وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حدیث درباره دروغ به شوخی

1

حدیث درباره دروغ به شوخی

امام سجاد عليه السلام:
اِتَّقُوا الكَذِبَ الصَّغيرَ مِنهُ وَ الكَبيرَ، فى كُلِّ جِدٍّ وَ هَزلٍ فَإِنَّ الرَّجُلَ إِذا كَذِبَ فِى الصَّغيرِ اجتَرَأَ عَلَى الكَبيرِ؛

از دروغ كوچك و بزرگش، جدّى و شوخيش بپرهيزيد، زيرا انسان هرگاه در چيز كوچك دروغ بگويد، به گفتن دروغ بزرگ نيز جرئت پيدا مى كند.

تحف العقول ص 278

حضرت علی (ع) می‌فرمایند: « لَا يَجِدُ عَبْدٌ طَعْمَ الْإِيمَانِ حَتَّى يَتْرُكَ الْكَذِبَ هَزْلَهُ وَ جِدَّهُ».

هیچ بنده ای طعم ایمان را نمی چشد، مگر این که دروغ را چه شوخی و چه جدی ترک کند.»

الكافي (ط – الإسلامية)، ج‏2، ص: 340

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

1 نظر
 1. رضا مقدم می گوید

  توصیه امامان ما ،خصوصا
  امیر المؤمنین علی (ع) راس الکلام است که یک حرف. کم و زیاد ندارد و بنده میخوام این مطلب‌ را اینطور ادامه بدهم که حقیقت آن درمورد خودم اتفاق افتاده است .
  بیش از چهل سال پیش در دوره ابتدائی ، دبستان ایزدی ، هر هفته یک حدیث را حفظ میکردیم. و با جوایز مختلف تشویق هم میشدیم . تا همین لحظه آنچه بیاد داشتم این بود که الکذب ذلیل حتی هذله حتی بالجده .
  و همانطور که امام فرموده اند . ایمان را . حقیقت را و هرچه نادیدنیست را میبینم و ارتباط عجیبی که باخدا ایجاد میشود و نمیتوان آنرا با سخن کوتاه توصیف نمود اما میتوانم نزدیکترین و آسانترین مسیری که به این جایگاه ختم میشود را با جزئیات موثق و حیرت انگیز بیان کنم .
  به نحوی که از اعمال بینتیجه صرف نظر میکنید و به سمت خدا هدایت میشوید آنگاه خوردن لقمه حرام را بر شما حرام میکند حتی اگر خودتان ندانید یا مصر باشید آرامش خاطر و ملاکهای بارزی را به شما میبخشند که در چگونگی آن مات و مبهوت میمانید .
  بدون آنکه آیات قرآنی را که در همان زمان خردسالی خوانده اید را هم اکنون به یاد داشته باشید ، تفسیر و درخشش کلام حق در ذهن و وجودتان غوغا میکند و به تحلیل جامع اسلام مفتخر میشویدو آنچه را که به تحریف و اشتباه بیان میکنند را . چون حقیقت درمیابید .
  .

  دائما تاسف میخورم ازاینکه فرهنگ جوامع بشری ، اکثرا رو به سمت شیطان است .و اغلب انسانها طعم زندگی را نمیچشند و مرده میمیرند…