وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي

توصیه فقهی حجت الاسلام یوسف وند: توصیه فقهی ما با توجه به فتوای حرمت اکثر مراجع عظام تقلید و اشکالات این کار بر این است که مومنین وارد چنین معاملاتی نشوند و از درآمد های حرام و شبهه ناک دوری کنند!.

نظر آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي شبكه اي +نظر جدید

نظر آيت الله خامنه اي در باره بازاريابي

بروزرساني: اسفند-1397 // لینک نظر مراجع عظام تقلید در انتهاء همین نوشتار

سه نكته قبل از شروع بحث:

1-منظورما از بازاريابي در اينجا ويزيتوري نيست، بلكه منظور بازاريابي شبكه اي می باشد كه در آن از زير مجموعه پورسانت دريافت مي نمايند. معني  پورسانت در خلال بحث و در انتهاء مطلب اشاره شده است.

2-درباره جايگاه تجارت حلال و شرعي روايات فراواني از معصومين عليهم السلام بيان شده است كه نمايانگر آن است كه اقتصاد پويا از نظر دين جايگاه والا و پر اهميتي را دارد. بر همين اساس بسيار ضروري است كه احكام اقتصادي را يادبگيريم و به كار بنديم . اصبغ بن نباته گوید: حضرت على‏ علیه السلام برفراز منبر فرمودند: نخست احكام دینى مربوط به تجارت را یاد بگیرید سپس تجارت نمائید و سه مرتبه این جمله را فرمودند «الفقه ثم المتجر» به خدا سوگند حركت ربا در این امّت پنهان‏تر از جنبش مورچه روى سنگ خارا است . (جامع الاحادیث الشیعة / 18 / 1). از  وجود مبارك پيامبر گرامي اسلام درباره كسب و كار اينچنين رسيده است:  پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم هرگاه نگاه به مردى مى‏ كرد درباره او مى‏پرسید آیا شغلى دارد؟ اگر مى‏ گفتند: نه!، مى‏ فرمود: این شخص از چشم من ساقط شد!. ان رسول الله اذا نظر الى الرجل فاعجبه قال له: هل له حرفة فان قالوا لا قال سقط من عینى. (بحار / 103 / 9). جامعه ديني اگر بخواهد در ديدگان معصومين عليهم اسلام جايگاه ويژه اي داشته باشد، لازم است مسئله تجارت وكار را جدي بگيرد.

3-جناب آقاي پروفسور درخشان استاد اقتصاد كه کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آکسفورد و دکترای اقتصاد را از دانشگاه لندن (LSE) اخذ نموده اند گويند:«من فقیه نیستم و اطلاعاتی در مورد فقه حکومتی ندارم ولی فکر می کنم مشکل از فقه نیست و نیازی نیست که فقه متحول شود، بلکه مشکل از کارشناسان و اقتصاددانان است. ما اقتصاددانان اسلام شناس نیستیم ولی لازم است با مباحث اسلامی آشنا شویم».  لينك  منبع.

نظر مقام معظم رهبري در باره ي بازاريابي شبكه اي

 رسالت سایت هدانا بیان دقیق و مستند فتاوای مراجع عظام تقلید (ایدهم الله) بوده و هست. اعتماد در هر کاری رکن اصلی ارتباط خواهد بود. سایت هدانا که یک وبگاه پاسخگویی به مسائل شرعی است قطعا وظیفه ای سنگین تر خواهد داشت، و تا کنون بحمد الله تمام تلاش خود را در حفظ این اعتماد نموده و همین رویه سبب شده روزانه چندین هزار نفر از سایت بازدید کنند. ما این حسن توجه شما را بهترین سرمایه می دانیم.

با شکل گیری بازاریابی شبکه ای در کشور مخاطبان سایت هدانا با ما در ارتباط بودند و پیرامون این فعالیت جدید سوالات فقهی خود را مطرح می کردند که سایت هدانا به صورت دقیق از همان روزها فتوای مقام معظم رهبری را درباره بازاریابی شبکه ای بدون هیچ کاستی منتشر کرد، البته در این مسیر از سمت افراد مختلفی انواع تهمت ها و تهدیدها را شنیده ایم!، اما همچنان ما این اعتماد مخاطبان مومن را با هیچ چیزی عوض نکردیم و نخواهیم کرد.

در تاریخ 24 /8 / 95 شورای نگهبان در جواب نامه شماره 200 /130212 /210 /9000مورخ 23 /08 /1394؛ نظر رسمی خود را بر عدم مغایرت بازاریابی شبکه اعلام کرد.

تاییده شورای نگهبان بازاریابی شبکه ای
تاییدیه شورای نگهبان درباره بازاریابی شبکه ای

شماره : 2909 / 100 / 95
تاريخ : 24 /8 / 95
رئيس محترم هيأت عمومي ديوان عدالت اداري
باسلام و تحيت
عطف به نامه شماره 200 /130212 /210 /9000مورخ 23 /08 /1394؛
موضوع بند هاي (ب) و (ج ) ماده (1) آيين نامه اجرايي چگونگي صدور و تمديد پروانه كسب و نحوه نظارت بر افراد صنفي در فضاي مجازي و ماده (1) دستور العمل تأسيسي و نحوه فعاليت و نظارت بر شركت ها ي بازار يابي شبكه اي، در جلسه مورخ 19/ 08 /1395 فقهاي معظم شوراي نگهبان مورد بحث و بررسي قرار گرفت و نظر فقهاء به شرح ذيل اعلام مي گردد:
– موارد سؤال في نفسه خلاف موازين شرع شناخته نشد.
احمد جنتي
دبير شوراي نگهبان

پس از اعلام رسمی سایت شورای نگهبان، سایت هدانا به صورت رسمی درباره نظر رهبری پیرامون این اظهار نظر شورای نگهبان اینگونه از دفتر رهبری استفتاء نمود:

نظر جدید مقام معظم رهبری درباره بازاریابی شبکه ای
نظر جدید مقام معظم رهبری درباره بازاریابی شبکه ای

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

«استفتاء اختصاصی سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری»

سوال:

سلام علیکم
نظر مقام معظم رهبری در مورد بازاریابی شبکه ای باتوجه به اعلام نظر شورای نگهبان بر عدم خلاف شرع بودن این کار، چیست؟
لطفا به صورت صریح و شفاف راهنمایی لازم را داشته باشید، متاسفانه سایت رهبری مسئله به این مهمی را به صورت رسمی منتشر نمی کند، همین ضعف و کوتاهی باعث شده که نظرات غیر رسمی و شایعات مختلفی از حلال بودن یا حرام بودن این کار در میان مردم زیاد شود و باعث سردرگمی شده است!.
با تشکر

موضوع: خريد و فروش
شماره استفتاء: 6TPSyjGjw7A

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
چنانچه فعالیت اقتصادی مذکور بر طبق آیین نامه ای باشد که به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است، فی نفسه اشکال ندارد.
موفق و مؤید باشید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری

فتوای مراجع درباره بازاریابی شبکه ای
فتوای مراجع درباره بازاریابی شبکه ای

سوال: نظر مراجع درباره بازاریابی شبکه ای چیست:

حضرت آیت الله خامنه ای:چنانچه فعالیت اقتصادی مذکور بر طبق آیین نامه ای باشد که به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است، فی نفسه اشکال ندارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: اگر درآمد بصورت شبکه ای باشد، حرام است و این معاملات اشکال دارد و اما در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد. [در استفتاء جدید1395/11/25 فرموده اند:] با پیگیرى‌هاى ریشه‌اى و دقیقى که در این زمینه کرده‌ایم ثابت شده که این کار به یقین شرعاً حرام است و «اکثر مراجع محترم تقلید» نیز به حرمت آن فتوا داده‌اند.

حضرت آیت الله سیستانی: حضرت آقا (مد ظله) اینگونه معاملات را اجازه و تصحیح نمی فرمایند.

حضرت آیت الله نوری همدانی: بازاریابی شبکه ای جایز نیست.

حضرت آیت الله وحید خراسانی: بازار یابی شبکه‌ای بنابر احتیاط واجب صحیح نیست و در این احتیاط واجب نمی‌توانید به کسی دیگر رجوع نمائید.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:  به طور کلّي دادن پول در مقابل دلالي فردي که مشتري را به صورت مستقيم معرفي ميکند تحت عنوان جعاله اشکال ندارد اّما چنانچه اينگونه پرداخت حّق دلالي به صورت هرمي باشد به اين صورت که در هنگام معّرفي مشتري توسط نفرات بعدي به نفرات اول هم مبلغي بدهند٬ محّل اشکال و اکل مال به باطل است.

حضرت آیت الله شبیری زنجانی: 

بازاریابی شبکه ای تنها در صورت وجود همه شرائط ذیل جائز است:

1. معامله در آن واقعی و واجد شرائط صحت باشد.

2. سود در مقابل کار حلال مثل معرفی مشتری – هر چند با واسطه – پرداخت شود.

3. تمام مراجع قانونی آن را مجاز بدانند و در عمل هم شرکت، قوانین را رعایت کند.

4. فاقد هرگونه مفسده اقتصادی باشد لذا بازاریابی شبکه ای اگر شبیه معاملات شرکت های هرمی مانند گلدکوئیست باشد اشکال دارد. با توجه به توضیحات فوق، شاید مورد کمی از شرکت های این چنینی پیدا شود که ضوابط فوق در مورد آنها موجود باشد لذا توصیه اکید می شود، حتی در فرض جواز هم از چنین معاملاتی اجتناب شود بنا بر این، احتیاط در ترک است.

حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی (عضو فقیه شورای نگهبان): اصل دریافت سود به عنوان پورسانت، اشکال شرعی ندارد؛ اما اینکه به واسطه بازاریابی تیم مورد نظر، شخص اول پورسانت دریافت کند، محل اشکال است.

توصیه فقهی حجت الاسلام یوسف وند: توصیه فقهی ما با توجه به فتوای حرمت اکثر مراجع عظام تقلید و اشکالات این کار بر این است که مومنین وارد چنین معاملاتی نشوند و از درآمد های حرام و شبهه ناک دوری کنند!.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع: استفتاء سایت هدانا از دفتر حضرات آیات: خامنه ای، مکارم شیرازی، سیستانی، نوری همدانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، هاشمی شاهرودی (دامت برکاتهم).

آیا با اعلام رسمی نظر شورای نگهبان نظر سایر مراجع عظام تقلید نیز تغییر می کند؟

پاسخ: خیر، سایر مکلفین موظف هستند به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنند و نظر رهبری به صورت مستقل می باشد و هیچ ارتباطی به نظر سایر مراجع ندارد.

-«گلایه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از تصویب بازاریابی شبکه ای در شورای نگهبان» را حتما از اینجا کلیک کنید و مطالعه نمایید.معني پورسانت چيست

معني پورسانت چيست ؟

  پورسانت برگرفته از لغت فرانسوی pourcentage (پورسانتاژ) و به معنای درصد، میزان سود و حق دلالی است.[۱] از لحاظ قانونی و نیز حرمت شرعی دارای ملاحظاتی بوده و تحت شرایطی غیرقانونی بوده یا حرام می گردد.  فرهنگ فرانسه به فارسی (نفيسي)، ج ۲ ص ۴۸۹٫

در کشور ما برای آن اين كلمه معادل فارسي «درصدانه» در نظر گرفته شده است. پورسانت به دو شكل زير در بازار مطرح است :

الف)درصدانه در واقع درصدی از مال محسوب می‌شود. پورسانت از یک طرف می‌تواند یک حق کمیسیونی باشد که در قالب پرداخت میزان مشخص از مبلغ معامله نمایان می‌شود. از طرف دیگر این لغت در معنای مبالغی نیز به کار می‌رود که مستخدمان دولتی به صورت پنهانی و غیرقانونی در هنگام انجام معاملات دولتی به نفع خود دریافت می‌کنند. پورسانت به صورت‌های مختلفی نظیر حق کمیسیون، هدیه یا پاداش پرداخت می‌شود.  این موضوع در عرف جامعه ما با همان واژه پورسانت شناخته می‌شود. قابل ذکر است که قانون مجازات عمومی مصوب سال ۱۳۰۴ اولین قانونی بود که صراحتا عمل اخذ پورسانت توسط ماموران دولتی در معاملات، مزایده‌ها و مناقصات را یک جرم قابل مجازات دانسته بود.باشگاه خبرنگاران.

ب)- پورسانت در بازاريابي  شبكه اي يعني اينكه شخص با معرفي اين تجارت به اطرافيان و معرفي آنها به شركت، گروه فروش خود را شكل مي دهد. سودي از خريد و فروش و معامله افراد گروه فروش از سوي شركت به اين شخص معرفي كننده داده مي شود.  و اين سود  طبق پلنهاي درآمد زائي شركتها، درصدهاي مشخصي از قيمت كالاهاي فروخته شده در گروه فروش است كه به  عنوان پورسانت و پاداش داده مي شود. 

لينك كوتاه مطلب: https://hadana.ir/?p=12345

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

گلایه حضرت آیت الله مکارم شیرازی از تصویب بازاریابی شبکه ای در شورای نگهبان

نوشتارهای مرتبط: 

 

با توجه به كثرت نظرات و سوالات، حتما عزيزاني كه سوال دارند، قبل از هر چيز لطف كنند

1-نظرات گذشته و پاسخ هاي ما را ببينند و از ارسال سوالات تكراري كه بارها پاسخ داده ايم خودداري نمايند!. 

2-سوالات خود را به صورت کوتاه در سه الی چهار خط آنهم بصورت مشخص طرح کنید و از مقاله و بلند نویسی بپرهیزید، چون از این پس امکان انتشار در این قسمت وجود ندارد. اگر نیاز را درتوضیحات طولانی می بینید باید از طریق قسمت ارسال سوال اقدام فرمایید.

3-لازم به ذکر هست هنگام مطالعه دیدگاهها توجه داشته باشید که به تاریخ نظرات هم توجه کنید!، نظرات قبل از دیماه 95 بر اساس نظر گذشته دفتر رهبری می باشد!.

142 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. ناشناس می گوید

  امتیاز بینندگان:1 ستاره

 3. مهدی می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید ببخشد اگر ممکنه این نظر من رو که مقلد رهبری هستم ببینید درسته یا نه طبق فتوای مقام معظم رهبری باید آیین نامه به تایید شورای نگهبان برسه و منظور رهبری تمام آیین نامه هست در واقع رهبر تمامیت فعالیت رو میخوان که به تایید برسه ولی نامه ی شورای نگهبان رو که میخونیم نوشته موارد سوال فی نفسه اشکال ندارند که با توجه به آیین نامه ها اون بند ها فقط بند تعریفی و موردی هست نه کل آیین نامه پس هنوز هم رهبری نظرشون تایید کامل نمیشه برای اشکال نداشتن این کارو مقلیدین میبایست ورود پیدا نکنن اگر واقعا قصد دارید آگاهی بدید از لحاظ شرعی به مردم لطفا نظر بنده ییک حقیر رو بررسی و تحقیق کنید در موردش و اگر دیدید درست میگم اصلاح کنید نوشتار رو و اگر صحبتم غلط بود هم بهم بگید تا دیگران رو هم مطلع کنم ممنون و سپاسگذار

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   هر آنچه شورای محترم نگهبان تایید کرده است را رهبری اجازه داده اند مطابق آن درآمد کسب شود.
   برای اینکه بدانید چه چیزی مورد تایید و تصویب بوده باید با یک حقوقدان و از سایت شورای نگهبان سوال کنید. بیش از این در حیطه کاری ما نیست!. توصیه فقهی ما عدم ورود به چنین معاملات شبهه ناکی هست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. سبحان می گوید

  با سلام
  مثل اینکه بالاخره یه عده ای تونستن کلاه شرعی بذارن روی سر بازاریابی شبکه ای
  هیچگونه بررسی پلن درآمدزایی توسط شورای نگهبان صورت نگرفته است و فقط یک تعریف و… مورد تایید قرار گرفته است.

  یک نکته جالب اینکه در هیچ یک از تیم های فعال در بازاریابی شبکه ای قوانین مصوب رعایت نمیشوند و با رعایت قوانین مصوب امکان رسیدن به درآمد در کوتاه مدت و حتی بلند مدت بسیار بسیار کم است.
  هر کس خدای خودش را قاضی قرار دهد و اگر انسان متدین و حلال خواری باشد هرگز در این تجارت ها شرکت نمیکند…
  جلسات و اردوهای مختلط و همچنین تکنیکهای شرکتهای هرمی و وعده های دروغ و ارزش گذاشتن بر بی ارزش ها و دروغ و تخریب مخالفان ادامه ی فعالیت حتی اگر خانواده و پدر و مادر شخص باشند و…
  به هیچ عنوان چنین فضایی فضای نزدیک به قوانین نیست و بیکار ترین ارگان کشور کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه ایست… حتی نمیداند که در شرکتهای بزرگ فروش اجباری صورت میگیرد…

  کلاه شرعی بازاریابی شبکه ای مبارکشان باد،

  اما خداوند خیر الماکرین است…

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   نکته اصلی که در باره اصل نظر اعلام شده باید مد نظر داشت اینست که هر مرجعی بین خود و خدای خود ادله را ملاک قرار می دهد و بر اساس همان تکلیف مقلدین را بیان می کند! اگر هم اختلافی هست در بین نظر مراجع اختلاف علمی هست که در تمام رشته های علمی در میان کارشناسان این فن متداول هست.
   در هر حال هر شخص به مرجع اعلم خود رجوع کند و عمل کنید. از جهت رعایت قوانین هم خود مکلفین موظف هستند رعایت کنند!، متاسفانه در برخی موارد رعایت نمی شود.
   رهبری هم نفرموده که واجب هست مردم بروند حتما چنین معاملاتی را داشته باشند، لذا توصیه ما به متشرعین با وجود این همه فتوا بر حرمت این هست که چنین درآمد های حرام و شبهه ناکی را وارد زندگی نکنند!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. سجاد می گوید

  سلام و درود خدمت شما گرامی.
  از اطلاع رسانی شما بسیار بسیار سپاس گذارم.
  “چنانچه فعالیت اقتصادی مذکور بر طبق آیین نامه ای باشد که به تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است، فی نفسه اشکال ندارد.”
  آیین نامه ای که مقام معظم رهبری در پاسخ گفته اند چیست؟
  این شرکت ها آیا طبق این آیین نامه عمل می کنند؟
  شما متن این آیین نامه را دارید؟
  می شود متن آن را در سایت بگذارید یا برای من بفرستید؟
  با سپاس فراوان.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   «۱-بند هاي (ب) و (ج ) ماده (۱) آيين نامه اجرايي چگونگي صدور و تمديد پروانه كسب و نحوه نظارت بر افراد صنفي در فضاي مجازي
   ۲- و ماده (۱) دستور العمل تأسيسي و نحوه فعاليت و نظارت بر شركت ها ي بازار يابي شبكه اي»
   را باید از طریق شورای نگهبان سوال و دریافت کنید که چه موادی هست، و بر طبق آنچه تصویب شده عمل کنید و آن را رعایت کنید!.
   اطلاعی از مفاد آن به صورت تفصیلی نداریم.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. حامد می گوید

  در یکی از جواب سوالات دوستان فرموده اید که “اگر با دیده انصاف بنگرید، بهانه را کنار بگذارید خواهید دید که نه یک مرجع بلکه بزرگان فقهی عصر حاضر مثل آیت الله خامنه ای، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سیستانی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله صافی گلپایگانی فتوا به حرمت بازار یابی شبکه ای داده اند.” در حالی که حضرت آیت الله خامنه ای به عدم اشکال ان فتوا داده اند
  لطفا در پاسخگویی امانتدار باشیم
  در جواب یکی دیگر از سوالات فرموده اید “از سوی دیگر ما نظرات فقها را که کارشناسان فقه هستند جویا شده ایم که فتوا به حرمت هست.” ایا به نظر شما حضرت آقای خامنه ای از کارشناسان فقه نمی باشند؟؟؟!! که نظر به عدم اشکال آن داده اند….
  لطفا پیام من را هم نشر دهید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   علیکم سلام برادر گرامی
   اگر متن را خوب خوانده باشید، عرض شد، نظرات قبل از ۵/ دیماه/ ۱۳۹۵ بر اساس نظر گذشته دفتر مقام معظم رهبری بود که درآمد این کار را حرام اعلام کرده بودند!.
   ظاهرا شما این تذکر را ندیده اید؟!!!!
   در بروز رسانی جدید؛ خود ما نظر جدید رهبری را منتشر کرده ایم!
   برادر عزیز ، بزرگوار
   اگر قرار بود ما تصرف کنیم نظر جدید رهبری را منتشر نمی کردیم!!، آخر این چه حرفیست که می زنید که آیا کارشناس فقه نمی باشد!؛ رهبری از بزرگان مراجع هستند و جا تا جای سایت هدانا پر است از نظرات ایشان!، نمی دانیم بر اساس چه تفکری اینگونه برداشتی را داشته اید!، کمی با فضای سایت کار کنید متوجه سوء برداشتتان می شوید!.

   ثانیا نظر اکثر مراجع بر حرمت این کار هست، نظر رهبری اینست که بازاریابی شبکه ای در حیطه آن مصوبه شورای نگهبان اشکال ندارد!
   حالا شما لطف کنید، با دقتی بیشتر همین نظر را مطالعه کنید، متن بالا را ببیینید اشکالش کجاست، همین جا مطرح کنید!.

   وفقکم الله لکل الخیر

   1. حامد می گوید

    با سلام دوباره و ممنون از حوصله ای که صرف بنده ی حقیر نمودید
    بنده از مقلدین رهبر انقلاب هستم و ایشان فعالیت در بازاریابی شبکه ای را مشروط به تایید شورای نگهبان فی نفسه خالی از اشکال میدانند،ایا باز هم برای من مانعی دارد که در این کار ورود پیدا کنم
    با سپاس بسیار از وقتی که در اختیار دوستان میگزارید

    1. مهدي يوسف وند می گوید

     سلام علیکم
     مطابق نظر رهبری مطابق آنچه شورا تصویب کرده، در همان حیطه مانعی ندارد و مقلدین حضرت آقا (دام ظله الشریف) می توانند کار کنند.
     اما مقتضی حال با وجود فتوای اکثر مراجع بر حرمت این کار اینست که متشرعین از باب احتیاط چنین درآمدهای شبهه ناکی را وارد زندگی نکنند.
     وفقکم الله لکل الخیر

 7. گل محمدی می گوید

  سلام خدمت اساتید محترم ، ببخشین این نامه شورای نگهبان و متن استفتای رهبری آیا نحوه فعالیت این شرکتها رو تایید میکنه ، چون چند روزیه که این نامه ها رو دوستان بازاریاب به همه نشون میدن و ارسال میکنن که هم شورای نگهبان و هم رهبری فعالیت ما رو تایید کرده . لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   مطابق نظر رهبری کار کردن در شرکت های بازاریابی شبکه ای مطابق مصوبات مورد تایید شورای نگهبان مانعی ندارد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 8. 123 می گوید

  با سلام
  واقعا ممنونم جایی ندیدم این همه جامع درباره ی این موضوع کارکرده باشن این مطالب میتونه راهنمای خیلی از افراد باشه
  واقعا مفید بود.

  با تشکر

 9. مصطفی می گوید

  فرمودید رویا…
  برادر
  هر جا و هر وقت رویایی بوده پیشرفتی بوده…
  اگر هواپیما ساخته شد سازنده اش رویا داشته
  اگر گوشی ساخته شد سازنده اش رویا داشته
  و اگر طرح این کار به عنوان علم روز و عصر الکترونیک و مجازی به وجود اومد صاحبش رویا داشته
  که فقر زدایی کنه.
  رویا اونقدرا هم بد نیست

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   علیکم السلام
   کلام ما روشن هست!. جایی برای خلط بین این دو بحث وجود ندارد. رویایی که جنبه تخیلی آنهم بدون پشتوانه عقلانی باشد قطعا هم از نظر شرع و هم از نظر عقل مذموم است و منظور ما هم همین است.
   یک مثال بسیار ساده برای روشن شدن بیشتر حضرتعالی، رویای مذموم مثل کاشتن سکه و وعده درخت طلا هست! در داستان و رمان پینوکیو که مشهور است.
   رویاپردازی ها و وعده پولدارشدن آنهم بدون هیچ زحمت و دانش درست اقتصادی قطعا مورد نقد شما نیز هست.
   امیدوارم مشکل حل شده باشد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 10. رسول می گوید

  سلام دوستان
  وقتی مراجع یه کاری رو حرام میکنند دیگه جای توجیح کردن لازم نیس

 11. مهدی مونس طوسی می گوید

  سلام علیکم و رحمه الله
  من کتابی که شما معرفی کردید رو مطالعه کردم این کتاب فقط درمورد شرکت های هرمی صحبت کرده
  ببخشید یک سوال داشتم شما چندتا کتاب درمورد بازاریابی شبکه ای مطالعه کردید و با چندنفر کارشناس اقتصادی صحبت کردید؟
  توضیحات شما فقط در مورد شرکت های هرمی و افرادی است که به صورت غیراستاندارد و با سبک شرکت های هرمی کار میکنند صادقه،نه بازاریابی شبکه ای سالم
  همیشه افرادی هستند که درهر کاری مرتکب اشتباه میشوند ولی دلیل بر رد شدن اصل کار نیست.من به شما حق میدم با توجه به اطلاعاتی که دارید در مورد کار اینگونه قضاوت کنید.منم هم مثل شما بودم و خیلی درگیر حلال یا حرام بودن شیوه ی درست کار بودم.حضوری با دفاتر مراجع صحبت کردم قبول کردند که کار حلال اما هنوز فرصت ارسال درخواست استفتاء جامع و کامل را پیدا نکردم.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ۱-با توجه به اینکه شرکت های هرمی دارای شباهت هایی با شرکت های بازاریابی شبکه ای هست در این کتاب پیشینه ای از شرکت های هرمی آورده شده است چون شرکتهایی که پورسانت می دهند به روشهای گوناگونی پورسانت خود را به زیر مجموعه اعطا می کنند. بازریابی شبکه ای نیز همانطور که در متن نوشتار (در قسمت انتهاء مطلب) توضیح داده شده است فعالیت می کند. توضیح قاعده اکل مال بالباطل و فرض عرضه جنس به صورت قیمت واقعی در این مباحث آمده است. معرفی این کتاب در تکمیل مباحث مطرح شده از سوی ما در سایت هست.

   ۲- آقای عزیز به صورت شفاف معنی پورسانت را در انتهاء نوشتار توضیح داده ایم!، بخشهایی از آن توضیحات خود برخی از شرکت های معروف بازاریابی شبکه ای هست که چهارچوب این معامله را توضیح داده اند، پلن های درآمد زایی و کیفیت جابه جایی پول نیز مثل اعطا و دریافت نیز گفتار همین شرکتهاست، ما که از خود چیزی اضافه نکردیم، دایه مهربان تر از مادر هم که شما نمی توانید باشید، همین توضیحات تخصصی شرکتها را ما اگر شما اجازه بدهید (بدون آنکه کم و زیاد کنیم) برای دفاتر مراجع ارسال کرده ایم و آنها که کارشناس فقه هستند فرموده اند این کار جایز نیست!!!
   اگر شما عضو شرکت بازاریابی هستید که مانند دهها شرکت دیگر که معروف هستند (پورسانت را آنگونه می دهند که ما نوشته ایم، نه آنگونه که شما تصور می کنید،) این کار جایز نیست اما اگر شما در شرکت دیگری عضو هستید! خب معلوم است که اشکال از عدم درک صحیح شما از این نوع بازاریابی هست، بر اساس همین عدم درک صحیح چه بسا شما معاملات دیگری را از دفاتر سوال کرده اید و آنها جواب دیگری متناسب با فعالینت شما داده اند!. بحث ما روی بازاریابی شبکه ای هست نه معاملات شخصی جنابعالی.

   ۳- توصیه می کنیم آنچه در ذهن از تبلیغات این شرکتها در ذهن دارید دور بریزید، شیوه دریافت پورسانت را از سایتهایی همین شرکت های معروف ببینید، توضیحات ما را نیز مطالعه کنید، مخصوصا متن سوالات را که دوستان عزیزی مثل شما که دغدغه شان اگر بیش از شما نباشد کمتر نیست نیز در نوشتار ببینید متوجه خواهید شد که بازاریابی شبکه فتوایش حرمت است، بله اگر شما به طریقی غیر از آنچه در نوشتار آمده است پورسانت دریافت می کنید، خب فعالیت شما حکم دیگری را دارد اما نوشتار حاضر و سوالات آن کاملا مطابق با نظرات کارشناسان و توضیحات سایتهای بازاریابی شبکه ای هست؛ از سوی دیگر ما نظرات فقها را که کارشناسان فقه هستند جویا شده ایم که فتوا به حرمت هست. اگر لطف کنید این دو جریان را خوب و درست نظاره کنید متوجه می شوید ما نظری مستقل از خود را بیان نکرده ایم.

   ۴- برای اینکه خیال حضرتعالی راحت باشد که تحقیقات ما قابل قبول هست، با عزیزانی که دانشجوی اقتصاد بوده اند و با اساتید این رشته در ارتباط هستند نیز گفتگو شده است، اما چون تخصص ما چیز دیگری است هیچ گاه به این موارد اشاره نشده است که بازاریابی شبکه ای چه مضراتی برای اقتصاد خواهد داشت! این بحث را به اهلش واگذار کرده ایم، البته در بخش بازاریابی شبکه ای سایت هدانا مصاحبه ای با یکی از اقتصاد دانها درباره این نوع معاملات هرمی وجود دارد که مطالعه آن خالی از لطف نیست.
   ثانیا آقای عزیز بحث سر تعارض بازاریابی شبکه ای با علم اقتصاد نبوده و نیست ! بحث روی این است که چنین معامله ای با چنین چهار چوب و دریافت پورسانتی آیا با شرع تعارض دارد یا نه؟؟؟
   خب الان ربا در بانکهای دنیا پذیرفته شده است، در دانشگاههای اقتصاد دنیا نیز ربا تدریس می شود، اما آیا شما می توانید به عنوان یک مسلمان و یک شیعه بر خلاف قرآن کریم که آن را نهی می کند و قواعد فقهی با آن مخالف است عمل کنید؟!!!. اگر شما دنبال جهت اقتصادی این معاملات و سود و زیان مادی هستید، باید از سایتهای دیگر که مرتبط با این حوزه هستند استفاده کنید ما در این نوشتار به بحث تخصصی فقهی پرداخته ایم.

   ۵- علاوه بر این جزوات، توضیهات منتشر شده در روی همین سایتها را نیز مطالعه کرده ایم، حتی ساعتها با افراد مختلف که خود سرشاخه بوده و دوره های مختلف را فراگرفته اند و آموزش می دادند گفتگو شده است تا ماهیت این کار به درستی درک شود و پس از این مراحل به بررسی فقهی پرداخته ایم. حتی برای اطمینان حضرتعالی و سایر دوستان، سوالات و دغدغه های شما را به صورت شفاهی پس از درس در محضر حضرت استاد آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته مطرح کرده ایم، ایشان این فعالیت را در تعارض با شرع دانستند و فتوا به حرمت دادند!.
   برادر عزیزم، بزرگوار ،
   اگر شما واقعا دنبال حلال و حرام هستید و بهانه گیری نمی کنید متن سوالات را ببینید، جواب فقها را هم در سایت ما و هم در سایت مراجع ببینید، دیگر جایی برای فرصت داشتن یا نداشت برای یک استفتاء جامع و کامل مطرح نخواهد بود؟!!! بله مگر اینکه شما از خود شرکتهای بازاریابی شبکه ای نیز بهتر این معاملات را فهمیده باشید!
   اگر با دیده انصاف بنگرید، بهانه را کنار بگذارید خواهید دید که نه یک مرجع بلکه بزرگان فقهی عصر حاضر مثل آیت الله خامنه ای، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سیستانی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله صافی گلپایگانی فتوا به حرمت بازار یابی شبکه ای داده اند.

   *** با وجود اینهمه سوالات عزیزانی مثل شما و نظرات مراجع چگونه می توان پنداشت و خیال خام داشت که این کار بدون اشکال است؟!!!!!.

   وفقکم الله لکل الخیر

 12. مصطفی می گوید

  مقام معظم رهبری در مورد اکل مال بالباطل فرمودند..
  خواستم بدونم نظرم و فکرم در این مورد درست است یا خیر؟
  میگویند زیر مجموعه ها زیاد کار میکنند و راس مجموعه سود میکند.
  اما مسئله اینجا است که خود راس مجموعه یک روزی کف مجموعه بوده
  و واقعا این چنین نیست که یک لیدر کم کار میکند و سود زیاد را میبرد .. یک شخص طحمت فراوانی میکشد تا لیدر شود و بعد از لیدری هم باید مجموعه را هدایت کند.
  و مسئله دیگر
  بنده کارگر بودم ..۱۲ ساعت در روز کار میکردم کاری پر از درد سر و خطر ناک که امنیت پشتوانه ای هم نداشت. ساعتی ۲۵۰۰ تومن.
  بالا سر من پیمانکار بود. که ۱۰۰ نیرو مثل من داشت و احتمالا برای هر نفر ساعتی ۱۰۰۰۰ تومن درامد داشت و باز بالا سر پیمانکار مدیر عامل شرکت بود که تمام پول قرار داد را میگرفت و ساعتی ۱۲۵۰۰ به پیمانکار میداد و پیمانکار ساعتی ۲۵۰۰ به ما..
  یعنی کارگرها وقت بیشتری میگذراند و تلاش بیشتری میکنند اما پول در جیب کسان دیگری است.
  تفاوتش با نتورک مارکتینگ
  در نتورک میدانیم که ان شخصی که در کف است یک روزی با تلاش به راس میرسد
  اما یک کارگر مثل بنده با روزی ۲۵۰۰ باید علاوه بر تلاش , سرمایه میلیونی اضافه و دیگر موارد را داشته باشم شاید شاید توانستم جای پیمانکار یا مدیر عامل شرکت را بگیرم.که واقعا در عمل شدنی نیست.
  پس مورد کارگر به مدیر عامل مشکوک تر است تا کف مجموعه به راس مجموعه..
  و پیمانکار ممکن است روزی کارگر بوده باشد یا اینکه الان با پولش و سرمایه اش پیمانکار شده…ولی در نتورک کسی که در راس است حتما روزی در کف بوده.
  تشکر.
  اگر نتورک مارکتینگ نباشد و یک شخص بخواهد کار ازادی شروع کند تنها راه دزدی است تا بتواند سرمایه کارش را بدست اورد.(با شرمندگی تمام این جمله را گفتم )

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ۱- بین مجموعه ای که شرکت بازاریابی تشکیل می دهد با مجموعه پیمانکاری تفاوت فراوانی وجود دارد و قیاس مع الفارق است. مثلا در یک شرکت پیمانکاری تخصصی ۱۰ مهندس به کار گرفته می شود و مسئول پروژه هم در همین راستا ابزار تخصصی را در اختیار این افراد قرار می دهد و برآیند این کار تولید و یا یک فعالیت اقتصادی است(البته صور گوناگون و مختلف است)، اما در بازار یابی شبکه ای شما افراد را معرفی می کنید و در صدی و پورسانتی از معامله این افراد را دریافت می کنید(در نوشتار بالا مفصل توضیح داده ایم)، خب اصلا بحث سر زحمت کشیدن برای لیدر شدن مهم نیست، چون چهار چوب این معامله خلاف شرع هست، شما در مسیر باطل هر چقدر تلاش کنید نباید انتظار اجر و حقانیت داشته باشید. اما در صورت پیمانکاری متداول اگر به صورت شرعی باشد و کار حرامی در آن رخ ندهد اشکال ندارد و شما می توانید، به جای اینکه کارگری کنید، مدیر عامل باشید، قطعا یک وجهی داشته که مدیر عامل شده است، یا تخصص بوده یا سرمایه بوده اما اگر مدیر عاملی با رابطه و یا غاصبانه به مدیریت برسد قطعا درآمدش اشکال دارد، بحث ما روی چهار چوب این دو معامله است، اگر کمی دقت نمایید متوجه اشکال فقهی و تفاوت این دو خواهید شد.
   در مجموعه پیمانکاری شما تلاش می کنید، و مستقیم در ازای فعالیت اقتصادی و تخصص کاریتان پول و حق الزحمه دریافت می کنید دیگر از مجموعه و حقوق دیگران که سهمی به شما نمی رسد!!!! اما در بازاریابی شبکه ای شما از معامله دیگران درصدی را می گیرید؟! بین این دو فرق بسیار است.
   ۲- درباره کار آزاد نیز باید عرض شود که بسیاری هستند که از راه حلال کسب درآمد می کنند، این نسبت و پندار درستی نیست که بگوییم تنها راه دزدی است!!! این جمله به صورت غیر مستقیم نسبت ناروایی است که بسیاری از مردم درآمدشان و کارشان از دزدی و حرام است! کمی توکل به خداوند همراه با ایجاد برخی زمینه ها سبب راهگشایی در امور خواهد شد. خداوند روزی رسان برای متقین قطعا وعده و تضمین کرده که در بن بستها و مشکلات راهی را قرار دهد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 13. محمد می گوید

  سلام علیکم
  آقای یوسف وند چرا این کتاب فقه و بازاریابی چندسطحی که نوشته یکی از همکاران خودتون هست رو نمیخونید و بررسیش کنید و اگر اشکالی درش هست اینجا بصورت یک پست جداگانه قرار بدید تا اینقدر این شرکتها هرکسی رو که بقول خودشون آبجکشن شرعی داشت حواله ندن بهش و بگن ببین این حجت الاسلام کتاب نوشته و ثابت کرده مشکل نداره

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   قبلا در قسمت دیدگاه ها چند مطلب درباره برخی از صفحات این کتاب گفته شده است برخی از مطالب این کتاب صحیح نیست و جای نقد اساسی دارد!.
   به صورت اختصاصی به این مسئله در سایت پرداخته شود، واقعا فرصتش نیست، علاوه بر این واقعا فتاوای مراجع روشن، واضح و صریح در حرمت هست!. اگر کسی با وجود این همه فتوای مراجع و بزرگان فقه نخواهد قبول کند!!! با توضیحات اضافه ما نیز قبول نخواهد کرد.
   علاوه بر مطالب سایت و توضیحات ما در قسمت دیدگاه ها, شما می توانید کتاب «بازاریابى شبکه اى یا کلاهبردارى مرموز» اثر حجة الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیان نژادى دامغانى را مطالعه و معرفی کنید این کتاب چاپ دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته هست که بر روی وبسایت ایشان نیز منتشر شده است، از اینجا کلیک نمایید و متن کتاب را ببینید.
   البته شاید اگر فرصتی دست داد با توجه به درخواست حضرتعالی، به صورت مستقل به این مطلب پرداخته شود، اما تا آنزمان همین مطالب واقعا کافی و بیشتر از آن است که کسی بتواند رد نماید، فقط شاید یک عده بهانه گیر مخالفت کنند که آنان نیز هر استدلالی آورده شود بهانه شان تمام نخواهد شد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 14. هادی می گوید

  با سلام یک توجیه که شرکت پنبه ریز به لحاظ شرعی دارد این است که مقام معظم رهبری به نظر شورای نگهبان واگذار کردند. اولا می گویند طبق اصل ۹۴ سکوت و عدم اظهار نظر شورای نگهبان بعد از ۱۰ روز به منزله تایید است از طرفی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی :
  مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصویب دائمی اساسنامه سازمانها، شرکتها، موُسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیونهای ذیربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد. در این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به ترتیب مذکور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است. علاوه بر این، مصوبات دولت نباید مخالفت قوانین و مقررات عمومی کشور باشد و به منظور بررسی و اعلام عدم مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رییس مجلس شورای اسلامی برسد.
  با این تفسیر شورای نگهبان فعالیت این شرکت ها را غیر مستقیم تایید کرده است
  لطفا توضیح دهید.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   همین شرکت و شرکت های مشابه لطف کنند جواب همین استفتاء را بدهند بسیار هنر کرده اند:
   »آیادرآمد به دست آمده از طریق شرکت های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی مانند شرکت پنبه ریز حلال است یا خیر؟
   (جواب) درفرض سؤال درآمد بدست آمده حلال نیست واکل مال به باطل است.«
   حلال نیست به چه معناست؟؟؟!!!

   ۱- اینکه قانون مجلس چگونه است و چگونه سایر مصوبات سایر نهادها زیر نظر آنها قرار می گیرد فعلا محل بحث نیست، آنچه محل بحث است فعلا اینست که نظر فقهی مراجع چیست؟!!!!
   از این گذشته سکوت شورای نگهبان در چه زمانی است، در زمانی است که مجلس مصوبه ای را برای آنها ارسال کنند، بعد از آن روال خود را پیش می گیرد، کجا مجلس برای شورای نگهبان مطلبی درباره بازاریابی شبکه ای ارسال کرده است؟؟؟؟؟(به قول گفتنی اول باید برادری را ثابت کرد بعد ادعای ارث داشت) خب اول مصوبه مجلس را نشان بدهند! خب چنین مصوبه ای نیست، شما از اینجا کلیک نمایید و در سامانه مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران سرچ کنید ببینید کی و کجا قانونی درباره بازاریابی شبکه ای به تصویب رسیده است، ما بررسی کردیم نبود؟!.
   خب با بررسی نظر بزرگان اعاظم فقه در عصر حاضر شاهدیم، نه یک مرجع بلکه عده ی زیادی از مراجع درآمد بدست آمده از این راه را حرام دانسته اند، (بخشی از این فتاوا روی سایت ما هست، با لینک می توانید روی سایت رسمی ایشان ببینید) با بودن فتوا تکلیف مقلدین حتی نسبت به مجلس روشن است.
   ۲- در باره بازاریابی شبکه فتوای حضرت آیت الله خامنه ای را در متن ببینید،سوال: « آیادرآمد به دست آمده از طریق شرکت های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی مانند شرکت پنبه ریز حلال است یا خیر؟
   (جواب) درفرض سؤال درآمد بدست آمده حلال نیست واکل مال به باطل است.»، خب درباره این چه خواهند گفت؟؟!!.

   ۳-ضمنا اگر فتاوی دیگر آقا آمده است،» به طور کلى بازاريابى شبكه‌اى صورت شرعی ندارد و اين قبيل موارد بايد بر اساس قوانين مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان باشد و در صورت نبود قانون هم لازم است از طريق مجاری قانونی اقدام شود.و کسب درآمد از این طریق اشکال دارد.«. خب این آقایان شرکت های بازاریابی باید قانون مصوب مجلس در این باره را به شما نشان بدهند که مورد تایید شورای نگهبان رسیده باشد؟! خب بنده از شما سوال می پرسم، اصلا امکان دارد با اینهمه فتوا بر حرمت این فعالیت مجلس بتواند چنین قانونی را تصویب کند!!!!. علاوه بر این با این استدلال باید گفت چون تمام ارگانها چون زیر نظر مجلس و شورای نگهبان هستند تمام قوانینشان یعنی هزاران مصوبه اینها مورد تایید شورای نگهبان است، قطعا اینگونه نخواهد بود، چون شورای نگهبان که جزو وظایفش نیست و اصلا امکان ندارد که هر ارگانی و یا هر وزارت صنعت و … هر چه تصویب کرد را برود ببیند تا کسی غیر مستقیم تمام مصوبات را به این شورا منتسب کند!!!. در هر حال ملاک فتوا است، که کاملا روشن ساخته که درآمد بدست آمده در این معاملات حرام است.
   شما می توانید با دفتر آیت الله خامنه ای که شماره آن نیز در متن درج شده است نیز تماس بگیرید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 15. هادی می گوید

  با سلام من درباره شرکت پنبه ریز تحقیق کردم و متوجه شدم مقام معظم رهبری که مرجع بنده نیز هستند کلا بازاریابی شبکه ای را جایز نمی دانند اما این تیمی که من درباره آن تحقیق کردم به کتابی چاپ شده از انتشارات مرکز پژوهشهای آستان قدس رضوی با عنوانفقه و بازاریابی چند سطحی نویسنده سید مهدی نریمانی چاپ ۱۳۹۲ استناد می کنند و این قاعده اکل مال به باطل را در مورد بازاریابی شبکه ای را در صفحات ۷۳ تا ۸۱ نفی می کند لطقا در صورت امکان استدلالات را ببینید و توضیح دهید در صورت نیاز امکان ارسال عکس صفحات مذکور از این کتاب با معرفی ایمیل از طرف شما میسر است.
  با سپاس

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی

   ۱-درباره یک قاعده فقهی به این عزیزان بفرمایید، باید نظر مراجع را جویا شد، حضرت آیت الله خامنه ای، حضرت آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله وحید خراسانی دامت برکاتهم و … همه کسب درآمد از طریق بازاریابی شبکه ای و دریافت پورسانت را حرام دانسته اند!!!! این را چرا آقایان نمی خواهند ببینند، تکلیف روشن است.
   ضمنا قبلا در قسمت دیدگاه ها به برخی از اشکالات این کتاب اشاره شده است.

   ۲-معنی اکل مال به باطل را در آخر نوشتار لینک داده ایم، می توانید نوشتار مرتبط با آن را بخوانید، نظر آیت الله مکارم شیرازی را نیز در این باره ببینید، اگر ابهامی در این باره بود ذیل همان نوشتار مطرح کنید.

   ۳-شما نیز کتاب «بازاریابى شبکه اى یا کلاهبردارى مرموز» اثر حجة الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیان نژادى دامغانى را معرفی کنید این کتاب چاپ دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته هست که بر روی وبسایت ایشان نیز منتشر شده است، از اینجا کلیک نمایید و متن کتاب را ببینید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 16. حسین حسنی می گوید

  سلام اگر این طور است پول هایی که مردم در بانک ها مخوابانند و سدهای بالا مثلا ۲۱ درصد میگیرند نیز نزول است و پولی کثیف
  و بانک ها نیز پولی که بابت وام به مردم میدهند نیز از مردم سوذهای بالا میگیرند و این هم نزول است.
  پس چرا جلوی این ها را نمیگیرند.
  کاری که یک اشتغال زایی ایجاد کرده را حرام مکنند

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   بین سیستم بانک و بازاریابی شبکه ای تفاوت بسیاری وجود دارد؟! جای تعجب هست چطور شما این دو را با هم مقایسه می کنید؟!
   مردم اگر پول خود را به بانک می دهند طبق عقودی خاص می دهند، شما لطف کنید برگه ایجاد حساب دربانک را که نوعا مردم بندهای آن را نمی خوانند با شخصی که تحصیلات حقوقی دارد و یا با وکیلتان مطالعه کنید قطعا دانش شما را نسبت به این امر بالا خواهند برد!.
   اگر بانک طبق قوانین پول را از شما بگیرد و در شرکتهای تخصصی سرمایه گذاری کند، و بخشی از سود را به شما بدهد، هیچ مشکلی ندارد بلکه باعث پویایی اقتصاد کشور هاست. سرمایه های خرد را جمع و در بنگاه های اقتصادی بزرگ سرمایه گذاری می کند. در هر حال بحث ما روی بانک داری نیست!.
   شما پورسانت در بازاریابی شبکه ای را در انتهاء مطلب یکبار دیگر مطالعه نمایید، هر بنگاه و هر کسی که می خواهد باشد، حتی بانک! اگر از زیر مجموعه پورسانت می گیرد! این حرام است. و درآمدش اشکال شرعی دارد. ضمنا اینکه کسی در یک مجموعه ای از معاملات دیگران بدون آنکه از طریق شرعی عمل کند، و با یک معرفی سهمی و قسمتی از معاملات را بگیرد کجا اشتغال زایی (مفید) خواهد بود، مگر اینکه شما دلالی و این امور را نیز شغل (مفید) بدانید؟!. آنچه سبب اصلی پویایی اقتصاد این کشور است تولید است.
   در هر حال بازاریابی شبکه ای خلاف شرع است.
   «وفقکم الله لکل الخیر»

 17. صادق می گوید

  سلام و ادب
  وقتتون بخیر
  مطالبی که از سایت دفتر رهبری نقل کرده بودید هرچه در سایت جستوجو کردم پیدا نشد!
  مستدعی است در صورت امکان لینک اسکرین شاتهایی که بالا درج شده رو یا در ذیل تصاویر قرار دهید یا برای اینجانب ایمیل فرمایید
  حتی کدرهگیری ذیل استفتائات رو در سایت وارد کردم
  پیغام سایت این بود که به ایمیل شما ارسال شد!
  و من چیزی دریافت نکردم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   سایت رهبری در این ایام بروز رسانی شده است و نسخه جدید آن رونمایی شده که شما آن را می بینید، در نسخه قدیم ایمیل نشان داده می شد، الان فقط ارسال می گردد.

   شما می توانید از طریق تلفن که در متن درج شده است یا از سایت لیدر می توانید کد پیگیری را ارسال کنید و تقاضا کنید سوال و جواب را برای شما ارسال نمایند.

   «وفقکم الله لکل الخیر»

 18. حاجی می گوید

  با سلام
  اصراری بر حلال یا حرام بودن ندارم ولی تحقیقی سرپایی (لینک های صفحه اول گوگل با موضوع “حکم شرعی بازاریابی” )که انجام داده ام به اینها رسید:
  http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=78685&consultationid=68343
  که در سایت تبیان بر اساس نظر رهبری فی نفسه فاقد اشکال دانسته اند و حتی صحبتی هم از قانونی بودن یا تایید شورای نگهبان ندارد
  نظر آیت الله مکارم تقریبا بر حرمت کامل است هر گونه بازاریابی شبکه ای یا زیرمجموعه ای
  http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=21&lid=0&mid=250244
  و نظر آیت الله شبیری زنجانی( اگر چه اختصار منجر به سختی در برداشت می شود) بر حلال بودن است
  http://hawzahnews.com/detail/News/35211
  و مسلما می توان نظر دیگران را هم یافت.
  مسئله مرتبط با نا همگونی لینک اول با نظر ارائه شده در این پست است

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی

   لینک ارسالی شما درباره بازاریابی یا همان ویزیتوری هست که اشکال شرعی ندارد!. بحث و نوشتار حاضر درباره بازاریابی شبکه ای هست که از زیر مجموعه پورسانت دریافت می کنند.

   بین این دو تفاوت فراوانی هست، لطف کنید و نوشتار را یکبار دیگر با دقت بخوانید، مخصوصا قسمت پورسانت را، متوجه تفاوت خواهید شد که پورسانت ویزیتوری با نتورک با هم تفاوت دارند. بازاریابی شبکه ای درآمدش حرام است!
   اگر ابهامی در تفاوت این دو هست بفرمایید، بیشتر توضیح دهیم.

   نظر سایر مراجع عظام بر روی سایت هست، اگر سوالی نسبت به هر مرجعی دارید ذیل همان نوشتار طرح نمایید.

   وفقکم الله لکل الخیر

 19. محمد می گوید

  اول اینکه پورسانتی که به فرد توی این سیستم میرسه ناشی از حذف واسطه ها هست که فکر کنم مشکلی نداشته باشه به جای اینکه صرف واسطه ها بشه به بازاریاب میرسه.دوما سودی که از زیرمجموعه به فرد میرسه سقف داره و بینهایت نیست و از سود زیرمجموعه به شما پورسانت نمیرسه بلکه شرکت از سود خود به سرشاخه ها میده.سوما شما میفرمایین که یه معرفی چه ارزشی داره ک اینقد سود بهش برسه یه معرفی ساده نیست شما باید تا چندین ماه زیرمجموعه خود را حمایت کنید و نظارت داشته باشین چون اگه اینکارو نکنین احتمالش بالاست که زیرمجموعه شما از هم بپاشه خوب حالا سودی که از زیرمجموعه به سرشاخه میرسه مشکل داره؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   علیکم السلام برادر گرامی
   واسطه ها از یک منظر حذف شده است و بجای آن سرشاخه ها و شبکه سازی جای آن را گرفته است!. کسب این درآمد از جهتی که جنابعالی تصور نموده اید نیست!. بازاریابی شبکه ای درامدش حرام است اگر به صورت دریافت پورسانت از زیر مجموعه باشد.
   بله سود بی نهایت که به کسی نمی دهند!. بر فرض اگر معاملاتی در طی چند سال رخ دهد و میلیونها تومان کسب شود، معرفی کننده طبق قواعد فقهی نمی تواند از این معامله سهمی را دریافت نماید،
   اصل داشتن زیر مجموعه و کسب درآمد از آن اشکال دارد، لذا مشکل روی تشکیل هست، جنابعالی می فرمایید نباید بپاشد؟!. در نوشتار بالا به صورت کامل گورسانت شرح داده شده است، اگر شما اینگونه معامله می کنید درآمد بدست آمده حرام و اشکال شرعی دارد. شما می توانید برای کارها و آموزشتان به صورت مستقیم میلیونها تومان هم دریافت کنید مثلا به صورت عمومی یا خصوصی تدریس نمایید اما از طریق زیر مجموعه اشکال شرعی دارد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 20. عیلرضا می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  طبق فرموده امیرالمومنین(ع)اگر یک قطره از مشروب در داخل چاه آب افتاده شود و از آن آب چاه برای آبیاری گیاهی استفاده شود و و از گیاه برای خوراک حیوانی حلال گوشت استفاده شود من این گوشت حیوان را نمیخورم چون مشکل داره
  لظا من سوالم این است که شرکت های بازایابی شبکه ای مالیات را به دولت میدهند،و از آن مالیات برای امور کشور استفاده میشود، پس اگر درآمد این کار حرام باشد،مالیات گرفتن آن حلال است و مشکلی ندارد
  پس اگر حرام است،ما درداخل یک کشور اسلامی هستیم،پس گرا هیچ اقدامی برای جلو گیری از این تا الان صورت نگرفته است
  لطفا پاسخ دهید
  باتشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ۱-این روایتی که فرمودید و البته ناقص هست مخصوصا انتهایش، ناظر به چیز دیگریست، می خواهد آثار وضعی شراب را بگوید. اگر قطره ای شراب در چاه بیفتد و حل شود که کل چاه نجس نمی شود!!!

   ۲- شما از مالیات به دولت چگونه نظر به بدون اشکال بودن را برداشت کرده اید، و از پشت پیچ و خم توجیحات نظر داده اید نمی دانم؟!. شما راه مستقیم را که فتواست ببینید فرموده اند درآمد حرام است! خب تکلیف شما و ما مشخص است، چرا ما این طرف را نبینیم!!!

   ۳- برادر عزیزم همانطور که ما مسلمان هستیم و خیلی ها هم مسلمان هستند اما اشکالاتی هم داریم، دلیل نمی شود که همه را بی ارزش و مثلا کافر بدانیم! همانطور هم حکومت که متشکل از همین افراد جامعه هست، مشکلات خاص به خود را دارد. کسی ادعا نکرده که ما به مقصد رسیده ایم ، ما به برکت خون شهدا مسیر را پیدا کرده ایم بخشی از راه را را آمده ایم، بخش دیگر راه که مهمتر و طولانی تر هست را باید باهم برویم، لازمه اش اینست که ما فقط از حکومت انتظار نداشته باشیم ، بلکه برای آن تلاش و مجاهدت کنیم، شما لطف کنید اگر دغدغه دارید مسئولیت هم خواهید داشت، همین فتاوا را به دفتر نماینده مجلس شهرتان ببرید و نشان دهید و از ایشان بخواهید پیگیر باشند، اگر همه ما فقط نظر دهیم که حکومت به جایی نمی رسد نه تنها حکومت اسلامی بلکه ایران زمین هیچگاه آباد نخواهد شد. دغدغه و تلاش همه ماست که این کشور را آباد و سرافراز خواهد کرد، تا انشاالله به دست صاحب اصلی اش برسد

   وفقکم الله لکل الخیر

 21. مهدي يوسف وند می گوید

  سلام علیکم برادر گرامی

  ۱-اگر لطف کنید در انتهاء مطلب قسمت لینکها نظری بیندازید، یک مطلب در سایت منتشر شده است با عنوان «نظر شوراي نگهبان نسبت به شركتهاي هرمي» اینجا کلیک کنید و ابهامات خود را ذیل همان مطلب بفرستید، چون می توانید نظرات و سوالات سایر دوستان را نیز به صورت مرتب در ذیل همان مطلب مشاهده نمایید.

  ۲- این مطلب شورای نگهبان که جالب هست در انتهاء مطلب فتاوای مراجع به حرمت در آخر مطلب و بر روی سایت رسمی شورا هم آمده ضمیمه شده است، اما برخی از همین دوستان نتورک با تبلیغات به همین مطلب اشاره می کنند!. البته یا دانش حقوقی کمی دارند یا اینکه دیگران را ساده تصور کرده اند.
  ببینید قانونی که تایید شده اینست، نیامده بگوید بازاریابی شبکه ای و دریافت پورسانت شرعا مشکل ندارد!. می گوید:»بر اين اساس، فعاليت شركت‌ها و مؤسسات با ساختار هرمي با شبكه بي‌انتها پس از تصويب قانون يادشده ممنوع بوده و كساني كه مبادرت به فعاليت در اين شركت‌ها مي‌كنند، تحت تعقيب و مجازات قضايي قرار خواهند گرفت.«
  ارتكاب هر يك از اعمال مذكور در بندهاي ذيل جرم محسوب مي‌شود … كسب درآمد ناشي از افزايش اعضا به نحوي كه اعضاي جديد جهت كسب منفعت، افراد ديگري را جذب نموده و توسعه زنجير يا شبكه انساني تداوم يابد.
  ضمنا تجارت الکترونیک با نتورک تفاوت دارد. موضوعی عام هست. شما لطف کنید همین تایید شده را همراه با انتهای مطلب دوباره بازنگری کنید ببینید چه چیز تایید شده است؟!ما هم قبول داریم چیزی تایید شده، آیا این بازاریابی شبکه ای و پورسانت است! قطعا این طور نیست، انتهای مطلب را مثلا فتوای آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته را نگاه کنید متوجه این خواهید شد که این مصوبه دارد کجا را بحث می کند، عنوان را ببینید » «طرح ممنوعيت فعاليت شركت‌ها و مؤسسات با ساختار هرمي با شبكه بي‌انتها از قبيل گلد‌كوئست» «!.

  وفقکم الله لکل الخیر

  1. وحید می گوید

   خب برادر خودتون میگین نظر فقها در انتها رو بخونید درحالیکه خودتون بدرستی نمیخونیدش!!!نظر فقها در مورد گلدکوئست و امثالهم هست نه این شرکتها که کالای مصرفی مردم رو میفروشند!!!

   بعدشم من از شما دلیل حرمت را میپرسم چون به مراجع دسترسی ندارم!البته اگر دلیلشو میدونید!
   این اصلا دلیل قانع کننده ای نیست ک مستحق این پول نیستند!!کی اینو میگه که نیست؟یه عده میگن هست یه عده میگن نیست حالا حق باکیه؟؟؟معیار چیه این وسط؟؟
   سود سرشاخه هم به بی نهایت نمیرسه عزیز!!یک سقفی داره که از اون بالاتر رو دیگ شرکت پرداخت نمیکنه!
   بله اگ فلان میلیارد تومن پول داشتم کارخونه هم میزدم شما انگار تو این مملکت زندگی نمیکنی!!مملکت سرمایه داری!!معلومه ک سرمایه داران این روش درامد رو باهاش مقابله میکنن چون بیگاری کشیدن بااین شغل از بین میره!!

   درمورد قراردادهای بانک هم برادر چرا سر خودمونو کلاه بذاریم!!به اینجا که میرسه راحت کلاه شرعی رو میذارید ولی جاهای دیگ موشکافانه کوچکترین ابهام رو بزرگ و پررنگ میکنید!!سود مشارکت در اسلام ک نباید بطور ثابت باشه!!
   از این به بعد هرکی نزول میده میاد یه قرارداد مشارکت مینویسه و شرعی میشه و حل میشه میره پی کارش!!
   بزرگای مملکت این مشکل بزرگ بانکها رو قبول دارن شما ندارید!!؟؟
   آیت الله بهجت هم این بساط بانکها رو قبول نداشت و خیلیهای دیگ

   1. مهدي يوسف وند می گوید

    سلام علیکم برادر گرامی

    ۱- اینکه متوجه شده اید که مصوبه برای گلد کوئست هست، منظور ما هم همین بود، آقای عزیز عرض شد عنوان مصوبه را ببینید:«طرح ممنوعيت فعاليت شركت‌ها و مؤسسات با ساختار هرمي با شبكه بي‌انتها از قبيل گلد‌كوئست» بعد هم گفته شد که انتهای مطلب را ببینید که نظر مراجع هست! همانجا عرض کردم : متوجه این خواهید شد که این مصوبه دارد کجا را بحث می کند ، خداروشکر متوجه شده اید. حال سوال خود را ببینید:پس این تاییدیه سایت شورای نگهبان درمورد بازاریابی شبکه ای چیست؟؟.
    خب خود شما با راهنمایی ما به جواب رسیدید!. اینکه برخی از نتورک ها در جواب قانونی بودن بازاریابی شبکه ای به این مصوبه استناد می کنند امری اشتباه و غلط هست، هر چیزی که تایید شد دلیل تایید چیز دیگر نیست!. ما می خواستیم شما بدرستی ابتدا و انتهاء مطلب را مجموعا ببینید که قرینه هم هستند، خداروشکر شما خودتان با دقت به جواب سوال خودتان رسیدید.
    آقای عزیز مصوبه دارد گلدکوئست را بحث می کند، توضیحات ما را ببینید، متوجه همین مطلب می شوید، قبلا هم توضیح داده ایم!، اما باز لطف کنید ببینید اگر ابهامی هست، باز در این قسمت در خدمت شما هستم، اگر لطف کنید ذیل نوشتار مصوبه شورا طرح کنید ممنون هستیم. ضمنا بارها عرض شد هیچ قانونی درباره بازاریابی شبکه ای از سوی مجلس و شورای نگهبان تصویب نشده است.

    ۲- توضیحاتی داده شد اما در تکمیل عرض می کنم، اینکه فرمودید: یه عده میگن هست یه عده میگن نیست حالا حق باکیه؟؟؟معیار چیه این وسط؟؟. خب بله اگر دین ملاک نباشد تجارت اعضای انسان و هزار چیز دیگر از منظر عده ای بی عیب هست. مثال ساده بزنم، کسی نیاز به پول دارد، شخص دیگر نزول کم می گیرد، از نظر مردم کجای این کار غلط است، یکی نقدینگی می خواهد و دیگری سود هر دو هم راضی هستند!. اگر به حرف مردم باشد هر گناهی را بی عیب می دانند مشروب خوردن و … خب ربا الان در سیستم های اقتصادی دنیا، در دانشگاههای اقتصاد نوعا تدریس میشود؟! اما دلیل ما چیست؟ دلیل ما قرآن کریم و قول خداوند است نه حرف وخواسته عده ای!!. بنابراین اگر مبنا ومعیار شما و ما؛ میگن میگن مردم است خب هر کاری بدون اشکال است، اما اگر مبنا نظر دین و مرجعیت هست فتوا معلوم! تا شما که رابپسندید و میلتان به چه باشد؟!.
    عرض شد کار در شرع تعریف دارد، قاعده اکل مال بالباطل که از آیات قرآن استنباط شده مراجع هست هر جور جابجایی مالی و هر کاری را کار شرعی نمی داند، حال شاید عده ای هر رفتاری را مستحق پول بدانند. خب آقای عزیز یک معرفی ساده به شرکت، چه قدر می ارزد که ما قائل شویم که زیر مجموعه هر درآمدی بدست آورد سهمی به سر شاخه برسد؟!!. پول باید با یک معیار شرعی در جامعه جریان یابد.
    ضمنا در جواب شما در دیدگاه قبل مثالی زدیم، ظاهرا شما مثال رو خیلی جدی گرفتید! بنده فقط برای روشن شدن مطلب مثال زدم…ای برادر قصه چون پیمانه‌ایست/ معنی اندر وی مثال دانه‌ایست/**دانهٔ معنی بگیرد مرد عقل/ ننگرد پیمانه را گر گشت نقل.

    ۳- در مورد بانک هم عرض کنم، شما چه اصراری دارید همه مردم و همه بانکها و کل کشور را در کار حرام ببینید… بله نباید سر خود را کلاه بگذاریم، موقعی که اصلا قرار داد و مصوبات پیرامون بانک راندیده ایم، همینطوری از روی خرسندی بفرماییم که همه اش حرام است؟ خب اگر بانک مضاربه نکند چه کند؟ مردم پولهایشان را در گونی نگه داری کنند؟! شما که در این مملکت زندگی می کنید پیشنهاد دهید؟!
    بعد هم عرض شد رساله توضیح المسائل را درباره مضاربه بخوانید، شما فقط حرف خودتان را که درکوچه و بازار شنیده اید( یا بر فرض هم که خوانده اید حرف کوچه و بازار را می گویید)!. کار از یک طرف سرمایه از دیگری، به صورت کسر مشاع سود را تعیین کنند، کدام فقیه این را حرام کرده است؟!. ضمنا سود ثابت نیست، بله اگر تعیین کنند فلان مقدار تومان را می دهیم این رباست، آیا بانک اینگونه با شما معامله می کند!؟ من نمی خواهم از بانک دفاع کنم ولی همین طوری شما وارد قضیه شده اید و از روی دل صافتان که می دانم غرضی هم ندارید همه چیز را حرام جلوه بدهید، بانکها، درآمد مردم، حکومت و … !. ضمنا آیت الله بهجت کجا را قبول نداشت! شما ذیل نوشتار آیت الله خامنه ای نظر آیت الله بهجت را مطرح می کنید و اصلا نمی دانید نظر ایشان چه بوده و کجا را اشکال کرده اند!. به صورت مستقل نظر ایشان را جویا شوید در قسمت ارسال سوال در خدمتیم. مشخص کنید مرجع شما کیست تا با شما طبق همان مبنا بحث شود وگرنه در جواب شما ما باید نظر شیخ طوسی را بنویسیم!

    ۴- آقای عزیز، بزرگوار، برادر خوب … سود مشارک چه بانک باشد چه هر جای دیگر چه بین شما و هر کس دیگری باشد اگر واقعی و به صورت قرارداد واقعی باشد، هیچ اشکالی ندارد، اما اگر سود مشارکت صوری باشد، چه بانک باشد و چه هر جای دیگر اشکال دارد. شما چرا فرض را چیز دیگری می گیرد، ما مبنا را گفتیم. حالا شما یک نه بزرگ در هر چیزی که هر کس گفت بیاورید؟!. عرض کردیم بانک قراردادهایش این است، بنایش اینست، حالا شما بگو بانک فلان جا خطا کرده اسناد خود را به قوه قضاییه ببرید؛ ما که منکر خطا در حکومت های دنیا نیستییم. ضمنا کجا گفتیم مشکل بانکها را قبول نداریم، ما ساده اندیشی و خام گفتاری و تهمت و نسبت از روی هوا را قبول نداریم، همینطور دهان مبارک باز شود فلان جا و فلان جا را زیر سوال بردن را قبول نداریم! اگر شما واقعا متشرع هستید خب به فتوا عمل کنید چه دربانکداری چه در نتورک!! اما اگر کسی دنبال بهانه های بنی اسراییلی هست، نه وقت و نه حال جر و بحث را نداریم. شما تکلیف خودتان را روشن نمایید؟!. اگر مقلد آیت الله بهجت هستید تماس بگیرید دفتر ایشان استفتاء کنید طبق مبانی ایشان نظر بدهند،نوشتار حاضر پیرامون نظر مرجع دیگریست.

    وفقکم الله لکل الخیر

    1. وحید می گوید

     سلام
     درمورد قانون مجلس ظاهرا حق باشماست تا زمانی ک خلافش به رویتم برسه..
     برادر عزیز اگر دلیل حرام بودن اینه که این کار سادست ولی درامدش بالاست،به هیچ عنوان دلیل منطقی و مورد پذیرش نیست چون اولا ساده نیست من خودم ب شخصه دیدم اعضای این شرکتها تقریبا تمام وقت درحال فعالیت و آموزش و تکمیل گروهشان هستند و زحمت زیادی میکشند دوما خیلی از کارها سادست ولی درامدشان زیاده مثلا جایی که شخص از پول و سرمایه اش بعنوان اهرم اسفاده میکنه!
     من حرف مراجع رو قبول دارم ولی دلیل منطقی ام میخام….فکرنکنم خواسته نابجایی حتی از نظر مراجع داشته باشم!!اتفاق افتاده که مراجع هم اشتباه کرده و نظرشان تغییر کرده بعدها!!!
     حداقل در این مورد دلیل میخام که ظاهرا شماهم دلیلشو نمیدونید و دلایل شخصیتان مانند ساده بودن کار و مستحق نبودن رو مطرح میکنید!
     برادر جان شما به سود ثابت چی میگید؟؟؟
     سودهای ثابت بانکها که با درصد مشخص میشه آیا معنی دیگ ای داره؟؟یه وام میده به اسم ۲۴درصد و درعمل ۴۱درصد میگیره بنظرشما ثابت نیست و کاملا شرعیه؟؟این نمونه ای ک گفتم برای بانک دولتی جمهوری اسلامی ایرانه!!!
     درضمن بنده نظر ایت الله بهجت رو در مورد بانک گفتم نه پیرامون این بازاریابی که شما میگید نظرفلانی را ذیل گفتار فلانی مینویسید!

     1. مهدي يوسف وند می گوید

      سلام علیکم برادر گرامی

      ۱- درباره بازاریابی شبکه ای تا کنون قانونی از سوی مجلس و شورای نگهبان به تصویب نرسیده است، اگر بعدها شما رویت کردید یا در سامانه قوانین مجلس سرچ کردید و یافتید اطلاع دهید، انشاالله منتشر خواهیم کرد.

      ۲- اشکال روی کیفیت جابجایی پول هست، خب امیدوارم حداقل تا این اندازه را قبول کنید که اگر اشخاصی را کسی به شرکت معرفی کرد، هر بار که معامله نمایند و مثلا میلیونها تومان پول بدست آید، وجهی ندارد که ما این معرفی کنند را در هر معامله مستحق سهمی از سود بدانیم، کار از نظر شرع تعریف خاص به خود را دارد که شامل این درآمد نمی شود. حداقل این قسمت را قبول کنید.درباره سرمایه نیز شما می توانید اگر ساده می بینید از همین اهرم استفاده کنید، بسیار خوبست.

      ۳- اینکه شما نظر مراجع را قبول دارید و پیگیر هستید، این خوبست و قدر این روحیه خوبتان را بدانید.
      اما اینکه می فرمایید اتفاق افتاده که نظر مراجع تغییر کرده!!. اینکه ما بخواهیم صرف احتمال و اتفاق را در نظرات کارشناسان همواره و در هر موردی دخیل بدانیم، خب این غیر معقول هست، آنهم در چنین مسئله ای که نه یک فقیه بلکه فقهای بزرگ عصر ما جمعا فتوا به حرمت داده اند، حتما برای شما که نظر مراجع و عدالت این بزرگواران را قبول دارید یقیین حاصل می شود که متخصصانی عادل با سالها تجربه اینگونه فتوا داده اند، حتما خلاف شرع درآن دیده اند!. در هر حال اگر صرف احتمال و اتفاق باشد دیگر هیچ مواد خوراکی که مجوز دارد را انسان تهیه نکند، چون اتفاق افتاده مسموم شوند، نزد هیچ پزشکی نرویم، چون اتفاق افتاده اشتباه نظر داده و عده ای آسیب دیده اند، اصلا نظر هیچ کارشناسی را قبول نکنیم چون اتفاق افتاده … این نوع احتمالات را اگر اینگونه دلیل به حساب آوریم، خلاف سیره عقلاست و آثار مناسبی را در پی نخواهد داشت!/

      ۳- دلیل را می توانید از دفاتر سوال کنید، بنده صرف ساده بودن را فقط عرض نکردم! عرض شد خلاف قاعده فقهی اکل مال به باطل هست، جابجایی پول در این سیستم عناوین درستی ندارد ، مشکل هست که بتوان با یک معرفی ساده در ابتدا، شخص را مستحق سهمی از معاملات دانست، کار در شرع تعریف دارد، شامل این قسمت نمی شود، حالا شما بفرمایید که کارهای دیگری می کنند خب باید به تناسب همان کار اگر آموزش هست، پول دریافت کنند آنهم نه از معامله دیگران بلکه به صورت مستقیم.

      ۴- درباره بانک آقای عزیز اینها بهتر از شما می دانند که چطور کار کنند که به این راحتی هر کس از راه رسید نتواند اشکال کند، تعیین سود برادر عزیزم، چه عرض کنم؟! عدم آشنایی شما با امور حقوقی سبب شده مسئله را تک بعدی ببینید. بانکه حقوقدانهایی دارند که بهتر از ما و شما این مسیر ها را می روند، شما روزی که قرارداد امضا می کنید، اگر توجه کنید در ضمن عقود شرعی وکالت هم می دهید، یعنی بانک هم عامل شماست هم وکیل شماست، تعهد می دهد که با پول شما کار کند و درصدی را به شما بدهد، البته ما منکر این نیستیم شاید بانکی کار نکند و بر خلاف تعهد عمل کند، بله این رباست[البته کمی توضیح می خواهد]!!!! اما این درصدهایی که اعلام می کنند: حکم سودهاى على الحساب که در مشارکت هاى بانکى به سپرده گذار پرداخت مى شود چیست؟
      جواب: ماهیّت سپرده هاى حساب جارى ماهیّت قرض است مشروط به اینکه به مجرّد مطالبه ادا شود و ماهیّت سپرده هاى دراز مدّت و کوتاه مدّت، نوعى مضاربه یا سایر عقود شرعیّه مانند آن است و پرداخت سود على الحساب نوعى وام است که بعد از ظهور ربح محاسبه مى شود.
      اگر این استفتاء را دقیق ببینید متوجه می شوید دارند چه کار می کنند!. البته آقای عزیز چون بحث روی بانکداری ربوی نیست، نمی خواهم طولانی شود، اما عرض بنده همین استفتاست که «هرگاه آیین نامه بانک ها ـ مبنى بر رعایت عقود شرعیّه ـ عمل شود و یا مسؤولین بانک بگویند عمل مى کنیم، اشکالى ندارد». شما اگر خلاف را به یقین نه صرف احتمال، دیده اید پولهایتان را بکشید بیرون، در منزل نگه داری کنید، از فردا هم از بازار گوشت نخرید چه بسا ذبح غیر اسلامی شده باشد، چه بسا گوشت حیوان دیگری را به شما دهند!!!!. قرار نیست که با این احتمالات … .

      در هر حال فتوا روشن هست.

      وفقکم الله لکل الخیر

    2. وحید می گوید

     نمیدونم چرا کامنت دومی بنده رو تایید نکردید!آیا مشکلی داشت!!؟؟آزادی بیان دراین حد اونم تو فضای مجازی رو نداریم!بگذریم..

     من بازم تکرار میکنم این معرفی به نظرشما سادست ولی به اطلاعتون برسونم که سرساخه دائما به عملکردگروه های خود نظارت دارد و باید اونهارو ساپورت کنه!
     در مورد سرمایه هم بله اگ داشتم حتما اهرم میکردم ولی ندارم!اصلا کی داره بجز یه عده محدود!!حال و روز اینهمه جوون بیکار و مجرد فک کنم بیانگر این موضوع هست به روشنی!
     در مورد فتوا هم من نگفتم چون احتمال داره اشتباه کنن پس عمل نکنیم!نیازی نبود اینهمه زحمت تایپ اضافی میدادید بخودتون..
     درمورد بانکها من زیاد متوجه نشدم این توجیهاتو..فقط میدونم سود ثابت رباست وبانکداری اسلامی چیز دیگریست و سر اون تو کشور بحثه!و اگر این سودها مشکلی نداشت اینهمه انتقاد نمیشد از طرف صاحب نظران..
     درمورد این قاعده اکل مال بالباطل یه توضیحی میدادید بد نبود
     تشکر

     1. مهدي يوسف وند می گوید

      سلام علیکم برادر گرامی
      ۱- اگر در پاسخ به سوالات کمی تاخیر می شود عذرخواهی می کنم، هم مشغله کاری هست و هم نظرات دوستان در بخشهای مختلف، البته نظر شما برای ما در اولویت بود. در هر حال نظر قبلی شما سوالی در آن نبود، آزادی بیان هم به معنای رهایی بیان نیست! اگر انتهاء نوشتار را ببینید، درباره انتشار تذکراتی داده شده است. علاوه بر این نوع لحن را خودتان بار دیگر به قضاوت بنشینید!. باز بنده عذر خواهی میکنم اگر موردی اسباب ناراحتی شما را فراهم کرده است.

      ۲- نگاه کنید برادر عزیز، اگر فقیه بخواهد نظر بدهد چهارچوب معامله را از طریق منابع رسمی مثل همان سایتها بررسی می کند، خب عرض شد در خود همین شرکتها نیز آمده شما عضو می شوید، بعد سر شاخه می شوید و اگر اعضایی را جذب نمایید طبق پلن های درآمد زایی اگر زیر مجموعه معاملاتی داشته باشد به شما سود می دهند!. خب عزیز من یک معرفی می کند و بعد از آن از سود شریک می شود! حالا شما حداقل امید وارم با ما هم نظر باشید، آخر یک معرفی چقدر ارزش دارد که ما او را مستحق این بدانیم که از معاملات زیر مجموعه مثلا سهم های میلیونی داشته باشد!. خیلی ساده عرض کردم. باید عناوین از جهت شرع مشخص باشد باید یک تناسب یا جهتی عقلانی در کار باشد، به صرف یک معرفی ما او را و افراد دیگری را در هر معامله ای که دیگران کردند سهیم بدانیم! آخر به چه علت؟!. حال تا اینجا را قبول کنید، ظاهرا هم قبول دارید، حالا شما بحثتان این است که سر شاخه دارد نگاه می کند!، البته ما در همین ناظر بودن هم بحث داریم از نوع ساپورت هم بی اطلاع نیست، همین آقایان موقعی که افراد را جذب می کنند می گویند کار بی دردسر و بدون زحمتی است یکی دو ساعت کار کنی خودت را بسته ای! فقط معرفی کن و … حالا شما بفرمایید در شرکت ما اگر این حمایت نباشد، طرف معامله نمی کند، اصلا به خاطر زحمات سر شاخه است که طرف خرید می کند، و هزار فرض دیگر، همین را شما استفتاء کنید و به طور مشخص برای دفاتر شرح وظایف را نیز دخیل کنید، بگویید سرشاخه برای معاملات این زحمات را می کشد، باز عرض می کنم مشخص بنویسید اگر ساده نیست، زحمتش را شرح دهید!.
      خب اگر کسی صرفا ناظر کار شما بود که نمی توان گفت سهمی از درآمد شما را دارد؟!
      صرف نگاه کردن که حق نمی آورد، فقط یک مطلب طنز هست؟ هر کس ناظر بود که یک عنوان کلی است در هر جایی او را مستحق سهمی درآن چیز بدانیم، حال شما اشکال نکنید، ما در ادامه می گوییم آن نظارتی ارزش دارد که از روی تخصص و تاثیر در معامله باشد پس هر نظارتی ملاک نیست، تخصص تاثیر گذار در ماهیت معامله، نه اینکه طرفین معامله کنند و کسی با صرف یک تماس تلفنی که اگر هم نباشد آن معامله انجام می شود، ما مشابه این امور و حواشی را که آنچنان تاثیری ندارد را اینگونه فر کنم که در ماهیت معامله دخیل است، باز شما بفرمایید مهم و دخیل است ! بنده اینجا توصیه می کنم حالا شما لطف کنید برای دفتر مرجع شرح دهید این نظارت از چه نوعی هست؟ چقدر تاثیر دارد ؟ ساده است یا پیچیده؟ شاید شما نطارت خاصی می کنید که اگر نباشد اصلا دیگر کسی خرید نمی کند؟ ! پس در این مقام ثانی شما شرحی از وظایف را که قابل دفاع هست بنویسید/ پس تا اینجا زحمت قسمت دوم بر عهده شما اما داخل پرانتز عرض می کنم از نوع این آقایان سوال شد شما در روز چه زحمتی می کشید؟ شرح دهید، برخی از این دوستان که اصلا مدرک درست و حسابی نداشتند و فقط زبان بازی می کردند! باور کنید حتی جزوات این شرکتها را که ما خوانده بودیم اینها به خودشان زحمت نداده بودند داخلش را نگاه کنند! اصلا خودشان هم نمی دانستند چه کاری برای معاملات می کنند فقط و فقط معرفی بود! بله تا نصف شب می گفتند داریم روی مخ سایرین کار می کنیم که بازاریابی شبکه ای چنین هست و چنان هست. کار بی زحمتی است، چند ماهه چنان سودی کنی که درخواب نبینی؟ چرا خودت را با کار کردن رنج بدهی بیا این بیزینس رو ببین آقای خودتی کیف می کنی؟! باور کنید اینگونه آغاز می کنند هر جا به نفعشان بود می گویند ساده است با هر مدرکی می توانی کار کنی، بفهمی، اما در جای دیگر می گویند نه بسیار سخت است ! البته حرف بسیار هست و مجال اندک …می گفتند زنگ میزنیم حال طرف را می پرسیم، کجایی، چقدر خرید کردی و یا تبلیغ می کنند که افراد دیگر را متقاعد کنند که به مجموعه بپیوندند، خود همین آقایان قبول کردند، پول معرفی را می گیرند در کنارش هم بقول خودشان یک خودی نشان می دهند . بگذریم نمی گویم همه اینطوری هستند تا شما جنبه منفی را برداشت کنید، شاید شما کار دیگری می کنید؟. پس در مقام اول اشکال کار مشخص است در مقام دوم هم اشکالش مشخص است، اما شما این قسمت را به همین کیفیت استفتاء جدید کنید، انشاالله راهنمایی خواهید شد.

      ۳-درباره سرمایه عرض ما این هست که به همین راحتی و سادگی که جنابعالی می فرمایید نبود، اصل سرمایه نوعا اینگونه نیست که ساده بدست آید و گرنه همه سرمایه دار بودند، خداروشکر شما به همین ظاهرا معترف هستید.

      ۴- درباره تغییر فتوا شما نفرمودید ولی لازمه آن بیان همین هست و گرنه بیکار که نیستید این چنین مطلبی را بنویسید!!!، علاوه بر این این تنها حرف شما نیست بنده بارها همین را از همین آقایان سر شاخه شنیدم، یعنی حاضر هستند با احتمالات واهی مرجعیت را پایین بیاورند تا به هر قیمتی که شده است کار خود را درست جلوه دهند!.شاید پیش زمیته ذهنی شما از همان فضا بوده که این مطلب را نوشته اید.
      ضمنا اگر زحمت تایپ اضافی کشیده می شود! برای اینست که ما برای مخاطبان فهیمی مثل شما احترام قائلیم، شما قسمت دیدگاه های ما را ببینید نوعا طولانی جواب می دهیم ، می توانیم یک خط بنویسیم، اما چرا طولانی می نویسیم، برای اینست که برای فکر و سوال مردم احترام قائلیم؟ بله اگر سوال کننده ادب سوال و شنیدن جواب را رعایت نکند، نوع جواب متذکرانه خواهد بود، اما اگر کسی واقعا با احترام نوشت و سوال را برای سوال نوشت وظیفه می دانیم تا جایی که دانش لازم را داریم جواب با احترام بدهیم.

      توضیحات چه بسا اضافه هم برای اینست که ابهامی باقی نماند و اگر عزیز دیگری برای مطالعه آمد مفید باشد، ما انتظار تشکر از کسی را نداریم، اما اگر وقتی نیز برای پاسخگویی قرار می دهیم انتظار هست حداقل دوستان متوجه زمانبر بودن این کار باشند، شما همین مطلب را یک بار تایپ کنید به صورت عادی، متوجه خواهید شد! در هر حال درباره بانکها بنده توجیه نکردم فتوای فقها رو مطرح کردم! حالا شما لطف دارید به ما بدون آنکه وقت بگذارید یا اینکه از کسی مثل روحانی محل تان بپرسید، شاید چون تخصص شما این امور نیست آنچنان متوجه مطلب نشده اید، البته بنده حق می دهم تخصص شما در امر دیگری است، برای همین اگر شما در رشته خودتان مطلبی را بفرمایید فرد دیگری متوجه نخواهد شد اما اینکه بدون تحقیق فقط حرف خودمان را بزنیم، و بدون هیچ زحمتی بخواهیم همه چیز را بفهمیم و در آخر هم فقط نظر خودمان را بیان کنیم، این پسندیده نیست، مطلب قبلی را بیشتر تامل کنید کیفیت کار بانکها روشن می شود. اما اینکه بحث هست، بله در بانک داری بحث هست اما نه همه اش، نه این قوانین اش!حرف ما اینست که این اشکالات عوامانه نوعا وارد نیست چون زحمت مزالعه قرار داد بانکها را خیلی ها نمی کشند و فقز بلدند نطر بدهند. باید دید واقعا صاحب نظران کجا را اشکال دارند، فقها کدام قسمت را مشکل می دانند؟ همین فقها همان نظری را که برای شما درباره بانک عرض کردم داده اند ما که در مقام پاسخگویی نوشتیم که استفتاء هست، نگفتیم نظر خودمان است ، برای اینکه شما را راهنمایی کرده باشیم، حال شما اگر سوال می پرسید واقعا ببینید هدف سوالتان چیست ؟ اگر جوابی داده شد کمی تامل کنید، یا اگر اعتماد به ما ندارید، خب وقت شریفتان را گرفته اید از فرد مورد اعتمادی سوالات دینی تان را بپرسید، اما اگر جوابی داده شد با آرامش پذیرا باشید و پیرامون آن تحقیق کنید. در کل اگر کسی جواب سوال ما را می دهد و وقت می گذارد یک حقی هم باید برایش قائل باشیم … . برای اینکه بحث طولانی نشود و شما از تایپ ما خسته نشوید، می توانید در انتهاء نوشتار به لینک با همین عنوان یعنی اکل مال بالباطل رجوع کنید.

      *** در هر حال در مقام جمع بندی از آنچه از ابتدا تا اینجا عرض شد تمام تلاش ما این بود که اگر شد تمام ابهامات حضرتعالی را بر طرف کنیم، یا حداقل بخش از آن را، حال نمی دانیم چقدر توانسته ایم به این وظیفه عمل کنیم؟ اما توصیه می کنیم حتما اگر بخشی از ابهامات شما باقیست به صورت حضوری به دفتر حضرت آیت الله خامنه ای رجوع کنید، گفتگوی حضوری انشاالله مفید خواهد بود.

      وفقکم الله لکل الخیر

  2. وحید می گوید

   سلام علیکم
   در مورد نظر قبلی فکر نکنم حرف بدی زده باشم!فقط یه انتقاد از مسئولین بی کفایت بود و یه انتقاد از رهبری!بنظرم قبول داشته باشید انتقاد از هر غیر معصومی جایزه..
   درمورد لحنم هم وقتی به برکت این مسئولین باادعا اینهمه جوون مثل من بیکارن و توانایی ازدواج ندارن و نه تنها این دنیا بلکه آخرتمونم به خطر افتاده باید کمی بهم حق بدید که عصبی باشم!حتما متوجه منظورم هستید!

   یه توصیه بعنوان برادر کوچک به شما داشتم اینکه کمی هم منتقد باشید!همانطور که معصومین و علمای گذشته هم منتقد بودن و حالا که جمهوری اسلامی تشکیل شده باید این انتقاد بیشتر از پیش هم باشد!اگر ما میخایم این انقلابو به امام زمان برسونیم پس ادعای بزرگی کرده ایم و طبیعتا سختگیرانه تر از قبل باید به حکامان این مملکت نظارت داشته باشیم!وگرنه بجز واعظانی خوش کلام بازندگی ظاهرا عزتمندانه چیزی بیش نخاهیم بود!

   درمورد سرمایه بله بدست اوردنش سخته ولی این روزا اکثرمواقع یا پول مفت گیر یکی اومده یابا دزدی بدستش آورده همانطور که درنتیجش میبینیم حق خوری زیاد شده!!حالا بگذریم منظور من این بود که برخی از مشاغل هستند که همونطور که خودتونم میدونید زحمت زیادی نمیکشند منتهی درامد زیادی هم دارند حالا نمیدونم بااین تعریف کار در شرع درامد اینها حلاله یا حرام!

   از اونجایی که تو استان ما دفاتر مراجع وجود نداره بنده به سهم خودم بایکی از دوستان که بنده رو میخاست معرفی کنه به این شرکت بازاریابی به دفتر نماینده ولی فقیه خواهم رفت و جویای مسئله خواهم بود و این بحث کیفیت و مقدار زحمت سرشاخه را هم همانجا مطرح میکنم تا جوابمو بگیرم!
   اگر جای دیگری هم بنظرتون باید برم بفرمایید تا از طریق آن مرجع هم پیگیر موضوع باشم!

   درمورد بانک یه سوال میپرسم و تقاضا دارم فقط یک کلمه پاسخ دهید بله یا خیر!آیا مراجع نظر مثبت به سود ثابت دارند یاخیر؟؟؟هرچند برای کار اقتصادی باشد.

   اگر بجای بانک دونفر باهم کارکنند،یکی سرمایه گذار و دیگری مسئول کار..حال اگر ضرری حاصل شد آیا ضرر برای هر دوست یا فقط یکی از اونها؟؟
   درمورد بانک چطور؟؟بانک هم در ضرر شخص سهیمه الان یا کاری به ضرر نداره؟؟
   میخام بدونم فرقی بین شخص با بانک وجود داره یا اسلام در هر دو یکسانه؟
   بنده اگر در موردی تخصص داشته باشم سعی میکنم باکسی که تخصص نداره ساده صحبت کنم راجب موضوع تا جوابشو بگیره نه اینکه بیشتر پیچیده کنم موضوعو و بجای روشن شدن گنگ ترش کنمو..

   در آخر هم ازتون تقاضا دارم درصورت امکان یه توضیح مختصر درمورد اشکالاتی که مراجع به بانکها دارند رو بیان کنید به عبارت دیگر به کدام قسمت انتقاد دارند؟؟؟البته به زبان ساده تا من و امثال منه کم سواد بتونیم درک کنیم مسئله رو..
   باتشکر

   1. مهدي يوسف وند می گوید

    سلام علیکم برادر گرامی

    ۱- اینکه در مواردی نابسامانی یا بیکاری هست، ما نیز با شما هم عقیده هستیم، یعنی اینگونه نیست که خداای ناکرده بی تفاوت و یا ناراحت نشویم، اما تفاوت ما و شما با معدود افراد دیگر در اینست که ما قدر این نظام را می دانیم و در رفع مشکلات آن تلاش خواهیم کرد، از اینهم که بگذریم اگر ایران بخواهد آباد و سرافراز باشد نمی توان گفت هیچ گاه مشکلی نخواهد داشت یا تمام مدیران و مسئولان فرشتگان آسمانی هستند، بلکه آنان نیز اگر با معیار درست انتخاب شوند احتمال خطا دارند، باید به وظیفه خود عمل کنند ما نیز برای آبادانی ایران زمین باید بدون نا امیدی و یا گوشه ای نشستن و فقط نقد کردن چه بسا غر زدن، باید تلاش کنیم. پس در این قسمت امیدوارم هم عقیده باشیم.

    ۲- قبل از اینکه به قول شما سختگیرانه تر از قبل باید به حکامان این مملکت نظارت داشته باشیم باید مجدانه در راه این مملکت شیعی تلاش کنیم. کاری که خیلی از ما ها فراموش کرده ایم، شما را نمی گویم اما ببینید همین مدعیان که خود هیچ کاری برای این کشور نکرده اند و رشد کشور را نمی بینند چه بهانه های بنی اسرائیلی را می آورند؟ شما شرایط حاکمان دینی را در روایات دیده اید شرایط شیعیان را نیز ببینید؟ یعنی رابطه دوسویه است. ما نیز وظایفی داریم.

    ۳- مسئله بعد بحث انتقاد هست؛ بله ما نیز با شما موافقیم، باید نقد شود، چه نوع نقدی؟! . اگر کسی مختصری با حوزه علمیه آشنا باشد، می بیند هر مرجعی چه بسا نیم قرن است که تدریس دارند، روزانه مسائل فقهی را مطرح و هزاران نفر سر درس هستند که خودشان کارشناس و متخصص هستند، اگر دغدغه دینی شان بیش از ما و شما نباشد یقینا کمتر نیست! مرجع ادله را بیان و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد، کجای دنیا با این دقت و این مدت زمان طولانی تدریس و بحث می شود.
    تمام نظرات و مبانی فقهی فقها از چنین کانال هایی گذر و به دست من و شما می رسد، یکی از آن فتاوا همین فتوا به حرمت بازاریابی شبکه ای هست که خلاف قواعد فقهی است.

    ۴- برادر عزیز رابطه عالمان و شیعیان را ببینید، بله عالمان وظیفه دارند، اما شما نقد را در کانال خودش ببینید، جایگاه اعاظم را ببینید، شما چطور برای پدر محترمتان احترام قائل هستید و چه بسا در منزل با برخی از تصمیمات وی مخالف باشید، اورا مشورت می دهید، اما محبت او را؛ زحمات او را؛ جایگاه او را؛ هیچ گاه نادیدیده نمی گیرید!. ما سبک زندگی را از اهل البیت علیهم السلام باید بیاموزیم. خدای ناکرده نباید به جایگاه و شان پدر و بالاتر؛ شان مرجعیت و بالاتر ،شان امام آسیبی برسد. اما نقد دینی و روشمند بسیار پسندیده است اما نه نقد جسورانه و غیر منصفانه و چه بسا کور کورانه! [بنده اینجا کلیت را عرض کردم، ناظر به جنابعالی نبوده و نیست، به نظرم شما نیز با ما موافقید].

    ۵- اگر به دفتر حضرت آیت الله خامنه ای رجوع کنید در این مسئله بهتر هست یا از طریق سایت leader.ir اقدام به سوال کنید.

    ۶- درباره بانک شما بهتر می دانید با یک بله یا خیر ساده نگری است که ما حکم کلی بدهیم. قوانین این بانکها درست و شرعی است، اما چه بسا بانکی تخلفاتی داشته باشد مثل هر جای دیگر.
    نظر حضرت آیت الله خامنه ای:
    به‌طور کلی معاملات بانکی که بانکها بر اساس قوانين مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان انجام می دهند،اشکال ندارد و محکوم به صحّت‏ است و سود حاصل از بکارگيری سرمايه بر اساس يکی از عقود صحيحِ اسلامی، شرعاً حلال است. اجوبه ۱۹۲۲/ شما می توانید در یک پژوهش به سامانه قوانین مجلس رجوع کنید و قوانین مجلس و شورای نگهبان را ببینید.
    *- سود ثابت مثلا به تومان اشکال دارد شما یک میلیون بدهید و بانک بگوید حتما ۱۰۰ هزار می دهم اشکال دارد. اما بانک بگوید ۶۰ درصد یا فلان درصد از سود که من بانک کار می کنم بدست آید برای شما و درصد باقی مانده از این سود برای بانک این اشکال ندارد، بانکها در قرار داد به صورت درصد، به صورت کسر مشاع با شما قرار داد می بندند، شما امروز قرار داد ایجاد حساب را از بانک شهرتان بگیرید به همین مطلب اشاره شده است [به صورت خلاصه عرض کردم].
    گاهی برخی از موضوعات نیازمند مقدمات هست، اصلا امکان ساده سازی به آن معنا نیست، مثل برخی از مسائل ریاضی یا علوم دیگر … شخص باید لطف کند چند سال زحمت بکشد یا جلساتی را نزد استاد آن رشته برود و با توجه به هوش و استعداد مطلب را فرا گیرد. چیزی که ما نوعا فراموش شده است اینست که مسائل دینی را می توان مادرزادی فراگرفت و اصلا دنبال تلاش علمی نیستیم، بسیاری از مردم خود را مجتهد و نظریه پرداز در تمام مسائل دین می دانند! لذا با بودن هوی نفس درگیر محرمات و درآمد حرام خواهیم بود.

    برای اینکه بحث طولانی و برای شما ملال آور نشود انشاالله اگر عمری بود به صورت جامع قصد داریم درباره احکام بانکها به صورت مستقل مطالبی را منتشر کنیم، شما می توانید همین طور که لطف دارید و پیگیر این بخش هستید، پیگیر آن بخش هم باشید و به صورت جزئی مسائل را آنجا پرسش کنید. درباره بانکها به اجوبه الاستفتائات حضرت آیت الله خامنه ای قسمت احکام بانکها و رساله امام نیز می توانید رجوع کنید. کتابهایی که بیش از پیش باید با آن انس بگیریم. برای شما بهترین ها را از خداوند خواهانم.

    « دمتم فی رعایه الله»

    ۶-

    1. وحید می گوید

     باسلام

     درمورد انتقاد فکر میکنم حتی اگه خیلی هم تخصصی نباشه باید جواب داده بشه تا فرد متوجه قضیه بشه نه اینکه فرد بخاطر متخصص نبودن طرد بشه و حق نظر دادن نداشته باشه!
     شما همین مشکلات عمده مجلس را درنظر داشته باشید متوجه نقد بنده خواهید شد که انچنان هم غیرمنصفانه نیست!!وضعیت مجلس کشور عراق که کشورشون آشوبه از مجلس ما بهتر و منظم تره!بگذریم که من به همین مسئله بی کفایتی کفایت کردم و مسائل دیگ رو مطرح نکردم!کاش فقط بی کفایت بودند!
     پیشنهاد میکنم برای روشن شدن بیشتر مطلب سخنرانی آقای رائفی پور در مورد شفافیت رو حتما گوش بدید..یا همینطور در مورد کشاورزی!!

     البته درمورد بحث آکادمیک مسائل فقهی حتما همینطوره ولی در جاهای دیگر دنیا هم اگر اینطور نبود به پیشرفت نمیرسیدند!!

     همانطور ک عرض کردم خدمتتون دفتر مراجع در استان ما وجود نداره..اگرم باشه من تاحالا ندیدم فکر نکنمم باشه..من شهر زنجان هستم

     در مورد اینکه بعضی ها در مسائل دینی نظریه پرداز شده اند بدون تخصص بله موافقم باشما اما نمیدونم منظورتون از بیان این مسئله چه بود!
     بنده سعی کردم هیچوقت اینگونه نباشم و اگر مسئله ای برام سئوال باشه میپرسم تا بالاخره جوابمو بگیرم..
     درمورد مثالی که شما فرمودید من فرقی بین درصد با پول تعیین شده نمیبینم!شما فرض کنید بانک بگوید در قبال یک میلیون سالیانه دویست هزارتومان سود میدم یااینکه بگه درقبال پولت ۲۰٪ درصد سالیانه سود میدم..فرقی بین این دو هست؟؟؟
     بله اگر بگوید از سود پولت مثلا۲۰درصد میدهم این خیلی فرق دارد با مثال قبلی که قطعا اینطور نیست درواقعیت!
     درهرحال منتظر بخش احکام بانکها در سایتتون هستم
     خوش باشید
     یاعلی

     1. مهدي يوسف وند می گوید

      سلام علیکم برادر گرامی
      ۱- اگر ملاک تشیع باشد مقایسه قوانین کشور با هر جای دیگر در هر زمانی می توانید به خوبی ببینید که مجلس چه جایگاهی دارد، هر چند چه بسا اشکالاتی داشته باشد. منتقدان باید همت در قدردانی از آنچه بدست آمده داشته باشند و تلاش در رفع ایرادات، نباید انصاف را نادیده انگاشت!.

      ۲- مثال: بنده یک میلیون تومان سرمایه دارم، شما هم تخصص دارید، با هم قرار می گذاریم پول از ما کار از شما، هر چه بدست آمد مثلا پنجاه درصد برای ما و پنجاه درصد برای شما یا اینکه بیست درصد برای ما و هشتاد درصد برای شما، در این قرار داد کسر مشاع یا همان درصد از سود تعیین شده است، این اشکال ندارد، حال شما می روید کار می کنید احتمال دارد ۵ یا ۱۰ یا ۲۰ میلیون کسب کنید، طبق همان قرار داد درصدی به ما و بقیه برای شماست این اشکال ندارد//// اما اگر کسی بگوید این یک میلیون را بگیر و ماهانه ۱۰۰ هزار تومان را به من بده، حال هر چه بدست آوردی بقیه اش برای خودت !! این اشکال دارد چون مقدار پول مشخص شده است. در اولی درصد بود!. بانکها به روش اول کار می کنند اگر لطف کنید قرار دادها را مطالعه کنید در قرار داد درصد یا کسر مشاع را قید کرده اند.
      برای اشکالی هم که مطرح کردید حضرت آیت الله مکارم می فرمایند:
      گاه بانک ها آن سود مخصوص را علی الحساب به افراد می دهند و آن را تحت مضاربه قرار نمی دهند بلکه به عنوان وکالت آن سود را می دهند. حتی می گویند که اگر سر سال سود بیشتری نصیبشان شده است بخشی از آن را هم به مشتریان می دهند. بنا بر این آنچه می دهند علی الحساب است و از این رو سود به شکل کسر مشاع می شود به این گونه که آنها کسر مشاعی را قائل هستند و آن را سر سال حساب می کنند که اگر از آنچه داده اند بیشتر شود آن را نیز پرداخت می کنند….
      البته توضیحات ایشان بیش از این است انشاالله در بخش بانکداری اسلامی توضیحات مفصل داده خواهد شد

      ۳- توضیحات تکمیلی را می توانید در منابعی که قبلا توصیه شد مطالعه نمایید.

      وفقکم الله لکل الخیر

  3. وحید می گوید

   سلام
   در مورد جناب رائفی باید بگم ایشون نقدهایشان خیلی منصفانه و بجاست و برای نقدهایشان پیشنهاداتی هم داده اند و حتی یک جریان و مطالبه عمومی بوجود اوردند تا جایی ک اقدامات مفیدی ظاهرا درحال شکل گیریه برای مجلس!!
   اگر انتقاد به این شکل بد بود قطعا باعث ایجاد نتایج خوب نمیشد!
   برادر عزیز فکر نمیکنید دیگ به اندازه کافی به این مسئولین به به چه چه گفته شده؟؟بااین روند اوضاع بدتر خواهد شد ک بهتر نخواهد شد!
   امثال این منتقدین کاش زودتر میومدند والا الان وضعمون بهتر بود!
   شما بااینکه میفرمایید اشکالاتی هست ولی از صحبتهاتون مشخصه ظاهرا اصلا ناراضی نیسین از مسئولین و مدیران و نمایندگانو…
   نمیدونم شاید وضع مالیتون خوبه و مشکلی ندارین یا خیلی مهربونو باگذشتین..البته خداروشکر روحانیون در ایران نسبتا مورد توجه قرار گرفته اند و بازم خداروشکر مورد ظلم قرار نگرفته اند اما باید خودمونو جای قشرهای آسیب پذیر هم بذاریم و چند قدمم باکفش اونا راه بریم اونوقت با یه زاویه دیگ هم ب موضوع بنگریم
   درهرحال پیشنهاد میکنم اون سخنرانیو حتما گوش بدید حتما مفید خواهد بود و خیلی مطالب خدمتتون روشن تر خواهد شد!

   اینطوری ک در مورد این قانون بانکها فرمودین ظاهرا اینها خوب بلدند مسائل رو اسلام مال کنند!درحالیکه هدفشون همون سودثابته!
   هرچند نشنیدم اخرسال مثلا بانک بیاد بگه سود اضافی کردم و این مقدارشم میدم به مشتری!

   درهرحال تشکر بابت وقتی ک گذاشتین

   1. مهدي يوسف وند می گوید

    سلام علیکم برادر گرامی

    آقای عزیز، برادر خوبم ، عزیزم… بنده قاعده کلی را در نقد عرض کردم، شما چرا به آقای شخصی خاص می گیرید؟!: لطف کنید دقت کنید در هر نقدی ۱- تلاش و زحمات پیشینیان را باید دید، دستاوردها را ببینید. ۲ – ضعفها را ببیند و تذکر دهیم. ۳- انصاف را همواره رعایت نماییم. خب این قاعده کلی است، بنده که سخنرانی فلان شخص یا فلان آقا را نشنیده ام که شما اصرار دارید که ایشان چنین و چنان نقد کرده اند. عرض می کنم این سه مطلب عقلی است، شرعی است. خیلی ساده و روان عرض کردم.
    در تکمیل:
    ۱-همانطور که نعمت سلامتی قابل قیاس با هیچ ثروتی نیست، اگر کسی پول داشته باشد و بیمار باشد شما هیچ گاه خود را با او قیاس نمی کنید چون شان و جایگاه و دارایی سلامتی شما بیش از اوست، لایقاس است. خب اگر کسی نعمت قانون بر پایه دین و تشیع را ببیند ، بدبختی و سختی های شیعه را در سالهای قبل از حکومت اسلامی ببیند و هزاران نعمت دیگر که دیده نمی شود را ببیند، دیگر در قیاسات دقت می کند. / باز اعلام می کنم، عرض می کنم این را کلی عرض کردم، چه بسا همین بزرگوار همینگونه نقد کرده، خب ما نیز با شما موافقیم. جای بحث نیست، ما قدردان چنین نقدها یی هم هستیم که درآن شرع و عقل رعایت شود، شما نیز با ما انشاالله موافقید، پس انشاالله این را با بزرگواری و آرامش بخوانید، قابل حل است، چنان مسئله سختی نیست.

    ۲- بنده نیز ضعفها را چه بسا با توجه به جایگاهمان در میان مردم بیشتر ببینیم. اما عرض می کنم باید عرضه داشت، تحصیلات و شرایط تدین را فراهم کرد پس از آن نظر مردم را جلب کرد و داخل مجلس شد و خود را فدای دین و مردم مسلمان کرد، بیرون نشستن و پهلوان بودن هنر نیست، باز این را کلی عرض کردم، قاعده هست … خب اگر مشکلی هست شما و ما با تلاش علمی و تلاش دینی وارد عرصه شویم راه همین است. این باید به یک خواست عمومی تبدیل شود نه بیرون نشستن [و غر زدن، باز این قاعده کلی است، شما نیز با ما موافقید انشاالله].

    ۳- وضع مالی بنده! (لبخند)/ اگر کسی کمی با وضعیت طلبگی آشنا باشد می داند که طلبه ها از جهت مالی جزو اقشار کم درآمد هستند، لذا درد مردم را فشارهای اقتصادی را بهتر درک می کنند. برای همین است مردم به نوع روحانیت و مرجعیت احترام قائل هستند، نوع مردم حاضرند برای مرجعیت جان خود را فدا کنند. جای طرح مشکلات و ظلمها نیست ما نیز حرف برای گفتن داریم؟ !، اما برادر عزیزم شما که اینقدر فهمیده هستید و دغدغه دین دارید، قدر این روحیه خوبتان را بدانید، از خداوند بخواهید و زمینه کار (مثل تحصیلات و … )برای مردم را نیز فراهم کنید.

    ۴- نوشتار حاضر درباره موضوع خاصی است، اصلا فضای نقد مجلس ، طرح ضعفها و یا بانکداری اسلامی نیست، که ما نظرات خود و سایر کارشناسان را مطرح کنیم، برای همین عرض می شود مسائل را ذیل هر نوشتار در سایت مطرح شود یا اینکه سوال مستقل شود تا نوشتاری پیرامون آن منتشر گردد، تا در مباحث از این شاخه به آن شاخه کشیده نشویم.

    ۵- برادر عزیزم ، تعبیر اسلام مال اصلا صحیح نیست! مناسب نیست،(دوست نداشتم این قسمت را منتشر کنم/ خب بحث اگر علمی هست این الفاظ چرا؟!) اینهمه منبع عرض شد مطالعه کنید. انشاالله دفعه بعد که دست به نوشتن می برید، منابع مورد نظر را مطالعه کرده باشید. اما اسلام تمام معاملات را که حرام نکرده، جایی که مشکل دارد همانجا حرام است. بانک که ضروری زندگی امروز هست، اینهمه تراکنشها را ببینیم. در هر حال در پایان عرض می کنم بازاریابی شبکه ای بر همان چهار چوبی که در نوشتار آمده و پورسانت دریافت می شود حرام است، حمایتها نیز چون نوعا تاثیرات مهمی در ماهیت معامله ندارد، دارای اشکال هست، حال شما اگر غیر از آنچه در متن نوشتار آمده، و غیر حمایتهای نوعی که بسیاری از همین سرشاخه ها می گویند را دارید از دفتر مرجعتان استفتاء نمایید. چه بسا اصلا معاملات شما چند سطحی نباشد؟! در هر حال بازاریابی شبکه ای درآمدش حرام است، آنهم نه طبق نظر یک مرجع بلکه بزرگان فقه در عصر حاضر آن را حرام دانسته اند. وظیفه مومنان روشن است.

    در هر حال برای اینکه بیش از این طولانی و بدون ثمر نشود، می توانید از طریق قسمت ارسال سوال و یا ایمیل سایت سوالات خود را داشته باشید.

    وفقکم الله لکل الخیر

    1. وحید می گوید

     باسلام
     برادر عزیزم من هم در باره این nتا قاعده ای ک در مورد نقد گفتید موافقم منتهی من سوالی درمورد قاعده کلی ازشما برادر عزیز نپرسیدم!!و وقتی شما این توضیحات رو ذیل حرف بنده بیان میکنید خب حتما منظورتون مصداقی هست!شایدم من اشتباه برداشت کردم!
     و همچنین در مورد این قاعده ها که بیان کردید،بله استاد همه این قاعده هارو در نظر گرفته!میتونید باگوش کردن این سخنرانی ملاحظه بفرمایید..منتهی ایشون اصلا مثل شما برادر گرامی همه چیزو آروم و در جای خودش و حداکثر باکوچکترین مشکلات نمیبینه!حالا هرکی یه نظری داره منتهی با انطباق دادن با واقعیتها و اوضاع جامعه نظر درست مشخص میشه!
     نظرتون درمورد زحمت نمایندگان برای رفتن به مجلس و خدمت کردن به مسلمانان خیلی جالب بود!نمیدونم ما تو این جامعه زندگی نمیکنیم یاشما!!
     بله کمو بیش مسئولین خوب و مومن هم در همه جای مملکت وجود داره و کسی منکرش نیست..اما بحث اکثریته!
     تبلیغات میلیاردی برای رفتن به مجلس و خدمت کردن به این مردم!!واقعا این افراد شاید از اولیا الله هستند و عشق خدمت دارند!چی بگم والله!
     همانطور ک شماهم قبول دارید و بامثالی ک زدم استاد بیرون گود نیست و همانطور ک عرض کردم کارهای شگفت انگیز و تاثیر گذاری تا الان انجام داده و دست خالی ننشسته اندو ان شاالله به موقه اش به مجلس هم خواهند رفت. .
     در مورد بانکها هم ایشون دغدغه هایی دارند!
     من گفتم اسلام مال حالا شما یه اسم علمی روش بگذارید!شک ندارم چیزی جز این نیست!
     خانواده بنده یه وام گرفتن وعملا بانک سود ثابت ۴۱درصد رو پس خواهد گرفت!حالا ممکنه ظاهرا بقول شما حقوقدانهای اینها بلدند چه جوری اینو توجیه شرعی هم براش بیارند!

     بالاخره نظرات متفاوته و نظر شماهم درباره اوضاع محترمه برای ما اما قابل قبول نیست متاسفانه همانطور ک نظر ماظاهرا برای شما قابل قبول نیست!

     اجرکم عندالله

 22. مهدي يوسف وند می گوید

  سلام علیکم برادر گرامی
  ۱-برای ما مشخص نشد اینکه می فرمایید منفعتش هست، یعنی چی؟! ما که نفعی برایمان ندارد، هر کسی سود برده شما از ایشان گلایه کنید.

  ۲- برادر گرامی مجلس کجا تایید کرده؟! ظاهرا اشتباه به عرض حضرتعالی رسانده اند، لطف نمایید از اینجا در سایت مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران سرچ کنید اگر قانونی را پیدا کردید لینک بدهید، تا ما منتشر کنیم. ما بررسی کردیم چیزی نبود!

  ۳- بنده که مسئول مالیات نیستم، ضمنا در همان دولتهای کفر هم از همه چیز مالیات می گیرند!. مالیات در هر حکومتی برای اداره همان حکومت لازم است حال حکومت می خواهد جائر باشد یا حکومت عادل. امید وارم حداقل با ما در این قسمت موافق بوده باشید. بعد مگر چقدر مالیات از این راه برای دولت بدست می آید، آنقدر دولتها هزینه دارند برای راه سازی و … .
  در هر حال اگر ابهامی در فتوا هست تا اندازه ای که توان توضیح هست درخدمت شما هستیم. ضمنا مجوز دادن هم برای ما سوال هست؟ همین را لطف کنید شما که دغدغه دارید، از نماینده مجلس شهرتان بپرسید، از آنها جواب بخواهید؟!. بارها عرض شد، تمام جنبه های بازاریابی شبکه ای حرام نیست، فقط دریافت پورسانت حرام است، لذا خیلی از همین شرکتها فروش مستقیم هم دارند که اشکالی ندارد.

  وفقکم الله لکل الخیر

 23. سعید می گوید

  دلیل اینکه این کار حرامه رو بیان کنید لطفا!
  اینکه سرشاخه زحمت نمیکشه برای بدست آوردن سود که نشد دلیل!!هرچند زحمت میکشه!
  بنظرتون یه سرمایه دار پولشو میذاره بانک و سود زیادی هر ماه میگیره زیاد زحمت میکشه؟اگه این کار نزوله چرا جمهوری اسلامی بساط بانکهارو برنمیچینه؟؟مگه رهبر مملکت مرجع تقلید نیست؟
  یا اینکه یه سرمایه دار کارخونه میزنه و خودش زحمت زیادی نمیکشه و کارارو کارمندا و کارگرا میکنن و صاحب کارخونه سود کلانی میبره حرامه اینکار با منطق شما؟؟؟زحمت به چی میگین؟به بیل و کلنگ زدن؟؟
  لطفا منو قانع کنید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ۱- دلیل حرمت این کار و ادله فقهی تمام احکام در حوزه های علمیه و در دروس خارج فقه مراجع بحث می شود، همانطور که پزشکان مسائل را در دانشگاه بحث می کنند و هنگام ویزیت در برگه ویزیت نظر کارشناسی خود را می نویسند، دیگر شما از ادله آن نسخه در مطب سوال نمی کنید. چون او را به عنوان کارشناس قبول دارید، پس اولین دلیل اینست که مرجعیت که دانش فقهی دارد و روایات را می شناسد اینگونه نظر داده است، البته مرجع را شما با تحقیق انتخاب می کنید، عدالت، تخصص او را با عقل و مشورت بررسی می کنید و پس از آن چون عموم مردم نه فرصت آن را دارند که دروس حوزوی و هزاران مبنای فقهی را ببینند و نه صحیح است همه جا تعطیل شود و همه به حوزه و یا به رشته ای خاص بروند، در یک رشته تخصص می یابند و در سایر رشته ها از نظر سایر کارشناسان بهره می برند.
   الان اکثر فقها ، نه یکی، نه دو تا بلکه چندین نفر از مراجع که هر کدام وزنه های فقهی هستند این معاملات را خلاف شرع دانسته اند. همانطور که می دانید در روایات ما را در عصر غیبت به کارشناسان و فقها ارجاع داده اند. این یک دلیل به صورت اجمالی که تکلیف شرعی شما را روشن خواهد ساخت.

   ۲- علاوه بر ادله خود مراجع یکی از ادله همین است که کار در شرع تعریف خاص به خود را دارد، شاید در میان مردم بتوان از هر راهی درآمد کسب کرد اما شرع برای خود کار تعریف دارد. خب اینکه شما صدها نفر را به یک شرکت جذب کنید و این افراد هم صدها بار معامله کنند و برفرض هم میلیاردها پول بدست آید، و میلیونها تومان یا n تومان به شما برسد، و هر بار که زیر مجموعه معامله کند مثلا صدها بار، هر بار سهمی از آن معاملات به سر شاخه ای مختلف برسد؟! مگر یک معرفی ساده چقدر می ارزد که بتوان قائل به چنین حقی برای سرشاخه ها از معامله سایر افراد شد بدون آنکه کاری صورت گرفته باشد!!!!. کار از نظر شرع تعریف دارد، قاعده اکل مال بالباطل شامل این نوع معاملات هست.

   ۳-بانک را شما ظاهرا درست متوجه نشده اید، البته ما منکر ضعف ها نیستیم، اما اگر لطف می کردید آنروزی که حساب باز می کنید و چندین برگه می دهند امضا کنید را خوب بخوانید می بینید که شما پول را به عنوان عقود شرعی مثل مضاربه می دهید، بعد یک وکالت هم می دهید که بانک از طرف شما کار کند و سود را با شما تقسیم کند. نزول کجا آقای عزیز، مضاربه کجا؟! لطف کنید رساله توضیح المسائل را بردارید بخش معاملات را ورقی بزنید، این ابهامات برطرف می شود.

   برادر من شما توجه به مفاد قرار دادهای بانکی نکرده اید و فقط در کوچه و خیابان اسم نزول را شنیده اید؟! خب اگر کسی عینک رنگی بزند اطرافش را رنگی می بیند، شما لطف کنید همین امروز بروید بانک برگه ایجاد حساب بگیرید، همان بندهایی را که ریز نوشته با یکی از دوستانتان که حقوق خوانده با آرامش در پارک مطالعه نمایید، مشکل انشاالله حل می شود.

   ۳- خب اگر کارخانه دار به منطق شما زحمتی نمی کشد! خب شما هم کارخانه بزنید از نظر شرعی نه تنها اشکالی ندارد، بلکه بسیار خوب و دارای اجر هست، کمک به تولید جامعه هست، شما لطف کنید همین کار کارخانه را که ساده است طبق منطق شما، پیگیر باشید، بسیار خوب و پسندیده و سبب پویایی اقتصاد ایران زمین هست.

   وفقکم الله لکل الخیر

 24. مسعود می گوید

  اول کتاب فقه و بازاریابی چندسطحی را بد نیست مطالعه کنید دوم این کار فقط به وسیله حذف واسطه و دلال از وسط و سودی که دلالها میکردند رو به صورت تخفیف میدهند به بازاریابان حال اگر حرام است بهتر است مثل مابقی چیزهای حرام به صورت قانونی از انجام فعالیتشون جلوگیری بشه قبل از اینکه از این دیرتر بشه بعد شاید در دوستان و اقوام شما بیکاری نباشد اما تا دلت بخواد دربین دوستان و اشنایان من افراد با مدرک بالا و بیکار هست و این کار اونجور که شما تصور میکنید راحت والکی نیست چون همه باید اموزش ببینند و اموزش بدهند

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   علیکم السلام برادر گرامی
   ۱- بخشهایی از این کتاب رو دوستان قبلا لطف کردند و فرستادند، برخی از اشکالات این کتاب در نظرات مطرح شده است، ضمنا آقای عزیز فقه رو باید از فقیه و مرجع تقلید گرفت نه از …!.

   ۲ شما لطف کنید بر روی وبسایت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته کتاب:«بازاریابى شبکه اى = (Network Marketing)، یا، کلاهبردارى مرموز » اثر: حجة الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیان نژادى دامغانى را مطالعه کنید. انشاالله مفید خواهد بود.

   ۳- مشکل سر تخفیف و یا حذف واسطه ها نیست که شما خلط بحث می کنید!. بارها توضیح داده شد که بازاریابی شبکه ای برخی از اشکالات گلد را ندارد اما خود دچار اشکالات فقهی جداگانه ای هست، لذا درآمد آن حرام است. علاوه بر این به تعبیر همین آقایان واسطه ها حذف شده اما سرشاخه ها جایگزین شده است!!!!.

   ۴- اولا قانونی در تایید بازاریابی شبکه ای و دریافت پورسانت از زیر مجموعه وجود ندارد، درمقابل تا دلتان بخواهد فتوای مراجع هست که این کار را حرام دانسته اند.
   ثانیا برای اینکه یک امر در جامعه پیاده شود مثل حجاب یا عدم ربا و … لازمه اش آنست که به یک خواست عمومی تبدیل شود. برادر عزیز مسئولین که از آسمان نیامده اند کسانی هستند مثل من و شما؛ شما فتوا را ببینید و عمل نکنید و بهانه بتراشید، چطور انتظار دارید دیگران عمل کنند؟!!
   آیا بهتر نیست قبل از انتظار از دیگران خودمان عمل کنیم ؛ بعد از … !

   ۵- کسی منکر بیکاری نیست، البته هستند افرادی هم که فکر خلاقی دارند و درآمد های خوب؛ اما شما همه چیز را به زلف این کار گره نزنید، مگر هر بیکاری حاضر است درآمد حرام داشته باشد! مگر هر انسان آزاده ای حاضر است نان حرام سر سفره ببرید! با این منطق شما؛ خب مردم بروند ربا بگیرند، و گناهان دیگر، هر کس چون توان مالی نداشت برای پول دست به هر کاری بزند؟!… علاوه بر این بسیاری هم وارد این کار شدند و چه بیکار بودند و چه کار داشتند فقط به صرف یکسری تبلیغات، در آخر هم بدون سود و متضرر رها کردند!.
   ضمنا ما با همین آموزشهای به قول شما غیر الکی هم آشناییم، دکتری اقتصاد که نمی دهند که هیچ کس متوجه نشود! ساعتها با همین عزیزان که به قول خودشان در این کار ok بودند بحث کردیم، خداروشکر خیلی ها برگشتند.
   برای آموزش می توانید مستقیم پول بگیرید، اگر فکر می کنید آموزشتان خریدار دارد خب تدریس کنید، ساعتی یا دقیقه ای میلیونها تومان بگیرید، آموزش دهید، بسیار خوب است کسی هم مخالف نیست اما آیا کسی این پول را می دهد؟! خود همین آقایان گفتند که آموزششان آنقدر نمی ارزد که مستقیم پول بگیریم، سود ما در این است که منتطر سود دیگران باشیم… !. بماند. در هر حال فتوا و وظیفه شرعی مشخص است، قبل از اینکه انتظار داشته باشید دیگران به دین خدا عمل کنند، شما پیشگام و جزو السابقون باشید.
   امیدوارم متوجه باشید درآمد حرام عاقبت خوشی ندارد. انشاالله همیشه در مسیر دین و تحت عنایات امام زمان باشیم و تمام تلاش ما هم برای همین مسیر باشد.

   وفقکم الله لکل الخیر

 25. مسعود می گوید

  با سلام فکر کنم لازمه چند تا نکته رو درنظر بگیرید اول اون پورسانت فقط از سود فروش کالا هست و شرکت از سود خودش میده به بازاریاب بعد کالاها قیمتشون دقیقه و با بازار یکی هست حتی گاها ارزانتر از بازار دوم اگر غیر قانونی هست چرا مجوز شرکتها در سایت وزارت صنعت و معدن وتجارت و سایت ایران هشدار هستش و سوم چرا مجوز تاسیس دفتر میگیرند در همه شهرها چهارم داخل یه شهرستان که من هستم بیش از پونصد نفر دارند فعالیت میکنند فقط تو یه شرکتش ایا اینها همه دلیل بر قانونی بودن نیست

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   قبلا تمام این مطالب پاسخ داده شده، اگر لطف می کردید و نظرات گذشته را مطالعه می کردید بسیار خوب بود.

   ۱- اینکه پورسانت فقط از سود فروش کالا هست خب مشکل همین جاست، اصل پورسانت اشکال دارد اگر تعریف پورسانت را در متن دقیق ببینید متوجه برخی از نکات خواهید شد.

   ۲-فرمدید شرکت از سود خودش میدهد!. لازم به ذکر است دستورالعملهای همین شرکتها مطالعه شد و با برخی از همین اعضای شرکتها نیز که حضوری آمده بودند نیز گفتگو شد، آنچه هست اینست که شرکت سود بی جهت که نمی دهد! به عبارت عرفی تر شرکت عاشق چشم و ابروی اعضا که نیست همینطور سود مفت بدهد، اگر شما جایی را یافته اید که رایگان سود می دهد معرفی کنید حتما بسیاری هستند که طالب هستند، اما شما بهتر از ما می دانید که شرکت ظبق قوانینش زمانی به اعضا سود می دهد که در زیر مجموعه کاری و معامله ای شده باشد پس از آن است که طبق پلن های درآمد زایی سود را نسبت به زیر مجموعه محاسبه و در حساب شما واریز می کند. همین دریافت پورسانت است که اشکال شرعی دارد.

   ۳- درباره قیمت که فرمودید که گاهی ارزان تر هست! و تخفیف هم می دهند! باید عرض کنم که کسی با این کار مخالفت ندارد و تخفیف هم بسیار خوب است و ما نیز مثل شما موافقیم، متاسفانه برخی از همین شرکتها همین تخفیفات را مطرح می کنند و می گویند و نتیجه می گیرند پس این معامله اشکال ندارد!. اصلا کسی از این جهت تخفیف اشکال نکرده تا مسئله ای برای مطرح کردن باشد. البته باز با همین تخفیفات شرکت سود خود را دارد. در هر حال بارها عرض شد که بازاریابی شبکه ای درست است که برخی از معایب گلد کوئست را ندارد اما خود دچار مشکلات فقهی اساسی است.

   ۴- درباره قانونی بودن هم گفته شد اگر به صورت مستقیم معامله شود اشکالی ندارد، همین شرکتها به صورت مستقیم هم معامله دارند اما دریافت پورسانت است که شرعا حرام است. ضمنا قانون و قانونی بودن ملاک خاص به خود را دارد با صرف یک مجوز نمی شود گمان کرد که قانون وجود دارد. شما می توانید در سامانه قوانین مجلس سرچ کنید اگر قانونی را از طرف مجلس یا شورای نگهبان دیدید آن وقت درباره آن بحث کنید. ثانیا شما لطف نمایید به جای اینکه فلان شرکت را ملاک قرار دهید، فتوا را ملاک کنید، چرا فتوا برای شما ملاک و اصل قرار نمی گیرد و از همین ها مطالبه پاسخ لازم را نمی کنید. برادر عزیزم نه تنها حضرت آیت الله خامنه ای بلکه بسیاری از فقها این کار را حرام کرده اند، ما چرا اینهمه فتوا را نمی بینیم، و آنچه دوست داریم ببینیم می بینیم؟!. چطور ما فتوا را نمیبینیم، آنوقت انتظار داشته باشیم فلان جا و فلان جا فتاوا را ببینند. آنها هم مثل … .
   شما لطف کنید همین فتاوای مراجع را به نماینده محترم شهرتان نشان دهید و پیگیر باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 26. منصور آیت می گوید

  سلام . در نوشته های بالا فتوای آقا رو اگه درست بخونین و خودمم استفتا کردم همینو نوشتن . نوشته : ((اين قبيل موارد بايد بر اساس قوانين مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان باشد و در صورت نبود قانون مصوب مجلس و مورد تأييد شورای محترم نگهبان، مشروعيت آن ثابت نيست.)) که در اذر ماه ۸۸ مصوبه نتورک مارکتینگ مجلس برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شد و تایید شده . بنابرین بر نوشته فتوا در صورت تایید شورای نگهبان و تایید قانونی شدن چند شرکت و اینکه اتاق اصناف هم داره پس دیگه مطمئن هستیم که هم مسئولین خبر دارن هم شغلی عالی و حلال و اسلامی است. پس لطفا اینقد منفی بافی الکی نکنید و دروغ در ادامه صحبتها ننویسین . هرکه عاقل و بالغ باشه خودش دنبال این قضیه مییره . جالبه همش نوشته کذبتون رو مرتب بروز میکنین . باشد که عقل معاش و اسلامی خداوند به شما دهد.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   با توجه به اینکه جنابعالی هم استفتاء کردید و با متن سایت ما هماهنگ است لازم می دانم چند نکته را به عرض شما برسانم:
   ۱-همانطور که می بینید فرموده اند مشروعیت آن ثابت نیست، شما ظاهرا درست متوجه این قسمت نشده اید، آنهم به خاطر اینکه دانش فقهی لازم را نداشته اید، در انتهاء مطلب توضیح داده ایم که مشروعیت ندارد یعنی این کار شرعی نیست!. بنده از شما می پرسم کاری که شرعی نیست یعنی چه؟ خب واضح است که یعنی حرام است.

   ۲- اینکه ادعا کردید که بازاریابی شبکه ای به تایید شورای نگهبان و مجلس رسیده است!، یا به اشتباه به عرض شما رسانده اند یا اینکه شما نمی دانید مصوبه چیست؟!. آقای عزیز این لینک رسمی رکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران هست لطف کنید و بزرگواری کنید مستند بفرمایید در کدام مصوبه شورای نگهبان آمده است که دریافت پورسانت از زیر مجموعه بدون اشکال است. همینطور ادعا کردن بر روی تصورات و خیالات که درست نیست!. علاوه بر این اگر مصوبه ای بود خود همین شرکتها زودتر از شما به آن استناد می کردند نیاز به زحمت افتادن جنابعالی نبود.

   ۳- برادر عزیز همینطور از روی بیسوادی و خدای ناکرده کورچشمی که نمی توان فتوا به حلال بودن چنین چیزی داد! با وجود اینهمه فتوا بر علیه این کار، آقای عزیز، بزرگوار شما در فتوای شرکت پنبه ریز ببینید می فرمایند درآمد بدست آمده حلال نیست! حلال نیست یعنی چی؟! یعنی اسلامی است!.آقای عزیز همینطور برای خودتان بدعت نگذارید و نگویید حلال است.

   ۴- ضمنا نوعا در بروز رسانی ها فتاوای جدید اضافه می شود، یعنی اگر دوستان سوالات خاصی داشته باشند پس از استفتاء ضمیمه مطلب می شود، انشاالله با این توضیح، جایی برای بهانه های بنی اسرائیلی شما باقی نماند.

   ۵- علاوه بر ادله فقهی این کار که در نزد فقهاست، یکی از اشکالات این کار اینست که شما با معرفی دهها نفر و داشتن شبکه ، هر چه این افراد معامله نمایند مثلا صدها بار معامله کنند و میلیونها تومان معامله شود، برای سر شاخه سهم و درصدی از این معاملات وجود دارد، مگر یک معرفی ساده چقدر می ارزد که سر شاخه مستحق چنین پولی باشد؟! یعنی زیر شاخه اگر n بار معامله کرد در هر معامله ای باید درصدی به دیگران برسد آنهم افرادی که کاری نکرده اند (و یا کارشان این ارزش فقهی را ندارد). ضمنا کار در نظر شرع تعریف خاص به خود را دارد.

   ۶- فرمودید هر کس عاقل باشد دنبال این قضیه می رود، بله میرود و در هر رشته ای از کارشناس آن رشته تحقیق می کند. عقل حکم می کند که اگر انسان کارشناس تخصصی در رشته ای مهم نیست به اهلش مثلا مراجع رجوع کند نه اینکه از روی هوی نفس حرامی را حلال کند. آقای عزیز آیت الله سیستانی، آیت الله وحید خراسانی ، آیت الله مکارم شیرازی و بسیاری از بزرگان فقهی معاصر ما این معاملات را حرام دانسته اند. آیا اینها هم از نظر شما منفی بافی است! یا اینکه شما بدعت بافی می کنید. خداوند به شما قدرت بدهد بتوانید از هوی نفس رها شوید و بجای اینکه نظر خود را دخالت دهیم نظر مراجع خود را درست ببینیم.

   ۷- ضمنا ظاهرا خداوند به شما عقل اسلامی عنایت کرده، خداوند آن را برای شما حفظ کند!. چطور امکان دارد با وجود اینهمه فتوا به حرمت از سوی بزرگان مراجع، شورای نگهبان بتواند این معاملات را قانونی کند، انصافا خودتان خنده تان نمی گیرد از این حرفهایتان!. ضمنا اگر به فتاوا توجه شود؛ مشخص است که شما کجای کار هستید و چقدر دروغ می گویید یا نه؟!

 27. محمد می گوید

  سلام علیکم
  آقای یوسف وند یه شبهه برای من بوجود اومده امیدوارم به کمک شما رفع یشه
  من فکر میکنم مسئولین علی رغم اینهمه فتوای مراجع و رهبری بخاطر یه سری سود (مثل درآمد حاصل از مالیاتی که از این شرکتها گرفته میشه) بساط این شرکتها رو برنمیچینن یعنی بساط حرام رو بخاطر سود خودشون که ممکنه بگن سود ملی حساب میشه جمع نمیکنن. که اگر این تفکر بنده درست باشه باید گفت وای به حال این مملکت و مسئولینش که فقط اسم اسلامی رو یدک میکشن!!!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   ۱- البته سیستم مالیاتی کشور همانطور که خود مسئولان گفته اند، جای رشد زیادی دارد. ضمنا اقتصاد ما و مردم که بر روی بازاریابی شبکه ای نیست و نبوده که آنچنان مالیاتی دریافت کنند. البته همین مسئله را بنده از همین افرادی که در شرکتها عضو بوده اند شنیده ام!. در هر حال به نظر من این مسئله باید توسط خود عزیزان از نمایندگان مجلس شهرشان پیگیری شود.
   اما چرا خوب بررسی نشده دو علت می تواند داشته باشد یک. اینکه این معامله چند وجهی هست، یعنی شرکتها فقط به صورت شبکه ای که فروش ندارند، بلکه به صورت متداول و مستقیم نیز معاملات دارند، تخفیف می دهند و برخی خدمات دیگر … مثل شرکت های گلد کوئست نیست که از اساس مشکل فقهی داشته باشند. دارای مزایایی هستند اگر فروش بصورت پورسانت نباشد. لذا خود همین باعث شده که این شرکت ها به کار خود ادامه دهند. دو. مشکل بعدی اینست که چون این شرکت ها نوپا هستند و آنچنان فراکیر نشده است،[البته کلیت ندارد] شاید هنوز به گوش آقایان نرسیده، چه بسا اصلا فتوا را ندیده باشند!.
   بودند از خود اعضای همین شرکتها با اینکه کارشان همین است، فتوا را بعدها دیدند و متوجه خلاف شرع بودن آن شدند. بسیاری از همین عزیزان را خود ما توجیه کردیم. آنچه لازم است اینست که ما حداقل اطرافیان و دوستان خود را از چنین درآمد نامشروعی آگاه کنیم و به عنوان یک خواست عمومی از مسئولان طلب کنیم.

   ۲-اینکه فرمودید اسم اسلامی را یدک می کشند!. البته ما منکر نقصها نیستیم اما نباید منکر زحمات این عزیزان هم شد. واقعا کلیت قوانین کشور و فضای حرکتی بسیار خوب است اما باید سرعت بگیرد. آنچه باعث می شود که ایران زمین با دین تعالی یابد اینست که ما ضعفها را بشناسیم و همت کنیم و برطرف سازیم، اینکه ما فقط انتظار معجزه در کشور داشته باشیم و خدای ناکرده مثل بسیاری فقط غر بزنیم و ایراد بگیریم نه تنها رشد نخواهیم کرد بلکه در تاریخ منزوی و نابود می شویم. هر حقی تکلیفی را به همراه دارد. اگر حق ماست که ضعفها در حکومت نباشد، از سوی دیگر تکلیف داریم شبانه روز برای حکومت تلاش کنیم. تا انشاالله زمینه ظهور فراهم شود.

   وفقکم الله لکل الخیر

 28. محمد می گوید

  به نظر شما يه كارخونه دار كه داره از كسايي كه براش كار ميكنن بيگاري ميكشه درامدش حرامه ؟؟
  ايا قبول داريد كه يك كارخانه دار دارد تعداد زيادي از افرادو اهرم ميكند تا به درامد برسد؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   علیکم السلام برادر گرامی
   کار در کارخانه به صورت متداول و معروف نه تنها حرام نیست بلکه ضروری است و دارای آثار خوب فراوان دنیوی و اخروی است.
   خود همین آقایان در شرکتهای بازاریابی اولین ادعایشان همین است که روش ما نو هست و با روش بازار متفاوت هست!؟ شما چرا قیاس می کنید.
   درآمد از پورسانت کجا و درآمد حاصل از کار و تلاش و تخصص در مراکز تولیدی کجا؟
   بازاریابی شبکه ای طبق نظر مراجع عظام تقلید چون چهارچوبش خلاف شرع است، جایز نیست و درآمد آن حرام است.

   وفقکم الله لکل الخیر

 29. من می گوید

  با سلام چند روزیه که بمن پیشنهاد کار در یه شرکت بازاریابی شبکه ای شده زمانی که برای معارفه کار رفته بودم متوجه شدم که تعداد زیادی از بازاریابان افرادی رو به عنوان زیر مجموعه معرفی میکنن و پورسانت دریافت میکنن و همون موقع  پرسیدم که باید من هم افرادی رو به عنوان زیر مجموعه معرفی کنم، بهم جواب دادن که برای اوردن زیر مجموعه هیچ اجباری وجود نداره حالا باز هم کار کردن من با این شرایط صورت شرعی نداره و حرامه؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   کار در شرکتهای بازاریابی شبکه ای جایز نیست و درآمد حاصل از پورسانت حرام است.
   صرف اینکه اجباری در کار نیست موضوع را عوض نمی کند، چون اشکال روی اجبار یا عدم اجبار نیست تا اشکال از این جهت باشد. بله در گلد کوئست در برخی شرکتها اجبار بود.
   چهارچوب معامله خلاف شرع است لذا توصیه می کنیم وارد این معاملات نشوید و تا می توانید دیگران را نیز با آگاه سازی از این خلاف شرع نهی نمایید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 30. شایان می گوید

  با سلام و عرض ادب
  بنده چند ساعت وقت خود را گذاشتم و تمامی کامنت ها را مالعه نمودم
  برادر در بحثی که در کامنت{ آرش ۱۳۹۴-۱۰-۲۹ در۲۳:۳۳- پاسخ }داشتید مطلبی مطرح شد به نام این که شما در امدی از این وب سایت دارید.بنده خود یک طراح وب سایت و مدیر سرور هستم جناب ارش خان گفتن شما از وب سایت در امدی کسب می نمایید .در کسب درامد شما از وب سایت بحثی نیست زیرا دلایل بسیاری است که شما می توانید از ان طریق کسب درامد نمایید …

  چراااا شما در ۸۰% مطالبی که بیان نموده اید شرکت پنبه ریز را زیر سوال بردید؟؟؟واقعا چرا با وجود این همه شرکت؟؟؟؟؟؟ ایا شما با کسی که در مقابل این شرکت جبهه دارد همراهید و از فردی و یا {شرکتی} درامدی در یافت می نمایید تا شرکت پنبه ریز را زیر سوال ببرید.اگر چنین نیست ایا از شرکت پنبه ریز بدتان می اید که مسئله را شخصی می نمایید .شما ادعا دارید صادقانه مطالب را بیان می نمایید پس چرا تنها شرکت پنبه ریز را زیر سوال می برید برادر جان ایا واقعا از شرکتی پول در یافت می نمایید تا این حرام بودن و حلال بودن را راه بیندازید؟؟؟؟؟شما که ادعا دارید در اخر هر مطلب لینک به وب سایت رهبری داده اید و اصل پرسش و پاسخ وجود دارد پس چرا و قتی کد پی گیری را میزنم و ارسال می کنم به بنده مطلبی نمایش داده نمیشود و مینویسد جواب برایتان ایمیل شد در صورتی که شما فرمودید با زدن کد پیگیری پاسخ نمایان می شود ایا باید جادوگر بود تا پاسخ را نمایان کرد والا ما از این چیزا بلد نیستم پس مدرکی محکم بیارید نه یک کد پیگیری که جوابش با زدن کد پیگیری دوباره برای خودتان فرستاده شود .برادر مسلمان من شما مستند می نمایید که نتورک مارکتینگ را رهبر حرام اعلام نمونده ایا با خود حضرت دیدار نموده اید ؟؟؟؟؟اگر چنین است بابا دمتون گرم برا ماهم از حضرت اقا یه وقت بگیرید.صد در صد چنین نیست .بنده از مراحل کامل سوال و جواباها خبردارم و به اطمینان ۹۰ در صد مردم می دانند کسانیکه مورد تایید رهبر هستند به سوالات پاسخ میدهند و اما پاسخ ها ::یک جمله معروف هست میگه:” بخشش لازم نیست اعدامش کنید خب این حکم اعدام است در صورت دوم گفته میشود بخشش ، لازم نیست اعددامش کنید اینجا حکم بخشش است ” در مورد سوال پرسیدن هم همین صورت است زمانیکه شما سوال را مطرح می نمایید فردی که مسئول پاسخ گویی است جوابی به شما می دهد که از سوال شما ان برداشت را کرده باشد شما مستند کرده اید با عکس که پاسخ حرام است با سئوال شخصی خود ، همان سئوال می توان طوری بیان نمود که پاسخ حلال بودن باشد شما جواب سوال را حرام در یافت نمودید بنده جواب سوالم را حلال در یافت نمودم پس هر سوالی را مستند نفرمایید برادر .
  از اونجایی که رسانه خیلی موثره با اطمینان کامل می گوییم جناب حضرت اقا اجازه پخش برنامه هایی که حرام است را نمیدهند منظور این نیست که خود رهبر نظارت مستقیم دارد منظور بنده بر این است که هر برنامه که جنبه حرام است را رسانه پخش نمی نماید پس اگه نتورک مارکتینگ حرامه چرا برنامه پایش به موضوعی جامع و مستقیم بحث را برسی می کند یا حق

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   از اینکه لطف کردید و با حوصله مطالب را مطالعه کردید تشکر می کنم. توصیه شده بود که عزیزان اختصار نویسی را رعایت کنند. نکاتی خدمت شما عرضه می شود.

   ۱-اینکه از سایت می شود درآمد داشت خب امری بدیهی هست، نیازی به دلیل خاصی ندارد تا شما لطف کنید و به زحمت استدلال بیفتید، هم شما قبول دارید و هم ما. سایت هدانا همانطور که مشاهده می کنید بنایش فعلا بر این نیست که به سمت تبلیغات برود. برای درآمد زایی از سایت هم یا باید از پاپ آپ های آزار دهنده استفاده کنیم آنهم با محتوای نوعا ناپسند که نه در شان ماست و نه در شان مخاطبان فهیم سایت که به قصد سود هر چه را به نمایش بگذاریم. یا تحت پوشش شرکتهای تبلیغات اینترنتی باید رفت آنها هم شرایط خاص به خود را دارند. تبلیغات موردی و یا اصلا هر تبلیغی فعلا مناسب سایت های دینی نیست لذا تا الان سایت هدانا هزینه بر بوده است و یک ریال دنبال سود نبوده ایم!
   ثانیا برفرض هم که درآمد زایی کنیم مگر چند صفحه درباره بازاریابی شبکه ای نوشتن چقدر می تواند درآمد زا باشد، خود شما اگر کمی فکر کنید متوجه منظور ما خواهید شد، تمام حرف ما بر این است ما در حدتوان اگر لایق باشیم ترویج نظر مراجع را وظیفه خود می دانیم و دنبال کسب درآمد تا به این لحظه نبوده ایم، بر فرض هم که بخواهیم درآمد زایی و افزایش بازدید باشیم مطمئن باشید اگر این معامله را وجه شرعی بدهیم چه بسا بازدید کننده بیشتری داشته باشیم و منبع رجوع خیلی از همین شرکتها شویم. بر همین اساس چه جایی برای توهم و نسبت ناروای سود خواهی باقی می ماند در جایی که از هر دو سو ما می توانیم کسب درآمد کنیم؟!. باز شما لطف کنید اگر بجز هزینه از جایی از سایت کسب سود کرده ایم، تذکر بدهید و شفاف سازی کنید. اما اگر نیست واقعا طرح این مسئله بجز بهانه یا وقت گیری چه ثمره ای خواهد داشت.

   ۲- درباره شرکت پنبه ریز که فرمودید، باید عرض کنم اگر لطف می کردید و دقت می داشتید، این گونه صحبت نمی کردید و دچار این سوء تفاهم مضحک نمی شدید. اگر اسمی از شرکت پنبه ریز برده شده از باب مثال بوده است و همواره اشاره به فتوای رهبری شده است. آقای عزیز چرا شما قضیه را با یک چشم نگاه می کنید، ما برای مستند سازی همه جا به این فتوا اشاره کرده ایم آیا تقصیر ماست که در متن سوال نام شرکت پنبه ریز آمده است؟!.علاوه بر سایت ما سایتهای معتبر دیگری نیز همین فتوا را منتشر کرده اندآیا همه آنها از دید شما مسئله را شخصی کرده اند!! 🙂 یا شما شخصی می بینید؟!.
   آیا با منطق حضرتعالی دفتر رهبری هم جهت گیری اش بخاطر همراهی با گروهی خاص، در مقابل این شرکت جبهه گرفته است؟ برادر من مراقب نسبت های ناروای خود باشید. عزیز من متن سوال و جواب مورد استناد ماست نه فلان شرکت و فلان فرد و یا جناح، شرکت پنبه ریز هم مثل سایر شرکتهای بازاریابی شبکه ای که برخی فکر می کنند درآمدشان حلال است!. اگر فتوا را ببینید اشاره شده که درآمد این شرکت و سایر شرکتهای بازاریابی شبکه ای و چند سطحی حرام است. چرا ایراد بنی اسرائیلی بگیریم و فتوا را نبینیم!.

   برادر گرامی خودتان قاضی باشید اگر در متن سوال و جواب دفتر مرجعی نامی از یک شرکت برده شود و کسی به همین مورد اشاره کرد و یا فتوا را منتشر نمود، آیا در منطق فکری شما کار خطا و گناهی مرتکب شده، تا ما مرتکب آن شده باشیم!. کجا با انتشار یک فتوا و استناد به آن مسئله شخصی می شود یا اینکه شما انتشار فتوای مرجع را برنتابیده اید و اینگونه آشفته شده و بجای اینکه از فتوا حمایت کنید از یک شرکت حمایت می کنید؟!. شما جواب بدهید در مقابل فتوا ایستادن و از یک کار و درآمد نامشروع حمایت کردن برای شما چه چیزی را به ارمغان خواهد آورد؟!.

   ۳- فرمودید »در آخر هر مطلب لینک …» . برادر عزیزم ماه هاست که این فتاوا بر روی سایت ما و وبسایت های دیگر منتشر شده است، شما تازه از راه رسیده اید فکر می کنید مطلبی را کشف نموده اید که تا به امروز هیچ عاقل دیگری بدان پی نبرده است؟!. واقعا جای تحسین دارد.

   *******آقای من، برادر من ، بزرگوار، پسر خوب…

   شما دچار سوء تفاهم شده اید، باید عرض کنم، چند روزی است سایت لیدر (دفتر مقام معظم رهبری) از نسخه جدید خود رونمایی کرده است منبع خبر گزاری تسنیم ، خبر این رونمایی را اینجا کلیک کنید و ببینید. از تاریخ حدود ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ در نسخه قبلی اگر کدپیگیری درج می شد، متن سوال و جواب نمایش داده می شد همین را از دفتر ایشان بپرسید!!!!!! بپرسید چرا در نسخه جدید به ایمیل فرستاده می شود.

   قبل از شما دوستان متن سوالات و جواب را آنلاین بر روی سایت رهبری دیده اند و تصاویر نیز موجود هست، اگر قرار بود کسی اشکال کند ابتدائا همین عدم مستند بودن را مطرح می کردند!. شما تازه از راه رسیدید فکر می کنید نیاز به جادو و … هست. آرام باشید، ای کاش قبل از این همه نسبت ناروا تماس تلفنی با دفتر ایشان می گرفتید،یا از طریق خود پایگاه رهبری صحت و سقم مطالب را جویا می شدید و آنوقت اگر دیدید ما حلالی را حرام و یا حرامی را حلال کرده ایم اینگونه بر می خروشیدید.

   ۴- فرمودید: « با زدن کد پیگیری پاسخ نمایان می شود …». برادر عزیز حداقل این اندازه متوجه هستیم که ادعایی بکنیم که بتوانیم دفاع کنیم، بیکار نیستیم که لینک بدهیم و بعد چیزی یافت نشود آنهم به این راحتی و سادگی مثل آبخوردن خودمان رارسوا کنیم و اعتبار سایت را خدشه دار کنیم!!!! (لبخند). عرض شد به خاطر بروزرسانی و تغییر تحولات سایت رهبری این سوء تفاهم برای شما پیش آمده است. ضمنا اگر قرار بود از جهت اصل سند مطالب اشکالی باشد عزیزان قبلی اشکال شما را مطرح می کردند چون اگر دیگران نیز بیش از شما دغدغه نداشته باشند کمتر نداشته اند، شاید بگویید گفته اند و ما منتشر نکرده ایم! از کجا معلوم؟؟؟. جواب می دهیم که اگر قرار بود منتشر نکنیم، همین افاضات حضرت عالی را که پر از توهین است را هیچگاه منتشر نمی کردیم تا خود را زیر سوال ببریم!!!. برادر من بر فرض هم که نمایش نداد!!!!، خب یعنی نیست؟!!!. لطف کنید از طریق همین کد پیگیری از سایت ایشان سوال کنید، به همین راحتی، دیگر نیاز به گرفتن وقت ما و خودتان و اینهمه نسبت ناروا نبود و اعصابتان نیز را مکدر نمی شد !. یا با تلفن ۰۲۵-۳۷۷۴۶۶۶۶ استفتائات رهبری تماس بگیرید.

   ۵- درباره جملات باید عرض کنم جملات چند نوع است، صریح ، مبهم و … . گاهی مثل مثال شماست یعنی »بخشش لازم نیست و ….» اما گاهی جملات صریح است. هم سوال صریح است و هم جواب.

   مثلا پدر گرامی شما به شما می گوید برای شام نوشابه بخر خب شما دیگر شک نمی کنی که شاید منظورش این نباشد و منظور پدر یخچال فریزر یا چیز دیگری باشد!. (در مباحث علم اصول مقدمات حکمت و ظهور کلام را بحث می نمایند).
   **********در فتوای رهبری آمده «سوال : باسلام آیادرآمد به دست آمده از طریق شرکت های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی مانند شرکت پنبه ریز حلال است یا خیر؟ (جواب) درفرض سؤال درآمد بدست آمده حلال نیست واکل مال به باطل است.» خب بازاریابی شبکه ای که معلوم است، قوانینش هم در سایت پنبه ریز مثل آفتاب وسط روز روشن آمده، حالا این را فرموده اند حرام است، اگر شرکت شما هم قوانین معامله اش مثل این شرکت است درآمدش حرام است، چرا ایراد بنی اسرائیلی می گیرید و می فرمایید حلال است، اصلا خودتان خنده تان نمی گیرد، نه تنها سایت ما سایتهای معتبر دیگری نیز همین فتوا را منتشر کرده اند، فقط ما که منتشر نکرده ایم، شما از بازاریابی شبکه ای در متن سوال چه می فهمید، یخچال سازی می فهمید!! 🙂 . من العجاعب … !!!!!!!!!!.

   مثلا مرجعی می فرماید خوردن شراب حرام است. خب دیگر جای بازی با الفاظ نیست هر عاقلی حرمت را می فهمد. ضمنا اگر سوالات را دقت کنید و نوع توضیحاتی که بر روی وبسایتهای شرکت های بازاریابی شبکه ای هست را ببینید متوجه خواهید شد که دوستان و عزیزانی قبل تر از ما و شما این دغدغه را داشته اند و حتی خود در این شرکتها عضو بوده و مفصلا هم توضیح داده اند، با این توضیحات جایی برای ابهام باقی نمی ماند.

   باز اگر شما احساس می کنید که بیش از این مواردی که در متن سوالات هست ویا توضیحاتی که خود شرکت ها داده اند، شما دانش بیشتری دارید و حتی به نکاتی رسیده اید که کسی تا به این لحظه بدان نرسیده است، می توانید بنویسد و به دفتر ارسال نمایید و یا تلفنی مطرح کنید.انشاالله جواب لازم راخواهیدیافت. البته حتما لطف کنید پورسانت را بنویسید، بنویسید که سرشاخه ای هست و سود بر اساس پلن درآمد زایی داده می شود،بعد ببینید جواب چه خواهد بود، عزیزان پاسخگو حتما هم به سوال و هم به فتوا توجه دارند. ضمنا برادر عزیز شما معلوم نیست چه چیز را پرسیده اید اگر با همین منطق پرسیده اید بنده عرضی ندارم !!! سعی کنید به سایتهای دیگری مثل مرکز ملی پاسخگویی و … رجوع کنید فکر کنم آن شبهات شما را خوب جواب بدهند.

   ۶- فرمودید:» همان سئوال می توان طوری بیان نمود که پاسخ حلال بودن باشد …«.!!!!!!!!!!! عزیزم بله می شود هر سوالی را پرسید و متناسب با آن جواب گرفت اما سوالات نباید تفاوت ماهوی داشته باشد یعنی اینکه شما از خوردن آب سوال کنید و بفرمایند حلال است و دیگری از شراب بپرسد و بگویند حرام است!.خب ذات سوال با هم تفاوت دارد دیگر اینگونه نیست که کسی شراب را طوری بپیچاند که فتوا به حلال بودن بگیرد!. اگر شما از دریافت پورسانت از زیر مجموعه سوال کنید، از کیفیت درآمد زایی که خود سایتها مطرح می کنند سوال کنید فتوای رهبری همانطور که می بینید بر حرمت است، بله اگر ارکان این مسئله را مطرح نکنید، خب بحث فرق می کنداصلا شما معامله دیگری را مد نظر دارید نه بازاریابی شبکه ای که چهارچوب آن مشخص است. همین چهار چوب مشخص را در سوالات و وبسایتهای این شرکتها ببینید . اگر سوالات را ببینید متوجه خواهید شد که تمام مسائل اساسی این معاملات اشاره شده است تا جایی برای بهانه باقی نماند. چرا مسئله و سوال را سخت می کنید مگر بازاریابی شبکه ای که همین شرکتها خودشان رسما توضیحات جامعی را درباره اش داده اند، آنقدر سخت است که هیچ کس و هیچ دفتری آن را نفهمد مگر دانش هسته ایست که اینقدر بر خود سخت می گیرید.

   ۷- درباره رسانه ، تناقضات اساسی در کلام شماست. از یکسو می فرمایید رهبری اجازه پخش نمی دهد و از سوی دیگر می فرمایید منظور این نیست که خود رهبر نظارت دارد. باید به اطلاع حضرتعالی رساند که در تمام دنیا در هر کشوری اینگونه نیست که هر برنامه ای به صورت جزئی به تایید عالی ترین مقامات برسد، اگر قرار بر این باشد باید رئیس جمهور یا رهبر یک مملکت کار را رها کند و بیکار بنشیند بیست و چهار ساعت تمام شبکه های کشوری و استانی را آنهم به صورت همزمان تماشا کند، نکند خدایی نکرده حرامی پخش شود بالاتر حتی برنامه هایی مثل پایش را بصورت زنده ببیند و قبل از اینکه چیزی بگویند به تایید ایشان برسد!!.
   اصلا در شرح وظایف رهبری این مسائل نیست و امکان ندارد، بیشتر شبیه طنز سال می ماند، اولین نفر خودتان خواهید خندید به این مسئله، خوبست به قسمت اجوبه الاستفتائات رهبری در قسمت موسیقی و یا مطالبی که از صدا و سیما پخش می شود رجوع کنید، متوجه وظیفه شرعیتان خواهید شد. ضمنا شما که مقلد فلان برنامه نیستید اگر کسی مقلد فلان برنامه یا فلان کارتون خارجی بود به همان رجوع کند. فتاوا دراینجا مشخص است، بارها عرض شد بازاریابی در تمام جهاتش مثل فروش مستقیم اشکال ندارد آنچه اشکال دارد، دریافت پورسانت از زیر مجموعه است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 31. محمد می گوید

  به نام حق
  در نتورک سود هایی که به ما میرسد حق نتورکر است چرا چون آن سود ها حق حمایت ها و پشتیبانی و آموزش هایی است که نتورکرنسبت به تیمش دارد ،اگر نتورکر تیمش را مدیریت نکن و سود بگیرد حرام است ولی نتورکری که مجموعه اش را مدیریت میکند وبابت آن سود میگیرد حرام نیست اگه اینطور بود کلا در عرصه مدیریت حرام میشد،و کار نتورک فروش مستقیم و و حذف واسطه ها است

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   کسی منکر حق شما نیست، بحث روی کیفیت استیفا یعنی بدست آوردن حق است! آیا از هر راهی می توان حق را بدست آورد! ثانیا اگر حقی هست خب باید همان میزان را بدست آورد نه بیشتر یا کمتر را!.
   بر همین اساس اگر آموزشی هست، شما می توانید بخاطر حق آموزش و انتقال تجربه از طرف مقابل به اندازه آموزشتان پول دریافت کنید، اما دیگر این حق نیست که هر چند باری که طرف معامله کند درصدی از سود به سر شاخه برسد!.
   مستقیما همین نکته و نکات دیگر خدمت همین عزیزان مسئولی که در شرکت های شبکه ای کار می کنند و حضوری آمده بودند تا با ما گفتگو کنند مطرح شد: خود همین آقایان اذعان کردند آموزش یا همان پشتیبانیشان آنقدر نمی ارزد که بخواهند مستقیم ارائه و در قبال آن پول بگیرند. سودشان در این است که منتظر معاملات زیر مجموعه باشند!. سودهای باد آورده ای که حتی گاهی از حقوق و آموزش های اساتید اقتصاد کشور نیز بیشتر است، در حالی که برخی از همین سرشاخه ها که ادعای آموزش می کنند سواد بسیار پایینی دارند!.

   شما واقعا اگر فکر می کنید آموزشهای شما بسیار کاربردی است چرا به صورت مستقیم به خاطر آموزشتان پول دریافت نمی کنید!. ضمنا شما بین مدیریت مستقیم با این نوع مدیریت ها خلط نکنید خود شما می فرمایید که واسطه ها رو به قول خودتان حذف می کنید، پس از یکسو قائل به تفاوت بین این مدیریت و مدیریت متداول هستید و از سوی دیگر منکر تفاوت!.

   در هر حال بارها در سایت مطرح شده که درست است بازاریابی شبکه ای اشکالات گلد کوئست را ندارد اما خود دچار اشکالات فقهی هست. ضمنا از جهتی ادعا می کنند که واسطه ها حذف شده اند اما از جهات دیگر شاخه های مختلفی وارد این معاملات شده اند.
   نکات دیگری نیز در دیدگاههای گذشته مطرح شد، علاوه بر این فتوا و نظر شرعی که فصل الخطاب است واضح است، امیدواریم به این مهم توجه کنید که درآمد حرام آثار و تبعات خاص به خود را در دنیا و آخرت درپی خواهد داشت.

   وفقکم الله لکل الخیر

 32. مسلم می گوید

  با عرض سلام
  کارمندی یک زمانی حرام اعلام شده بود،اینترنت حرام،رایتل حرام،… دلیلش چی بود و چرا الان حرام نیست؟
  بانکداری حلال است یا حرام؟
  موسیقی حرام است یا حلال؟

  و جالب تر اینکه چرا مراجع نظرا
  ت متفاوت در مورد یک مساله ی مشترک دارن

  یک کارخانه دار بعد ازسرمایه گذاری و تاسیس کارخانه، مدیرعامل ومدیران مختلفی را جذب میکند که به آنها برای مدیریت سازمان های انسانی(کارگر های کارخانه و …) حقوق و دستمزد پرداخت میکند
  اگر مدیر نباشد،کارگر درست کار میکند؟
  اگر کارگر نباشد کارخانه سود میکند و مدیر دستمزد میگیرد؟

  پس به مدیر کارخانه به ازای فعالیت خودش که مدیریت سازمان انسانی و… و به ازای عملکرد هرچه بهتر کارگرهای کارخانه دستمزدیحصل از سود صاحب کارخانه پرداخت میشود
  همین اتفاق در کارخانه ی فروش شبکه ای هم اتفاق می افتد
  صاحب کارخانه ی شبکه ای ،سرمایه گذاری میکند و مدیرانی راجذب میکند و در ازای مدیریت سازمان انسانی و عملکرد هرچه بهتر کارگرها(البته در بازاریابی شبکه ای زیر گروه هاخودشان مشاور و مدیر هستند نه کارگر) به آنها دستمزد پرداخت میکند

  همچنین در تمام بنگاه ها و شرکت ها ی مربوط به فروش در کشور و در تمام دنیا مدیران فروش با مدیریت بازاریابان خود و در ازای فروش بازاریابانش درصد مشخصی پورسانتمگیرد ک این امر برای تشویق مدیر فروش به حمایت و اموزش بیشتر بازاریابان میباشد
  درست مثل بازاریابی شبکه ای
  منظور از بنگاه و شرکت های مربوط فروش: شرکت پگاه ، کاله ،چی توز ,زمزم و… است که بنده شخصا در جایگاه بازاریاب و مدیر و سفروش فعالیت داشته ام

  چرا فعالیت وسود کارخانه حرام نیست
  و چرا دستمزد بنگاه های فروش حرام نیست؟

  شناخت تفاوت فعالیت بازاریابی شبکه ای سالم و فعالیت بازاریابی ناسالم نیاز به توضیحات مفصل دارد
  انچه که امروز افراد را دچار عدم شناخت صحیح از بازاریابی شبکه ای کرده ،نداشتن اطلاعات صحیح میباشد
  ونو ع سوالات پرسیده شده از مراجع تماما داری ایراد میباشد و درسوالات تفاوت های صحیح و واقعی بازاریابی شبکه ای سالم و ناسالم روشن نشده است و در نوع سوالات و استفتاهات مشخص است که هنوز بازاریابی شبکه ای را همان فعالیت هرمی میدانند در صورتی که از زمین تا آسمان تفاوت دارند و نیاز به شناخت دقیق دارد ک بعید میدانم شما گوش شنوا داشته باشید

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر عزیز
   ۱-همواره هر نسبتی را به دین می دهید مستند باشد، همینطور هر چه به ذهنتان آمد نفرمایید!. کی و کجا کارمندی حرام بوده، کجا اینترنت را مراجع حرام کرده اند! آقای عزیز حکم تابع موضوع هست این از ساده ترین نکات احکام هست! هر شیعه ای که کمی با رساله و دین آشنا باشد متوجه این نکته می شود یعنی خود ابزار که حلال و حرام ندارد، بستگی به نوع استفاده آن دارد!!!
   توجه کنید مثال یک. فیلم سینمایی ، خب مباح است اما اگر فیلم جنسی مخرب شد خب حرام است!.
   دو. اگر اینترنت کاربرد خوب دارد خب حلال است و دارای ثواب، اما اگر همین اینترنت ابزار گناه برای عده ای شود خب حرام است!.
   مثال سه. اگر شما کارمند شرکت هستید و درآمد شما حلال است، خب کار شما درست است، و دارای اجر هست، اما اگر کسی کارمند حکومت شاه و طاغوت شد، مثلا در ساواک عضو شد خب درآمدش معلوم است حرام است. در روایات هم به همین نکات عقلانی و بدیهی اشاره شده است، امیدوارم با آرامش بپذیرید. بانکداری هم تابع قراردادهای خاص به خود هست اگر لطف می کردید قراردادهای بانک را می دیدید، آنوقت به صورت درست نظر می دادید. موسیقی نیز احکامش مشخص، حکم تابع نوع موسیقی است امیدوارم متوجه باشید که آهنگ ها مختلف هستند، آهنگ مجالس لهو و لعب و گناه کجا آهنگ اخبار کجا!!!.
   آقای عزیز مسئله روشن است با کمی تعقل درست می شود. بیشتر مثال بزنیم، مثلا خود ماهواره، حلال و حرام در ذات آن نیست!! اما چون استفاده غالب آن در حرام است امروزه حرام شده است برای اینکه از فساد عمومی جلوگیری شود، حال اگر زمانی برسد که موضوع عوض شود یعنی اگر استفاده از ماهواره به سمت شبکه های مفید برود خب حکم هم عوض می شود.
   مسئله بسیار ساده است، شما اگر لطف می کردید نظر آیت الله خامنه ای در اجوبه الاستفتائات را درباره اینترنت و … می دیدید دیگر خود را به زحمت نمی انداختید!.
   ۲-فرمودید: چرا نظر مراجع مختلف هست!. باید عرض کنم ظاهرا شما تحصیلات آکادمیک ندارید!. الان در یقینی ترین علوم مثل ریاضی بین دانشمندان اختلاف وجود دارد تا چه رسد به علوم انسانی!.
   برای اینکه یک مرجع نظر دهد علاوه بر سالها تلاش نیازمند علوم دیگر به صورت مقدمات است مثل ادبیات عرب، منطق، رجال، درایه، … . خب مثلا اگر در علم رجال اگر یک مرجع یک راوی را با دلایلی رد کند و دیگری قبول نماید بدیهی است که در فتوا اختلافاتی دیده خواهد شد برای همین مورد هست که در اول رساله گفته اند که باید از اعلم زمان تقلید کنید!. شما لطف کنید رجوع نمایید.
   ۳- شما بین کارخانه و بازاریابی شبکه ای خلط کرده اید! قبلا هم این مورد را توضیح داده ایم در قسمت نظرات، در انتهاء مطلب هم تذکر دادیم که حتما نظرات گذشته را مطالعه کنید و اگر ابهامی هست، ذیل همان نظر، سوال خود را مطرح کنید.
   کار از نظر شرع تعریف دارد معنا ندارد شما صد ها نفر را به عنوان زیر مجموعه جذب کنید و اگر این زیر مجموعه برفرض میلیارد ها تومان معامله کردند، هر بار که سود کنند همواره درصدی از سود برای شما باشد!. مگر یک معرفی ساده چقدر ارزش دارد که اگر تا بی نهایت بار معامله شود بی نهایت سود به سر شاخه برسد!. کار در شرع تعریف خاص به خود را دارد!.
   ضمنا بارها عرض شد، اگر شرکتی پاداش بدهد یا بازاریاب در شرکتهای متداول به صورت مستقیم باشد اشکال ندارد مشکل این جا نیست که شما مسائل را با هم درآمیخته اید! .
   ۴- فرمودید:» نو ع سوالات پرسیده شده از مراجع تماما داری ایراد میباشد«. خب آقای عزیز شما لطف کنید این بازاریابی را آشنایید به صورت مفصل توضیح بدهید، و به صورت مقاله یا کتاب بنویسید و به دفتر مراجع بفرستید، یا از طریق ایمیل ارسال کنید، بعد کد پیگیری بدهید ما آنلاین از وبسایت ایشان ببینیم و منتشر خواهیم کرد!.بعد آنوقت شما متوجه می شوید که گوش شنوا هست !!!!! اما اگر خلاف نظر شما بود لطف نمایید و دیده بینا و گوش شنوا برای شنیدن کلام مخالف نظرتان را داشته باشید.هر چه جواب دادند ما بدون کم کاست آنوقت منتشر می کنیم، از این بهتر چه می خواهید، اما توصیه می کنیم ابتدا کمی ادب سوال کردن را در کلامتان رعایت کنید. از این گذشته شما فقط دارید ادعا می کنید!
   آقای عزیز همین شرکتهای بازاریابی بهتر از شما و دیگران در وبسایتهای خود کیفیت بازاریابی را شرح داده اند دیگران که نباید کاسه داغ تر از آش شوند، همین توضیحات را ما برای دفاتر مراجع ارسال کرده ایم فتوا به حرمت داده اند!.
   اما اگر شما فکر می کنید بازاریابی که شما انجام می دهید غیر از این توضیحات شرکت هاست و امری فضایی است، و شما بهتر از همین شرکتها فهمیده اید، لطف کنید شرح آن را بنویسد تا مشخص شود به چه نحوی کسب درآمد می کنید تا مشخص شود اصلا در چه شرکتی عضو شده اید؟!!!
   وفقکم الله لکل الخیر.

 33. مهدي يوسف وند می گوید

  سلام علیکم برادر گرامی

  فرمودید به نظر قاطعی نرسیدید!. من تعجب می کنم واقعا نرسیدید یا نخواستید برسید؟!.

  ۱-شما که یکسال هست تحقیق کردید، بفرمایید : اینکه صریحا در فتوا آمد ه است که «درآمد بدست آمده حلال نیست» یعنی چه؟؟؟؟
  حلال نیست را شما چه می دانید!.
  -البته سطح و میزان تعقل افراد با هم متفاوت است، اما انشاالله شما نیز با ما هم عقیده هستید که هر انسانی با کمترین ضریب هوشی هم می داند اگر کاری حرام و خلاف شرع باشد درآمدش حلال نیست. پس از آن قاطعانه تصدیق می کنید شرعا این کار جایز نیست. خب پس مسئله شرعی روشن است و نیازی به تلاش یکساله یا بیشتر نیست، با کمی تفکر تکلیف شرعی روشن است.

  ۲-فرمودید شما کی هستید؟ . درباره شناخت اجمالی ما می توانید در قسمت درباره ما در سایت رجوع کنید. ضمنا ما نقل فتوا کرده ایم و مسئله روشن است شما اگر شک و ابهامی دارید، می توانید در انتهای هر مطلب زحمت بکشید کلیک بفرمایید پس از چند لحظه وارد سایت رسمی مقام معظم رهبری خواهید شد و انشاالله ابهام شما بر طرف خواهد شد! اگر بخواهید برطرف شود.

  ۳- فرمودید: چرا فتوا ها رو کمی تغییر میدید! ». ای کاش لطف می کردید همین کم را مشخص می کردید. برادر عزیزم این حرف شما نسبتی نارواست! بگذریم قضاوت با دوستان … .
  عزیز، قابلیت کپی پیس قابلیتی شناخته شده است. فتاوا عینا کپی شده است :). ضمنا برای اینکه خیال شما راحت باشد لینک مطالب در آخر مطالب اضافه شده است. واقعا الان این سوالات دغدغه شما شده، یعنی تمام اشکال شما همین است که هم وقت خودتان را بگیرید و هم وقت ما را!.
  اگر باز لطف کنید در انتهاء مطلب کلیک کنید خواهید دیدکه:«تا سیه روی شود هر که در او غش باشد».

  ۴- رنگی کردن مطالب، یک قابلیت وقت گیر هست، نه در این مطلب بلکه نوعا در سایت هدانا اعمال شده است. قابلیت خوبی است که سبب دقت می شود! و انس با احکام را بیشتر می کند و مورد استقبال دوستان نیز هست.
  فکر نمی کنم آنقدر مسئله مهمی باشد که شما معترض آن هستید، مگر ما فتوا را تغییر داده ایم!. باز اگر نمی پسندید تغییر بدهید و فتاوا را در ادامه لینک ببینید.

  ۵-لازم به یادآوری است نوشتار حاضر درباره فتوای حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته است و نظر مرجع دیگری در این صفحه نیست! . شما چرا مبهم صحبت می کنید!!! کجا تغییر هست! همانطور که می بینید ما نظر شما را منتشر می کنیم، لطف کنید دقیقا مشخص کنید، شما لینکهای مستقیم به سایت رسمی رهبری را نمی بینید! و ادعا می کنید که تغییر داده ایم، آقای عزیز اگر ما قرار بود تغییر دهیم دیگر چرا لینک مستقیم بدهیم که دوستان آنلاین رجوع کنند و تعارض را ببینند؟!.

  لینک را ندیده اید! فتوا به حرمت را نمی بینید! خب معلوم هست چرا پس از یکسال به نظر قاطعی نرسیده اید، اگر با همین روحیه ادامه دهید هرگز فتوا را نخواهید دید.

  وفقکم الله لکل الخیر

 34. روح الله می گوید

  من ۲ تا استفتاء نوشتم برای آیت الله سیستانی
  و آیت‌الله مکارم

  آیت الله سیستانی گفته مشکل داره
  اماایت الله مکارم جواب دادن
  چنانچه خرید از آنجا به نفع خریداران باشد و شرکت از محل سود خود چیزی بپردازد و چیزی به قیمت اجناس اضافه نکند .اشکالی ندارد

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   فتواي آيت الله مكارم شيرازي و آيت الله سيستاني بر روي سايت هدانا منتشر شده است.

   ۱-به صورت شفاهي از حضرت استاد آيت الله مكارم شيرازي دامت بركاته پس از درس سوال كرديم، ايشان دريافت پورسانت از زير مجموعه را حرام مي دانند!.

   ۲-ضمنا كتبي استفتاء شد و دفتر ايشان جواب دادند:«تنها در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد و غير آن، اشکال دارد. البته ممکن است در طرح هاي جديد، بعضي از اشکالات اين کار برطرف شده باشد ولي هنوز اشکال اصلي که استفاده بازارياب هاي بالواسطه مي باشد و نوعي اکل مال به باطل است وجود دارد.» لينك

   ۳- علاوه بر اين بر روي وبسايت رسمي ايشان به صورت علني منتشر شده است كه«پاسخ :تنها در صورتی که بازاریابی به صورت شبکه ای و زیر مجموعه ای نباشد و سود حاصله فقط به بازاریاب اول تعلق گیرد اشکالی ندارد و غیر آن اشکال دارد. البته ممکن است در طرح های جدید، بعضی از اشکالات این کار برطرف شده باشد ولی هنوز اشکال اصلی که استفاده بازاریاب های بالواسطه می باشد و نوعی «اکل مال به باطل» است وجود دارد». توصيه مي كنيم از لينك زير نظرات رسمي ايشان را همراه با سوالات ببينيد.
   https://hadana.ir/?p=12384 همانطور كه در اين آدرس مي بينيد و در انتهاء هر مطلب لينك به سايت رسمي ايشان داده شده است، ايشان دريافت پورسانت از زير مجموعه را حرام مي دانند!! اگر سوال شما شامل اين قسمت نمي شود خب از صورت بازاريابي شبكه اي خارج است.

   ۴- ضمنا بارها توضيح داده ايم اگر شركت همينطور از سود خود مي دهد، خب بحثي نيست! اما شما بهتر مي دانيد شركت عاشق اعضا نيست كه به صورت رايگان پاداش دهد! طبق پلن هاي درآمد زايي سود مي دهد يعني زماني كه زير مجموعه سود كرده باشد!!. اگر شركت چيزي به قيمت اضافه نكند و حتي در مواردي با تخفيف هم بدهد خب بديهي است از اين جهت اشكالي نيست!، اشكال از جهت دريافت پورسانت از زير مجموعه مي باشد.

   ۵- سوالات خود پيرامون نظر هر مرجع را در زير همان نوشتار طرح نماييد تا بر همان مبنا توضيح لازم به شما داده شود.

   وفقكم الله لكل الخير.

 35. سید مجتبی طباطبایی نژاد می گوید

  با سلام
  من سعی کردم تمام کامنت ها و جواب های شما را بخونم و چندتا نکته برام حل نشد
  اول اینکه چلا شما جمله ، صورت شرعی ندارد ، تو متن استفتای رهبری رو اینجور معنی کردین؟ از شما انتظار میره تو اصطلاحات فقهی بیشتر دقت کنید، تو فقه وقتی میگن موردی صورت شرعی ندارد ، یعنی در شرع تحلیلی دقیقی برای این مورد نیست و با قراین دیگه باید بررسی بشه. دلیل این امر هم اینه که این سوال که بازاریابی شبکه ای حلال است یا حرام یه سوال کلیه و همینجوری نمیشه جواب قطعی داد ، در نتیجه ارجاع داده میشه به مجلس و شورای نگهبان که در استفتا هم همینطور عمل شده. چون موضوع دارای پیچیدگیست .
  در مورد مجلس و نبود قانون برای بازاریابی شبکه ای باید بگم تا اونجایی که من قانون رو خوندم در اکثر قریب به اتفاق مشاغل در قوانین مجلس هیچ نامی از آنها برده نشده و دلیلش هم مشخص است، چون مجلس قانون کلی کسب و کار را مشخص میکند و آیین نامه هرکدام از اصناف بر اساس قوانین کلی توسط زیر مجموعه های دولت تصویب و تنظیم میشود.
  در مورد اکل مال به باطل مشکل اصلی نحوه بیان کار است، ما در اکثر شرکتها فقط یک پورسانت داریم که از فروش خود شخص ایجاد میشود مابقی پولها تحت عنوان پاداش است که از طرف شرکت پرداخت میشود و درواقع شرکت از سود خودش به بازاریابها پاداش میدهد و البته این پاداش از سود قطعی است و میزان آن به فروش کل شرکت بستگی دارد.
  نکته اینجاست ، کسانی که تیم آنها فروش بیشتری انجام میدهند ، پاداش بهتری میگیرند.
  من خودم با دفتر رهبری در قم تماس گرفتم و کار را توضیح دادم و در جواب گفتند اشکال ندارد.
  تعریف جمله» صورت شرعی ندارد « را هم از روحانیت محترم پرسیدم و برداشت شخصی نیست.
  ممنون میشم که با صداقت و رک جواب مطالب را بفرمایید.
  من همیشه معتقدم در هر جای هرمسیری که متوجه اشتباه بودن مسیر شدیم باید مسیرم را اصلاح کنیم، حالا چه من در موافقت با نتورک و حمایت از اون و چه شما در مخالفت با نتورک و مقاومت در مقابلش.
  یا حق

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   از اينكه لطف كرديد و نظرات ما را مطالعه كرديد تشكر مي كنم.
   ۱- فرموديد:«چرا استفتای رهبری رو اینجور معنی کردین»./ در پاسخ عرض مي كنم به علت اينكه در استفتاء ديگر رهبري درآمد حاصل از بازاريابي شركتهايي مثل پنبه ريز را فرموده اند حلال نيست!! خب حلال نيست يعني چه يعني معامله چه حكمي دارد؟!! بسيار واضح است كه يعني حرمت. ثانيا اگر شما به دفتر رهبري تماس تلفني بگيريد (كه ما اين كار را كرده ايم) آنها نيز همين جوري كه ما معني كرديم، معني مي كنند يعني حرمت! ثالثا: متن بروز رساني شد در انتهاء مطلب توضيحاتي اضافه شد حتما ببينيد. رابعا:در يكي از فتاوا مي فرمايند: کسب درآمد از این طریق اشکال دارد. اشكال دارد يعني چه؟؟؟خب واضح است كه معناي فقهي دارد، و در اينجا يعني حرمت.

   ۲-فرموديد: مجلس قانون کلی کسب و کار را مشخص میکند./ بله كليات را مجلس و شوراي نگهبان بررسي مي كند در امور معاملات هم كليت معامله يعني كيفيت جابه جايي پول و كار يا همان عقود كه بسته مي شوند. حال در بازاريابي شبكه اي آنهم شيوه دريافت پورسانت داراي اشكال هست و تحت قوانين نمي تواند قرار بگيرد چون از اساس اين شيوه مورد اشكال فقها است. مركز اصناف هم كه قانون گزار نيست، قانون بايد از طريق شرع باشد، پس از اثبات اينكه شيوه اي شرعي هست توسط فقهاي شوراي نگهبان، ارگانها مصوبات خودشان را بر اساس همين قواعد كار مي كنند. حالا شما لطف كنيد در سامانه (سايت) قوانين مجلس بررسي كنيد ببينيدشيوه بازاريابي شبكه اي مشابه كدام قانون كلي اسلامي در معاملات هست!! بنده بررسي كردم چيزي نيافتم.

   ۳-درباره پاداش هم قبلا زياد توضيح دادم! عرض شد شركت كه پاداش مي دهد حتما دليلي دارد! طبق قاعده اي به افراد به نسبت پول مي دهد! اگر شما منظورتان اين است كه شركت مفت و مجاني پاداش مي دهد، خب معرفي كنيد تا بقيه هم از اين پاداش و پول مفت استفاده نمايند!! اما شما خوب مي دانيد هيچ شركتي عاشق چشم و ابروي كاركنان يا اعضا نيست يا پولش را از سر راه نياورده كه همينطور بذل و بخشش نمايد، زماني پاداش مي دهد كه شما به صورت شبكه كار و بعد پورسانت دريافت كنيد همين پورسانت مي شود و حرام است!. شما خودتان نيز اشاره فرموديد كه«تیم آنها فروش بیشتری انجام میدهند ، پاداش بهتری میگیرند.»!! خب برادر گرامي اصل اشكال همين جاست.

   ۴-تماس شما ملاك نيست، چون سوال مشخص نبوده براي ما شما لطف كنيد كتبي بپرسيد آنهم بصورت كد استفتاء و پيگيري بدهيد تا ما بتوانيم از روي سايت ايشان ببينيم. همانظور كه ما مستند در بالا براي شما اين امكان را فراهم كرده ايم. ضمنا شما با دقت فتاواي در متن را ببينيد!!!. لطف كنيد بپرسيد اينكه فرمودند درآمد حلال نيست يعني چي!!!

   ۵- حق گويي امري است لازم، آنهم براي ما كه مباحث ديني را مطرح مي كنيم. ما تلاش خود را تماما صرف اين كرده ايم كه مطالب مستند باشد شما نيز مي توانيد ببينيد و هر كجا در سند مطالب اشكال مي بينيد تذكر دهيد!!. آقاي عزيز بحث تيم كشي نيست كه شما موافق و ما مخالف باشيم!!! مگر احكام شرع جاي سليقه بازي و … است. لطف كنيد،بزرگواري كنيد، فتواي را كه ما در متن آورده ايم و مستند لينكه به سايت رسمي ايشان هست را ببينيد! درباره شركت پنبه ريز و شرکت های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی مي گويد :«… درآمد بدست آمده حلال نیست واکل مال به باطل است.»
   حلال نيست يعني چه؟ يعني حاضريد اين پول را سفره ببريد، و با اين پول زندگي خود را شكل دهيد!!!!!!!!!!!! آيا شما در برابر پول حرام مقاوم نيستيد؟! ضمنا از دفتر هم همين فتوا را بپرسيد.
   -برادر عزيز ما نيز متوجه دغدغه شما هستيم ، حقير پس از درس با حضرت آيت الله مكارم شيرازي دامت بركاته حضوري گفتگو كردم و برخي از همين دغدغه و حرف هاي دوستان را با ايشان در ميان گذاشتم! ايشان از نوابغ فقهي ماست و از بزرگاني هستند كه در تدوين قوانين نيز بوده اند، صريحا دريافت پورسانت را خلاف شرع دانستند!. اگر قرار به مقاومت از سوي ما بود اصلا پيگير نمي شديم. ما حرف عزيزان را خدمت مرجعيت مي رسانيم تا بخوبي ابهامات برطرف و ارتباطي دوسويه ايجاد شود.

   وفقكم الله لكل الخير

 36. آرش می گوید

  سلام دوباره
  اي كاش كه مرغمون يه پا نداشته باشه و همش يك حرف رو تكرار نكنيم ! برنامه پايش رو شما حتما ببين تمام شبهاتت برطرف ميشه
  راجع به كپي متن، اون متني كه بين زگوند ها قرار دادم كپي كامنت خود شما بود !
  راجع به اينكه شما ميگي مگه يه معرفي چه ارزشي داره كه هر دفعه سود دريافت ميشه؛ معرفي شخص x به y و شخص y به z و همينطور الي آخر باعث ميشه كه شركت بتونه فروش انجام بده. پس اگه شخص x نبود طبيعتا اشخاص y و z هم نبودن و سازماني تشكيل نميشد كه فروش شركت رو بالا ببره. اگه سود دريافت نشه و صرفا بخواد يه معرفي ساده باشه كه يه خريدي انجام بشه ميشه همون فروشگاه هاي بيرون! ديگه نه فرصت شغلي ايجاد ميشه نه صنفي براي نتورك !
  راجع به رتبه ي گوگل و بازديد سايت هم خدمتت بگم كه بازديد فقط و فقط روي پهناي باند وبسايت شما تاثير داره و افزايش پهناي باند هزينه ي آنچناني نميخواد، ماهيانه ١٠ هزار تومان !!
  و اينكه ميگي سود مادي نداره ! آره شايد سود مادي نداشته باشه (در صورتي كه با ٤تا بنر تبليغاتي تو يه سايت با بازديد روزي ١٠٠٠ تا ميشه ماهي ١ ميليون درآمد داشت) ولي تو زمينه ي كاري و رشد شخصيتي شما كه همون علم فقه هست بسيار سود داره و من هم خوشحال ميشم كه هركس تو زمينه كاري خودش موفق باشه
  شما با اين مطالب فقط يه سري مشكل توي كار ما ايجاد ميكني ولاغير. انسان به جز مرجع تقليد، چيزهاي ديگه اي هم داره كه موجودات ديگه ندارن به اسم عقل، هوش، اختيار، انتخاب و … ، ما هم مثل شما تو همين مملكت زندگي ميكنيم و به قوانين احترام ميزاريم، عقل داريم ميتونيم بد رو از خوب تشخيص بديم و بفهميم كجا ها داره كاراي بد صورت ميگيره، توي كدوم كارهاي كاملا قانوني و فقهي ايراد هست! اما مثل شما تو كار بقيه سنگ نميندازيم. متاسفانه به علت يكسري محدوديتها در فضاي سايبري من نميتونم يكسري صحبت هارو بكنم ، فقط در همين حد ميگم كه كار شما هم بي مشكل و كاملا طبق قوانين شرعي و فقهي نيست.
  اميدوارم شما هم تو زمينه ي كاريت موفق بشي و به همه ي اهدافت (با توجه به وسيله ي درست) برسي
  يا حق

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   شما این‌همه فتوا را نمی‌بینید، و باز این‌همه اصرار بر معامله حرام داريد چرا؟؟؟؟! البته ظاهراً شما فقيه هم هستيد و با توجه به عقل خودتان همه مسائل را بررسي و نظر می‌دهید! خب پیشنهاد می‌کنیم با همين عقل طبيب هم باشید يا مهندس و يا … و هیچ‌گاه به متخصص رجوع نكنيد!.
   چند نكته:
   ۱-فرموديد« برنامه پايش … »، خب اگر شما مقلد پايش هستيد، عمل كنيد!!!! آقاي عزيز شما هم نظر مراجع را ببينيد، نوشتار حاضر بحث فقهي می‌کند نه يك بحث تلويزيوني و …!
   ۲-درباره كپي نظر ما؛ شما اين مطلب را نوشتيد : «يه جا ميگي كه نگفتي سران شركت سود ميبرن يه جا ميگي “بله اين روش تنها سران شركت رو خيلي خيلي به سود هاي كلان ميرسونه .”
   آنچه بنده گفتم این است:« بايد عرض كنم:‌«بنده متن و نظراتي را كه مطرح کرده‌ام دوباره نگاه كردم، جايي ننوشته‌ام كه فقط سران شركت به …!. بنده فقط گفتم«در این روش بیشترین سود را شرکت می برد ، و مصرف گرایی را نیز افزایش میدهد».
   توجه كنيد،اينكه می‌فرمایید:« يه جا ميگي كه نگفتي سران شركت» بنده گفتم « جايي ننوشته ام كه فقط سران شركت به …»، ظاهرا شما كلمه «فقط» و «بيشترين» را در نوشتار ما ندیده‌اید. خب از همين رو واضح است كه فقط سران شركت سود نمی‌برند! كجاي اين سخن ما پیچیدگی و اشكال دارد و متناقض براي شماست. هر جا اشكال می‌بینید اين قابليت هست كه شما و دوستان ذيل همان نظر، گوشزد كنيد. اگر جايي نياز به اصلاح بود با روي باز اصلاح می‌کنیم.
   ۴-فرموديد:« شركت بتونه فروش ..»، اصلا بحث سر فروش شركت نيست! ، خب در گلد كوئست و يا معاملات ربوي كه به صورت شركتي انجام می‌پذیرد شركت سود می‌برد. مگر از هر راهي می‌توان درآمد كسب كرد! آقاي عزيز كار ازنظر شرع تعريف خاص به خود را دارد!. خب لاتار و ربا و تجارت انسان و مسائل جنسي … امروزه در جهان جزو پرسودترین كارهاست و معتبرترین شرکت‌ها نيز اين كارها را انجام می‌دهند، مگر ملاك سود و فروش است!!. برادر من چهارچوب معامله بايد شرعي باشد!!!.
   ۵-درباره بازديد، يعني هاستينگ ميان بازديد ۳۰۰هزار نفر با بازديد هزار نفر هيچ فرقي نمی‌گذارد و فقط ۱۰ هزار تومان می‌گیرد!!. خب به هاست هاي معتبر رجوع كنيد متوجه هزینه‌های نگه‌داری سايت خواهيد شد.
   ۶- فرموديد:« زمینه‌ی كاري و رشد شخصيتي ..»، خب برادر گرامي هرکسی دنبال رشد و موفقيت هست، بنده و دوستانم هم بيكار كه نيستم كه سايت رو با همه اين مشكلات و هزینه‌ها راه‌اندازی كرديم، خب بی‌گمان هدفي هست!. هدف ما ترويج دين هست و دنبال اين هدف هم تلاش خواهيم كرد. اينكه مسئله‌ای نيست كه شما در كامنت قبل درباره آن قلم سرايي كنيد! شما لحن نظر قبلي خودتان را نگاه كنيد!. بين تلاش براي موفقيت و تلاش براي موفيقيت در درآمدزایی آن‌هم به هر قیمتی ناهمسانی و تفاوت هست. ما فقط و فقط نظر مرجعيت را بيان کرده‌ایم !.عرض شد و بديهي است اگر سايت ما كه يك سايت ديني است به دفاع از اين معاملات می‌پرداخت خب طبق مبناي شما ما همين سود را داشتيم!.
   ۷- فرموديد:«مشكل توي كار ما ايجاد ميكني …»، بنده قصد چنين كاري را ندارم، هدف ما فقط این است كه اگر كاري از پای بست با نظر شرع همخواني ندارد، روشن كنيم. اين خود شما هستيد كه اصرار داريد بااینکه اين درآمد ناروا است، آن را به دست آوريد و براي خودتان مشكل بيافرينيد!
   ۸- فرموديد:« . انسان به جز مرجع تقليد، چيزهاي ديگه اي هم داره كه موجودات ديگه ندارن به اسم عقل، هوش، اختيار.. »،/// بله بر اساس همين عقل هست كه انسان به متخصص در هر رشته‌ای رجوع می‌کند!. بر اساس همين عقل خدا را اثبات، نبوت را اثبات و امامت را باور می‌کند و به دنبال نظر ايشان است. خب اگر افرادي كه هنوز بلد نيستند از روي قرآن صحيح بخوانند آيا می‌تواند ادعا كند كه اسلام شناس اند!!. خب هزاران روايت و پيچيدگي فن اجتهاد، با وجود علم ، فقه، اصول، درايه ، منطق و رجال و… نشانگر چيست؟ آيا هر كسي بدون پیش‌نیاز عقلاني می‌تواند نسبت به درست و غلط بودن و يا تطابق نداشتن و يا داشتن يك مسئله، نظر دهد!!! خب قطعاً شما نيز با ما موافقید كه نمی‌تواند. این‌همه طلبه در طول تاريخ وارد حوزه علميه شده‌اند و سال‌ها عمر عزيز خود را نهاده‌اند! اگر استنباط مسائل شرعي آسان بود، خب چه نيازي به این‌همه کوشش بود همان روز نخست همه باعقل خود در اين مملكت مجتهد بودند! اصلاً ديگر نيازي به رجوع به هيچ متخصصي نبود خب همه عقل دارند!!. آقاي عزيز، براي همين دشواری‌هاست كه فرموده‌اند حتماً بايد تحقيق كنيد و اعلم زمان را با عقل خودتان رجوع نماييد. ‍[اگر بحثي در چرايي تقليد هست در سايت ما مطالبي را منتشر کرده‌ایم، جست‌وجو كنيد اگر ابهامي بود همان‌جا مطرح كنيد، ضمناً اينجا لينك نمی‌دهم خدای‌ناکرده براي شما پنداشت شود كه دنبال «با درج لینک‌های مختلف …»].
   ۹- فرموديد:« يكسري صحبت هارو بكنم …»يا « همين حد ميگم كه كار شما هم بي مشكل …».زمينه بحث در وبسايت ما بدون تنش و تكرار مخل هست، حتي مي توانيد از طريق ايميل گفتگو كنيد. درباره كار ما و ادعاي [نارواي]شما كه فرموديد:«ه كار شما هم بي مشكل و كاملا طبق قوانين شرعي و فقهي نيست.»! بايد عرض كنم، من تعجب مي كنم ، شما فتوا را به حرمت را نمي بينيد و درمقابل كار ما را با شرع مطابق نمي دانيد!! اين تناقض نيست؟! بگذريم… .
   همواره ملاك حق در ميان انسان‌ها هست، وآن دين الهي است. دوستان می‌توانند نظرات ما را با نظر مرجعيت بسنجند، هرکجا لغزشی بود، همین‌جا اعلام می‌کنم توجه ننمايند و ملاك را نظر مراجع قرار دهند و سره را از ناسره با همین عيار بسنجند!
   باشد كه در پناه مرجعيت در مسير اهل‌البیت علیهم‌السلام باشيم.
   وفقكم الله لكل الخير

 37. آرش می گوید

  سلام
  كل مطلب و كامنت ها و جوابارو خوندم
  شمايي كه دم از تحصيلات و ادب ميزني، اولا كه لحن صحبت شما تو كل كامنت هايي كه مخالف نظر شما بود، با تمسخر بود و با تيكه پروني و مسخره كردن فرد كامنت گذار جواب داده بودي
  ثانيا تو حرفات تناقض بسيار زياد بود؛ يه جا ميگي كه نگفتي سران شركت سود ميبرن يه جا ميگي “بله اين روش تنها سران شركت رو خيلي خيلي به سود هاي كلان ميرسونه.”
  بازاريابي “شبكه اي” اسم شبكه اي روشه، اگه به حرف شما بخوان سودي كه از سازمان فروش هست رو حذف كنن ميشه همون بازاريابي عادي !!
  بازاريابي شبكه اي چجوري پورسانت ميده ؟!
  شركت مياد يه سري كالا رو روي سايتش ميزاره، شخص بازارياب مياد با پول خودش اون كالا رو ميخره يه درصد تخفيف هم روش ميگيره (حالا ميتونه استفاده كنه يا بفروشه)، چند نفر هم مستقيم به سيستم معرفي ميكنه كه اونا هم ميان همين كار رو ميكنن، همينجوري سازمان ساخته ميشه
  ١. سود يا پورسانت از زيرمجموعه گرفته نميشه برسه به بالاسري؛ سودي كه هرماه هر فرد دريافت ميكنه فقط به اين دليله كه با اومدنش به اون شركت و معرفي افراد جهت فعاليت در شركت، يه سازمان فروشي ساخته كه فروش كل شركت رو بالا برده و خود شركت در ازاي ساخت يه همچين سازماني مياد به درصدِ بسيار كمي از اون فروش رو به عنوان پورسانت به شخص ميده؛ من اهل مثال زدن و عربي حرف زدن تو حرفام نيستم (!) خيلي واضح نحوه دريافت سود نتورك رو بهت گفتم
  ٢. توي شركتهاي نتورك، زيان اوليه بايد پوشش داده بشه كه كسي كه وارد اين كار ميشه ضرر نكنه؛ اين قضيه هم تو كل شركت ها پوشش داده شده و اشكالي بهش وارد نيست (پيشنهاد ميكنم برنامه پايش كه از شبكه ١ سيما پخش شد رو ببيني)
  جدا از تمامي علوم ديني و فقهي ، يه سري علوم ديگه ام وجود دارن از جمله روان شناسي !
  شما يه طلبه اي (واقعا آرزوي موفقيت دارم برات) و ظاهرا ميخواي با اين سايت يه خدمتي به اسلام بكني اما (!) قضاوتت نميكنم فقط چندتا نكترو گوشزد ميكنم
  ميخواي با تكرار اسم سايت تو تمام كامنتا بگي كه اينجا يه مرجع فوق العادس و دنبال ايني كه اسمت يا سايتت رو بزرگ كني به جايي كه هدفته برسي، با درج لينك هاي مختلف از مطالب مختلفت تو كامنتا ميخواي رنك و رتبه ي گوگلي سايت رو هم بالا ببري ظاهرا، هرجوري هست ميخواي به هدفت برسي دمتم گرم؛ الانم تو ايران تب نتورك داغه، آدم باهوشيم هستي، از اين پتانسيل داري استفاده ميكني و ميخواي سرسختانه به عنوان اولين كسي كه محكم جلوي نتورك وايساده مطرح شي (از بنرا و لوگوهاي تو سايت معلومه) فقط ميخوام يه چيزي كه تو همين نتوركي كه ميگي اخه ياد گرفتم رو بهت بگم، چيزيه كه تو همه تصميم گيريام نقش داشته و ازم آدم بهتري ساخته، اميدوارم رو شمام همين تاثير رو داشته باشه، يه جمله ي خيلي ساده: هدف، وسيله رو توجيه نميكنه
  موفق باشي
  يا حق

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   از اينكه لطف كرديد و محبت داشتيد و نظرات ما رو مطالعه كرديد، تشكر مي كنم.
   چند نكته:
   ۱- در باره نظرات دوستان بايد عرض كنم، همانگونه كه مي بينيد ما ديدگاههاي دوستان و شما را منتشر مي كنيم و اگر قرار بر يكطرفه به قاضي رفتن بود خب از همان ابتدا حذف مي كرديم!. از نظر بنده نظرات دوستان راهگشاست و انتشار آن نوعي احترام به ايشان محسوب مي شود كه وظيفه ماست. بنده جايي شخصي رو خداي ناكرده مسخره نكردم و دوستان مي توانند با توجه به سوالات و پاسخ ما قضاوت نمايند؟!. اما باز خودم رو مبرا از اشتباه نمي دانم، شما يا عزيزان مي توانيد مشخص كنيد، كدام نظر ما توهين بوده و زير همان نظر امكان تذكر به ما هست، ما با رويي باز پذيراييم و دعاگو نيز هستيم. اما احساس مي كنم براي شما سوء تفاهم رخ داده است.

   ۲-درباره تناقضات كه فرموديد بايد عرض كنم:‌«بنده متن و نظراتي را كه مطرح كرده ام دوباره نگاه كردم، جايي ننوشته ام كه فقط سران شركت به …!. بنده فقط گفتم«در این روش بیشترین سود را شرکت می برد ، و مصرف گرایی را نیز افزایش میدهد». برادر عزيزم اي كاش متن ما رو كپي مي كرديد!. ببينيد بنده گفتم كه جايي نگفته ام كه سران شركت فقط سود مي برند اين چه تناقضي با اين حرف ما كه گفته ايم این روش بیشترین سود را شرکت می برد !!!. خب بديهي است كه شركت ركن اصلي است و سود اصلي را او مي برد. اينكه يك حرف عادي است و همه قبول دارند. در شركت هاي غير بازاريابي هم همين محتمل هست و شركتها نسبت به نمايندگي ها ركن اساسي معاملات هستند.

   ۳- فرموديد:«تو حرفات تناقض بسيار زياد بود؛» خب در حرفهاي شما نيز ادعا زياد هست، لطف كنيد موردي مطرح كنيد تا موردي پاسخ لازم داده شود.
   ۴- فرموديد :«اگه به حرف شما …». در جواب بايد عرض كنم كه اولا بنده فتوا رو نقل كردم و ملاك فتواي فقهاست، بنده هم متوجه هستم اگر دريافت پورسانت در اين سيستم حذف شود تبديل به بازاريابي متداول مي شود. از نوشتار ما همين مطلب دريافت مي شود. خب اگر كاري حرام بود شما چه اصراري به انجامش داريد؟!.

   ۵- فرموديد: الف «سود يا پورسانت از زيرمجموعه گرفته نميشه برسه به بالاسري.»ب«سود … يه سازمان فروشي ساخته …»ج «مياد به درصدِ بسيار كمي از اون فروش »
   خب برادر عزيز كدام فروش! ابحث همين جاست اگر شما سازمان فروش تشكيل داديد، آيا شركت به عنوان اينكه خريدار جذب كرده ايد پول مي دهد يا سودي از معامله و فروش زير مجموعه را طبق پلن درآمد زايي مي دهد؟
   خب شما نگاه كنيد كه سايت همين شركتها خودشان رسما اعلام مي كنند طبق پلن سود مي دهند. اين سود طبق پلنهاي درآمد زائي شركتها، درصدهاي مشخصي از قيمت كالاهاي فروخته شده در گروه فروش است كه به عنوان پورسانت و پاداش داده مي شود. خود شما هم به همين معترف هستيد!. نيازي به مثال عربي نيست، شما اگر كمي با دقت توجه كنيد متوجه خواهيد شد، خب شركت چه زماني پول مي دهد، زماني كه زير مجموعه خريد (اختياري و با رضايت) كند به نسبت خريد زير مجموعه سود مي دهد، همين سود از نظر فقهي حرام است. چون كار از نظر شرع تعريف خاص به خود را دارد، معنا ندارد مثلا طبق فرض در يك زير مجموعه ۲۰۰ نفر ميلياردها تومان جابه جا و خريد شود و درصدي از آن به سر شاخه برسد!!! مگر يك معرفي به شركت چقدر مي ارزد كه ما بايد قائل شويم كه اگر بر فرض n بار زير مجموعه معامله كرد سر شاخه مستحق دريافت سود از هر معامله اي باشد!!!!!!!!!، مشكل اينجاست نه مشكل روي تخفيف يا سود كم يا ضرر نيست فعلا… . هر چقدر هم سود كم باشد و همه هم راضي باشند سرشاخه عقلا و شرعا مستحق چنين پولي نيست!. مشكل روي كيفيت معامله و تعارض آن با قواعد فقهي است. برادر من مثلا در ربا در فرضي كه هر دو طرف راضي هستند، يكي به سود برسه و يكي مشكل نقدينگي اش حل شود و هيچ كدام هم به ظاهر ضرر نكردند! اما چرا شرع حرام مي داند؟؟؟؟! پس ملاك فعلا رضايت يا ضرر نيست. در گام اول بايد چهار چوب معامله شرعي باشد. البته ما سعي كرديم تا جايي كه امكان داشت با زبان شيرين فارسي توضيح دهيم انشاالله مفيد باشد.

   ۶- فرموديد«يه سري علوم ديگه ام وجود » بله ما هم منكر نيستيم!. در زمينه بازاريابي شبكه اي نيز هستند دوستاني كه تجربه كرده اند و مخالف اين روش شده اند، علاوه بر اين اقتصاددانهايي نيز وجود دارند كه چه بسا نظراتي مخالف با شما را داشته باشند.

   ۷- فرموديد« … درج لينك هاي مختلف از مطالب مختلفت تو كامنتا… رتبه ي گوگلي و…».
   برادر عزيزم، اگر همين چند لينك ارجاع داده شده را نگاه كنيد براي توضيح بيشتر هست، خب قرار نيست ما نوشته اي را كه در صفحه اي منتشر كرده ايم، در يك كامنت بازنشر دهيم!، ارجاعات در تمام سايتها ضروري و بديهي است. ضمنا در هيچ سايت ديگري ما در قسمت كامنت هاي آنان لينك نداده ايم ، شايد دوستاني مثل شما نياز ديده اند آدرس دهند!.
   باز لطف داشتيد و فرموديد«ميخواي سرسختانه …»، بنده چنين هدفي ندارم، علاوه بر سايت ما دهها سايت ديگر نيز هستند كه مطالبي درباره نقد بازاريابي شبكه اي مي نويسند و حتي هستند سايتهايي كه اختصاصا در نقد اين مورد فعاليت مي كنند.///// ما از اين جهت به اين موضوع پرداخته ايم كه سوال مخاطبان فهيم ما و نظر مراجع عطام تقليد بوده است. رسالت ديني سايت همين است . اميدوارم اين مهم را درك كنيد.
   برادر خوبم، برفرض هم كه پندار، نتيجه گيري و نسبت هاي نارواي شما روا باشد!!!!!! و بنده دنبال مطرح كردن سايت باشم؟ آخرش به بنده چه چيزي مي رسد؟! چه سود مادي براي ما متصور هست؟!. بله هدف، وسيله رو توجيه نميكند، اما هر نسبت و پندار ناروا را به ديگران زدن آنهم بدون دليل شرعي چگونه قابل توجيه خواهد بود؟
   شما بهتر مي دانيد با افزايش بازديد و رنك گوگل بايد هزينه بيشتري به سرور نيز پرداخت شود؟!،اين كار براي كسي ثمر دارد كه سايت درآمد زا باشد. شما لطف كنيد مطالب سايت رو ببينيد، آخر براي يك طلبه چه درآمدي بدست مي آيد؟! برعكس اگر بنده برخلاف وظيفه شرعي قرار بود عمل كنم همين دوستان نتوركي و … لينكهاي بيشتر را به ما ارجاع مي دادند و زمينه درآمد و … فراهم بود. نمي خواهم بيشتر از اين در اين قسمت از خودم دفاع كنم، اما مگر يك طلبه چقدر درآمد دارد، حال با يك انگيزه هم فتواي مراجع را مستند نقل مي كند حداقل اگر كمك نمي كنيم، خرده گيري چرا؟. واقعا اگر بخواهيم نظر اهل البيت در تمام امور را نشر دهيم چرا نبايد با هم همگام باشيم. بگذريم اما توصيه مي كنم برخلاف مردم كه هميشه درد دل و يا اشكال خود را به روحانيت مطرح مي كنند خوبست ما نيز در مقابل انتظارات آنان را بشنويم؟!.

   ۸- در جايي از متن دعا كرديد، از دعاي خير شما تشكر مي كنم حقير هم براي شما بهترين ها را از خداوند خواستارم، اميدوارم شما و ساير عزيزان همواره در مسير رضايت اهل البيت عليهم السلام باشيد و حركت كنيد. برادر عزيزم ملاك را نظر فقها قرار دهيد، ببينيد خودتان مي فرماييد سود اندك!، خب واقعا اگر حرام است چرا كسي كه معتقدبه اهل البيت عليهم السلام است وارد چنين معاملاتي شود و اين پولها را وارد زندگي كند آنهم بخاطر سودي اندك!. من به سايرين كار ندارم سخن من با شماست كه معتقد به امامان هستيد. انشاالله كه بحث مفيد بوده باشد.
   وفقكم الله لكل الخير

 38. آرزو می گوید

  ۱٫ سلام
  من خودم با اشتیاق وارد این کار شدم چون دوسم خیلی عوض شده بود شادی و شور و حالش وصف ناشدنیه .وقتی من و وارد این کار کرد به هیچی فک نمیکردم اینکه نکنه نادرست باشه . فقط میگفتم حتما درسته ..
  ولی یه مدت که گذشت حرفاشون ، کاراشون اصلا معقولانه نیست حرفشون با عملشون یکی نیست فقط میگن شبکه بساز فروش مهم نیس دوسال بعد به چنان سودی میرسی که دیگه فقط خرید میکنی حتی احتیاجی به اجناسی که خریدی نداری میتونی بندازیشون دور..
  واقعا این حرفشون یعنی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟…..
  اجازه فک کردن نداری هرکاری اونا میگن باید انجام بدی مثل یه روبات ،بعدش میگن تو اینجا از هرجای دیگه ایی مستقلی اما دروغ میگن اندیشه اتو ازت میگیرن باید مثل اونا فک کنی میشی برده اونا پس وابسته ایی..
  حلال و حروم بودنشم که میگن تو خودت قضاوت کن ببین ما کار نادرستی میکنیم که حرام باشه…؟؟ ولی واقعا حرومه …وقتی فهمیدم که حرومه دیگه این شرکتا نرفتم واقعا خدا رو شکر میکنم که راهشو بهم نشون داد کورکورانه داشتم میرفتم به یه چاهی که همه رو بکشونم تو اون راه…
  نیازی به درس و دانشگاه نیس وقتی میبینی هدف توی این شرکتا فقط مجموعه سازیه تا محصولاتی رو بخری و بندازیشون دور تا به جیب اون شرکتا پول بره و حالا تو هم به یه سودی برسی ،خوب این که شد همون شبکه های هرمی ، پول بیار تا پولت بیشتر بشه خودت که نمیتونی زیاد پول بیاری پس مجموعه بیار تا اونا پول بیارند و اونا هم مجموعه بیارن تا پول بیاره …..پس دیگه جای فک کردن نداره…معلومه که این نوع بازاریابی شکه ایی که رایج شده کاملا اشتباهه…
  آموزشهاش خیلی خیلی ایراد داره در حقیقت همون آموزشهای گلدکوئیسته اگه باور ندارید کسی که قبلا رفته شبکه های هرمی اون شخص سریع متوجه میشه که الان هم هیچ فرقی با شرکتهای هرمی نیس ….
  امیدوارم این دولت مردم و موش آزمایشگاهی قرار نده که ببینه آیا بازرایابی شبکه ایی سالم داریم یا نه ..
  مردم باور کنید ماها سرکاریم اونا خودشون حتما از این شرکتا سودی بهشون میرسه که مجوز دادند ..معلوم نیس چه فکری تو سرشونه…
  خدا میدونه کی یا چه زمانی بازاریابی شبکه ایی توی ایران بتونه روش درستی رو پیش ببره …
  کسایی که تو این شرکتهای بازاریابی شبکه ایی کار میکنن میگن چرا به فرصتی که برات پیش اومده پشت میکنی ، اون دنیا جواب خدا رو چی میدی که چرا ما فرصتی رو که بهت دادیم پس زدی اونم چندین بار…وای که چقد حرصمو در میارن مثلا میخان با این حرفشون جذب کنن آخه آدم عاقل مگه شماها دارین تبلیغ دین جدیدی رو میکنید و ما خبر نداریم و رسالتی بر عهده دارین نکنه استغفرالله پیغمبر هم دارین( که هر چند چنان به همدیگه قسم میخورن و لقه لقه ی زبونشون شده و همش تو هر کلمه قسم خدا رو میخون و لیدرهاشون رو واقعا یه پیغمبر میدونن .)..بازاریاب عزیز اون دنیا خدا منو مواخذه نمیکنه که بگه چرا ثروتمند نشدی من که راهو نشونت دادم ، دوست عزیز اگه راه خطایی تو دین ام انجام بدم منو مواخذه میکنه…
  نمیدونم چرا با وجود این همه ایراد که خودشونم میدونن بهشون مجوز دادن واقعا چرا ؟ آیا به یه سودی میرسن ؟ آخ که چقد این دولت به مردم ظلم میکنه اسم اسلام و سپر خودشون کردن اما در عمل از اسلام تبعیت نمیکنن…
  فقط خدا بهمون صبر بده …..به سادگی گولشون و نخورید…

 39. رضا قلیزاده می گوید

  با سلام،
  دوست عزیز مراجع میفرمایند گرفتن پورسانت با این شرایط حرام است. خوب درست ولی این مبلغی که شرکت به بالا سری ها میده درسته اسمش پورسانته ولی یک نوع هدیه به عنوان تشویقه. چون هزینه های میلیاردی و کم اثر تبلیغات میمونه تو جیب شرکت و همچنین هزینه های دلالی. به همین دلیل شرکت میاد یک دهم شایدم یک بیستم اون هزینه ها رو میده به اعضاش، در واقع اینجا اعضا دارن تبلیغ گرم میکنن و دستمزد اون کارشونو میگیرن. ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي

   – شما تنها يك فرض رو مطرح كرديد! جامع تر بايد به كار اين شركتها و اين نوع معاملات نگريست. دقت كنيد بحث روي كيفيت جابه جايي پول نيز هست. خب الان سر شاخه اعضايي رو جذب كرده، اين اعضا بر فرض ميلياردها تومان معامله و جابه جايي مالي داشته باشند، اين سرشاخه مستحق آنست كه درصدي از هر معامله به او برسد، و هر گاه زير شاخه بارها و بارها معامله كرد باز سر شاخه مستحق حقي از معاملات باشد!!!! خب مگر چه كاري كرده كه مستحق چنين درآمدهايي باشد!!! كار در شرع تعريف خاص به خود را دارد. قبلا توضيحات بيشتري دراين باره داده شده است.
   در هر حال فتوي فقها بر حرمت اين نوع معاملات است!.

   وفقكم الله لكل الخير

 40. علی می گوید

  سلام خداقوت،دوست عزیز باتوجه به اینکه اعضای فعال در این شبکه ها همگی با رضایت شخصی خود و بدون هیچ اجباری شروع به فعالیت میکنند و نسبت به پورسانت یا پاداشی که از فروش آنها شرکت به بالاسریهایشان پرداخت میکند رضایت کامل دارند واینکه حتی آخرین عضو این شبکه از خرید و فروش شخصی خود یا همان بازاریابی محصول شرکت پورسانت خودش را میگیرد و هیچ ضرری را متضرر نمیشود آیا باز هم مشکل شرعی آن حل نمیشود

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   رضايت در معاملات جزئي از معاملات هست، و براي معامله اركان ديگري نيز متصور است.
   در بازاريابي شبكه اي اين مورد مد نظر نيست چون اكثر شركتها با رضايت طرفين فعاليت مي كنند و ما نيز با شركتهاي بازاريابي آشنايي داريم. آنچه كه مورد اشكال شرعي است همان كيفيت گرفتن پورسانت و جابه جايي پول در اين نوع معامله مي باشد. قبلا هم توضيحاتي خدمت دوستان عرض شد، بحث روي رضايت نيست، در معامله ربوي و يا در قمار كه شرع هر دو را بخاطر مصالحي حرام دانسته، رضايت طرفين هست، اما شما بخوبي مي دانيد كه با رضايت طرفين باز هم اين معاملات جايز نيست!.

   بعضي از ليدر ها در شركتهاي بازاريابي شبكه اي روي همين قسمت مانور و تبليغ مي كنند كه همه راضي اند! لذا از جهت شرعي مشكل ندارد، علاوه بر عدم آگاهي به مسائل فقهي، نوعي خود رايي نيز آقايان دارند!. اشكال رضايت كه در معاملات گلد بود در اين معامله برطرف شده اما خود بازاريابي شبكه اي دچار مشكلات ديگر فقهي است. بايد دانست اصلا اينجا مشكل روي رضايت و عدم رضايت نيست، مشكل جاي ديگريست كه بارها در نظرات گذشته توضيح داده شد.

   وفقكم الله لكل الخير

 41. ناخدا می گوید

  سلام
  عزیزان خداقوت
  باور بفرمایید امشب داشتم بال در می آوردم که با یک نفر آشنا شدم که منو خدا رو شکر با بازاریابی شبکه ای آشنا کرد. ساعت ۲شب هستش و الان از طریق این سایت متوجه شدم که قضیه چیه ضمن عرض تشکر از مطالب کامل شما باید بگم که خدا زا خدا رو قبول دارم من نوعی یا ندارم اگه ابمان دارم با تمام وجود تمام صحبتهاشو گوش میکنم و به دیده منت میگذارم البته نگید که حرف رهبر در راستای حرف خدا نیست که مطمئنا به فطرت و خدای خودتون دروغ گفتید نه من و امثال من خلاصه ا لیس الله بکاف عبده ابا خدا برای بنده اش کافی نیست به خودش قسم کافیه التماس دعای شدید از همه دوستان دارم بخصوص افراادی که مسئول این سایت هستن
  یا حسین

 42. محمد می گوید

  حلال و حرام بودن کاری رو کمی میشه با فکر کردن و قوه عقل فهمید . بازاریابی شبکه ای اگه خوب باشه و به گفته افرادی که زیر مجموعه جذب میکنن همه بیان زیر مجموعه هم بشن تا درآمد بره بالا اونوقت مثلا نانوایی و قصاب مکانیکی و … همه و همه باید بیان تو این کار وقت بزارن پرزنت کنن آموزش بدن و … خب حالا به فرض این اتفاق بیفته اونوقت همون آدم پولدار که صبح میخواد نون بخره نونوایی تعطیله قصابه هم تعطیل میشه و… پس چنین چیزی غیر ممکنه . مگر اینکه این کار به عنوان شغل دومش باشه و روزی دو سه یاعت بیشتر وقت نزاره که بچه های بازاریابی شبکه ای اولش میگن روزی دو سه ساعت اما بعد که مبیبینی پورسانتت از کرایه تاکسیت هم کمتره مجبور میشی بیشتر وقت بزاری و همون که گفتم پیش میاد .
  اما اساسا تو دنیا کارها دو دسته هستند یا تولیدی با خدماتی و انسان باید به خلق خدمت کنه و برای مردم جامعه مفید باشه تا فساد و بدبختی جامعه رو فرا نگیره اگه من نانوا کارم رو ول کنم بیام بازاریابی شبکه ای پس کی نانوایی . اینجاست که چرخ زندگی دیگه نمیچرخه و تعدادل به هم میخوره . پس این کار غیر عقلی است و بالاخره یه جایی محدود میشه و به هر اندازه ای که پیش بره جز ضرر و فساد چیز دیگه ای رو به همراه نداره مگر اینکه به عنوان شغل دوم بهش نگاه بشه که اونم سود چندانی نداره . بازاریابی که الان دارن این نظر رو میخونن به علت شستشوی مغزی از طرف بالاسری هاشون الان تو دلشون دارن به من فحش میدن و خون خونشون رو میخوره .حالا به فرض چند نفری هم ماهی ۲۰ یا بیشتر دارن پورسانت میگیرن اما هیچ هنری و حرفه ای ندارن فقط با چرب زبونی و مخ زنی تونستن زیرمجموعه بگیرن اما هیچ وقت همه زیر مجموعشون به درآمد ۲۰ نمیرسن به همون دلایلی که گفتم پس دارن سر زیرمجموعشون رو شیره میمالن پس با دروغ پول در میارن که این به جامعه ضرر میزنه و حرامه به چه دردی میخوره پورشه ای که این جوری ادم سوار بشه من خودم ۲۳ سالمه و دنبال یه کار تولیدی میگردم که اگه سوار پراید هم بشم افتخار میکنم به جامعه خدمت کردم و وجدانم راضی است . ما انسانیم و باید کمی فکر کنیم اگه هم اقای خامنه ای یا مسئولین رو این قضیه پیگیری نمیکنن و سفت و محکم به صورت متحدانه نظر نمیدن مال اینه که مسئولین ما رشوه زیاد میگیرن و ادمای عاقلی نیستن چون فساد تو جامعه یه روزی به خودشان هم سرایت میکنه و چون مسئولین میخوان سر کار بمونن همانند دانشگاه ازاد که ۴ سال منا شما درس میخونیم بعد هم باید بیکار باشیم این کار بازاریابی رو مجوز دادن که سر جوان ها گرم باشه و وقت و عمرشون در گذر باشه و کلام آخر وای به وقتی که بگندد نمک

 43. سعید می گوید

  با سلام
  ضمن عرض خسته نباشی خدمت شما برادر بزرگوار و سپاس فراوان بابت مطالب ارزشمند شما . اگر اجازه فرمایید می خواستم چند تا سوال از محضرتون بپرسم :
  ۱- خداوند متعال در قرآن کریم به قلم و چیزی که نوشته می شود سوگند می خورند و فکر می کنم ما انسان ها در قبال مطالبی که می نویسیم بازخواست سنگینی خواهیم شد ، لذا سوال اینجانب این بود که آیا به مطالبی که در مورد بازاریابی شبکه ای و از زبان حضرت امام خامنه ای می نویسید صد در صد ایمان و اطمینان دارید یا فقط دیدگاه خودتون و نظر شخصیتون را در این باره نوشته اید ؟
  ۲- اگر نظر شخصی نیست پس چرا وقتی جواب آقا را نوشتید فقط قسمتی که نوشته شده صورت شرعی ندارد را با رنگ قرمز و قسمتی که نوشته شده این قبیل موارد را باید به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مراجعه کرد را با رنگ آبی نوشته اید . آیا قصد شما بزرگ و مهم جلوه دادن قسمت اول نبوده است ؟ و آیا به غیر از به کرسی نشاندن نظر شخصی خودتان است ؟ زیرا خودتان هم می دانید که مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان این قانون را تایید کرده اند و طبق این قتوای حضرت آقا :
  به طور کلی بازاريابى شبكه‌اى صورت شرعی ندارد و اين قبيل موارد بايد بر اساس قوانين مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان باشد و در صورت نبود قانون مصوب مجلس و مورد تأييد شورای محترم نگهبان، مشروعيت آن ثابت نيست
  که به قانون محلس و شورای نگهبان ارحا داده اند ، بازار یابی شبکه ای هیچ گونه اشکالی ندارد .
  لطفا با در نظر گرفتن اصل عدالت پاسخگو باشید .

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   ظاهرا براي شما سوء تفاهم پيش آمده است، انشاالله در طي نكات زير ابهامات شما برطرف شود:
   ۱- همانطور كه مي بينيد براي اينكه جاي هيچ شك و شبهه اي براي مخاطبان گرامي سايت هدانا پيش نيايد، مطالب به صورت مستند مطرح شده است. شما به راحتي مي توانيد از طريق لينك ها و كدپيگيري كه در آخر استفتائات آمده، به سايت رسمي حضرت آيت الله خامنه اي مدظله العالي رجوع كنيد و استفتائات را ببينيد. بر همين اساس نظر شخصي ما نيست، و اگر شما لطف كنيد بررسي نماييد رفع ابهام براي حضرتعالي خواهد شد.

   ۲-ما به عنوان رسالت طلبگي بر خود لازم مي دانيم كه تمام مطالبي كه در سايت هدانا منتشر مي شود مستند و دقيق باشد، حتي كار براي مجموعه دوستان ما بسيار سخت تر هست چون نظرات مراجع و مسائل ديني طرح مي شود، لذا ما خود متوجه حساسيت مطالب هستيم چون هم دنيا و هم بحث آخرت درآن مطرح هست. مخاطبان محترم و خاص سايت هدانا عزيزاني هستند كه ارتباط خوبي را با ما برقرار كرده و متوجه همين رويه ما شده اند.

   ۳- علاوه بر مستند سازي و دقت در مطالب، سايت از طرق مختلفي نظرات عزيزان را دريافت و مي بينيد به راحتي منتشر مي كند تا اگر ابهامي باشد پس از بررسي و پاسخگويي برطرف شود. حتي باعث افتخار هست شما و تمام عزيزان مخاطب يكدوره تمام منابع مطالب سايت را بررسي كنند. ما از اين موضوع استقبال مي كنيم و سپاسگزار نيز هستيم.

   ۴- هيچ سود مادي در نفي يا اثبات بازاريابي شبكه اي براي بنده متصور نيست كه بخواهم در برابر آن موضع بگيرم. تنها بر خود لازم ميدانم نظر مراجع را منتشر و ملاك را فقه اهل البيت عليهم السلام قرار دهم.
   ۵- اگر در بيشتر مطالب سايت دقت نماييد يك ويژگي در متن ها مي بينيد كه كمتر در سايتهاي پاسخگو به احكام شايد ديده باشيد و آنهم استفاده از چند رنگ در متن هست. برادر گرامي اينكار زمانبر هست اما داراي فوايدي هست، و شما نبايد با آن مخالف باشيد. اينگونه قسمت هاي مهم فتوا براي عزيزاني كه دانش فقهي آنچناني ندارند، مهم جلوه مي دهد ثانيا تاثير گزاري بيشتري در ذهن مخاطب دارد كه امري پسنديده و علمي است. هدف ما نيز يادگيري هر چه بهتر مسائل احكام هست. اگر قسمت «صورت شرعي» قرمز نشان داده شده است، براي آنست كه داراي اهميت بيشتري است، لذا قصد ما مهم جلوه دادن اين قسمت فتواست كه واقعا مهم نيز هست. اگر شخصي دانش اندكي از مسائل فقهي داشته باشد همين كلام ما را تصديق مي نمايد.

   ۶-شما فرموده ايد:«خودتان هم می دانید که مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان این قانون را تایید کرده اند »!!!. برادر عزيز …، ظاهرا شما تحت تاثير احساسات و تبليغات قرار گرفته و هيچ سندي براي اين ادعاي بسيار بزرگ خود ارائه نداده ايد؟!
   من توصيه مي كنم بند «۱» كلام خود را نيز فقط نصيحت وار ننويسيد و خود نيز ملتزم بدان باشيد :«ما انسان ها در قبال مطالبی که می نویسیم بازخواست سنگینی خواهیم شد ». شما بدون هيچ سندي اينچنين حرفي را به شوراي نگهبان و مجلس نسبت مي دهيد؟ آخر به چه حقي …!. آقاي عزيز ظاهرا اين شما هستيد كه به دنبال به كرسي نشاندن پندارها و نظر شخصي خود هستيد. شما حتي به ما تلويحا نسبت ميدهيد كه ما از اين قانون با اطلاعيم و آن را مخفي كرده ايم!! اندكي به لوازم حرف خود توجه كنيم، خداي ناكرده مرتكب گناه نشويم.

   ۷- برادر عزيز، اگر قانوني از سوي مجلس و شوراي نگهبان تا الان وجود داشت همين شركت هاي بازاريابي بهتر از شما آن را تبليغ مي كردند و نيازي به حضور سينه چاكان براي شرعي جلوه دادن اين كار نبود!!!!!چرا دايه مهربان تر از مادر ميشويد براي اين شركت ها … خب برويد، تحقيق كنيد ببينيد در كدام قانون مجلس و شوراي نگهبان آمده كه دريافت «پورسانت و …» را بي اشكال خوانده باشد و بدان اجازه دهد! ما به شما قول مي دهيم آن را منتشر نماييم . از اين بهتر چه مي خواهيد؟؟. اما شما نيز حريت داشته باشيد اگر قانوني را نيافتيد به همان قسمت اول فتوا كه صورت شرعي ندارد عمل نماييد!!!.
   **** براي راحتي شما، لينك مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی را «اينجا» قرار مي دهيم در اين سامانه رسمي قوانين مجلس و شوراي نگهبان و … وجود دارد، شما سرچ كنيد اگر يافتيد بفرماييد.

   ۸- شما فتواي آيت الله خامنه اي درباره شركت پنبه ريز را ببينيد كه يكي از معروفترين اين شركت هاست ببينيد!! آنوقت معني صورت شرعي و … را خوب خواهيد فهميد. اگر شما كمي با آرامش و با همان عدالتي كه مي فرماييد متن سوالات و فتاوا را ببينيد، اميد داريم متوجه شويد كه بازاريابي شبكه به صورت فعلي انجامش حرام است. قديمي ها تعبيري دارند كه انشاالله ما و شما مصداق آن نباشيم:«آدم خواب را كه خوابيده مي توان بيدار كرد، اما آنكس كه خود را به خواب زده، هرگز». با احترام/

   وفقكم الله لكل الخير

 44. امیر می گوید

  سلام جواب “منطقی” میخام نه حرف
  شما که میگی حرام دوست عزیز
  کاری که شما خرید و فروش خودتون انجام میدین و با جذب بازارباب و ساخت تیم از فروش و سود شرکت پورسنات میگیرید نه از خرید تبم ( چون خرید تبم به فروش میرسد و پول دوباره به افراد تیم باز میگردد ) چه مشکل شرعی داره . من ۳ ماه شروع کردم مقداری جنس خریدم و عین همون فروختم و پولش برگشت . همچنین خواهرم همسرم و دوستم . حالا به بمن بگیر اشکال این کار کجای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  به نظر شما اگر از خریدی که این سه نفر تیمم داشتن حجمی (پورسانتی ) به من داده میشد . یا پول اینا بین من و بقیه تقسیم میشد . عین پولشون بهشون بر میگشت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آقا جواب منطقی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  این کار پروانه کسب داره ::::: یعنی مجلس شورای اسلامی وشورای نگهبان و رهبری این کار رو تایید کردند که اتحادیه براش ایجاد کردند . غیر از اینه مگر میشه اتحادیه تاسیس کنند و رهبری مطلع نشود ؟؟؟
  این قد از زبان آقا حرف نزنید . حضرت آقا هم گغتند شکل شرعی ندارد مگر اینکه به تصویب مجلس و شورای نگهبان باشد . واین سخن قبل از ایجاد اتحادیه بود .
  آقا به قول دوستمون چرا باید چوب لای چرخ هم بکنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   از آشنايي شما خوشوقتيم. چند نكته :
   ۱-در ابتدا درخواست جواب منطقي كرده بوديد و اين جاي ستودن دارد. اما بايد مشخص كنيد يك گزاره منطقي از نظر شما چه شرايطي دارد؟؟؟ اصلا منطق شما بر چه اساسي است؟. پيش فرض هاي شما كه سالياني با آن انس گرفته ايد چيست؟.

   ۲-اولين دليل منطقي فتواي فقها است نه گفتار بنده؟!. شما مي دانيد كه شيعيان تمام برنامه هاي خود را با نظر معصومين مي سنجند، نه با نظر خود، چه بسا كاري از نظر برخي بي اشكال باشد، اما حضرات معصومين آن را داراي اشكال معرفي كنند؟. پس بايد ببينيم اصلا مشكل دار بودن يك كار نزد شما داراي چه ويژگي هايي هست؟. مثلا به عده اي مي گويي حجاب؛ در جواب مي گويد حالا كمي مو چه اشكالي دارد؟!. يا گويي رشوه؟! .حالا كمي شيريني هست چه اشكالي دارد؟. چرا تهمت؟ چرا دروغ؟. جواب : دروغ كوچك اشكال ندارد؟. چرا اين نوشيدني؟ مستي آن كم است، چه اشكالي دارد؟. و هزاران توجيه ديگر، مشكل سر اعتقادات است، مشكل عدم شناخت فلسفي و برهاني دين هست. مشكل اينجاست كه برخي فقط مشكل دار بودن كاري را درآن مي بينند كه با منافع آنان در تضاد باشد، و اگر با منافعشان در تضاد نباشد هر چه مي خواهد باشد بي اشكال است؟!و اين فرهنگ نوعا بر جوامع غربي حكم فرماست. اما مشكل از نظر ما يعني از نظر دين آنجاست كه با نظر امامان و روايات در تعارض باشد.

   ۳- در ابتدا توصيه مي كنم ملاك اشكال دار بودن يك كار را براي خود مشخص كنيم. اگر ملاك منافع شخصي است، خب در قسمت احكام جاي سوال نيست بايد در قسمت اعتقادات با آرامش و دوستانه گفتگو كرد. اما اگر ملاك روايات بود. خب، در عصر غيبت فقها عهده دار استنباط احكام هستند، چون در هر علمي متخصص آن علم بايد نظر دهد. البته اعلم بودن يك فقيه را شما بايد تحقيق كنيد و به آن برسيد. حال اگر فقيهي اعلميتش براي شما آشكار شد، اگر خود علميت فقهي نداريد بايد از او نظر دين را جوايا شويد و تبعيت نماييد، اين همان مسير منطقي بصورت فشرده است.

   ۴- برادر عزيزم، دين همانطور كه اجازه خوردن هرچيزي را به ما به عنوان يك شيعه نمي دهد! اجازه هر نوع تصرف در مال غير را(دزدي)؟ نمي دهد. اجازه هر حرفي را نمي دهد، مثل دروغ و تهمت و … ؟ اجازه هر نوع آسيبي به ديگران را به ما نمي دهد؟. اجازه نمي دهد كه هر جوري جريان مالي در جامعه حركت كند؟ قرار نيست كه سود عده انگشت شماري از ضرر ديگران بدست آيد. اين نشانه تعالي شيعه نسبت به ساير مكاتب است. در مكتب شيعه انسان برخلاف برخي از مكاتب آزادگرا كه انسان را حيوان رها مي دانند نيست، دين مبنايش كرامت انسان بر اساس واقعيت هست نه اعتباريات انساني! تا هر كاري را كه به نفع شخصي افراد بود اجازه دهد. قتل خودكشي، بي عفتي، تجاوز، كشتار جمعي، فساد اجتماعي و هزاران گزاره ديگر كه جهان امروز درگير آن است و چهره انسانيت را دگرگون كرده.

   ۵- در بازاريابي شبكه اي مطالب فراواني در قسمت نظرات بيان شد، انشاالله مطالعه كنيد اما خلاصه اينكه عرض شد كه دين اجازه هر نوع جابه جايي مالي را در جامعه نمي دهد، اميدوارم حداقل اهميت اين مهم را در حيات كل جامعه به خوبي درك كنيد.علاوه بر اين دين و روايات بسيار تاكيد دارند عناوين جابه جايي مال مشخص و شفاف همراه با تناسب منطقي باشند، مثلا قاعده اكل مال به باطل درفقه يكي از اين قوانين مترقي است كه خود توضيحات مفصلي را مي طلبد كه اين مختصر كشش آن را ندارد.
   معنا ندارد كه سر شاخه اعضايي را جذب كند و اين افراد مثلا هزاران بار معامله نمايند و ميلياردها تومان (بر فرض) جابه جاشود و شخص سر شاخه بدون آنكه كاري (شرعي) كرده باشد درصدي از آن را دريافت كند!. در بازاريابي شبكه اي طبق فرض يك نفر هزاران نفر را جذب يك شركت كند، و اين هزار نفر نيز هر معامله اي كنند درصدي از سود حق سر شاخه ها باشد؟ مگر اين سرشاخه چه كاري كرده كه مستحق اين چنين درآمدي آنهم از معامله ديگران شده است؟!!!!!!!. بدون جهتي عقلايي و شرعي سود هاي آنچناني آنهم از معاملات ساير مردم به عده اي معدود (سرشاخه ها نسبت به اعضا) برسد؟. كار و درآمد بدست آمده بايد تناسب داشته باشند، يعني بايد در معاملات بهتر بگويم در شيوه هاي اقتصادي مشخص شود با چه عنواني پول در جامعه جابه جا مي شود. اقتصاد از منظر دين حكم آب حيات را دارد، اما اگر بي خود و بي جهت سيل گونه و مخرب در جامعه جريان يابد، بايد جلوي آن را گرفت.
   در نمونه اي ديگر دين اجازه نمي دهد سرمايه داري هر گونه خواست پول خود را در اقتصاد به جريان درآورد مثلا احتكار كالا كند يا هرموقع خواست پول به جامعه تزريق كند يا از سطح جامعه پول را جمع نمايد، خب اينها باعث برهم خوردن تعادل نظام اقتصادي و شوك به جامعه است. قواعد فقه براي بقاي كل جامعه ضروري است چون اگر ضرري به جامعه وارد شود، همه آسيب خواهند ديد. حتي آن افرادي كه سود موردي كرده بودند. قرار نيست دين فقط عبادات را مطرح نمايد و به اقتصاد يا جامعه نگاهي نداشته باشد، و اگر دين و آييني فرد نگر بود و مصالح اجتماعي را نديد، بديهي است كه ناقص است.

   ۶- برادر عزيز شما فرموديد: « جذب بازارباب و ساخت تیم از فروش و سود شرکت پورسنات میگیرید نه از خرید تبم ». البته بنده خدمت دوستان قبلا نكاتي را عرض كردم اما ظاهرا شما مطالعه نكرديد!. ، بايد عرض كنم: اگر پورسانت از زير مجموعه دريافت نشود اشكال ندارد، اما واقعا شركت چه زماني به شما سود ميدهد؟! شركت عاشق چشم و ابروي اعضاست و همينطور سود مي دهد؟!، خوبست آدرس دهيد تا ديگران نيز در چنين شركتي عضو شوند. نياز نيست سر خود كلاه گشاد بگذاريم و با الفاظ بازي كنيم و حقيقت معامله و عنوان حقيقي معاملات را نبينيم، شركت زماني به شما طبق پلن هاي درآمد زايي سود مي دهد كه زيرمجموعه شما سود كرده باشد!!!!. شما ادعا مي كنيد سود را شركت مي دهد، بله ما هم موافق شماييم اگر شركتي باشد مفت و مجاني به همگان سود دهد هيچ اشكالي ندارد!!!!!! اما، اما، توصيه مي كنم شما چرايي سود دهي را بر اساس پلن ها درآمدزايي ببينيد! اگر در اين مدت كوتاه سه ماهه به اين قسمت توجه نكرده ايد توجه كنيد!. در سايت هاي رسمي اين شركت ها رسما منتشر شده است! به گونه اي سوال كرده ايد كه اگر كسي نداند نمي گويم فريب مي خورد اما از حقيقت ماجرا دور مي افتد!. فعلا ملاك گفتار يا معامله شما نيست، ملاك براي ما قوانين بازاريابي شبكه اي منتشر شده و نحوه معاملات اين شركت هاست.

   ۷- آقاي عزيز كه بسيار بر منطقي بودن تاكيد مي كنيد؟! .اولا: من تعجب مي كنم از يك پروانه كسب!!! چطور نتيجه گرفتيد كه رهبري تاييد كرده است!!!. برادر من مگر اصلا در شرح وظايف يك رهبر هست و يا اصلا معقول و مقدور هست كه يك رهبر يا رئيس جمهور يا وزير بر تك تك مفاد و مصوبات نهادها بررسي و در تمام ادارات حضور داشته باشند تا انتظار شما برآورده شود!. از همه اينها گذشته شما يك مصوبه مجلس را مستندا از منابع رسمي براي ما بفرستيد؟!!!!!!!!. يا شوراي نگهبان!!!. آقا جان، اگر بود اين شركتها همين مطلب را جلوتر از شما كه سه ماه است تازه كار را آغاز كرده ايد، در بوق و كرنا كرده بودند و نيازي به سينه چاكي سايرين نبود. ضمنا هر مصوبه اي را براي هر شغلي ديديد، كجا آمده كه دريافت پورسانت از زير مجموعه اشكال ندارد!!!!!!!!!!!!!!. اگر پيدا كرديد بفرستيد، ما منتظريم؟!. حتما به شركت برويد و درخواست مصوبه كنيد آنهم قانوني كه در آن آمده باشد پورسانت بي اشكال است؟؟؟؟؟؟؟ از اين بهتر دنبال چه دليل منطقي هستيد. باز عرض مي كنم اگر پيدا كرديد بفرستيد، ما منتظريم؟! و اگر چنين قانني در مجلس نيست كه نيست، خب فريب تبليغات را نخوريد!.
   ثانيا: مگر مجوز كسب دليل بر خلاف شرع حركت كردن مي شود، شما كه منطقي هستيد، از جهت شرعي ملاك فتواست يا … . الان هم هست موسيقي كه خلاف شرع هست و مجوز هم دارد!. حال ما باشيم و شما به عنوان يك شيعه بايد چه كنيم، بله اگر ملاكات شما چيزي غير از اين است! بنده فعلا از جواب معذورم.

   ۸- به تعبير جناب مولوي :« از قياسش خنده آمد خلق را …»!. شما كه منطقي هستيد!!!! بدون سند مي فرماييد اين فتاوا براي قبل اتحاديه است!. من نمي دانم اين پندار خام ريشه اش كجاست؟. اصلا چه كسي مي تواند جواب اي حرفها را بدهد؟ و آيا گوشي براي شنيدن هست؟!. بنده دوست دارم سكوت كنم شايد شما خود به خنده دار بودن اين شبه استدلال پي ببريد. برادر اينهمه فتوا را نه از يك مرجع بلكه از مراجع متعدد كه هر كدام شاخصه هاي فقه در عصر حاضر هستند را نمي بينيد!!!!! باز حرف خودتان را مي زنيد؟ خدارا شاكريم در عصر ارتباطات و اينترنت هستيم از هر نقطه زمين باشيد مي توانيد به سادگي همين امروز با دفتر مرجعتان تماس بگيريد.
   اميدوارم چنين افرادي كه مصداق اين تعبير قديمي هاست در جامعه ما از جهت منطق هيچگاه نباشند: انسان خواب را مي شود بيدار كرد اما كسي كه خود را بخواب زده؛ هرگز؟!. با احترام .

   وفقكم الله لكل الخير

 45. رهگذر می گوید

  با سلاممممم.

  در کل نمیدونم چرا تو این مملکت همه پا تو کفش همدیگه میکنن و نظر میدن.
  دلیل نمیشه آدمی گنددددده باشه یا پیر باشه یا مهندس و دکتر و پهلوون باشه در مورد اقتصاد نظر بده..مملکت ما بانک های به ظاهر اسلامی نزول میدن یا در کارخانه ها کارگر ماهی هفتصد هزار حقوق میگیره کارفرما ماهی صد میلیون میبره.این حلال است؟
  کاش قبل نظر حلال و حرام چندتا تحصیل کرده اقتصاد نظر بدن که آیا به سود جامعه هست یا نه..صرفا چون این کار درآمد بالایی دارد حرام است؟! یا مضرات اقتصادی هم دارد؟ قیمت یک کتاب که نوبسنده سالها زحمت میکشد و با هزینه بالا به چاپ میرسد نهایت بیست یا سی هزار تومن به مصرف کننده میرسه اما ی آگهی روزنامه کوچولو چهل هزار تومان.!! درشرکت های سنتی فروش و بازاریابی هم سرپرست فروش مدیر فروش یا آموزش یار فروش محل درآمدشون از زحمت بازاریابی هستش که در گرما و سرما تو خیابون ویزیتوری میکنه.

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي

   ۱-اميدواريم شما نيز مثل ما با بي تفاوتي مردم نسبت به هم مخالف باشيد.

   ۲-دين به عنوان تنها راه سعادت بشر، هر جا نامي از انسان و حريم انسانيت باشد ورود مي نمايد و حدود و ثغور راه سعادت را به او نشان مي دهد. اين به اين معنا نيست كه در تمام موارد جزئيات را بيان كند بلكه كليات را اشاره و انسانها بر اساس آن بايد علوم انساني را مدون نمايند. مثلا اگر در علم فيزيك طريقه ساخت بمب اتم بحث مي شود، دين وظيفه نداد كه در معادلات و فرمولها دخالت نمايد. بلكه دين وظيفه دارد هدف آن علم را تبيين كند، اينگونه كه اين سلاحها نبايد در كشتار مظلومان استفاده شود، اين نوع ورود دين نه تنها مذموم نيست،بلكه بسيار پسنديده است. آشفتگي و كشتار مظلومان در دنياي كنوني ما براي آن است كه دين حكمفرما نيست و منافع بشري كه در دانشگاه هاي غربي تدريس مي شود مبناي طرز فكرها قرار گرفته است!.

   ۳-بنده بانكداري فعلي را تاييد نمي كنم اما شما ظاهرا فرق نزول و برخي از قرار دادهاي بانكي را به درستي متوجه نشده ايد. مي توانيد قرارداد بانك را كه نوعا مطالعه نمي شود را با دقت علمي بخوانيد  البته برخي از مشاوران حقوقي در بانكها هستند كه توضيحات لازم را به شما بدهند.

   ۴-فرموديد «نظر اقتصاد دانها قبل از حلال و حرام!». آقاي عزيز اقتصاد دانها نظرشان رامطرح كرده اند.امروزه ربا در دانشگاه هاي معتبر دنيا تدريس مي شود و جزو سر فصل هاي اساسي كتب دانشگاهي است . در اقتصاد محور سود هست، امروزه قمار، تجارت جنسي، فروش اعضاي انسان و توريسم جنسي و هزاران كثافت كاري بسيار سوده ديگر رواج دارد!. حال با اين پندار شما ما بايد قبل از حلال و حرام بايد به اقتصادي بودن آن فكر كنيم!. بر فرض اگر تن و ناموس فروشي هم سود اقتصادي داشت و از نظر اقتصاد دانها بي عيب بود بايد …!!!!. مشكل اينجاست؛ عدم شناخت ابتدايي از دين سبب شده كه كلام اقتصاد و سود در ديده دنيانگران بر كلام خداوند ترجيح داده شود، افسوس كه … !.

   ۵-آقاي عزيز، كجا فقها فرموده اند كه بازاريابي شبكه اي چون درآمد بالايي دارد حرام است؟!!
   اگر اين گفتار شما سواليست؛ خب واضح است كه دين درآمد بالا را هيچگاه حرام نكرده بلكه روايات فراواني مال حلال را لازم دانسته و در رديف جهاد در راه خدا قرار داده است. اقتصاد پوياست كه دين را قوي مي كند.
   اما اگر اين كلام شما اعتقاد شماست! .اين نسبت ناروايست كه اگر از كم اطلاعي قائل آن و بر اساس غرض ورزي نباشد، نشاندهنده تاثير تبليغات منفي، بر ذهن گوينده آن است . شمادر اول كلامتان نظر دادن در هر چيزي را ناپسند دانستيد(تلويحا)، حال خود ادعا و نظري بي اساس را به دين نسبت مي دهيد. از همه اينها گذشته هستند كساني كه بويي از دين نبرده اند و وارد اين سيستم پر درآمد به قول شما شدند و عمر و مال خود را خرج كردند و با ضرر از اين شركتها جدا شدند. ثانيا كدام شيوه اقتصادي و كدام اقتصاد دان هست كه بتواند ادعا كند كه يك شيوه اقتصادي تماما پر پول و بي ضرر هست!.خوبست كمي واقع بين باشيم.

   ۶-برادر عزيز، ظاهرا شما فرق بين بازاريابي يعني همان ويزيتوري را با بازاريابي شبكه اي درست متوجه نشده ايد؟!
   ويزيتوري اشكال ندارد و اگر طبق موازين شرعي باشه، بحثي روش نيست. بلكه كسب و كار حلال بسيار در روايات تاكيد شده است. بحث ما روي بازاريابي شبكه اي هست كه از زير مجموعه پورسانت دريافت مي شود! اميدوارم بين اين دو تفاوت آشكاري را ببينيد.
   بازاريابي به صورت مستقيم اشكال نداد و ما منكر آن نيستيم و بارها نيز عرض كرديم بازاريابي شبكه اي نسبت به گلد كوئست داراي مزاياي هست اما خود دچار اشكالات شرعي اساسي شده است. دريافت پورسانت از زير مجموعه اشكال شرعي دارد. معنا ندارد كه سر شاخه اعضايي را جذب كند و اين افراد مثلا هزاران بار معامله نمايند و ميلياردها تومان (بر فرض) جابه جاشود و شخص سر شاخه بدون آنكه كاري (شرعي) كرده باشد درصدي از آن را دريافت كند!.

   ۷-جناب آقاي پروفسور درخشان استاد اقتصاد كه کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آکسفورد و دکترای اقتصاد را از دانشگاه لندن (LSE) اخذ نموده اند گويند:

   من فقیه نیستم و اطلاعاتی در مورد فقه حکومتی ندارم ولی فکر می کنم مشکل از فقه نیست و نیازی نیست که فقه متحول شود، بلکه مشکل از کارشناسان و اقتصاددانان است. ما اقتصاددانان اسلام شناس نیستیم ولی لازم است با مباحث اسلامی آشنا شویم.  لينك  منبع.

   وفقكم الله لكل الخير

    

   1. احمدرضا می گوید

    سلام برادر طلبه گرامی
    با تشکر از آگاه سازی سایت شما اجرتون با خدا
    ای کاش همه ما ملاک مون تنها و تنها باید و نباید های خداوند ائمه اطهار و عالمان دینی و فقها بود . و فقط به هوا ونفسانیات خودمون نگاه نمی کردیم.
    من چند جلسه در این شرکت بودم وبه قول خودشون فالو یا دعوت شدم چنان از لحاظ روانی روی مستمعین کار میکنن که افراد رو مدهوش میکنن . نمونه های رو نشان میدن مثلا جونی که ۲۲ سالشه و طی ۱۸ ماه درامد میلیونی داره و خودروی چند صد میلیونی و جوانان رو اغوا می کنن واز لحاظ روانی مسخ . به نظر من این بازاریابی شبکه ای یه فتنه اقتصادی و با گذشت زمان گرد و غبار می خوابه و متاسفانه تعداد زیادی ضرر می کنن و افراد کمی ثروت زیادی به دست میارن.
    من حقیر از همه کسانی که این کامنت رو میخونن درخواست دارم در همه مسایل هنجار های دینی که همون حرف و سخن خداست و امامان و مفسران و فقهای دین رجوع کنن. موفق باشین.

 46. پورخلیلی می گوید

  سلام .
  از شما خواهشی دارم،اگر واقعا مال حلال و اقتصاد سالم برا کشور اسلامی ایران عزیزمان مهم است پس چرا مراجع و مخصوصا رهبری در رسانه ها این قضیه بازار یابی شبکه ایی را شفاف سازی نمیکنند ،چرا رهبری دستور پیگیری دقیق نمیکند؟
  جوانان عزیزما با هزاران امید اینکارو شروع میکنند چند سال بعد موج عظیم افسردگی جامعه رو فرا خواهد گرفت و همه شما و ما مسئولیم.
  ما که نمیتونیم حضوری آقا رو ببینینم و ازشون تقاضا کنیم لااقل شما درخواست بفرمایید من خودم که گیج ماندم به این دوگانگی های کشورمون!!!!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم جناب آقاي پور خليلي عزيز
   نظرات شفاف مراجع عظام تقليد و رهبر معظم انقلاب كاملا در موارد مختلف روشن هست. شما به راحتي در اين عصر ارتباطات مي توانيد نظر اين عزيزان را جويا شويد و بدان دست يابيد.
   در قضيه بازاريابي شبكه اي در مواردي با شما موافق هستيم و همين دغدغه شما را داريم. بسياري از احكام براي اينكه بتواند كامل در جامعه پياده شود تنها نيازمند بيان مرجعيت نيست، بلكه جامعه نيز جايگاه خود را دارد، مهم ارتقاء سطح دينداري عموم جامعه است. شما شاهد هستيد برخي از ناهنجاري ها در جامعه وجود دارد اما نمي توان به صورت كامل آن را حل كرد. در باب موسيقي و حجاب و … !، آيا مراجع و علماي منبري كم پيرامون اين مسايل مهم حرف زده اند؟!
   وظيفه ما امر به معروف و نهي از منكر است. خود ما نيز وظيفه داريم، مردم وظيفه دارند ، اگر ما به وظيفه خود عمل ننماييم همين مي شود كه شاهد هستيم!.
   من توصيه مي كنم شما و بقيه دوستان مومن كه اين دغدغه مقدس ديني را داريد، همين نظرات مراجع را به گوش نمايندگان شهر خود در مجلس برسانيد، آنهم به صورت حضوري و اگر نشد از طريق سايت رسمي اين آقايان مكاتبه كنيد! و يا اينكه همين استفتائات را به برخي از خبرگزاري ها ارائه نماييد. اگر مطالبه عمومي باشد مي توان يك حكم الهي را در جامعه احيا نمود.
   كشور ما چون متشكل از نظرات مختلف است بايد حق داد كه انتظار اينكه در تمام موارد درست عمل نمايد نيست، در كنار مديران ارزشي و اساتيد دانشگاهي مومن، هستند مديراني كه تفكر غربي دارند و هستند معلمان و اساتيد دانشگاهي كه ليبرال هستند!. البته اين بدان معنا نيست كه ما از كشور نااميد باشيم و تصور كنيم اصلا در حوزه دين دستاوردي نداشته ايم. به بركت تربيت فقها و خون شهدا امروزه بسياري از احكام الهي واقعا احيا شده است، ما نيز در تكميل اين مسير و اصلاح جامعه به صورت هر چه بهتر وظيفه داريم.
   برادر عزيزم ما نيز در اجراي احكام الهي مسئوليت داريم. انشاالله بتوانيم خودمان بخوبي دستورات الهي را فرا بگيريم و حداقل به خانواده و اطرافيان ياد دهيم.

   وفقكم الله لكل الخير

 47. مصطفي می گوید

  آيا جايز نيست با حرام است فرق ميکند؟
  http:// *****/Public/File/ShowFile.aspx?ID=1fac5be9-e067-4b73-a484-11236627c0b5
  لطفا مطالعه کنيد..

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   ۱- جايز نيست با حرام است در مقام عمل هيچ تفاوتي ندارند. مي توانيد همين نكته را در سايت هدانا به آدرس :‌«https://hadana.ir/?p=17514» مطالعه نماييد.
   ۲- لينك ارسالي شما نيز اجمالا مطالعه شد، شركتهاي بازاريابي شبكه اي بسيار بهتر از ديگران پيرامون اين شيوه تبليغ كرده اند!. ما بارها در سايت هدانا اشاره كرده ايم كه اين شيوه داراي برخي از مزيت ها نيز هست اما اشكالات فقهي اساسي نيز دارد، بنابراين توصيه مي كنيم حتما از فتواي مرجع تقليد خود تبعيت كنيد. انشاالله همواره در پناه عنايات اهل البيت عليهم السلام باشيد.
   وفقكم الله لكل الخير

 48. گمنام می گوید

  سلام به همه. تعصب و شرع رو میزارم کنار. یک موضوع کاملا خلاصه و مختصر رو میگم بخونید لطفا : قبول دارید تعداد آدم ها محدود هستن ؟ فرض کنیم شرکت هم به اشباع نرسه حالا اعضای شرکت میشن مثل یک مثلث، یعنی هر کس توی جایگاه خودش چند نفر زیر دستشه . مطمئن باش جونت رو هم بزاری وسط نمی تونی به بالا سریت برسی چرا که تو عضوی از اون میشی و این سلسله مراتب از بالا به پایین یعنی طبقات اجتماعی (اختلاف طبقاتی)، حالا طبق مقدمه ای که گفتم انسان های تعدادشون محدوده، قبول کنید همه دوست دارن بیان تو این مثلث تلاش کنن به نون و نوایی برسن و هیچ وقت به بالاسریشون نرسن در صورتی که پایینی داره از جون مایه میزاره تا برسه به بالا اما چی ؟؟؟ نمیرسه ، بلکه داره ثروت اون بالایی رو بیشتر و بیشتر می کنه . خدایی دروغ می گم ؟ این سند میخواد ؟؟ مدرک می خواد ؟؟؟ نه !!! بلکه یه برداشت عقلانیه . قبول کن اون نفر اول یه خورده زحمت بکشه کافیه شه . بله . نیازی به زحمت کشیدن مثل پایینی نداره و پول دار تر از همه هست . این خوبه که یک نفر پولدار بشه اصلا بد نیست. اما فکرشو بکنید، کشور نیاز به شخص پولدارتر داره ؟ یا نیاز به مردمی که کم یا زیاد زحمت میکشن و به اندازه زحمت شون حقوق میگیرن ؟؟ بله . بهتون قول میدم خود وقتی مثلث کامل شد و افراد طبقاتشون مشخص شد افراد زیر تر معترض می شن و این سیستم مثلثی شکل تبدیل میشه به یک بیماری اقتصادی . حالا با انصاف و قاطعانه یه برداشت واقعی از این سیستم داشته باشید. آیا قبولش دارید ؟ آیا برای اینکه این بیماری اقتصادی رو به وجود خواهد آورد رو چی ؟ آیا اینکه سیستم پادشاهی قدیم رو داره پیاده می کنه رو چی ؟؟ و آیا های دیگر …

 49. محمد می گوید

  سلام علیکم
  آقای یوسف وند منظورم از شماره اول این قسمت بود
  سوال : نظر مقام معظم رهبري در باره ي بازاريابي شبكه اي چيست با توجه به اينكه اين نوع بازاريابي هرمي با گولدكوئست متفاوت است. ضمنا وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز به اين موسسات در حال حاضر مجوز مي دهد، آيا اين نوع تجارت اشكال دارد؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   این قسمت مربوط به سایت هدانا است و توضیحات ماست، از سیاق جملات مشخص هست. در انتهاء به نظر حضرت آقا استناد شده و منابع نیز درج شده است.
   وفقکم الله لکل الخیر

 50. محمد می گوید

  سلام علیکم
  آقای یوسف وند من هرچی قسمت استفتائات سایت رهبری رو نگاه کردم مطلب شماره یک این صفحه رو پیدا نکردم. میشه لطف کنید عکسش رو قرار بدید یا کد پیگیریش رو قرار بدید که بشه راحت پیداش کرد

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر عزیز
   به درخواست شما تصویر اضافه و مطلب بروزرسانی شد. آدرس مطلب : سايت رسمي مقام معظم رهبري (leader.ir). قسمت استفتائات جديد. بخش مشاغل، عنوان : خريد کتاب و داخل شدن در چرخه بازاريابى هرمى.
   – بررسی کنید اگر اشکالی بود بفرمایید در خدمتیم.

   وفقکم الله لکل الخیر

 51. جواد می گوید

  سلام وعرض ادب وخسته نباشید
  یه سوال:ما عضو این شرکت نتورک
  بودیم و به خاطر مسایل شرعی که شما مطرح کردین اومدیم بیرون,
  خواستم بگم اون موقع من چند تا مورد جنس مواد غذایی خرید کردم, الان میتونیم اینارو بفروشیم یا حداقل اونارو استفاده کنیم؟
  بازم ممنون از جوابها وتوضیحاتتون

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   الحمد لله كه مقيد به مسائل شرعي هستيد. پاسخ سوال شما به صورت يك نوشتار مستقل در آدرس ذيل منتشر شد.
   https://hadana.ir/%D8%AD%D9%83%D9%85-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF-%D9%83%D8%B3%D8%A8-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%A7%D8%A8%D9%8A-%D8%B4%D8%A8%D9%83%D9%87-%D8%A7%D9%8A/

   وفقكم الله لكل الخير

 52. محمد می گوید

  آقای یوسف وند یه سوال دیگه هم داشتم.
  ظاهرا شخصی بنام سید مهدی نریمانی، کتابی نوشته با عنوان فقه و بازاریابی چند سطحی که توسط انتشارات آستان قدس رضوی چاپ شده و در اون کتاب اومده شبهات وارده به بازاریابی شبکه ای رو کامل بررسی کرده و رد کرده. نظرتون چیه؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي

   متاسفانه چون كتاب رو نداشتم، نمي توانم نفيا يا اثباتا نظر دهم!.
   در مورد بازاريابي شبكه اي بحث شبهه نيست، بلكه بحث روي اشكالات فقهي فقها است كه بر بخش هايي از اين نوع معامله وجود دارد.
   وفقكم الله لكل الخير

 53. مجید می گوید

  باسلام .اگرواقعا اینگونه فعالیتها جایزنیست ومنع شرعی دارد چطوردولت ازاین چرخه یعنی سازمان فروش .شرکت وکارخانه مالیت دریافت میکند؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   واقعا این فعالیت ها اشکال شرعی دارد. و همین صراحت را در فتاوا می توانید ببینید.
   مالیات و امور دیگر را شما بررسی کنید، در دولت نیز افراد متشرع و غیر متشرع وجود دارند. باید برای اینکه دین در ادارات بهتر اجرا شود دانشگاههای ما که متخصص پرور هستند متعهد و متدين پرور نیز شوند.
   در هر حال وظیفه مکلفین متشرع روشن است.

   وفقکم لکل الخیر

 54. محمد می گوید

  سلام علکیم
  نظرتون درباره حکم آیت الله شبیری که پورسانت شرکت رو شرعی دونستن چیه؟
  http://hawzahnews .com/detail/News/352911

  1. محمد می گوید

   آقای یوسف وند چرا پرسش منو تایید نکردین اشکالش چی بود؟

  2. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر گرامی
   در ابتدا عذر خواهی می کنم از اینکه در پاسخ به دیدگاه شما تاخیری از دیروز تا امروز رخ داد. جویای علت شده بودید، علت خاصی نبود اندکی مشغله در بروز رسانی سایت و رفع اشکالات توسط دوستان بود. در هر حال عذر خواه هستم.
   – لینک مورد اشاره شما مطالعه شد. قبلا هم ما استفتاء کرده بودیم. آنچه لازم است عرض شود اینست که ایشان می فرمایند«… اخذ پورسانت برای کار حلال اگر خلاف مقررات نباشد، اشکال ندارد.». به نظر ما دریافت پورسانت در بازاریابی شبکه ای در مقابل کار شرعی صورت نمی گیرد چون اصلا کاری (شرعی) رخ نداده تا ما در مقابل سودی را بتوانیم تایید کنیم. شخصی فرد دیگر را معرفی کرده، حال این فرد هر چه معامله کند باید به دیگران پورسانتی برسد؟ چرا….
   – علاوه بر این مشهور فقها مخالف و فتوا به حرمت این نوع بازاریابی داده اند و حضرت آیت الله خامنه ای نیز فتوا بر حرمت و اشکال این معامله داده اند بر همین اساس چه بسا بشود استنباط کرد که در صورت طرح شدن در شورای نگهبان به اشکال اساسی برخورد خواهد کرد و خلاف قانون بودن آن از سوی مراکز قانونی نیز اعلام شود. در هر حال تکلیف مکلفین هر مرجع نیز روشن است.

   وفقکم الله لکل الخیر

 55. علی می گوید

  سلام داداش!
  اولن باید بگم خیلی گلی! همینجوری! ازت خوشم اومد!

  ۱٫س۱۶۱۲ و س۱۳۳۶ و س۱۳۴۱ و س۱۳۴۲ و…………..
  البته این استفتائاتی که من دارم واسه سال ۸۱ه اما تو این قسمتایی که گفتم فرمودن که احوط اینست، احوط تا جاییکه من میدونم یعنی احتیاط کنید! اگه معنی دیگه داره بگین!

  ۲٫مرسی! آره فکنم یکم زود قضاوت کردم!
  اتفاقن آره به هرکی که تا الان اومده سراغم واسه رازی کردنم، بهش که گفتم مدرک بیار هیشکس نیاورده!
  منم هی میگم هر چی شرع بگه اما هی میخان از یه راه دیگه وارد شن!
  اما خداییش پس اینا چجوری دارن به همین راحتی فعالیت میکنن؟!

  ۳٫خب این عقود شرعی رو هرکسی با هرکس دیگه ای میتونه ببنده، چرا فقط بانک اشکالی نداشته باشه؟!
  دقیقن همین کاریو که بانک انجام میدرو ما انجام میدیم!
  یعنی عین ربارو میتونیم با یه قرارداد دور بزنیم!
  حالا بیخیال کاری ندارم!

  ۴٫آخه میدونی میگم مرجع تقلید کلی میدونه! بطور تخصصی درباره یه چیز نمیدونه که! میدونه؟ یعنی مثلا توی حوزه اقتصادی باید رفت دمبال کسی که احادیث اقتصادی رو موشکافی کرده باشه! اشتباه میگم؟ چون به هر

  مرجعی که بگی تجارت شبکه ای و… همون اولش که صحبتت تموم نشده میگه حرامه! اما شاید از جزئیات ندونه! البته مرجع تقلید رو نمیگما، اون کسایی که جواب میدنو میگم! یعنی اگه بگی شرکت هرمی یا شبکه ای یا

  هر اسم دیگه حرامه! اما اگه بگی اینکارو میکنیم بدش اینیکی کارو بدش….میگن در صورتی که فلان بهمان اشکال نداره!

  ۵٫اتفاقا میگن که مدرکم داره! من ندیدما منم شنیدم!

  ۶٫ آقاي عزيز كجاي فتاوا آمده كه معامله به صورت مستقيم اشكال دارد!
  نه نه فکنم اشتباه متوجه شدین!
  ببینید اگه رستورانو سر در نظر بگیریم، و اون کسی که اومده برای اولین باره غذا خورده، میشه سطح یک و اون کسی که یکی دیگرو میاره میشه سطح دو و حالا اگه سطح دو یکی دیگرو معرفی کنه عین عین همون

  بازاریابی شبکه ای میشه بدون اینکه خودمون بفهمیم! یعنی اولی به دومی، دومی به سومی و… میگه! بدون اینکه رستوران زحمتی بکشه داره همینجوری سود میکنه!
  پس پس!

  ۷٫نه کی میگه توی ربا اونطرفی که نیاز به پول داره از معامله رازیه؟! رازی نیست! بلکه زور به اینکار شده! اما تو شبکه ای همه رازین هیشکس زور نیس کاریو انجام بده!

  ۸٫اوه اوه داداش لایک داری! مرسی!
  تاحالا اینجوری به قضیه نگاه نکرده بودم! داشتم ازاین راه گول میخوردم!
  به من اینجوری میگفتن که آره همه داریم واسه یک نفر زحمت میکشیم که بیاد تو کار!
  منم با عقل خودم که جلو میرفتم میگفتم راس میگه دیگه! همه حتی اون بالاییا هم دارن زحمت میکشن!
  اما اگه همین زحمتم قبول کنیم، زحمتو واسه این میکشن که فقط طرف بیاد تو کار! بدش که اومد تو کار دیگه زیاد باهاش کاری ندارن و خریدهای بعدیشو هیچ زحمتی واسش نمیکشن!
  داداش مهدی خیلی دوست دارم! مرسی!

  خدا تو هر کار خیری موفقت کنه!

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم برادر عزیزم
   انشاالله بتوانیم از نظرات خوب شما در قسمت های مختلف سایت استفاده کنیم. حضور دوستان خوش فکر با روحیه منطقی مورد استقبال ماست.
   چند نکته:
   ۱-درباره کلمه احوط که از کلمات فقها است به آدرس: «https://hadana.ir/?p=21389» رجوع نمایید.لازم به ذکر است احتیاط فقهی مانند برحی از احتیاط های عرفی نیست، که منظور از آن عمل دل بخواهی مد نظر باشد. در هر حال تکلیف عملی مکلف مشخص است.
   ۲-اینکه ملاک خود را شرع الهی وسیره اهل البیت علیهم السلام قرار داده اید بسیار جای شکر دارد، و اگر کسی خلاف مسیر دین حرکت کرد برای آنست که ولایت شیطان را قبول کرده است. در جامعه ما همانطور که مومنان خوب فراوان هستند؛ افراد بی دین نیز کم و بیش وجود دارند، اگر شما حق را بشناسید پیروان آن را نیز خواهید شناخت. الان چقدر فتوای صریح برای حجاب هست اما چرا بی حجابی نیز وجود دارد؟!. مهم داشتن ملاک همراه با التزام عملی به همان ملاک حقانی است.
   ۳-برادر عزیزم قرار شد مطالعه هر چند مختصری پیرامون عقود شرعی داشته باشید، پس از آن با رعایت همین قوانین با هر کسی که دوست دارید می توانید معامله کنید و سود دریافت نمایید و اجر اخروی نیز داشته باشید.
   ۴-در قسمت چهارم فرمایش شما به نظرم بی انصافی و عدم آگاهی زیادی وجود دارد. ای کاش حداقل تحقیق اندکی درباره حوزه علمیه و نحوه دروس آن داشتید و پس از آن اینچنین نظر می دادید!. مراجع عظام تقلید نوعا تیم و هیئت استفتاء دارند، مسایل جدید و یا غیره بصورت دقیق توسط این عزیزان به نقد و بررسی کشیده می شود، علاوه بر اینها فضلا و شاگردان نیز در سر درس اشکالات اساسی را وارد می نمایند، یکی از علل طولانی بودن دروس خارج فقه همین مطلب است. برادر عزیزم عدم شناخت درست مرجعیت سبب برخی از همین شبهات است. شما بدانید که مرجع تقلیدی که بدون تحقیق و مطالعه اگر فتوا دهد از عدالت خارج است!!!! این بزرگان در انتساب یک حکم به شرع بسیار احتیاط می کنند، ای کاش سیره بزرگان را می دیدیدو بعد از آن اینچنین خواسته و یا ناحواسته نظر … .
   در دفاتر مراجع نیز نمایندگان بسیار قوی و دقیق وجود دارند که منتخب مرجع می باشند، و یا می توانید تقاضای دیدار حضوری از ایشان را داشته باشید.
   در کل به این سادگی هم که شما می فرمایی نیست. ضمنا بازاریابی شبکه ای مگر علم ریاضی محض است که هیچ کس کیفیت آن را نتواند به راحتی بفهمد، آقای عزیز جزوات و سایتهای این شرکت ها نیز موجودند، علاوه بر اینها اگر بازاریابی غیر از اینهاست و دانشی آسمانی است که فقط شما و یا برخی از سران این شرکتها می فهمند، لطف کنید بصورت مکتوب و حتی کتاب آماده کنید تا ما بصورت دقیق از مراجع همین را استفتاء کنیم؟! آقای عزیز فرمودید«همون اولش که صحبتت تموم نشده میگه حرامه! اما شاید از جزئیات ندونه…». باید عرض کنم اینهمه استفتاء از دفاتر مراجع شده و در سایت هدانا نیز آمده، همه این عزیزان پرسشگر بازاریابی شبکه ای را به صورت مفصل نوشته و توضیحات لازم را برای دفتر فقهی مرجعشان داده اند، حال مگر امکان دارد دفاتر مراجع موبه موی این سوالات را نخوانند و پس از آن جواب دهند؟!!!!!!!!!!!! اگر شما یا عزیزان دیگرکه متخصص این کار هستید و بازاریابی شبکه ای را کامل فهمیده اید لطف کنید همین جزئیات موهوم و فضایی را بنویسید و بدهید ما مستندا جواب آن را برای شما ارائه می دهیم.
   در باره اختلاف جواب برخی از احکام باید عرض کنم حکم یکی است اما موضوعات متفاوت است، مثلا کسی از دفتر مرجع بپرسد وظیفه من برای نماز چیست؟جواب می شنود باید وضو بگیرید، حال اگر بپرسد دست من گچ گرفته شده، جواب می شنود که باید جبیره بگیرد، باز شخص بپرسد کچ بیش از موضع زخم است؟ جواب می شنود هم جبیره و هم تیمم….. برادر عزیزم، دهها فرض دیگر وجود دارد، نوعا مردم چون آشنایی با فقه ندارند فکر می کنند دفاتر بلد نیستند جواب دهند و خودشان عقل کل می باشند. پس سوال و سطح علمی سوال کننده نیز مهم است.
   به نظرم همین اندازه در این باره کفایت می کند انشاالله در دعاها و زیارت هایکی از خواسته هایمان همین باشد که در عصر غیبت هر چه بیشتر از مراجع تبعیت همراه با معرفت داشته باشیم.
   ۵-با توضیحاتی که قبلا عرض شد، باید برای شما روشن شده باشد که تکلیف شرعی شما چیست، ملاک اگر فتوای مرجع تان باشد، اعتبار سایت ما ودیگران نیز بخوبی برای شما مشخص می شود، و اگر اعتبار فتوای مرجع را با پندار خام عده ای بسنجید بسیار جای تاسف دارد و نشاندهنده انحراف است!!!.
   ۶دریافت پورسانت از زیر مجموعه اشکال شرعی دارد. معنا ندارد که شما یک شخص را به شرکت معرفی کنید و این شخص هر معامله ای را مثلا تا سالیان متمادی کرد به شما سود دهد!!!!.
   ۷- بنده در ربا یک فرض را از فروض مختلف مطرح کردم. اگر اندکی دقت می کردید، مسئله حل بود، فرض کنید فردی برای اینکه کاسبی راه بیندازد ۵۰ میلیون پول می خواهد، و فردی نیز نیست تا به او پول را یکجا بصورت نقد دهد، حال کسی می گوید این پول را من می دهم به شرطی که ماهیانه مبلغ ناچیزی مثل ۵۰ هزار را به من دهی…..در این فرض به نظر شما ربا رخ نداده؟! آیا هر دو راضی نیستند… .

   *- انشالله بتوانیم هر چه بیشتر شاهد حضور شما در سایت هدانا باشید. همواره در پناه اهل البیت علیهم السلام باشید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 56. علی می گوید

  سلام
  امیدوارم حالتون خوب باشه!
  آقا یه چند تا سوال دارم، ممنون میشم جواب بدین!
  البته شاید یه کمی مغلطه و سفسته کرده باشم، اما شما به این دید نگاه نکنین که میخام شرعو دور بزنم!
  معذرت میخام که به زبون محاوره نوشتم!

  ۱٫
  یه چیزی هست توی احکام کپی که توی استفتائات آقا خوندم نوشته بود کپی کردن هیچ اشکالی نداره!!!
  و یه چیز دیگه اینکه کسی که میفروشه و کسی که میخره اگه هردو از قیمت راضی باشن حتی اگه ۱۰ برابر قیمتم باشه هیچ اشکالی نداره!
  با توجه به این نکات میشه گفت که؟ :
  خب اون کسی که داره کپی میکنه هیچ زحمتی بابت اون کار نکشیده فقط کپی کرده و حق یکی دیگرو خورده! پس چرا نباید اشکال داشته باشه؟
  همه راضین و میدونن که بالایی داره سود میکنه و این نکته همون اول گفته میشه! بازم اشکال داره؟

  ۲٫
  اگه اینجوری حساب کنیم چطور؟ :
  من x رو میارم، x هم y رو میاره، y از دست رنج من یعنی x بوجود اومده پس یعنی من واسه اصل و ریشه زحمت کشیدم که تنه و شاخ و برگاشم اومده! بازم اشکال داره؟

  ۳٫
  توی نظرات دیدم که گفتین: اين واقعيت كار هست و با نامگذاري عناوين مختلف بر آن، نوع معامله ( و جابجايي پول كه خلاف شرع هست ) تغيير ماهيت نخواهد داد.
  من اینو قبول دارم که سیاست ما عین دیانت ماست و برعکس! اما واقعا اینجوری نیست یا بهتره بگم اینجوری اجرا نمیشه! چرا که اگه قانون ایران بر مبنای اسلام بود دیگه همه چیش میشد اسلامی نه اینکه بگن قانون شده ولی از لحاظ شرعی درست نیست!
  پس یا باید همه چی بشه قانونی و البته در چهاچوب اسلام یا این کار اشکال نداشته باشه! چرا؟ چون:
  بانک که کلن رباست! چرا جلوی اون گرفته نمیشه؟
  یعنی بنظرتون خود آقا توی بانک حساب نداره؟ پس کل پولای همه حرومه که!!!
  و در جواب فرمایشتون باید بگم که بانکم رباست اما تنها با عوض شدن نیت آدمه که میشه حلال، که دقیقن همین کاری که بانک داره انجام میدرو ماام میتونیم انجام بدیم، اما….
  حالا کاری به بانک ندارم!
  حرفم اینه یا این کار حلاله یا حرام: اگه حلاله که به گفته شما حلال نیست!
  اگه حرامه چرا توسط وزارت صنعت معدن و تجارت، شورای نگهبان، مجلس تایید شده؟ و وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی روش نظارت دارن؟

  ۴٫
  نمیدونم حاج آقا هوشیاری رو میشناسین یا نه، منم نمیشناسم، منم از اینو اون شنیدم که نماینده اقتصادی ۸ مرجع تقلید بزرگه: حضرت آقا، مکارم شیرازی و…
  از ایشون که پرسیده شده، من که صوتشو شنیدم گفتن هیچ اشکالی نداره! دروغ گفته میشه؟ نه! مال کسی خورده میشه؟ نه! و…….
  خواستم بگم یه بیوگرافی هم از ایشون بگین! و اینکه آیا میشه به حرف ایشون استناد کرد؟ چون ایشون بصورت تخصصی روی اقتصاد شرعی کار کردن!
  مسه فرق دکتر عمومی که از همه چیز یه کم میدونه و دکتر متخصص که درباره یه چیز خیلی میدونه! ایشون مورد دومه!

  ۵٫
  هرچند میدونم همیشه پیرو منطق خود بودن کار درستی نیست! چرا که عقل آدم خیلی چیزارو نمیدونه که متخصص اون حوزه میدونه!
  دوباره مسه همون دکتر که میدونه و ما بدون اینکه ازش بپرسیم چرا این قرص؟ چرا این آمپول؟ چرا….؟ به حرفش گوش میدیم چون تو اون حوزه متخصصه! وبهش اعتماد داریم!
  اما با اینحال من باید منطقی ام نظر خودمو بگم:
  من میرم یه رستورانی (مثالی که عموما توی همه پرزنتا(present) میزنن!) از رستورانه خوشم میاد! دفه بد که میخام برم یکی دیگرو هم میبرم! چون ذوق کردم!
  اتفاقی که میفته اینه که بدون اینکه رستوران سودی به من بده من بهش سود رسوندم، اگه به نظرتون اون سودی که اون رستوران بدون هیچ زحمتی بدست آورده حرومه، خوب این فاجعس که!!!
  پس دیگه هیشکی به هیشکس هیچی معرفی نکنه دیگه!!!
  یا یه مثال دیگه:
  همین بازاریابی سنتی که هرکس میره جلو در خریدار، میگه اله بله جیمبله…!
  حالا اگه اون خریدار بیاد از فروشنده(بازاریاب) به یکی دیگه تبلیغشو کنه، اون شخص سوم که میاد همونی میشه که بدون زحمت بازاریاب، به بازاریاب و شرکت سود رسونده!
  جسارت نمیکنماااا ولی با این فتاوا همه و همه و همه و همه حرامخواریم!

  ۶٫
  و در آخر اینکه میدونم این جملرو از خیلیا شنیدین اما واقعا همه زحمت میکشن!
  یعنی اون سطح دوم، سوم و… تحت تاثیر حرفهای اون بالا بالایی قرار میگیرن! دیدم که شما در جوابا گفتین اینا پول زحمت نیست، پول خریده!
  خوب این خرید چجوری انجام شده؟ تنها توسط یک نفر نبوده بلکه همه اون بالاییا برای اینکه این شخص بیاد خرید کنه تو کار دخیل بودن و زحمت کشیدن!
  میخام بگم اون معامله و خریدی که انجام میشه باید تو جیب کی بره؟ فقط تو جیب کسی که آوردتش؟ یا هردوتا؟ یا به شرکت؟ یا به همه؟

  الف) اگه فقط و فقط تو جیب اون کسی که آوردتش بره، چرا؟
  ب) اگه فقط تو جیب بالایی اون کسی آوردتش بره، چرا؟
  ج) اگه فقط تو جیب شرکت بره، چرا؟
  د) اگه تو جیب همه بره، چرایی نداره! همه سود میبرن! برد – برد

  من واقعا معذرت میخام ولی فکر میکنم جوابای شما اینا باشه اگه غیر اینا بود بگین:
  جواب های شما:
  الف) آره فقط باید تو جیب اون کسی که آوردتش بره، چرا؟ چون زحمتشو اون کشیده! توضیح: عهههه! شما که میگفتین سود در ازای خریدی(معامله ای) که انجام میشه میره واسه طرف، چرا اینجا میگین زحمت؟
  ب) نه چون اون طرف هیچ زحمتی واسه اون کار نکشیده! توضیح: عهههه! شما که میگفتین سود در ازای خریدی(معامله ای) که انجام میشه میره واسه طرف، چرا اینجا میگین زحمت؟
  ج) نه چون یکی دیگه زحمتشو کشیده نصفش باید بره تو جیب کسی که آوردتش و نصفش شرکت! توضیح: عهههه! شما که میگفتین سود در ازای خریدی(معامله ای) که انجام میشه میره واسه طرف، چرا اینجا میگین زحمت؟
  د) —-

  بعلاوه اینکه تو مورد (ب) تنها اون فردی که آوردتش زحمت نکشیده بلکه بالا و بالاییش هم زحمت اینکارو کشیدن!

  با سپاس فراوان
  مرجع تقلید: حضرت آقا

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   درباره احكام كپي اعم از كپي به صورت چاپ و يا كپي نرم افزار باشد، قانون حقوق مولفين را محترم شمرده است علاوه بر اينها مراجع و حضرت آيت الله خامنه اي رعايت حقوق مولفين را لازم مي دانند. در سايت هدانا حق توليد نرم افزار «https://hadana.ir/?p=21378» و حقوق كپي و تاليفات «https://hadana.ir/?p=21381» را رجوع نماييد.
   با اين توضيحات روشن است كه كلام شما «کپی کردن هیچ اشکالی نداره»!؟ اشتباه مي باشد . و سند شرعي ندارد.
   ۲- قبلا هم يكي از دوستان همين مثال شاخه و درخت را زدند و جواب لازم داده شد. اصلا بازاريابي شبكه اي با اين مثالي كه شما مي زنيد از جهت شرعي تطابق ندارد.
   ۳- فرموديد:« نه اینکه بگن قانون شده ولی از لحاظ شرعی درست نیست!…». اولا قوانين بر اساس شرع هست. ثانيا قانوني در زمينه بازاريابي شبكه اي مصوب مجلس وجود ندارد. ثالثا : به حرف اين و آن زياد و يا تبليغات سر شاخه ها توجه نكنيد؛ ببينيد شرع در اين باره چه نظري داده است.
   فرموديد‌:« بانک که کلن رباست!». برادر عزيزم، در نسبت ها دقت كنيد، حتما قرارداي را كه بين شما و بانك بسته مي شود مطالعه نماييد، پرداخت و دريافت سود بر اساس عقود شرعي است نه فقط نيت!. لذا شما مي توانيد با افراد هم به صورت مضاربه و يا ساير عقود شرعي معامله داشته باشيد. حتما مطالعات خود را نسبت به عقود شرعي بالا ببريد و با يك روحاني فاضل نسبت به فراگرفتن اين امور اهتمام بورزيد و توجهي به تبليغات سر شاخه هاي بي سواد برخي از اين شركتها نداشته باشيد كه فقط بلد هستند آسمان و ريسمان را ببافند، تا به مطلوب خود برسند.
   فرموديد: «اگه حرامه چرا توسط … شورای نگهبان، مجلس تایید شده؟ …» . برادر عزيزم، تاكنون هيچ قانوني درباره بازاريابي شبكه اي از سوي شوراي نگهبان و مجلس به تصويب نرسيده است. اگر شما اطلاع داريد مستند از وبسايت رسمي اين نهادها بفرماييد. لازم به ذكر است مراجع عظام تقليد بازاريابي شبكه اي را جايز نمي دانند.
   ۴- برادر عزيزم، فتواي مراجع به صورت صريح و مستند در سايت رسمي ايشان و در سايت هدانا به صورت مستند موجود هست. هر شخصي با هر عنواني با وجود اين همه فتوا بخواهد خلاف نظر مراجع نظر دهد؛ نشان دهنده بي سوادي و عدم حجيت اوست. شما به راحتي مي توانيد با دفتر مرجع خود تماس بگيريد و نظر ايشان را جويا شويد، الحمد لله ارتباط با دفاتر مراجع بسيار آسان است. برهمين اساس ملاك صحت و سقم گفتار افراد را از دفتر جويا شويد و به تبليغات افراد نادان توجه ننماييد.

   فرموديد:« نماینده اقتصادی ۸ مرجع تقلید» ، تا جايي كه حقير به عنوان يك طلبه اطلاع دارم همچو عناويني در حوزه و دفاتر مراجع رايج نيست. تنها نماينده رسمي مراجع دفاتر ايشان هستند . بله دفاتر مراجع به بسياري از روحانيون در امور حسبيه و يا محاسبه خمس اجازه اين كار ها را براي راحتي مردم و مكلفين مي دهند و اين به آن معنانيست كه شما را به اشتباه اندازد و سبب فخر اين افراد باشد. اين عزيزان همچو كارمندان بانك كه وظيفه حسابرسي امور مالي و شرعي را دارند، و هر پولي را كه دريافت نمايند بايد به دفتر مرجع برسانند و قبض رسمي مرجع را به شما بدهند، تنها به عنوان يك رابط هستند. بسياري از روحانيون مساجد اين ارتباط را با دفتر مراجع دارند.
   لازم به ذكر است‌ : فرموديد:«دكتر متخصص…». برادر عزيز مدرك پزشكي افراد را اول بايد اثبات كرد. بر همين اساس در امور ديني و همين مورد ملاك را فتواي مراجع قرار دهيد، يا از دفتر مرجع خودتان نسبت به افراد جويا شويد، «تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد»… . با وجود اينهمه فتوا بر عليه بازاريابي شبكه اي اعتبار علمي افراد براي شما روشن خواهد شد!!.
   ۵- برادر عزيزم‌ «در مثال رستوران…» اشكال سر معرفي نيست تا شما با بازاريابي شبكه مقايسه كنيد، شما مي توانيد به هر مركزي كه كار حلال و شرعي انجام مي دهد ديگران را معرفي نماييد. فاجعه آنجاست كه مسايل به درستي از هم تفكيك نشوند و خلط مباحث رخ دهد. شما ظاهرا متوجه علت حرمت بازاريابي شبكه نشده ايد و گر نه به اين راحتي نمي فرموديد:« با این فتاوا همه و همه و همه و همه حرامخواریم!» . آقاي عزيز كجاي فتاوا آمده كه معامله به صورت مستقيم اشكال دارد، اي كاش سطر هاي اول همين نوشتار ما را بخوبي مطالعه مي كرديد!. عرض شد كه «…تنها در صورتي كه سود بدست آمده از طريق شبكه نباشد، «بازارياب اول» در ازاي فروش سود بگيرد (نه پورسانت از زير مجموعه)؛ اشكال ندارد. اما غير از اين بازاريابي توضيح داده شده، معامله و كسب سود(پورسانت) از زيرمجموعه حرام است…. ».
   ۶- برادر گرامي صرف رضايت طرفين ملاك نيست، شما نگاه كنيد مثلا دو نفر ربا خوار يكي به سود نياز دارد و ديگري به نقدينگي، هر دو هم راضي هستند با اين توصيفات آيا مي توان گفت ربا اشكال ندارد؟!. نه چون خلاف روايات و آيات هست و با رضايت طرفين هم درست نمي شود. در بازاريابي شبكه اي دريافت پورسانت از زير مجموعه حرام است و رضايت افراد شبكه و شركت بي اهميت است.
   فرموديد:« همه زحمت میکشن …». كسي منكر زحمت افراد نيست، اين افراد مي توانند براي آموزش خود و يا تلاش به صورت مستقيم پول دريافت نمايند اما نمي توانند اين پول را از هر راهي از طرف مقابل بگيرند. برهمين اساس شرع دريافت پورسانت از زير مجموعه را اجازه نمي دهد. بارها همين مطلب توضيح داده شده در نظرات مطرح شده از سوي ما مي توانيد به صورت كاملتر مطالعه نماييد. در مثالهاي آخر شما هم لازم به ذكر است فقط بحث سر سود اوليه نيست، بلكه يك بخش كار اينجاستكه افراد زير مجموعه در اين سيستم اگر به تعداد مثلا بي نهايت بار معامله نمايند، افراد ديگري بايد از اين معامله بي نهايت بار سود دريافت كنند. اين از نظر شرعي توجيه ندارد، مگر اين معرفي رويايي چقدر مي ارزد كه بتوان چنين سودي را در براي آن متصورشد. بله در صورت معرفي مستقيم مي تواند بخاطر معرفي اين فرد پول بگيرد نه اينكه هر بار اين فرد معامله نمايد سودي از معامله او را براي خود بردارد.
   وفقكم الله لكل الخير

 57. mamad می گوید

  سلام، خسته نباشید، میتونم نظرتون رو راجع به اون سایتی که مخفی شده بدونم؟ این سایت یه جورایی مرجع قضاوت به حساب میاد. عدم تایید شما به خاطر اعتبارش هست یا دیدگاه شرعیش؟
  با تشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم

   به عنوان طلبه وظيفه داريم كه دقت زيادي در ارجاعات، توصيه ها و مستندات داشته باشيم. تا شناخت درستي از فضاي كلي سايتها و مديران آن نداشته باشيم، احتياط مي كنيم و معرفي نمي كنيم.
   معرفي ما چه بسا تاييد محتواي مطالب و شخصيت افراد باشد.

   « وفقكم الله لكل الخير »

 58. جواد می گوید

  باسلام وخسته نباشید خدمت شما
  نظرات شما ودوستان رو وهمچنین نوشته های سایتتون رو مطالعه کردم
  میخواستم به یک نکته ی مهم اشاره کنم واینکه
  دراین شرکتها هرشخص از دوطریق پورسانت میگیرد:
  ۱٫پورسانتی تحت عنوان خرده فروشی که خودشخص ازشرکت٬ کالایی رو خریداری کرده و به دیگران میفروشد وشرکت درقبال فروش او ٬ از سود خود شرکت ؛چون شرکت خیلی سود کرده ازسود خودش ٬«به اندازه »ی ۲۰٪(مقدار آن بستگی به خود شرکتها دارد) از

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   عليكم السلام برادر عزيز
   از اينكه لطف كرديد و مطالب را مطالعه نموديد تشكر مي كنم.
   – عرض شد بازارياب اول اگر فقط با شركت كار كند و زير مجموعه نداشته باشد مانند ساير معاملات به حساب مي آيد،‍[برطبق موازين شرعي باشد] اشكال ندارد. اما اگر بازارياب داراي زير مجموعه است، و شركت سود مي دهد، ولي زماني شركت از سود خود به شما يا ديگران پرداخت مي كند كه زير مجموعه معامله كند؛ درصدي از آن را به شما مي پردازد، اين معامله اشكال دارد و شرعا نمي توان در اين شركتها فعاليت و سرمايه گذاري نمود.
   وفقكم الله لكل الخير

 59. محمد می گوید

  سلام، آقا ممنون از لطف شما، راستش رو بخواید علاوه بر حکم مراجع یه سری مسائل دیگه هم هست که خود نتورکرها هم شاید خیلیاشون نمیدونن. این مسائل در تحقیق درباره علت حرمت شرکت‏های هرمی سابق و جزئیات عملکرد شرکت کوئست آشکار میشه. البته این موضوع شاید بیشتر عملکرد نادرست بعضی شرکتا و یا تیمها رو زیر سوال ببره. ‍[*****] بگذریم، من منتظر این استفتاها هستم.
  با تشکر

  ***hadana.ir:با عرض پوزش قسمتهايي از نظرات كه حاوي بك لينك به سايت هاي غير معتبر باشد حذف مي شود، چون نوعي تاييد مطالب آنان از سوي ما محسوب مي شود!.

  1. مهدي يوسف وند می گوید
 60. محمد می گوید

  سلام، باز هم ممنون، راستش بنا به اطلاعاتی که داشتم حدس میزدم که حرف اون بنده خدا واقعیت نداشته باشه. اون بنده خدا تکلیفش با مرجع تقلید خودش هم روشن نبود. میخواستم اطمینان پیدا کنم، اونم شاید از کسی شنیده و در جا قبول کرده. چون اونا بعضاً سیستمشون اینجوریه که میگن تو خیلی از مسائل نباید کند و کاو و تجزیه و تحلیل صورت بگیره و حرف بالاسری حجته. میخواستم اگه زحمتی نیست جدیدترین نظرات آقای سیستانی و آقای شبیری زنجانی رو در مورد بازاریابی شبکه‏ای بدونم.
  با تشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر عزيز
   – روحيه خوب شما قابل تحسين هست. همواره سعي كنيد مسائل ديني و انتسابات بدان را از منابع صحيح بدست آوريد.

   هر روش اقتصادي خوبي ها و معايب خود را خواهد داشت، شرط اصلي كسب درآمد اينست كه انسان تلاشگر و واقع بين باشد و نبايد فريب تبليغات را بخورد.
   نبايد فراموش كرد كه سنت الهي همواره دراين است كه هيچ كس از راه گناه و حرام به موفقيت پايدار نرسيده و نخواهد رسيد.

   – طبق خواسته شما انشاالله نظر حضرت آيت الله سيستاني و آيت الله شبيري زنجاني پس از آنكه توسط دفتر ايشان جواب لازم داده شد همراه با كد استفتاء بر روي سايت قرار خواهد گرفت. و پس از آن انشاالله به ايميل شما ارسال مي گردد.
   اميدواريم بتوانيم با همراهي شما نواقص را برطرف و موارد ضروري را نشر دهيم.
   وفقكم الله لكل الخير

 61. علیرضا می گوید

  با تشکر از پاسخ شما
  یکی از سوالاتم رو پاسخ ندادید که آیا اینکه بنده به عنوان مدیر بخش فروش خود که دارای زیرمجموعه ای هست حق الزحمه ای به نام پورسانت دریافت کنم چه مشکلی دارد؟
  پس مدیران فروش شرکتهای بزرگ حقوقشان چه حکمی دارد آنها هم از معامله زیردستانشان سود میبرند؟
  و اینکه
  مگر خود مدیریت و اداره کردن مجموعه شغل محصوب نمیشود و نباید نسبت به آن هزینه ای دریافت کند؟ پس این همه کارمند و مدیر حکم حقوقشان چیست..؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   دريافت پورسانت طبق نظر مراجع عظام تقليد از زير مجموعه جايز نيست. در شركت ها اينگونه كه شما مي فرماييد معامله نمي شود.

   اولا : براي فعاليت و تخصصي كه فرد در امور اقتصادي انجام مي دهد حق الزحمه متصور هست. و كسي منكر تخصص افراد نيست.
   ثانيا: تا اينجا مشخص شد كه مشكل روي حق نداشتن نيست، بلكه بحث سر كيفيت دريافت پول هست. شما بخوبي مي دانيد انسان از هر راهي نمي تواند حق خود را دريافت نمايد. شما مي توانيد براي آموزش خود شهريه و پول دريافت نماييد. اما اينكه فرد ديگري معامله كند و پولي بدون جهت به فرد ديگر برسد،‌ وجه شرعي ندارد!. ميزان پول هرچند درصدش توسط شركت مشخص شده اما ميزانش معلوم نيست؟!. يعني تا چند بار معامله كند و تا چقدر معامله كند، همواره شما در اين سود شريك هستيد! و اگر تا هزاران بار و يا (در فرض) تا بي نهايت بار معامله كنند ، نفر سوم خود را مستحق دريافت سود ميداند. چرا؟. مگر چه آموزشي را داده است كه بايد اينهمه حق براي او قائل شويم. ‍[البته توضيحات بيش از اين نياز هست، انشاالله با دقت حل خواهد شد].
   حال شبكه اي را تصور كنيد كه افراد فراواني وجود دارند، تعدادي معامله مي نمايند و بدون دليل پول به افراد مختلفي مي رسد و گردش مالي غير ضروري ايجاد مي شود . همين سبب غير شرعي شدن كار مي شود. شرع بسيار تاكيد دارد كه جريان مالي شفاف و واضح و طبق علت باشد. نمي توان با عناوين صوري پورسانت دريافت كرد.
   – در هر حال افرادي كه عقيده دارند تخصص شان بسيار ضروري است و خواهان دارند، چرا به صورت مستقيم حق الزحمه را نمي گيرند و دنبال دريافت پورسانت مي روند؟.

   وفقكم الله لكل الخير

 62. علیرضا می گوید

  باسلام خدمت شما
  من در مورد اینکار شبهه ای برایم ایجاد شده که عرض میکنم
  برای مثال یک مدیر شرکت را درنظر بگیرید که از کار کردن کارگران خود سود کلانی میبرد یا صاحب خانه ای که خانه خود را اجرا میدهد بی آنکه کاری را کرده باشد و ماه به ماه اجاره میگیرد آیا به نظر شما این امثال هم اکل بالباطل هستند؟
  حال کسی که در بازاریابی شبکه ای اقدام به جذب نیرو کرده و برای خود مجموعه ای را تشکیل داده نمیتواند مانند مدیری باشد که زیر دستان خود را ندیریت میکند و بخاطر این مدیریت باید حق الزحمه ای را هم در یافت کند به نام پورسانت (البته شاید کلمه پورسانت کلمه مناسبی نباشد ولی به کل موضوع که دلالت ندارد)
  (البته این را هم عرض کنم این مجموعه کاری فقط تا ۶سطح زیر خود را شامل میشود و مدیریت مابقی سطوح از شخص ثاقت شده و هزینه ای را هم دریافت نخواهد کرد)

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر گرامي
   دو مثالي كه زديد كاملا با مثال بازاريابي فرق مي كند و همين سبب شبهه شما شده است. لازم است كه توجه كنيد تاسيس شركت و بردن سود كلان! و دريافت اجاره بها؛ به اين راحتي هم كه شما مي فرماييد نيست، اگر اينگونه بود همگان به سمت اين كار آسان مي رفتند!.
   در فقه شيعه در قسمت كسب و كار و اقتصاد اسلامي ابواب و شاخه هاي متعددي وجود دارد. تمام موارد اقتصادي به يك چشم ديده نمي شوند. در شركت، گاهي تخصص و كالاست… و در اجاره ، مال الاجاره وجود دارد و اينگونه نيست كه بي خود و بي جهت (از جهت شرعي) پول و سود به فرد ديگري برسد. در بازاريابي شبكه اي معامله بين دو نقر اشكال ندارد اما بحث سر نفر سوم و … است. اگر شما به اين قسمت توجه كنيد مسئله قابل حل است. عرض شد كه تمام اجزاي بازاريابي شبكه اي از جهت فقهي مورد اشكال نيست، بلكه بحث دريافت پورسانت از زير مجموعه اگر برداشته شود. فعاليت در اين نوع معامله اشكال ندارد اما اگر پورسانت از زير مجموعه دريافت شود، كل اين معاملات داراي اشكال هست.
   ما تعريف پورسانت را مطرح كرديم، اگر توجه كنيد،‌ متوجه آن خواهيد شد.
   – وجود ۶ سطح ،‌كمتر يا بيشتر زياد مورد نظر نيست و فرقي نمي كند مشكل آنجاست كه نبايد از زير مجموعه پورسانت دريافت شود.
   وفقكم الله لكل الخير

 63. محمد می گوید

  سلام، ممنون از پاسختون، یه سوال دیگه، این سوال رو به خاطر بحث قطار که صحبتش شده بود به ذهنم میرسه. چند وقت پیش یه بنده خدایی از لیدرها همین بحث رو راجع به اینترنت مطرح کرد. گفت که وقتی اینترنت به ایران اومد مراجع تحریمش کردن در حالی که الان بهش ایرادی نمیگیرن. میشه این موضوع هم توضیح بدید که قضیه‏اش چیه؟
  البته یه سوال دیگه هم داشتم، من راستش دیدم تو بعضی از سایت‏ها که به بحث شرعی میپردازن (از جمله شما) بیشتر به فتوای رهبر و آقای مکارم میپردازن و یه جورایی از طریق صحبت‏های این دو مرجع حرام بودن کار استنتاج میشه. میتونم دلیلش رو بدونم که چرا صحبتای دو یا سه مرجع میتونه ملاکی واسه حرام بودن کار باشه؟ البته من صحبتم در مورد بازاریابی شبکه‏ای استاندارد هست نه نوعی که وعده و وعیدهای آنچنانی داخلش داده میشه و نوعی که با سیستم شرکتای هرمی فعالیت میکنه.
  با تشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم برادر عزيز جناب آقا محمد
   نگاه كنيد كتب و فتواي چند قرن پيش فقها الان در كتابخانه هاي اينترنتي موجود هست حال برسد به اين اواخر كه فتاواي مراجع به راحتي در دسترس قرار دارد، با اين حال تاسف اينجاست كه عده اي نادان مي خواهند نسبت هاي ناروايي را به فقه شيعه وارد كنند.
   برادر عزيز شما بخوبي مي دانيد روايات كليات را و در موارد فراواني نيز جزئيات را مطرح مي كند. فقيه پس از بررسي احاديث نظر خود را مطرح مي كند. حال اگر فقيهي بي سند و بي دليل حكمي صادر كند، از عدالت و مرجعيت ساقط است!. بنده از شما مي پرسم اينترنت و ماهواره و … چرا بايد حرام باشد؟ خود ابزارها كه بد خوب ندارند، بلكه بستگي به نوع استفاده انسان دارد.

   برادر عزيزم
   اگر به شما بگويند مثلا فلان ابزار در راه ترويج فساد استفاده مي شود، نظر شما چيست؟ حتما خواهيد گفت كه نبايد از آن استفاده كرد. مسئله بسيار ساده است . براي كسي كه حتي دين ندارد و به اوليات مباني اخلاقي پايبند است روشن است كه نبايد ابزار فساد ترويج يابد. عدم شناخت فقه شيعه و روايات سبب مي شود كه متاسفانه نسبت هاي ناروا به دين زياد شود، و بدتر آنكه افراد زود باور سريع اين حرفها را قبول مي كنند. من توصيه مي كنم حتما سند اين حرف سخيف را از آن ليدر نادان جويا شويد… .
   متاسفانه ما كوتاهي مي كنيم، ما نه تنها بايد از ابزارها به نفع دين و معنويت و ترويج فرهنگ اهل البيت عليهم السلام استفاده كنيم، بلكه بايد به دنبال اختراع ابزارهاي جديد باشيم. اما تفكر غربي حاكم بر برخي دانشگاه ها…. .

   ۲- ما در سايت هدانا نظر ساير مراجع عظام تقليد را در بخش احكام»»» بازاريابي شبكه اي آورده ايم. مي توانيد از« اينجا » مطالعه نماييد، و اگر مرجع خاصي مد نظر شماست بفرماييد تا پس از بررسي نظر ايشان هم اضافه گردد.
   ۳-فرموديد : «بازاریابی شبکه‏ای استاندارد…». ما در نوشتارهاي مختلفي اشاره كرده ايم كه بازاريابي شبكه اي با هرمي متفاوت هست و برخي از اشكالات آن را ندارد. آنچه كه هست اينست كه تمام اجزاي اين سيستم اشكال ندارد، و اگر دريافت پورسانت از زير مجموعه برداشته شود، با رعايت موازين شرعي مي توان به اين كار ادامه داد. ولي تا آن زمان نمي توان در اين نوع معاملات شركت كرد.

   وفقكم الله لكل الخير

 64. رامتین می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید من الان ۱ ساله کهدارم فعالیت میکنم در سیستم بازاریابی این شغل بسار سخت و پر استرسیه و درامدی که کسب میکنم بی زحمت نیست
  از درامد من مالیت کم میشود و اکر درامد من حرام هست پس این مالیت هم حرامه که باهاش حقوقه شما رو پرداخت میکنن.
  توی این تجرات مهم نیست کی و کجای سازمان باشید هر کسی میتونی از چند نسل بالاتر از خودش پورسانت بیشتری دریافتکنه پس همش نگید این تجارت جیب بالا سر هارو پر میکنه
  من از وقتم استفاده میکنم دارم ۹۰ نفر رو اموزش میدم باهاشون تمرین میکنم تا اونها هم بتونن کاراشون روخوب انجام بدن فکر نمیکنم برای روزی ۱۰ ساعت زمانی که میزارم پوله حروم گرفته باشم

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   از اينكه نظر خودتان را مطرح كرديد تشكر مي كنم. چند نكته:
   ۱- اگر در بازاريابي شبكه اي پورسانت از زير مجموعه دريافت نشود اشكال ندارد، و شما مي توانيد با اين شرط ادامه فعاليت خود را بصورت شرعي داشته باشيد.
   ۲- در باره ماليات كه فرموديد: حقوق شما رو …! . اگر منظور شما حقوق شخصي بنده هست، لازم به ذكر است كه بنده از جايي حقوق نمي گيرم!. اگر حقوق مردم شريف ايران را مي فرماييد، فكر نمي كنم ماليات ناچيز شما (بر فرض پرداخت) قابل بازگو كردن باشد!.
   ۳- برادر عزيزم، كسي منكر فعاليت سخت شما نيست. از فعاليت شما سخت تر نيز در اقتصاد وجود دارد. تحليل بازارهاي جهاني، پيش بيني و بررسي بازار انواع كالا ها، سنجش كشش بازار، تعادل بازار، شناخت عرضه و تقاضا، آشنايي با مدل هاي اقتصادي گوناگون، … امري بسيار دشوار هست و نيازمند تخصص و سالها تلاش علمي در دانشگاه مي باشد و فكر نمي كنم كلاسهاي ساده بازاريابي شبكه اي، از جهت بار علمي اصلا قابل قياس با آن سطح علمي باشد.
   از جهت دين هر گونه تلاش اقتصادي چه در سطح كلان كه مختري بيان شدو چه در سطح خُرد، امري مقدس و هم تراز (هم طراز) جهاد برشمرده شده است. اي كاش شما سيري در روايات معصومين عليهم السلام داشتيد و مي ديديد كه چقدر اين عزيزان سفارش به پويايي اقتصادي مسلمانان داشتند. حال كسي منكر سختي كار شما نيست!؟.
   برادر عزيزم، احساس مي كنم، مسئله آنقدر سخت نيست كه بخواهم توضيح آنچناني به شما بدهم. شما ميدانيد به صرف سخت بودن يك كار نمي توان آن كار را امري شرعي و مقدس دانست. شما به اين مثال توجه كنيد كسي كه استاد در سرقت باشد و بتواند بالاترين موانع امنيتي دنيا را از سر راه خود با تلاش بردارد، آيا كسي مي تواند منكر سختي و تخصص او شود، اما مشكل كجاست؟! مشكل آنجاست كه شرع مطهر اجازه نمي دهد كه جريان مالي از راه سرقت و ربا و قمار … باشد.
   ۴- شما به جاي ۹۰ نفر ۹۰۰ نفر و بالاتر را آموزش دهيد مشكلي نيست، و كسي منكر حق شما براي تدريس و وقت شما و چه بسا تخصص شما نيست. شما مي توانيد بصورت مستقيم براي آموزش خود كه چه بسا منحصر به فرد شما باشد، طلب حق كنيد، مثلا ساعتي يا دقيقه اي از افرادي كه از شما آموزش مي گيرند، پول دريافت كنيد. اما از جهت شرعي نمي توانيد از زير مجموعه پورسانت بگيريد.

   اميدوارم تا اينجا متوجه شده باشيد كه مشكل روي سختي كار و يا حق نداشتن شما نيست بلكه بحث شرع بر نحوه گرفتن اين پول هست. و شما انشاالله به عنوان يك ديندار ميدانيد كسب درآمد از هر راهي به مصلحت دنيا و آخرت آدمي نيست.
   وفقكم الله لكل الخير

 65. محمد می گوید

  سلام آقای یوسف وند، خسته نباشید، ممنون از قرار دادن فتواها، اولین فتوا رو تا حالا ندیده بودم، من در مطالعه نظرات خوندم که شما گفتید جریان مالی بازاریابی شبکه‏ای باید واضح و روشمند باشه. میشه این موضوع رو حداقل در ارتباط با بازاریابی شبکه‏ای با وجود درصدهای مشخص پورسانت‏ها (خرده فروشی و چند سطحی و راهبری) توضیح بدید؟
  با تشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم آقا محمد عزیز
   شما لطف دارید.
   منظور از وضوح و روشمند این است که علت این جابه جایی و گردش مالی باید وجه شرعی داشته باشد. درصدهای مشخص پورسانت‏ نیز در تعریف پورسانت‏ توضیح داده شده است. فلذا بحث بر روی مشخص بودن این قسمت نیست. بحث آنجاست که نباید این پول از زیر مجموعه گرفته شود، حال چه یک ریال و چه میلیونها تومان!. در این روش دو فرد معامله می کنند، چه معنا می دهد افراد (زیاد) دیگری درصدی از این پول را دریافت کنند؟!.
   در معاملات باید عناوین گردش مالی واضح و شرعی باشد. یعنی مشخص شود این پول و مال به چه دلیل و با چه عنوانی دارد جابه جا می شود. این برای سلامت اقتصاد جامعه لازم است.
   انشاالله در صدد هستیم بزودی برخی از مقالات انگلیسی را توسط بخش ترجمه سایت، منتشر کنیم. تا دید صحیح و بهتری را نسبت به این نوع معامله علاوه بر فتاوا در اختیار دوستان قرار دهیم. تا انشاالله نظر مخالفان این شیوه نیز در منظر قضاوت قرار گیرد.
   وفقکم الله لکل الخیر

 66. محمد می گوید

  حاج آقا شما که طلبگی خوندین به چند سوال من جواب بدید لطفا
  فرض کنیم جنابعالی باغ دارین و میخواین محصولتون رو به روش نوین به فروش برسونید!!! شما به چند نفر که از شما محصولاتتون رو میخرن میگین که اگه بتونین محصولات من رو به خریدارهای دیگه هم معرفی کنید از سودی که از فروش به کسایی که معرفی کردین عایدم میشه یه درصدی هم به عنوان دستمزد به شما میدم اشکالش کجاس؟
  مگه مال خودتون نیس اختیارشو دارین؟
  مگه در ازای کاری که براتون کرده بهش سود نمیدین؟
  اکل به باطل کجای این کار اتفاق افتاده؟
  به نظر من اگه به جای اینکه دارن فتوا میدن که حرام است ،جایز نیست، شبهه شرعی داره، اکل به باطل … لطف کنن مشکلاشو رفع کنن که مملکت یه جو پیشرفت کنه

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام علیکم آقامحمد عزیز
   چند نکته رو باید خدمت شماعرض کنم. در ابتدا ازتاخیر پیش آمده در جواب عذر خواهی می کنم.
   ۱- همانطور که می دانید احکام الهی توسط مراجع ایجاد نمی شود تا توسط ایشان تغییر کند!، مراجع و علما تنها وظیفه دارند احکام الهی را استنباط نمایند، نه اینکه تاسیس کنند.
   ۲- انتخاب مرجع با شماست یعنی باید اعلم و با تقوا ترین زمان خود را انتخاب کنید. شمااگر چنین مرجعی را انتخاب کردید، باید برای نظر علمی او وجه خاصی را قائل شوید. اگراین مراجع از روی علم و تقوا نظر شرع را مطرح می کنند و فتوا می دهند، مسیر الهی را برای ما سهل و آسان می کنند و ما باید قدر دان زحمات ایشان باشیم و خداوند را در عصر غیبت بخاطر این نعمت سپاس گوییم.
   ۳-فرمودید روش نوین و … . لازم است ذکر کنم در خود اقتصاد دنیا این روش بدون اشکال نیست و شما نباید رویایی به این مسئله نگاه کنید بلکه معایب این کار را نیز باید بدور از تبلیغات شرکتها ببینید.
   ۴-اگر کسی باغ داشته باشد می تواند از سود حاصله خود به هر کس دوست داشته باشد بدهد. لذا این اشکالی ندارد. اما شما خوب می دانید در بازاریابی شبکه ای شخص از معامله دیگری سود و پورسانت دریافت مینماید، بدون اینکه کاری (شرعی) انجام دهد. از جهت شرع و احکام الهی جریان مالی باید واضح و روشمند باشد. امیدوارم متوجه این نکته باشید که دین نمی تواند هر جور جابه جایی مالی را تایید کند همانطور که عقل نیز بدان حکم می کند.
   ۵- اشکال بازاریابی شبکه ای زمانی درست می شود که تنها بازاریاب اول باشد و از زیر مجموعه سود نگیرد.
   ۶-فرمودید پیشرفت مملکت… ! . برای پیشرفت مملکت نمی توان در رویا بود و تکامل و رشد را تنها در این مسیر دید. بخشی از مشکل این مملکت در اینست که جوانان به امور غیر ضروری مشغول هستند و دنبال پولهای یک شبه!.
   ۷- در این روش بیشترین سود را شرکت می برد ، و مصرف گرایی را نیز افزایش میدهد. شما ببینید هستند افرادی که با امید فراوان به این شرکت ها پیوسته اند و تمام وقت خود را برای این امر مصرف کرده اند و کمترین سود عاید آنان شده و در آخر از این مجموعه ها جدا شده اند.
   وفقکم الله لکل الخیر.

 67. پیام می گوید

  سلام
  این پورسانتهای درشت و زیاد بخاطر حذف واسطه و تبلیغاته
  ایا تبلیغ ثانیه ای هشتادمیلیون تومن برنامه نود حلاله؟
  اینکار هم مارو به پول میرسونه هم دولتو وهم اطرافیانمونو
  تاکی باید به پول جیب اقازاده ها نیگاه کنیمو منتظر یارانه باشیم
  رهبرا ما جان بر کف شماییم و ولایت فقیه بر همه چیزمان مقدمه
  نتورک صحیح و قانونی یعنی بالابردن سطح مالی و علمی و روحی و سلامت مردم
  موفق باشین

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   جناب آقا پيام عزيز
   برادر عزيز لازم نيست كه ما امور رو خلط كنيم. بحث تبليغات بحثش جداست. در تحليل موضوعات و مباحث نبايد هيجان زده باشيم.
   اينكه فرموديد: اين پول ما رو به پول مي رسونه!. اين فرمايش شما خيلي رويايي هست. تجربه و واقعيت خلاف اين رو ثابت كرده. بله اين روش تنها سران شركت رو خيلي خيلي به سود هاي كلان ميرسونه.
   از بحث فتواي مرجعيت هم بگذريم، واقيت هاي اقتصادي نشان داده كه براي كسب درآمد بسيار بايد تلاش كرد و با تبليغات اين جريان ها كه ما شما را در مدت كوتاه ثروتمند مي كنيم، فاصله فراواني دارد.
   در هر حال جريان و گردش مالي بايد ازجهت شرعي و اقتصادي شفاف باشد تا سود صحيح بدست آيد. شما مي توانيد واقعيت اين نوع معامله را از اقتصاد دانهاي متشرع جويا شويد. معايب اين كار را هم ببينيم و بعد از آن در باره ي آن صحبت كنيم. به صرف تبليغ عده اي كه ما شما را ثروتمند مي كنيم، از واقعيت ها دور نشويم.
   وفقكم الله لكل الخير

 68. مهدي می گوید

  با سلام
  درمورد بازاریابی شبکه ای سوالی داشتم
  این متن دربرگه قرارداد فی مابین بازاریاب و شرکت ذکر شده
  شرکت متعد می شود که براساس فروش شخصی بازاریاب و نیز زیرمجموعه وی، به بازاریاب پورسانت و پاداش پرداخت نمایند و اینکه بازاریاب از این بابت در کمال رضایت طبق پلن درآمد زایی مصوب شرکت بخشی از مبلغ درآمد ناشی از کالای خود را به مشاوران ارشد خود بابت خدمات دریافی هبه می کند.
  تمام بازاریابان این موضوع رو میدانند و رضایت دارند و بعد از این شروع به فعالیت کرده و تمامی بالاسری های خودرا شناخته و می دانند به چه کسی هبه می کنند.
  آیا در این صورت هم مشکل دارد؟؟

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   طبق نظر اكثر مراجع عظام تقليد در يافت پورسانت از زير مجموعه، در بازاريابي شبكه اي اشكال شرعي دارد و حرام است. آنچه لازم است بدانيم اينست كه معاملات نمي توانند بر مبناي اعتبارات صوري واقع شوند. در معامله مورد اشاره شما فقط اسم پول و پورسانت به هبه تغيير داده شده است. و شما خوب مي دانيد شركت اين پاداشها و بذل و بخشش ها را زماني طبق پلن درآمدزايي انجام مي دهد كه؛ معامله اي در زير مجموعه رخ داده باشد، اشكال همين جاست. اين واقعيت كار هست و با نامگذاري عناوين مختلف بر آن، نوع معامله ( و جابجايي پول كه خلاف شرع هست ) تغيير ماهيت نخواهد داد.
   فرموديد كه رضايت در اين معامله هست، اصلا بحث در اين نوع معامله بر سر رضايت طرفين نيست، (در خيلي از گناهان رضايت طرفين وجود دارد) . آنچه كه اشكال فقهي اين معاملات هست بحث گردش پولي در اين ساختار است. كه در نوشتارهايي در سايت هدانا بدان اشاره شده است.
   مثلا: دو طرفي كه مي خواهند معاذالله ربا بدهند و ربا بگيرند ، هر دو راضي هستند يكي سود اضافي مي يابد و يكي مشكل نقدينگي اش حل مي شود، حال اگر ما با نگاه عرفي و شخصي بدان بنگريم، يك نتيجه را مي گيريم ! .اما اگر با نگاه شرعي مستند به آيات و روايات بدان نگاه كنيم، خواهيم ديد كه ﴿الذين يأكلون الربا لايقومون إلا كما يقوم الذي يتخبطه الشيطان﴾ سوره بقره، آيه ۲۷۵٫ بنابراين ملاك درستي معاملات و امور، ملاكات الهي است نه ملاكات ذوقي.
   وفقكم الله لكل الخير

 69. ایران نژاد پاریزی می گوید

  باسلام
  سوال در مورد بازاریابی شبکه ای جدید که ارز از کشور خارج نمیشود شرکت در تهران است عضویت رایگان است افراد عضو موظف نیستند حتما کسی را معرفی کنند ولی درصورت عضو کردن کسی به میزان خریدی که او انجام میدهد نه به ازای افرادی که معرفی میکند شرکت به خاطر بازار یابی پورسانتی به او تعلق میدهدافراد عضو هیچ گونه سرمایه گذاری نمیکنند پورسانت به میزان خریدی که افراد انجام میدهند به انها تعلق میگیرد ان طور که بیان میکنند تخفیف حاصل از خرید مستقیم است واین خرید واقعی و به قیمت واقعی است وهیچ گونه اجباری در خرید نیست وبا اطلاع کامل از محصول خرید صورت میگیرد درضمن قیمت خرید کالا برای همه افراد یکسان است پورسانت زیر مجموعه در صورتی به فرد تعلق میگیرد که خود فرد حداقل پنجاه هزار تومان خرید کرده باشد در غیر این صورت فقط در همان ماه پورسانتی هرمیزان هم که افراد خرید کرده باشند به او تعلق نمیگیرد و او همچنان عضو شرکت باقی میماند عضویت در این شرکت ها و خرید از شرکت وهمچنین دریافت پورسانت چه حکمی دارد
  با تشکر

  1. مهدي يوسف وند می گوید

   سلام عليكم
   برادر گرامي

   از آشنايي با شما خوشوقتيم سوال شما با دقت چند بار مطالعه شد.

   جواب اجمالي:
   در بازاريابي شبكه اي بر فرض اينكه 1- ارز همچو گلدكوئست از كشور خارج نشود. 2 – عضويت رايگان باشد و افراد موظف نباشند كه كسي را معرفي نماييد، تا اينجا اشكالي ندارد اما طبق نظر آيت الله خامنه اي دامت بركاته و طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي دامت بركاته اگر پورسانت از افراد زير مجموعه گرفته شود، شرعا اشكال شرعي دارد و حرام است.
   جواب تفصيلي:
   اگر كسي در اين بازاريابي عضو شود و فقط محصولات را بخرد و بفروشد اشكال ندارد. چون بازارياب اول است. اما اگر شخص با معرفي اين تجارت به اطرافيان و معرفي آنها به شركت، گروه فروش خود را شكل مي دهد. سودي از خريد و فروش و معامله افراد گروه فروش از سوي شركت به اين شخص معرفي كننده داده مي شود. و اين سود طبق پلنهاي درآمد زائي شركتها، درصدهاي مشخصي از قيمت كالاهاي فروخته شده در گروه فروش است كه به عنوان پورسانت و پاداش داده مي شود. و اين نوع معامله به صورت شبكه اي اشكال شرعي دارد و غير قانوني است.

   اينكه به عنوان تخفيف مطرح مي شود ! چه زمان پرداخت مي گردد بديهي است زماني پرداخت مي شود كه زير مجموعه شما معامله اي كند. بعد از اين شركت به عنوان تخفيف يا پور سانت يا با عناوين ديگر به شما سودي را خواهد داد. اين سود اشكال شرعي دارد. چون فلسفه بازاريابي شبكه اي حذف واسطه هاست حال به اين واسطه ها بدون آنكه فعاليت شرعي اقتصادي داشته باشند، سود مي دهد!. البته خود اين سرشاخه ها ادعا مي كنند ما پول و سود را به عنوان آموزش و مشاوره بازاريابي دريافت مي كنيم.
   بايد گفت : براي آموزش و تبليغات مي توانند پول بگيرند (يعني همچو آموزشگاه ها تدريس كنند و شهريه بگيرند و تخصص خود را ارائه دهند). اما نمي توانند اين پول را زماني بگيرند كه افراد زير مجموعه معامله كرده باشند ، و سودي از اين خريد و فروش را به عنوان پورسانت دريافت كنند.
   عضويت در شركت هايي كه پور سانت را از زير مجمو عه افراد مي گيرند اشكال شرعي دارد.
   اميد كه جواب لازم به شما داده شده باشد، اگر مي بينيد ابهامي وجود دارد در خدمت شما هستيم.

   وفقكم الله لكل الخير

نظرات بسته شده است.