وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا بدار براى معذورين از طهارت جایز است

0

آيا بدار براى معذورين از طهارت جایز است

لگو احکام حج و عمره

جواز و عدم جواز بدار

 

2/ 602- آيا بدار براى معذورين از طهارت مائيّه و نيز ديگر معذورين جايز است يا نه؟ و بر فرض جواز اگر قبل از انقضاى وقت عذرش برطرف شد اعاده لازم است يا نه؟[1]

 

[1] ( 1). آيةاللَّه بهجت: جايز است مگر علم به برطرف شدن عذر داشته باشد.

آيةاللَّه تبريزى: اگر مأيوس بود بدار جايز است و در تيمم براى نماز در اين‏صورت اعاده واجب نيست و در غير نماز و تيمم آن در صورت رفع عذر در وقت اعاده لازم است. واللَّه العالم.

آيةاللَّه خامنه ‏اى: بعد از دخول وقت عمل مشروط به طهارت، بدار جايز است حتى با رجاء ارتفاع عذر در اثناى وقت اگرچه احوط در صورت اخير ترك بدار است، و در هر صورت اگر عمل را انجام داد و بعداً اتفاقاً عذر در اثناى وقت برطرف شد، اعاده واجب نيست، ولى با علم به ارتفاع عذر در اثناى وقت بدار صحيح نيست و بايد تا ضيق وقت منتظر بماند.

آيةاللَّه سيستانى: بدار در صورت يأس جايز است و اعاده لازم نيست هرچند در وقت، عذر برطرف شود.

آيةاللَّه صافى: در فرض سؤال اگر اميد زوال عذر در آخر وقت را داشته باشند احتياط در تأخير است. واللَّه العالم.

آيةاللَّه فاضل: معذور چنان‏چه بداند تا آخر وقت عذرش برطرف نمى‏شود مى‏تواند به مجرد ورود اعمال را با وضو يا غسل جبيره‏اى يا تيمم انجام دهد. اما چنان‏چه اميد دارد تا زمانى كه در مكه است عذرش برطرف شود احتياط واجب آن است كه صبر كند و اگر تا آخر وقت عذرش برطرف نشد طبق وظيفه معذور عمل كند. و چنان‏چه بعد از عمل به‏وظيفه معذور عذرش برطرف شد چنان‏چه علم داشته عذرش برطرف نمى‏شود اعاده واجب نيست، ولى اگر اميد داشته كه عذرش برطرف مى‏شود بنابر احتياط بايد اعمال را با غسل و وضو اعاده كند.

آيةاللَّه مكارم: بدار براى ذوى الاعذار بنا بر احتياط واجب جايز نيست مگر اين‏كه يقين داشته باشد كه تا آخر وقت، عذر برطرف نخواهد شد؛ و در صورتى كه تا آخر عذر برطرف شود بنابر احتياط اعاده لازم است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.