وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

حکم ازدواج با اهل سنت

حکم ازدواج با اهل سنت

ازدواج با اهل سنت

پرسش ۱۷۱ . ازدواج با دختر اهل تسنن، چه حكمى دارد؟

همه مراجع: اشكال ندارد؛ ولى اگر بترسد كه بر اثر ازدواج با او به گمراهى بيفتد، جايز نيست.

تبصره ۱ . ازدواج با برخى از فرقه ها؛ مانند ناصبى ها و خوارج ـ كه خود را مسلمان مى پندارند، ولى در حقيقت محكوم به كفر هستند ـ جايز نيست.

تبصره ۲ . عقد ازدواج شيعه و سنى، در هر صورت صحيح است و مسئله انحراف و گمراهى ربطى به اصل عقد ندارد.

پرسش ۱۷۲ . حكم ازدواج دختر شيعه با مردى از اهل تسنن چيست؟

همه مراجع (به جز تبريزى و وحيد): اگر بترسد كه بر اثر ازدواج با او به گمراهى بيفتد، جايز نيست و در غير اين صورت، ازدواج با او كراهت دارد.[۲]

آيات عظام تبريزى و وحيد: اگر بترسد كه بر اثر ازدواج با او به گمراهى بيفتد، جايز نيست و در غير اين صورت، بنا بر احتياط واجب، با او ازدواج نكند.[۳]

تبصره. ازدواج با برخى از فرقه ها، مانند غاليان، ناصبى ها و خوارج ـ كه خود را مسلمان مى پندارند، ولى در حقيقت محكوم به كفر هستند ـ جايز نيست.

پرسش ۱۷۳ . آيا در ازدواج با دختر اهل تسنن، اجازه پدر او لازم است؟

همه مراجع: اگر در مذهب آنان اجازه پدر در ازدواج شرط نباشد، اجازه لازم نيست.[۴]

تبصره. اكثر فرق اهل تسنن در ازدواج دختر باكره اذن پدر را لازم مى دانند.[۵]

 • [۱]. وحيد، منهاج الصالحين، ج ۳، م ۱۲۹۸ ؛ تبريزى، منهاج الصالحين، ج ۲، م ۱۲۹۸ ؛ نورى، استفتائات، ج ۱، س ۶۶۸ ؛ صافى، هداية العباد، ج ۲، القول فى الكفر، م ۸ ؛ امام، تحرير الوسيلة، ج ۲، القول فى الكفر، م ۸ ؛ خامنه اى، استفتاء، س ۱۶ و ۱۴۳ ؛ مكارم، استفتائات، ج ۱، س ۷۰۸ ؛ سيستانى، منهاج الصالحين، ج ۲، م ۲۱۵ و دفتر فاضل و بهجت.
 • [۲]. سيستانى، منهاج الصالحين، ج ۲، م ۲۱۵ ؛ مكارم، استفتائات، ج ۱، س ۷۰۸ ؛ امام، تحرير الوسيلة، ج ۲، القول فى الكفر، م ۸ ؛ صافى، هداية العباد، ج ۲، القول فى الكفر، م ۸؛ نورى، استفتائات، ج ۱، ۶۶۸؛ دفتر: فاضل و بهجت.
 • [۳]. وحيد، منهاج الصالحين، ج ۳، م ۱۲۹۸ ؛ تبريزى، منهاج الصالحين، ج ۲، م ۱۲۹۸
 • [۴]. خامنه اى، استفتاء، س ۱۰۰ و دفتر: همه مراجع.
 • [۵]. الفقه على المذاهب الاربعة، ج۴، ص ۵۱.(احكام ازدواج،پرسمان).

مطابق نظر آيت الله خامنه ايمطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: من يك زن شيعه هستم آيا مى‌توانم به جاى يك شيعه با يك سنّى ازدواج كنم؟

ج)

ازدواج زن شيعه با مرد سنى اگر خوف خطر براى مذهب نباشد، اشكال ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي

حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حکم ازدواج با مردان اهل سنت

پرسش :ازدواج زنان و دختران شیعه، با جوانان و مردان اهل سنّت، چه حکمى دارد؟

پاسخ :ازدواج با مردان اهل سنت، در صورتى که براى مذهب زن یا فرزندان آینده اش خطری داشته باشد، جایز نیست.

حکم ازدواج بازنان اهل سنت

پرسش :آیا ازدواج مردان شیعه، با زنان اهل سنّت، جایز است؟

پاسخ : ازدواج مردان شیعه با دختران و زنان اهل سنّت اشکالى ندارد.

حکم اذن پدر در ازدواج با دختران اهل تسنن [ازدواج با سایر فرق]

پرسش : آیا در ازدواج ( موقت یا دائم) با دختران باکره اهل تسنن اذن پدر دختر شرط است؟ مراد از دختر باکره چیست؟

پاسخ : در صورتی که دختر سن کمی نداشته و دارای رشد کافی عقلی و جسمی بوده و قدرت تشخیص مصالح خود را داشته باشد چنانچه مفسده ای پیش نیاید، ازدواج با او بدون اذن پدر مانعی ندارد و منظور از باکره دختری است که قبلا ازدواج صحیح (ولو مطابق اعتقاد خودشان) نکرده باشد، خواه عضو بکارت موجود باشد، یا نه.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی.

لينك كوتاه مطلب: http://hadana.ir/?p=27230

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

*- ويژه نامه احکام ازدواج 

ویژه نامه احکام زن و شوهر

نحوه خواندن صیغه ازدواج دائم (متن+ترجمه)

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت(متن+ترجمه)کلید:  حکم ازدواج با اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنتحکم ازدواج با اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنت ازدواج مرد شیعه با زن سنی ازدواج شیعه و سنی از نظر اهل سنت ازدواج دختر سنی با پسر شیعه از نظر اهل سنت  ازدواج دختر شیعه با پسر سنی شافعی سنی ناصبی سنی غیر ناصبی سنی ناصبی کیست اعتقادات اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنتحکم ازدواج با اهل سنت حکم ازدواج با اهل سنتحکم ازدواج با اهل سنتحکم ازدواج با اهل سنت آيا يك خانم شيعي مي تواند با يك فرد سني ازدواج كند حکم ازدواج شیعه با سنی آیا دختر سنی می تواند با مرد شیعه ازدواج کند؟ ازدواج دختر شیعه با پسر سنی حنفی چه حکمی دارد ازدواج زن و مرد شیعه با پیروان مذاهب اهل سنّت  حکم ازدواج دختر شیعه با اهل سنت چیست؟ حكم شرعي ازدواج شيعه با سني چگونه است؟ آیا ازدواج زن شیعه و مرد سنی صحیح است ازدواج با اهل تسنن  ازدواج شیعه و سنی 

🔗 لینک کوتاه

نظر شما درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

4 نظرات
 1. سمیه می گوید

  سلام وقت بخیر…ببخشید من مدتی هست با ی پسری ک قبلا همکارم بودن رابطه اشنایی برقرار کردیم…ایشون از من ۳سال کوچیکتر هستن و سنی هستن و من شیعه هستم….خیلی بهم علاقه مند شدیم….فقط ایشون اهل کردستان هستن و من شمال زندگی میکنم و فعلا شرایط اینکع همو ببینیمو ندارین و این مسئله ایشون رو اذیت میکنه منم خیلی اذیت میکنه….از نظر شما رابطه ما صحیح هست؟ب نظر شما بعدها آسیب نبینیم چی هست؟خانوادهامونم در جریان نیستن…و من نمیدونم واقعا ادامه این رابطه صحیح هست یا نه چون احساس میکنم دارم خیلی وابسته میشم بهشون….اگه امکان داره بنده رو راهنمایی بفرمایین….مرسی

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم خواهر گرامی
   جدای از اختلاف عقیده ای که دارید که خیلی مهم هست و بعدا به مشکلات اساسی بر می خورید، باید توجه کنید که رابطه شما الان بر اساس احساسات هست. حتما باید پدر و مادر در جریان باشند، ادامه این ارتباط علاوه بر اینکه اشکال شرعی دارد، فقط باعث می شود که احساسات شما بیشتر بشود و نتوانید شناخت عقلانی درستی پیدا کنید. قبل از اینکه بیشتر از این به هم علاقه پیدا کنید و بی هدف ارتباط طولانی داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

   مسئله مهم همین اختلاف مذهبی هست، قطعا خانم تحت تاثیر شوهر هست، عقاید شما آسیب جدی می بیند و آسیب بعدی را فرزندان شما می بینند!، کمی به این مسئله فکر کنید، چطور می توانید کامل خوشبخت باشید در صورتی که در اساسی ترین اعتقادات اختلاف شدید دارید.عشق ها و علاقه های ظاهری برای ماه های اولیه زندگی هست، اما جریان زندگی یک واقعیت طولانی مدت و بر اساس اعتقادات و عقاید خانوادگی است، پس هشدار می دهیم مراقب باشید که تصمیم درست را بگیرید. توصیه ما این هست تا زمانی که ایشان با دلیل شیعه نشدن چنین ازدواجی موفق و به صلاح شما نیست.

   حتما با یک مشاور از نزدیک هم صحبت کنید، به هیچ عنوان رابطه را منحصر در پیام های شبکه مجازی نکنید بلکه اگر در ادعای عشق شان پایبند هستند حتما از طریق خانواده اقدام کنند.
   مشکل بعدی تفاوت قومیت هاست. که باید شناخت بیشتری داشته باشید.
   از همه اینها مهم تر این که اختلاف سنی دارید، موارد زیادی دیده شده که چنین ازدواج هایی موفق نبوده است.
   حتما دوران نامزدی داشته باشید که با افکار هم آشنا بشوید.
   لازم هست قبل از اینکه وارد زندگی مشترک بشوید روی مسائل و اختلافات اعتقادی هم گفتگو کنید، ببینید روی پذیرش حق و یا انکار آن چقدر تعصب دارند، آیا عقلانی برخورد می کنند یا بر اساس تعصبات کورکورانه هست.
   در هر حال تجربه ما در موارد مشابه شما ثابت کرده که خانم آسیب می بیند، اوایل بر اساس عشق اما بعدا دختر سرکوب و حتی فرزندان بر اساس تفکر شوهر بزرگ می شوند و گاهی با مادر مخالفت اعتقادی دارند و از همه مهمتر شاهدیم از سمت خانواده شوهر آزار های زیادی به خانم بخاطر شیعه بودن وارد می شود، آیا روی این موارد فکر کرده اید؟!. پس قبل از هر کاری با پدر و مادر مشورت کنید. چندین بار همین پیام ما را مجدد بخوانید و به این هشدارهای ما فکر کنید تا در آینده کسی را ملامت نکنید که کسی نبود و مرا راهنمایی کند.
   وفقکم الله لکل الخیر

 2. بی نام می گوید

  سلام تو سایت اسلام کوئست که حکم آقای مکارم درباره ازدواج دختر شیعه با سنی متفاوته و میگن اشکال داره من شاید برداشتم اشتباه باشه خودتون تحقیق کنید و به کسایی که خوندن و میخونن چون گمراه نشه اطلاع بدید هر کی خودش تحقیق کنه از ی راهی خبر بدید مثلا میتونید تو سایت بزنید****
  این لینکش خودتون سرچ کنید شاید لینک غلط باشه با اسلام کوئست خودتون اطلاع بدید حکم درستو اگه تو اینترنت حکم اشتباه دید بگید درست کنن به همه که خوندن اطلاع بدن به من جواب ندید و ایمیل ندید نمیخونم

  1. حجت الاسلام مهدی یوسف وند می گوید

   سلام علیکم
   آنچه در سایت هدانا منتشر شده عینا همان متن منتشر شده روی سایت حضرت آیت الله مکارم شیرازی هست، در سایت معظم له سرچ کنید همین متنی که ما منتشر کردیم و حکم را با آرامش و دقت بخوانید.
   وفقکم الله لکل الخیر