وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چشمانی که در قیامت گریان نیست

0

چشمانی که در قیامت گریان نیست

«یوسف بن اسباط» از پدرش نقل می‌کند که گفت: به مسجد کوفه وارد شدم، جوانی را دیدم که در حال مناجات با خدا بود و در حال سجده می‌فرمود: «برای پروردگارم و خالقم صورتم در سجده و خاک آلود است، و همین شیوه عبادت، شایسته و سزاوار خداوند است.»

برخاستم و نزدیک او رفتم. دیدم امام علی بن الحسین حضرت زین‌العابدین است. صبر کردم تا اینکه فجر طلوع کرد و سپیده دمید. آنگاه به نزد حضرت رفتم و عرض کردم: ای پسر رسول خدا! چرا این گونه نفس خویش را به رنج و مشقت می‌اندازید و خود را عذاب می‌دهید؟ حال آن که خداوند تعالی نیکوترین فضیلت‌ها را به شما عطا فرموده و شما را این چنین فضیلت و برتری بخشیده است؟

آن حضرت با شنیدن سخنان من به شدت گریست و سپس فرمود: عمر و بن عثمان از اسامه بن زید به من خبر داد و گفت: که رسول خدا(ص) فرموده:

همه چشم‌ها در روز قیامت گریان می‌باشد، بجز چهار چشم:

1- چشمی که از خوف و خشیت الهی بگرید.

2- چشمی که در راه خدای تعالی و پاسداری از مرزهای اسلامی و جنگ و جهاد در راه خدا بیدار باشد.

3- چشمی که از محرمات الهی پوشیده گردد.

4- و چشمی که در شب‌های تاریک برای عبادت و مناجات با خدا بی‌خوابی کشد و بیدار ماند.

سپس خداوندتبارک و تعالی به صاحبان چنین چشمانی مباهات می‌کند و به فرشتگان می‌فرماید: به بنده‌ام بنگرید که روح او نزد من است و پیکرش در اطاعت من، بدنش را از بستر خواب جدا ساخته و از ترس عذاب من و امید و طمع به رحمت من، مرا می‌خواند و مشغول عبادت و نیایش و مناجات با من است. شاهد و گواه باشید که من او را آمرزیدم و مورد بخشش و مغفرت خود قرار دادم.(1)
__________________
1- بحارالانوار، ج 46، ص 99.

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.