وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي

71

وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

سؤال 46 ـ جوانى 20 ساله هستم و به شدّت وسواس دارم، این وسواس مانع ترقّى من شده است. یک بار براى شما در این مورد نامه نوشتم و شما این گونه جواب دادید: «ما راهى نشان مى دهیم که به افراد بسیارى توصیه کرده ایم و بسیار مؤثّر است و آن این است که شما نگاه کنید به افراد متدیّن معمولى، ببینید آنها چقدر آب مى کشند، به همان مقدار قناعت کنید. بقیّه براى شما پاک است و ما مسئولیّت آن را شرعاً مى پذیریم»، در حالى که من در نامه قید کرده بودم که فقط از شما یک فتوا مى خواهم و آن این که چیزهاى نجس و متنجّس را براى مدّتى بر من پاک بدانید; ولى شما جوابى که در بالا ذکر شد را مرقوم داشتید و من باز هم روى حرفم هستم، این فتوا را بدهید تا من چیزهاى نجس و متنجّس را پاک بدانم.

جواب: شما باید تسلیم حکم خدا باشید. حکم خدا این است که به مقدار متعارف بشویید; بقیّه براى شما «پاک» است، هرچند حالت وسواس به شما مى گوید نجس است، این روشن ترین راه است، و بسیارى از این طریق درمان شده اند.

سؤال 47 ـ چند مسأله در مورد طهارت و نجاست برایم پیش آمده که همواره فکر و ذهن مرا مشغول کرده است. و مرا به شدّت عذاب مى دهد، از درس و مطالعه افتاده ام و خانواده ام نیز از رفتار من به تنگ آمده اند. شما را به مقام رسول الله(صلى الله علیه وآله)قسم مى دهم، مرا نجات دهید. اگر شما بفرمایید: «اعتنا به این موارد حرام است; و در صورت اعتنا، به جهنّم مى روى» و گناهش را به گردن بگیرید، نجات پیدا مى کنم.

جواب: به یقین اعتنا کردن شما به مواردى که برخواسته از وسواس است حرام مى باشد و باید آن را ترک کنید و ما مسئولیّت آن را به گردن مى گیریم.

سؤال 48 ـ تکلیف من در موارد زیر چیست؟

الف) گاهى زمینى نجس مى شود، بعداً برف یا باران مى آید و تمام زمین ها خیس مى شود، مردم و وسایل نقلیّه از روى آن زمین نجس عبور مى کنند و به همه جا میروند (مسجد، حرم، نانوایى، قصّابى، داخل اتوبوس شرکت واحد، مدرسه، بازار و…) و به خاطر خیس بودن زمین ها نجاست را به همه آن مکان ها منتقل مى کنند، به همین جهت آن مکان ها را نجس مى دانم، همان گونه که گرد و خاک هاى آن خیابان ها و مکان ها را نیز نجس مى دانم.

ب) هرگاه توالت مى روم با این که در موقع بول کردن بسیار مواظب هستم تا بول من ترشّح نکند، در عین حال قطع پیدا مى کنم که بول به شلوار و پایم ترشّح کرده است; لذا توالت رفتن برایم مشکل شده و تا آن موضع را آب نکشم راحت نمى شوم.

ج) در بعضى مواقع پشت و جاهاى دیگر دستم به لبه میز و یا لبه کتاب و یا چیزهاى زبر برخورد مى کند و بدون این که دستم زخم شود یا خونى بیرون بیاید، از گوشه و کنار ناخنها و جاهاى دیگر دستم چیزى با احساس کمى درد جدا مى شود و یا روى انگشت هاى دستم پوست هاى مختصرى وجود دارد که با فرو بردن دست به داخل جیب و یا تماس گرفتن با چیز دیگر، آنها با احساس کمى درد از دستم جدا مى شود، لطفاً در این موارد تکلیف مرا بیان فرمایید.

جواب: بدون شک شما گرفتار وسواس هستید; وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا مى کنند و علم به نجاست پیدا مى کنند (منظور قشر متدیّن است) آن مقدار که آنها یقین پیدا مى کنند و آب مى کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیّه تکلیفى ندارید; هرچند فکر شما به شما بگوید نجس است; زیرا در این گونه موارد افراد متدیّن عادى علم و یقین به نجاست پیدا نمى کنند. ضمناً پوستهایى که از دست و بدن جدا مى شود محکوم به پاکى است، مگر این که شما آنها را با فشار بکنید و محلّ آنها سوزش پیدا کند، که در این صورت احتیاط کنید.

سؤال 49 ـ منزل ما از نظر طهارت مشکل دارد; فرشها، دربها، دیوارهاى اطاقها، پنجره ها، پرده ها، بخارى زمینى، بخارى دیوارى، جاروبرقى، کمدها، بعضى از کتاب ها، بالشت ها، رختخواب و تشک ها، قاب عکس ها و خلاصه تمام زندگى ما نجس است، گفتم نامه اى براى شما بنویسم تا بلکه در مورد من فتواى خاص (اجازه مخصوص) بدهید و این جانب را از معافیّت مخصوصى در مورد چیزهایى که تا به حال نجس شده برخوردار سازید، تا همه چیز و همه کس براى من طاهر باشد.

جواب: شما گرفتار وسواس هستید و تنها درمان آن بى اعتنایى است. فتواى ما براى شما این است که ببینید مؤمنان دیگر چه اندازه به این امور اعتنا مى کنند، به همان اندازه اعتنا کنید; بقیّه براى شما پاک است.استفتائات جلد2.

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی».

سوال: مدت مدیدی است در انجام تکالیف دچار شک و شبه زیادی می شوم در طهارت، وضو، غسل و نماز بگونه ای که گاهی برای گرفتن یک وضو مدت زمان زیادی صرف میکنم یا برای غسل همینطور برای رهایی از اینها چه کنم ؟

پاسخ: منشأ وسواس، ناآگاهي نسبت به مسايل شرعي است و تنها راه حل آن، آشنا شدن به احکام ديني و بي اعتنايي به وسواس است. وظيفه شما اين است که مانند ساير مردم متدين عادي عمل کنيد (هرچند به نظر خودتان کافي نباشد) و بيش از آن وظيفه اي نداريد. ما مسؤوليت اعمال شما را برعهده مي گيريم.

لذا هر چند مطالعه در زمينه احکام و آشنا شدن با مسايل شرعي به درمان وسواس کمک مي نمايد اما مهمترين راه حل آن، بي اعتنايي به وسواس است.

جهت مطالعه بيشتر در اين زمينه مي توانيد به جلد دوم کتاب ما انوار هدايت ذيل عنوان بيماري وسواس در آدرس زير مراجعه فرمائيد:

http://www.makarem.ir/main.aspx?reader=1&lid=0&mid=102776&catid=30387&pid=316940

 سوال: چند وقتی است حدود دو ماه پس از قضای حاجت و ادرار احساس میکنم که از من چیزی خارج میشود با اینکه خود را تمیز میکنم به همین دلیل مجبورم برای هر نمازی لباس زیر خود را عوض کنم به نظر شما به شک خود اعتماد کنم یا نه ?

 

پاسخ: در صورتي که يقين به خارج شدن بول یا غائط ندارد و تنها احساس چنين حالتي را دارد، تطهیر یا تعویض لباس لازم نیست.

ضمنا مستحب است مرد، بعد از بيرون آمدن بول، حداقل سه مرتبه از بيخ آلت تا بالا را دست بکشد و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهد، تا باقيمانده قطرات بول خارج شود. با اين کار، مجرا از بول، پاک مي شود و اگر بعد از آن، آبي خارج شود که ادرار بودن آن مشخص نباشد، پاک است و وضو را باطل نمي کند.

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی.

حتما بخوانید

* ویژه نامه احکام طهارت

 1. وظیفه شرعي شخص وسواس
 2. وسواس در ترشحات ادرار
 3. وسواس در وضو
 4. وسوسه و درمان آن
 5. طول دادن غسل
 6. آیا تکرار اذکار نماز اشکال دارد
 7. اسراف آب در وضو و غسل


كليد: وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيوسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي كليد: وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيوسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي كليد: وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازيوسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي وسواس از نظر آيت الله مكارم شيرازي

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

71 نظرات
 1. HPh می گوید

  سلام وقتتون به خیر
  مچ دست من زخم خیلی کوچک داشت که تازه بود اما در حال خونریزی هم نبود، من به حمام رفتم و مدت زیادی دستم زیر آب بود و آن را شستم اما وقتی از حمام بیرون آمدم هنوز نقطه های قرمزی که خون بود در محل زخم وجود داشت، و بعد وقتی بدنم را خشک میکردم حوله به قسمت هایی از همان دست که زخم بود برخورد میکرد که ممکن آب قسمت زخم شده به آنجا سرایت کرده باشد البته چک نکردم که آیا حوله خیس شده یا نه، اما به هر حال دستم خیس بود آیا الان تمام بدن و لباس های من که با حوله برخورد کرده اند نجسند؟
  التماستون میکنم اگر امکان داره زود جوابم رو بدین یعنی واقعا به خاطر چند نقطه خون تمام بدن و لوازم من نجس میشن؟ وسواسی هستم اما دستم واقعا خونی بود.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با دفتر معظم له تماس حاصل فرمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. Zxx می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من زنی هستم که مدتی قبل جنب شدم و صرفا دو سه دقیقه بعد از آن، محل خروج منی را شستم و غسل کردم. البته ادرار نکردم و مطمئن نیستم که خودم را درست شستم یا نه.وبعد وقتی داشتم خودم را خشک میکردم در قسمت بالایی پا، جرم کمی شبیه به چربی و کثیفی حس کردم. آنجا را شستم اما قسمت‌های پایینی پا را نشستم. بعد از حمام شک کردم که شاید آنجا عین نجاست منی بوده و قسمت های پایینی پا نجس شده اند و هر چیزی به آن قسمت پا برخورد کرد را نجس دانستم. اما حالا شرایط برایم خیلی سخت شده چون خیلی چیزها نجسند. با توجه به اینکه به شدت وسواسی هستم آیا میتوانم بگویم یقین به نجاست ندارم اگرچه احتمالش واقعا زیاد است و همه چیز را پاک بدانم؟
  تو رو خدا تو رو خدا جواب بدین من دیوونه شدم. خدا خیرتون بده.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به وسواس اعتنا نکنید. فقط همان جایی که نجس شده را نجس بدانید بقیه جاها را پاک بدانید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. مهدی می گوید

  سلام من یک موضوع در مورد وسواس نوشتم و انتظار داشتم جوابم رو بدید ولی بعد گذشت یک روز هنوز جواب ندادید، در مورد پولم حلال حرام. و وسوساس دانش اموز

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به وسواس اعتنا نکنید این حکم شرعی آن هست.
   در این مسئله با یک روانشناس صحبت کنید مسئله شما ارتباطی به احکام ندارد بلکه باید به دنبال درمان از طریق روانشناس باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. Nima می گوید

  سلام .چن وقته وقتی ادرار میکنم .بعد از پوشیدن لباس زیر و شلوار احساس میکنم چند قطره ادرار از من خارج میشود .میخاستم ببینم آیا نجس شده ام یا ن؟واقعا دیوونم کرده میخام برم نناز قبل وضو اتفاق میافته .میخام برم حرم تو دستشویی اتفاق میافته گنو شدم لطفا جواب مرا بدهید

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به این حس توجه و اعتنا نکنید و بنا را بر پاکی بگذارید.
   وفقکم الله لکل خیر

   1. Nima می گوید

    سلام .نمیتونم بی تفاوت باشم .هر کار میکنم نمیشه واقعا داره عذابم میده .اگ راهی دارین لطفا بگین

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     باید سعی کنید که مقابله کنید و بی تفاوت باشید، اگر این کار را نکنید وسواس شما بیشتر می شود.
     تلقین مثبت و سازنده می تواند وسواس را کم کند.
     با یک مشاور از نزدیک صحبت کنید انشاالله بهتر خواهید شد.
     وفقکم الله لکل خیر

 5. مهدی می گوید

  سلام ببخشید من میخوام ببینم *** نگه داشتیم از دستشویی بیایم بیرون چیزی خارج شه تمیزه؟؟؟؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مسئله کاملا روشن هست، و توضیحات کامل داده شده است.
   بعد از استبرا رطوبتی اگر خارج شود پاک است، نیازی به وسواس هم نیست.
   وفقکم الله لکل خیر

 6. مهدی می گوید

  سلام ببخشید من رو استبرا کردن حساس شدم میخواستم بدونم اگه عمل استبرا رو چند بار انجام دهم و بعد از دستشویی احساس خارج شدن ادرار کنم نجس است؟؟؟؟؟؟ یعنی به جای (یکبار استبرا کردن ۲ یا ۳ بار دیگر استبرا کنم.)

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به چند بار استبرا نیست.
   بعد از استبرا به احساس اعتنا نکنید، نجس نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید تورو خدا نجاتم بدید دیگه دارم دیوونه میشم حدودا یک ساله که وسواس شدید روی شستشو گرفتم یه سری سوال توی ذهنم پیش اومده که پیش روان پزشک و روان شناس هم رفتم ولی فقط یه ذره وضعم خوب شد اگه میشه جواب بدید یکیش اینه که وقتی میرم دستشویی اب رو روی سنگ میگیرم که ادرار کنم توش قشنگ به همه جا تسلط نداره و بعضی موقع ها که ادرارم خارج میشه کج میاد نمیدونم باید سنگ رو بشورم یا نه و یا پامو بشورم یا نه با چند نفر صحبت کردم میگن وج نمیاد ولی مال من میاد و یه سوال دیگه این است که یه موضوعی تو ذهنم که وقتی میخوام استبرا کنم نمیدونم باید خودم رو شل کنم یا نه واین شل کردنه به این معنیه که وقتی مثلا ادرارم رو کردم بعد که اومدم استبرا کنم دوباره اون حالت شل کردن اول رو باید بکنم بعد استبرا کنم واقعا بیچاره شدم این یه سوالی که فکر کنم به ذهن هیچکس نرسیده کمکم کنید.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا موظف هستید به وسواس اعتنا نکنید، بنا را بر پاک بودن بگذارید و سیر درمان را مطابق نظر روانشناس طی کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 8. .... می گوید

  سلام شرمنده دوباره مزاحمتون شدم منظورتون از اینکه مگر اینکه یقین داری میبینی یعنی نجس هست ؟ البته من وقتی قطرات ادرارمیبینم دویاسه بار میرم حمام میشورم ولی بعضی مواقع بی اعتنا میکنم نماز میخونم چون شرایطش برام فراهم نمیشه که برم حموم بشورم ولی چون میبینم نماز میخونم احساس خیلی بدی دارم هرچه میخواهم بی اعتنا کنم نمیتونم نماز های من بااین وضعیت صحیح است ؟
  من یک مشکل دیگه برام پیش اومده خیلی هم حساس شدم
  من وقتی دستم با آب شلنگ دستشویی می‌شورم میام بیرون یکبار باآب ومایع می‌شورم دست پاک میشود؟میشورم ولی دلم چرکین هست فکر میکنم پاک نیست بررسی میکنم اگه قطراتی روی بدن دیدم میرم حمام دستم وپایام می‌شورم ولی بعضی مواقع که نتونستم بشورم اگه توروشویی دست وصورت یابادست قطرات که میبینم بکشیم که پاک شود دست نجس میشود ؟اگه هنگام شستن پا قطره ای روی فرش برزیدپاک است یانجس ؟
  اگه بدانیم قطرات ادرار روی صورت و دست باشد وباآب خالی بشورم آبی که بصورت زده میشود پاک هست بعضی مواقع روی اطراف روشویی می‌ریزد آبی که توی روشویی میریزد به محل شیر یا اطرافش میپاشه پاک هست ؟من عذاب وجدان دارم که نکنه آبی که به محل شیر آب روشویی بپاشد نجس باشد ؟

  بعضی مواقع هم دست که با آب شلنگ دستشویی می‌شورم میام بیرون دستم روباآب بدون اینکه مایع بزنم صورت می‌شورم دست پاک هست؟گاهی اوقات هم به محل شیر برخورد میکند
  ممنون اگه جواب سوال های منو بدین باتشکر از راهنماییتون
  باور کنین میخواهم وسواس کنار بگذارم که از شما سوال میپرسم خیلی خیلی ازاین موضوع خسته وافسرده شدم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   قطرات ادرار را می بینید؟!، چطور می بینید!. اصلا نگاه نکنید.راحت طهارت کنید و به لباس هم نگاه نکنید و نماز را بخوانید به همین راحتی.
   درباره شستن دست شما دچار اسراف آب هستید. این کاری است که انجام می دهید، دلم چرکین است یعنی وسواس! حتما بروید به روانشناس رجوع کنید و با وسواس مقابله کنید. فرش پاک کنید.
   برای اینکه وسواسرا کنار بگذارید ده ها مطلب در سایت منتشر شد بیش از این در شرع چیزی نیامده باید به روانشناس رجوع کنید. الان مشکل شما شرعی نیست درونی است به یک مشاور رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل خیر

 9. .... می گوید

  ببخشیدیک سوال دیگه هم داشتم اگر قطرات ادرار روی لباس حس کنیم وقتی بررسی کنم ببینم لباس خیس باشد باید چکنارکنم نیاز به تعویض لباس هست آیا لباس خیس شده پاک یانجس

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   حس کردن اعتبار ندارد. نیازی هم به بررسی لباس نیست بی تفاوت باشید همینکه بررسی می کنید بدتر وسواس شما بیشتر می شود. اصلا این کار را نکنید.
   لباس خیس پاک است و اگر شک هم داشتید بنا را بر پاک بودن بگذارید نه نجس بودن.
   وفقکم الله لکل خیر

 10. ها می گوید

  سلام خسته نباشین ،تورو خدا کمک کنین من دچاروسواس شدم هرگاه دستشویی میرم حس میکنم قطرات ادرارم به موهاو صورت ودست وپاهام می پاشه بعد وقتی بررسی میکنم باچشمم میبینم مطمئن میشم بعداً میرم میشورم خیلی خسته شدم میشه من راهنمایی کنید من چکار کنم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   شرعا موظف هستید عتنا نکنید. تلقین کنید که پاک است و همه جا را پاک بدانید مگر آنگه یقین کنید و با چشم ببینید.
   با یک مشاور هم برای درمان وسواس رجوع کنید و تکنیک های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل خیر

 11. ... می گوید

  وقتی از راهی میگذرم اگر زمین از دیگری باشد و یا از زیر سایه آن بگذرم فکر میکنم مدیون شده ام و یا نیاز داشته ام.و همینطور اگر کار های وسواسی را با دیدن کسی نکنم همین حال را دارم.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   به وسواس اعتنا نکنید، توصیه می کنیم با یک مشاور روانشناس مشورت کنید و تکنیک های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 12. عرفان می گوید

  سلام
  من در مورد حلال یا حرام بودن کسب روزیم وسواس هستم
  وقتی چیزی را از کسی میخرم اگر ۹۹ درصد احتمال بدهم که از راه حرام آن را به دست آورده تکلیف چیست؟ اگر بعدا بفهمم که دزدی کرده اما معلوم نباشد صاحب آن مسلمان بوده یا خیر یعنی از کی دزدی کرده باید درآمد حاصل از اون رو چیکار کنم؟ من اصلا اینطورم یعنی این چنین وسواس دارم.
  مرجع تقلیدم مکارم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   دقت در نحوه کسب درآمد خوب هست، یعنی شغل انسان حلال باشد و اگر درآمد حرامی پیش آمد قبول نکند. اما وسواس در کار درست نیست، شما در مقابل کار حلالی که برای دیگران انجام می دهید پولی که می گیرید حلال است، صرف احتمال ۹۹ درصد اعتباری ندارد و با این احتمالات اصلا سنگ روی سنگ بند نمی شود و هیچ معامله ای را نباید انجام داد. شما بنا را بگذارید همیشه بر اینکه طرف مقابل مسلمان است و درآمدش هم درست است و اگر بعد ها مشخص شد که فلان چیز دزدی بوده به صاحب اصلی بر می گردانید. در هر حال وسواس را ترک کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. عرفان می گوید

    حتی اگر بخواهم از بازاری خرید کنم که عموما فروشندهاش دزد هستند؟ در اینجا هم میتونم بخرم حتی از معتاد؟ حلاله یا حرام؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     در بازاری که قرینه وجود دارد بر دزدی نمی توانید خرید کنید.
     وفقکم الله لکل الخیر

 13. مینا می گوید

  سلام.چند وقتی هست که در همه چیز شک میکنم نماز وضو و… اما نظرات شمارو که خوندم فهمیدم نباید اعتنا کنم. اما سوالم این هست که هنگام دستشویی رفتن همش احساس میکنم شاید پاها و یا شلوارم نجس شده باشد و حتما باید پاهایم را بشورم.لطفا بگید چیکار کنم, شک در همچین موردی تا چه حدی صحیح هست؟

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   همین حس هم از وسواس هست به هیچ عنوان به این احساس توجه نکنید، تمام این شک ها بی ارزش هست و شرعا توجه نکنید و گرنه مبتلا به وسواس شدید می شوید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. داریوش می گوید

  سلام.
  واحد کناری ما در آپارتمان، که در ورودی واحدشان با در ورودی واحد ما نیم متر فاصله دارد، سگ نگهداری می کنن. و سگشان دایما در راه پله درحال تردد است، و هی خود را تکان میدهد و موهایش میریزد!
  از طرفی بچه کوچکی دارند که با لیوان آب می پاشد به همسایه ها! و آب لیوان از روی زمین ترشح کرده و به لباس و پای ماها می پاشد!
  یعنی آب از لیوان، روی زمین زیر پای سگ ریخته و سپس به بدن و لباس ما برخورد میکند!
  حکم آن چیست؟
  با سپاس

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   تا یقین به برخورد رطوبت با بدن سگ نکرده اید بنا را بر پاکی راهرو و همه چیز بگذارید. بیش از این تکلیفی ندارید نیازی هم به دقت و تحقیق هم نیست.
   وفقکم لکل الخیر

   1. داریوش می گوید

    سلام.
    ممنون از پاسخ شما.
    پس می فرمایید چون آب روی زمین و دیوار میریزد و سپس به بدن ما می پاشد، و در آن لحظه سگ داخل راهرو نیست که آب اول به او برخرود کند، پس لباس ما نجس نمیشود؟
    یعنی مهم نیس که مثلا چند لحظه قبل از آن، شگ روی زمسن خوابیده بوده یا خودش را به دیوارها مالیده است و حالا آب دقیقا به همان دیوار یا همان نقطه از زمین پاشیده است؟

    1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     اگر سگ جایی بود و رفت و آب به آنجا خورد و به بدن شما پاشید پاک است.
     مراقب وسواس باشید، نیاز به اینهمه دقت ندارید، اصلا در طهارت و نجاست دستور دین بر این است که مومنین تا یقین نکرده اند بنا را بر پاکی بگذارند و آسان بگیرند.
     وفقکم الله لکل الخیر

     1. داریوش می گوید

      بسیار ممنون و متشکرم از راهنمایی شما.
      آجرکم الله کثیرا

 15. نازنین زهرا می گوید

  سوال من این است که طهارت زنان بعداز ادرارچگونه باید باشدو آیا آب بعدازشست وشو اگر به لباسی سرایت کند نجس میشودوحتماباید قبل ازسرایت به لباس،خشک شود؟.چون نسبت به این موضوع حساسیت دارم و احساس میکنم طهارت من ایراد داردو نمازهای من اشتباه است

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   آب و ترشحات هنگام تطهیر که به لباس می خورد(از لوله کشی آب شهری-آب کر) پاک است و نیاز به بررسی هم نیست.
   با این توصیفات طهارت شما صحیح و نمازها درست است به این افکار توجه نکنید که از وسواس و شیطان هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 16. نازنین زهرا می گوید

  سلام.ممنونم بابت مطالبی که درسایت قرار می دهید.یکی ازمشکلات بزرگ من در زمینه وسواس درنماز به کمک راهنمایی های شما حل شد. واز سخنان شمابسیاربهره بردم.
  باسپاس فراوان

 17. علی ع می گوید

  سلام.ایا نماز خواندن با پیراهنی که در طرف چپ ان عکسی شبیه صلیب باشد اشکال دارد؟اگر اشکال دارد ومن هم اطلاعی نداشته ام تکلیف نمازهایی که خوانده ام چیست؟باید قضا شود یا نیازی نیست.تشکر

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر خود صلیب نیست نمازها اشکال ندارد. اما نماز با صلیب از نظر آیت الله مکارم شیرازی اشکال دارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. م می گوید

  من چند وقت پیش به علت ندانستن مسیله طهارات وقتی بول می کردم نمی شستم و همانگونه به رختخواب رفته و پتو را روی خودم می کشیدم و الان هی با ذهنم کنجاذ می روم و می گویم الان ان پتو ها نجس است ؟ ایا نمازمنی هایی که الان می خوانم باطل است و…. و دچار وسواس شده ام. الان من باید حکم به طهارت یا نجاست انها بدهم چون من فکر می کنم امثر پتو های خانه مان نجس است.

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   پتو ها پاک است. اما نمازهایی که با عدم تطهیر محل خروج ادرار خوانده اید اشکال دارد و باید اعاده کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. لیلی می گوید

  سلام لطفابه من جواب بدین من یه ادمی هستم که ازبچکی خیلی به پاکی ونجاست اهمیت میدادم الانم واقعایه جاهایی ازخونمون رونجس کرده ام ایااین که من مثله ادم های عادی نمیتونم رفتارکنم ازوسواسی هست که دارم واین باعث شده برعکس عمل کنم ومن دیگه اصلانمیخوام هیچی روبشورم نظره شماچیه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   چون وسواس دارید تمام انچه نوشته اید از فرش و موکت و لباس پاک است اعتنا نکنید
   وسواس از شیطان است
   حتما با یک روانشناس صحبت کنید و تکنیک های مبارزه با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 20. sara می گوید

  سلام دختری هستم که مدتیه دچار وسواش شدم
  چیزی که خیلی منو ازار میده اینه که گاهی اوقات عظسه که میزنم احساس میکنم ادرار ازم خارج میشه به مقدار کم.چون فقط احساس میکنم و شک میکنم ک واقعا ادرار بوده یا نه همیشه بلافاصله لباس زیرمو چک میکنم و میبینم یه مقدار خیس شده لباس زیرم و میگم حتما ادرار بوده.باور کنید خسته شدم اخه حساسیت دارم و حتی تپ هپای گرمم همش عطسه میزنم بعد هربار برام سخته ک همش بخوام لباس زیر و شلوار عوض کنم و واقعا نمیدونم چیکار کنم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با توجه به توضیحاتی که نوشته اید هر گاه شک کردید بی توجه از کنار آن عبور کنید، نیازی هم به بررسی نیست، نظر شرع همین هست!. مشکل شما همین هست که به وسواس توجه می کنید، به این حس ها توجه می کنید، زمانی که دین می گوید نیاز به بررسی نیست، اگر شخص وسواسی رفت و وارسی کرد یعنی اینکه به وسواس که برخواسته از شیطان هست توجه کرده، ثمره گوش کردن به حرف شیطان هم هم خستگی و روحیه گرفته هست!.
   در هر حال شرعا شما موظف هستید توجه نکنید و بررسی هم نکنید. اگر این حالت در شما ادامه داشت مشکل شما از مسئله شرعی نیست، لازم هست به یک روانشناس رجوع کنید و تکنیک های مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. نرگس می گوید

  ببخشید میشه جواب منو دید لطفا. خ زندگیم داره نابود میشه. من چند سال پیش در خانه مان قسمت های از خانه نجس شده. و پاهای من و برادرم عرق بسیاری دارد. و این نجاست راه ب همه جا منتقل میکنه طبق دین. الان نمیدونم چیکار کنم. میشه کمک کنید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کاملا مشخص هست که دچار وسواس هستید. باتوجه به توضیحات هیچ جای منزل شما شرعا نجس نیست.
   ضمنا طبق دین هیچ کجا با این توضیحات که نوشته اید نجس نیست، این وسواس و شیطان هست که القا می کند که همه جا نجس هست!.
   دین و شرع می گوید به وسواس و شیطان اعتنا نکن، حرام هست توجه به وسواس.
   اگر می بینید که برای شما سخت هست حتما باید به روانپزشک خوبذ رجوع کنید، باید جنبه درمان و راه های مقابله با وسواس را از طریق دارو و درمان پی گرفت، ارتباطی با دین ندارد!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 22. رها می گوید

  سلام من از ۱۰سالگی وسواسی شدید بودم ولی اکنون که ۱۴ساله ام وسواسی ام کمتر شده ولی هنوز از بین نرفته .وقتی میرم توالت ۱۰دقیقه طولش میدم و از این ۱۰دقیقه .۹دقیقه ساق پاهایم را شستشو میدم .بخدا روانی شدم همش فکر میکنم پاهام نجسه .نمیدونم چیکار کنم .

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نباید به وسواس اعتنا کنید… اصلا نیاز به تحقیق و وارسی برای نجاست نیست! اعتنا نکنید. با تکرار و تمرین و تلقین مثبت با وسواس مبارزه کنید.
   با یک پزشک هم مشورت کنید و راههای مقابله با وسواس را یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. پریا می گوید

  با عرض سلام خدمت شما طاعات و عبادات شما در این ماه مقبول درگاه حق اقای یوسف وند با توجه به اینکه من در نماز خواندن وسواس دارم البته حالا کمی بهتر شدم ولی قبلا و گاهی اوقات حالا اگر نماز را به خاطر وسواس دوبار بخوانم یا وضو دوبار بگیرم نماز و وضو باطل است حکم نماز من چگونه است ایا حرام یا باطل، یک مشکلی که جدیدا پیدا کردم این است که فکر میکنم تمام نماز و روزه های که گرفتم همه باطل است به خاطر اینکه اطرافیان دائما میگونند که عبادت انسان وسواس مورد قبول نیست روزی ۱۰۰۱مرتبه استغفار هم میکنم ذکر هم میگویم ایه الکرسی هم میخوانم قران هم میخوانم ولی اصلا از خودم راضی نیستم من حتی حق الله را هم درست به جا نمیاورم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به وسواس نیست، همیشه با تلقین مثبت سعی کنید با وسواس مبارزه کنید.
   تمام اعمال گذشته هر گاه شک کردید باید بنا را بر صحت و درستی بگذارید و تکلیفی بیش از این ندارید.
   در نماز و وضو هم ملاک را یکی از اطرافیان قرار بدهید، بیش از آن هر چه وسواس آمد از شیطان هست… عادی نمازتان را با آرامش بخوانید، وضو هم سریع بگیرید، باطل نیست! این حرفهای منفی را رها کنید، تکرار کنید که نماز و وضو شما صحیح است.
   اینکه راضی نیستید این هم از وسواس است، اعتبار شرعی ندارد! فقط وقت و عمر و اعصاب خودتان را مشوش می کنید! راحت بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 24. پریا می گوید

  با سلام از چند شب پیش که سوال دوستان وپاسخ اقای یوسف وند را مطالعه کردم کمی دگرگون شدم با خودم گفتم که اصلا من نجس باشم و عبادات من قبول درگاه حق نباسد بهتر از اینه که من اسراف در اب و وقت و عذاب روح خودم باشم پس با حالت نجاست عبادت میکنم خیلی بهتر شدم البته داروی گیاهی هم میخورم البته چیز دیگری هم مرا دگرگون کرده و یک مطلبی خواندم که انسان وسواس دشمن خداست خدایا ما ببخش

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   وساسی دشمن خدا نیست، بلکه نباید به حرف شیطان که می خواهد با اسراف و افکار در هم ریخته لذت عبادت را از شما بگیرد توجه کرد.
   باید راحت گرفت، همانند سایر افراد و مومنین. شیطان می آید آنقدر سخت می کند که شخص یک وضو ساده برایش عذاب می شود!، خب از بسیاری از توفیقات و لذت های مناجات و با خدا بودن عقب می ماند.
   پس انشاالله با تکرار و تمرین و تلقین مثبت می توان با این حالت مبارزه کرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. پریا می گوید

  باسلام من وسواس در عبادت دارم به روانپزشک هم مراجعه کردم به مدت سه ماه دارو خوردم ولی خوب نشدم بعد به داروهای گیاهی روی اوردم کمی بهتر میشم ولی وقتی به زمان عذر شرعی که نزدیک میشوم دچار وسواس میشوم خیای اذیت میشوم ایا نماز و وضو ادم وسواسی درست هست شما میگویید این افکار از جانب شیطان ولی در طب سنتی میگویند سودای خون زیاد شده و خون کثیف است که باعث وسواس فکری میشود چه کنیم با این درد روحی

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مسیر درمان رو حتما ادامه بدهید، حالا با روانپزشک و با طب سنتی.
   دین می گوید به وسواس اعتنا نکن! وسواسی که به وسواسش اعتنا می کند حرف دین را گوش نمی کند.
   شما مسیر مقابله با وسواس را پیش بگیرید. انشاالله با تکرار و تمرین می توانید مقابله کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. حلیمه مهدی پور می گوید

  باسلام من در گذشته گناهان زیادی انجام دادم ویک گناه کبیره انجام دادم که هیچ وقت نمیتونم فراموشش کنم ذهنم رو مشغول کرده فک میکنم خدا منو نمیبخشه زیاد استغفار میکنم اما دلم اروم نمیشه راهنماییم کنید چطور میتونم ازاین فکر نجات پیدا کنم چطور میتونم بفهمم خدا منو بخشیده یانه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   انشاالله با توبه آثار گناه کم می شود.
   روزانه ۱۰۰۱ مرتبه استغفار کنید، برای قلب بسیار خوب است. بهترین راه توجه و عشق ورزیدن به امام عصر ارواحنا فدا هست. انشاالله با مداوت توجه به حضرت قلب نورانی خواهد شد.

   باور کنید با توبه خدای مهربان خواهد بخشید به شرط آنکه مقدمات گناه را هم از بین ببرید
   وفقکم الله لکل الخیر.

 27. حلیمه مهدی پور می گوید

  باسلام من درنمازخواندن به شدت دچار وسواس شده ام اصلا نمیتوانم نمازم روبخوانم مثل کسی که فراموشی گرفته همه چیز نمازو فراموش میکنم مثلا دارم سوره حمد میخونم وسطش یهو هرچی فک میکنم یادم نمیاد چی گفتم یافک میکنم اشتباه گفتم یه حس خیلی بدی بهم دست میده انگاریه نفربهم میگه نمازتوبشکن دوباره بخون حتما باید بلندبخونم نمازمو.من هرنمازی را ده بار شایدم بیست بار نصفه میخونم بازم برمی گردم از اول.دوساعت طول میکشه خوندن دورکعت نماز برام. طوری سرم میاد که دیگه گریم میگیره ترا خدا کمکم کنید دیوونه شدم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این حالت وسواس هست و از شیطان می باشد. شما نباید توجه کنید.
   نماز را مثل افراد عادی بخوانید، اگر زیاد شک می کنید، سعی کنید با جماعت نماز بخوانید، یا نماز را روی یک برگه بنویسید و از روی آن بخوانید، به احکام کثیر الشک در نماز که در رساله و سایت وجود دارد نیز عمل کنید.
   می توانید با موبایل هم فیلم نماز خود را بگیرید، و با خیال راحت نماز را بخوانید و اگر بعدا شک کردید نگاه کنید، البته این کار از جهت شرعی ضروری نیست، اما گاهی به شما کمک می کند که کمتر وقت خود را بگیرید، یکسره از اول تا آخر نماز را بخوانید و پس از آن نگاه کنید به هیچ عنوان دیگر شک نکنید، البته این راه موقت هست تا زمانی که زیر نظر پزشک تحت درمان قرار بگیرید.

   از جهت شرعی نباید به این وسواس ها و شک ها اگر کثیر الشک باشید توجه کنید.

   حتما نیاز هست با یک روانپزشک خوب هم مشورت کنید و راههای مقابله با وسواس را یاد بگیرید یا از درمان دارویی استفاده نمایید!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 28. امین می گوید

  باسلام.من یه فرد وسواسی ام.دختر بچه ۶ماهه ام روی سرامیک خانه ادرار کرد من بادستمال خیس وطی چندین بار رویش کشیدم ولی نمیدونستم باید حتما اب بایدبکشمالان بعداز ۸ماه فهمیدم که باید اب میکشیدم چون باپای خیس بارها شده که راه برم وکل خانه حرکت کنم الان حس میکنم همه جا نجسه شستم همه جارو ولی باز جاهایی هست که نمیشه شست دارم دیوونه میشم تورو خداکمکم کنید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   با پارچه نمی شود نجاست را پاک کرد. باید آب جریان داشته باشد.
   فقط همان محل نجس هست و تمام خانه پاک هست.
   وسواس نداشته باشید، وسواس اط شیطان است. ثانیا تطهیر منزل که واجب نیست، دلیلی بر آشفتگی اینگونه شما وجود ندارد!. همان محل را تطهیر کنند، به چیز دیگری فکر نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 29. 313 می گوید

  سلام . یک روش ترک وسواس که برای خودم جواب داد و باعث شد وسواسم ترک کنم این بود که از ائمه استنباط کردم این بود که ائمه می فرمایند وسواس از جانب شیطان است و شیطان فرمان می دهد هر وقت که افکار وسواسی سراغم می آمد آن را به صورت شیطان تجسم می کردم باعث می شد که آن را انجام ندهم .
  یا علی
  اللهم عجل لولیک الفرج

 30. حلیمه مهدی پور می گوید

  باسلام ببخشید درمورد اون سوالی که درمورد نجس شدن گوشی با ادرار پرسیدم.ازکسی که اونو پاک کرده پرسیدم میگه یادم نیس طاهر کردم یانه؟الان من باید چیکارکنم بخدا دیوونه شدم فکرمیکنم همه چیزنجس شده چون دست زدم به گوشی.البته من وسواس دارم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نیازی به وسواس نیست.
   تمام اشیاء پاک هستند!. بر فرض فقط دست خیس به آن موبایل نزنید، همین!. نیاز به هیچ کار دیگری نیست. جایی برای وسواس وجود ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. حلیمه مهدی پور می گوید

  سلام ببخشید اگه گوشی همراه بوسیله ادرار نجس بشه بعد یه نفراونو تمیز کنه ولی ندونی که اونو طاهر کرده یانه گوشی نجس هست یا نه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   اگر کسی که اهل رعایت هست بگوید تطهیر کردم، کافی هست، نیاز به تحقیق و بررسی هم نیست و پاک می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 32. حلیمه مهدی پور می گوید

  باسلام مدتی هست دچار وسواس شده ام خیلی زیاد پاها ودستهایم رامیشویم فکر میکنم همه جا نجس هست.چندروزپیش دخترداییم به دستشویی رفت وقتی برگشت پاهایش خیس بود من ازهمون وقت تاحالا فک میکنم تموم جاها نجس هست.وهمش پاهام رومیشورم خواهش میکنم کمکم کنید دیگه دارم دیوونه میشم.بعد من درنمازهایم هم خیلی شک میکنم همش فراموش میکنم سجده .رکوع رفتم یانه.ذکر گفتم یانه.همش باید نمازموبشکنم.طوری که هر نمازی رو ده بار میخونم توروخدا کمکم کنید.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   این رفتار شما نشان دهنده وسواس هست! که نباید توجه و اعتنا کنید.
   از نظر شرعی تمام منزل پاک هست، دلیلی بر نجاست نیست! تا باچشم خود نجاست را ندیده اید حق ندارید اشیا و خانه را نجس بدانید.
   درباره نماز هم با این اوضاع شما کثیر الشک هستید و نباید به این شکها توجه کنید، نمازتان را با خیال راحت بخوانید، اگر بتوانید از رکعت شمار استفاده کنید به شما کمک می کند!.
   وسواس را هر چقدر بیشتر توجه کنید همچو مرداب انسان را بیشتر در خود فرو می برد.
   حتما به یک روانپزشک هم رجوع کنید، حتما جنبه درمان و تکنیک های مقابله با وسواس را بروید یاد بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 33. آیدا می گوید

  سلام.آیا بخاری که با ادرار نجس شده با شعله بخاری نجاسات برطرف میشود؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   بخار نجس، نجس نیست!.
   نباید وسواس داشت!. بخاری نجاست را برطرف نمی کند!.
   موفق باشید