وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

وسواس در ترشحات ادرار

وسواس در ترشحات ادرار

 
سلام وخسته نباشید.
يك سوال داشتم من با يك مشكل مواجه شده ام وديگه خسته ام كرده است.من دستشویی زیاد میروم و هر وقت دستشويي مي روم هنگام بول دو سه قطره بول به كاسه دستشويي(توالت) برخورد مي كند وبه بدنم سروصورتم ولباسهايم مي پاشد وهر كاري مي كنم طوري بول كنم كه به بدنم ولباسهايم نپاشد باز هم فايده اي نداشت ودو سه قطره اي مي پاشيد ومن هم هر بار بايد سروصورتم ولباسهايم را بشورم ديگه كلافه شدم يكي دو بار خواستم اعتنا نكنم اما نشد! چون در رساله گفته است بول نجس است وبايد شست هر طور كه به دستشويي ميروم ذرات ادرار به پاها وحتي صورت و گاهي موهاو.. ميپاشد وتا ساعاتي به شستشو ميپرد ازم يا .مدتي آب شلنگ را باز ميگذاشتم تا ترشحات پاك باشد.بازهم فايده اي نداشت..
لطفا مرا راهنمايي كنيد.
(مرجع آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته).
 
پاسح:
سلام علیکم برادر گرامی
 
در رعایت طهارت و نجاست همواره رعایت اعتدال را داشته باشید. بر خود سخت نگیرید چون اسلام دین سخت گیری نیست!. ملاک را عرف عادی مردم متشرع به حساب آورید. برادر گرامی طبق فتوای فقها تا مطمئن نشده باشید که بول(ادرار) به لباس شما برخورد کرده، نباید ترشحات را  نجس به حساب آورید. اگر در دستشویی هنگام تطهیر از آب لوله کشی شهری (کُر) استفاده کنید، و در این هنگام ترشح ادرار به آب کر برخورد نماید و به بدن شما بخورد آن ترشح پاک است.  در نوشتاری همین مطلب در سایت هدانا اشاره شده است. از «اینجا» مطالعه نمایید.
 
 باز تاکید می کنیم که شک در نجس شدن ملاک نیست، تا صد درصد مطمئن نشده اید نباید به شک خود توجه کنید. این حالت شما که شرایط را بر خود سخت کرده اید نوعی وسواس است!. وسواس برخاسته از شیطان می باشد و خدای ناکرده اگر شخص وسواسی شود از عبادت ها نیز باز می ماند. علاوه بر این عدم فهم درست احکام دین سبب می شود که شخص نظر خود را بر احکام الهی ترجیح دهد و نظر خود را ملاک رفتاری خود قرار دهد. شما ملاک را نظر دین یعنی اینکه در جایی که شک کردید بی توجه باشید قرار بدهید، نظر خودتان را و وسواس را رها کنید.
 
شخص وسواس نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نمایید!
 ملاک شما فتوای مرجعتان باشد شما نباید در رعایت طهارت و نجاست زیاده روی کنید. نوعا شخص وسواس نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نمایید!.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته در زمینه وسواس می فرمایند:
«…وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا مى کنند و علم به نجاست پیدا مى کنند (منظور قشر متدیّن است) آن مقدار که آنها یقین پیدا مى کنند و آب مى کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیّه تکلیفى ندارید; هرچند فکر شما به شما بگوید نجس است; زیرا در این گونه موارد افراد متدیّن عادى علم و یقین به نجاست پیدا نمى کنند.» در نوشتاری وظیفه شخص وسواس از نظر ایشان در «اینجا» منتشر شده است، حتما بخوانید.
 
وفقکم الله لکل الخیر

حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام طهارت

 1. آيا ترشحات دستشویی نجس است
 2. آيا عرق جنب نجس است
 3. راه تطهير كمد و ميز نجس و لوازم منزل
 4. راه تطهیر زمین نجس
 5. آیا مشروبات الکلی نجس است
 6. قول كودك در نجس كردن چيزي
 7. شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی
 8. برخورد شيء خيس با فرش نجس


کلید: وسواس ادرار وسواس ادرار وسواس ادرار وسواس در ادرار وسواس در ادرار وسواس در ادرار وسواس در ریزش ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در نجاست ترشح نجاست  وسواس در نجاست  وسواس در توالت رفتن پاشیدن ادرار به بدن وسواس تکرر ادرار ایا ادرار نجس است احساس خروج ادرار ترشح ادرار یقین وسواسی وسواس ادرار

113 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام، من دچار تکرر ادرار شدم ک بعد از هر بار ادرار، احساس میکنم کمی روی لباس زیرم میریزد ولی مطمئن نیستم و شک دارم، و بعد از هر بار لباس زیرم را عوض میکنم و به حمام میروم. بعضی روز ها ۲ یا ۳ بار به حمام میروم. واقعا خسته شدم ، لطفا راهنمایی کنید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ظاهرا دچار وسواس هستید، نباید به چنین شک هایی اعتنا کنید.
   تا زمانی که یقین نداشته باشید نباید اعتنا کنید، برای وسواس هم توصیه می کنیم با یک مشاور صحبت کنید و تکنیک ها مقابله با وسواس را فرا بگیرید. ضمنا مطالب مختلفی در سایت هدانا درباره وسواس منتشر شده که سرچ کنید و بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. زری می گوید

  سلام.من موقع ادرار کردن احساس میکنم قطرات ریزی به بدن و پاهایم میپاشد و دقیق نمیدونم کجاست و کل اون ناحیه رو میشورم و گاهی هم شک میکنم حس بوده یا واقعا پاشیده و باز میشورم و خیلی اذیت میشم.نمیدونم چکار کنم.بی توجه باشم یا نه.چون واقعا گاهی حس خیسی میکنم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این حالت از وسواس است. نباید به آن اعتنا کنید و نیازی هم به شستن نیست.
   به این حس توجه نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:2 ستاره

 4. Fatemeh.z می گوید

  باسلام اقاي يوسف وند درسته با باز گذاشتن شيراب اسراف ميشه نه اينكه آبي به شدت زياد بلكه كم
  من اگه شيراب رو بازنكنم ديگه خيالم راحت نيست حتي من ديدم گاهي وقتها بدون اينكه آب رو بازكنم ادرار رو روي پاها وحتي شلوارم ديدم باز نميشود
  ناديده گرفت و بي اعتنا بود .گاهي وقتها كه احساس ميكنم درسته ميبينم ولي گاهي هم اشتباه. واگر با شلوار مشكي باشم واقعا دچار شك ميشم من واقعا باخودم درگيرم .كمكم كنيد

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به باز بودن نیست، نوعا اسراف هست.
   شما بررسی نکنید، پس از تطهیر اگر ترشح قطره آبی روی لباس بود بنا را بگذارید که در زمان طهارت بوده و پاک می باشد نه برای قبل آن.
   تا می توانید اینگونه تمرین کنید که وسواس شما از بین برود، هر چقدر بیشتر به وسواس اعتنا کنید، در طول زمان شدید تر می شود، نیازی به این همه شک نیست، به تمام این شکها شرعا و عقلا و عرفا اعتنا نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. fatemeh.z می گوید

  باسلام من وسواسي هستم با باز گذاشتن شيراب ادرار ميكنم بعد اتمام ادرار قطراتي روي پاها و شلوارم هست و احساس پاشيدن ادرار به لباس وصورت وموها دارم وبايد چك كنم يا بشورم همش… چه كنم حكمش چيست
  مرجع:رهبري

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در آب اسراف نکنید.
   به این احساسات توجه نکنید. نیازی هم به چک و بررسی هم نیست. نیازی به شستن هم نیست.
   شرعا نباید به این وسواس ها اعتنا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. حجت الاسلام حامد جوارانی می گوید

   باسلام خدمت شما
   این حالات شما یکی از تکنیک های شیطان برای گمراه کردن افراد خصوصا افرادی که مقداری تدین دارند می باشد شیطان افراد مذهبی را نمی تواند از راههایی که دیگران را گمراه می کند منحرف نماید شیطان برای منحرف کردن هرفردی به دنبال دستگیره در وجودش می گردد تا از همان دستگیره و خللی که ما در وجودمان برای به دست گرفتن شیطان ایجاد کردیم وارد شود برای افراد متدین از راه همان تدین مثل نجاست و پاکی و نماز و … وارد می شود وآرام آرام هم وارد میشود و به کارش شدت می دهد
   برای درمان این حالاتتان به نکات زیر توجه کنید:
   ۱-هنگام رفتن به دستشویی و قبل از ادرار کردن مقدار کمی اب به دو پای خود بپاشید و بعد از ادرار اگر شک کردید که پایتان خیس شده ان خیسی ها را همان خیسی هایی که به پایتان پاشیدید بدانید،طبق روایات حضرت امیرالمومنین علیه السلام هم همین کار را می کردند لذا به نیت اینکه از ایشان پیروی کنید این کار را انجام دهید انشاالله خود ایشان دستگیری می کنند
   ۲-همواره ذکر « لا اله الّا الله » را بر زبان داشته باشید که در درمان وسواس ، مجرّب می باشد. هر چه بیشتر بهتر. هنگام گفتن این ذکر ملتفت باشید که وسواس یعنی معبود قرار دادن شیطان و نفس. پس توجّه نمایید که با این ذکر باید معبودیّت ابلیس و نفس را کنار بگذارید. نجاست و پاکی را خدا درست کرده پس اگر خدا گفتهچیزی پاک است پاک است پس از همین اطاعت نمایید و زیاده از آن را فرمان ابلیس و نفس بدانید.
   ۳- اگر حالاتی چون غمگینی ، افسردگی ، خمودی و خستگی دارید و اگر بخصوص در زیر دنده ها و بخصوص دنده ی راست ، گهگاه احساس درد می کنید ، یا اگر چاق هستید یا صبحها احساس تلخی در دهان می کنید ، بهتر است با یک متخصّص کبد مشورت نمایید. چون گاه نارسایی های جزئی کبدی مثل چرب بودن کبد می تواند علائمی چون وسواس را در پی داشته باشد. مصرف هفته ای سه حبّه سیر می تواند برخی عوامل جسمانی وسواس را از بین ببرد. برخی مشکلات روده نیز می توانند حالت اضطراب و وسواس را موجب شوند. برای این منظور ، خوردن روزانه مقداری انجیر و زیتون و سبزیجات مفید می باشد.
   ۴ـ آب سیب را گرفته مقداری آب لیمو ترش ـ حدّ الامکان تازه ـ را به آن افزوده ، روزی دو لیوان میل بفرمایید. این کار را تا درمان کامل انجام دهید.
   ۵ ـ پنجاه گرم بادام درختی را چندین ساعت در آب خیس کنید تا پوست آن به راحتی کنده شود. بعد از کندن پوست ، آنها را در مخلوط کن ریخته و سه لیوان آب همراه با سه قاشق عسل به آن اضافه نمایید. مخلوط کن را روشن نمایید و بگذارید ۵ دقیقه کار کند. مخلوط حاصله شیری سفید رنگ خواهد شد به نام شیر بادام. روزانه چند لیوان از این مخلوط میل نمایید تا درمان کامل. این معجون بسیاری از عوامل جسمی وسواس را ـ که در کبد و روده ها و مغز و شبکه عصبی است ـ از بین می برد. به این معجون می توانید موز هم اضافه کنید.
   ۶ ـ برای مدّتی عدس ، ماست ، دوغ ، ترشی ، شور ، نوشابه ، نمک زیاد ، شکلاتها و شیرینی های مصنوعی ، غذای تند ، غذاهای مانده ، غذای چرب ، سرخ کردنی و غذاهای کارخانه ای را نخورید. اگر می توانید چای را هم کنار بگذارید.
   ۷-دعای عاجزانه از خداوند متعال و مهربان و توسل عاجزانه از محضر اهل بیت علیهم السلام و صدقه روزانه را فراموش نکنید
   ۸-به لینک مشاوره بروید و حتما برای خودتان برنامه دریافت کنید= http://yon.ir/s72LV
   ۹-فایل های صوتی زیر را تهیه کنید و از هرکدام روزانه یک فایل گوش کنید تا هم تغذیه معنوی شوید و قدرتتان بالا برود و هم با راهکارها و تکنیک های شیطان و نحوه مقابله با انها آشنا شوید=
   فایل های صوتی یاد خدا= http://yon.ir/oMFKm
   وسوسه و وسواس= http://yon.ir/ck3Ch
   دشمن شناسی= http://yon.ir/uq3Gb
   شیطان و صور مقدس= http://yon.ir/VBveu
   کتاب های زیر هم مطالعه بفرمایید:
   -کتاب خدایا با وسواس چه کنم = http://yon.ir/l5pjV
   -راهکارهای عملی درمان وسواس= http://yon.ir/KDqCq
   همه ی آنچه گفته شد زمینه سازند تا شما بزرگوار وسواس خود را کنار بگذارید ؛ لکن تیر خلاص را اراده خود حضرت عالی می زند. پس اراده کنید که مقابله کنید
   وقتی این تصمیم را گرفتید ، ابداً به حالتهای روحی خود توجّه نکنید و بدانید که وضو و نماز شما در هر حال صحیح می باشد. چون افراد وسواسی حتّی اگر ظنّ قوی هم داشته باشند که این اعمال درست نیست ، به حکم شرع ، درست می باشد و شرعاً حقّ ندارند به ظنّ و گمان خود اعتنا کنند. بلکه بعد از انجام عمل به صورت متعارف ، حتّی اگر یقین هم بکنند که عملشان نادرست بوده باید اعتنا نکنند. و اگر اعتنا کردند مرتکب حرام شده اند. اگر دیدید که نفستان اصرار دارد که از حکم شرع و اراده ی خودتان اطاعت نکند ، استعاذه کنید و ذکر « لا اله الّا الله » را در زبان و از عمق قلب تکرار نمایید. اگر مدّتی این رویه را پیش بگیرید ان شاء الله بهبودی حاصل خواهد شد.
   موفق باشید

 6. ف می گوید

  سلام
  ببخشيد، اگر هميشه موقع عطسه احساس كنيم ادرار خارج شده، بايد لباسمونو عوض كنيم يا نبايد اعتنا كنيم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تا زمانی که یقین نکرده اید، تکلیفی ندارید و اعتنا نکنید. لذا نیازی به تعویض لباس هم نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. ی می گوید

  سلام ببخشید من درس روستامون چند تا سگ دور و بر هستن و یک روز اشتباها با کفشام روی ادرار سگ (که فهمیدم ان ادرار از سگ است) رفتم و بعد از ان روز زیاد با ان کفش راه رفتم ایا کفش پاک شده یا خیر؟ و من ان موقع بند کفشم هم باز بود و بند کفشم هم با ان ادرار سگ برخورد داشت ان هم پاک شده ایا؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نجس است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. ف می گوید

  سلام
  خيس شدن لباس ناشي از نگه داشتن مدفوع و زمان اجابت مزاج نجس است يا خير؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر ادرار خارج شود، نجس است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. علی می گوید

  سلام ببخشید من در توالت فرنگی یک لکه زردی مشاهده کردم بعد اب روش گرفتم اما لکه باقیماند و من دفعه بعد که رفتم دستشویی اشتباها رو ان لکه نشستم که انجا خیس هم بود وقتی بلند شدم لکه هنوز همانجا بود ایا من نجس شدم و باید خودم را بشویم ؟ ایام سوگواری امام حسین را تسلیت عرض مینمایم با تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر جرم ندارد و نجاست نیست، پاک است.
   نباید به وساس اعتنا کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. مجید می گوید

  سلام ببخشید من مخرج مدفوع رو بعد از تخلیه شستم و ۲ بار هم با دست و شیلنگ ابکشیدم و دستم هم به گونه ای چرب شد و برای بار دوم که به دستشویی رفتم وقتی انجا را میخواستم بشویم در دستم احساس چرب شدن کردم و دستم را که بعدش دیدم ، دیدم رنگ مدفوع روی اب روی دستم امد با توجه به اینکه من قبلش دوبار خودمو شستم رفتم توی حال نشستم و خیس هم بودم ایا تمام انجاها نجس شده بوده ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نجس نیست. ظاهرا شما دارای وسواس شدید هستید. حتما با یک مشاور از نزدیک صحبت کنید و راه های مبارزه با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. مجید می گوید

    سلام ببخشید دوباره مزاحم میشم ولی ایا اینکه اثری از مدفوع (مثل چرب بودن و ماندن رنگ) بماند باید انقدر بشوییم که پاک شود چون برای من نیاز به خیلی شستن دارد

 11. حسین امیری می گوید

  سلام علیکم
  من ۲ سالی هست که تکرر ادرار دارم و با استبرا هم درست نشد و این تکرر ادرارم شرایط خاصی دارد مثلا بعد از دستشویی و استبرا اگر شروع به دویدن کنم یا بخندم ادرار از من خارج میشود ولی حدود ۲ ساعت بعد از دستشویی دیگر اینجوری نیست و ادرارم با دویدن یا خندیدن نمیریزد لطفا من را راهنمایی کنید چون بعضی اوقات وسط نماز این مشکل رخ میدهد .
  برخی اوقات هم اگر دست خیسم به شلوارم بخورد و بعد به طور تصادفی به تخت یا چیز دیگری بخورد دیگر حس میکنم انجا نجس شده . ایا من باید برای هر نماز لباسم را عوض کنم ؟ اگر این مشکل برای ان لباس هم رخ داد چی ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما به پزشک رجوع کنید که این مسئله را بررسی کند.
   در هر حال تا یقین به خروج نکرده اید وظیفه ای نسبت به تعویض لباس ندارید و اگر وسواس دارید اصلا به این حالت ها و حس ها اعتنا نکنید و نماز را بخوانید و با یک مشاور روانشناس هم صحبت کنید و راه های مبارزه با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. محمد می گوید

  اگر شک کنیم که بعد از ادرار اب از ما خارجشده است یانه (نوعش را نمی گویم)

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اعتنا نکنید اگر استبرا انجام داده اید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. محمد می گوید

  سلام لطفا سوال من رو کاملا بخونید و جواب بدین من وقتی از دستشویی امدم چند قطره اب ازم خارج شد بعد تو یک سایت خوندم این اب ودی است ومن به ان اعتنایی نکردم بعد تقریبا ۱۵بار دیگر در یک ماه اتفاق افتاد ولی توی ان سایت نوشته بود اب ودی شاید بعد ۱هفته دوباه خارج شود شایدم بیشتر پس رفتم تحقیق کردم و من استبراء هم اشتباه انجام می دادم تا انکه فهمیدم ان اب ها نجس است و من هر وقت میروم دستشویی تمام کمر پاهایم را میشویم و ۹۰ درصد وقت ها شلوارم وشرتم را کاملا با اب خیس میکنم و وقتی هم میشینم،انجا خیس میشود والان میشه گفت اگر نجس باشه کل خونمون هم نجس است هالا من چیکار کنم دارم دیگه کم کم بی دین میشم از این بدبختی میخام دیگه اصلا نماز نخونم لطفا بگید که یک راه حلی دارید لطفا??? والان نزدیک دو هفته است که نماز نخوندم چیکار کنم اگر شما هم بگین نجس است کلا من نماز نمی خونم ?????????

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا مشخص هست که وسواس دارید حتما باید به پزشک رجوع کنید و تحت درمان قرار بگیرید.
   تمام منزل پاک است و آبی هم که از شما خارج شده پاک است .
   برای نماز هم توبه کنید و از شر شیطان به خدا پناه ببرید، با همین وضعیت نماز بخوانید و صحیح است.
   چیزی از خودتان به دین اضافه نکنید اگر یک روحانی و مرجع دینی به شما میگوید با این وضعیت نماز بخوانید و پاک است بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. حجت الاسلام حامد جوارانی می گوید

   سلام علیکم
   این یکی از تکنیک های شیطان برای گمراه کردن افراد خصوصا افرادی که مقداری تدین دارند می باشد شیطان افراد مذهبی را نمی تواند از راههایی که دیگران را گمراه می کند منحرف نماید شیطان برای منحرف کردن هرفردی به دنبال دستگیره در وجودش می گردد تا از همان دستگیره و خللی که ما در وجودمان برای به دست گرفتن شیطان ایجاد کردیم وارد شود برای افراد متدین از راه همان تدین مثل نجاست و پاکی و نماز و … وارد می شود وآرام آرام هم وارد میشود و به کارش شدت می دهد شما فرمودید که:(هالا من چیکار کنم دارم دیگه کم کم بی دین میشم از این بدبختی میخام دیگه اصلا نماز نخونم لطفا بگید که یک راه حلی دارید لطفا??? والان نزدیک دو هفته است که نماز نخوندم چیکار کنم اگر شما هم بگین نجس است کلا من نماز نمی خونم )باید بدانید همین حالت و کارهای شما بی دینی است چون اصلا دین چنین چیزها و حالاتی را نگفته است و بدانید که خداوند در قران یکی از ویژگی های روانی شیطان را به ما معرفی کرده تا در مبارزه با ان به این نقطه ضعف شیطان توجه کنیم و زمینش بزنیم ….ان ویژگی در سوره ناس امده است که شیطان خناس است یعنی یه دفعه حمله می کند اگر شما یاد خدا کردی و به ان بی خیالی کردی عقب می رود بنابراین بدانید که وسواس حرام و تبعیّت از ابلیس است. لذا هنگام دستشویی رفتن ذکر « اعوذ بالله من الشّیطان الرجیم » را بر زبان آرید و با خود عهد کنید که مطیع ابلیس نخواهید بود. همچنین باید توجه داشته باشید که اسراف حرام می باشد ؛ و خداوند متعال در حقّ اسراف کنندگان فرموده اند: «إِنَّ الْمُبَذِّرينَ كانُوا إِخْوانَ الشَّياطينِ وَ كانَ الشَّيْطانُ لِرَبِّهِ كَفُوراً ــــ همانا اسرافکاران ، برادران شياطينند؛ و شيطان در برابر پروردگارش، بسيار ناسپاس بود » (الإسراء:۲۷). پس بدانید که نباید زیاده از حدّ متعارف آب مصرف نمایید.
   برای درمان این حالاتتان به نکات زیر توجه کنید:
   ۱-همواره ذکر « لا اله الّا الله » را بر زبان داشته باشید که در درمان وسواس ، مجرّب می باشد. هر چه بیشتر بهتر. هنگام گفتن این ذکر ملتفت باشید که وسواس یعنی معبود قرار دادن شیطان و نفس. پس توجّه نمایید که با این ذکر باید معبودیّت ابلیس و نفس را کنار بگذارید. نجاست و پاکی را خدا درست کرده پس اگر خدا گفتهچیزی پاک است پاک است پس از همین اطاعت نمایید و زیاده از آن را فرمان ابلیس و نفس بدانید.
   ۲- اگر حالاتی چون غمگینی ، افسردگی ، خمودی و خستگی دارید و اگر بخصوص در زیر دنده ها و بخصوص دنده ی راست ، گهگاه احساس درد می کنید ، یا اگر چاق هستید یا صبحها احساس تلخی در دهان می کنید ، بهتر است با یک متخصّص کبد مشورت نمایید. چون گاه نارسایی های جزئی کبدی مثل چرب بودن کبد می تواند علائمی چون وسواس را در پی داشته باشد. مصرف هفته ای سه حبّه سیر می تواند برخی عوامل جسمانی وسواس را از بین ببرد. برخی مشکلات روده نیز می توانند حالت اضطراب و وسواس را موجب شوند. برای این منظور ، خوردن روزانه مقداری انجیر و زیتون و سبزیجات مفید می باشد.
   ۳ـ آب سیب را گرفته مقداری آب لیمو ترش ـ حدّ الامکان تازه ـ را به آن افزوده ، روزی دو لیوان میل بفرمایید. این کار را تا درمان کامل انجام دهید.
   ۴ ـ پنجاه گرم بادام درختی را چندین ساعت در آب خیس کنید تا پوست آن به راحتی کنده شود. بعد از کندن پوست ، آنها را در مخلوط کن ریخته و سه لیوان آب همراه با سه قاشق عسل به آن اضافه نمایید. مخلوط کن را روشن نمایید و بگذارید ۵ دقیقه کار کند. مخلوط حاصله شیری سفید رنگ خواهد شد به نام شیر بادام. روزانه چند لیوان از این مخلوط میل نمایید تا درمان کامل. این معجون بسیاری از عوامل جسمی وسواس را ـ که در کبد و روده ها و مغز و شبکه عصبی است ـ از بین می برد. به این معجون می توانید موز هم اضافه کنید.
   ۵ ـ برای مدّتی عدس ، ماست ، دوغ ، ترشی ، شور ، نوشابه ، نمک زیاد ، شکلاتها و شیرینی های مصنوعی ، غذای تند ، غذاهای مانده ، غذای چرب ، سرخ کردنی و غذاهای کارخانه ای را نخورید. اگر می توانید چای را هم کنار بگذارید.
   ۶-دعای عاجزانه از خداوند متعال و مهربان و توسل عاجزانه از محضر اهل بیت علیهم السلام و صدقه روزانه را فراموش نکنید
   ۷-به لینک مشاوره بروید و حتما برای خودتان برنامه دریافت کنید= http://yon.ir/s72LV
   ۸-فایل های صوتی زیر را تهیه کنید و از هرکدام روزانه یک فایل گوش کنید تا هم تغذیه معنوی شوید و قدرتتان بالا برود و هم با راهکارها و تکنیک های شیطان و نحوه مقابله با انها آشنا شوید=
   فایل های صوتی یاد خدا= http://yon.ir/oMFKm
   وسوسه و وسواس= http://yon.ir/ck3Ch
   دشمن شناسی= http://yon.ir/uq3Gb
   شیطان و صور مقدس= http://yon.ir/VBveu
   کتاب های زیر هم مطالعه بفرمایید:
   -کتاب خدایا با وسواس چه کنم = http://yon.ir/l5pjV
   -راهکارهای عملی درمان وسواس= http://yon.ir/KDqCq
   همه ی آنچه گفته شد زمینه سازند تا شما بزرگوار وسواس خود را کنار بگذارید ؛ لکن تیر خلاص را اراده خود حضرت عالی می زند. پس اراده کنید که مقابله کنید
   وقتی این تصمیم را گرفتید ، ابداً به حالتهای روحی خود توجّه نکنید و بدانید که وضو و نماز شما در هر حال صحیح می باشد. چون افراد وسواسی حتّی اگر ظنّ قوی هم داشته باشند که این اعمال درست نیست ، به حکم شرع ، درست می باشد و شرعاً حقّ ندارند به ظنّ و گمان خود اعتنا کنند. بلکه بعد از انجام عمل به صورت متعارف ، حتّی اگر یقین هم بکنند که عملشان نادرست بوده باید اعتنا نکنند. و اگر اعتنا کردند مرتکب حرام شده اند. اگر دیدید که نفستان اصرار دارد که از حکم شرع و اراده ی خودتان اطاعت نکند ، استعاذه کنید و ذکر « لا اله الّا الله » را در زبان و از عمق قلب تکرار نمایید. اگر مدّتی این رویه را پیش بگیرید ان شاء الله بهبودی حاصل خواهد شد.
   موفق باشید

 14. ب می گوید

  سلام ببخشید یک قطره بول یا اندازه نخود مدفوع میتونه یک بشکه ۳۰ لیتری رو نجس کنه یا فقط باید بشکه رنگ بول رو بگیره برای نجس شدنش ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نجاست آب کر را اگر رنگ،بو و مزه آن را تغییر ندهد نجس نمی کند و نباید وسواس داشت.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. ب می گوید

    سلام ببخشید دوباره مزاحم میشم ولی منظورم از بشکه ۳۰ لیتری همون اب قلیله ولی شما با اب کر پاسخ منو دادید . حالا تکلیف در اب قلیل چیست ؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     هرگاه چیز نجسى به آب قلیل برسد آن را نجس مى‏کند (بنابر احتیاط واجب) امّا اگر از بالا بریزند، فقط آن مقدار که به نجس رسیده نجس مى‏شود و اگر به صورت فوّاره از پایین به بالا رود و به چیز نجسى برسد، قسمت پایین آن نجس نمى‏شود.
     وفقکم الله لکل الخیر

 15. امیر حسین می گوید

  سلام.من در روز چند باز ادرارم بول میشود وسر نماز خیلی اذیت میشم و واقعا برام سخته طوری که با خودم میگم مسیحی بشم بهتره تا اینکه مسلمان باشم و نمازام باطل باشه…ترو خدا یه روشی بگید بتونم راحت نماز بخونم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   چه کسی به شما گفته نماز شما باطل هست. شما گرفتار وسواس هستید; وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا مى کنند و علم به نجاست پیدا مى کنند (منظور قشر متدیّن است) آن مقدار که آنها یقین پیدا مى کنند و آب مى کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیّه تکلیفى ندارید.
   اگر کنترل ادرار را ندارید خب به صورت عادی با همان وضعیت نماز را بخوانید البته اینجا کلیک کنید و احکام مرتبط با آن را بخوانید.
   ضمنا العیاذ بالله نیازی به مسیحی شدن نیست برای وسواس به یک روانشناس رجوع کنید چون مشکل شما ربطی به ادیان ندارد به شما مرتبط هست و باید با مشاوره درمان نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. ب می گوید

  سلام ببخشید من حدودا از دوران بلوغ مشکل ادراری پیدا کردم و دستشویی هام طولانی شده دوران قبل از بلوغ مشکلی نداشتم و بعد از دستشویی او طور که یادم میاد چند قطره ادرار نمیریخت اما بعد از بلوغ وقتی از دستشویی بیرون میام وقتی هم میخوام بشینم دو سه قطره ای میریزه و خیلی وسواسی شدم چون قبلا استبرا نمیدونستم چیه و سه قطره ای میریخت و من به اون توجه نکردم و خیلی جاها نشستم و حالا میبینم جاهایی که میشستم روش یک لکه هایی داره و خیلی هم وسواسی شدم مثلا روی زیرسفره ای نشسه بودم یک دفعه خیار شور افتاد روش و بعدش خوردمش بعد دیدم یک لکه زردی همونجا بوده اخه چی میتونه باشه به غیر از ادرار ؟!! ایا فقط دهانمو شستم کافیه یا نیاز به غسل هم هست ؟ و وسواس بعدیم توی نمازه به طوری که اگر مثلا حرف ل رو سهوا با دندونام تلفظ کنم اعصابم خورد میشه و نمازمو میشکنم و دوباره میخونم و توی دستشویی هم وقتی دستشویی میکنم احساس میکنم دو قطره ای میپاشه روی پاهام ولی با اینکه با چشمم میبینم چیزی نبود باز هم پامو میشورم و مطلب بعدی اینکه شستن ۲ بار با اب قلیل یعنی چی ؟؟؟ یعنی مثلا پارچه نجسی رو با اب قلیل یک بار به مدت ۱ دقه میشوریم و فشارش میدیم بعد دوباره ۱ دقه میشوریم و فشارش میدیم ؟ مگه چه فرقی داره با اینکه یک بار ۲ دقه بشوریم و فشارش بدیم هست ؟ و بعد اینکه من یک بار تو دستشویی بعد از استبرا رفتم حموم و بعد حموم حدود دو قطره که همراه با سوزش بودن از من خارج شدن ایا نجس بودن ؟ و بعدش اینکه هر وقت از دستشویی میام بیرون اگر استبرا هم بکنم اگر سریع بدو بدو کنم چند قطره ای اگر ریخت نجس است ؟ لطفا راهنماییم کنین چون دیگه کلافه شدم و هر لکه ای که دورو برم میبینم فکر میکنم نجس هست ممنون بابت سایت خوبتون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ببینید کاملا واضح هست که این موارد که نووشته اید وسواس هست و نباید اعتنا کنید و پاک است.
   هیچ کسی نمی تواند به شما کمک کند مگر همت خودتان، با یک روانشناس صحبت کنید راه های مبارزه با وسواس را یاد بگیرید و بنا را هم شرعا بر پاکی بگذارید، شرع برای وسواسی ها احکام را ساده گرفته، اعتنا نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. محمد می گوید

  سلام با عرض خسته نباشید . ببخشید چند روز پیش بردار کوچکم در حمام ادرار کرد و بعد دست شویی بدون نشستن خودش وارد پذیرایی . و بدون شلوار و من الان شک دارم فرش نجس شده یا نه لطفا پاسخ دهید فرش نجس شده .

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک دارید بنا را بر پاکی بگذارید مگر اینکه به عینه دیده باشید جایی را نجس کرده اند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. سوما می گوید

  با سلام ، من یه دختر ۲۵ ساله هستم، که مشکل تکرر ادار بسیار شدید دارم به همراه فشار بسیار بسیار شدید به مثانه، به دلیل این فشار گاهی فکر میکنم چند قطره ادرار از من خارج میشود ولی هیچ وقت اطمینان صد در صد پیدا نکردم چند باری متوجه وجود نم شدم و چند باری هم چک کردم خشک بوده ولی چون اکثر مواقع به دلیل اینکه زیاد به دستشویی میرم لباس زیرم خیسه نمیتونم تشخیص بدم،با دکتر اورولوژیست و زنان صحبت کردم با توجه به نتیجه آزمایش و سونوگرافی گفتن ضایعه ای در مثانه من وجود نداره که بخواد باعث مشکل بی اختیاری ادرار بشه ولی من همش تو اضطرابم و فکر میکنم همه جا رو نجس میکنم هم مشکل تکرر ادرار و هم وسواس با هم داره منو از پا در میاره .لطف میکنین به من بگین چیکار کنم بازم تاکید میکنم به دلیل فشار شدیدی که به مثانه م میاد اینطور احساس میکنم. حالا من هر بار به این چک کردن ادامه بدم یا در هر صورت اعتنا نکنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا شما موظف هستید که اعتنا نکنید زمانی که صد درصد اعتماد ندارید و یا شک کردید بنا را می گذارید که پاک است و نجس نشده است. بیش از این تکلیفی ندارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. ع ج می گوید

  با سلام و خسته نباشید آیا باید به قرمزی زیر ناخن توجه کرد که خون است یا نه بنده مدتی است به این حالت دچار شدم که اگر جایی از بدنم را بخارانم خونی شده و در زیر ناخن هایم خون جمع می شود گهگاهی زیر ناخنم قرمزی میبینم ولی تشخیص نمی دهم خون است یا نه و زمانی که بی اعتنا میشوم فکر میکنم اگر دست بزنم همه جا نجس می شود لطفا کمکم کنید زندگیم به نابودی کشیده شده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا اعتنا نکنید و بی تفاوت باشید. مثل بقیه به صورت عادی نگاه کنید اگر جرمی نیست بیش از این توجه نکنید و راحت بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. غریبه می گوید

  من هم همین مشکل رو دارم خیلی اذیت میشم بعداز حمام یا دستشوییهمش احساس میکنم تخلیه نشده و آب داغ داغ میگیرم و بعدش با فشار آب یخ میگیرم تا آروم بشم بعد بلند میشم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به این احساس ها توجه نکنید، با این کارها به خودتان آسیب می زنید. توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید یا با یک روانشناس صحبت کنید و راه های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. حمید نصر می گوید

  سلام علیکم
  تشکر و سپاس و قدردانی از پاسخگویی شما
  ببینید شاید سوالم رو درست بیان نکرده باشم
  بنده پس از استبرا کردن و بعد از خروج از دستشویی پس از ده پانزده بیست دقیقه آبی و یا چند قطره و یا رطوبتی بی اختیار از من خارج میشود
  بدون هیچ گونه اختیاری و
  این آب فقط یک بار پس از دستشویی و بول کردن خارج میشود و در طول روز و به طور عادی و روز مره خارج نمیشود
  حال حکم این آب چیست که با یک حرکت و بدون اختیار خارج میگردد ؟
  آیا نجس است و باید بدن و لباس رو طهارت نمود و یا آیا این آب پاک است و میتوان با آن نماز خواند
  من عازم کربلا هستم
  ممنون میشوم اگر من را راهنمایی فرمایید و از این گرداب وسواس نجات دهید
  التماس دعا

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این رطوبت و آبی که مطرح کرده اید پس از استبرا، پاک است. و می توان با آن نماز خواند.
   حتما با یک روانشناس هم صحبت کنید و راه های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. حمید نصر می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من پسری ۲۶ ساله ام
  همیشه بعداز ادرار عمل استبرا رو انجام میدهم به دفعات زیاد و شاید ده پانزده دفعه
  ولی بعداز بلند شدن از دستشویی و پس از چند دقیقه دوباره چندقطره آب از من خارج میشود و یقین به خروج دارم . و من روزی چندبار به این دلیل حمام میروم و لباس میشورم
  توروخدا راهنمایی کنید . دیگه دارم دیوانه و مریض میشم
  آیا این آبها و قطره ها که خارج میشود حکم ادرار و نجاست رو دارد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به وسواس و پانزده بار نیست!. پس از استبرا به صورت عادی،اگر شک در رطوبت داشتید اعتنا نکنید.
   لازم هست به پزشک رجوع کنید تا بتوانند بیشتر به شما کمک کنند، مشکل از مسئله شرعی نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. س می گوید

  سلام و خسته نباشید من هم مانند بقیه دوستان دچار وسواس هستم اما شاید شدیدتر از آنها همیشه احساس می کنم که آبی از بدنم خارج شده و بنا را براین میگذارم که بول باشد وجدیدا دوستان به بوی رطوبتی که از بدن خارج شده اشاره میکنند و وسواسم نسبت به این موضوع بیشتر شده گاهی رطوبتی که از من خارج میشود بو می دهد ولی دقیق نمیدانم که بوی بول است یا نه خواهش میکنم کمکم کنید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   هر گاه احساس کردید که مایعی خارج شده بنا را شرعا باید بر پاکی قرار بدهید.
   به بوی رطوبت هم اصلا توجه نکنید، این دقتها از شیطان و زمینه ساز افزایش وسواس شماست. آن شخصی هم که به بوی رطوبت اشاره کرده حرف اشتباهی زده شما به حرف دین و شرع خدا عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. ... می گوید

  سلام .. ببخشید من بیشتر اوقات در حالت عادی و بعد از حمام حالت خروج ادرار دارم و من خودم رو نگه میدارم بعضی وقت ها ادرار را متوجه میشم و خودم رو نگه می دارم ولی بعضی وقت ها خیر من وسواسی هستم و حالت یقین رو نمیتونم تشخیص بدم .. ادرار داشتم خودم رو نگه داشتم ولی به محض بلند شدم متوجه شدم که خیسی از من خارج شد و چون به صورت قطره بود دیگه کلافه شدم با مشاور صحبت می کنم گفتن که باید بی اعتنا باشم و طبق نظر مشاور برای رهایی از وسواس دست خود رو که به لباس زیرم زده بودم و خیس بود رو به بدنم زدم و الان بدتر شدم و کل خونه رو نجس می دونم.. میگن تا یقین نداری اعتنا نکن ولی من از بس به فکر نجاست هستم و خیسی رو دیدم نمی تونم چکار کنم ذهنم آشفته است …

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اعتنا نکنید تا یقین پیدا نکردید تکلیفی ندارید.
   جلسات مشاوره را با جدی شرکت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. Amer می گوید

  سلام
  من وقتی به دستشویی میروم(ادرارمیکنم) و باشستوشوی مری و وقتی از دستشویی بیرون میام چند قطره ادرار اضافی میاد و نمیتونم نماز بخوانم لطفا جواب بدین ممنون

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما با یک پزشک هم مشورت کنید. اگر بیماری دارید که نمی توانید خود را کنترل کنید، از اینجا کلیک کنید و احکام مربوطه را بخوانید.
   دقت کنید به هیچ عنوان نمی شود نماز نخواند!، حتی اگر کسی مکرر ادرار خارج می شود و نمی تواند کنترل کند باید با همان وضع وضو بگیرد نماز را بخواند و برای نماز بعد مجدد تطهیر کند و نماز را بخواند.
   باید مراقب وسوسه های شیطان هم بود.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. amer می گوید

    ببخشید انگار منظورم درست نروند!!!
    منظورم آینه که(بعداز شستشوی مری چند قطره اضافی میاد) ?

    1. amer می گوید

     نرسوندم

 26. .... می گوید

  معذرت می خوام .آخه چون کامل احساس ادرار داشتم و تا نزدیکی بدنم حس کردم و نداشتم بیرون بیاد ولی لباسم خیس شد ولی بوی بول نداد یعنی نیاز به حمام و تعویض لباس نیست . یعنی خیالم راحت باشد . من در حال ترک کردن وسواس هستم و با این مورد دوباره حالات قبلی برام پیش اومده … یعنی نگران جواب دهی عباداتم نباشم . حلال کنید مزاحم شدم و از وقتی که دادید سپاسگزارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اصلا به این احساسات شرعا توجه نکنید و پاک بدانید هر چه را گفتیم!. به هیچ عنوان شرعا بو نکنید، چه کسی به شما گفته بو کنید؟!!!.خواهش می کنم تمرین کنید و از همین الان به هیچ عنوان بو نکنید، اگر می خواهید با وسواس مبارزه کنید حرف دین را گوش کنید. بنده به عنوان یک کارشناس و روحانی دینی به شما می گویم بو نکنید، به این احساسات هم توجه نکنید، بنده بیشتر از شما آشنا به دین و احکام و شرع هستم و بیشتر از شما به فکر عبادات شما، نظر بنده هم برای عموم مردم منتشر می شود، لذا این حکم شرع هست که عرض کردم. شما از سر خود دین جدیدی درباب طهارت و نجاست برای خودتان ایجاد نکنید.
   با این توضیحات
   پس جای نگرانی نیست، زمانی نگران باشید که خلاف حرف دین عمل کنید. اگر رفتید بو کردید، یا به این وسواس توجه کردید و حرفهای ما را نادیده گرفتید آن وقت نگران شوید که چرا حرف خودتان از حرف دین مهمترشده و فردای قیامت باید جواب بدهید.

   با توکل به خدای بزرگ با وسواس مبارزه کنید. حرفهای ما را باجدیت ملاک قرار بدهید و بارها بخوانید و بنویسید و تلقین کنید تا از نظر روحی حالت وسواس از بین برود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 27. .... می گوید

  با سلام .. ببخشید من هر موقع از حمام بیرون میام در حال لباس پوشیدن حالت داشتن ادرار به من دست می دهد و خود را نگه داشتم و تا خروج هم پیش میاد و حالت بیرون آمدن دست میده تا نزدیکی بدنم را حس می کنم و لباسم نمدار میشه دیگه خسته‌ام و به لباس و بدن خود نگاه می کنم دچار حالت بد میش همیشه دوباره حمام می رفتم ولی این بار نرفتم و دچار حالت روانی خیلی بد شدم گفتم که شاید از وسواس یا رطوبت حمام باشه من دست به اطراف زدم .. لطفا راهنمایی بفرمائید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حتما با یک پزشک، و یک روانشناس هم صحبت کنید. جنبه پزشکی رو با آزمایشات پیگیری کنید.
   از جهت شرعی هیچ اشکالی ندارد لباس و بدن شما نجس باشد، فقط موقع نماز، یک لباس پاک داشته باشید و با لباس و بدن پاک نماز بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. .... می گوید

    خیلی ببخشید … با ماما و صحبت کردم گفتن که پاک هست .. بخشیدنی نجس هست من الان باید دوباره حمام برم و دست به هر چیزی زدم رو تطهیر کنم چطور این کار رو بکنم

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     نیاز به حمام مجدد نیست، جاهایی هم که دست زده اید پاک است.
     وفقکم الله لکل الخیر

   2. .... می گوید

    ببخشید من در این مسایل زیاد دچار وسواس میشم از صبح تا الان همش لباس خود رو بو می کنم بو حس نمی کنم … طبق نظر شما من باید دوباره حمام برم چطور اطراف رو پاک کنم با لباس خیس همه جا نشستم و دست زدم .. با ی ماما مشورت کردم گفتن که پاک هست و اب بدن هست که بیرون میاد … از بس حموم میرم خانواده هم اعصابشان خراب شده.. چکار کنم

    1. .... می گوید

     ببخشید یعنی پاک حساب کنم .. در این مسایل زیاد حساس هستم و اگه بدونم نجس است کامل بهم می ریزم تا از یک مسئله طهارت خوب میشم ی مشکل دیگه پیش میاد به خدا دیگه خسته شدم .. ببخشید اگه پزشک یا ماما بگن پاک هست کفایت می کنه ؟بعضی وقت ها بعد حمام این حالت میشم و همیشه نیست آیا این که لباسم بو نمیده چطور ؟ بازم معذرت می خوام

     1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

      سلام علیکم
      حتما به روانشناس رجوع کنید، نحوه مقابله با وسواس را یاد بگیرید. هر آنچه خارج شد نیازی به وارسی نیست و اگر شک داشتید بنا را بر پاکی بگذارید تا انشاالله حالت وسواس از بین برود.
      وفقکم الله لکل الخیر

    2. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     نیاز به این همه وسواس نیست، چرا لباس رو بو می کنید؟!!. حتما با یک مشاور از نزدیک صحبت کنید.
     نیازی به حمام رفتن دوباره نیست.
     تمام اطراف پاک است.
     با لباس خیس هرکجا نشسته اید پاک است.
     آب بدن هست و پاک است.
     نیازی به حمام رفتن زیاد هم نیست، اسراف هست و گناه می باشد. توجه به وسواس شرعا حرام هست، وسواس از شیطان هست، هر زمان حالت وسواس آمد زیاد استغفار کنید، سوره ناس و فلق را زیاد تکرار کنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 28. مهدی.م. می گوید

  سلام علیکم
  خواستم بپرسم اگر ادرار را نگه داریم و بعد از مدتی که به دستشویی برویم، سه لکه زرد مشاهده کنیم اینها همان ادرار یا بول هستند یا خیر؟؟
  آیا نجس هستند؟؟
  در حال حاضر که از این موقعیت میگذرد بنده چه تکلیفی دارم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک دارید که ادرار خارج شده یا ادرار است، این لکه ها پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. Nadia می گوید

  سلم من یک سوال داشتم که همیشه در واجبات دینی مثل نماز وضو و یاد فراموشی دارم احساس مطمین نیستم که بعد از دستشویی ایا خود را شستم یا خیر چنان که می دانم شستم اما دلم ارام نمیگیرد و فکر می کنم‌که نشستم و هروز خود را تیمم میدهم خایش می کنم مراکمک کنید [email protected]

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به این همه شک نیست و علائم وسواس هست.
   سعی کنید اعتنا نکنید.
   توصیه می کنیم با یک مشاور روانشناس هم از نزدیک صحبت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. رقیه می گوید

  سلام علیکم . میخواستم بپرسم موقع ادرار ترشحاتی همراه ادرار از بدن خارج میشه عذر میخوام بعد از اتمام ادرار موقع شستن حتی دست هم میکشم یه مقدار از ترشحات شسته میشه ولی یه مقدار انگار چسبیده به محل خروج ادرار و حتی موقع خشک کردن با دستمال کاغذی کاملا ترشحات و میبینم و مجبورم دوباره خودمو بشورم ایا اگر بعد از شستن اول باز ترشحات باقی بمونه باید بشورم یا نه ؟ منظورم همیشه موقع ادرار هست . مقلد ایت ا.. مکارم هستم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   زمانی که محل رو با آب تطهیر کردید، ترشحات باقی مانده پاک هست و نیازی نیست مجدد تطهیر کنید یا واجب شرعی نیست که با دستمال بررسی کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. وحید می گوید

  سلام من بعد از طهارت در دستشویی . بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مطمئن قطره از الت ام می آید. ایا نجس است ؟ و نمی توان نماز خواند ؟
  برای این که شورت از نجاست بیرون اید اگر ان قسمتی که نجس شده است با اب لوله با دست تمیز کنیم این رفع نجاست می شود ؟ و پاک است ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر استبرا را انجام بدهید ترشحات بعدی که بیرون می آید پاک است.
   اگر همانجایی از لباس زیر که نجس شده است را آب بکشید پاک می شود، نیازی به شستن تمام آن نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. علی می گوید

  سلام
  میخواستم بدانم آیا یک قطره بول که خارج شود و بر روی لباس ترشح کند میشود نماز خواند.تاکید میکنم فقط یک قطره

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نجس است ونمی توان نماز خواند
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. فاطمه می گوید

  ببخشید من دستم به بول نجس شده بود و در موقع ریختن آب روی دستگیره در آب که ریختم ظرف هم زیر دستم گذاشتم و اب غساله داخل ظرف ریخت ولی باز هم قطراتی ریخت برای بار اول و دوم … آیا نجس است و باید تطهیر کنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگز شک دارید که به جایی برخورد کرده ، پاک است.
   چرا اینقدر دقت می کنید؟!، این از وسواس هست، سعی کنید بی اعتنا باشید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. فاطمه می گوید

   ببخشید چند باره مزاحم میشم … ببخشید چون گفته شده آب غساله نجس است از این می‌ترسم که نجس باشند. من هر دوبار که آب ریختم ظرف زیر دستم کامل زیر در نگه داشتم و با پارچ رو آن آب ریختم و هر با قطراتی ریخت رو زمین و فرش … من به خاطر وسواس نجس حساب کردم و الان یادم نیست که آب از ظرف ریخته یا آب پارچ بوده … خواهشمندم که ببخشید و حلال کنید

   1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    اگر یادتان نیست اعتنا نکنید، همه جا پاک است، همیشه توجه داشته باشید شرع در مسئله نجاست هیچگاه دستور نداده که با دقت دنبال نجاست باشید، راحت بگیرید و بی توجه تا یقین نکرده اید اصلا توجه نکنید.
    وفقکم الله لکل الخیر

 34. محمد می گوید

  سلام
  من قبل از اینکه دست شویی برم روی خودم آب میپاشم بعد ادرار میکنم تا وقتی هم شک کنم که آیا ادرار پاشیده یا نه ، بنا رو به پلکی بذارم.
  آیا پاشیدن آب قبل از ادارار کردن مشکل دارد ؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر اسراف شود بله اشکال دارد.
   سعی کنید اصلا وارسی نکنید که قطره ای پاشیده یا نه!. اگر هم پاشیده بود بنا را بر پاکی بگذارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 35. فاطمه می گوید

  باسلام و خسته نباشید.. من دچار حالت وسواسی هستم و زیاد شک می کنم. من چند وقت پیش دستم نجس شد و دست به دستگیره در زدم و یکبار آب قلیل روی دستگیره در ریختم و قطراتی روی در ریخت .. و برای بار دوم آب قلیل روی آن ریختم ولی قطراتی در و فرش و زمین ریخت آیا نجس هستند و چکار کنم .. آیا یکبار شستن با آب قلیل برای من اگر چنین مشکلی پیش آید کافی است … مرجع رهبری
  در صورت امکان راهنمایی بفرمائید .. سپاسگزارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   آنچه نوشته اید پاک است.
   حتما با یک مشاور صحبت کنید و راه های مقابله با وسواس را یاد بگیرید و تمرین نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 36. مریم می گوید

  خیلی تشکر از پاسخگویی شما
  حالت بد من در این است که مجبور بودم خودم را نگه دارم که ادرار نریزد اون قطرات کاملا شبیه بول بودن ولی بو نداشتن و در بررسی شبیه ترشح بودن .. خیلی ببخشید .. آیا باز هم حکم به پاکی دهم
  ممنون میشم که اگر جواب بدهید .. سپاسگزارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   خواهش می کنم.
   چون شک دارید بنا را شرعا بگذارید بر پاکی و نیاز به وارسی هم نیست!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 37. مریم می گوید

  باسلام و تشکر … من خانمی هستم که دچار حالات وسواسی هستم و مدتی هم تحت نظر روانپزشک بودم مدتی توانایی کنترل ادرار خود را به صورت کامل نداشتم و من بیشتر اوقات ترشحاتی از من خارج می شود . ی بار چنین حالتی برای من پیش آمد و احساس خیسی داشتم اول اعتنا نکردم و بنا بر حالات وسواس گذاشتم ولی آرام نشدم و به لباس خود نگاه کردم و دو قطره دیدم ولی وقتی بو کردم بوی بول نداد و خیلی ببخشید در وارسی بدن خود هم دست که زدم به صورت ترشح بود و بویی احساس نکردم من طبق نظر دکتر حکم به پاکی دادم و دست به وسایل زدم و خانواده از آن وسایل استفاده می کنند .. احساس بدی دارم چکار کنم ..

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا مشخص هست که وسواس دارید، چرا اینقدر با دقت وارسی می کنید!، کجای دین به ما دستور داده اینطور حساس باشیم؟!.
   تا یقین به نجاست نکرده اید تمام این ترشحات پاک است، با خیال راحت و آرامش کامل به زندگی توجه کنید و به این افکار توجه نکنید. تمام وسایل هم پاک است.
   هر گاه وسواس آمد سوره ناس و فلق را بسیار بخوانید و به این دو سوره فکر کنید.
   انشاالله با رعایت این نکات به راحتی با تکرار و تمرین می توانید بر وسواس غلبه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 38. متین می گوید

  با سلام من بعضی مواقع هنگام ادرار چند قطره ادرار برروی لباسم میریزد
  و از این جهت مطمئن هستم که ادرار چون شیر ابی باز نیست که بخواهد بپاشد در نتیجه ادرار است ایا نجس است نمی شود که بخاطر چند قطره که بعضی
  مواقع دیده هم نمی شود فقط خیس بودنش برروی بدن احساس میشود کل لباس ها را دراورد و شست
  در دست شویی هم که نمیشود که از قسمت را شست وگرنه تماما خیس میشوم
  خیلی ممنون ازتون سوالم رو جواب بدید چکار کنم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ظاهرا شما دچار وسواس هستید، اعتنا نکنید. چرا می روید لباستان را بررسی می کنید؟!. سعی کنید بی خیال باشید، با خیال راحت بدون اینکه لباستان را دست بکشید و وارسی کنید به دستشویی بروید.
   حتما با یک مشاور هم صحبت کنید و راههای غلبه بر وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. متین می گوید

    ببخشید فکر کنم عرضم را درست نرساندم
    من مطمئن هستم چون از پشت لباس خیسی ادرار را بر بدنم احساس می کنم نه اینکه لباسم را بررسی کنم
    ممنون می شوم جواب بدهید

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     صرف اینکه خیسی را احساس می کنید دلیل بر ادرار نیست!. به این احساسات توجه و اعتنا نکنید، اگر آب شیر پاشیده است پاک است، توجه نکنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 39. وحید می گوید

  سلام و خستهبه نباشید
  هنگام ادرار قطره ای روی پایم پاچید .و مطمئن هستم ادرار است .
  ایا باید غسل کنم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به غسل نیست!. همانجا را با آب تطهیر می کنید کافی است.
   غسل جنابت زمانی واجب می شود که شخص در خواب یا بیداری جنب شود، یا نزدیکی جنسی داشته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 40. نفس می گوید

  سلام من موقعی که دارم تو دسشویی خودم رو میشورم حس میکنم روی پام یا دستم خیس شده ینی نجسه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به این حس ها اصلا توجه نکنید، وسوسه شیطان هست. از شر وسوسه و شیطان به خدا پناه ببرید.
   نیازی هم به بررسی نیست توجه نکنید.
   تا زمانی که یقین به برخورد نجاست نکرده اید هیچ وظیفه ای ندارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 41. محمد می گوید

  با سلام من با کامپیوتر هنگام اوقات فراغت بازی میکنم و استرس ناشی از بازی باعث میشود کمی ادرار از بدنم خارج شود آیا برای غسل کردن باید نیت غسل جنابت بکنم‌.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با خروج ادرار فقط محلی را که برخورد کرده با آب تطهیر کنید، نیازی به غسل نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 42. محمد امین می گوید

  سلام علیکم دوست عزیز .من مدتی بعد از ادرار عمل ایتبرارو انجام میدم به دفعات زیاد حدودا پنج تا ده بار بعد چندین ثانیه می ایستم و دوباره میشینم و چندین بار استبرا رو انجام میدم ولی بازم احساس خروج ادرار دارم ایا اگه‌ابی عم بیاد نجس یا نه البته بگم مپ‌مبتلا به عفونت ادراری هستم و دارو مصرف میکنم .

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اینها از وسواس هست، یکبار استبرا کنید و دیگر نیازی هم به وارسی و بررسی نیست!… احساس خروج اعتبار و ارزش شرعی ندارد توجه نکنید!. اگر بعد از استبرا آبی خارج شد،پاک است.
   فقط زمانی که یقین به خروج کردید تطهیر کنید.
   ثانیا نجس بودن گناه نیست و اشکالی هم ندارد، فقط زمانی که نماز می خوانید باید بدن و لباس پاک باشد
   وفقکم الله لکل الخیر

 43. علیرضا می گوید

  سلام ،، خسته نباشید
  من وقتی به دستشویی میروم بعد از شستن و بلند شدن حس میکنم که هنوز کمی مانده که بیرو نیامده و دوباره مینشینم و میشورم خودم را و چند بار این کار را تکرار میکنم ،، حالا باید چه کنم ؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به این حس ها اعتنا نکنید، تا یقین به خروج نکرده اید هیچ وظیفه ای ندارید. مراقب باشید دچار وسواس نشوید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 44. علی می گوید

  سلام من دچار وسواسیت هستم
  اگر موقع ادرار کردن در صورتمان یاپا احساس کنیم مایعی به بدن ما ترشح کرد ولی با چشم لحظه برخورد ان را باصورت یا پا نبینیم ایا باید ان عضو را تطهیر کنیم یا پاک است
  وسوال دومم اینه که بعد از دفع بول وقتی میخواهیم طهارت کنیم موقع شستن مایعی پس از برخورد به بول به سروصورتمان یا پایمان ترشح کند ایا لازم است رنگ ان ترشح رو بررسی کنیم که عین نجاست بول همراه ان است یا نه، یا لازم نیستو پاک است تورو خدا به هردو جداگانه و واضح پاسخ دهید وسواسیت من خیلی شدیده و به گونه ای شده که هر ۲۴ ساعت یه بار دستشویی میرم.باتشکر توروخدا جواب بدین من کلافه شدم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ۱-ترشح برخورد کرده پاک است نیازی هم به دقت و بررسی نیست.
   ۲- آنچه به سر و صورت شما می خورد پاک است.
   وسواس از شیطان هست، به هیچ عنوان توجه، بررسی و وارسی نکنید!… راحت به زندگی برسید، حتما با یک روانپزشک هم مشورت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 45. سنا می گوید

  باسلام وخسته نباشید.دختری۲۹ساله هستم مدتیست احساس خود ادراری دارم لباس زیرم مرطوب میشود روزی چند بار حمام میروم اما دیگه نمیتونم روزی چند بار برم حموم فقط اباس زیرم رو عوض میکنم ایا برا نماز خوندنم اشکال داره باید غسل کنم؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   باید مراقب باشید که دچار وسواس نشوید!!.
   نیازی هم به حمام رفتن نیست، بر فرض نجس هم شده باشد همان محل را باید تطهیر کرد. اصلا نیازی به غسل نیست!!! غسل جنابت فقط زمانی است که خانم به ارگاسم و اوج لذت جنسی برسد و پس از آن مایعی از او خارج شود!
   اگر شک دارید چیزی خارج شده یا نه، وظیفه ای ندارید، گاهی برخی از این رطوبت ها ترشحات زنانه هست، لذا تا زمانی که یقین به خون یا ادرار بودن آن نکرده اید، بنا را می گزارید بر پاک بودن.
   وفقکم الله لکل الخیر

 46. عذرانوری می گوید

  باسلام من دختری پانزده ساله هستم ودراطراف مخرجم ترشحاتی خشک شده دیده می شودکه نمی توانم ب آنهادست بزنم راستی وسواس هم هستم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این ترشحات برای خانمها طبیعی هست و پاک می باشد و غسل و وضو را هم باطل نمی کند.
   تنها ترشحاتی که پس از ارگاسم از زن خارج می شود نجس می باشد و لازم است غسل جنابت کند.
   اگر زیاد هست لازم است به پزشک زنان رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 47. حسن بارانی می گوید

  با عرض سلام میخواستم حکم کسانی که بعد از دفع ادرار و خارج شدن ادرار تا ساعاتی از انها ادار به صورت قطره ای و خود به خود خارج میشود چه میباشد.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر می تواند صبر کند در زمانی که بند می آید، بخواند.
   در غیر این صورت، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 48. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشىد من هروقت مىروم دستشوىى بعدازاب کشى وبلند شدن فکرمىکنم ادرارم مىرىزد وچندبارمىشوىم واىن مساله خىلى سخت است مخصوصاوقتى جاىى هستم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تا چیزی خارج نشده شما تکلیفی ندارید، حس خروج هم تا حالت یقینی نداشته باشید، اعتباری ندارد چه بسا از حالت وسواس باشد، در این صورت اعتنا نکنید.
   اگر این حالت طولانی شد می توانید به پزشک مراجعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. Mahnaz می گوید

   سلام کاش میشد با شما ارتباط داشته باشم چون من هم دقیقا همین جوری هستم و ارامش و تو زندکی ازدست دادم بابت این موضوع

   1. mahnax می گوید

    کسی هست که تونسته باسه به حس بعد ادرار کردن غلبه کنه و بگه ادرار نیست.
    من که دیگه روانی شدم.مدام حس میکنم نشت ادرار دارم همه زمان

    1. س می گوید

     سلام من هم مثل شما هستم دیگه خسته شدم حالم از خودم به م میخوره کاملا روانی شدم

نظرات بسته شده است.