وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ورود به جده و احرام از تنعيم

0

ورود به جده و احرام از تنعيم

لگو احکام حج و عمره

ورود به جده و احرام از تنعيم‏

 

196- كسانى كه به قصد عمره مفرده وارد جدّه مى‏ شوند، آيا مى‏ توانند از مسجد تنعيم كه ادنى‏ الحلّ است، محرم شوند؟[1]

 

[1] ( 3). آيةاللَّه بهجت: با عدم مرور به ميقات از محاذى اوّلين ميقات محرم مى‏ شوند و در صورت ترك آن، احرام از ادنى الحلّ مجزى است.

آية اللَّه تبريزى: در فرض سؤال، بايد به جحفه يا ميقات ديگر- از مواقيت معروفه- بروند و از آنجا محرم شوند، احرام از ادنى‏ الحل مجزى نيست.

آية اللَّه خامنه ‏اى: واجب است براى محرم شدن به يكى از ميقات‏ ها برود و در صورتى كه نتواند به يكى از ميقات‏ها برود، احتياط واجب اين است كه با نذر از جدّه احرام ببندد.

آية اللَّه سيستانى: نمى‏ توانند.

آية اللَّه صافى: عبور از ميقات يا محاذى آن، براى قاصد مكّه بدون احرام جايز نيست هرچند بخواهد عمره مفرده بجا آورد و لكن اگر معصيت نمود و از ادنى‏ الحل محرم شد، عمره او صحيح است.

آية اللَّه فاضل: براى عمره مفرده مى‏توانند از ادنى الحل محرم شوند ولى چون ورود بدون احرام به شهر مكه حرام است و در قسمت مسجد تنعيم شهر مكه توسعه يافته است اگر شخص بخواهد به تنعيم برود و از آنجا محرم شود، مستلزم ورود به شهر مكه بدون احرام است كه جايز نيست. پس اين شخص يا بايد با نذر قبل از ورود به شهر مكه محرم شود و يا به مواقيت ديگر مثل جعرانه و حديبيه برود و از آنجا محرم شود.

آية اللَّه مكارم: ميقات آن ها حديبيه، كه تقريباً هفده كيلومتر با مكّه فاصله دارد، مى ‏باشد. اگر از جاده قديم بروند به حديبيه برخورد مى‏كنند و اگر نروند از محاذات آن كفايت مى‏كند.

آية اللَّه نورى: خير، بايد از جُحفه يا مسجد شجره محرم شوند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.