وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی

4

نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی

فهرست این نوشتار:

متاسفانه برخي از بازيگران رعايت شونات ديني و حتي اوليات اخلاقي را نمي كنند. اين گونه رفتارها همراه با كم توجهي مسئولين سبب شده، روزبه روز بر قبح شكني خود در جامعه بيفزايند!.

 

عكس و فيلم ناشناس

پرسش 42. نگاه مرد به عكس و فيلم بى حجاب زن ناشناس، چه حكمى دارد؟

همه مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد و مفسده اى در بين نباشد، اشكال ندارد.

تبصره. هر چند تعبير «بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه» در برخى منابع ذكر نشده؛ ولى اين مسأله مورد اتفاق تمامى فقيهان است.

عكس بازيگران

پرسش 47. اخيرا از بازيگران زن پوسترهايى تهيه شده است. برخى از آنان موهاى خود را بيرون انداخته اند و بعضى ديگر لباس هاى تنگ و اندام نما پوشيده و عكس انداخته اند، در اين مورد حكم چگونه است؟

همه مراجع: اگر نشر و نگاه به آنان باعث مفسده گردد، جايز نيست.[2]

نگاه به عكس دختر

پرسش 48. نگاه كردن به عكس بدون حجاب دختر بچه هاى مميز، چگونه است؟

همه مراجع: اگر با قصد لذت نباشد و باعث مفسده نشود، اشكال ندارد.[3]

 • [1]. امام، استفتائات، ج3، نظر، س25؛ خامنه اى، اجوبه الاستفتائات، س1182؛ وحيد، توضيح المسائل، م2448؛ فاضل، جامع المسائل، ج1، س1732؛ نورى، استفتائات، ج1، س458؛ صافى، جامع الاحكام، ج2، س1719 و توضيح المسائل مراجع، م2439؛ تبريزى، استفتائات، س1588؛ مكارم، استفتائات، ج2، س1044؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج2، (النكاح)، م27؛ بهجت، توضيح المسائل، (متفرقه) م2.
 • [2]. دفتر: همه مراجع.
 • [3]. دفتر: همه مراجع.
 • [4]. تبريزى، صراط النجاة، ج1، س889؛ دفتر: همه مراجع.(احكام نگاه و پوشش، پرسمان).

 

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

نگاه به تصاویر بازیگران ایرانی بی حجاب 

پرسش :در یک سری سایت ها در اینترنت عکس یک سری از بازیگرهای ایرانی زن بی حجاب وجود دارد آیا دیدن آنها اشکال دارد با خیر؟

پاسخ :در صورتی که آنها را بشناسید اشكال دارد همچنین در صورتی که نگاه به آنها به قصد لذت باشد یا مفسده ای بر آن مترتب گردد.

تماشای فیلمهایی که حجاب را رعایت نمی کنند [نگاه]

پرسش :نگاه کردن به فیلم های ایرانی که تازه ساخته می شوند و حجاب را رعایت نمی کنند درست است یا نه
پاسخ :در صورتی که هنرپیشه زن را نشناسید و منشا فسادی نشود اشکالی ندارد.
استفتائات آيت الله مكارم شيرازي.

 

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی»

سوال: نگاه به فیلمهای ایرانی و تصاویر بازیگران زن چه حکمی دارد، اینکه آیت الله مکارم فرموده اند «اگر بشناسد» میزان شناخت چیست؟ چون اسم اکثر بازیگران زن مشخص است و شناخت اجمالی از زندگی او هست، آیا این اندازه شناخت هم منظور هست؟ اگر این خانم بازیگر لاابالی باشد و به حجاب اهمیت ندهد، آیا باز می توان نگاه کرد؟
 پاسخ:  تنها مشاهده فیلم ها و تصاویری که موازین شرعی در آنها رعایت شده، جایز است. ضمنا در اموری که شناخت ملاک است تنها با دانستن اسم ممکن است شناخت حاصل نشود و باید طوری باشد که عرفا بگویند او را می شناسیم،مثلا همسر فلان شخص یا خواهر فلان شخص یا … باشد. حتی بگویند زن فلان بازیکن است یا خواهر فلان کارگردان است. 
 منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر استفتائات آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام نگاه و ارتباط با نامحرم 

حكم نگاه به فيلم و عکس زن بي حجاب كليد: حكم نگاه به فيلم و عکس زن بي حجاب حكم نگاه به فيلم و عکس زن بي حجاب حكم نگاه به فيلم و عکس زن بي حجاب حكم نگاه به فيلم و عکس زن بي حجاب نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی نگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانینگاه به عکس بدحجاب بازیگران زن ایرانی خارج از کشور  نگاه به تصاویر بازیگران بی‌حجاب ایرانی چه حکمی دارد؟  پوشش نامناسب بازیگران زن ایرانی در جشنو

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

4 نظرات
 1. امیرحسین می گوید

  سلام آیا شما با این بازیگر ها برخورد نمی کنید وقتی فيلم ها اینطور باشد از مردم چه انتظاری است

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم عزیزم
   ما هم مثل شما، چه برخوردی بکنیم؟!.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. علی می گوید

  سلام… همونجور که مستحضر هستید فیلم های سینمایی که در سینما ها اکران و پخش می‌شود حجاب بعضی از بانوان ناقص هست و مثلا قسمتی از موهایشان بیرون است، حال سوال این است دیدن این فیلم ها جایز است؟! چون مثلا گفته میشه اگه اگر ایشان را نشناسد اشکال ندارد… خب بازیگران رو که افراد معروفی هستند می‌شناسن معمولا…منظور از شناختن اینجا چیست؟آیا من بد متوجه شدم؟
  ۲_گفتگو مجریان آقا با زن نامحرم بازیگر سینما یا فلان شخص خانم که مستقیم روی آنتن زنده پخش می‌شود نگاه کردنش اشکال دارد؟ یا مثلا برای خود آن مجری آقا که با خانم دارد گفتگو می‌کند و در این تعامل نیم ساعت یا یک ساعته برای پرسش و پاسخ بهم نگاه می‌کنند؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-تنها مشاهده فیلم ها و تصاویری که موازین شرعی در آنها رعایت شده، جایز است. ضمنا در اموری که شناخت ملاک است تنها با دانستن اسم ممکن است شناخت حاصل نشود و باید طوری باشد که عرفا بگویند او را می شناسیم،مثلا همسر فلان شخص یا خواهر فلان شخص یا … باشد. حتی بگویند زن فلان بازیکن است یا خواهر فلان کارگردان است.
   ۲- اگر مجری زن مویش بیرون باشد مجری دیگر و سایر افراد نمی توانند نگاه کنند.
   وفقکم الله لکل الخیر