وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

چرا در قرآن داستان بنى اسرائيل بسيار تكرار شده است

0

چرا در قرآن داستان بنى اسرائيل بسيار تكرار شده است

تكرار داستان بنى اسرائيل

چرا در قرآن داستان بنى اسرائيل بسيار تكرار شده است؟

در اين باره بايد دانست، يكى از مهمترين اهداف قصص قرآنى پندگيرى و عبرت آموزى از حوادث گذشته مى باشد.

اما درباره بيان سرگذشت بنى اسرائيل و حوادث تاريخى آن، در موارد متعددى از آيات قرآن، به نكاتى چند اشاره شده است؛
1. براى بنى اسرائيل ـ كه همان فرزندان يعقوب عليه السلام هستند ـ پيامبران بسيارى مبعوث شده اند؛ همانند يعقوب، يوسف، موسى و عيسى عليه السلام و… لذا حوادث زيادى در تاريخ آنها نيز به وقوع پيوسته است كه آگاهى نسبت به آنها براى مردمان طول تاريخ مفيد مى باشد.

 

2. در روايات آمده است: هر آنچه بر بنى اسرائيل گذشت و براى آنان پيش آمد، براى مسلمانان نيز پيش خواهد آمد. بنابراين، ذكر تاريخ بنى اسرائيل در موارد متعدد، موجب هوشيارى و هشدار براى مسلمانان مى باشد.

 

3. تكرار داستان بنى اسرائيل در سوره هاى مكى و مدنى، نمادى از شكل گيرى يك تمدن و عوامل اوج و سقوط آن است. لذا در سوره هاى مكى، تأكيد بيشتر بر روى برخورد موسى عليه السلام با فرعون و اطرافيان او است و در سوره هاى مدنى، بيشتر از رابطه موسى عليه السلام با بنى اسرائيل و مشكلات اجتماعى و سياسى آنان صحبت شده است بنابراين تكرار آيات و برخى از داستان ها، متناسب با موقعيت هاى مختلف مسلمانان در شرايط مبارزه با مشركان و تشكيل حكومت مى باشد.27

 

در پايان گفتنى است قوم بنى اسرائيل نمادى از يك جامعه بشرى است كه از يك سو خداوند بيشترين نعمت ها و پيروزى ها را به آنان ارزانى داشته و از سوى ديگر آنان بيشترين بهانه جويى ها، نافرمانى ها، راحت طلبى ها و… را به نمايش گذاشته اند و از اين جهت داستان آنها بسيار عبرت آموز است و تكرار سرگذشت آنان، نماد اتمام حجت خداوند متعال بر تمام بشريت است.

27. ر. ك: معرفت، محمد هادى، تلخيص التمهيد، ج 2، ص 235، مؤسسه نشر اسلامى.

منبع: سایت هدانا برگرفته از پرسمان،  پرسش ها و پاسخ ها «قرآن شناسی».

حتما بخوانيد

 

ویژه نامه قرآن پژوهی

 

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.