وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره بازاریابی شبکه ای

59

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره بازاریابی شبکه ای

فهرست این نوشتار:

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره بازاریابی شبکه ای

1-در نوشتار قبل تعریف پورسانت را مطرح کردیم، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

2-گلایه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از تصویب بازاریابی شبکه ای در شورای نگهبان را حتما از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

بروز رسانی:  بهمن/ 1395

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي
آيت الله العظمی مكارم شيرازي
پرسش شفاهی از محضر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته):

پس از جلسه درس خارج حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته، از حضرت استاد درباره حکم بازاریابی شبکه ای همراه با بیان توضیحاتی، پرسش کردیم، ایشان فرمودند:

اگر درآمد بصورت شبکه ای باشد، حرام است و این معاملات اشکال دارد و اما در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد.

استفتاء شفاهی توسط حجت الاسلام طاها/ اردیبهشت 1395

صوت پاسخ به سه سوال درباره بازاریابی شبکه ای توسط  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دامت برکاته) :

سه سؤال در مورد بازاریابی شبکه ای نکته ای باقی مانده است که قبل از بحث قسمت، آن را مطرح می کنیم.

سؤال اول این است که بعضی می گویند: کسانی که عضو این شبکه ها هستند مقداری از مالشان از باب اکل مال به باطل است و ما بقی اموالی که به دست می آورند حلال است بنا بر این اموالشان مخلوط به حرام می باشد. آنچه دست اول می گیرند اکل مال به باطل نیست.

اما گردانندگان و صاحبان شرکت ها، هیچ یک از اموالشان حرام نیست زیرا تمام اموالی که به دست می آورند از باب فروش جنس است زیرا بازاریاب ها اجناس آنها را می فروشند و آنها درآمد خود را دارند. اینکه در این بازاریابی هرمی بخشی از مال به عنوان اکل به باطل محسوب می شود به آنها ارتباطی ندارد.

پاسخ این است که وقتی این برنامه ی بازاریابی شبکه ای ضرر و زیان بر مسلمان دارد و مشمول «لا ضرر» می باشد، کل آن حرام می باشد و در آن نمی توان قائل به تجزیه شد. این برنامه باید رأسا تعطیل شود و تمامی درآمدهای آن حرام است حتی اگر جنس را با واسطه بفروشد.

سؤال دوم: بعضی عضو این شبکه ها بودند و خود را کنار کشیدند و سؤال می کنند که درآمدهایی که داشته اند حکمش چیست و با اموالی که به دست آورده اند چه کار کنند؟

پاسخ این است که این اموال مجهول المالک است و مالک آنها همان اعضای شبکه ها می باشند. بنا بر این مجهولی المالکی است که در دایره ی شبکه ی بازاریابی دور می زند. اگر بتوانند صاحبان آن را پیدا کنند باید آن را به صاحبان آن بدهند و اگر نتوانند، باید به آنهایی که در آخر شبکه قرار می گیرند و جزو مال باختگان هستند بدهند و مقداری از زیان آنها را جبران کنند. اینجا جایی نیست که حکم کنیم این مال را به فقراء بدهند. بنا بر این مال را باید به عنوان صدقه از طرف مالک اصلی بدهند ولی نباید آن را در خارج از دایره ی شبکه مصرف کنند. اگر هم خودش مال باخته است می تواند به اندازه ی ضرر، از آن پول بردارد.

سؤال سوم این است که آیا لازم است کسانی که آنها را به این کار تشویق کرده بود از این کار منصرف کند و به آنها بگوید که این کار شرعا درست نیست؟

پاسخ این است که اگر انسان کار خلافی کرده است و عده ای را گمراه کرده توبه ی آن به این نیست که خودش استغفر الله بگوید بلکه باید مشکلی که ایجاد کرده است را نیز اصلاح کند. البته ممکن است حرف او در آنها اثر نگذارد ولی او بیش از این مقدار تکلیفی ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از درس خارج فقه آیت‌الله مکارم شیرازی،کتاب الشرکة، 95/11/06

استفتاء سايت هدانا از دفتر حضرت آيت الله مكارم شيرازي دامت بركاته
کد رهگیری: ۹۴۰۵۱۴۰۰۲۰
سلام عليكم -نظر حضرت آيت الله مكارم شيرازي را نسبت به بازار يابي شبكه اي بفرماييد ؟
– آيا پورسانت دريافتي از زير مجموعه اگر به عنوان حق آموزش داده شود اشكال دارد؟

پاسخ: تنها در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد و غير آن، اشکال دارد. البته ممکن است در طرح هاي جديد، بعضي از اشکالات اين کار برطرف شده باشد ولي هنوز اشکال اصلي که استفاده بازارياب هاي بالواسطه مي باشد و نوعي اکل مال به باطل است وجود دارد.


استفتاء منتشر شده سايت حضرت آيت الله مكارم شيرازي + لينك منبع
 بازاریابی شبکه ای
بازاریابی شبکه ای

حکم فعالیت های بازار یابی شبکه ای با عناوین جدید 

پرسش :نظر حضرتعالی در مورد فعالیت های اقتصادی به صورت بازار یابی شبکه ای که تحت عناوین جدید و با تغییراتی در روش اجرا، رایج گردیده و بعضا مدعی اخذ مجوزهای قانونی هستند، چیست؟

پاسخ :تنها در صورتی که بازاریابی به صورت شبکه ای و زیر مجموعه ای نباشد و سود حاصله فقط به بازاریاب اول تعلق گیرد اشکالی ندارد و غیر آن اشکال دارد. البته ممکن است در طرح های جدید، بعضی از اشکالات این کار برطرف شده باشد ولی هنوز اشکال اصلی که استفاده بازاریاب های بالواسطه می باشد و نوعی «اکل مال به باطل» است وجود دارد. لينك منبع.

وظیفه کسی که به واسطه او چند نفر عضو شرکت های هرمی شده اند [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :من در یکی از سازمانهای هرمی مشغول به فعالیت بوده ام و به واسطه من چند نفر به این مجموعه وارد شده اند ولی آلان من از این مجموعه خارج شده ام، سوالی که داشتم این بود که آیا من دینی نسبت به آنها دارم یا نه ؟

پاسخ :اگر به میل و اختیار خودشان عضو شده اند، شما دینی نسبت به آنها ندارید ولی باید مطلب را به اطلاع ایشان برسانید و آنها را نهی از منکر کنید.

دریافت حق الزحمه عرفی در بازاریابی شبکه ای

پرسش : نظر معظم له در مورد بازاریابی شبکه ای این است که این کار خلاف شرع است اما اخیرا در پاسخ به استفتائی فرموده اند که اگر برای تمام مراحل، کاری انجام دهند و مسئله از صورت هرمی خارج شود، اشکالی ندارد؛ آیا این استفتاء مورد تایید می باشد؟
پاسخ : آری مورد تایید می باشد البته باید توجه داشته باشید در صورتی که کار مفیدی انجام شود که در عرف حق الزحمهدارد مانعی ندارد ولی معمولا در برنامه های هرمی نیازی به این مسایل و تشکیل جلسات نیست و بدون آن پورسانت می دهند. لینک منبع

فروش محصول از طریق Network Marketing [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :با توجه به وضعیت نامناسب بازار کار آیا کار از طریق Network Marketing که هدف آن حذف دلال ها و واسطه ها است و به ازای فروش محصول پولی هم به بازاریاب می دهند ایرادی ندارد؟

پاسخ :هرگاه بازاریابی ها به صورت زنجیره ای ادامه نیابند اشکالی ندارد.

عدم مشروعیت فعالیت های شرکت “پالینور” [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :شرکتی به نام «پالینور» که فعالیت شبکه ای دارد اقدام به درج و سوء استفاده از فتوای جضرتعالی در راستای حلال بودن فعالیت این شبکه نموده است. خواهشمند است صریحاً نظر خود را در این خصوص اعلام فرموده و تایید یا تکذیب خود را به اطلاع عموم هموطنان برسانید.

پاسخ :بارها گفته ایم و نوشته ایم که هرگونه فعالیت اقتصادی شبکه ای هرمی به هر شکلی که باشد باطل و حرام است. اگر فتوایی از ما خلاف این نقل شده دروغ است.

معرفی سرمایه گذار به شرکتها و گرفتن دستمزد [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :معرفی سرمایه گذار به شرکتهای سرمایه گذاری و دریافت دستمزد بابت این کار حلال است؟

پاسخ :اگر از شرکت های هرمی باشد جایز نیست.

عدم مشروعیت معاملات فارکس [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :فرموده بودید فارکس احکام معاملات شرعی را ندارد می خواستم بدانم کدامیک از موارد آن را ندارد؟

پاسخ :این معاملات در واقع نوعی اَکل مال به باطل و کلاهبرداری است، زیرا هیچ آدم عاقلی در مقابل یک دلار نود و نه دلار وام بدون سود نمی دهد و آنها می دانند که در پایان سرمایه های گروه زیادی را با این شگرد می ربایند، بنابراین یک معامله عقلایی جدی محسوب نمی شود.

شرکتهایی که به صورت مشترک عضو گیری می کنند [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :اخیراً طرح اقتصادى مشکوکى، که ظاهراً از کشورهاى اروپایى اقتباس شده، با مجوّز رسمى از سوى دولت در برخى از نقاط کشور اجرا مى شود. طرح مذکور بدین شکل است:
شخصى که قصد شرکت در این طرح را دارد برگه اى دریافت مى دارد، که در پشت این برگه نام هفت نفر با مشخّصات کامل و شماره حساب بانکى آنها، به همراه شماره حساب بانکى مجریان طرح درج شده است. گیرنده برگه براى شرکت در این طرح باید مبلغ پانصد تومان به حساب مجریان طرح و 200 تومان به حساب نفراتى که در پشت برگه آمده واریز کند و سپس برگه فوق را به همراه قبض رسید بانکى وجوهى که واریز کرده، به آدرس دفتر طرح مذکور ارسال کند. پس از مدّتى از سوى آن دفتر هفت برگه دیگر براى او ارسال مى شود که نام خود او در ردیف اوّل پشت برگه است. او موظّف است برگه هاى مذکور را بین هفت عضو فعّال و پرکار توزیع کند، و دریافت کنندگان برگه ها، نیز به ترتیب فوق عمل مى کنند، و این جریان به همین شکل ادامه پیدا مى کند. آنها مدّعى هستند در نهایت به هر شرکت کننده مبلغ 000/400/681/1 ریال خواهد رسید، و ده درصد وجوهى که به حساب دفتر طرح ریخته مى شود صرف امور خیریّه مى گردد. لطفاً نظر مبارک خویش را در مورد این مسأله بیان فرمایید.

پاسخ :جواب: همه اینها از قبیل بخت آزمایى هاى سابق است، و شرعاً اشکال دارد; مگر این که همه افراد از قبیل گروه اوّل باشند; یعنى فقط به نیّت کمک برگه ها را خریدارى کنند. ولى مى دانیم همه افراد چنین نیستند; بلکه بسیارى براى شرکت در قرعه کشى برگه ها را مى خرند، و اگر بدانند که آنها را در قرعه کشى شرکت نداده اند، راضى نیستند. و صَرف درآمد آن در امور خیریّه، ماهیّت مساله را تغییر نمى دهد، و طرح سوال نیز تاثیرى در حلّ این مشکل ندارد. امید است براى کمک به نیازمندان راههایى انتخاب شود که با احکام شرعى، که مصلحت جامعه در آن است، سازگار باشد.

وام قرض الحسنه بصورت عضوگیری شبکه ای [ بازاریابى شبکه ای]

پرسش :صندوق قرض الحسنه اى، با شرایط زیر و با هدف پرداخت وام 700 هزار تومانى به افراد، تأسیس شده است.

1ـ متقاضى بایستى براى ثبت نام اوّلیّه مبلغ سه هزار تومان به عنوان کار مزد به صندوق بپردازد.

2ـ هر متقاضى باید سه نفر دیگر را که نیازمند وام هستند معرّفى کند، و آنها نیز هر کدام مبلغ سه هزار تومان به عنوان کارمزد به صندوق بپردازند.

3ـ این روند بایستى همچنان ادامه پیدا کند تا متقاضى اوّل به ردیف هفتم ارتقا یابد. در آن صورت وى مى تواند براى دریافت وام اقدام نماید.

4ـ یاد آورى مى شود صندوق قرض الحسنه به جز کارمزد یاد شده هیچ گونه بهره و سودى از دریافت کنندگان وام اخذ نمى کند.

عملیّات اقتصادى مذکور از نظر شرعى چه حکمى دارد؟

پاسخ :این کار در واقع شبیه به نوعى قمارو لا تار پیچیده است، و ریشه آن متاسّفانه از غرب مى باشد، و نتیجه آن این است که در مرحله اوّل بیش از شش میلیون تومان کارمزد دریافت مى شود، و هفتصد هزار تومان وام داده مى شود، که آن هم به کیسه موسّسه بر مى گردد! کارمزد عبارتست از حق الزّحمه عادلانه کسانى که در آن موسّسه کارى انجام مى دهند، که به مقدار کارشان باید به آنها مزدى داد. و نام کارمزد بر شش میلیون تومان گذاشتن در یک مرحله نوعى فریب است. و حتماً شما عزیزان مایل نیستید آلوده این مساله غیر مشروع شوید. لينك منبع.

 

اطلاعات کلی درباره بازاریابی شبکه ای 

پرسش :اخیراً مؤسّساتى تشکیل شده که مقدارى سکّه هاى مخصوص یا الماس یا اشیاء دیگر به افراد با قیمت نسبتاً بالایى مى فروشند و به هر مشترى توصیه مى کنند که براى آنها بازاریابى کنند و چند مشترى دیگر پیدا نمایند و در برابر معرفى هر مشترى جدید مبلغى به حساب شخص بازاریاب ریخته مى شود و گاه این وجوه که به حساب ریخته شده به میلیون ها یا دهها میلیون مى رسد آیا این نوع معاملات و بازاریابى شرعاً صحیح است و این پول حلال، و اگر نیست تکلیف آنها که درآمدى از این طریق پیدا کرده اند چیست؟

پاسخ :این موسّسات به ظاهر اقتصادى که گاه چهره واقعى خود را زیر پوشش هاى ایجاد اشتغال یا تخصیص قسمتى از درآمد خود به مراکز خیریّه پنهان مى کنند موسّسات مرموز و خطرناکى هستند که کار آنها شبیه به نوعى قماریا لاتار است کلاه از سر عدّه زیادى بر مى دارند و بر سر عده معدودى مى گذارند و قسمت عمده درآمد را خودشان مى برند و غالباً به خارج منتقل مى کنند بى آن که هیچ گونه کار مثبتى انجام داده باشند و عمل آنها مصداق بارز اکل مال بباطل است که قرآن مجید با صراحت از آن نهى کرده است.

2– این موسسات نخست به نام «پنتاگونو» در بعضى از شهرها آشکار شد و هنگامى که مقامات قضایى و اطّلاعاتى متوجّه کارهاى خلاف آنها شدند جلوى آن را گرفتند سپس به نام «گلدگوییست» در بعضى شهرهاى دیگر شروع به فعّالیّت کردند و آن هم بعد از کارشناسى مقامات قضایى ممنوع شد و اخیراً به صورت «معامله الماس» همان برنامه به شکل تازه اى دنبال مى شود و در هر جا ممکن است به صورتى درآید نشانه همه آنها بازاریابى هاى زنجیره اى با درآمدهاى کلان است.

3– چند قبل که این موسّسات استعمارى در خارج شروع به فعّالیّت کرده بودند بعضى از مسلمانان خارج سوالى به این صورت براى حضرت آیه الله العظمى مکارم شیرازى فرستادند که در کشور اتریش به عنوان «بدون دردسر صاحب 30.000.000 دلار شوید» فرم هاى خاصّى که به صورت زنجیره اى مشترى معرفى مى شود در اختیار متقاضیان قرار مى داد و آن را به طور مشروح در سوال خود بیان کرده بودند ایشان در جواب نوشتند: «شرکت در این کار حرام و پول عاید از آن مباح نیست و در واقع نوعى کلاهبردارى مرموز براى تصاحب اموال دیگران است». این سوال و جواب در کتاب استفتایات جدید معظم له، جلد اوّل، صفحه 150 آمده است. اکنون مى بینیم که همان ها به اشکال دیگر در کشورهاى اسلامى ظاهر شده است.

4– مسلمانان باید به هوش باشند و آلوده این پول هاى حرام نشوند و ثروت مسلمین را به باد ندهند. و اگر کسانى نادانسته پولى از این طریق به دست آورده اند چنانچه صاحبان آن را مى شناسند به آنها برسانند یا لااقل به مالباخته هاى ردیف هاى آخر بدهند و اگر نمى شناسند به اشخاص نیازمند صدقه بدهند.  لينك منبع

 …………………
توضیح یک استفتاء از حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره بازاریابی شبکه ای
نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره بازاریابی شبکه ای
لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=12384
 

مجموعه احكام بازاريابي شبكه اي در سايت هدانا

حكم آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي شبكه اي

فتوای مراجع عظام تقلید درباره ي بازاریابی شبکه ای

حكم شرعي بازاريابي شبكه اي

حكم شرعي بازاریابی شبکه ای باینری

حكم نتورک مارکتینگ (Network Marketing) و کوئست (QI International)

نظر شوراي نگهبان نسبت به شركتهاي هرمي 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

59 نظرات
 1. محمد می گوید

  سلام و از مطالب خوبتان ممنونم
  سوالی که بنده داشتم این است که بنده را هم اخیرا یکی از دوستان معرفی کرده و پیشنهاد داده که وارد این کار شوم.
  منتها در شرکتی که ایشان کار می کنند اولا سود کار بقیه، تا شش زیرشاخه و با درصد های نزولی به نفرات بالاتر می رسد و ثانیا این که در پاسخ به اکل مال به باطل می گویند که افراد یک شبکه مثل یک تیم هستند که همدیگر را تشویق به کار می کنند و بنابراین در فروش افراد پایین تر ، افراد بالاتر هم سهیم هستند. لطفا پاسخی بدهید تا بتوانم دوستانم را قانع کنم.

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در معرفی اول می توانید از شرکت پورسانت بگیرید اما از معرفی شخصی که معرفی کرده اید و تیمی که در زیر مجموعه ساخته اید نمی توانید پورسانت بگیرید و این شبکه سازی و کار تیمی اشکال شرعی دارد هر چند اسمی کار تیمی هست و رسما دریافت پورسانت از زیر مجموعه هست که این معاملات و پورسانت آن حرام است. توضیحات تکمیلی را در قسمت دیدگاههای این مطلب و سایر مطالب بازاریابی شبکه ای می توانید بخوانید بارها مطرح کرده ایم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. زینب می گوید

  سلام .ی سوال داشتم خواهش میکنم جوابمو بدین .من توضیحاتوخوندم ک درمورد بازاریابی شبکه ای و ارائه محصولو ایناس .سوالم درمورد باشگاه اقتصادی تخفیفات ک کارش بازار سازی و محصولی نداره و یک سری کارت تخفیفو ب مردم میده مثلا من ی کارت تخفیفو رایگان ازش میگیرم و میرم از فروشگاه های طرف قراردادش تو کل شهرا خرید میکنم بعد اگه خوشم اومد میرم بر اساس قراردادهایی ک داره ی مقدار پول از اون تخفیفایی ک گرفتم و قرار بوده بره تو جیب فروشنده ولی توجیب خودم مونده رو برای باشگاه میفرستم و کارت دائم فعال میکنم و اگه دلم خواست ب بقیه معرفی میکنم این کارتو ک برن بگیرن و درقبال این کارم باشگاه ی مقدار مشخص پورسانت از هرنفر بهم میده.توضیحات گفته اگه ضرر برسونه ب بقیه و اینا حرام ولی این کار ضرری نداره یعنی طرف قرار بوده پولو بده ب فروشنده ولی ب خاطر کارت تخفیف پولش پیش خودش مونده و ی بار برای همیشه ی مقدارشو فرستاده برا باشگاه تا کارت دائم بگیره ایا این کارم حرام؟خیلی ذهنمو درگیر کرده لطفا جواب بدین

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   فقط بحث ضرر که نیست!. قواعد فقهی و روایی هم هست که فقها بر اساس آن فتوا می دهند.

   اگر به صورت معرفی و کسب درآمد از زیر مجموعه باشد، که شما از خرید های مکرر دیگران، و یا خرید زیر مجموعه آنها کسب درآمد و پورسانت کنید، حرام وو نمی توان در چنین شرکت هایی عضو شد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. علی می گوید

  خیلی جالبه وقتی یه سری مکلفین امام خامنه ای حفظه الله با حکم شرعیشون مبنی بر فعالیتهای بازاریابی شبکه ای وارد اینکار شدن رو شما انتشار نمیدین و فقط منتظر کوبیدن بقیه هستید.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   نظر آیت الله خامنه ای(دامت برکاته) به صورت مجزا منتشر شده است، پس جایی برای این نسبتهای شما نیست!. در ذیل همان مطلب دیدگاههای مرتبط و توضیحات ما هست، کمی بیندیشید و انصاف داشته باشید!
   ثانیا شما ذیل مطلبی که نظر آیت الله مکارم هست اگر ابهام و اشکالی در همین رابطه دارید مطرح کنید نه اینکه به نظر مرجع دیگر استناد کنید! توجه کنید ما نظر آیت الله مکارم را به صورت دقیق و مستند منتشر کرده ایم، حالا نمی دانیم کجای این کار برای شما گران تمام شده است که اینگونه شما را برآشفته و این نسبتهای ناروا را می زنید؟!.
   ثالثا چه سودی برای ما دارد که دیگران را بکوبیم، تمام مخاطبان سایت از نظر ما قابل احترام هستند و همین مهم سبب شده مزالب در کمال اتقان و دقت باشد تا جایی برای شک و شبهه باقی نماند. ما فقط نظرات مراجع را منتشر می کنیم، حالا کسی تحمل نمی کند، عیب باطنی خود اوست!
   رابعا آیت الله خامنه ای که نفرموده که بازاریابی شبکه ای واجب هست تا عده ای سینه برای آن چاک کنند!. با توجه به اینکه اکثر مراجع فتوا به حرمت داده اند توصیه ما به افراد متشرع اینست که چنین درآمدهای شبهه ناکی را وارد زندگی خودشان نکنند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. علی می گوید

  لطفا نظر امام خمینی ره رو در مورد شورای نگهبان و اهمیت موضوع باز هم مطالعه کنید وضمنا حاکم دولت اسلامی ما امام خامنه ای حفظه الله بر طبق نظر شورای نگهبان نظر دادن و قبل این کار گفتن که با مکلف هستش

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   در نظرات گذشته مفصل توضیح داده ایم!
   برادر عزیزم، نظر شورای نگهبان در مسائل حکومتی است!، نظر رهبر جامعه که بالاتر از نظر شورای نگهبان هست را شما اگر در مسائل فردی فقه ببینید، متوجه می شوید که حتی در زمان امام خمینی هم انواع مراجع نظرات خود را در باره احکام معاملات مطرح می کردند، هیچ کسی توهم نمی کند که بین نظر مرجع و مرحوم امام احتلاف و تضاد حکومتی هست! هر شخصی به نظر مرجعش عمل می میکند.
   در بازاریابی شبکه ای که یک مسئله تجاری هست هر کسی به نظر مر جعش عمل کند، حکم حکومتی نیست که!. حالا یکسیر نادان و احمق در حال رواج این شبهه هستند که در این وسط از آب گل آلود ماهی بگیرند، شما توجه نکنید.
   پس در مسائل فقهی هیچ اشکالی ندارد بین یک فقیه با فقیه دیگر، یا با رهبر جامعه یا با شورای نگهبان اختلاف نظر فقهی باشد، مسئله ساده ای است. و خود رهبری که بالاتر از شورای نگهبان است و اعضای شرای نگهبان را تعیین می کند هیچ گاه نظرات سایر مراجع را در امور فقهی نفی نکرده است تا چه رسد به اینکه شورای نگهبان چنین حقی را داشته باشد!.
   در هر حال اگر کسی نیک بنگرد مسئله واضح است، هر کسی به نظر مرجعش عمل کند، و احتیاط هم بر این است با توجه به اینکه اکثر مراجع چنین معاملاتی را حرام دانسته اند مومنین وارد چنین کارهای شبهه ناک و حرامی نشوند.
   وفقکم الله لکل الخیر

  2. هادی علیائی نیا می گوید

   خوب مگر شورای نگهبان آیین نامه رو تایید کرده؟شورای نگهبان بر خلاف مشهور فقط بند ب و ج ماده ۱ آئین نامه رو تایید کرده.آیا تایید این دو بند به معنی تایید کل آیین نامه ست؟مقام معظم رهبری فرمود چنانچه آیین نامه تایید شود نفرمود چنانچه جزئی از آیین نامه هم تایید شود یا چنانچه بازاریابی شبکه ای از نظر شورای نگهبان تایید شود مجاز است.ضمن اینکه همین آیین نامه هم ملغی و کان لم یکن شد و آیین نامه جدیدی جایگزین اون شد که هیچ رای و نظری از شورای نگهبان رو با خودش نداره.آیین نامه مورخ ۱۳۹۵/۱۲/۱ رو عرض میکنم.

 5. رضا نبی زاده می گوید

  داداش اگه نظرت مغرضانه نبود نظر منو تایید میکردی اسلامت اسلامه [****] داداش همون اسلام که حضرت علی باهاشون توی جنگ خوارج جنگید حضرت علی همیشه مخالف دوتا اسلام بود یکی اسلامه معاویه و دیگری خوارج!
  در ضمن آقای مکارم که نظر شورای نگهبان رو رد کردن اگه امام خمینی رو قبول دارین ایشون فرمودن هرکس نظر شورای نگهبان را رد کند مفسد است!

  1. مهدی طاها می گوید

   علیکم السلام!
   ۱-اولا جواب شما در دیدگاههای گذشته موجود بوده و هست! اگر لطف می کردید می خواندید اینطور ادعا نمی کردید!.، ثانیا انتظار ندارید که نظر افراد بی ادب رو منتشر کنیم!، ثالثا، مغرضانه!، چه غرضی؟ حال شما خوب هست!، نظر مرجع رو دقیق منتشر کردیم! کجای این کار مغرضانه است، بله برای کسی که عادت به پول حرام و شبهه ناک دارد، این کار ما مغرضانه است!.

   ۲- در نوشتن ادب رو حفظ کنید حالا سوای از بحث دین، شخصیت و تربیت خانوادگی شما را هم نشان می دهد!.

   ۳- اینکه کسی فکر کند حضرت آیت الله مکارم شیرازی نظر شورا را رد کرده! اولا باید توجه کرد که مرحوم امام را که شما اشاره کردید، اگر ادعا می کنید که قبول دارید! منظورشان نظر شورای نگهبان در امور حکومتی هست، نه جنبه عبادی و احکام!
   پسر خوب یا از روی نادانی یا از روی غرض و بیماری هست که کسی فکر کند و اینکه توهمی را داشته باشد که خدای ناکرده مرجعیت مصداق این حرف هست!
   عزیز من!
   من از شما می پرسم، نظر امام خمینی بالاتر بود یا خود شورای نگهبان!! شما قطعا خواهید گفت نظر امام خمینی!! خب پسر خوب ، در زمان امام خمینی انواع رساله های مراجع و نظرات مراجع منتشر می شد، آیا کسی این توهم را آن زمان داشت که تمکین به نظر امام که بالاتر از شورای نگهبان هست نشده!!! هر گز!!!
   کمی فکر کنید
   البته شما ناراحت نشوید جواب بنده در این روزها به آن افرادی هست که دنبال این هستند حضرت آیت الله مکارم و سایر مراجع را عامدانه تخریب کنند، به این شبهات و شایعات افراد نادان توجه نکنید.
   دقت کنید، تمکین از ولی فقیه و حکم او در امور حکومتی هست که حفظ اصل نظام هست و فتوای حضرت آیت الله مکارم هم بر این است!!! حالا چه ربطی به بازاریابی شبکه ای دارد!!! کمی فکر کنید آخر، چرا این را با آن مقایسه می کنید!. زنگ بزنید دفتر آیت الله خامنه ای بپرسید، خواهند گفت در این مسئله هر کسی نظر مرجع خودش را عمل کند!.
   در هر حال زمانی که نان حرام و شبهه ناک زیاد شد کج فهمی های خوارج گونه مانند این تهمت شما هم پدید می آید که این نسبت های سخیف را به مرجعیت می زنید!، بروید ببیند اگر این حرفهای شما و این نسبت ها و این توهمات خوارج نیست! پس چیست! اگر اینطور بی ادبانه می نویسید که ما مجبور هستیم که بخاطر احترام به مخاطبان آن را حذف کنیم، اگر این ادب شما خوارج نیست پس چیست؟!!!.

   انشاالله خداوند توفیق فکر و روزی درست را به شما عنایت کند.

 6. یه بنده خدا می گوید

  سلام
  خدا قوت
  با تمام سوالات و توضیحات فوق موافق هستم
  فقط سوالی که دارم اینکه ۱کارخانه دار که روزی حداکثر ۸ ساعت کار میکنه و هر روزی که تمایل داشته باشه میتونه به مرخصی و مسافرت بره و ماهانه ۷میلیون تومان به بالا درآمد داره و حداقل ۱۰۰ کارگر داره که هر کدام حداقل روزی ۱۲ساعت کار میکنند و حتی ۴ساعت اضافه کار هم سرکار میمانند و مرخصی هم ندارند و حداکثر ۱میلیون و نیم حقوق دارند و هرگز نمیتوانند کارخانه دار شوند،
  درآمد کارخانه دار حلال من الله است؟
  از طرفی حق آن کارگران که حداقل ۴ساعت در روز بیشتراز کارخانه دار زحمت میکشند و حقوقشان یک پنجم کارخانه دار است و تا آخر عمر خود هم کارگر هستند و کارخانه دار شدنشان یک رویاست چه میشود؟

  ممنون میشم با صراحت کامل پاسخ دهید.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اولا قیاس بازاریابی شبکه ای با این کار درست نیست، خود همین دوستان در همین شرکتها ادعا دارند که شیوه ای نوین و جدید دارند، شما چرا قیاس باطل انجام می دهید!
   ثانیا قبلا هم عزیزی شبهه ای را اینگونه سوال کرده بودند که مفصل جواب دادیم، شبهه ایشان ساده انگارانه هست!. عزیز من، بزرگوار واقعا شما فکر می کنید، مدیر کارخانه شدن آسان هست،!
   اگر فکر می کنید مدیران متخصص و درستکار برخی از کارخانه ها به راحتی به این جا رسیده اند، خب توصیه می کنیم، شما بجای کارگر بودن، مدیر کارخانه بشوید!!!

   آنگاه می فهمید که به این راحتی ها هم نمی شود کارخانه دار بود!! ساده لوحی است که زحمات و تخصص برخی از مدیران کارخانه را نبینیم و فکر کنیم از آسمان یک شبه به ثروت رسیده اند!!!. (البته ما در مورد کسی صحبت می کنیم که با تخصص و تعهد ثروت را بدست آورده و در راه صحیح و تولید کشور استفاده می کند).

   آخر این چه مثالی هست که شما می زنید!!!

   بر فرض هم که هیچ کارخانه داری با تخصص و زحمت قبلی برای سرمایه گزاری به مدیریت کارخانه نرسیده باشد و با راحت طلبی یا به قول عوام با مفت خوری به این جایگاه رسیده باشند!!!، حالا چه ربطی به بازاریابی شبکه ای دارد!!! مگر هر کسی که وارد بازاریابی شبکه ای شد، پس از چند وقت صاحب کارخانه می شود، بروید ببینید چند نفر عمر و پولشان را در همین شرکتهای بازاریابی شبکه ای هدر دادند و فریب همین شعار ها را خورده اند! دنبال چه صراحتی هستید!.

   خوب فکر کنید بعد سوال کنید،
   بحث روی کیفیت جابجایی معاملات از نظر فقهی و حقوقی هست، چرا نگاه عوامانه به قضایا می کنید!، ثانیا همه افراد کارخانجات که فقط کارگر ساده نیستند، مهندسین و تیم های تخصص هم در بسیاری از کارخانجات حضور دارند ودرآمد بسیار خوبی هم دارند خیلی بیشتر از آن چیزی که شما فکر می کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. محمود می گوید

  سلام.۱_اگر آیه نازل شود شما از فتوا کوتاه نخواهید آمد۲_.شورای نگهبان۶ فقیه مجتهدو۶ حقوقدان مجری تصمیم هستند و انتقاد به نظر آنها جای بحث دارد۳_. اگر قرار است هر کس به فتوای مرجع خود عمل کند پس چرا ایت اله مکارم به نظر فقها انتقاد نموده است.۴_ سود بانکها عین ربا است ولی با کاغذ بازی حلال شده ولی سود بازاریابی شبکه ای به هیچ صورت حلال نمی شود۵ _ کالا و پورسانت ها را شرکت بازاریاب می دهد و قیمت برای همه در هر سطحی یکسان است حالا فرد مسلمان هیچ زیانی نمیبیند و بابت فروش کالا و تبلیغات پورسانت از شرکت پورسانت می گیرد نه از زیر مجموعه حالا شرکت دوست دارد مالش را آتش بزند به کسی ربطی ندارد۶- طبق فتوای[***]
  ۷_ هرم یک شکل هندسی ریاضی است و هر فرد از خانواده گرفته تا شغل و … در یک هرم قرار دارد لذا شرکت گلدکوییست را به بازاریابی ربط ندهید و اینقدر به هرم حساسیت نشان ندهید.۷_ مردم اگر سرمایه داشتند دیگر غمی نداشتند ۸_ خرید برای کسی اجباری نیست.لطفا بفرمایید دقیقا کجای این کار حرام است و فقط به شکل هرمی اکتفا نکنید

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-برعکس اگر آیه نازل بشود طاهرا عده ای از روش باطل شان که درآمدحرام هست کوتاه نمی آیند!. اینهمه فتوا بر حرمت را نمی بینید! برگرفته از آیه قرآن و قاعده اکل مال به باطل هست.

   ۲- لازم است به عرض حضرتعالی برسانیم، هرکسی موظف است به فتوای مرجعش عمل کند، در ثانی تمام اعضای شورای نگهبان موافق این شیوه نیستند، فتوای آیت الله شاهرودی از اعضای برجسته این شورا بر حرمت هست!حتما ببینید// نظر مراجع در اولویت هست بزرگوار!!!!

   ۳-حضرت آیت الله مکارم به نظر فقها استناد نکرده، بلکه موید نظر خودشان آورده اند! برای اطمینان بیشتر بهانه جو ها هست فرق بین استناد و موید نظر را دقت کنید، در سیره فقهای ما چنین اموری متداول هست!.
   ۴- سود بانکها چه ربطی به اینجا دارد، کمی فکر کنید بعد حرف بزنید، حضرت آیت الله مکارم فتاوایشان بر حرمت ربا در بانک های موجود هست، آنجا هم احمق هایی هستند که بهانه جو هستند وحرف مرجعیت را گوش نمی کنند! چه انتظاری می توان از افراد بهانه جو داشت!.
   ۵- اینکه شرکت پورسانت می دهد را بارها جواب داده ایم، شرکت که عاشق چشم و ابروی اعضا نیست که همینطور سود بدهد، طبق پلن درآمدزایی و شبکه سازی سود می دهد و همین حرام است…اگر به این شیوه پورسانت نمی گیرید، ظاهرا به اشتباه در شرکتی غیر از شرکت بازاریابی شبکه ای عضو هستید و متوجه نحوه کار نشده اید/اگر یک شرکت همینطور به افراد بهانه جو سود می دهد، خب معرفی کنید ببینیم کدام شرکتی احمقانه و بر اساس سفاهت سود می دهد آنهم بدون اینکه کسی کاری را برایش انجام بدهد! این از منطق اقتصادی خارج است،خواهش می کنم آدرس بدهید تا دوستان ما هم بیایند و از این سودها بگیرند!، بزرگوار برخی چشم و گوششان را بسته اند و اصلا نمی خواهند واقعیت را ببینند وآسمان و ریسمان می بافند، شما چرا به این راحتی قبول می کنید!.
   آنجایی که همینطور پول می دهد دیگر شرکت بازاریابی شبکه ای نیست، بلکه به احتمال زیاد خیریه هست، تازه آنجا هم مالشان را آتش نمی زنند بلکه بر اساس رضای خدای متعال به فقرا کمک می کنند،شما دقت کنید ببیند در چه شرکتی عضو هستید، آنگاه از ماهیت کار سوال کنید.
   ۶- فتوای مرجع را هم اشتباه نقل می کنید!.

   ۷-پسر خوب، قبلا درباره همین هرم بحث شد، اصلا بحث روی ساختار و چارت نیست، بحث سر هرم ریاضی نیست بزرگوار!!!، ساده انگاری هست که کسی فکر کند مراجع به شکل هرم گیر داده اند، طنز هست، عزیز من، آن ماهیت و شیوه جابه جایی پول در زیر مجموعه را فقها مخالف شرع می دانند، چرا عده ای نمی خواهند کمی فکر و توجه کنند!.

   ۸-بله خرید اجباری نیست، کسی هم از این جهت اشکال نکرده که شما مطرح می کنید!!!(البته در برخی از شرکتها برای عضویت یک سطح خرید ضروری هست، در هر حال مشکل اینجا نیست)

   ۹- مشکل این کار کسب درآمد و پورسانت از زیر مجموعه هست، که این شیوه به فتوای اکثر فقها که متخصصین در امر دین هستند و دین شناس هستند،خلاف شرع و حرام است. (در قسمت دیدگاههای نوشتار آیت الله خامنه ای مبسوط به چرایی حرمت پرداخته ایم، لطف کنید وقت بگذارید جوابهای گذشته را با دقت بخوانید!)
   برای سوالات بلند و متعدد از قسمت ارسال سوال اقدام کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. صدیقه ک می گوید

  با سلام
  سوالی داشتم با اینکه خودتان بسیار بهتر و داناتر از بقیه در این زمینه هسیتد در رابطه با اینکه در صحیفه بنیان گذار جمهوری اسلامی گفته شده است تمکین نکردن به نظر شورای نگهبان مخالفت با اسلام است چه می فرمایید؟ البته با کمی تالل این سوال رو پرسیدم چون در جواب دوستان شما با صبوری و سعه صدر جواب ندادید و گاها احساس میشد که نظرتان مقرضانه است در حالی که اگر کسی برایش شرع مهم باشد اینجا برای پاسخ سوال میپرسد و اگر کسی برایش مهم نباشد اصلا نگاهی به این سایت نخواهد انداخت و به دلیل اینکه برای من بسیاراهمیت دارد سوال پرسیدم چون به ظاهر وحدت در اینجا دچار مشکل شده و مردم دچار سردرگمی و صرفا گفتن این مطلب که به حرف مرجع خودتون عمل کنید کافی نیست لطفا جوابی درخور بدهید.
  با تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-دقت کنید اینکه کسی فکر کند نظرات ما مغرضانه است، این یک نسبت غلط و جاهلانه است!.
   چون اگر غرضی بود نظرات مراجع موافق و نظر شورای نگهبان را منتشر نمی کردیم! ثانیا هیچ سودی برای ما اینجا متصور نیست که بگوییم موافق باشیم یا مخالف، بله اگر موافقت می کردیم، مطمئن باشید آنقدر طرفدار پیدا می کردیم، می شدیم ملاک برای فعالیت این شرکتها و می توانستیم سود مادی هم خودمان به عنوان مشاور فقهی این شرکتها داشته باشیم، اگر شما می دانستید چقدر برای ما سود مادی داشت موافقت با این کار هیچگاه این حرفها را نمی زدید، حالا بماند سر این مخالفتها چقدر توهین و تهمت زده شد!!، بگذریم اگر کمی انصاف داشته باشید می بینید، هر آنچه در وبسایت مراجع بوده، همان منتشر شده است! و ما بین خود و خدای خود ملاک را راستگویی و نظر مراجع می دانیم، نمی آییم اعتبار و اعتماد مردم متدین را به چند روزه دنیای دیگران بفروشیم!! فتدبر ترشد انشاالله.

   ۲-ثانیا بزرگوار چرا خلط می کنید با صحیفه امام، خیلی ساده انگارانه هست!!! من از شما می پرسم، نظر امام خمینی بالاتر بود یا خود شورای نگهبان!! شما قطعا خواهید گفت نظر امام خمینی!! خب خواهر گرامی، در زمان امام انواع رساله های مراجع و نظرات مراجع منتشر می شد، آیا کسی این توهم را آن زمان داشت که تمکین به نظر امام که بالاتر از شورای نگهبان هست نشده!!! هر گز!!!
   کمی فکر کنید/ البته شما ناراحت نشوید جواب بنده در این روزها به آن افرادی هست که دنبال این هستند حضرت آیت الله مکارم و سایر مراجع را عامدانه تخریب کنند، به این شبهات و شایعات افراد نادان توجه نکنید. همینکه افتخار داده اید از سایت ما بازدید کرده اید و نظر داده اید نشانه بزرگواری و تدین شماست، اما سخن ما به شما نیست به آن افرادی هست که این شبهات سخیف را در میان متدینین منتشر می کنند.
   دقت کنید، تمکین از ولی فقیه و حکم او در امور حکومتی هست که حفظ اصل نظام هست و فتوای حضرت آیت الله مکارم هم بر این است!!! حالا چه ربطی به بازاریابی شبکه ای دارد!!! کمی فکر کنید آخر، چرا این را با آن مقایسه می کنید!. زنگ بزنید دفتر آیت الله خامنه ای بپرسید، خواهند گفت در این مسئله هر کسی نظر مرجع خودش را عمل کند!.

   ۳- چه وحدتی به هم خورده!!، هر کسی به نظر مرجعش عمل کند!!! الان کسی نماز را به فتوای سایر مراجع بخواند وحدت به هم می خورد!، در سایر مسائل احکام هم همینطور!، بازاریابی شبکه ای یک معامله است، یک مرجع حرام می داند و مرجع دیگر نظر دیگر دارد، هر کسی به فتوای مرجعش عمل کند!، دیگر آسمان و ریسمان بافتن و مخالفت با اسلام دانستن همه اینها توهمات است! اگر اینطور باشد هیچ مرجع تقلیدی نباید رساله داشته باشد چون وحدت می ریزد به هم، یا مخالفت با امر ولی امر مسلمین است!.
   انشاالله ابهام برطرف شده باشد.
   ۴- کجا مردم دچار سردرگمی هستند، هر کسی بجای بهانه تراشی به نظر مرجعش عمل کند راه روشن است!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 9. ابراهيم می گوید

  اين مطلب قديميه و شوراي نگهبان تاييد كرد هيچ مشكلي نداره

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برای اطلاع حضرتعالی عرض می کنیم که نظر شورای نگهبان هیچ ربطی به نظر مراجع ندارد!.
   ثانیا آیت الله مکارم شیرازی نسبت به این نظر شورا شدیدا موضع گرفته اند و در سایت هم گلایه ایشان مطرح شده است، از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.

   اگر لطف می کردید بالای نوشتار را می خواندید، متوجه می شدید که تمام نظرات معظم له جدید هست، حتی اگر تاریخ صوت را نگاه می کردید می دیدید حدود یک ماه بعد از نظر شورا هست! پس از این همه مستندات امیدواریم ابهام شما در حرمت این کار از بین رفته باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 10. خانم قاسمی می گوید

  باسلام
  بنده بدون شناخت ازحلال یا حرام بودن درامد اینکار وارد ان شدم وکار بازاریابی را انجام میدهم البته این شرکت ریالی پول ازمن نگرفت و من تنها مبلغواقعی کالا را پرداخت میکنم.دراخرماه شرکت پولی را به اندازه خرید بمن پورسانت میدهد ک زیاد هم نیست.من زیر مجموعه ای هم نگزفته ام ک شکل کارم شبکه ای شده باشد وپورسانتی ازان جهت دریافت کنم
  لطفا مرا راهنمایی کنید ک پورسانتم مشکلی دارد؟به کارم ادامه بدهم؟باتشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اصل و چرایی دریافت این پورسانت رو دقیق از شرکت بپرسید، که به چه عنوان به شما سود می دهد!!. همینطور که سود نداده است!.
   حکم پورسانت دریافت شده را از اینجا کلیک کنید و بخوانید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 11. Sara می گوید

  سلام
  واقعا گیج شدم!!! الان کی درست میگه ؟؟؟ آیت اله مکارم و اکثر مراجع حرام می دونن و شورای نگهبان تایید میکنه و اعلام کرده اشکال شرعی نداره!! کما اینکه آیت اله مکارم تذکر دادند بهشون که ورود نکنند در حیطه مراجع. خواهشا راهنمایی کنید چون این قضیه آخرین حربه نتورکرها برای توجیه خودشونه که شورای نگهبان فصل الخطابه !!!!

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   شما بر اساس نظر مرجع تقلیدتان عمل کنید!، راه روشن هست!.
   ثانیا، بر فرض هم اگر مرجع کسی اجازه داد، احتیاط و ورع بر این هست وارد چنین معاملاتی نشود با وجود نظرات مخالف اکثر مراجع که هر کدام یک عظمت فقهی و تقوایی هستند!.
   با این توضیح ما جایی برای تردید نیست، مومنین از چنین درآمد های حرام و شبهه ناکی دوری کنند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 12. ناشناس می گوید

  با سلام،
  میخواستم بدونم که فایل صوتی مربوط به چه تاریخی هستش؟
  و اینکه اگر مراجع محترم، بازاریابی شبکه ای را حرام اعلام کردند پس چرا با این قضیه جدی برخورد نمیشود؟؟ و چرا این نوع شرکت ها باید این همه سال راحت به کار خودشان ادامه بدهند؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-تاریخ فایل صوتی در ادامه همان صوت درج شده!-۹۵/۱۱/۰۶
   ۲-اکثر مراجع این معاملات را حرام اعلام کرده اند!. هر کسی باید به نظر مرجع خودش عمل نماید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. محمد می گوید

  سوال؟ آیا در بازار سنتی این اتفاق نمی افتد؟ واسطه ها سودهای زیادی نمی کنند؟ بدون اینکه کاری انجام دهند فقط کالایی را دست به دست می کنند و سود زیادی می گیرند؟ چرا آنها حرام نیستند؟ و چرا دانه درشت هایی که با زدو بند بازی انحصارا یک کالایی را وارد می کنند حرام نیستند؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   بازاریابی شبکه ای و دریافت پورسانت حاصل از آن حرام است!.
   بازاریابی سنتی فی نفسه اشکالی ندارد.
   فرق این دو هم از زمین تا آسمان هست، کمی تعقل کنید متوجه می شوید!.
   اگر در هر کاری زد و بند حرام باشد، آن کار اشکال دارد، چه سنتی باشد، چه جدید! یعنی واقعا شما فرق این دو تا را نمی دانید و اینگونه سوال می کنید!، ثانیا چرا بین مباحث خلط می کنید! مگر کسی گفته زدو بندهای حرام، حلال است که اینگونه به هم مباحث را ربط می دهید! کمی فکر کنید، متوجه می شوید!.
   حضرتعالی مثل هزاران نفر دیگر که دارند به عنوان واسطه ها روزی حلال در می آورند، مثل فروشگاهها، مغازه ها، و نمایندگی ها، به همین شیوه کار کنید و زحمت بکشید و مناسب بخرید و بفروشید!.چرا این قسمت را نمی بینید!!!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 14. جواد نجفی می گوید

  سلام علیکم.
  ایا امکانش هست صوت ایت الله مکارم شیرازی حفظه الله را در این رابطه برای ایمیل بنده ارسال کنید؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ارسال شد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. حسین می گوید

  سلام خسته نباشی
  من مدته زبادیه تو بازاریابی شبکه ای هستم هیچ وقت پورسانت ب بالاسری داده نمیشه از بانک ملت واریز میشه ب حسابشون و رابطه مالی وجود ندارد .
  و اینکه میگن هرمی باید بررسی کرد ببینید چ صورتی هرمی ب چشم میاد هرمی نیست شبکه ای نیست و کد گزاری شده اند تا ازسمته تبلیغاتشون و زحماتی ک واسه هم تیمیشان میگذارند و وقت و انرژی ک میگذارند درامد کسب کنند .
  بخواین اینجور حساب کنین همه ما ی جورایی ب بیمه ربط داریم ولی فقط هزینه پرداخت میکنیم و درامدی کسب نمیکنیم و پوله ما بازی میشه در عرض ۲۰-۳۰سال پ این پول هم هرام است همینطور بانک ها و سودی ک میگیرین .
  روایت ها زیاد است هرکسی نظری داره نباید از جایگاه خود حرف زد تو ایران نتوورکر موفق نداریم ک بخوان نظر بدن فقط از شنیده هامون نظر میدیم .
  ممنون از صبروتلاشتون مرسی

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   برادر عزیز ظاهرا شما بین ساختارها و شبکه هرم به صورت سازمانی و بازاریابی شبکه ای خلط کرده اید!.
   منظور از هرم در اینجا این هست که پورسانت طبق پلن درآمد زایی داده بشود، ربطی به پرداخت بانک ملت ندارد، مهم این است که این پولها با چه عناوینی جابجا می شود برای فقیه این مهم هست نه اینکه چه کسی بدهد!، بحث سر جابه جایی پول و عناوین این جابه جایی هست! خوب دقت کنید! معلوم هست که سرشاخه از جیب زیر مجموعه پولی بر نمی دارد، مشکل فقهی روی همان کیفیت پرداخت پورسانت هست.
   شما چرا با بیمه مقایسه می کنید!، توجه کنید::::
   پورسانت در بازاريابي شبكه اي يعني اينكه شخص با معرفي اين تجارت به اطرافيان و معرفي آنها به شركت، گروه فروش خود را شكل مي دهد. سودي از خريد و فروش و معامله افراد گروه فروش از سوي شركت به اين شخص معرفي كننده داده مي شود. و اين سود طبق پلنهاي درآمد زائي شركتها، درصدهاي مشخصي از قيمت كالاهاي فروخته شده در گروه فروش است كه به عنوان پورسانت و پاداش داده مي شود.
   باز تاکید می کنیم بازاریابی شبکه ای با بیمه تفاوت ماهوی دارد، شما بر اثر عدم آشنایی با مبانی آنها از جهت حقوقی به اشتباه افتاده اید!. کمی بین سازوکار اینها فکر کنید، متوجه می شوید!.

   اینکه می فرمایید روایتها زیاد هست!، بر فرض هم اگر حرف شما درست باشد، باید توجه کنید که روایت رسمی از این کار چه شما بخواهید و چه نخواهید در دنیا وجود دارد، همین روایت رسمی اگر به صورت دریافت پورسانت از زیر مجموعه به نحوی که در بالا بود را داشت با شرع مخالف هست.
   با کمی مطالعه می توانید تفسیر رسمی این کار را پیدا کنید، فقط شنیده نیست، زمانی که به صورت رسمی شیوه کار را در کتاب، نشریات و وبسایتهایشان منتشر کرده اند باز می توان گفت شنیده!، یک امر سِری و فضایی که نیست که هیچ فقیه یا حقوقدانی متوجه ماهیت آن نشود، افراد بی سواد را آموزش می دهند تا با این فعالیت تجارت کنند! چطور می توان ادعا و حتی تصور خام گونه داشت که یک فقیه ماهیت این کار را نمی تواند تشخیص بدهد!. زمانی که عادت به خوردن حرام پیدا شد، بهانه ها هم زیاد می شود! تا جایی که برخی به صورت خنده دار ادعا می کنند، فقها متوجه ماهیت این کار، نشده اند!، یا فرق انواع هرم را تشخیص نداده اند!.

   قبل تر از شما عزیزانی با تحقیق و عزیزانی از خود همین شرکتها به صورت مفصل شیوه کار را نوشته اند و توضیح داده اند و فتوا به حرمت گرفته اند!.

   امیدواریم ابهام حضرت عالی برطرف شده باشد، میان ساختار هرم با این توضیحات پورسانت که دادیم، با ساختار هرم سازمانی و چارتی تفاوت اساسی وجود دارد. و منظور فقها کاملا مشخص هست!.

   اینکه فرمودید زحمت می کشند، قبلا مفصل جواب این سوال را داده ایم، به صورت خلاصه می گویم، اصل شیوه خلاف شرع هست و درآمد آن حرام است، مثل این می ماند کسی برای کار حرام زحمت بکشد و انتظار مزد داشته باشد!. در هر حال خود همین سرشاخه ها بارها اعتراف کرده اند که این آموزششان ارزش ریالی ندارد، اگر می داشت توصیه می کنیم کلاس مستقیم بگذارند و با دریافت شهریه علمشان را نشر بدهند، آنگاه متوجه می شوند چقدر این زحمات از ادعا تا عمل می ارزد!. به این توصیه عمل کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. حسین می گوید

    فرمایش شما متین و قابل احترام است ولی تا الان کسی با خوندن کتاب اموزشی سیر نشده و کسی هم کار نکرده و درنتوورک شرکت نکرده نمتونه دربارش نڟر بده حتی کسیکه اطلاعاتشو داره .
    همینجور ک شما شبکه ای با هرمی مقایسه میکنبد فرمایش بنده اینست ک میگم فرقه فوتبال و فوتسال زیاد نی و ازنظر بیننده فقط زمینش کوچیکست ک غیره ولی خیلی تفاوت ها دارد هرمی و شبکه ای قانونی هم همین است .
    ما ب کمک تیممان فروش میکنیم شرکت درامدی ک ب واسطه تجاری را میخواهد بدهد در مدته رونده کاری ب ما میدهد این کجاش اشتباهه چون من همه جوره دارم کار مبکنم فروسنده و تمام کارهایه واسطه را من انجام میدخم.
    و بالاسری ک سود میگیرد عرض کنم ک مهندیم از انرژی ۱۰۰نفر استفاده میکنه و خودش کار نمیکنه ددامد واره پ ورامدش حرامه حتما.
    دروبسایت هم درباره هرمی میحرفید اگه فرمایش شمادرسته اسمه تک تکه شرکت هارو نام ببرید ک بدانیم کدوم شرکت ها کار نکنیم .و خیلی چیز هایه دیگر ک بعدا باهم گفتگو میکنیم و ب نتیجه میرسیم و من شاید از گمراهی ک اشاره میکنید در میام منون از لطفتون جناب

    1. مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     درباره اطلاع از نتورک باید عرض کنم همین عزیزانی که در نتورک شرکت کرده اند، مطابق آنچه رسمی منتشر شده است، همین عزیزان چهارچوب رو مطرح و از مرجع تقلید سوال کرده اند، همین را هم شما قبول ندارید، ثانیا شما که کاسه داغ تر از آش که نمی توانید باشید!، خود همین شرکتها شیوه معاملات خودشان را توضیح داده اند، حالا شاید ادعا کنید کسی متوجه نمیشه!، برادر عزیزم، ما به تصورات و درک شما نسبت به بازاریابی شبکه ای کاری نداریم، الان همین شرکتها تعریف خاصی از معاملات خود دارند، پورسانت را بر اساس طرح درآمد زایی می دهند، در دیدگاه قبل پورسانت رو اجمالا توضیح دادیم!
     عزیز من فرق فوتبال و فوتسال رو اگر لطف کنید بر روی وبسایت رسمی این ورزشها بخوانید متوجه خواهید شد!، حالا شما زحمت بکشید بزنید زیر تعاریف رسمی فیفا که آنها نیز فرق فوتبال و فوتسال را اشتباه نوشته اند!، خنده دار نیست!، خب، خود همین شرکتها شیوه کار رو دقیق توضیح داده اند، باز شما می زنید زیر همین تعاریف ، خودتان خنده تان نمی گیرد!.
     پس تعریف کار و ماهیت بازاریابی شبکه ای مشخص هست.
     بزرگوار، عزیز من، برادر خوبم، چه کسی با هرمی گلد مقایسه کرد!، شما تعریفی که از پورسانت بیان شد، بروید ببینید اگر به همین شیوه بود، خب حرام است، خیلی ساده هست، اگر شما در شرکتی کار می کنید که پورسانت طبق پلن های درآمد زایی از زیر مجموعه توسط شرکت به سر شاخه داده نمی شود، خب ظاهرا شما در شرکت دیگری کار می کنید!، اشتباها فکر می کنید در شرکت بازاریابی شبکه ای هست!. بازاریابی شبکه ای ماهیتش مشخص هست، هرم چه در بازاریابی شبکه ای، با آن نحوه دریافت پورسانتش و هرم چه در گلد با آن قوانینش هر دو از نظر فقهی حرام است!.

     درباره اسم شرکتها، ما قاعده و تعریف پورسانت رو عرض کردیم، همین تعریف فقها نیز هست، اگر هر شرکتی اینگونه کار کرد، خب حرام هست!. مثلا فقیه می گوید شرابی که مست کند حرام است، حالا مکلف موضوعات را خودش تحقیق می کند، دیگر مرجع تقلید نمی آید اسم شرکتهای شرابسازی دنیا را لیست کند!. قاعده و شیوه پورسانت مطرح شد، شما لطف کنید هر جا مطابق این تعریف بود را شرکت نکنید.
     اما در آخر عرض می کنم که ما استنکافی نداریم، چه بسا به پندار حضرتعالی ما حتی با ساعتها جلسات حضوری با سرشاخه ها و حتی با مطالعه جزوات و قوانین و کتابها و حتی در آموزشی حضوری این عزیزان و با مطالعات دیگر و با توضیحات این عزیزان تا کنون نتوانسته ایم از این معاملات فضایی و فوق سری آشنایی کافی را درباره ماهیت این کار پیدا کنیم!!!!، ما به این پندار شما احترام می گذاریم، حالا شما به عنوان یک عضو برجسته و یک فرد فهمیده که پی به ماهیت این کار برده اید لطف کنید،در چند صفحه مکتوب توضیح بدهید، آموزش بدهید، بنویسید و به دفتر مرجع تقلیدتان بفرستید، این که دیگر سخت نیست که!، آنگاه نظر دین را درباره آن بپرسید، ببینید آیا این شیوه معامله با قواعد فقهی همخوانی دارد یا نه؟!، این کاری که عرض کردیم را انجام بدهید، دست به قلم بشوید، نترسید، مگر دنبال واقعیت نیستید! هر چه جواب دادند برای ما بفرستید ما منتشر می کنیم؟! از این بهتر چه می خواهید!

     با این توضیحات و زحمتی که حضرت عالی به عنوان کسی که کارشناس در این رشته هستید را یکبار برای همیشه بکشید و بنویسید، مانند کسانی نباشید که همواره ادعا می کنند و ما بسیار از نزدیک دیده ایم که نق می زنند که هیچکسی این شیوه را متوجه نمی شود!، خب شما متوجه می شوید توضیح بدهید که شیوه گردش مالی و پرداخت و دریافت چگونه است! آیا غیر از این تعریفی هست که درباره پورسانت گفتیم هست!، خب شما جامع بنویسید و استفتاء کنید. اگر همین شیوه هست، خب فقیه همین را دیده می فرماید از نظر شرع درآمد بدست آمده حرام است!. روشن هست،کار حرامی هست!. برای اطلاع شما عرض می کنیم، قبل تر از حضرتعالی بودند که دغدغه بیشتری هم داشتند، به زعم خودشان هرچه بود را نوشتند و فتوا به حرمت گرفتند!

     امیدوارم با این توضیحات ابهام شما برطرف شده باشد.
     وفقکم الله لکل الخیر

 16. پیمان می گوید

  خیلی خوشحال شدم این خبر دیدم واقعا حرومه درامد این این کار چند سری اینقد رو مخ من رفتن تا ی جلسه شرکت کردم ب قول خودشون هون پرزنت .یعنی چی واسه این ک عضو شی باید اول ۳۰۰ حتما خرید می کردی سر همین خریده بود ک عضو نشدم هبچ جوره نمی گنجه این باید ..
  ب طور مثال در روز ۱۰۰۰نفر عضو می شن اون خرید اول انجام میدم از اون ۱۰۰۰ نفر ۱۰۰ نفر ب تونن ادامه بدن تیم تشکیل بدن اون مابقی ک مجبور شدن عضو شن از ادامه کار می خوان انصراف بدن اون همه پول چی میشه در صورتی ک شرکت جنس فروخته پس نمی گیره سودش میره کجا میره پیش عمو واقعا مرسی ک این فتوا داد ب قول خودمون این همه بدو این ور اون ور حرف بزن تبلیغ کنی ک اخرش طرف تو خونشه پول بره ب حساب اون صد سال سیاه نمی خوام بره

 17. مجید می گوید

  یا سلام میشه اصلا پورسانت به صورت هرمی رو تعریف کنید؟
  منظور از هرم شکل اون هست یا دریافت پول در ازای ضرر کردن افراد؟
  چون شکل هرم که توی چارت سازمانی تمام شرکت های دنیا وچود داره و داره اجاره میشه

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   منظور از هرمی چارت سازمانی نیست! .
   معنی پورسانت در سایت توضیح داده شده است.
   پورسانت در بازاريابي شبكه اي يعني اينكه شخص با معرفي اين تجارت به اطرافيان و معرفي آنها به شركت، گروه فروش خود را شكل مي دهد. سودي از خريد و فروش و معامله افراد گروه فروش از سوي شركت به اين شخص معرفي كننده داده مي شود. و اين سود طبق پلنهاي درآمد زائي شركتها، درصدهاي مشخصي از قيمت كالاهاي فروخته شده در گروه فروش است كه به عنوان پورسانت و پاداش داده مي شود.
   وفقکم الله لکل الخیر

 18. سبحان می گوید

  ا سلام
  اخیرا مطلع شدیم دیوان عدالت اداری نامه ای مبنی بر خلاف شرع بودن بازاریابی شبکه ای به شورای نگهبان تقدیم نموده اند
  که با برسی نامه توسط شورا، شورای نگهبان رای بر عدم خلاف شرع بودن این تجارت دادند که در بخش اخبار سایت شورای نگهبان موجود است.

  آیا با این نظر شورای نگهبان حکم حرمت بازاریابی شبکه ای به حلالیت تبدیل میشود؟
  آیا اشکال اکل مال باالباطل خودبخود برطرف گردیده است؟

  خواهشا ذهن مردم را درگیر نکنید و با برسی کامل یک جواب قطعی به ما بدهید

  http://www.shora-gc.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&CategoryID=8fac823a-5745-41b6-a9e2-b879c74deb7b&WebPartID=5787c39c-ba74-4567-b6ba-23e19604b42d&ID=ed9aafbe-63c1-42d0-b0bc-473dd18c1b35

  http://www.shora-gc.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&CategoryID=8fac823a-5745-41b6-a9e2-b879c74deb7b&WebPartID=5787c39c-ba74-4567-b6ba-23e19604b42d&ID=5796d761-5156-4391-84cb-9ade084c20c9

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   جایی برای درگیر شدن ذهن مردم نیست!، فتوای حرمت این کار روشن هست!.
   چند نکته:
   ۱- این ادعایی که کرده اید که شوارای نگهبان رای بر عدم خلاف شرع بودناین تجارت داده است اشتباه است، یکبار لطف کنید این لینک را با آرامش بخوانید!!. در عنوان نوشته «دستور جلسه اين هفته »، بزرگوار دستور جلسه با مصوبه از زمین تا آسمان فرق می کند معنی اش!!!، این یک خبر هست نه قانون مصوب و تایید شده شورای نگهبان، قوانین کشوری در سامانه قانون و شورای نگهبان ثبت می شود، شما بروید و بررسی کنید ببینید هیچ قانونی به تصویب نرسیده است!.
   ۲- دادخواست تقديمي مدعي خلاف شرع بودن؛ بندهاي ب و ج ماده (۱) ، بر فرض که مصوبه هم باشد، کجای بندهای ب و ج آمده که دریافت پورسانت بدون اشکال هست.!!!

   ۳- نشست خبري سخنگوي شوراي نگهبان چه ربطی به تصویب قانون بازاریابی شبکه ای دارد، خودتان کمی فکر کنید اگر ربط آن را متوجه شدید اینجا مطرح کنید!
   ۴- دقت کنید برای اینکه خیال شما را راحت کنیم می گوییم، مراجع عظام تقلید فتوا به حرمت بازاریابی شبکه ای داده اند، ملاک را فتوا قرار بدهید ذهن شما از درگیری خارج می شود. اشکالات فقهی این کار همچنان باقی هست و اصلا معنا نمی دهد که حرامی به خودی خود حلال شود!!!!
   وفقکم الله لکل الخیر

 19. عباس می گوید

  سلام
  بازار یابی شبکه ای ان داره انجام میشه زیان اولیه نداره واین که میگن بالاسری پورسانت بیشتر میگیره اینجوری نیست که در همه مواقع پورسانت بیشتر بگیره اونم شرایطی داره واین سیستم بر اساس حجم فروش است نه تعداد افراد هرکسی به مقدار حجم فروشش سود میگیره اینم از طرف خودشرکت نه از پول شبکه واجناس کاملا ایرانی داره داخلش فروش میره برای حمایت از تولید ملی تازه تو این نوع بازار یابی هرکس لولی داره ونسبت به لولش وجایگاش کار مخصوص خودش انجام میده هر لولی وظیفه خاصی داره پس اینجا از کف شبکه تا راس شبکه دارن کار انجام میدن .فکر نکنم پورسانتش مشکل داشته باشه
  واکل مال الباطل باشه چون اینجا همه تا ده یا بیست لولشون یاشایدم بیشتر از این دارن برای اموزش وبه درامد رساندنشون زحمت میکشن همه جور دارن شبکه رو حمایت میکنن
  حالا نظر شما چیه ؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ۱-اینکه زیانی ندارد اصلا مورد بحث فقها نیست تا شما مطرح کنید!، اما توجه کنید اینطور هم که شما خوشبینانه می فرمایید هم نیست، خیلی از عزیزان هم وارد این کار شده اند و عمرشان بدون سو هدر رفته و منتقد همین شرکتها هستند، در قسمت دیدگاههای سایت هدانا و سایر سایت ها این گلایه ها را هم بخوانید! ثانیا منتقدانی هم این شیوه دارد، از اقتصاد دانها فقط بحث فقهی نیست، متاسفانه خوشبینی مفرط بر اساس بست چشم به واقیت های اقتصادی و صرفا توجه به تبلیغات این شرکت ها واقعیت نگری را برای افراد این شرکت ها تبدیل به آرزو و خام نگری کرده است. حرف ما این هست در بهترین شیوه های اقتصادی هم اقتصاددانها واقع نگر هستند و سود زیان را با هم می بینند، نه مثل برخی از این اعضای بازاریابی شبکه ای که از هوا و فضا گرفته تا کف اقیانوس را به بازاریابی شبکه ای پره می زنند، تا بگویند بیا و عضو شو و اشکال شرعی هم ندارد!!!. نمونه این اظهارات را می توانید در سایت از سمت دوستان و سر شاخه ها ببینید. درباره اجناس ایرانی هم در تمام شرکتها اینطور نیست! بلکه بر عکس بسیاری از شرکتها از اجناس خارجی ارزان قیمت برای سود بیشتر استفاده می کنند، حالا بحث ما روی این قسمت ها نیست، چون شما اشاره کردید، نکاتی عرض شد اینجا کلیک کنید و نظر عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی را بخوانید.
   ۲- دریافت بیشتر را کسی مشکل ندانسته که شما مطرح می کنید!
   ۳-تعداد افراد یا حجم فروش را هم کسی اشکال نکرده که شما مطرح می کنید!.
   ۴- اشکال روی شیوه جریان مالی و شبکه سازی و دریافت پورسانت از زیر مجموعه که شرکت می دهد می باشد!. شیوه معامله خلاف شرع هست، شما مستقیم اجناس را با تخفیف میلیونی حتی از شرکت بخرید و بفروشید، بحثی نیست، اما به صورت زیر مجموعه، که زیر مجموعه سود کند و به شما درصدی برسد این شرعا حرام است!، زحمت را بقرای فروش بدون زیر مجموعه بکشند، اگر زحمت واقعی باشد آنجا اثر کار را ببینند. به بعضی از همین سرشاخه ها گفته شد شما که ادعا می کنید آموزش خیلی باارزش می دهید حتی بهتر از اساتید اقتصاد دانشگاه!، خب کلاس بگذارید و این آموزش ها را با شهریه میلیونی ارائه کنید، سودش هم برای شما بیشتر است؟، خود همین ها اعتراف کردند که آموزش ما ارزشی آنچنانی که ادعا می کنیم را ندارد و کسی یک ریال هم پای آن نمی دهد، سود ما در این هست که با انواع تبلیغات زیر مجموعه را تحریک به خرید کنیم، تا از این راه چیزی هم به ما برسد!، دور و ور معامله دیگران چرخیدن و گرفتن درصدی از معاملات به صورت پورسانت از شرکت! همه این زحمت ها برای همین هست، افزایش روحیه خرید و … .
   در هر حال شبکه سازی و دریافت پورسانت از زیر مجموعه حتی اگر شرکت بدهد، به فتوای مراجع حرام است، و این مطلب روشن می باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 20. بهروز می گوید

  سلام
  خواستم تشکر کنم بابت صبر و حوصله و جواب های منطقی و قانع کنندتون!
  ببخشین اگر سوال هامون ناراحتتون میکنه!
  خیلی کمکم کردین! امیدوارم یه روزی بتونم جبران کنم!
  اجرتون با سیدالشهدا.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ممنون از اظهار لطف و حسن توجه شما.
   انشاالله ما را از دعای خیر محروم نکنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 21. ناشناس می گوید

  پس اگه من یه کار خونه بزرگ راه بندازم و ۱۰۰ تا نماینده تو شهرهای مختلف داشته باشم اونام کارمندو بازاریاب بیارن برن فروشگاه بزنن پولی که میره تو جیبه من حرام اندر حرام اندر حرامه
  لطفا به گوش مراجع برسونین علم روز باعث تولید این نوع تجارت شده شاید تا ۲۰ سال دیگه تمام محصولات از این طریق به فروش برسه پس تا جا نموندیم مسئلرو حل کنین

  1. مهدی طاها می گوید

   علیکم السلام !
   نخست: مسائل رو با هم خلط نکنید! ، اگر کمی دقت کنید این ابهام برای شما ایجاد نمی شود.
   دوم:، یکی از ادعاهای بزرگ همین شرکت ها این هست که این بازاریابی شبکه ای جدید هست ومتفاوت از بازاریابی متداول و سنتی!! حداقل بنابر این ادعا شما ظاهرا فرق این دو تا رو تشخیص نداده اید! در سایت تعریف پورسانت آمده خوب نگاه کنید.
   سوم: هیچ مشکلی نیست اگر شما سرمایه دارید، و با یک اعتبار حقیقی کارخانه را راه اندازی می کنید و محصولات شما را نمایندگی ها با تخفیف می گیرند و همین محصول را می فروشند و روی هر محصول سود می گیرند، اشکالی ندارد!! اما این کجا و دریافت پورسانت از زیر مجموعه کجا!…. دریافت از زیر مجموعه حرام هست، البته فرق این دو تا خیلی روشن هست! ، خیلی کم پیش می آید از این سوالات بکنند!.
   پورسانت از زیر مجموعه و دریافت طبق پلن های درآمد زایی را از یکی از اطرافیانتان بپرسید، بعد در بازار بروید وکار فروش نمایندگی ها را هم ببینید، انشاالله فرق این دو را به راحتی متوجه می شوید و ابهام هم بر طرف می شود. در هر حال اگر ابهام برطرف نشد شما برای اینکه در فهم این دو اذیت نشوید! و فتوای حرام اندر حرام ندهید!!، بازاریابی را به سبک سنتی داشته باشید، جنس خوب و مناسب بدهید، حلال اندر حلال است!.

   چهارم: شما فرق بین بازاریابی شبکه ای و سنتی را خوب متوجه نشده اید، فرق بین علم و غیر علم را هم ظاهرا خوب متوجه نشده اید! یا شده اید و تحت تاثیر تبلیغات این شرکتها هستید!. آقای عزیز قبل از حضرتعالی شرکتهای گلد کوئست بودند که ادعا های بزرگتر از شما داشتند و به زباله دان تاریخ رفتند!، آنها نیز ادعای علم می کردند! در هر حال همین علمی که شما می فرمایید، اقتصاددانهایی هم مخالف آن هستند و آن را ناکارآمد می دانند! حالا چشم را نباید بست! آنهم در اقتصاد! که انتظار سود محض بدون ضرر یا بالا پاییین در بازار نشان می دهد که این تاجر ساده لوح هست و شکست خواهد خورد، تاجر و سرمایه داری موفق هست که واقع بین باشد!. در هر حال اینجا کلیک کنید و صحبت های دکتر عزیزی پیرامون عوامل ناکارآمدی بازاریابی شبکه‌ای در ایران را بخوانید، در هر حال منظور ما این هست مخالفانی هم هستند!.
   پنجم: لازم به ذکر هست برادر عزیزم، در مسائل جدید، مراجع موضوعات را با تیم های تخصصی استفتائات دفاترشان به بحث و بررسی می گذارتد، و این سنت دیرینه مراجع هست! پس از آن در شناخت موضوعات از نظر کارشناسان و اقتصاددانها برای برررسی زوایای پیدا و پنهان این کار نظر می خواهند، تا در مقام فتوا جامعه آسیب نبیند یا کوتاهی در شناخت دین رخ ندهد!، این ساده انگاری هست که کسی فکر کند شخصی آنجا نشسته ندیده و ندانسته نظر می دهد، سالها درس خارج ، و بحث با شاگردان، همه اینها نشان می دهد برای اینکه یک حکم خدا گفته شود، نیاز به زمان زیادی هست، بسیاری از مسائل را مراجع بهتر از ما اطلاع دارند، علاوه بر این هستند عزیزان و بزرگواران مومنی مثل شما که قبل تر از شما دغدغه داشته اند و در سوالات طولانی این کار را شرح داده و نظر مرجع را خواسته اند!. خب اکثر مراجع عظام تقلید فتوا به حرمت دریافت پورسانت از زیر مجموعه داده اند، حتی اگر شرکت طبق پلن درآمد زایی بدهد!

   مسیر روشن هست، اگر با آرامش ببینید و فکر کنید، متوجه خواهید شد.

   وفقکم الله لکل الخیر

   وفقکم الله لکل الخیر.

 22. محمد مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید
  چند وقتی هستش که وارد شرکت بازاریابی شبکه ای شدم!
  در اونجا به ما گفته شده که طبق نظر رهبری بازاریابی شبکه ای مورد تایید شورای نگهبان بوده و به این سند اشاره می کنند!
  “ج) نامه‌های‌ دیوان عدالت اداری

  ۱_ نامه دیوان عدالت اداری، به‌ شرح دادخواست تقدیمی مدعی خلاف شرع بودن؛ بندهای ب و ج ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی و ماده (۱) دستورالعمل تأسیسی و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، از طرف آقای محمد برومند.”
  این هم لینک خبر:
  **************
  خواستم نظر شما رو در این باره بدونم!
  با تشکر

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   من خواهش می کنم ، یکبار همین لینک را خود حضرتعالی مطالعه کنید، کجا آمده که اشکال ندارد!!! این یک خبر هست، گفته آقای کدخدایی در زمانی که سخنگو بودند، الان استعفا دادند، ایشان گفته اند:»در جلسه فردا (چهارشنبه) شورای نگهبان خبر داد، به تشریح کامل دستور جلسه این شورا پرداخت که به شرح ذیل است:….»؛ فقط گفته اند دستور جلسه این هست، از افرادی که کار اداری می کنند بپرسید، این یعنی چی!! یعنی قرار هست به این رسیدگی شود همین! نه اینکه نظر شورای نگهبان این هست!!!

   اصلا بحث سند نیست! هیچ جای این سند نیست!.

   اظهار نظر قطعی نکرده اند که!!! هیچ قانونی از سمت مجلس و شورای نگهبان تصویب نشده است، در سامانه قوانین مجلس جست و جو کنید ببینید چیزی پیدا می کنید یا نه! ما که بررسی کردیم نبود، اگر هم قانون می شد که الان زودتر از ما و شما همین شرکتها این را عَلَم می کردند. ثانیا در بندهای ب و ج ماده (۱) کجا آمده که دریافت پورسانت از زیر مجموعه اشکال شرعی ندارد؟؟؟

   در هر حال رهبری نظرشان این هست که این کار خلاف شرع و حرام است و این قضیه واضح هست نمی دانیم چرا بعضی مسئله به این سادگی را نمی خواهند متوجه بشوند، نگاه کنید به این فتوای حضرت آقا:
   سوال :

   باسلام آیا درآمد به دست آمده از طریق شرکت های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی مانند شرکت پنبه ریز حلال است یا خیر؟
   (جواب) درفرض سؤال درآمد بدست آمده حلال نیست واکل مال به باطل است.
   خب درآمد حرام باشد یعنی اینکه کار اشکال دارد و حرام هست، خیلی ساده، روشن و صریح نیازی به شورای نگهبان و … هم نیست، فتوا روشن هست. همین را از دفتر آیت الله خامنه ای هم بپرسید، از این مستند تر برای حرمت این کار چه می خواهیم!!! از همه اینها گذشته حضرات آیات مکارم شیرازی، وحید خراسانی، نوری همدانی، سیستانی، صافی گلپایگانی، فتوا به حرمت داده اند که محکم ترین سند برای افراد متشرع هست، هیچ شورایی نمی تواند برخلاف نظر مراجع حکم بدهد.
   توصیه می کنیم، حتما با دفتر مرجع تماس بگیرید زیاد به حرف این افرادی که در این شرکتها هستند گوش فرا ندهید، صلاحیت و علم بیان فتوای مرجع را ندارند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 23. میلاد می گوید

  برخی از علما این اشکال رو وارد کردن که سود باید تماماّ به شرکت فروشنده یا همان سزگروه راس هرم برگردد و این شرکت ها هم برای دوام کارشون میگن که ما با رضایت خودمون حاضریم درصدی از سود فروش را بین زیرگروه هامون تقسیم کنیم و به کارمون ادامه بدیم .

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اشکال علما این نیست که شما می فرمایید! اصلا به درستی متوجه بحث فقهی آن نشده اید!.
   توجه کنید چه شرکت راضی باشد چه نباشد نمی تواند طبق پلن درآمد زایی سود بدهد، مشکل روی شیوه سود دادن هست!.
   این نوع معامله کردن اشکال دارد.
   و شما می دانید، شرکت پولش را از سر راه نیاورده که به هر کسی بدهد، بلکه طبق پلن های درآمد زایی و شبکه ها و سود در زیر مجموعه می دهد، اشکال کار همین جاست.
   درآمد بازاریابی شبکه ای حرام هست.
   موففق باشید

 24. عبداالهی می گوید

  باسلام من تازه وارد کاربازاریابی شبکه ایی شده ام و میخواهم بدانم اگرزیرمجموعه ای آوردیم و درتمامی مراحل به او کمک کردیم وتمامی آموزشات را به اویاد بدهیم بازهم پورسانت ما حرام است؟؟؟؟؟؟؟

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   دریافت پورسانت از زیر مجموعه جایز نیست. برفرض اگر آموزش مفیدی هم باشد، شما می توانید به صورت مستقیم آموزش بدهید و در مقابل آن پول دریافت کنید.
   اما شبکه سازی به شیوه متداول در بازاریابی شبکه ای و دریافت پورسانت از زیر مجموعه صحیح نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 25. محسن می گوید

  با سلام اگر درآمد فعالیت در شرکتهای بازاریابی حرام است چرا صدا و سیما که مستقیما زیر نظر رهبری عزیز اداره می شه مدتی است در برنامه های مختلف مثل پایش و مردم چی میگند و اخبار سراسری شبکه اول در مورد این شبکه ها مانور می دهند که باعث اطمبنان خاطر مردم جهت شرکت در این موسسات می شه. ضمن اینکه امروزه به هر موسسه کاریابی برا کار مراجعه می کنی ما را به بازاریابی شبکه ای ترغیب می کنند ضمن اینکه مراکز فنی و حرفه ای ضمن این کار دارند آموزش بازاریابی شبکه ای می دهند.

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اگر در متن دقت کنید فتوا روشن هست، اگر بازاریابی به همین شیوه پورسانت می گیرند این پورسانت حرام است و معامله به این شیوه حرام می باشد.
   اما اگر هرمی نباشد و پورسانتی هم نباشد، خب بحث فرق می کند.
   در چرایی فعالیت این شرکتها می توانید به نماینده مجلس شهرتان رجوع کنید و از او توضیح بخواهید!. نظرات فقهی مراجع را نشان بدهید و از ایشان این سوالات را مطالبه نمایید یا از سایر مسئولان پیگیری نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

   1. سید می گوید

    سلام
    آیا بیمه عمر هم به این صورت اداره میشه دارای اشکال شرعی هست؟

    1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

     سلام علیکم
     بیمه عمر به این کیفیت نیست. حکم بیمه را در سایت سرچ کنید و مطالعه بفرمایید.
     وفقم الله لکل الخیر

 26. مهدی می گوید

  با سلام میشه در مورد ربای موجود در بانکهای جمهوری اسلامی ایران توضیح داده واین اگر معاملات بانکها ربا است چرا سالها هیچ قانونی در جهت اصلاح آن وضع نشده

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ۱-انشاالله به صورت مستقل درباره بانکها مطالبی منتشر خواهد شد. بانکها بر اساس قرار دادی که با شما می بندند، طبق عقود شرعیه موظف می شوند درآمد زایی کنند، و سود را به نسبت تقسیم کنند، اگر بانکها به صورت صحیح پولهای خرد را از جامعه جمع آوری و به صورت هدفمند و کارشناسی در راه پروژه های اقتصادی صرف نماید، و سود را با شما تقسیم کند ، این کار نه تنها اشکالی ندارد بلکه باعث پویایی و رشد اقتصاد کشور خواهد بود که بسیار پسندیده است. شما می توانید هنگام ایجاد حساب بندهای قرارداد را با وکیلتان، یا با یک مشاور حقوقی مطالعه نمایید.

   ۲- حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
   چون قوانين بانك‌ها به تصويب مجلس شوراى اسلامى و تأييد شوراى نگهبان رسيده صحيح است، مگر اينكه خلاف آن ثابت شود. سپرده بانك‌ها : اگر عقود شرعيّه را رعايت كنند، يا وكالت مطلقه به مسؤولين بانك داده شود كه اين عقود را رعايت كنند، سود حاصل حلال است.[احکام ویژه ( ۶۰۰ مسئله كثير الابتلاء)]

   وفقکم الله لکل الخیر

 27. مرتضی حسینی می گوید

  سلام
  لطفا توضیح کاملی درمورد دلیل حرام بودن این کار(بازاریابی شبکه ای) ارائه بدید تا ما بتوانیم در امر به معروف خود کسانی را که از این راه به سود رسیده اند و برای خروج از این کار مقاومت میورزند را توجیح کنیم

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی جناب آقای حسینی

   كار از نظر شرع تعريف خاص به خود را دارد، معنا ندارد مثلا طبق فرض در يك زير مجموعه ۲۰۰ نفری ميلياردها تومان جابه جا و خريد شود و درصدي از آن به سر شاخه برسد!!! مگر يك معرفي افراد سرشاخه به شركت چقدر مي ارزد كه ما بايد قائل شويم كه اگر بر فرض n بار زير مجموعه معامله كرد سر شاخه مستحق دريافت سود از هر معامله اي باشد!!!!!!!!!، یکی از مشكلات اساسی همین جاست نه مشكل روي تخفيف يا سود كم يا ضرر که این دوستان مطرح می نمایند. هر چقدر هم سود كم باشد و همه هم راضي باشند سرشاخه عقلا و شرعا مستحق چنين پولي نيست!.
   علاوه بر این مشكل روي كيفيت معامله و تعارض آن با قواعد فقهي است.
   شما می توانید در نوشتار «نظر آیت الله خامنه ای» از اینجا ؛در مقدمه و انتهاء و همچنین قسمت دیدگاهها، نظرات ما را بصورت مفصل ببینید، انشاالله راهگشا باشد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 28. محمد می گوید

  باعرض سلام و خسته نباشید. طبق استفتای آیت الله مکارم شیرازی درباره بازاریابی شبکه ای و بعد از تماس حظوری با نماینده دفتر ایشان درباره ی توضیح استفتا مذکور که دوستان نتورکی اون رو استناد میکنن و میگن کار ما هرمی نیست لازم دونستم توضیحاتی رو بدم تا متن این استفتا روشن تر بشه. با توجه به جواب آیت الله مکارم شیرازی در خط اول که فرمودند اگر خرید و فروش ( خرید و فروش به هر صورت چه جنس تولید داخل باشد یا جنس وارداتی باشد ) به صورت شبکه ای ( یعنی همان فروش توسط زیر مجموعه ها و نتوورک ) و هرمی ( یعنی همان سلسله مراتبی طوری که شخصی که در بالای سطوح میباشد بیشترین سود را حاصل کند ) انجام گیرد. و کسانی که در مرحله اول اقدام به تبلیغ کرده اند ( یعنی در لول یا سطح یک تبلیغ کرده اند و باعث شده اند سطح یک خرید کنند ) ودر مراحل بعدی (یعنی سطوح پایین تر مثل سطح ۲ تا سطح ۹ ) کاری انجام نداده اند سود های داده شده جایز نیست. با توجه به این جواب یک شخص که در بالای سطوح قرار گرفته و تیمش رشد کرده و به شهرهای دیگه رفته پورسانت هایی که از افراد جدیدالورود دریافت میکنه حرامه و جایز نیست.اگر بحث درامد پاداش لحاظ بشه که حرام اندر حرام حساب میشه چون یه شخص میتونه حتی از لول و سطح ۱۰۰ خودش هم پاداش بگیره. چون پاداش یعنی مجموع خرده فروشی زیرمجموعه ها.با توجه به نظر آیت الله مکارم شیرازی پورسانت خرده فروشی و سطح یک حلال و بقیه سطوح جایز نیست یعنی اکل مال بالباطله. دقیقا مثل شرکت های هرمی که شخصی که سرشاخه بود افراد سطوح پایینشو نمیشناخت ولی پورسانت از اونها میگرفت.به نظر شما بعد از ۴ سال همه زیرمجموعه های پایین رو میشه شناخت و مستقیما به اون ها تبلیغ کرد ؟ جواب قطعا خیر است.برخی دوستان ادعا دارند شیوه کاری آنها متفاوته و برای همه ی افراد زیر مجموعه کار انجام میدهند. ولی چیزی که من تو شرکت بازاریابی x دیدم اینجوری نبوده و بغد از اینکه تیم رشد پیدا میکنه اون شخص بالاسری یا لیدر نمیتونه به همه زیر مجموعش آموزش بده و واسشون کار انجام بده. امیدوارم بزودی مجلس قانونی در جهت حذف سطوح و لول ها تصویب کنه و یه بازاریاب فقط از فروش خودش پورسانت بگیره و پلن درآمدی شرکت تک سطخی بشه درحالی که پلن های این شرکت های شبهه هرمی دارای ۹ سطح و لول میباشند. با تشکر از مدیر سایت. یا حق.