قرآن کریم: «...الحَمدُ لِلَّهِ الَّذي هَدانا لِهٰذا وَما كُنّا لِنَهتَدِيَ لَولا أَن هَدانَا اللَّهُ...» اعراف/43

تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي

صفحه اصلی/1- احكام/احكام روزه/تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي
  • تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي
تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبيReviewed by مهدي يوسف وند on Jul 14Rating: 4.0

تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي

تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي

اگر كسي روزه مستحبي گرفت و در حين روزه مومني به او خوراكي و غذايي را تعارف كرد بسيار نيكوست كه دعوت او را بپذيرد و روزه خود را افطار كند.

1- در صورت خوردن و آشاميدن، روزه مستحبي او باطل مي شود اما انشاالله ثواب قبول درخواست مومن را خواهد برد . 2- در روزه مستحبي انسان مي تواند هر زماني كه خواست روزه خود را بشكند، و هيچ كفاره و قضايي لازم نيست. 

 

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

مطابق نظر آيت الله خامنه اي

س: در مورد روزه مستحبى گفته شده که اگر برادر مؤمنتان به شما غذا تعارف کرد بهتر است قبول کرده اما ثواب را کامل مى‌بريد حال منظور از برادر مؤمن چيست؟ يعنى مادر و خواهر شامل اين دسته نيستند؟ ملاک ايمان چيست؟ يعنى هر فردى را مى‌توان مؤمن ناميد؟
ج) مؤمن يعنى کسى که شيعه اثنى عشرى است.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مطابق نظر آيت الله مكارم شيرازي

مسأله 1471ـ هرگاه کسى روزه مستحبّى بگیرد واجب نیست آن را به آخر برساند و هر موقع بخواهد مى تواند روزه خود را بخورد، بلکه اگر برادر مؤمنى او را به غذا دعوت کند مستحبّ است دعوت او را قبول کرده در اثناء روز افطار نماید. رساله توضيح المسائل آيت الله مكارم شيرازي .

اجابت دعوت مومن برای افطار روزه مستحبی

پرسش : آیا درست است که اگر در روزه مستحبی کسی به انسان تعارف کند بهتر است بخورد و ثواب روزه بیشتر می شود؟
اگر درست است آیا این حرف در روزه هایی که استحباب آنها وارد شده (مثلا روزه نه روز اول ذیحجه، روزه29 ذیقعده و …) نیز صادق است؟ و آیا باعث محرومیت از ثواب وارده یا تاثیرات روزه آن روز نمی شود؟
اگر جواب سوال اول مثبت است بدین معنی است که بعد از خوردن چیزی که تعارف شده دیگر روزه باطل شده یا همچنان تا مغرب باید امساک کرد؟
پاسخ : این حکم عام است و باعث محرومیت از ثواب نمی شود ولی مربوط به جایی است که کسی جدا تقاضای افطار می کند نه تعارفات معمولی و بعد از افطارکردن روزه دیگر ادامه آن معنی ندارد. استفتائات آیت الله مکارم شیرازی.


 

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مطابق نظر آيت الله سيستاني

مسأله ۲۱۱۱. اگر كسی روزه مستحبی بگیرد، واجب نیست آن را به آخر برساند، بلكه اگر برادر مؤمنش او را به غذا دعوت كند مستحب است دعوت او را قبول كند و در بین روز، هرچند بعد از ظهر باشد، افطار نماید و این حکم مستحبّی، اختصاص به روزه مستحبی دارد و شامل روزه قضاء نمی‌‌شود. رساله توضيح المسائل جامع آيت الله سيستاني .

پرسش: در چه صورتی باطل کردن روزه مستحب است؟

پاسخ: مستحب است برای کسی که صوم مستحب گرفته روزه خود را قطع کند اگر برادر مؤمنی او را به طعامی دعوت کند. استفتائات معظم له .


 

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

طبق نظر آيت الله صافي گلپايگاني

مسأله ۱۷۵۷. … اگر كسي روزه مستحبي بگيرد واجب نيست آن را به آخر برساند، بلكه اگر برادر مؤمنش او را به غذا دعوت كند، مستحب است دعوت او را قبول كند، و در بين روز افطار نمايد.  رساله توضيح المسائل آيت الله صافي گلپايگاني     .

 كليد: تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي تعارف به خوردن هنگام روزه مستحبي  روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف روزه مستحبي تعارف  حكم شكستن روزه مستحبي  خوردن روزه مستحبی با تعارف مؤمن دعوت به افطار روزه داره مستحبی چگونه استآیا زمانیکه روزه مستحبی هستیم کسی چیزی به ما تعارف … تعارف و دعوت به فردی که روزه مستحبی گرفته است اگر فردی به روزه دار تعارف کند چه کار باید بکنند سلام میخواستم بدونم روزه مستحبی رو در صورت تعارف دیگران به خوردن در هر ساعت روز میشه افطار کرد یا نه ؟ اگر فردی روزه مستحبی بگیرد و به اوتعارفی شود برای خوردن، اگر بخورد اشکالی ندارد و روزه در رابطه با افطار روزه مستحبی روزه مستحبي گرفته ام؛ دوستم خوراكي به من تعارف مي كند
هم‌رسانی، چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید:
افسرانفیس نماکلوب
۱۳۹۵-۱۰-۴ ۰۰:۳۹:۰۱ +۰۳:۳۰

ثبت ديدگاه

Code Center