وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حضرت لوط كه بود و كجا مى زيست؟

0

حضرت لوط كه بود و كجا مى زيست؟

«لوط» از پيامبران بزرگ خدا بود و درعصر ابراهيم (ع) مى‏زيست با ابراهيم خويشاوند نزديك داشت (مى‏ گويند پسر خواهر ابراهيم بود)ابراهيم بعد از مهاجرت از عراق و سرزمين بابل، به سوى شامات آمد، مى‏گويند لوط نيز با او زندگى مى‏ كرد، اما بعد از مدتى (براى دعوت به توحيد و مبارزه با فساد) به شهر «سدوم» رفت.

«سدوم» نام يكى از شهرها و آباديهاى قوم لوط است كه در شامات (در كشور اردن) در نزديكى بحر الميت واقع شده بود، سرزمين آباد و پر درخت و گياهى بود، اما بعد از نزول عذاب الهى بر اين قوم زشتكار و ننگين شهرهاى آنها در هم كوبيده و زير و رو شد، چنانكه آنها را «مدائن مؤتفكات» مى‏گويند (يعنى شهرهاى زير و رو شده).

بعضى معتقدند كه ويرانه‏ هاى اين شهرها در زير آب فرو رفته و مدعى هستند كه در گوشه‏ اى از درياچه بحر الميت ستون ها و آثار ديگرى كه دلالت بر خرابه ‏هاى اين شهر مى‏ كند ديده ‏اند.

در حالى كه بعضى ديگر معتقدند شهرهاى لوط به زير آب فرو نرفته و هم اكنون در نزديكى بحر الميت منطقه ‏اى است كه زير سنگهاى سياهى پوشيده شده كه احتمالاً محل شهرهاى لوط است.

و نيز گفته ‏اند كه مركز ابراهيم در شهر «حبرون» در فاصله نه چندان دور از «سدوم» قرار داشت، و موقعى كه بر اثر زلزله يا صاعقه شهرهاى آنها آتش گرفت ابراهيم در نزديكى حبرون ايستاده بود و دود شهر را كه متصاعد بود با چشم خود مى‏ديد.

قصه هاى قرآن، حضرت آيت الله مكارم شيرازى

پرسمان

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.