قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

وسواس در ترشحات ادرار

صفحه اصلی/احكام/طهارت/وسواس در ترشحات ادرار
 • وسواس در ترشحات ادرار
وسواس در ترشحات ادرارReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 22Rating: 3.0

وسواس در ترشحات ادرار

 
سلام وخسته نباشید.
يك سوال داشتم من با يك مشكل مواجه شده ام وديگه خسته ام كرده است.من دستشویی زیاد میروم و هر وقت دستشويي مي روم هنگام بول دو سه قطره بول به كاسه دستشويي(توالت) برخورد مي كند وبه بدنم سروصورتم ولباسهايم مي پاشد وهر كاري مي كنم طوري بول كنم كه به بدنم ولباسهايم نپاشد باز هم فايده اي نداشت ودو سه قطره اي مي پاشيد ومن هم هر بار بايد سروصورتم ولباسهايم را بشورم ديگه كلافه شدم يكي دو بار خواستم اعتنا نكنم اما نشد! چون در رساله گفته است بول نجس است وبايد شست هر طور كه به دستشويي ميروم ذرات ادرار به پاها وحتي صورت و گاهي موهاو.. ميپاشد وتا ساعاتي به شستشو ميپرد ازم يا .مدتي آب شلنگ را باز ميگذاشتم تا ترشحات پاك باشد.بازهم فايده اي نداشت..
لطفا مرا راهنمايي كنيد.
(مرجع آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته).
 
پاسح:
سلام علیکم برادر گرامی
 
در رعایت طهارت و نجاست همواره رعایت اعتدال را داشته باشید. بر خود سخت نگیرید چون اسلام دین سخت گیری نیست!. ملاک را عرف عادی مردم متشرع به حساب آورید. برادر گرامی طبق فتوای فقها تا مطمئن نشده باشید که بول(ادرار) به لباس شما برخورد کرده، نباید ترشحات را  نجس به حساب آورید. اگر در دستشویی هنگام تطهیر از آب لوله کشی شهری (کُر) استفاده کنید، و در این هنگام ترشح ادرار به آب کر برخورد نماید و به بدن شما بخورد آن ترشح پاک است.  در نوشتاری همین مطلب در سایت هدانا اشاره شده است. از «اینجا» مطالعه نمایید.
 
 باز تاکید می کنیم که شک در نجس شدن ملاک نیست، تا صد درصد مطمئن نشده اید نباید به شک خود توجه کنید. این حالت شما که شرایط را بر خود سخت کرده اید نوعی وسواس است!. وسواس برخاسته از شیطان می باشد و خدای ناکرده اگر شخص وسواسی شود از عبادت ها نیز باز می ماند. علاوه بر این عدم فهم درست احکام دین سبب می شود که شخص نظر خود را بر احکام الهی ترجیح دهد و نظر خود را ملاک رفتاری خود قرار دهد. شما ملاک را نظر دین یعنی اینکه در جایی که شک کردید بی توجه باشید قرار بدهید، نظر خودتان را و وسواس را رها کنید.
 
شخص وسواس نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نمایید!
 ملاک شما فتوای مرجعتان باشد شما نباید در رعایت طهارت و نجاست زیاده روی کنید. نوعا شخص وسواس نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نمایید!.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته در زمینه وسواس می فرمایند:
«…وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا مى کنند و علم به نجاست پیدا مى کنند (منظور قشر متدیّن است) آن مقدار که آنها یقین پیدا مى کنند و آب مى کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیّه تکلیفى ندارید; هرچند فکر شما به شما بگوید نجس است; زیرا در این گونه موارد افراد متدیّن عادى علم و یقین به نجاست پیدا نمى کنند.» در نوشتاری وظیفه شخص وسواس از نظر ایشان در «اینجا» منتشر شده است، حتما بخوانید.
 
وفقکم الله لکل الخیر

حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام طهارت

 1. آيا ترشحات دستشویی نجس است
 2. آيا عرق جنب نجس است
 3. راه تطهير كمد و ميز نجس و لوازم منزل
 4. راه تطهیر زمین نجس
 5. آیا مشروبات الکلی نجس است
 6. قول كودك در نجس كردن چيزي
 7. شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی
 8. برخورد شيء خيس با فرش نجس


کلید: وسواس ادرار وسواس ادرار وسواس ادرار وسواس در ادرار وسواس در ادرار وسواس در ادرار وسواس در ریزش ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در نجاست ترشح نجاست  وسواس در نجاست  وسواس در توالت رفتن پاشیدن ادرار به بدن وسواس تکرر ادرار ایا ادرار نجس است احساس خروج ادرار ترشح ادرار یقین وسواسی وسواس ادرار

۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۲:۵۳ +۰۴:۳۰

۶ ديدگاه

 1. عذرانوری ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ در ۱۱:۱۵- پاسخ دادن

  باسلام من دختری پانزده ساله هستم ودراطراف مخرجم ترشحاتی خشک شده دیده می شودکه نمی توانم ب آنهادست بزنم راستی وسواس هم هستم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ در ۱۶:۳۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   این ترشحات برای خانمها طبیعی هست و پاک می باشد و غسل و وضو را هم باطل نمی کند.
   تنها ترشحاتی که پس از ارگاسم از زن خارج می شود نجس می باشد و لازم است غسل جنابت کند.
   اگر زیاد هست لازم است به پزشک زنان رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. حسن بارانی ۱۳۹۵-۱۱-۲۸ در ۱۶:۴۱- پاسخ دادن

  با عرض سلام میخواستم حکم کسانی که بعد از دفع ادرار و خارج شدن ادرار تا ساعاتی از انها ادار به صورت قطره ای و خود به خود خارج میشود چه میباشد.

 3. زهرا ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ در ۱۱:۳۴- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشىد من هروقت مىروم دستشوىى بعدازاب کشى وبلند شدن فکرمىکنم ادرارم مىرىزد وچندبارمىشوىم واىن مساله خىلى سخت است مخصوصاوقتى جاىى هستم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ در ۱۳:۳۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   تا چیزی خارج نشده شما تکلیفی ندارید، حس خروج هم تا حالت یقینی نداشته باشید، اعتباری ندارد چه بسا از حالت وسواس باشد، در این صورت اعتنا نکنید.
   اگر این حالت طولانی شد می توانید به پزشک مراجعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

ثبت ديدگاه

Code Center