وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

احرام کسانی که زیاد به مکه سفر می کنند

0

احرام کسانی که زیاد به مکه سفر می کنند

لگو احکام حج و عمره

فصل چهارم: خروج از مكه و بازگشت به آن‏

1- حكم خروج خدمه كاروان‏[1]

تكرار خروج از مكه‏

 

199- كسانى كه به اقتضاى شغلشان، زياد به مكه وارد و خارج مى‏شوند، از حكم وجوب احرام در هر بار، مستثنى‏ هستند.[2]

 

[1] ( 1). در اين قسمت حكم خروج از مكه از جهت نياز به احرام مجدد و انجام عمره مفرده، مطرح شده است و حكم خروج بعد از عمره تمتع در صفحه 398 آمده است.
[2] ( 2). آية اللَّه بهجت: و همچنين كسى كه بعد از تمام نمودن اعمال حج يا بعد از عمره مفرده از مكّه خارج شده و بيرون رفته باشد چنين شخصى مى‏تواند در همان ماه خروج بدون گذشتن سى روز بدون احرام وارد مكّه شود و در غير اين صورت حكم آن در مسأله 203 آمده است.( مناسك شيخ ص 90).

آيات عظام صافى، گلپايگانى، مكارم، نورى: همچنين در مورد كسانى كه در همان ماه كه عمره را بجا آورده‏اند خارج شده و سپس در همان ماه داخل مى‏شوند احرام و عمره مجدّد واجب نيست.

آية اللَّه سيستانى، آية اللَّه فاضل: و همچنين كسانى كه پس از اعمال حج يا عمره مفرده از مكه خارج شوند و در همان ماه بازگردند.

آية اللَّه خامنه ‏اى: بر شخص مكلف جايز نيست بدون احرام وارد مكه مكرمه شود، و اگر در غير موسم حج مى‏خواهد وارد مكه شود، واجب است با احرام عمره مفرده وارد شود. دو گروه از اين حكم مستثنى هستند:

1- كسانى كه مقتضاى شغل آنان اين است كه زياد به مكه رفت و آمد كنند.

2- كسانى كه پس از اعمال حج يا عمره مفرده از مكه خارج شده ‏اند و مى‏ خواهند در همان ماه انجام حج يا عمره، دوباره وارد مكه شوند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.