وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد

رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد

اعتكاف و نماز جمعه

 پرسش ۷۳ .  براى رفتن به نماز جمعه، مى‏توان از محل اعتكاف خارج شد؟

همه مراجع (به جز تبريزى، نورى و وحيد): آرى، جايز است

آيات عظام تبريزى و وحيد: بنابر احتياط واجب جايز نيست[۲].

آية اللّه‏ نورى: جايز نيست[۳].

  تبصره. بنابر فتواى كسانى كه رفتن به نماز جمعه را در ايام اعتكاف جايز مى‏دانند، بايد حداقل زمان لازم را رعايت كنند تا شكل و صورت اعتكاف، به هم نخورد.

  •  [۱]. امام، تحريرالوسيله، ج ۱، شروط الاعتكاف، م ۹؛ سيستانى، تعليقات على العروة، شرائط الاعتكاف، م ۳۰؛ بهجت، وسيله‏النجاة، ج ۱، م ۱۲۰۳؛ صافى، هدايه‏العباد، ج ۱، م ۱۴۱۲؛ مكارم، استفتاآت، ج ۲، س ۴۹۴ و فاضل،جامع‏المسائل، ج ۱، س ۶۱۹.
  •  [۲]. وحيد، منهاج‏الصالحين، ج ۲، الاعتكاف، السادس و تبريزى،منهاج‏الصالحين، ج ۱، الاعتكاف، السادس.
  •  [۳]. دفتر: نورى.(احکام اعتکاف/ پرسمان).

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س. آيا شخص معتکف براى شرکت در نماز جمعه مى‌تواند از مسجد محل اعتکاف خارج شود؟
ج: با انتخاب نزديکترين راه و معطّل نشدن در بين راه اشکال ندارد؛ ولى نبايد خروج او به مقدارى باشد كه صورت اعتكاف به‌هم بخورد. استفتائات جدید.


مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۱۷۴۷ – خروج از محلّ اعتکاف برای غسل‌های مستحبی مثل غسل جمعه یا غسل اعمال «اُمّ داوود» و همچنین برای وضوی مستحبی، محلّ اشکال است. و به طور کلّی خارج شدن از مسجد برای امور راجحه (دارای رجحان) در غیر آنچه ضرورت عرفی به حساب می‌آید، محلّ اشکال و احتیاط است،

ولی معتکف برای تشییع جنازه و تجهیز میّت مانند غسل و نماز و دفن میّت و برای عیادت مریض و نماز جمعه می‌تواند از محلّ اعتکاف ‌خارج شود.

مسأله ۱۷۴۸ – خروج فرد معتکف برای شرکت در نماز جماعتی که خارج از محلّ اعتکاف ‌برگزار می‌شود، بنا بر احتیاط واجب، جایز نیست مگر فردی که در مکه مکرّمه معتکف شده باشد که وی می‌تواند برای نماز جماعت یا فرادی از مسجد خارج شود و در هر جای مکه که می‌خواهد نماز بخواند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی سیستانی.

حتما بخوانيد

ویژه نامه احکام اعتکاف

ویژه نامه احکام روزه

حکم راه رفتن و توقف زیر سایه در اعتکافکلید:رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد رفتن به نماز جمعه در اعتکاف چه حکمی دارد[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.