وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد

 آیا بر زن باردار یا شیرده روزه واجب است؟

10

آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد

فهرست این نوشتار:

1- مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مقام معظم رهبري

 آیا بر زن باردار روزه واجب است؟
اگر روزه برای خودش یا جنینش ضرر نداشته باشد واجب است. اما اگر برای خودش یا جنینش ضرر دارد روزه واجب نیست. ضرر را هم یا خودش تشخیص می‌دهد یا به پزشک متخصص مورد اطمینان مراجعه می‌کند. ولی اگر بتواند به طور متناوب یک روز در میان یا دو روز در میان روزه بگیرد باید اینگونه عمل کند.
البته باید در نظر داشت که روزه یک فریضه و واجب الهی است و به‌طور طبیعی سختی دارد. معمولاً کسی که روزه می‌گیرد تشنه و گرسنه می‌شود و مثل روزهای دیگر نیست. بنابراین به بهانه‌ی گرسنگی، تشنگی و ضعف در این حد کسی نمی‌تواند روزه‌خواری کند. اما اگر ضعف شدید باشد به حدی که  غیرقابل تحمل است یا مشقت دارد یا اصلاً روزه برایش ضرر دارد، حالا یا بیماری دارد که اگر روزه بگیرد، این بیماری شدت می‌گیرد یا دردش شدیدتر می‌شود یا بیماری طول می‌کشد و دیر خوب می‌شود یا اینکه بیماری رو به بهبودی است و عود می‌کند، در این فرض‌ها روزه واجب نیست و بعداً که خوب شد باید قضای روزه‌ها را  به جا بیاورد. در صورتی که تا ماه رمضان سال بعد خوب شود و بتواند باید قضای روزه‌ها را به جا آورد، اما اگر این بیماری ادامه پیدا کرد تا ماه رمضان سال بعد، دیگر قضای روزه ساقط است و فقط کفاره‌ی یک مد ۷۵۰ گرم طعام را باید بپردازد. استفتائات رهبري.

روزه زن شيرده

س: تكليف زنى كه شير مى ‏دهد، چيست؟
ج) اگر گرفتن روزه باعث كمى شير او و ناراحتى بچه شود، يا براى خودش ضرر داشته باشد؛ روزه براى او واجب نيست و در صورت اول بايد براى هر روز، يك مد طعام به فقير بدهد و در فرض دوم اين امر احتياط واجب است و در هر حال روزه ‏ها را بايد قضا كند. استفتائات جديد مقام معظم رهبري.

کفّاره روزه بر زن شيرده

س: آيا زنى كه به بچه شير مى‌دهد و روزه براى او ضرر دارد اگر روزه نگيرد بعداً بايد كفاره نيز بدهد يا نه؟
ج) بايد به مقدار هر روزى که روزه را افطار مى‌کند، يک مدّ طعام (تقريباً 750 گرم گندم يا نان يا برنج و يا مانند آن) به فقير بپردازد و روزه را نيز قضا کند. استفتائات جديد مقام معظم رهبري.

فديه و كفاره تأخير زن باردار و شيرده

358. من به لطف خداوند متعال داراى فرزندى هستم که شيرخوار است. ان شاء الله به‌زودى ماه مبارک رمضان فرا خواهد رسيد. در حال حاضر مى‌‏توانم روزه بگيرم ولى در صورت روزه گرفتن، شيرم خشک خواهد شد. با توجه به اين‌که داراى بنيه ضعيفى هستم و کودکم هر ده دقيقه شير مى‌‏خواهد، چه وظيفه‌‏اى دارم؟
ج) اگر به دليل کم يا خشک شدن شيرتان بر اثر روزه، خوف ضرر بر طفل خود داشته باشيد، روزه‏ تان را افطار کنيد، ولى براى هر روزى بايد يک مدّ طعام به فقير بدهيد و قضاى روزه را هم بعداً به‌جا آوريد.

359. آيا زنى كه به بچه شير مى‌‌دهد و روزه براى او ضرر دارد اگر روزه نگيرد بعداً بايد كفاره نيز بدهد يا نه؟
ج) اگر خوف ضرر براى بچه باشد بايد به مقدار هر روزى که روزه را افطار مى‌‌کند، يک مدّ طعام (تقريباً 750 گرم گندم يا نان يا برنج و يا مانند آن) به فقير بپردازد و روزه را نيز قضا کند. ولى اگر خوف ضرر براى خودش باشد حکم مريض را دارد.

360. اگر زن باردار يا شيرده، در صورت ترس بر خودش يا فرزندش روزه را ترك كند و عذرش تا ماه رمضان آينده ادامه داشته باشد، آيا براى هر روز دو فديه بر آنان واجب است يا يك فديه كافى است؟
ج) با فرض استمرار عذرش تا ماه رمضان سال بعد، بيش از يك فديه بر او واجب نيست.

361. زنى در دو سال متوالى در ماه مبارک رمضان حامله بوده و قدرت روزه گرفتن در آن ايام را نداشته است، ولى در حال حاضر توانايى روزه گرفتن را دارد، حکم او چيست؟ آيا کفّاره جمع بر او و اجب است يا فقط قضاى آن را بايد به جا آورد؟ تأخير او در قضاى روزه چه حکمى‌ دارد؟
ج) اگر بر اثر عذر شرعى روزه ماه رمضان را نگرفته، فقط قضا بر او واجب است، و اگر عذر او در خوردن روزه خوف از ضرر روزه بر جنين يا کودکش بوده، بايد علاوه بر قضا، براى هر روز يک مد طعام به عنوان فديه بپردازد، و اگر قضا را بعد از ماه رمضان تا ماه رمضان سال بعد، بدون عذر شرعى به تأخير انداخته، فديه ديگرى هم بر او واجب است يعنى بايد براى هر روز يک مد طعام به فقير بدهد.

362. زنى به علت باردارى و نزديکى وقت زايمان، نمى‌‏تواند روزه بگيرد و مى‌‏داند که بايد آن‌ها را بعد از زايمان و قبل از ماه رمضان آينده قضا نمايد، اگر به‌طور عمدى يا غيرعمدى تا چند سال روزه نگيرد، آيا فقط کفّاره همان سال بر او واجب است يا آن‌که کفّاره تمام سال‌هايى که روزه را به تأخير انداخته، واجب است؟
ج) فديه تأخير قضاى روزه ماه رمضان هرچند به مدت چند سال هم به تأخير افتاده باشد، يک‌بار واجب است و آن عبارت است از يک مدّ طعام براى هر روزى، و فديه هم زمانى واجب مى‌‏شود که تأخير قضاى روزه ماه رمضان تا ماه رمضان ديگر بر اثر سهل‌انگارى و بدون عذر شرعى باشد، ولى اگر به‌خاطر عذرى باشد که شرعاً مانع صحّت‏ روزه است، فديه‌‏اى ندارد. استفتائات رهبري.

روزه زن باردار و شيرده
روزه زن باردار و شيرده

شير دهى و باردارى بانوان
روزه زن باردار و شيرده با ترس از ضرر

199. زنى در دو سال متوالى در ماه مبارک رمضان حامله بوده و قدرت روزه گرفتن در آن ايام را نداشته است، ولى در حال حاضر توانايى روزه گرفتن را دارد، حکم او چيست؟ آيا کفّاره جمع بر او واجب است يا فقط قضاى آن را بايد به‌جا آورد؟ تأخير او در قضاى روزه چه حکمى دارد؟
ج) اگر بر اثر عذر شرعى روزه ماه رمضان را نگرفته، فقط قضا بر او واجب است، و درصورتی که عذر او در خوردن روزه خوف از ضرر روزه بر جنين يا کودکش بوده، بايد علاوه بر قضا، براى هر روز يک مدّ طعام به عنوان فديه بپردازد، و اگر قضا را بعد از ماه رمضان تا ماه رمضان سال بعد، بدون عذر شرعى به تأخير انداخته، فديه ديگرى هم بر او واجب است يعنى بايد براى هر روز يک مدّ طعام به فقير بدهد.

و در صورتی که عذر او خوف ضرر برای خودش بوده، حکم سایر موارد خوف ضرر را دارد که در صورت استمرار این خوف تا ماه رمضان سال بعد، قضا از وی ساقط است و فقط فدیه (یک مد طعام) بر او واجب است.

200. اگر روزه در ماه رمضان براى خودِ زن حامل يا شيرده ضرر دارد و اين ضرر داشتن تا ماه رمضان سال بعد ادامه پيدا کند، آيا اين هم حکم بيمار را دارد و قضا ساقط است و پرداخت فديه کفايت مى‌‌کند؟
ج) حکم بيمار را دارد. استفتائات رهبري.

روزه زن باردار و شیرده

 زن باردار یا زنی که شیر می‌دهد و نمی‌تواند روزه بگیرد، اگر قضای روزه‌ها را تا ماه رمضان سال بعد بگیرد باید کفاره هم بدهد؟ مقدارش چقدر است؟
اگر قضای روزه را به جا آورد دیگر کفاره واجب نیست، ولی اگر روزه برای خودش ضرر ندارد و برای طفلش یا جنین ضرر دارد، احتیاط واجب این است که یک مُد طعام هم بپردازد. استفتائات رهبري.

س 746: زنی که کودک خود را شیر می‏داده و باردار هم بوده و در همان حال روزه ماه رمضان را هم گرفته است، و هنگام زایمان فرزندش مرده به دنیا آمد، اگر از ابتدا احتمال ضرر را می‏داده و در عین حال روزه گرفته است: 1. آیا روزه‏اش صحیح است یا خیر؟ 2. آیا دیه بر ذمّه او هست یا خیر؟ 3. اگر احتمال ضرر نمی‏داده، ولی بعداً معلوم شده که روزه گرفتن برای جنین ضرر داشته، چه حکمی دارد؟
ج: اگر با وجود خوف از ضررى که داراى منشأ عقلايى است، روزه گرفته باشد و يا بعداً برايش معلوم شود که روزه براى وى يا براى جنين‏ اش ضرر داشته، روزه‏اش صحيح نيست و قضاى آن بر او واجب است، ولى ثبوت ديه جنين متوقف بر اين است که ثابت شود فوت جنين مستند به روزه گرفتن وى است. اجوبه الاستفتائات.


2-طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

آيت الله مكارم شيرازي 1

وظیفه زنان شیرده
مسأله 1454ـ زنانى که بچه شیر مى دهند خواه مادر بچه باشند یا دایه، اگر روزه گرفتن باعث کمى شیر آنها و ناراحتى بچه شود روزه بر آنها واجب نیست، ولى براى هر روز همان کفاره (یک مد طعام) واجب است، بعداً نیز باید روزه را قضا کنند، اما اگر روزه براى خودشان ضرر داشته باشد، نه روزه واجب است و نه کفاره، ولى باید بعداً روزه هایى را که نگرفته اند قضا نمایند. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي.

روزه برای مادران که شیر می دهند 

پرسش : احتراما خانمی که بجه ۲ ماهه دارد و از شیر او بچه استفاده میکند با توجه به وجود شیر خشک در بازار ایا خانم میتواند روزه را بجا نیاورد ؟
پاسخ : هر گاه استفاده از شیر خشک برای تغذیه فرزند او مشکلی نداشته باشدباید روزه بگیرد.

روزه برای مادرانی که فرزند شیر خوار دارند

پرسش : آیا بر مادرى که بچّه شیر مى دهد، روزه واجب است؟
پاسخ : زنانى که بچّه شیر مى دهند خواه مادر بچّه باشند یا دایه، اگر روزه گرفتن باعث کمى شیر آنها و ناراحتى بچّه مى شود روزه بر آنها واجب نیست، ولى براى هر روز کفّاره (یک مدّ طعام) واجب است، بعداً نیز باید روزه را قضا کنند; امّا اگر روزه براى خودشان ضرر داشته باشد کفّاره لازم نیست، ولى بعداً روزه هاى را که نگرفته اند قضا نمایند.

وظیفه مادر شیرده در صورت ترک روزه به خاطر نخوردن سحری [مواردی که قضا و کفاره روزه با هم واجب است]

پرسش : خانمی در ماه رمضان فرزند ۱۸ ماهه ای داشته، که با شیر مادر تغذیه می کرده است، بعضی روزها را به دلیل بیدار شدن فرزند در سحرها یا خواب ماندن نتوانسته سحری بخورد و آن روزها را روزه نگرفته،وظیفه ی او چیست؟

پاسخ : هم قضای آن روز را به جا آورد و هم برای هر روز یک مسکین را سیر کند.

وجوه مختلف حکم قضا و کفاره ی زنان باردار و شیرده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : با توجه به سؤالهای مکرر مقلّدین معظّم له در خصوص قضا و کفارّه روزه برای بانوان در هنگام بارداری و شیردهی، خواهشمندم نظر شریفتان را در مورد احتمالات ذیل که به صورت دسته بندی آماده شده است بیان فرمایید.

1- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد و انجام قضای آن تا سال بعد نیز برای خودش ضرر داشته-باشد؟

2- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد ولی انجام قضای آن تا سال بعد، برای حمل و یا فرزندش ضرر داشته باشد؟

3- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد؟ 4- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد ولی انجام قضای آن تا سال بعد، برای خودش ضرر داشته باشد؟

5- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و انجام قضای آن تا سال بعد نیز برای حمل و یا فرزندش ضرر داشته باشد؟

6- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد؟
پاسخ :

ج1: قضا ساقط است و برای هر روز فقیری را اطعام می کند.

ج2: بنابر احتیاط قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز فقیری را اطعام می کند.

ج 3 الی 5: قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز فقیری را اطعام می کند.

ج6) قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز دو فقیر را اطعام می کند.

 استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


3- طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

آيت الله صافي گلپايگاني

زن باردار ، زن شيرده

س187: اينجانب داراى فرزند 13 ماهه هستم كه علاوه بر خوردن غذا ، از شير مادر نيز استفاده مي كند و همسر بنده به علت شير دادن، ضعف مي كرده است و چند روزى را روزه نگرفته، وظيفه ايشان چيست؟
ج: در فرض سؤال ، چنانچه روزه براى بچه و يا مادر او بخاطر شير دادن ضرر داشته و يا احتمال عقلائى ضرر مى داده كه قهراً موجب خوف ضرر مي شود خوردن روزه اشكال نداشته ولى بايد براى هر روزي كه خورده يك مدّ طعام مانند گندم و جو و برنج به فقير غير سيّد بدهد و دادن پول اينها كفايت نمى كند و بايد قضاى روزه ها را نيز بگيرد.

س188: زن مرضعه (شيرده) كه شيرش كم است اگر بتواند از شير خشك يا شير گاو براي شير دادن بچّه استفاده نمايد ، آيا لازم است اين كار را نمايد و روزه هاي ماه رمضان را بگيرد يا آن كه مي تواند روزه نگيرد و بجايش فديه دهد؟
ج: در فرض سؤال اگر با شير گاو و يا شير خشك و غيره تغذيه به طفل بدون ضرر ممكن باشد احتياط واجب آن است كه روزه بگيرد.

س189:آيا براي خانم 5 ماه بار دار روزه واجب مي باشد؟‌
ج: اشخاص مختلفند بطور كلي اگر به تجربه يا از قول طبيب حاذق خوف ضرر براي خود زن يا بچه اش حاصل شود روزه نگيرد.

س190: براي خانم هاي بار دار از چه ماهي روزه گرفتن واجب نيست؟‌
ج: معيار ماه چندم نيست وروزه بر او واجب است مگر وقتي كه از يك منشأ عقلائي و قابل اعتماد مانند تجربه خود يا گفته پزشك مورد اطمينان خوف ضرر براي خود يا بچّه اش پيدا كند.

س191: زني حامله است و نمي داند روزه برايش ضرر دارد يا نه، آيا بايد روزه بگيرد؟
ج: اگر خوف ضرر براي خود و يا جنين داشته باشد نبايد روزه بگيرد و اگر خوف ضرر ندارد بايد روزه بگيرد.

س192: زن حامله يا شيرده كه روزه نگرفته و بايد فديه (روزانه) بدهد و روزه را بعداً قضاء نمايد ، اگر قضاء روزه را تا سال بعد نگرفت چه با عذر چه بدون عذر ، آيا بايد كفّاره تأخير هم بدهد؟
ج: بلى، بايد كفّاره تأخير هم بدهد.

س193: در سال 60 باردار بودم و61 بچه شير مى دادم و62 باردار بودم و63 بچه شير مى دادم و64 باردار بودم و65 بچه شير مى دادم و در اين ايّام روزه هايم را خورده ام وهمچنين72 باردار بودم و73 بچه شير مى دادم و روزه هايم را خورده ام. از نظر بدنى هم ضعيف هستم البته نه آن طور كه اصلاً نتوانم روزه بگيرم، چرا روزه هايم را مى گيرم ولى روزه هاى عقب افتاده اذيتم مى كند و بعد از چند روز روزه گرفتن مريض مى شوم و به سختى و ضعف مى افتم، درمورد اين روزه هاى عقب افتاده چه دستور مى دهيد؟ البته كفّاره اين روزه ها را در همان سالها داده ام.
ج: در فرض سؤال، چون قضاى آن روزه ها را نگرفته ايد تا سال گذشته براى اين جهت هم بايد براى هر روزه يك چارك گندم يا جو به عنوان كفّاره تأخير بدهيد بلى اگر واقعاً قدرت روزه گرفتن را در تمام مدّت سالهاى مذكوره از جهت ضعف بدنى نه از جهت حامله بودن نداشته ايد قضا ندارد.

س194: افرادي كه داخل در عناوين پيرمرد و پيرزن، ذوالعطاش، حامله و مرضعه هستند واجب است فديه روزانه بدهند حال اگر اين اشخاص مريض شوند به مرضي كه سبب مستقل براي روزه نگرفتن است آيا دو تكليف متوجه آنان ميباشد (فديه يا كفّاره تأخير) يا اقل التكليفين (كفّاره تأخير)؟
ج: در فرض سؤال چنانچه مرض از ابتداي ماه مبارك رمضان تا ماه مبارك رمضان بعد ادامه داشته باشد قضاء ندارد ويك كفّاره مجزي است و اگر در طول يك سال بهبودي حاصل شود در مورد حامل و مرضع چنانچه قضاي روزه را قبل از ماه مبارك رمضان بعد نگيرد دو كفّاره دارد و در مورد پيرمرد و پيرزن و ذوالعطاش كه هيچكدام تا رمضان بعد نمي توانند روزه بگيرند يك كفّاره كفايت مي كند و اگر بتوانند و قضاي روزه را نگرفته باشند بايد دو كفّاره بدهند. استفتائات آيت الله صافي گلپايگاني.


4-مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

پرسش: زنی که به علت زایمان نتواند روزه بگیرد چه مقدار باید کفاره بدهد؟

پاسخ: فقط قضاء می کند.
 

۲پرسش: روزه‌هایی که از زمان بارداری تا پایان شیردهی قضا دارم را چگونه باید ادا نمایم؟ آیا در صورت ناتوانی جسمی باید همه آنها را بگیرم؟

پاسخ: مقداری را که توانایی دارید باید قضا کنید.
 

۳پرسش: زن باردار در ماه هفتم است آیا می تواند روزه بگیرد در صورتی که دکتر به آن گفته ضرر دارد؟

پاسخ: روزه نگیرد و بعد قضاء کند و برای هر یک روزه ۷۵۰ گرم گندم یا نان به فقیر بدهد.
 

۴پرسش: زنی که باردار است و زائیدن او نزدیک است و روزه برای او ضرر دارد حکمش چیست؟

پاسخ: زنى که زائیدن او نزدیک است (ماه های هشت و نه) و روزه براى خودش یا حملش ضرر دارد ، روزه بر او واجب نیست ولی باید بعدا آن را قضا کند و براى هر روز یک مُد طعام (۷۵۰ گرم نان یا ماکارونی یا آرد) بابت کفاره به فقیر دهد .
واما زنى که در ماه های آخر بارداری نباشد (از ماه اول تا اخر ماه هفتم) اگر روزه برای او یا حملش ضرر داشته باشد یا اینکه سبب افتادن وی در مشقتی که عادتا قابل تحمل نیست گردد روزه بر او واجب نیست و باید قضا نماید و کفاره ندارد. استفتائات حضرت آيت الله سيستاني.

پرسش: من ۲ سال است که بدلیل زایمان و شیر دادن طفل روزه نگرفتم سال گذشته که بچه هنوز ۱ ساله نشده بود سؤال کردم در مورد روزه گفتند باید خودت بفهمی می توانی یا نه حالا من سؤال دارم که بچه ام هنوز شیر می خورد و ۲ سالش نشده وبعد از رمضان ۲ ساله می شود حکم روزه من چیست و سالهای گذشته چطور وبچه از سن ۶ ماهگی غذای کمکی می خورد ؟

پاسخ: روزهائی که روزه نگرفته اید قضا کنید و علاوه بر قضا ، برای هر یک روز که تا ماه رمضان بعدی قضا نکرده اید ۷۵۰ گرم طعام به فقیر صدقه بدهید .

 

پرسش: حکم زن شیرده در ماه رمضان چیست؟
پاسخ: زنـى کـه بـچه شیر مى دهد و شیر او کم است چه مادر بچه یا دایه او باشد ، اگـر روزه بـراى خودش یا بچه اى که شیر مى دهد ضرر دارد ، روزه بر او واجب نیست ، و باید براى هر روز یـک مـد طعام (۷۵۰ گرم نان یا ماکارونی یا آرد) به فقیر بدهد ، و روزه هایى را که نگرفته باید قضا نماید . ولى بنابر احتیاط واجـب ایـن حـکـم اخـتصاص به موردى دارد که شیر دادن بچه منحصر به همین راه باشد ، و اما اگر راه دیـگـرى بـراى شـیر دادن بچه باشد – مثلا این که از شیر خشک استفاده کند – بنا بر احتیاط واجب باید روزه بگیرد.

استفتائات آیت الله سیستانی.

السؤال: هل يجب على المرضعة صيام شهر رمضان باكمله واذا لم تستطيع فما هو الحكم الشرعي عليها ؟

الجواب: المرضع القليلة اللبن إذا خافت الضرر على نفسها ، أو على الطفل الرضيع جاز لها الافطار ويجب عليها القضاء بعد ذلك كما تجب عليها الكفارة أيضاً ، ويكفي في الكفارة اعطاء الفقير (٧٥٠ غرام) من الحنطة اودقيقها بل يجزي مطلق الطعام حتى الخبز اوالمعكرونة ايضاً.
ولا فرق في المرضع بين الأم والمستأجرة والمتبرعة ـ والأحوط لزوماً ـ الاقتصار في ذلك على ما إذا انحصر الإرضاع بها (بان لم يكن هناك طريق آخر لإرضاع الطفل ولو بالتبعيض من دون مانع وان كان هو الضرر الذي يلحق الطفل من الرضعة الصناعية حتى بمثل امتناعه من شرب حليب الام بعد ذلك) وإلا لا يجوز لها الافطار . سايت عربي حضرت آيت الله سيستاني.

صوم الحامل

١السؤال: هل يجوز للمراة الحامل الصيام في شهر رمضان؟

الجواب: الحامل المقرب (في شهري الثامن او التاسع) إذا خافت الضرر على نفسها ، أوعلى جنينها جاز لها الافطار ـ بل قد يجب كما إذا كان الصوم مستلزماً للاضرار المحرم باحدهما ـ ويجب عليها القضاء بعد ذلك كما تجب عليها الكفارة أيضاً ، ويكفي في الكفارة اعطاء الفقير (٧٥٠ غراما) من الحنطة اودقيقها بل يجزي مطلق الطعام حتى الخبز والمعكرونة ايضاً .
واما الحامل غير المقرب (من الشهر الاول الي نهاية الشهر السابع) فإن كان الصوم يضر بها او بجنينها او كان موجباً لوقوعها في الحرج الذي لا يتحمل عادة فيجوز لها الافطار ويجب القضاء ولا تجب عليها الكفارة .استفتائات عربي آيت الله سيستاني.
 

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احكام روزه                                            ويژه نامه احكام زكات فطره (فطريه)

خوردن قرص در حال روزه چه حكمي دارد                     كفاره نزديكي جنسي زن و شوهر در روزه

احكام روزه و عادت ماهيانه بانوان                               تكرار استمنا و جماع و ساير مبطلات روزه

آيا تزريق آمپول و سرم در روزه اشكال دارد                    كفاره استمنا در روزه چيست

از كجا متوجه شويم روزه براي ما ضرر دارد

احکام دندانپزشکى در روزه                                      روزه گرفتن با وجود منع پزشك چه حكمي داردكليد : آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد آيا خانم باردار و شيرده بايد روزه بگيرد دیابت حاملگی  روزه بارداري روزه بارداري روزه بارداري روزه بارداري روزه شيردهي روزه شيردهي روزه شيردهي روزه شيردهي روزه شيردهي روزه شيردهي شير شيرده حکم روزه داری برای زن باردار یا شیرده روزه داری در ایام بارداری روزه داری در طی بارداری و شیردهی نظر مراجع عظام درباره روزه گرفتن زنان باردار و شيرده آیا روزه داری برای مادران باردار مجاز است؟ مادران باردار روزه بگیرند؟ روزه داری، بارداری و شیردهی زنان باردار 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.

10 نظرات
 1. امیرحسین حسنلو می گوید

  سلام. من ۱۵ سالمه و تازه تکلیف شدم و مقلد آقای آیت الله العظمی خامنه ای هستم.
  آیا کسی استمناء در ماه رمضان انجام دهد ولی به قصد خروج منی نباشد و در عین حال انزال شود؛ حکمش چیست؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   لطف کنید استمنا در روزه را در سایت سرچ کنید و در قسمت دیدگاه های همان مطلب سوال بفرمایید.
   استمنا حرام، و گناه کبیره است، روزه باطل و قضا و کفاره واجب است.
   وفقکم الله لکل خیر

 2. مینا می گوید

  با سلام و ا حترام
  من مقلد آیت الله خامنه ای هستم. ۹ سال پیش باردار شدم که همزمان دچار سنگ کلیه ای شدم که تا ۳ سال من را بسیار درگیر کرده بود. یعنی از ساعت ۱۲ ظهر به بعد اگر کم آب می خوردم، درد کلیه ام به حدی می شد که باید در برخی از موارد به بیمارستان مراجعه می کردم و مورفین دریافت می کردم بنابراین دوسال روزه که مربوط به بارداری و یک سال شیردهی بود را نشد بگیرم، یعنی نهایت سعی خودم را می کردم و فقط ماه رمضان و روزه های قرض(عادت ماهیانه) خودم را با هر حالی بود می گرفتم. الان دوباره باردارم و ماه رمضان روزه نگرفتم هم از ترس سنگ کیله مجدد و هم اینکه افت قند شدید می گیرم همین الان با وجود اینکه روزه نیستم تا حدی که لرزش شدید می گیرم و مجبور میشم یک چیز قندی بخورم.. اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید هم برای روزه های گذشته که من کفاره را دادم ولی قضای آن را نه .. و هم برای الان

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   اولا اگر روزه برای شما ضرر دارد و پزشک متدین هم تایید می کند، نباید روزه بگیرید.
   سوال شما چند بخش دارد، اگر شما بیمار بوده اید :
   براى روزه‌هايى که در ماه رمضان به جهت بيمارى افطار نموده و تا رمضان سال بعد هم اين بيمارى ادامه داشته، هر روز يک مدّ (حدود ۷۵۰ گرم) طعام به عنوان فديه به فقير بپردازيد و قضاى آن روزه‌ها واجب نيست مگر ماه رمضان آخر در صورتى که پس از آن سلامتى حاصل و قدرت برگرفتن روزه‌هاى قضاى آن را داشته باشيد که در اين صورت اگر تا رمضان سال بعد، قضاى روزه‌ها را نگرفته باشيد علاوه بر دادن مدّ طعام بايد قضاى آن را نيز بگيريد.
   توصیه می کنیم برای توضیحات بیشتر با دفتر ایشان به شماره: واحد سوالات شرعی قم : ۰۲۵۳۷۷۴۶۶۶۶ تماس حاصل فرمایید تا کامل توضیح بدهند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. م می گوید

  من سالگذشته ماه رمضان بعلت بارداری خطرناکی روزه نگرفتم تا امسال هم نتوانسته روزه بگیرم به لحاظ وضعیت مالی بدی که شوهرم دارد قادر به پرداخت کفاره هم نیستم، چکارکنم.؟م

  1. مهدی طاها می گوید

   سلام علیکم
   ) اگر بر اثر عذر شرعى روزه ماه رمضان را نگرفته اید، فقط قضا بر شما واجب است، و اگر عذر شما در خوردن روزه خوف از ضرر روزه بر جنين بوده، بايد علاوه بر قضا، براى هر روز يک مد طعام(۷۵۰گرم گندم، آرد یا …) به عنوان فديه به فقیر بپردازد، و اگر قضا را بعد از ماه رمضان تا ماه رمضان سال بعد، بدون عذر شرعى به تأخير انداخته اید ، فديه (۷۵۰گرم )ديگرى هم بر شما واجب است يعنى بايد براى هر روز يک مد طعام به فقير بدهد.
   اگر توان مالی ندارید، هر اندازه که می توانید بدهید، اگر به هيچ وجه قادر به دادن غذا به فقرا نيستید، باید وصیت کنید که ورثه شما یا فرزندانتان آن را بپردازند. اگر بعدا توانستید کامل پرداخت کنید. اگر هم که توان مالی پیدا نکردید و وصیت کردید، دیگر وظیفه ای ندارید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. ناشناس می گوید

  سلام
  ایازن بارداردرماه هشتم میتواندروزه بگیرد؟

  1. مهدی طاها می گوید

   عليكم السلام
   شما مي توانيد روزه بگيريد اما دقت كنيد كه روزه براي شما يا جنين خطر آفرين نباشد.
   مي توانيد به دكتر امين و متشرع رجوع كنيد و نظر او را نيز جويا شويد.
   اگر روزه برای خود یا جنین شما ضرر نداشته باشد واجب است روزه بگيريد. اما اگر ضرر دارد روزه واجب نیست. ضرر را هم یا خودشما تشخیص می‌دهد یا به پزشک متخصص مورد اطمینان مراجعه می‌کنيد. ولی اگر بتواند به طور متناوب یک روز در میان یا دو روز در میان روزه بگیرد باید اینگونه عمل کند.
   حتما متن را با دقت بيشتر مطالله كنيد

   وفقكم الله لكل الخير

 5. ناشناس می گوید

  سلام
  در احکام اسلام زن باردار ایا میتواند روزه بگیرد ؟

  1. حجت الاسلام مهدی طاها می گوید

   عليكم سلام
   مانعي از جهت اينكه شما روزه بگيريد وجود ندارد، اما متوجه باشيد كه روزه براي براي شما و يا جنين مشكل خاصي ايجاد نكند.
   آسيب رساندن به خود و يا كودك در رحم جايز نيست و حرام مي باشد.
   براي مطمئن شدن از توانايي خود حتما به پزشك متشرع رجوع كنيد.
   در هر حال توجه كنيد طبق نظر حضرت آيت الله خامنه اي دامت بركاته:
   اگر گرفتن روزه باعث كمى شير و ناراحتى بچه شود، يا براى خودشما ضرر داشته باشد؛ روزه براى شما واجب نيست و در صورت اول بايد براى هر روز، يك مد طعام (حدود750گرم) به فقير بدهيد و در فرض دوم اين امر احتياط واجب است و در هر حال روزه ‏ها را بايد قضا كند.
   وفقكم الله لكل الخير