وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

غسل جنابت در زمان حيض

17

غسل جنابت در زمان حيض

غسل حيض

پرسش 123 . آيا مى توان غسل جنابت را در حال حيض انجام داد؟

همه مراجع (به جز امام و خامنه اى): آرى، غسل جنابت در حال حيض، صحيح است و از جنابت پاك مى شود.

آيات عظام امام و خامنه اى: بنابر احتياط واجب غسل جنابت در حال حيض صحيح نيست.[2]

پرسش 124 . خانمى كه از حيض پاك شده و مى خواهد نماز بخواند؛ آيا پيش از غسل وضو بگيرد يا بعد از آن؟

همه مراجع: فرقى ندارد؛ ولى اگر پيش از غسل وضو بگيرد، بهتر است.[3]

تبصره. طبق فتواى عده اى از مراجع تقليد، غسل حيض نياز به وضو ندارد؛ ولى اگر حائض بخواهد وضو بگيرد و به استحباب عمل كند فتواى ياد شده در متن راهگشاى اوست.

 • [1]. مكارم، استفتائات، ج 1، س 87؛ فاضل، جامع المسائل، ج1، س 163 و تبريزى، منهاج الصالحين، ج 1، م 233، احكام الحائض.
 • [2]. خامنه اى، اجوبة، س 175 وامام، تعليقات على العروة، ج 1، م 43، احكام الحائض.
 • [3]. توضيح المسائل مراجع، م 466؛ وحيد، توضيح المسائل، م 472  و العروة الوثقى، ج 1، احكام الحائض، م 25.(احكام وضو، غسل و تيمم-پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

اگر زن در حال حیض، جنب یا در حال جنابت حایض شود، بعد از پاک شدن از حیض، واجب است علاوه بر غسل حیض، غسل جنابت هم به جا آورد، ولی جایز است که در مقام عمل به غسل جنابت اکتفا کند، لیکن احتیاط (مستحب) این است که نیت هر دو غسل را بنماید.
۳. اگر زنی در حال حیض غسل جنابت کند صحت غسلش محل اشکال است. رساله آموزشي

س 175: آیا غسل جنابت در حال حیض صحیح است، به‌طوری که مسقط تکلیف زن جنب باشد؟

ج: صحّت‏ غسل در فرض مذکور محل اشکال است.

س 176: اگر زن در حال حیض، جنب یا در حال جنابت حایض شود، آیا بعد از پاک شدن از حیض هر دو غسل بر او واجب است؟ یا این که با حدوث جنابت در حال حیض، غسل جنابت بر او واجب نیست زیرا در موقع جنابت پاک نبوده است؟

ج: در هر دو صورت، علاوه بر غسل حيض، غسل جنابت هم واجب است، ولى جايز است که در مقام عمل، به غسل جنابت اکتفا کند، ليکن احوط اين است که نيت هر دو غسل را بنمايد. اجوبه الاستفتائات .


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

غسل جنابت در ايّام حيض : با غسل جنابت در ايّام حيض از جنابت پاك مى‌شود. همچنين غسل‌هاى مستحبّى را مى‌تواند انجام دهد، امّا از كارهايى كه بر حائض حرام است بايد بپرهيزد. همچنين مى‌تواند بعد از پاكى، هر دو را نيّت كرده و يك غسل كند. احکام ویژه ( 600 مسئله كثير الابتلاء) حضرت آیت الله مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: غسل جنابت در ایام حیض چه حکمی دارد و ایا غسل در این ایام صحیح است ؟

پاسخ: اشکال ندارد ولی حدث حیض با این غسل بر طرف نمیشود.

پرسش: اگر بر من دو غسل واجب باشد (غسل حیض و جنابت) آیا می توانم در یک غسل بگویم نیت می کنم غسل حیض و جنابت انجام دهم و با دو نیت یک غسل انجام دهم؟

پاسخ: اشکال ندارد بلکه اگر یکی از آنها را هم انجام دهید و دیگری را اصلاً نیت نکنید هم کافی است. استفتائات حضرت آيت الله سيستاني

لينك كوتاه مطلب:   https://hadana.ir/?p=19467

 

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

غسل  هاى مستحبى

آيا غسل مستحبي از وضو كفايت مي كند

یک غسل با چند نیت

وضو گرفتن بعد از غسل جنابت

آيا خواب وضو را باطل مي كند

ترشحات طبيعي خانم ها و وضو

حكم وضو گرفتن خانم در مقابل چشم نامحرم

حكم مانيکور ناخن‌ براي وضو و غسل

حكم استفاده از لاك ناخن در وضو و غسلكليد: غسل جنابت در زمان حيض غسل جنابت در زمان حيض  غسل جنابت در زمان حيض  غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض  غسل جنابت در زمان حيض  غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   غسل جنابت در زمان حيض   آیا خانمی که حائض است می تواند غسل های واجب مثل جنابت را در    غسل جنابت در حال حیض   غسل حیض و جنابت   حائض و غسل جنابت    آیا مى توان غسل جنابت را در حال حیض انجام داد   در دوره عادت ماهانه خانم ها، آیا انجام غسل واجب مثل غسل جنابت، و .   کفایت غسل جنابت در حال حیض از حدث جنابت    غسل در دوران پریود است آیا زمانی که …   جنب شدن زن در زمان قاعدگی و حکم غسل جنابت    آیا غسل جنابت در زمان حیض صحیح است …غسل جنابت هنگام حيض    احکام غسل جنابت در حال حیض

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

17 نظرات
 1. T می گوید

  با سلام طبق نظر آیات عظام سیستانی و مکارم شیرازی انجام غسل جنابت در حال حیض ایراد ندارد . حال اگرفرد حائض غسل کند و درحین غسل خون حیض از وی خارج شود حکم غسلش چیست ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   خروج حیض در حال غسل جنابت، غسل را باطل نمی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. شاهد می گوید

  شاهد
  باسلام،بنده به دلیل از بین رفتن کیست طبق نظر دکتر مجبور به استفاده از قرص شدم امروز یازدهم که پریودم ولی همچنان خونریزی شدید دارم واحتمالا تا چندروز دیگر ادامه داشته باشد باتوجه به سفر زیارتی مشهد که در پیش دارم نمیدانم تکلیفم چیست باید غسل حیض را انجام دهم بعد از ده روز و نمازهایم را بجا اورم با توجه به خونریزی که دارم و میتوانم وارد حرم شوم یا نه؟ سوال دوم اینکه چون غسل جنابتم بر من واجب شده باید چه کنم؟ سپاس

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر عادت شما عددیه وقتیه است و پس از آن خون می بینید؛ روز دهم بایید غسل حیض کنید وروزهای بعد جزو استحاضه است. و مطابق نوع استحاضه (قلیله، متوسطه، کثیره) نمازها را انجام بدهید.

   رفتن به مسجد و توقف در آن و حرم ائمّه معصومین علیهم السلام، براي زن مستحاضه قليله حرام نيست و زن مستحاضه کثيره در صورتي مجاز به اين کار است که غسل هاي روزانه را انجام داده باشد.

   وفقکم الله لکل خیر

 3. سارا می گوید

  ممنون از مطالب شما خیلی به درد من خورد

 4. sky می گوید

  سلام و عرض ادب
  اگر در حین انجام غسل بخواهیم جواب کسی را دهیم آیا غسل باطل است؟
  ۲٫ اگر بعد از انجام غسل واجب زمانیکه از حمام خارج شدیم متوجه شویم که انگشت شصت دست چپمان رنگی است و شک داریم که این رنگ مربوط به قبل غسل است یا بعد از آن و برای اطمینان دوباره غسل رو انجام بدهیم آیا ایرادی دارد؟ آیا نمیشود با آن غسل بدون وضو نماز خواند( غسل جنابت) تکلیف چیست؟
  ممنون میشم اگر هرچه سریعتر پاسخ دهید
  مرجع امام خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لطف کنید مبطلات غسل را در سایت هدانا بخوانید.
   صحبت کردن باعث بطلان غسل نیست.
   تکرار غسل اشکالی ندارد البته نباید به وسواس برسد. ضمنا اگر در سمت چپ جایی را نشسته است می تواند مانع را برطرف کند و همانجا را حتی اگر چند ساعت از غسل گذشته به نیت غسل بشوید و آب برساند.
   اگر خانم جنب شود و غسل جنابت کند، نباید برای نماز وضو بگیرد اگر وضو بگیرد کار حرامی کرده است مگر اینکه مبطلات مثل خواب، یا خروج ادرار اتفاق افتاده باشد که باید برای نماز وضو بگیرد. (در سایت هدانا وضو بعد از غسل جنابت را سرچ کنید). ضمنا با غسل جنابت احتیاطی باید وضو گرفت.
   وفقکم الله لکل خیر

 5. Zahra Abbasi می گوید

  بسم تعالی
  با سلام وخسته نباشید.من دوران قاعدگیم ۷روزه ولی بعضی وقتا کمتر از ۷ روز میشه من تو این ماه از قاعدگیم روز چهارم فقط لکه بینی داشتم جوری که که خون فقط داخل رحمم بود و بیرون نمی ریخت روز پنجم متوجه شدم که دیگه خونی نیست تا بعداز ظهر که از سرکار برگشتم باز خون دیدم ولی مطمئن نشدم که خون حیضه یا زخم رحم چون خودمو هی بررسی میکرم گفتم شاید بخاطر اونه که خون اومده با همسرم نزدیکی کردم یدفعه دیدم دوباره خون اومد نزدیکیو ادامه ندادیم تکلیف من چیه باید کفاره بدم اگر کفاره گردنم افتاده توان پرداخت نداشته باشم میتونم توبه واستغفار کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   سوال شما از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم استفتاء شد، در پاسخ نوشته اند:
   اگر مجموع ( پاکي و خون) از ده روز تجاوز نکند همه آن حيض محسوب مي شود؛ البته هرگاه پيش از ده روز پاک شده اید (هر روزي که باشد) و بدانید که در باطن خون نيست، بايد غسل کنید و عبادت هاي خود را بجا آورید، اگرچه يقين داشته باشید پيش از تمام شدن ده روز، دوباره خون مي بيند، بنابراین چنانچه قبل از ده روز یقین به پاکی پیدا کرده اید، نزدیکی انجام شده است چیزی بر عهده شما نیست؛ اما اگر بدون اطمینان از پاکی، نزدیکی انجام شده است مرتکب گناه شده اید، هرچند دادن کفاره واجب نیست اما چنانچه مرد در این حالت با همسر خود نزديكى كند بهتر است كفّاره دهد و كفّاره آن، در ثلث اوّل روزهاى حيض، يك مثقال طلاى سكّه‏ دار، يا قيمت آن است (مثقال شرعى ۱۸ نخود مى‏باشد) و اگر در ثلث دوم باشد نيم مثقال و اگر در ثلث سوم باشد يك چهارم مثقال است. بنابر اين، اگر ايّام عادت شش روز باشد دو روز اوّل يك مثقال، دو روز وسط نيم مثقال و دو روز آخر يك چهارم مثقال شرعی كفّاره دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. Zzz می گوید

  سلام وقت بخیر.کسی ک اول شک کنه ک جنب شده بعد چندساعت حیض شود ولی امکان غسل کردن ندارد خاطر دل درد نمیتونه حمام بره…و روز بعد بمدت ۶روز روضه بره حکمش چیه؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   خانمی که حیض و استحاضه است می تواند روضه برود و اشکالی ندارد، هر چند بهتر است با وضو باشد.
   اما شرعا خانم نمی تواند در مسجد وارد بشود، و باید احکام جنب و حیض را رعایت نماید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. sky می گوید

  باسلام.
  کسیکه که در حال حیض جنب شود باید بعد از پاک شدن از حیض غسل جنابت کند یا قبل ان هم میتواند؟ میتواند هردو را با یک غسل و به نیت غسل جنابت و حیض انجام دهد یا باید جداگانه باشد؟ در تمام این مدت تا موقع انجام عسلها آیا عرق جنب نجس است؟ لباسهایش چطور؟تکلیف چیست؟ مرجع امام خامنه ای

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   عرق جنب نجس نیست. و لباس اگر با خون یا منی نحس نشده باشد پاک است.
   هنگام پاک شدن می توانید یک غسل به نیت حیض و جنابت انجام بدهید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. سحر می گوید

  سلام
  ببخشید اگه کسی حیض باشه و جنب هم بشه اگه غسل جنب و بگیره قبوله و میتونه بره زیارتگاه ممنون میشم سریع جواب بدین ?

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در زمان حیض نمی توانید وارد مسجد یا حرم امامان (قسمت اطراف ضریح) حرام است.
   در زمان حیض می توانید وارد حرم امامزادگان قسمتی که مسجد نیست بشوید.
   در حال جنابت هم نمی توانید وارد مسجد بشوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. نازی می گوید

  سلام.مرجع من آقای مکارم هستند.من در ایام قاعدگی قرار دارم و جنب هم شدم.حال لازمه الان غسل کنم یا با غسل حیض غسل جنابت کنم کافیه؟چون طبق اینکه میگن کسی که غسل جنابت به گردنش باشه تمام کارهاش مکروهه

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   می توانید صبر کنید و با غسل حیض انجام بدهید و مانعی هم نیست.
   برای رفع کراهت اگر با وضو باشید کافی است.
   وفقکم الله لکل الخیر