود خود حس کنیم.
   لطف و مهربانی خداوند را هیچ گاه نباید از یاد برد، با این روحیه اقدام کنند و زندگی معنوی همراه با لذت داشته باشند.
   ارتباط و درخواست از امام عصر ارواحنا فدا بسیار تاثیر گزار هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 124. یه بنده ی خدا می گوید

  سلام ، یک بنده خدایی قصد باردار شدن داره ،منتهی وقتی بچه بوده از روی ندونم کاری بدون اجازه پول بر می داشته تا حدودی حق هایی که به گردنش بوده ادا کرده ، فقط بعضی هاش مونده و به بعضی ها هم دسترسی نداره ، حالا سوالم اینه که این کار تاثیری روی بچه دار شدنش نمی زاره ، خیلی می ترسه
  البته الان ادم خیلی مقیدی شده

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   انشاالله همینکه قصد جدی پرداخت و اصلاح گذشته هست، لطف خداوند نیز شامل حال خواهد شد.
   مواردی را که نمی شناسید و صاحب آن را اصلا دسترسی ندارید، باید رد مظالم بدهید.
   در هر حال الان حتما بر درآمد حلال دقت داشته باشید، واجبات مثل خمس و زکات را پرداخت نمایید،همه اینها همراه با دعا زمینه ساز تعالی خانواده هست..
   وفقکم الله لکل الخیر

 125. بی نام می گوید

  با سلام و عرض ادب خدمت شما ، من یک سوال داشتم از خدمتتون
  جایی خوندم که قبل از بارداری خوبه که چله گرفت ، می خواستم بپرسم چه چله ای باشه و چه اذکار و دعاهایی خونده بشه ، ممنون

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   چله خوبست اما بهتر آنست که در کل دوران بارداری و مخصوصا ایام انعقاد نطفه دستورات دینی رعایت شود. در متن توضیحات مفصلی داده شده است.
   اما بهترین چله ذکر استغفار به عدد ۱۰۰۱ مرتبه برای طهارت باطن هست.
   علاوه بر این ذکر روزانه قرائت سوره یس بسیار عالیست و هر چقدر قرآن بتوانید بخوانید و از گناه و موسیقی بدور باشید قطعا تاثیر آن از خود ذکر و دعا بیشتر است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 126. نجمه می گوید

  سلام من وهمسرم قصد فرزند دار شدن داریم اخرین دفعه که اقدام کردیم زیر اسمان بود اصلا هم به این موضوع حواسم نبود از قضا این سری به احنمال زیا د حامله باشم دارم دیوانه میشوم من نمی خواهم فرزندم فقییر ودر سختی باشد تا اخر عمرش چه کنم .

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   انشاالله جای هیچ نگرانی نیست. رعایت موارد گفته شده واجب نیست ولی مراعات آن خوب و سفارش شده است چون عوامل تاثیر گزاری هست. اما به این معنا نیست که عوامل دیگر تاثیر نداشته باشد. ب همین اساس صدقه بدهید. و در دوران بارداری با آرامش با قرآن و دعا مانوس باشید، قطعا این عوامل تاثیرات یقینی دارند و آینده را نورانی و پر روزی خواهند نمود. توجه کنید داشتن آرامش در ایام بارداری بسیار مهم می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 127. سحر می گوید

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم منظور از عید فطر دقیقا کی هست؟
  شب قبل از روز عید فطر یا شب خود روز عید ؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   منظور شبی است که فردایش عید هست.
   وفقکم الله لگل الخیر

 128. ليل می گوید

  سلام وممنون كه جوابمو داديد
  ببخشيد كه من انقد سوال مي پرسم منكه تو اين وادي افتادم بايد اخترشناسي رو هم ياد بگيرم تا بچه ام سالم باشه دوست ندارم بعداً خودمو سرزنش كنيم كه كاش رعايت مي كردم خداي نكرده اگه هر چي بشه به پاي اين چيزا مي زارم.

  ۱ ولي راجع به شب شنبه ويكشنبه چيزي نگفتيد كه خوبه يا بده؟؟
  ۲ زوال يعني هنگام اذان ظهره . خوب اينكه خوب نيست انسان موقع اذان نزديكي كنه ؟
  ۳ وموقع غروب آفتاب هم كه خوب نيست پس چرا اينجا نوشته خوبه ؟؟
  ۴ ميشه ۲۵ تير ماه رو بگيد كه قمر در عقرب خارج ميشه يا هنوز بايد صبر كنيم ؟ تا از برج هم خارج بشه ؟؟؟؟؟؟
  خدا بهتون سلامتي ودل خوش بده

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ۱-نیازی به اختر شناسی نیست! همین مقاله و مقاله قمر در عقرب را روی سایت بخوانید، کافی است.
   ۲- جمع كردن بين برج و صورت يعني صبر كرد كه قمر هم از صورت و هم از برج عقرب خارج شود كه حدود يك يا دو روز بيشتر طول مي كشد كه قمر پس از خروج از صورت از برج قمر نيز خارج شود. براي فهم زمان قمر در عقرب نياز به محاسبات دقيق نجومي هست كه برخي از تقويمها انجام داده اند لذا ما نيز اين ايام را براي سال جاري با مقابله كردن چند تقويم معتبر براي شما انجام داده ايم.
   باز هم تاکید می کنیم همان زمان جدول قمر در عقرب را رعایت کنید، روی «خروج برج» حساس نشوید!.
   ۳-روز های غیر از ایامی که در نوشتار نیامده روزهای عادی هست، می توان اقدام کرد.
   ۴- منظوور فقط در روز پنج شنبه و جمعه هست، ضمنا منظور ما نه این بود که هنگام اذان نزدیکی شود! منظور این بود که زوال هنگام ظهر و اذان به بعد هست یکی دو ساعت قبل تا بعد از اذان.
   ۵- ۲۵ تیر بعد از ظهر می توان اقدام کرد.
   ۶- همواره صدقه بدهید، آیت الکرسی بخوانید و هیچ دلهره و ناراحتی یا خیالی که چه خواهد شد نداشته باشید، شما همین چند توصیه ساده را رعایت کنید و توکل به خدا داشته باشید و از زندگی خوبتان در کنار همسرتان لذت ببرید و لحظات خوشی را داشته باشید. بهترین چیز برای مادر در این ایام آرامش و امید به پروردگار هست، سعی کنید ذهنتان را خالی از اوهام یا دقت های بی ارزش کنید! سخت نگیرید!. با این دقت ها چه بسا شوهرتان هم خسته و یا تاثیر منفی بپذیرند! اینها اصلا خوب نیست و از جهت دینی تلاطم روحی، فکری مناسب نیست!.
   روزانه ۱۰۰ مرتبه ذکر لااله الا الله برای آرامش بسیار عالی است. در این ایام با همسرتان به زیارتگاه ها و محافل معنوی بروید، این چیزی است که برای شما بسیار مفید خواهد بود.

   جوابها را با دقت بخوانید، اگر باز سوالی دارید که ذهن شما را مشغول کرده بپرسید، در خدمت شما هستیم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 129. ليل می گوید

  سلام وممنون از اطلاعات كاملتون
  من۱۰۰۰ تا سوال دارم اگه صبورانه پاسخ بدهيد ممنون ميشوم
  در اين مطالب شما به شب شنبه وشب يكشنبه اشاره اي نكرده ايد يعني نزديكي براي فرزندآوري در اين روزها هم مكروهه يا خوبه يا بهتره نباشه؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو ور خدا جوابمو بديد خسته شدم از بس كه همه چي تو عالم دست به دست داره تا ما رو منصرف كنه آخه خيلي سخته كه همه اين ها رو چك كنيم. هر بار هم با يكي از اين عوامل منع كننده هم زمان مي شيم .
  الان من تخمك گذاريم حوالي ۲۴ و۲۵ تير ماه ۹۵ هستش كه مي افته تو قمر درعقرب اما طق جدول شما ساعت ۱۳٫۳۰ خارج مي شيم از قمردرعقرب كه ميشه شب شنبه حالا من چه گلي به سرم بگيرم. تاره از صورت خارج ميشه شايد هنوزم تو برج عقرب باشه
  ۲ سوال دومم هم چون مخاطب هاي شما مردم عام وكم سوادي مثل من هستن واصطلاحات ديني رو نمي دونن …………………………. روز پنج شنبه هنگام زوال چه ساعتيه ؟؟؟؟؟؟؟؟ و…………. روز جمعه موقع عصر يعني كيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ يعني چي اصلا زوال يعني موقع نابودي خورشيد كه ميشه غروب آفتاب وشما در جايي ديگر بيان كرده بوديد موقع غروب اصلا خوب نيست … خوب موقع عصر يعني چي ساعت ۱۷ منظورتونه
  آخه چرا ما رو بي چاره ميكنيد خود خدا هم ما رو سر كار گذاشته من همين الانش ۲۹ سالمه با دايناسورها هم سنم تا كي وايسم همه چي ميزون بشه بعد بچه بيارم تازه تا آخر سال هم كه بررسي كردم هر ماه همينطوره خدايا خيلي بي معرفتي برم بميرم دلت خنك ميشه منو ول كردي تك وتنها با اين همه فرمول ومحاسبه اگه از من بدت مي اومد چرا منو آفريدي …………………….

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   ۱- در ایامی که ذکر نشده می توان اقدام کرد و حکم خاصی ندارد.
   ۲- قرار نیست که بر خودتان سخت بگیرید، دقت کنید رعایت این موارد برای این هست که احتمال تاثرات نامناسب را دور کنید، نه اینکه آنقدر بر خودتان سخت بگیرید که دچار مشغله فکری و روحی شوید، این اصلا برای خانم خوب نیست. عادی برخورد کنید.
   ۳- ایام قمر در عقرب مهم است، در این ایام سعی کنید اقدام نکنید، البته به معنی آسیب دیدن صد درصد نیست بلکه به این معناست که احتمال خطر هست. امروزه اثبات شده که در این ایام ماه تاثیرات خاصی بر روی زمین می گذارد. لذا توصیه ما این هست این ایام را بیشتر توجه کنید.
   ۴- هنگام زوال یعنی هنگام اذان ظهر
   ۵- هنگام عصر جمعه، همان حدود زمان غروب هست حدود نیم ساعت قبل از اذان مغرب
   ۶- خواهر گرامی، قرار نیست این مسائل برای شما چنان دغدغه ای ایجاد کند که خدای نکرده فکرتان را آشفته کند، زمان قمر در عقرب را رعایت کنید و بقیه ایام هم ساده است و با یک دقت کوچک همراه با صدقه می توانید اقدام کنید همانطور که بسیاری این نکات رو رعایت کرده اند و چنین استرسی را هم نداشته اند!. خداوند قطعا نظر لطفش را از بندگانش دریغ نمی کند! نباید ناسپاس بود، خانم های زیادی هستند که از بچه دار شدن محروم هستند، شما الحمد لله جوان هستید و خداوند انشاالله بهترین فرزندان سالم و صالح را به شما عنایت کند، لازمه آن امید به خداوند و انجام دستورات دین هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 130. منیژه می گوید

  باسلام خدمت شما و عرض تشکربابت مطالب کاملی که منتشر کردین.
  درهمه سایتها گفته شده شب آخرماه عمل نزدیکی برا بارداری انجام نشود اما دراینجا شما گفتین دوروز مانده ب آخرماه نیز این عمل انجام نشود.
  خواستم ببینم حالا ک ماه رمضان بیست ونه روزه است نزدیکی در شب بیست وهشتم اشکال دارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   رعایت دو روز خوب هست، البته تاکید بیشتر روی همان شب آخر ماه می باشد. این رعایت واجب نیست بلکه بهتر است.
   شما می توانید با دادن صدقه در شب ۲۸ اقدام نمایید اما در شب آخر ماه به صورت جدی بپرهیزید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 131. خانم می گوید

  بسیاربسیار ممنونم،جواب تمام سوالاتم در متن بالا بود،انشاالله با راهنمایی های مفید شما بتونیم جامعه ای سالم و مهدوی بسازیم…باز هم ممنون

 132. مریم می گوید

  سلام
  ممنون از اینکه جواب سوالم رو انقدر زود دادید
  خدا خیرتون بده.

 133. مریم می گوید

  سلام
  راستش با توکل بر خدا میخواهیم برای بارداری اقدام کنیم
  از دیروز تا فردا شب که شب نیمه شعبان هست قمر در عقرب است که جایز نیست و پس فردا هم نیمه شعبان هست
  خواستم بپرسم با توجه به متن فوق که نیمه شعبان نیز نهی شده است
  پس فردا بعد از غروب نیمه شعبان مشکلی ندارد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   انشاالله خداوند فرزندانی سالم و صالح به شما عنایت کند.
   شب بعد از نیمه شعبان مشکلی ندارد، اما غروب نباشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 134. توشه می گوید

  جایی یه روایت خونده بودم که گفته بود: اول و وسط و آخر ماه جماع نکن چرا که جنیان تو این روزها جماع میکنن.
  ماه قمری منظوره دیگه؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام عليكم
   درباره روايات به متن منتشر شده توجه كنيد.
   منظور ماه قمري است
   وفقكم الله لكل الخير

   1. ترگل می گوید

    سلام خدمت پاسخگوی محترم وهموطنان عزیز.
    عزیزان لطفاابتداهمه ی پرسش وپاسخهارابخوانیدواگرجواب سوالتان رانگرفتیدآنموقع سوالتان رابپرسیدتاوقت حاج آقاکمترگرفته شود.
    سوال
    من حدوددوسال ونیم نمازقضای نوجوانی ام برایم مانده.اکنون ۲۴سال دارم ودوسال است ازدواج کرده ام.البته سعی میکنم همیشه همه ی واجبات ومحرمات رارعایت کنم.به نظرشمااول نمازهای قضایم رابخوانم یااول اقدام به حاملگی کنم؟بچه دارشدن راخیلی دوست دارم امانمازقضاداشتن هم برایم خیلی سخت است.ازطرفی قضاکردنش هم وقت زیادی می طلبد.کاردرست چیست؟لطفاراهنمایی کنید.

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     برای بارداری اقدام کنید،آثار فراوانی در تکامل روحی مادر داردو در روایات بسیار تاکید شده که داشتن فرزند و تربیت صحیح آن از بزرگترین امور عبادی هست.
     ان شاالله قصد هم داشته باشید که در زمینه نماز قضا هم کوتاهی نکنید و آنها را به تدریج قضا کنید.

     1. زهرا می گوید

      سلام حاج اقا . ببخشید سوالی داشتم
      اگه دل ادم راضی نباشه به بچه دار شدن و به خاطر اجبار همسر به این کار (بچه دار شدن) تن داد ایا رو بچه تاثیر منفی میذاره؟؟ ممنون میشم جواب مو بدید

     2. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

      سلام علیکم
      صرف عدم رضایت آنچان تاثیری ندارد، اما اگر مادر پرنشاط، و پر انرژی باشد و خداوند را بخاطر این نعمت شکر کند، قطعا آثار روحی فراوانی برای مادر و جنین دارد، چه بسا این فرزند از اولیاء خدا باشد و این نعمت و محبت و هدیه خداوند به شماست، حالا که عطا کرده قدر بدانید و از دوران بارداری انسان لذت ببرد، دورانی است که لحظه به لحظه آن برای زنان مومن عبادت است.
      وفقکم الله لکل الخیر