وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

آیا دعا زمان و مکان خاص دارد

آیا دعا زمان و مکان خاص دارد

 

 

آيا براى دعا، زمان و مكان مخصوص هست و يا در هر وقت و هر طور خواستيم مى توان دعا كرد؟

 

زمان دعا:

هر چند دعا در هر وقتى مطلوب است ولى بر اساس روايات اوقات مخصوصى كه زمينه مناسب تر براى دعا كردن فراهم مى آورد معين شده است. از جمله: سحر و نيمه شب[۱۱۹] هنگام تلاوت قرآن، هنگام اذان،  هنگام بارش باران، هنگامى كه دو لشگر اسلام و كفر در مقابل يكديگر قرار مى گيرند و گروهى آماده شهادت مى شوند، هنگامى كه ستمديده اى صداى مظلوميتش بلند مى شود.[۱۲۰] پس از اقامه نماز[۱۲۱] هنگام غروب خورشيد و طلوع فجر[۱۲۲].

دست اشكسته بر آورد دعا*** سوى اشكسته، برد فضل خدا[۱۲۳]

 

 اولاً، برخى از دعاها نيز در وقت خاصى از سال بايد خوانده شود كه در كتب دعايى مشخص شده است. روز جمعه[۱۲۴] و هنگام سجده[۱۲۵].

 

ثانياً، حكمت برخى از اين اوقات به دليل تحقق قرب به پروردگار است، مثلاً هنگام اذان يا تلاوت قرآن، آدمى به خداوند نزديك تر است و از اين رو زمينه براى دعا و استجابت دعا فراهم تر مى باشد. بعضى از اين زمان ها به دليل سكوت، آرامش و مغفول شده از امور دنيوى و تعلقات بستر مناسبى براى توجه خاص و ويژه به پروردگار است مانند سحرها، يا پاره اى از اين اوقات به دليل قرابت زمانى و مفات يا شهادت يا ولادت معصومان يا نزول قرآن [شب  قدر] اهميت مى يابد و… .

 

مكان دعا :

خداوند در همه جا هست و به هر جا رو كنيم او در آنجا حاضر است[۱۲۶] از اين رو نمى توان دعا را به مكان مشخصى محدود ساخت، ولى در عين حال به دليل و ويژگى ها و تقدس هايى كه برخى از مكان ها دارند، دعا در آن مكان ها توصيه و زمينه اجابت در آنها نزديك تر تلقى شده است مانند مسجد[۱۲۷] يا مسجد كوفه[۱۲۸] يا مكان هاى مقدسى چون مسجدالحرام، مسجدالنبى، مشاهد مشرفه و… كه در كتب دعا به صورت مشخص آمده است.

 

[۱۱۹]. كافى، ج ۲، ص ۸-۴۷۷.
[۱۲۰]. همان، ۴۷۷.
[۱۲۱]. تهذيب الاحكام، ج ۲، ص ۳۲۲.
[۱۲۲]. بحارالانوار، ج ۹۰، ص ۳۴۳.
[۱۲۳]. مثنوى، دفتر پنجم، ۴۹۳.
[۱۲۴]. بحارالانوار، ج ۹۰، ص ۳۴۳.
[۱۲۵]. همان، ۳۴۴.
[۱۲۶]. بقره۲، آيه ۱۱۵.
[۱۲۷]. نگا: ميزان الحكمة، ج ۵، ص ۲۳۹۷، ش ۸۳۱۴.
منبع: هدانا برگرفته از پرسش ها و پاسخ ها«دعا و توسل».

حتما بخوانيد

ویژه نامه امامت پژوهی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.