قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

وسواس در ترشحات ادرار

صفحه اصلی/1- احكام/طهارت/وسواس در ترشحات ادرار
 • وسواس در ترشحات ادرار
وسواس در ترشحات ادرارReviewed by مهدي يوسف وند on Oct 22Rating: 3.0

وسواس در ترشحات ادرار

 
سلام وخسته نباشید.
يك سوال داشتم من با يك مشكل مواجه شده ام وديگه خسته ام كرده است.من دستشویی زیاد میروم و هر وقت دستشويي مي روم هنگام بول دو سه قطره بول به كاسه دستشويي(توالت) برخورد مي كند وبه بدنم سروصورتم ولباسهايم مي پاشد وهر كاري مي كنم طوري بول كنم كه به بدنم ولباسهايم نپاشد باز هم فايده اي نداشت ودو سه قطره اي مي پاشيد ومن هم هر بار بايد سروصورتم ولباسهايم را بشورم ديگه كلافه شدم يكي دو بار خواستم اعتنا نكنم اما نشد! چون در رساله گفته است بول نجس است وبايد شست هر طور كه به دستشويي ميروم ذرات ادرار به پاها وحتي صورت و گاهي موهاو.. ميپاشد وتا ساعاتي به شستشو ميپرد ازم يا .مدتي آب شلنگ را باز ميگذاشتم تا ترشحات پاك باشد.بازهم فايده اي نداشت..
لطفا مرا راهنمايي كنيد.
(مرجع آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته).
 
پاسح:
سلام علیکم برادر گرامی
 
در رعایت طهارت و نجاست همواره رعایت اعتدال را داشته باشید. بر خود سخت نگیرید چون اسلام دین سخت گیری نیست!. ملاک را عرف عادی مردم متشرع به حساب آورید. برادر گرامی طبق فتوای فقها تا مطمئن نشده باشید که بول(ادرار) به لباس شما برخورد کرده، نباید ترشحات را  نجس به حساب آورید. اگر در دستشویی هنگام تطهیر از آب لوله کشی شهری (کُر) استفاده کنید، و در این هنگام ترشح ادرار به آب کر برخورد نماید و به بدن شما بخورد آن ترشح پاک است.  در نوشتاری همین مطلب در سایت هدانا اشاره شده است. از «اینجا» مطالعه نمایید.
 
 باز تاکید می کنیم که شک در نجس شدن ملاک نیست، تا صد درصد مطمئن نشده اید نباید به شک خود توجه کنید. این حالت شما که شرایط را بر خود سخت کرده اید نوعی وسواس است!. وسواس برخاسته از شیطان می باشد و خدای ناکرده اگر شخص وسواسی شود از عبادت ها نیز باز می ماند. علاوه بر این عدم فهم درست احکام دین سبب می شود که شخص نظر خود را بر احکام الهی ترجیح دهد و نظر خود را ملاک رفتاری خود قرار دهد. شما ملاک را نظر دین یعنی اینکه در جایی که شک کردید بی توجه باشید قرار بدهید، نظر خودتان را و وسواس را رها کنید.
 
شخص وسواس نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نمایید!
 ملاک شما فتوای مرجعتان باشد شما نباید در رعایت طهارت و نجاست زیاده روی کنید. نوعا شخص وسواس نظر خود را در مقابل نظر دین قرار می دهد به چه صورت؟ به این صورت که دین بنایش بر آسان گیری و توجه نکردن به شک در این امور است اما شخص وسواس عقیده دارد که با شک در نجاست، حتما آن را تطهیر کند، این روحیه  شخص وسواس که نظر خود را بر دین ترجیح دهد معصیتی بزرگ است لذا حتما توصیه می کنیم ملاک را در طهارت مانند عرف متشرعین قرار دهید و نیاز نیست که اینقدر با دقت وارسی نمایید!.

طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی دامت برکاته در زمینه وسواس می فرمایند:
«…وظیفه شما این است که به سایر مردم نگاه کنید و ببینید در چه حد به این امور اعتنا مى کنند و علم به نجاست پیدا مى کنند (منظور قشر متدیّن است) آن مقدار که آنها یقین پیدا مى کنند و آب مى کشند شما هم آب بکشید و نسبت به بقیّه تکلیفى ندارید; هرچند فکر شما به شما بگوید نجس است; زیرا در این گونه موارد افراد متدیّن عادى علم و یقین به نجاست پیدا نمى کنند.» در نوشتاری وظیفه شخص وسواس از نظر ایشان در «اینجا» منتشر شده است، حتما بخوانید.
 
وفقکم الله لکل الخیر

حتما بخوانيد

* ویژه نامه احکام طهارت

 1. آيا ترشحات دستشویی نجس است
 2. آيا عرق جنب نجس است
 3. راه تطهير كمد و ميز نجس و لوازم منزل
 4. راه تطهیر زمین نجس
 5. آیا مشروبات الکلی نجس است
 6. قول كودك در نجس كردن چيزي
 7. شستن لباس نجس با ماشین لباسشويی
 8. برخورد شيء خيس با فرش نجس


کلید: وسواس ادرار وسواس ادرار وسواس ادرار وسواس در ادرار وسواس در ادرار وسواس در ادرار وسواس در ریزش ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در ترشحات ادرار وسواس در نجاست ترشح نجاست  وسواس در نجاست  وسواس در توالت رفتن پاشیدن ادرار به بدن وسواس تکرر ادرار ایا ادرار نجس است احساس خروج ادرار ترشح ادرار یقین وسواسی وسواس ادرار

هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۶-۱-۱۹ ۰۹:۴۲:۵۳ +۰۴:۳۰

۱۷ ديدگاه

 1. محمد ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ در ۱۰:۳۷- پاسخ دادن

  با سلام من با کامپیوتر هنگام اوقات فراغت بازی میکنم و استرس ناشی از بازی باعث میشود کمی ادرار از بدنم خارج شود آیا برای غسل کردن باید نیت غسل جنابت بکنم‌.

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۴-۰۶ در ۱۳:۵۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   با خروج ادرار فقط محلی را که برخورد کرده با آب تطهیر کنید، نیازی به غسل نیست.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. محمد امین ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ در ۱۹:۲۵- پاسخ دادن

  سلام علیکم دوست عزیز .من مدتی بعد از ادرار عمل ایتبرارو انجام میدم به دفعات زیاد حدودا پنج تا ده بار بعد چندین ثانیه می ایستم و دوباره میشینم و چندین بار استبرا رو انجام میدم ولی بازم احساس خروج ادرار دارم ایا اگه‌ابی عم بیاد نجس یا نه البته بگم مپ‌مبتلا به عفونت ادراری هستم و دارو مصرف میکنم .

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۱۱:۳۵- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   اینها از وسواس هست، یکبار استبرا کنید و دیگر نیازی هم به وارسی و بررسی نیست!… احساس خروج اعتبار و ارزش شرعی ندارد توجه نکنید!. اگر بعد از استبرا آبی خارج شد،پاک است.
   فقط زمانی که یقین به خروج کردید تطهیر کنید.
   ثانیا نجس بودن گناه نیست و اشکالی هم ندارد، فقط زمانی که نماز می خوانید باید بدن و لباس پاک باشد
   وفقکم الله لکل الخیر

 3. علیرضا ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ در ۲۰:۵۶- پاسخ دادن

  سلام ،، خسته نباشید
  من وقتی به دستشویی میروم بعد از شستن و بلند شدن حس میکنم که هنوز کمی مانده که بیرو نیامده و دوباره مینشینم و میشورم خودم را و چند بار این کار را تکرار میکنم ،، حالا باید چه کنم ؟؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۳-۲۱ در ۲۳:۵۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   به این حس ها اعتنا نکنید، تا یقین به خروج نکرده اید هیچ وظیفه ای ندارید. مراقب باشید دچار وسواس نشوید!.
   وفقکم الله لکل الخیر

 4. علی ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ در ۱۹:۰۳- پاسخ دادن

  سلام من دچار وسواسیت هستم
  اگر موقع ادرار کردن در صورتمان یاپا احساس کنیم مایعی به بدن ما ترشح کرد ولی با چشم لحظه برخورد ان را باصورت یا پا نبینیم ایا باید ان عضو را تطهیر کنیم یا پاک است
  وسوال دومم اینه که بعد از دفع بول وقتی میخواهیم طهارت کنیم موقع شستن مایعی پس از برخورد به بول به سروصورتمان یا پایمان ترشح کند ایا لازم است رنگ ان ترشح رو بررسی کنیم که عین نجاست بول همراه ان است یا نه، یا لازم نیستو پاک است تورو خدا به هردو جداگانه و واضح پاسخ دهید وسواسیت من خیلی شدیده و به گونه ای شده که هر ۲۴ ساعت یه بار دستشویی میرم.باتشکر توروخدا جواب بدین من کلافه شدم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۲۸ در ۱۲:۰۱- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   ۱-ترشح برخورد کرده پاک است نیازی هم به دقت و بررسی نیست.
   ۲- آنچه به سر و صورت شما می خورد پاک است.
   وسواس از شیطان هست، به هیچ عنوان توجه، بررسی و وارسی نکنید!… راحت به زندگی برسید، حتما با یک روانپزشک هم مشورت کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 5. سنا ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ در ۱۹:۵۴- پاسخ دادن

  باسلام وخسته نباشید.دختری۲۹ساله هستم مدتیست احساس خود ادراری دارم لباس زیرم مرطوب میشود روزی چند بار حمام میروم اما دیگه نمیتونم روزی چند بار برم حموم فقط اباس زیرم رو عوض میکنم ایا برا نماز خوندنم اشکال داره باید غسل کنم؟

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۲-۱۸ در ۱۹:۳۶- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   باید مراقب باشید که دچار وسواس نشوید!!.
   نیازی هم به حمام رفتن نیست، بر فرض نجس هم شده باشد همان محل را باید تطهیر کرد. اصلا نیازی به غسل نیست!!! غسل جنابت فقط زمانی است که خانم به ارگاسم و اوج لذت جنسی برسد و پس از آن مایعی از او خارج شود!
   اگر شک دارید چیزی خارج شده یا نه، وظیفه ای ندارید، گاهی برخی از این رطوبت ها ترشحات زنانه هست، لذا تا زمانی که یقین به خون یا ادرار بودن آن نکرده اید، بنا را می گزارید بر پاک بودن.
   وفقکم الله لکل الخیر

 6. عذرانوری ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ در ۱۱:۱۵- پاسخ دادن

  باسلام من دختری پانزده ساله هستم ودراطراف مخرجم ترشحاتی خشک شده دیده می شودکه نمی توانم ب آنهادست بزنم راستی وسواس هم هستم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ در ۱۶:۳۷- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   این ترشحات برای خانمها طبیعی هست و پاک می باشد و غسل و وضو را هم باطل نمی کند.
   تنها ترشحاتی که پس از ارگاسم از زن خارج می شود نجس می باشد و لازم است غسل جنابت کند.
   اگر زیاد هست لازم است به پزشک زنان رجوع کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

 7. حسن بارانی ۱۳۹۵-۱۱-۲۸ در ۱۶:۴۱- پاسخ دادن

  با عرض سلام میخواستم حکم کسانی که بعد از دفع ادرار و خارج شدن ادرار تا ساعاتی از انها ادار به صورت قطره ای و خود به خود خارج میشود چه میباشد.

 8. زهرا ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ در ۱۱:۳۴- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشىد من هروقت مىروم دستشوىى بعدازاب کشى وبلند شدن فکرمىکنم ادرارم مىرىزد وچندبارمىشوىم واىن مساله خىلى سخت است مخصوصاوقتى جاىى هستم

  • مهدي يوسف وند ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ در ۱۳:۳۸- پاسخ دادن

   سلام علیکم
   تا چیزی خارج نشده شما تکلیفی ندارید، حس خروج هم تا حالت یقینی نداشته باشید، اعتباری ندارد چه بسا از حالت وسواس باشد، در این صورت اعتنا نکنید.
   اگر این حالت طولانی شد می توانید به پزشک مراجعه کنید.
   وفقکم الله لکل الخیر

  • Mahnaz ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ در ۱۲:۳۲- پاسخ دادن

   سلام کاش میشد با شما ارتباط داشته باشم چون من هم دقیقا همین جوری هستم و ارامش و تو زندکی ازدست دادم بابت این موضوع

ثبت ديدگاه

Code Center