وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

واکنش بیت آیت الله بهجت و آیت الله سعادت پرور به برخی حواشی اخیر

جمعی از طلاب و دانشجویان از دیدگاه های فردی که خود را شاگرد مرحوم آیت الله العظمی بهجت و مرحوم آیت الله سعادت پرور می داند سوال کردند. بیت آن مرحوم نیز پاسخ داد: فرد مزبور مورد تایید نمی باشد.

3

واکنش بیت آیت الله بهجت و آیت الله سعادت پرور به برخی حواشی اخیر

 

بیت مرحوم آیت الله العظمی بهجت (ره) تکذیبیه ای نسبت به فرد مزبور صادر کرده بودند. در ادامه متن تکذیبیه را می خوانید:

 

باتوجه به ادعای افراد مختلف به شاگردی خصوصی خدمت فقیه عارف، حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت، خواهشمندیم شاگردان خصوصی معظم‌له را در عرفان معین فرمایید.

عارف بزرگ؛ حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌الله نفس‌الزکیه بیش از ۶٠ سال اقامت در قم، کسی ندید ایشان جلسه درس اخلاق داشته باشند؛‌ یا بر مسند تدریس نشسته وادعای استادی کنند، گرچه تمام رفتار و اعمال و گفتارشان درس بود باعمل؛

البته در طول ده‌ها سال، صدها نفر در جلسات درس خارج فقه و اصول ایشان در منزل و مسجد شرکت داشته‌اند و آنچه در طی مسیر، از معظم‌له در مشکلات و امراض صعب‌العلاج خود جویا می‌شدند با یک جمله و یا چند کلمه پاسخگو بوده‌اند و همین‌گونه با نامه؛ و از پذیرفتن افراد به غیر از بزرگان علماء معذور بودند.

دائما روش ایشان هدایت عملی انسان‌ها به سعادت ابدی و دوری از شقاوت بود.

بنابراین هیچ تدریس عرفانی و حتی خصوصی هم نداشته‌اند.

و می‌فرمودند: کسی را نیافتم که آنچه به ما به امانت سپرده بودند، به ایشان بسپاریم.

بنابراین ادعای شاگرد عرفان خصوصی آقا هم دروغ محض است.

غفار عباسی


تکذیبیه بیت آیت الله سعادت پرور

ندای سعادت تنها مرجع رسمی و اطلاع رسانی مرحوم حجه الحق آیه الله سعادت پرور (رضوان الله تعالی علیه ) در فضای مجازی است که توسط موسسه فرهنگی اندیشه سعادت ،وابسته به دفتر تنظیم و نشر آثار معظم له راه اندازی شده ، این مجموعه در پاسخ به سوال جمعی از طلاب و دانشجویان اطلاعیه ای صادر کرده اند. متن زیر پرسش طلاب و دانشجویان و پاسخ بیت معظم له می باشد

بیت آن مرحوم نیز در پاسخ نوشت: فرد مزبور مورد تایید نمی باشد و شیوه ایشان با سلوک عرفانی و روش اخلاقی حضرت آیت الله سعادت پرور(پهلوانی تهرانی) در موارد کثیره ‌ای مغایر و مخالف می ‌باشد.

سایت هدانا بر اساس رسالت رسانه ای، متن کامل پرسش و پاسخ مزبور را بدون هر نوع داوری تقدیم  می دارد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الهی اعْصِمْنا مِنَ الزَّلَلِ وَ سَدِّدْنا فِي الْقَوْلِ وَ الْعَمَل وَ أَجِرْنَا مِنْ سُوءِ الْفِتَن

محضر شریف بیت محترم فقیه عارف مرحوم آیت الله سعادت پرور(پهلوانی تهرانی) قدس سره

با عرض سلام و آرزوی توفیقات روز افزون از حضرت احدیت در جهت نشر آثار بیانی و بنانی آن عارف کامل و حراست از شیوه تربیتی مشایخ سلوکی ایشان “قدس الله اسرارهم” که اطمینان بخش‌ترین طریقه برای تهذیب نفس و وصول به مقامات معنوی و دریافت مدال کمال عبودیت می‌باشد و پیرو توصیه ‌ها وهشدارهای جدی عبد صالح الهی، رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ‌ای “مد ظله” خطاب به جوانان‌که:

” درسهای اخلاقی را در بین خودتان رائج کنید؛ از اساتید اخلاق و موعظه‌ گرها استفاده کنید؛ البته مواظب باشید در دام عنکبوتهای دنیادار و دکاندار گرفتار نشوید؛ این روزها از این چیزها هم زیاد است: دکاندارهایی که به اسم معنویت، ادعا میکنند که امام دیدیم و …! هیچ واقعیتی هم ندارد. حواستان باشد که اسیر آنها نشوید”

چند سالی است که فردی در فضای مجازی و وبنرها و پوسترها‌، خود را شاگرد برجسته‌ی دو فقیه عارف مرحوم آیت الله بهجت و آیت الله سعادت پرور(پهلوانی تهرانی) “قدس سرهما” معرفی می‌کند و به واسطه‌ی چنین ادعا و انتسابی ،عده‌ای از جوانان پاک سرشت را به دور خود جمع نموده و به عنوان شاگرد سلوکی، تحت تربیت خویش قرار داده و با نقل مطالبی در جلسات علنی مبنی بر اینکه حضرات معصومین “علیهم السلام” را می‌بینم ویا پیغامی را از طریق واسطه ‌ای از امام عصر “عجل الله تعالی فرجه” برایتان آورده ‌ام و نظایر اینها ،کرامت محوری و خواب محوری را در بین آنها تقویت نموده است تا جایی که شاگردان فرد مزبور به محض دیدن ایشان در فرودگاه امام خمینی “قدس سره” که از سفر حج برگشته بود یکپارچه شعار سر داده‌اند که : “آنچه که دیدی بگو، آنچه شنیدی بگو ”  و ایشان نیز نه تنها این حرکت را رد نکردند، بلکه در همانجا رسما پشت میکروفن قرار گرفتند و به آنها وعده دادند که در جلسه آینده خواهم گفت، و تیم رسانه ای ایشان در کانالهایی که مربوط به ترویج ایشان است چنین حرکتی را که بر خلاف سیره مستمره اولیای اهل معرفت خصوصا حضرت امام خمینی و حضرت علامه طباطبایی قدس سرهما می‌باشد منتشر نمودند.

ما علاقه‌مندان به طریق تربیت اخلاقی و سلوکی فقیه عارف،حضرت آیت الله سعادت پرور (پهلوانی تهرانی) قدس سره که همان طریقه توحیدی مشایخشان از جمله حضرت جمال العارفین مرحوم آیت الله میرزا حسینقلی همدانی “قدس الله اسرارهم” می ‌باشد. ازآن بیت معززتقاضا داریم نظرمبارکتان را درباره فرد مزبور که با ادعای پیروی از مرحوم آیت الله سعادت پرور(پهلوانی تهرانی) “قدس سره” به تربیت اخلاقی و سلوکی عده‌‌ای اشتغال دارد مرقوم فرمایید تا سدی باشد در برابر لغزشها و به دام افتادن طلاب و دانشجویانی که عطش معنوی، جانشان را سوخته و به دنبال طریقه‌ای برای راهیابی به چشمه حقیقت می‌باشند.

 

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

جمعی از طلاب ودانشجویان

بسمه تعالی

علیکم السلام و رحمه الله

به استحضار می رساند؛ فرد مزبور مورد تایید نمی باشد و شیوه ایشان با سلوک عرفانی و روش اخلاقی حضرت آیت الله سعادت پرور(پهلوانی تهرانی) “قدس سره” و مشایخ سلوکی معظم له که همواره به جای تکیه بر مغیبات و اظهار کرامات، اتکا بر کتاب و سنت بوده ، هماهنگی نداشته و در موارد کثیره ‌ای مغایر و مخالف می ‌باشد. َ عَصَمَنا َ اللَّه مِنَ الزَّلَلِ.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بیت حضرت آیت الله سعادت پرور (قدس سره)

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

3 نظرات
 1. الاقر می گوید

  بعضی ها عجب بلدن دکون وا کنن
  کجا این چیزا رو یاد میگیرن
  احتمالاً سفارت انگلیس

 2. حجت الاسلام حامد جوارانی می گوید

  امتیاز بینندگان:4 ستاره

 3. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

  امتیاز بینندگان:4 ستاره