وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

ميقات در جحفه آیا مخصوص در جحفه است

ميقات در جحفه آیا مخصوص در جحفه است

لگو احکام حج و عمره

عدم خصوصيت مسجد در جحفه‏

 

۲۵۷- ميقات در جحفه، خصوص مسجد نيست و از هر جاى آن، احرام صحيح است.

ميقات حجّاجى كه ابتدا به مدينه يا جده مى‏روند

۲۵۸- حجاجى كه ابتدا به مدينه مى‏روند، بايد در مسجد شجره محرم شوند؛ و حجاجى كه به جده رفته و از آنجا به مكه مى‏روند (حجاج مدينه بعد)، احتياط آن است كه بدون احرام به جدّه‏[۱] بروند و از اهل اطلاع و مورد اعتماد تحقيق كنند، اگر معلوم شد كه جدّه يا «حده»، محاذى با يكى از ميقات‏ها است، از آنجا محرم شوند؛ و گرنه به يكى از مواقيت- مثل جحفه- بروند و از آنجا محرم شوند؛[۲] واگر نتوانستند به ميقات بروند، با نذر[۳] از جده محرم شوند؛ و بهتر آن است كه در «حده» احرام را تجديد كنند، اگرچه لازم نيست.

[۱] ( ۳). آية اللَّه تبريزى: محاذات جدّه با يكى از مواقيت ثابت نيست بلكه اطمينان به عدم محاذات آن است، پس احرام از جدّه مجزى نيست و بر حاجى لازم است از محل خود يا در راه قبل از رسيدن به جدّه، به‏مقدارى كه قابل ملاحظه- باشد هر چند در هواپيما باشد- نذر احرام نموده و از محلّ نذر احرام ببندد و يا به يكى از مواقيت رفته، احرام ببندد و يا به رابغ برود و آنجا با نذر احرام، محرم شود.

آية اللَّه خويى: احرام از جده، حتى با فرض محاذى بودن آن با ميقات، مجزى نيست و بر حاجى لازم است كه در صورت امكان به يكى از مواقيت برود يا از وطن خود يا در راه، قبل از رسيدن به جده به مقدارى كه قابل ملاحظه باشد هرچند در هواپيما باشد، نذر احرام نموده و از محل نذر احرام ببندد و يا اين‏كه پس از ورود به جده، به محلى كه رابغ نام دارد برود و از آنجا با نذر احرام، قبل از ميقات احرام ببندد.

آية اللَّه خامنه‏ اى: واجب است براى محرم شدن به يكى از ميقات‏ها برود و در صورتى كه نتواند به يكى از ميقات‏ها برود، احتياط واجب اين است كه با نذر از جدّه احرام ببندد.

آية اللَّه سيستانى: با ملاحظه نقشه‏هاى جغرافيايى، نقطه محاذى جحفه، در جنوب شرقى جده واقع است ولذا با نذر مى‏شود در فرودگاه جده احرام بست؛ زيرا قبل از ميقات واقع است و اما نذر احرام در هواپيما يا قبل از آن، با علم به اين‏كه به ناچار زير سايه خواهد رفت مورد اشكال است.

آية اللَّه صافى، آية اللَّه گلپايگانى: جايز نيست از جدّه با نذر محرم شوند بلكه بايد به جحفه رفته، از آنجا محرم شوند.

آية اللَّه فاضل: محاذات جدّه با هيچ يك از ميقات‏ها ثابت نيست. بنابراين بايد يا به ميقات يا محاذات ميقات برود ولى براى عمره مفرده مى‏تواند از ادنى الحل محرم شود.

آية اللَّه مكارم: محاذات جدّه با هيچيك از ميقات‏ها ثابت نيست بنابراين بايد يا به ميقات يا به محاذات ميقات برود و يا اگر نمى‏تواند احتياطاً نذر كند و در ابتداى حرم تجديد احرام كند.

آية اللَّه نورى: اگر از جدّه مستقيماً عازم مكّه شوند ميقات آنان« جحفه» است.
�ƅ�l��

منبع: سایت هدانا برگرفته از مناسك حج با حواشى و مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: خامنه ای، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، بهجت،فاضل ، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام حج و عمره

ویژه نامه احکام جامع سایت هدانا

🔗 لینک کوتاه

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.