وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

تغییر نیت نماز عشا به مغرب

تغییر نیت نماز عشا به مغرب

رساله توضيح المسائل نماز

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][در نماز عشا پیش از رکوع رکعت چهارم ]

مسأله ۷۵۹ اگر در نماز عشا، پیش از رکوع رکعت چهارم (۱) شک کند که نماز مغرب را خوانده یا نه (۲)، چنانچه وقت به قدری کم است که بعد از تمام شدن نماز، نصف شب می شود (۳)، باید به نیّت عشا نماز را تمام کند (۴) و اگر بیشتر وقت دارد (۵) باید نیّت را به نماز مغرب برگرداند و نماز را سه رکعتی تمام کند، بعد نماز عشا را بخواند. (۱)

(بهجت ) اگر در نماز عشا، چه بعد از رکوع و چه پیش از رکوع رکعت چهارم ..

(۲) (بهجت ) حکم آن مانند نماز عصر است که در مسأله قبل بیان شد. [پایان مسأله ]

(۳) (خوئی ، تبریزی) و به مقدار یک رکعت از نماز هم مجال نیست ..

(۴) (گلپایگانی ، صافی) و بعد مغرب را به قصد ما فی الذّمّه به جا آورد ..

(نوری ) و بنا بگذارد که نماز مغرب را خوانده است ..

(۵) (گلپایگانی ، صافی ) و یک رکعت از آن در وقت اشتراکی واقع شده باشد ..

(مکارم ) رجوع کنید به ذیل مسأله ۷۵۶.

(سیستانی ) مسأله اگر در نماز عشا شک کند که نماز مغرب را خوانده یا نه ، باید به نیّت عشا نماز را تمام کند و بعد نماز مغرب را به جا آورد ولی اگر وقت به قدری کم است که بعد از تمام شدن نماز، وقت تمام می شود و به مقدار یک رکعت نماز هم وقت باقی نمانده لازم نیست که نماز مغرب را قضا کند.

(زنجانی ) مسأله اگر در نماز عشا شک کند که نماز مغرب را خوانده یا نه ، بعید نیست که بتواند نماز خود را به نیت عشا تمام کرده و نیازی به خواندن نماز مغرب نیست ، هر چند احتیاط مستحب آن است که اگر در وسعت وقت شک کند، پس از اتمام این نماز، نماز مغرب را رجاءً بخواند و سپس عشا را اعاده کند.

[در نماز عشا بعد از رسیدن به رکوع رکعت چهارم ]

مسأله ۷۶۰ اگر در نماز عشا بعد از رسیدن به رکوع رکعت چهارم شک کند که نماز مغرب را خوانده یا نه (۱)، باید نماز را تمام کند (۲)، بعد نماز مغرب را بخواند (۳)، ولی اگر این شک در وقت مخصوص به نماز عشا باشد خواندن نماز مغرب لازم نیست (۴).

این مسأله در رساله آیت اللّه زنجانی نیست

(۱) (خوئی ، تبریزی ) چنانچه وقت کم است باید نماز عشا را تمام کند و اگر به مقدار پنج رکعت وقت باشد، باید نماز را به هم زده و نماز مغرب و عشا را بخواند.

(۲) (سیستانی) و بعداً چنانچه وقت برای نماز مغرب باقی باشد، نماز مغرب را نیز بخواند.

(۳) (گلپایگانی ، صافی ) و بعد عشارا نیز اعاده نماید بنا بر احتیاط لازم ، مگر این که این شک در وقت مخصوص نماز عشا باشد که در این صورت خواندن نماز مغرب لازم نیست .

(۴) (فاضل) بنا بر احتیاط نماز مغرب را قضا کند.

(بهجت ) رجوع کنید به ذیل مسأله (۷۵۹). (مکارم ) رجوع کنید به ذیل مسأله (۷۵۶).

توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید

*- ضمنا شما می توانید از اینجا مشترک  خبرنامه سایت شوید و جدید ترین مطالب را دریافت کنید.

حتما بخوانيد

ويژه نامه احكام نمازکلید: تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب تغییر نیت نماز عشا به مغرب

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.