وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حكم ترشحات زرد رنگ زنان

حكم ترشحات زرد رنگ زنان

در نوشتار قبل حکم لکه بینی پس از ایام حیض مطرح شد از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

ترشحات زردرنگ

پرسش 34 . گفته مى شود: ترشحات زرد رنگ بعد از ايام عادت خون نيست؛ بلكه سلول هاى مرده جدار داخلى رحم است كه خارج مى شود. حكم اين ترشحات چيست؟

همه مراجع: اگر زن اطمينان به خون بودن پيدا نكند، حكم خون را ندارد و حيض و يا استحاضه محسوب نمى شود.

تبصره . اگر ترشح ياد شده مرتبه ضعيفى از خون و يا يك نقطه از خون باشد و يا معلوم شود در باطن به صورت خون است، (براساس پرسش 31) حكم به حيض مى شود؛ مگر آنكه از ده روز تجاوز كند، در اين صورت استحاضه است. امام، استفتاءات، ج 1، احكام حيض، س 157 و 163 و 167 و خامنه اى، اجوبه الاستفتاءات، س 218 و بهجت، استفتاءات، ج 1، س 997 و فاضل، جامع المسائل، ج 1، س 162و دفتر: همه مراجع.احكام بانوان،پرسمان.


مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 218: لکه‏ هایی که زن بعد از یقین به پاک شدن می‏ بیند، با توجه به این که آن لکه ‏ها نه اوصاف خون را دارند و نه خون مخلوط با آب را، چه حکمی دارد؟

ج: اگر خون نباشد حکم حيض را ندارد، و اگر خون باشد اگر چه به‌ صورت لکه ‏هاى زرد رنگ و از ده روز تجاوز نکند همه آن لکه‏ ها محکوم به حيض است، و تشخيص اين موضوع به عهده زن‏انست.

اجوبه الاستفتائات.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

وظیفه بانوان هنگام خروج ترشحات زرد رنگ طولانی مدت

پرسش :ترشحات زرد رنگی که بعضی از بانوان می بینند و گاه روزها یا ماه ها ادامه پیدا می کند و به اسباب نگرانی و زحمت بانوان تبدیل شده است چه حکمی دارد؟ آیا احکام استحاضه را دارد؟

پاسخ :از مجموع روایات وارد شده درباره این ترشحات و خون استحاضه ، بدست می آید که این ترشحات، خون نیست و حکم استحاضه را ندارد. در استحاضه باید خون –هرچند کم رنگ- خارج شود اما ترشحات زرد رنگ که شبیه زردابه هایی است که از زخم ها یا دمل ها خارج می شود استحاضه نیست.

تنها اگر این ترشحات، در ایام عادت یا دو روز قبل یا بعد از آن دیده شود و مجموعا با ایام عادت، از ده روز تجاوز نکند حکم عادت را دارد. در مواقع دیگر، فقط باید وضو بگیرند و نماز بخوانند و مقدار کم و زیاد آن نیز تفاوتی ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مكارم شيرازي .


مطابق نظر آيت الله سيستانيمطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: عادت ماهیانه من هشت روزه است. در روز نهم لک زرد رنگی دیدم و دوباره غسل کردم و نماز خواندم. برای نماز شب روی لباس زیرم لک زردی بود نماز نخواندم و شب نزدیکی داشتم به امیدی که پاک شده ام اگر دوباره لک دیدم حکمش چیست؟ و اگر حامله شوم؟

پاسخ:

آب هایی که قبل از عادت ماهانه خارج می شود تا وقتی که صدق خون نکند حکمی ندارد , و اگر به هنگام وارسی خود در اواخر عادت ماهیانه بر روی پنبه خون زرد یا ترشحاتی که خون داشته باشد ببیند ، تا هنگامی که از ده روز نگذشته باشد به معنای استمرار عادت ماهیانه شمرده می شود , و اگر از ده روز تجاوز کرد چنانچه به آن خون گفته شود به مقدار روزهای عادت حیض و بقیه استحاضه است , واگر خون گفته نشود از آب های عادی زن می باشد وحکمی ندارد .

و اگر ترشحات دیگری غیر از خون ببیند ربطی به عادت ماهیانه ندارد و محکوم به طهارت است هرچند رنگش رو به زردی باشد.

پرسش: چه حکمی دارد اگر زن حائض پس از ۷ روز آب زردی می بیند آیا اگر غسل کند می تواند با آن نماز بخواند و روزه بگیرد اگر مقاربتی انجام دهد و سپس آن اب زرد را ببیند چه حکمی دارد ؟

پاسخ:

آب زرد اگر خون نباشد پاک شده است و اگر خون باشد تا دوازدهم اگر قطع شود حیض است و الا استحاضه حساب می شود .

پرسش: آیا زردی بجا مانده از لکه بینی خانمها بر روی لباسها که بعد از شستشو باقی مانده است نجس است یا خیر لکه های بعد از حیض که بعد از شستشو بر روی لباس می ماند چطور ؟

پاسخ:

در صورتیکه فقط رنگ باشد و جرمیت نداشته باشد آن لکه خون نیست و لباس طاهر میشود .

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام بانوان

حكم لكه بيني بعد از حيض

اگر خون از ده روز بيشتر شود وظيفه چيست

عادت وقتيه با بيشتر از ده روز

عادت وقتيه با كمتر از ده روز

عادت وقتيه و عدديه چيست

تكليف خانمي كه پريودي نامنظم دارد

ملاك به هم خوردن عادت ماهانهكليد: ترشحات زرد رنگ واژن ترشحات زرد رنگ واژن ترشحات زرد رنگ واژن ترشحات زرد رنگ واژن عفونت و ترشحات ترشحات واژینال شدید، زرد و بدبو  ترشحات غیر طبیعی مهبل حكم ترشحات زرد رنگ  حكم ترشحات زرد رنگ حكم ترشحات زرد رنگ حكم ترشحات زرد رنگ حكم ترشحات زرد رنگ

23 نظرات
 1. مريم می گوید

  بإسلام من مقلد ايت الله سيستاني هستم زخم رحم داشتم و درمان كردم خون آبه هايي زرد رو به قهوه اي ك به گفته دكتر ريختن زخم است قبل. و بعد از حيض ديده ميشود حكم ان چيست

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   زخم داخل مجرا، حكم حیض را ندارد.
   اگر خون ناشی از زخم و جرح یا عفونت باشد و یا احتمال قوی باشد که مربوط به آن است باید محل را تطهیر کند و نمازها را بخواند و وضو نیز باطل نمی شود، ولی اگر با ایام عادت مصادف شد خونی که احتمال می دهد مربوط به عادت باشد و جریان داشته باشد (نشانه های خون حیض را داشته باشد) حکم حیض را دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. مرضیه می گوید

  سلام بببخشید مقلد خامنه ای هستم من تو ده روز عادتم تموم میشه ولی بعداز اون لکه های زرد رنگ رو میبینم در این صورت من باید چیکار کنم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اول باید نوع عادت شما مشخص شود،عددیه،وقتیه یا …!.

   لطف کنید از اینجا کلیک کنید، و مطابق با عادت خودتان به وظیفه عمل کنید در لینک کامل توضیح داده ایم.
   مثلا:
   اگر عادت وقتيه و عدديه دارید، بايد به اندازه عادت خود حيض و بقيه را استحاضه قرار دهد، خواه همراه با نشانه هاى حيض باشد يا نه. در غير اين صورت حكم تفاوت مى يابد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. الی می گوید

  سلام..
  شما یکجا گفتین ک اگ لکه قبل از ۱۰ روز دیدیم حکم خون حیض داره اما یکجای دیگ گفتین ک اگ بعد از ۷ لکه دیدین حکم خون ندارد…بالاخره کدوم یکی درسته؟؟
  من روز ۷ ام پاک میشم روز ۹ ام رفتم حموم اما بعدش لکه ی زرد مایل ب سفید رنگ دیدم حکم چی داره؟؟
  از کجا بفهمیم لکه ای ک دیدیم خون است یا ن؟؟
  لطفا منو از بلاتکلیفی در بیارین ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ۱-اگر تعارضی می بینید، دقیقا مشخص کنید سوال شماره چند، یا در کدام لینک برای شما تعارض ایجاد شده تا دقیق بررسی کنیم.
   ۲- ببینید خانمی که روز هفت پاک شده و مطمئن هست که دیگر خون نمی بیند، پس از همان پاکی در روز هفتم واجب است غسل حیض کند. و اگر تا روز ۱۰ عادت لکه خون دید مجدد باید غسل حیض را اعاده کند و تمام روزهای قبل را حیض به حساب می آورد .
   حالا اگر خانم ترشح زرد رنگ دید، در این صورت وارسی می کند اگر این لکه ها خون یا مرتبه ضعیف خون هست، خب باید غسل کند، اما اگر ترشحات پاکی خانم هاست خب پاک هست. با یک وارسی ساه مشخص می شود. اگر شک کردید که خون هست یا ترشح، بنا را می گذارید بر اینکه ترشح هست و نیاز به غسل نیست.
   امیدوارم توضیحات برای شما مفید بوده باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. ایلین می گوید

  سلام در زمان قبل از ده روز حیض ترشحات ببینیم که شک در خون بودن آن بکنیم چه حکمی دارد حیض محسوب میشود یانه؟! در سایر جاها خواندم که اگر در مدت روز حیض ترشحاتی ببینیم که شک در خون بودن ان بکنیم حیض نیست امااز سایت این الله مکارم که پرسیدم شک دارم که این ترشحات خون است گفتند حیض است
  من واقعا گیج شدم نماز هایی که خواندم درست است راکه
  من شک در خون بودن این ترشحات دارم و مقلد آقای مکارم هستم اما پاسخ درستی دریافت
  ممنون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر ترشحات دیده شده خون یا مردتبه ضعیف خون هست، یک بحث هست. اما اگر خون نیست یا شک در خون دارید، تکلیفی ندارید.
   دقت کنید مطابق نظر آیت الله مکارم: خون کمرنگ و لک در ایّام عادت، اگر سه روز متوالى ادامه یابد، در حکم عادت است، ولى اگر سه روز متوالى ادامه نیابد حکم استحاضه را دارد.
   لطف کنید از اینجا کلیک کنید و در وبسایت آیت الله مکارم بیشتر بخوانید، یا در بخش احکام سایت هدانا، قسمت احکام زنان با توجه به نوع عادتتان عمل نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. الهه می گوید

  سلام من مقلد آقای مکارم هستم .و در روز ششم لکه ی زرد رنگی ک مطمعنم خون نیست دیدم.ممنون میشم بگین حکم روزه ی من چیه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر یقین دارید که خون نیست روزه شما صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. بهناز می گوید

  سلام
  بنده مقلد آقای شبیری هستم. می خواستم بدونم اگر روز هشتم و نهم ترشحات زرد رنگی که هیچ شباهتی به خون نداره و بنده به عقل خودم میگم که سلولهای مرده رحم هستش چه حکمی داره برای نماز و روزه ام چه کنم.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر مطمئن هستید که خون نیست یا مرتبه ضعیف خون نیست و مثلا فقط زردابه هست در این صورت این ترشحات پاک است و نماز و روزه شما صحیح است.
   دقت کنید حتی اگر سلولهای مرده رحم باشد و به صورت خون بیرون بیاید حکم همان خون تازه خارج شده از رحم را دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. هاجرسادات می گوید

  با سلام.من هرماه ۶روزه از حیض پاک میشم.این ماه دوم رمضان حدودای ساعت ۲بعد از ظهر عادتم شروع شد و ساعت های پایانی روز هشتم تمام شد و سحرگاه نهم غسل کردم.بعد از نماز صبح دستمالی که گذاشتم بودم و در واقع کمی فرو کرده باشم تا شکم برطرف بشه که پاک هستم یا نه،کمی زرد شده بود ولی خونی در کار نبود.میخواستم ببینم با توجه به اینکه من هر ماه ۶روز پاک هستم آیا روزه م امروز صحیح هست؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر ترشح ياد شده مرتبه ضعيفى از خون و يا يك نقطه از خون باشد و يا معلوم شود در باطن به صورت خون است،حكم به حيض مى شود؛ مگر آنكه از ده روز تجاوز كند، در اين صورت استحاضه است.
   ولی اگر ترشحات زرد رنگ که شبیه زردابه هایی است که از زخم ها یا دمل ها خارج می شود باشد روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. شیدا می گوید

  سلام وقت بخیر.من نظر آفای خامنه ای رودرباره ی این ترشحات که بعد ازحیض است وکمتر از۱۰روزرومتوجه نشدم.چطور میشه تشخیص داد که خون هست یانه چون گویا به نظرشون ترشحات زردهم میتونه ادامه ی خون باشه.وازطرفی شمانوشتید نظرهمه ی مراجع اینکه اگر اطمینان به خون بودن پیدانکنه پاک هست.یعنی آیا میشه اینجوری گفت که اگرمن به خون بودن یقین نکنم پاک هست؟!!ممنون میشم راهنمایی کنبد…
  وسوال دیگراینکه اگر به امید اینکه تااذان صبح فرصت هست غسل میکنیم وبعدازان شک میکنیم که درحین غسل اذان گفتند تکلیف چه میشود؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر رهبری اگر خانم لکه خون را از آغاز حیض تا ۱۰ روز ببیند، جزء حیض محسوب می شود، مثلا گر روز شش پاک شد و روز ۷ لکه خون دید، در این صورت عادت او ۷ روز بوده و باید در روز هفت مجدد غسل حیض کند.
   اگر شک داشته باشید که لکه زرد رنگ حیض است یا ترشح، در این صورت بنا را بر ترشح می گذارید که پاک است. البته باید وارسی کند.
   اگر مطمئن هستید که وقت برای غسل دارید و بعد متوجه بشوید که بخشی از غسل بعد اذان بوده، غسل و روزه صحیح است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. زهرا می گوید

  ممنون از لطفتون خدا خیرتون بده از سردرگمی نجاتم دادید ممنون

 10. زهرا می گوید

  با سلام اگه امکانش هس جواب منو بدین من کلا گیج شدم و عصبی هر چی هم از مرجع تقلیدم آقای مکارم شیرازی میپرسم طوری جواب بنده رو میدن ک اصلا نمیفهمم من شب گذشته غسل حیض رو انجام دادم و روزه امروزم رو ب جا آوردم ولی در بین روز لکه زرد رنگی رو دیدم ک در خون بودنش شک داشتم و هم چنین در پاک بودنش شک دارم امروز هم روز ۹ حیض بنده است آقای مکارم میگن ک روزه ام صحیح نیست اما در صورتی ک تو سایت خودتون خوندم اگه لکه یقین ب خون بودن نشه جز حیض نیس حالا من شک دارم در مورد این لکه ها ک دیدم تو رو خدا تکلیف منو معلوم کنین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نظر آیت الله مکارم (دامت برکاته) این هست که اگر شک دارید که لکه دیده شده خون هست، یا ترشحات زنانه، بنا را بر پاکی بگذارید و تکلیفی هم ندارید و روزه هم صحیح است.
   اما اگر لکه دیده شده مرتبه ضعیف خون می باشد، غسل حیض را مجدد انجام بدهید، روزه آن روز هم باطل هست و بعدا هم قضا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. بی نام می گوید

   دقیقا منم همین مشکل رو دارم. هرچی میگردم چیزی پیدا نمیکنم.همه گفتن اگخه خون داشته باشه لکه قهوه ای من از کجا تشخیص بدم خون داره یا نه

   1. مهدي يوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    اگر شک داشته باشید بنا را بر ترشح غیر خون قرار بدهید و پاک هست.
    اما معمولا لکه قهوه ای پر رنگ خون هست، وارسی نمایید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 11. Melisa می گوید

  من حیض۶روزه دارم ولی باراه رفتن زیاد تا ۱۰روز ادامه داشته که روز دهم لکه های زردی که کمی روبه قهوه ای دیدم.خواستم بدونم این نشانه ی چیست ایامیتونم به استخر برم؟؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لکه هایی که تا ۱۰ روز دیده می شود از نظر شرعی حیض محسوب می شود.
   رفتن به استخر را از پزشک سوال کنید که آیا برای شما ضرر دارد یا نه؟!/
   وفقکم الله لکل الخیر

نظر شما درباره این مطلب:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.