قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس

صفحه اصلی/احكام/احكام نماز/ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس
  • ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس
ورود کفار به مسجد و اماکن مقدسReviewed by مهدي يوسف وند on Apr 28Rating: 2.0

ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 419: آیا به طور مطلق جایز است که کفّار داخل مساجد مسلمانان شوند، هر چند برای مشاهده آثار تاریخی باشد؟

ج: ورود آنان به مسجد الحرام شرعاً ممنوع است و در سایر مساجد هم اگر هتک و بی حرمتی مسجد شمرده شود، جایز نیست، بلکه در سایر مساجد هم مطلقاً وارد نشوند. اجوبه الاستفتائات.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

ورود کفار به مساجد

پرسش :وارد شدن کفار (مانند جهانگردان و امثال آن) یا برگزاری مجالس ختم آنها در مسجد چه حکمی دارد؟ آیا می توان بابت داخل شدن آنها به مسجد پول دریافت نمود؟
پاسخ :احتیاط واجب آن است که از ورود کفّار در مساجد جلوگیرى شود، مگر در جایى که براى تحقیق در مورد اسلام باشد یا موجب خوش بینى و علاقه آنها به اسلام و مسلمین گردد، اشکالى ندارد، البته باید جهات شرعى را رعایت کنند و سبب آلودگى مسجد نشوند و گرفتن وجهى از آنها در صورتى جایز است که با میل و رضاى خود آن را بدهند، و الزامى براى این کار نباشد.

سؤال 203ـ مسجد وکیل شیراز یکى از بناهاى معظم و تاریخى تمدّن اسلامى است، که مورد علاقه اغلب جهانگردان و ایرانگردان بوده و هست. در سنوات اخیر به علّت عدم تعمیرات اساسى، آسیبهاى غیر قابل جبرانى به وجود آمده که این جانب حسب وظیفه شرعى خود به عنوان متولّى شرعى و قانونى مسجد با همکارى و هماهنگى و نظارت اداره اوقاف در خارج ساعات نماز و عبادات مسلمین، اقدام به تهیّه و فروش بلیط به جهانگردان خارجى با حفظ رعایت شؤونات اسلامى نموده ام (همانند مساجد امام و شیخ لطف الله و مسجد جامع اصفهان) تا در آمد حاصله، صرف هزینه تعمیرات و نظافت و نگهدارى مسجد شود; چنانچه این موضوع خلاف شرع و اسلام مى باشد، ما را ارشاد فرمایید.

جواب: آمدن آنهابه مسجد در صورتى که جهات شرعى را رعایت کنند و سبب آلودگى مسجد نشود و موجب خوش بینى آنها به اسلام و مسلمین گردد، اشکالى ندارد. و گرفتن وجهى از آنها در صورتى جایز است که با میل و رضاى خود آن را بدهند، و الزامى براى این کار نباشد. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا پیروان ادیان وکتابهای آسمانی وبا دیگر کفار که اهل کتاب نیستند، می توانند وارد مساجد و دیگر اماکن عبادت و مشاهد مقدس شوند و بر فرض جواز ورود، آیا بانوان بی حجاب ایشان را به رعایت حجاب باید الزام کرد؟

پاسخ: بنابر احتیاط واجب ،ورود آنان به مساجد جایز نیست اما دیگر اماکن مقدس، مانعی ندارد وزنان باید به رعایت حجاب و پوشش اسلامی معتقد باشند در صورتی که بی حجابی آنان نوعی بی احترامی تلقی شود. استفتائت آیت الله سیستانی.

لینک کوتاه مطلب: http://goo.gl/Va2QOr

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس ورود کفار به مسجد و اماکن مقدس حکم ورود غیر مسلمان به مسجد ورود کافران به مسجدها   وارد شدن توریست ها داخل مسجد

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۳۵:۴۸ +۰۴:۳۰

ثبت ديدگاه