وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی

60

شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی

شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی

برطرف کردن عین نجاست به معنای این است که اگر آن نجس عین و خارجیت دارد از بین برود و این از بین رفتن به معنای عرفی هست. مثلا خون را از لباس پاک کند. درباره ادرار اگر لباس خشک شود عین نجاست آن از بین می رود (موضوعیت ندارد). و اگر خیس است کمی شسته شود و پس از آن به صورت شرعی تطهیر شود. 

بهترین نحوه شستن با ماشین لباسشویی اینگونه است که محل نجاست را ابتدا زیر آب شیر بشویند و پس از آن داخل ماشین لباسشویی قرار بدهند

 

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي
مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س 292: آیا لباسهایی که با لباسشویی تمام اتوماتیک شسته می‏شود، پاک می‏گردد یا خیر؟ نحوه کار این لباسشویی‏ها به این صورت است که در مرحله اول که لباس با آب مخلوط با پودر لباسشویی شسته می‏شود، مقداری از آب و کف پودر بر شیشه درب لباسشویی و نوار پلاستیکی اطراف آن پاشیده می‏شود، و در مرتبه دوم آب غساله شستشو کشیده شده ولی کف پودر، درب و نوار پلاستیکی اطراف آن را به‌طور کامل می‏پوشاند. در مراحل بعدی ماشین لباسشویی لباسها را در سه نوبت با آب قلیل می‏شوید و از آن پس آب غساله بیرون کشیده می‏شود، امیدواریم توضیح بفرمایید، لباسهایی که به این ترتیب شسته شده‏اند، پاک هستند یا خیر؟

ج: اگر بعد از زوال عین نجاست، آب متصل به لوله در داخل ماشین لباسشویی به لباسها و همه قسمت‏های داخل ماشین برسد و از آن جدا و خارج شود، محکوم به طهارت است.

سؤال: آیا لباس شستن با هر نوع ماشین لباسشویی ، پاک کننده می ‌باشد یا خیر؟

جواب: اگر داخل ماشین لباس شویی قبل از شستشو پاک باشد، در صورتی که پس از برطرف شدن عین نجاست، لباس یک بار با آب متصل به کر یا دو بار با آب قلیل شسته و به طور معمول آب آن گرفته شود، لباس پاک می شود.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


 

 

مطابق نظر آيت الله سيستاني
مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: آیا شستن لباسها با ماشین لباسشویی پاک است ؟

پاسخ: اگر عین نجاست زائل شده باشد ماشین لباسشویی برای پاک کردن کافی است.

پرسش: تطهیر لباس با ماشین لباسشویی به اغسال ثلاثه چه حکمی دارد؟

پاسخ: اشکال ندارد.

پرسش: آیا ماشین لباسشوئی قابلیت دفع نجاست را دارد؟ یعنی در صورت شستن لباسی که دارای نجاست می باشد لباس پاک می شود؟

پاسخ: بلی می توان با آن لباس متنجس را تطهیر کرد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی آيت الله سيستاني .


 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 34 ـ آیا لباس به وسیله ماشین لباسشویى اتوماتیکى که خود چند بار لباس را مى شوید و آب آن را مى کشد پاک مى شود؟

جواب: پاک است خواه در حال شستن لباسها اتّصال با آب لوله کشى داشته باشد یابعد از قطع شدن، شروع به شستشو کند. استفتائات ج1.

شاید این مطالب را هم بپسندید:

تطهیر با ماشین لباسشویی [روش تطهیر با آب ]

پرسش : حکم تطهیر با انواع ماشین لباسشویی چگونه است؟

پاسخ : ماشین هاى اتوماتیک که یکى دو بار با موادّ شوینده لباس را مى شوید و آخرین بار پس از پاک کردن عین نجاست با آب خالص شستشو مى دهد و بعد آب را تخلیه مى کند، لباسهایی که شسته پاک است و ماشین نیز پاک است خواه در حال شستن لباسها اتّصال با آب لوله کشى داشته باشد یا بعد از قطع شدن، شروع به شستشو کند. البته در لباس شویی های سطلی و دوقلو که ماشین بطور خودکار، لباس را تطهیر نمی کند چنانچه لباس نجسی در بین لباسها باشد فضای داخل ماشین، آب درون آن و تمامی لباس ها نجس هستند و باید آب کشیده شوند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


آيت الله شبيري زنجانيآيت الله شبيري زنجاني

سوال
149 – آيا ماشين لباسشويي لباسهاي نجس را پاک مي کند؟
پاسخ
اگر آب متصل به کر یا لوله کشی شهری قبل از قطع شدن، همه لباس را فرا بگیرد و عین نجاست هم زائل شده باشد و آب رنگ بو یا مزه نجاست را هم به خود نگرفته باشد لباس پاک میشود البته در متنجس به بول اگر با آب کر شسته می شود بنابر احتیاط دو بار باید شسته شود ولی در آب لوله کشی شهری یکبار کافی است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی شبیری زنجانی.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

ديدن نجاست پس از شستشوي ماشين لباسشويي

حکم خون لثه و دندان

حكم خونابه جوش ها چيست

حکم خون لثه و دندان

آيا فضله پرندگان خانگي مثل طوطي نجس است

آيا بخار ادرار نجس است

آيا عرق جنب نجس است 

چوب و يا كوزه نجس چگونه پاك مي شوندكليد: شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی ماشین لباسشویی اتوماتیک  شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی شستن لباس با لباس شویی آیا لباسهای نجس باشستشو در ماشین لباسشویی اتوماتیک پاک می شوند آیا لباسهای آلوده به جنابت با ماشین لباسشویی شسته می شوند شستن لباس درماشین لباسشویی حکم شستشو با ماشین لباسشویی اتوماتیک شستن لباس نجس با ماشین لباسشوئی  با چه شرایطی لباس نجس در ماشین لباسشویی پاک می شود آیا لباس های نجس با شستشو توسط ماشین لباسشویی ماشین های لباس شویی  آیا لباس نجس با شستن در ماشین لباسشویی پاک میشود شست و شوی لباس نجس توسط لباسشویی

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

60 نظرات
 1. آرش می گوید

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام میخواستم بدونم همه لباسشویی های اتوماتیک هر دفعه آب غساله را می‌گیرند من مقلد رهبری هستم ایشون در شستشوی با آب قلیل جدا شدن آب غساله را شرط در پاکی می‌دانند
  چندین بار آب کشی می‌شود و بعد از آن آب غساله جدا می‌شود آیا کشیدن آب غساله به واسطه لباسشویی صحیح است زیرا فشار یا تکان داده نمی‌شود فقط آب درون لباسشویی و مقداری از آب لباس نجس گرفته می شود

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اینکه وصل به کر باشد و عین نجاست نباشد کافی است و نیازی به گرفتن آب غساله نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. مهدی می گوید

  سلام. بنده بعد از شستن لباس نجس در لباسشویی که عین نجاست رو برطرف نکرده بودم، دوباره عین نجاست رو دیدم که مقدارش کم شده بود ولی هنوز جرم داشت. در این صورت بقیه لباس هایی که در اون شستشو داخل لباسشویی بودند، پاکند یا نجس؟
  داخل کامنت ها دیدم که نوشتید اگر نجاست به آنها برخورد کرده باشد، نجس است. حال از انجا که من در اون موقع اصلا به شستشو دقت نکردم و حتی لباس ها رو خودم از ماشین خارج نکردم، تکلیف چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر عین نجاست در یکی از لباسها هست، طبیعتا احتیاط بر این هست که سایر لباسهایی که درون ماشین بوده را نیز مجدد آب بکشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. St می گوید

  من قبلا نمیدونستم منی نجس است و شلوارهایی که رطوبت منی به آن رسیده بود را با لباس های دیگر در ماشین لباس شویی می انداختم. الان واقعا نمیدونم که همه ی اون لباس هارو میتونم پاک در نظر بگیرم؟ حتی دقیق هم نمیدونم کدوم لباس ها بودن که باهم شستمشون…اصلا چند ماهه ذهنم درگیره و حتی وقتی میخواهم دست و صورتم را با حوله های شسته شده درماشین خشک کنم میترسم نجس باشه و میخوام غذا درست کنم دستمو با دستمال خشک میکنم که مبادا نجس بشه و نگرانم که لباس هام که با ماشین شستم همه نجس هستند یا خیر؟ میتونم از این به بعد با خیال راحت همه را پاک در نظر بگیرم؟اصلا راحت میشم از این وضعیت اگه پاک باشه
  لطفا دقیق جوابمو بدین ، ممنونم

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر ماشین لباسشویی به آب کر وصل است و شست و شو می کند و اثری هم از منی روی لباس ها نبوده تمام لباسها را بنا بر پاک بودن آنها بگذارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. واغطی می گوید

  سلام.ایت الله مکارم می گویندپاک است.من مقلدرهبرهستم.ایا نظرایشان هم نظر ایت الله مکارم هست,,؟؟
  دراین موردلباسشویی تمام اتوماتیک .من باشوهرم دچاراختلاف شدم.من یک شلنگ اب کر.به ماشین متصل‌می کنم .که اشپزخانه ها حالا‌ .مابینت ام دی اف است که باعث خراب شدن وسایل میشه.اژطرفی هم لباس شستن لباسهای نجس درماشین .اعصاب خوردکنه .

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مراقب باشید دچار وسواس نشوید. معمولا ماشین لباسشویی باید به آب شهری وصل باشد ظاهرا شما به نحوی خاص استفاده می کنید که دچار خراب شدن وسایل و کابینت شده!!!.
   در هر حال می توانید لباس های نجس را قبل از انداختن به ماشین تطهیر کنید و بینداززید در این صورت هیچ نگرانی از بابت تطهیر نیست و وسایل شما هم سالم می ماند!.
   نظر رهبری: اگر داخل ماشین لباس شویی قبل از شستشو پاک باشد، در صورتی که پس از برطرف شدن عین نجاست، لباس یک بار با آب متصل به کر یا دو بار با آب قلیل شسته و به طور معمول آب آن گرفته شود، لباس پاک می شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. Alifenderesk می گوید

  سلام. اقا من تو جوابا هر چی میگردم همش گفتید اگر اب میرسد پاک است اگر فلان است نجس است. خب اینو بلدیم. همه مراجع هم بصورس شزطی جواب دادند. الان لباسشویی اتوماتیک تو همه خونه ها هست. خب حتما خودتون دیدید دیگه. خب یه نظر قطعی بدید . من اگر متوجه میشدم که خب اصلا تو سایتا نمیگشتم.
  من چندتا سوال دارم خواهشا با شرط جواب ندید.
  **** همه لباسشوییا یه سیستم دارن. از این اتوماتیکایی که از جلو درباز میشه هممدلشه

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   در این مسایل، تلفنی با دفتر مرجع تان تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. میییم می گوید

   با سلام پارچه کهنه ای که زمین و وسایل اشپزخانه را تمیز میکنیم با لباس ها در ماشین اتوماتیک شسته شود لباس های دیگه رو نجس نمیکنه؟

   1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    خیر نجس نمی کند، اگر به چیز نجس برخورد نکند.
    وفقکم الله لکل الخیر

 6. سارا حلیمی می گوید

  با سلام من در خارج کشور زندگی میکنم وخیلی لباس هام نجس می شوند گاهی عین نجاست گاهی نه. همیشه نمیتوانم لباس ها را اب بکشم چون خیلی وسواس دارم واب زیاد مصرف می کنم .ماشین لباسشویی اتوماتیک وقت اب کشی اب به همه لباس ها نمیرسه ولی لباسها هی میچرخه حالا حکم چیست ؟ وسوال دگه اینکه اگر لباس شسته بشه ولی کف کمی مانده باشد چه حکمی دارد؟؟من اوضاعم خیلی خرابه وسواسم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به وسواس اعتنا نکنید، همین لباسشویی های عادی هم معمولا آب را به تمام نقاط می رساند.
   مبنا را عرف قرار بدهید و زیاد در این امور سخت نگیرید. برای کنترل وسواس هم توصیه می کنیم حتما مشاوره داشته باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. M می گوید

  ترشحات پاک روی شورت با ادرار نجس شده بعد از شستشو با ماشین لباسشویی جرم ترشحات باقی مانده لباس نجس هست یا خیر؟ تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   احتیاط کنید و مجدد تطهیر نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. M می گوید

    سلام من چون عجله داشتم از دفتر ایت الله مکارم سوال کردم گفتن پاک هست. اگر نجس باشه کل خونه باید شسته شه. الان چباید چکار کنم؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     به همین نظر دفتر آیت الله مکارم عمل نمایید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 8. مینا می گوید

  سلام وقت بخیر من قبلا دچار بی اختیاری ادرار بودم البته وسواس هم دارم به تازگی کمی بهبود یافتم ولی بعضی وقت ها لباس زیرم کمی خیس می شود بیشتر بعد خواب آیا این خیسی نجس است من نمی توانم تشخیص بدهم لطفا جواب بدهید زندگی من را مختل کرده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک داشتید که آیا عرق هست یا چیز دیگر، بنا را بر پاکی آن بگذارید و نجس نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. م می گوید

  با سلام خدمت شما بزرگواران. ببخشید ماشین لباسشویی ما اتوماتیکه. لباسارو دوبار با پودر میشوره و بعد از ابکشی خشک میکنه. اما کمی از اب شستشوی بار اخر بر لبه پلاستیکی دربش میماند. میخواستم بدونم اگر بفرض لباس نجسی داخلش بوده باشه. ان اب دم درش میتواند نجس باشد یا پاک است. با دفتر ایت الله مکارم هم صحبت کردم.گفته شد بهم که پاک است و اعتنا نکنید.میخواستم نظر شما رو هم بدونم چون شما یکم بیشتر توضیح میفرمایین بخاطر همین خیالم راحت تر میشه. متشکرم بازم.اجرتون با خدا ایشالله

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   لازم نیست که وسواس داشته باشید، هر طور دفتر مرجعتان گفته است عمل کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 10. س می گوید

  سلام
  گاهی ذرات پودررخت شویی در لباس های نجس در اخر بعد از اب کشی باقی می ماند آیا نیاز به اب کشی دوباره به منظور رفع نجاست است …؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر عین نجاست در آن نیست، پاک است. و ماشین تطهیر کرده است.
   وفقکم الله لکل خیر

 11. Far می گوید

  سلام لباس اغشته با منی را با دست شستن بعد انداختم ماشین لباس شویی مجدد ابکشی کرد
  اما الان با لکه ی سفید مواجه شدم
  الان لباس و لباس شویی نجسه؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر صرفا لکه است و منی نیست، پاک است.
   وفقکم الله لکل خیر

 12. Tohid می گوید

  سلام …
  خسته نباشید …
  من لباس های آغشته به منی را با دست می شویم ولی گاهی اوقات با اینکه بسیار در شست شو دقت میکنم ذرات منی به رنگ مایع شست و شو شده باقی میماند ایا ان لکه ها نجس هستند ؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   ذرات منی به رنگ شستشو؟!!!. این یعنی چه! . نباید وسواس داشته باشید.
   با دفتر مرجعتان تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل خیر

 13. محبوب می گوید

  با سلام ،خدا قوت بابت پاسخگویی دلسوزانتون

  تبعیت در ماشین لباسشویی یعنی چه و آیا آقای مکارم در مورد ماشین لباسشویی با درب جلو حکم تبعیت داده اند یا خیر؟حکم آقای سیستانی را دیدم
  آیا منظور ایشان این است که حتی جاهایی که میبینیم که کف یا بخار و قطرات تبدیل شده به آب می رسد اما آب ننننننننمی رسد هم پاک است نظر آقای مکارم چطور؟
  این مساله ماشین لباسشویی چند وقتی است که فکر من را مشغول کرده و بدلیل اینکه با لباسهای نجس زیادی سرو کار دارم نمی توانم لک شویی کنم و بعد بیاندازم .
  خواهش میکنم یک توضیح کامل بدهید حتی در حد حوزو)(چون تا حدودی متوجه اصطلاحاتتان میشوم () و این مساله را برای همیشه برای من حل کنید از نظر آقای مکارم و سیستانی
  ممنون میشوم این زحمت را تقبل بفرمائید.چون وقتی می گویم به واشر و بالای شیشه و محفظه ثابت کف می رسد ولی آب خیر
  جواب های متعدد می شنوم و این من را سر در گم کرده همچنین در مورد بخار تبدیل شده به قطره داخل ماشین که از نظر آقای سیستانی جواب ها متعدد است
  وفقکم الله لکل خیر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دقت کنید نباید در این امور اینگونه دچار وسواس شوید. اینکه به قول خودتان دچار سردرگمی نسبت به جواب ها هستید نشان از وسواس هست نه تعدد پاسخ ها.
   بخار نجس پاک است.
   برای ماشین لباس شویی نیز یکبار با آب کر نجاست را از بین ببرید و با خیال راحت در لباسشویی بیندازید. اگر توضیحات نوشتار کافی نیست توصیه می کنیم با دفتر مرجعتان تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل خیر

 14. محبوب می گوید

  با سلام
  مرجع من آقای مکارم می باشد و فرموده اند ماشین لباسشویی پاک کننده است اما
  لباسشویی ما دربش از جلو باز می شود و لباسهای نجس را داخل ماشین انداختم و دیدم بر اثر دمای آب بخارهای بالای شیشه( آب به آن قسمت نمی رسد )تبدیل به قطره آب میشود و با لباسها در تماس است و همچنین شنیده ام که بخار نجس پاک است و لی وقتی تبدیل به قطره می شود نجس است
  حالا وظیفه من چیست و بایدچکار کنم؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بخار پاک است و اگر به جایی بخورد که پاک باشد و تبدیل به آب شد هم پاک است.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. محبوب می گوید

    شرمنده
    نظر آقای سیستانی هم همین است؟
    پس چطور است که در رساله آقای سیستانی نوشته اند بخار متنجس اگر تبدیل به قطرات آب شود متنجس است
    مثلا کف حمام که نجس است و بخار می شود از سقف میچکد هم نجس است

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     نظر حضرت آیت الله سیستانی در سایت عربی ایشان:
     [365] مسألة 3: بخار البول أو الماء المتنجس طاهر. التعليقة على العروة الوثقى ـ الجزء الاول.
     ایشان می فرمایند بخار ادرار یا آب متنجس طاهر است.
     ظاهرا شما درست فتوای آیت الله سیستانی را نخوانده یا متوجه نشده اید.توصیه می کنیم حتما با دفتر حضرت آیت الله سیستانی تماس حاصل فرمایید.
     وفقکم الله لکل خیر

     1. محبوب می گوید

      سلام علیکم سوال من بخاری است که به آب تبدیل میشه
      بخار حاصل از لباسها ی نجس داخل ماشین لباسشویی تبدیل به قطرات آب میشن و دفتر ایشان یعنی آقای سیستانی هم فرمودن نجس هست ولی آقای مکارم پاک میدانند

     2. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

      سلام علیکم
      مطابق نظر مرجعتان که سوال کرده اید و پاسخ داده اند، عمل نمایید.

      وفقکم الله لکل خیر

 15. ... می گوید

  سلام وقت بخیر
  شلوارم به منی آغشته بود و با ماشین لباسشویی شستمش اما بعد از شستن هنوز جرم داشت
  آیا لباسای دیگه هم نجس شدن یا اونا پاکن؟(الانم نمیدونم کدوم لباسارو باهاش انداختم که اگه نجس باشن دوباره بشورمشون)لطفا اینو کامل توضیح بدین و زود جوابمو بدین ذهنمو خیلی درگیر کرده

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر جرم منی هست، لباس نجس است.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. Amir می گوید

    بقیه لباسا هم فقط در صورت برخورد نجس میشه یا نیازی به برخورد نیست؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     اگر برخورد کرده باشد بقیه لباسها نیز نجس است.
     وفقکم الله لکل خیر

 16. معص می گوید

  سلام من لباس که به منی آغشته بود در لباسشویی شستم گزینه دور سریع را انتخاب کردم در مرحله اخرم ابش را تخلیه نکرد ایا لباس نجس است ولی در مراحل شستن اب لباسشویی تخلیه شد ولی بار اخر لباس با اب بود

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   همیشه لباس را تطهیر کنید و بعد در لباسشویی بیندازید این بهتر است.
   اگر متصل به آب کر بوده و منی از بین رفته است، در این صورت پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 17. احمد مقیمی می گوید

  سلام
  توی ماشین های لباس شویی تا اونجایی که من می دونم توی مراحل اخر اب تا حدی داخل ماشین پر شده و بعئ قسمت داخلی شروع به چرخش می کند
  توی مراحل قبلی که لباس ها نجس هستند و هنگامی که با درب ماشین برخورد دارند اون رو نجس می کنن و توی مرحله اخر هم که عرض کردم باز هم لباس های پاک با اون برخورد دارن ، تکلیف چیه ؟ اخه ماشین لباس شویی وجود نداره که تا سقف پر از اب بشه و بعد شروع به شست و شو بکنه…

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی نیست تا سقف پر آب شود!.
   می توانید نجاست را قبل از انداختن در ماشین لباسشویی تطهیر کنید و بعد برای شستن کامل در ماشین بیندازید.
   اگر آب کر به همه اجزا برسد و به درب ماشین هم برخورد کند پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. محمد می گوید

   سلام.لباس شویی ما یکبار با پودر میشوره و آب رو تخلیه میکنه یکبار با آب خالی میشوره . در ۲ حالت هم آب قطع میشه . آیا نجاست رو بر طرف میکنه؟ البته میدونم بهترین آب کشیدن قبل از انداختن به لباس شویی هست ولی آیا لباس شویی هایی که این طور میشورن پاک میکنند نجاست رو؟

   1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

    سلام علیکم
    اگر بعد از زوال عین نجاست، آب متصل به لوله در داخل ماشین لباسشویی به لباسها و همه قسمت‏های داخل ماشین برسد و از آن جدا و خارج شود، محکوم به طهارت است.
    وفقکم الله لکل خیر

 18. حمید می گوید

  سلام حاج اقا. بنده در خواب جنب شدم و شلوارم که آغشته به منی بود به پیراهنم بر خورد کرد و پیراهنم نیز خیس شد و طبعا نجس هم شد. آن پیراهن را داخل ماشین لباسشویی انداختم. ماشین لباسشویی ما اتوماتیک و درب ان از وسط باز میشود.پس از شستشو مادرم آن را روی رخت پهن کرد. حالا سوالم اینه اینکه آن پیراهن را با آن شرایط نجاست ،با ماشین لباسشویی شستم، آیا پیراهن و ماشین لباسشویی نجس است یا پاک .توروخدا جواب بدید بدجوری ذهنم مشغوله.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر بعد از زوال عین نجاست، آب متصل به لوله در داخل ماشین لباسشویی به لباسها و همه قسمت‏های داخل ماشین برسد و از آن جدا و خارج شود، محکوم به طهارت است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید من لباس زیرم با آب منی نجس شده خوب اطلاع نداشتم که باید نجاستش رو پاک کرد و داخل ماشین لباس شویی گذاشتم خوب می خواستم بدونم اگه نجاست بر طرف نشده باشد امکان دارد نجاست پخش شده باشد؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   فقط همان لباس را بشویید، داخل لباسشویی بر فرض هم اگر نجس شده باشد با شستن بعدی و رسیدن آب کر تطهیر می شود.
   نیازی به این وسواس ها و دقت ها نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. محمد می گوید

  با سلام لباس خود را که منی روی آن بود بدون برطرف کردن عین نجاست با ماشین لباس شویی شستم آیا پس از شسته شدن در ماشین لباس شویی لباس پاک است؟ماشین لباس شویی را روی چند بار ابکشی تنظیم کنم تا مطمعن شوم لباس پاک شده است؟مرجع آیت الله سیستانی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر آب کر به تمام اجزاء لباس و ماشین برخورد می کند و عین نجاست را از بین می برد، پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. حمید رضا می گوید

  با عرز سلام و ادب من تو خواب لباسم نجس شد من که نمیخواستم کسی ندونه رفتم قسمتی که نجس شده بود را شستم حالا لباسم پاکه یا نجس

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر تطهیر کرده اید پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. دختر خوب می گوید

  سلام . من تو غسل خیلی وسواس دارم و زیر دوش آب ۲۰ الی نیم ساعت آب مصرف میکنم خیلی هم ناراحتم واقعا دست خودم نیست ولی میخوام ایندفعه با ۳ تا آب ۱ لیتری تو ظرف آب معدنی غسل کنم یعنی با ۱ لیتر سر وگردن بشورم با یه لیتر دیگه اش سمت راست وی لیتر دیگه اش سمت چپم . اگه دستمو بکشم بعد از آب ریختن رو سرم و بدنم آیا آب به همه جام میرسه درسته؟این روشم درسته یا خیر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مراقب اسراف و وسواس باشید.
   دست کشیدن در غسل اشکال ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. محمد می گوید

  سلام.
  خیلی وقت پیش لباس زیر بنده با منی نجس شده و اون رو هم در دست شستم هم در لباس شویی انداختم ولی بعدا دیدم که باز لباس سفیدی روش باقی مونده .باز اون رو شستم و اون لک رفت . الان شک دارم و نمیدونم که آیا اون سفیدی نجس بوده یا فقط رنگ منی باقی مونده.چون لباس شویی هم انداختم میترسم اون یکی لباس ها و همچنین رخت رو نجس کنه.ممنون میشم راهنمایی کنید
  مرجع:آیت الله العظمي شبیری زنجانی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر صرف لک بوده و جرم نداشته پاک است و نیازی هم به وسواس نیست و همه لباسهای شسته شده پاک است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. مژگان می گوید

  سلام چند روز پیش شلوارم رو انداختم ماشین لباسشویی البته شلوارم کمی با ترشح سفید آلوده شده بود که فکر نکنم منی باشه چون اصلا همرا با شهوت و لذت نبود بعد شستشوی ماشین لباسشویی همون ترشح سفید رو شلوارم مونده بود حالا همه لباسها نجس شدن.لطفا اگه میشه زودتر اینجا جواب بدید لطفا

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر شک در منی بودن دارید، و همراه با شهوت و اوج لذت جنسی هم نبوده، پاک هست و این ترشحات، نجس نیست!.

   وفقکم الله لکل الخیر