وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

اختیارات مجلس و ولایت فقیه

اختیارات مجلس و ولایت فقیه

اختیارات مجلس

 جايگاه قوه مقننه و ملاك بودن رأى نمايندگان مردم ـ با توجه به اينكه رأى ولى فقيه در تمام شئون جامعه جارى است ـ چگونه است؟

 

با توجه به ماهيت نظام؛ يعنى، اسلامى بودن آن و اينكه مردم مسلمان وكالتشان به نمايندگان، به معناى توكيل در وضع قوانين بر اساس اسلام و قانون اساسى است؛ آنچه را كه وضع مى كنند آن گاه مشروعيت مى يابد و قابل اجرا است كه اسلاميت و هماهنگى آن با قانون اساسى و نيز با مصالح عالى جامعه اسلامى، سازگار باشد. تشخيص اين امور سازوكارها و نهادهاى خاص خود را مى طلبد.

بررسى عنصر اول و دوم را كارشناسان حقوقى و فقهى شوراى نگهبان و عنصر سوم را ولى فقيه بر عهده دارند. پس از احراز اين سه عنصر، همگان  ـ حتى ولى فقيه ـ ملزم به تبعيت و اجراى آن قوانين هستند.

از طرف ديگر در همه نظام هاى جمهورى و مبتنى بر تفكيك قوا، يك شخص يا نهادى، قدرت فرا قوه اى دارد و به عنوان رئيس حكومت در شئون مختلف جامعه، حق نظردهى و اعمال نظر دارد تا آنجا كه چه بسا به انحلال مجلس و … مى انجامد. مراجعه به حدود اختيارات رؤساى حكومت در ديگر نظام هاى سياسى دمكراتيك، جمهورى و نمايندگى، نشان مى دهد اختيارات ولى فقيه در اين زمينه كمتر از آنها است.

 

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسمان، پرسش ها و پاسخ ها «ولایت فقیه و جمهوری اسلامی ایران .»

حتما بخوانيد

ویژه نامه سیاست و حکومت دینی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.