وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود

نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود

فهرست این نوشتار:

در جمعه روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ ژوئیه ۱۹۸۷) حاجیان ایرانی به همراه دیگر زائران بیت الله الحرام، به تبعیت از فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و طبق سنت هر ساله خود،ضمن برگزاری راهپیمایی باشکوه به برائت از مشرکین پرداختند. اعلام انزجار از رژیم صهیونیستی در بزرگترین کنگره ملی جهان به کام سعودی ها تلخ آمد و به بهانه سرکوب شورشیان خارجی، دست به کشتاری خونین زدند و برخلاف مسائل متعارف بین المللی امنیت مهیمانان خارجی خود را در ماه حرام و در حرم امن الهی زیرپاگذاشتند. بیش از ۴۰۰ شهید و ۳۰۰۰ زخمی حاصل این خشونت بود.

امروز نيز شاهديم كه آل سعود سابقه جنايكارانه  خود را با كشتار و به خاك و خون كشيدن ده ها زن و كودك بي گناه شيعه در  يمن و بحرين و عراق پي مي گيرد. تعرض به مسافران حج امسال ، ما را بر آن داشت تا به بازخواني گوشه اي از انديشه امام ذات پليد اين دست نشانده آمريكا و يهود را بهتر بشناسيم.

متن هاي زير برگرفته از صحيفه امام  است كه اشاره به ماهيت جنايتكارانه اين دشمن مسلمانان يعني آل سعود دارد. به وضوح خشم مقدس امام خميني را در برابر اين سفاكان را مي توان مشاهده كرد، اميد كه رهرو آن بزرگ فرزانه باشيم و همراه تمام مسلمانان جهان در مقابل اين  جريان انحرافي آگاهانه به وظيفه خود يعني ريشه كن كردن اين فتنه عمل كنيم.

۱-روح الله الموسوي الخميني‏:…

وكشف النقاب عن أعمالهم القبيحة، فامتدت هذه المرة الأيادي القذرة لأمريكا واسرائيل من كم المنافقين وخائني الحرمين الشريفين زعماء الدولة السعودية، واستهدفوا القلوب الطاهرة لضيوف الرحمن، وروى مدعوا سقاية الحاج وعمارة المسجد الحرام شوارع وأزقة مكة المكرمة من دماء المسلمين.

…این حوادث غیرمترقبه و شگفت‏ آور نیست که دوباره دست کثیف امریکا و اسرائیل از آستین ریاکاران و سردمداران کشور عربستان و خائنین به حرمین شریفین  به درآید و قلب بهترین مسلمانان و عزیزان و میهمانان خدا را نشانه رود و مدعیان سقایت  حاجّ و عمارت مسجدالحرام، خیابانها و کوچه ‏هاى مکه را از خون مسلمانان سیراب کنند .

۷ ذى الحجه سال ۱۴۰۷ هجرى قمرى

صحیفه امام، ج‏۲۰، ص: ۳۴۹

۲-

…نشكر الله تعالى أن جعل أعداءنا ومناهضي سياستنا الاسلامية من الحمقى والجهلاء, لأنّهم لا يعون كون أعمالهم العشوائية أدت الى تدعيم موقفنا والتعريف بمظلوميتنا ومهد ت الطريق لارتقاء مذهبنا، إذ لو استفدنا من مئات الوسائل الدعائية وأرسلنا آلاف المروجين‏ وعلماء الدين الى مختلف أقطار العالم للتمييز بين الاسلام الأصيل والاسلام الأمريكي والتفريق بين حكومة العدل وحكومة العمالة الزاعمة للذود عى الاسلام لما تمكنا من ذلك بالشكل الذي حصل, وان أردنا إماطة اللثام عى الوجه المقيت لعملاء أمريكا وإثبات عدم وجود فرق بين محمد رضا خان وصدام الأمريكي وقادة الحكومة الرجعية في السعودية في القضاء على الاسلام ومعارضتهم للقرآن وكونهم جميعاً عبيداً لأمريكا ومكلفين بهدم المسجد والمحراب وإطفاء القبس المنير للشعوب المنادية بالعدل والحق لما تسنى لنا ذلك بهذه الكيفية, وكذلك اذا ابتغينا أن نثبت للعالم أن السدنة الحاليين للكعبة المشرفة غير مؤهلين لاستضافة ضيوف الرحمن ولايهمهم سوى إرضاء أمريكا واسرائيل وتقديم مصالح بلدهم لما كان بوسعنا تبيين ذلك بهذه السهولة, ولئن رغبنا أن نثبت للعالم أنّ حكومة آل سعود وأولئك الوهابيين المنحطين الجهلة الذين غرزوا خنجر حقدهم في قلوب المسلمين قساة وجفاة الى هذه الدرجة لما وفقنا لذلك. إنّ ورثة أبي سفيان وأبي لهب ومنتهجي سيرة يزيد بيضوا وجوه أسلافهم حقاً. همان. ج‏۲۰، ص: ۳۴۹

خداوند بزرگ را سپاس مى‏گزاریم که دشمنان ما و مخالفین سیاست اسلامى ما را از کم عقلان و بیخردان قرار داده است، چرا که خودشان هم درک نمى‏ کنند که حرکتهاى کورشان سبب قوّت و تبلیغ انقلاب ما و معرف مظلومیت ملت ما گردیده است و در هر مرحله‏اى سبب ارتقاى مکتب و کشورمان را فراهم کرده‏اند که اگر از صدها وسیله تبلیغاتى استفاده مى‏کردیم و اگر هزاران مبلّغ و روحانى را به اقطار عالم مى‏فرستادیم تا مرز واقعى بین اسلام راستین و اسلام امریکایى و فرق بین حکومت عدل و حکومت سرسپردگان مدعى حمایت از اسلام را مشخص کنیم، به صورتى چنین زیبا نمى‏ توانستیم، و اگر مى‏ خواستیم پرده از چهره کریه دست نشاندگان آمریکا برداریم و ثابت کنیم که فرقى بین محمدرضاخان و صدام امریکایى و سران حکومت مرتجع عربستان در اسلام زدایى و مخالفتشان با قرآن نیست و همه نوکر امریکا هستند و مأمور خراب کردن مسجد و محراب و مسئول خاموش نمودن شعله فریاد حق طلبانه ملتها، باز به این زیبایى میسر نمى‏گردید، و همچنین اگر مى‏ خواستیم به جهان اسلام ثابت کنیم که کلیدداران کنونى کعبه لیاقت میزبانى سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تأمین امریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کارى از دستشان برنمى آید، بدین خوبى نمى‏توانستیم بیان کنیم و اگر مى‏ خواستیم به دنیا ثابت کنیم که حکومت آل سعود، این وهابیهاى پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته ‏اند، به این اندازه که کارگزاران ناشى و بى ‏اراده حاکمیت سعودى در این قساوت و بى رحمى عمل کرده‏اند، موفق نمى‏ شدیم و حقا که این وارثان ابى سفیان و ابى لهب و این رهروان راه یزید روى آنان و اسلاف خویش را سفید کرده‏اند .

 

کلیدداران کنونى کعبه لیاقت میزبانى سربازان و میهمانان خدا را ندارند و جز تأمین امریکا و اسرائیل و تقدیم منافع کشورشان به آنان کارى از دستشان برنمى آید، …حکومت آل سعود، این وهابیهاى پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته ‏اند، … و حقا که (حکومت آل سعود) این وارثان ابى سفیان و ابى لهب و این رهروان راه یزید روى آنان و اسلاف خویش را سفید کرده‏اند .

۳-

نحن وضعنا هذه الجرائم في حساب أمريكا وبعون الله تعالى سوف نرد في الوقت المناسب ونأخذ بثأر أبناء ابراهيم من ذرية نمرود وقارون, وأنا أؤكد مجدداً أنّ هذا ثمن سيادة شعار (لاشرقية ولا غربية) وثمن الاستقلال والحرية وابتغاء الاسلام.

ما همه این جنایتها  را به حساب امریکا گذاشته‏ایم و به یارى خدا و در موقع مناسب به حساب آنان خواهیم رسید و انتقام فرزندان ابراهیم را از «نمرود» ها و «شیاطین» و «قارون» ها خواهیم گرفت. و مجدداً تأکید مى‏کنم که اینها بهاى گران حاکمیت نه شرقى و نه غربى و استقلال و آزادى و اسلام خواهى ماست. همان. ج‏۲۰، ص: ۳۴۹

 

۴-

به یکى از آیات کتاب کریم اشاره مى‏کنم آن جا که فرموده است: اجَعلْتُمْ سِقایَةَ الحاجِّ وَ عِمارَةَ المَسْجِدِ الحَرامِ کَمَنْ امَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَ جاهَدَ فى‏ سَبیلِ اللَّهِ لا یَسْتَووُنَ عِنْدَ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا یَهْدِى القَوْمَ الظّالِمینَ. (۶) گویى آیه کریمه در همین عصر نازل شده و گویى براى آل سعود و امثال آل سعود در طول تاریخ و براى ملت مجاهد و بزرگ ایران و حجاج بیت اللَّه الحرام در عصر حاضر و امثال آنان در همه اعصار آمده است.

و خداوند تعالى مى‏ فرماید: شما کوردلان آب رسانى به حجاج و تعمیر مسجدالحرام را با ارزش آنانى که ایمان به خدا و به روز جزا آورده و در راه خدا مجاهده مى ‏کنند، مساوى قرار داده ‏اید، حاشا که اینان با شما مساوى نیستند و خداوند ستمگران را هدایت نمى‏کند. آیا سعودیها و امثال آنان در طول تاریخ ارزش خود را براى تهیه آب در مواقف حج و زرق و برق تعمیرات مسجدالحرام را با ارزشهاى مسلمانانى که به خداوند و روز جزا ایمان دارند و با نثار خون خود و جوانان مجاهد خود در راه خدا و براى دفع دشمنان خدا از حریم اسلام و حرم خداوند تعالى بپا خاسته ‏اند مقایسه نکرده‏ اند؟

و سعودیهاى عصر حاضر، پا را فراتر از آن نگذاشته و بر مسلمانان افتخار نمى‏ کنند؟

و با مجاهدان راه خدا آن نمى‏ کنند که روى امریکاى جهانخوار و ارباب خود را سفید کرده است؟

و جالب توجه اینکه خداوند در این آیه ایمان به خدا و روز جزا را ذکر فرموده و از میان تمام ارزشهاى اسلامى و انسانى مجاهده در راه خدا را با دشمنان خدا و بشریت انتخاب کرده است و در این انتخاب به همه مسلمانان تعلیم فرموده است که ارزش جهاد فوق همه ارزشهاست. و آیا خداوند با ذکر وَاللَّهُ لایَهْدِى القَوْمَ الظّالِمینَ نمى‏خواهد بفرماید خداوند سعودیهاى عصر را و تمام اعصار تاریخ را ستمگرانى بیش نمى‏ داند که قابل هدایت نیستند و خداوند آنان را هدایت نمى ‏فرماید؟ آیا ستمکارى بر حق و خلق و بر رسول خدا و امت بزرگوار حضرت رسول خاتم، بالاتر از آنچه آل سعود با کعبه و حرم امن الهى و با زائران مجاهدآن که همه چیز و همه کس خود را در راه دوست و آرمان اسلام تقدیم کردند، مى‏توان تصور کرد؟ همان. ج‏۲۰، ص: ۳۴۹

 

خداوند سعودیهاى عصر را و تمام اعصار تاریخ را ستمگرانى بیش نمى‏ داند که قابل هدایت نیستند و خداوند آنان را هدایت نمى ‏فرماید؟

۵-

على‏ أية حال، لا يمتلك آل سعود مقومات ومؤهلات التصدي لأمور الكعبة والحج، وينبغي على‏العلماء والمفكرين إيجاد حل لهذه المشكلة.

در هر صورت آل سعود براى تصدى امور کعبه و حج لیاقت نداشته و علما و مسلمانان و روشنفکران باید چاره ‏اى بیندیشند. همان. ج‏۲۰، ص: ۳۴۹

 

۶-مسئله حجاز ابعاد مختلف دارد، منتها بعد بزرگترش همین است که احترام یک محل مقدسی از بین رفت و مسلمین ساکت نخواهند نشست ...

اگر این کشتار (کشتار حاجیان ايراني در مکه که در روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ ژوئیه ۱۹۸۷)) که در حرم واقع شده بود، اگر درطائف واقع می شد، خوب ، باز قابل تحمل بود برای اینکه طائف بود، کشتار بود فقط. ماکشته خیلی داریم ، ما در جنگها کشته داریم ، قبلش هم داشتیم ، بعدها هم داریم . اگر درطائف واقع شده بود، این یک مسئله ای بود؛ می گفتیم کشتند یک عده ای را. اما در حرم واقع شده ؛ حرمی که خدا از اول امنش قرار داده و الان حرم مغصوب است در دست اینها.

از اول هم این طور بود؛ برای اینکه اینها چه کاره اند که آمده اند خادم الحرمین -خائن الحرمین – شده اند؛ کی اینها را خادم الحرمین قرار داده ؟

با چه وجهی اینها اسم مملکت اسلامی را تغییر داده اند از آنی که بود؛ “حجاز” را “مملکت سعودی ” قراردادند؟

مملکت سعودی به چه مناسبت ؟

اینها مسائلی است که همه اش بغرنج است و ما نمی دانیم که از این عار چطور خارج بشویم . من واقعا در مسائل خیلی تحمل داشتم ؛ درمسائل جنگ ، در همه اینها تحمل داشتم . اما این بی تحمل کرده من را.

منبع: صحیفه امام، ج‏۲۰، ص۳۷۱ 

۷-

…آرى در منطق استکبار جهانى هر که بخواهد برائت از کفر و شرک را پیاده کند متهم به شرک خواهد شد، و مفتى‌ها و مفتى زادگان این نوادگان بلعم باعورا ها به قتل و کفر او حکم خواهند داد.

بالاخره در تاریخ اسلام مى‌بایست آن شمشیر کفر و نفاقى که در لباس دروغین احرام یزیدیان و جیره خواران بنى امیه علیهم لعنه‌الله براى نابودى و قتل بهترین فرزندان راستین پیامبر اسلام یعنى حضرت ابى عبدالله الحسین علیه‌السلام و یاوران با وفاى او پنهان شده بود، مجدداً از لباس همان میراث خواران بنى سفیان به درآید و گلوى پاک و مطهر یاوران حسین علیه‌السلام را در آن هواى گرم، در کربلاى حجاز و در قتلگاه خرم پاره کند و همان اتهاماتى را که یزیدیان به فرزندان راستین اسلام زدند و آنان را خارجى و ملحد و مشرک و مهدور الدم معرفى کردند، درست همان را به رهروان راه آنان وارد آورند که انشاءالله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از آمریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد، و با برپایى جشن پیروزى حق بر جنود کفر و نفاق و آزادى کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد.

منبع: صحیفه امام، ج‏۲۱، ص۷۵

انشاءالله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از آمریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد، و با برپایى جشن پیروزى حق بر جنود کفر و نفاق و آزادى کعبه از دست نااهلان و نامحرمان به مسجدالحرام وارد خواهیم شد. 

 

۸-

ما با اعلام برائت از مشرکین تصمیم بر آزادیِ انرژی متراکم جهان اسلام داشته و داریم. و به یاری خداوند بزرگ و با دست فرزندان قرآن روزی این کار صورت خواهد گرفت. و ان شاء الله روزی همه مسلمانان و دردمندان علیه ظالمین جهان فریاد زنند و اثبات کنند که ابرقدرتها و نوکران و جیره خوارانشان از منفورترین موجودات جهان هستند.
کشتار زائران خانه خدا توطئه‌ای برای حفظ سیاستهای استکبار و جلوگیری از نفوذ اسلام ناب محمدی – صلی الله علیه و آله و سلّم – است. و کارنامه سیاه و ننگین حاکمان بی درد کشورهای اسلامی حکایت از افزودن درد و مصیبت بر پیکر نیمه جان اسلام و مسلمین دارد.
پیامبر اسلام نیازی به مساجد اشرافی و مناره‌ های تزئیناتی ندارد. پیامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پیروان خود بوده است که متأسفانه با سیاستهای غلط حاکمان دست نشانده به خاک مذلت نشسته‌اند. مگر مسلمانان جهان فاجعه قتل عام صدها عالم و هزاران زن و مرد فرقه‌های مسلمین را در طول حیات ننگین آل سعود و نیز جنایت قتل عام زائران خانه خدا را فراموش می‌کنند؟

مگر مسلمانان نمی‌بینند که امروز مراکز وهابیت در جهان به کانونهای فتنه و جاسوسی مبدل شده‌اند

مگر مسلمانان نمی‌بینند که امروز مراکز وهابیت در جهان به کانونهای فتنه و جاسوسی مبدل شده‌اند، که از یک طرف اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملّاهای کثیف درباری، اسلام مقدس نماهای بیشعور حوزه‌های علمی و دانشگاهی، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه داران بر مظلومین و پابرهنه‌ها، و در یک کلمه «اسلام امریکایی» را ترویج می‌کنند؛

منبع: صحیفه امام، ج‏۲۱، ص۸۰

 

۹-

مسلمانان نمی‌دانند این درد را به کجا ببرند که آل سعود و «خادم الحرمین» به اسرائیل اطمینان می‌دهد که ما اسلحه خودمان را علیه شما به کار نمی‌بریم! و برای اثبات حرف خود با ایران قطع رابطه می‌کنند. واقعاً چقدر باید رابطه سران کشورهای اسلامی با صهیونیستها گرم و صمیمی‌شود تا در کنفرانس سران کشورهای اسلامی مبارزه صوری و ظاهری هم با اسرائیل از دستور کار آنان و جلسات آنان خارج شود. اگر اینها یک جو غیرت و حمیت اسلامی و عربی داشتند، حاضر به یک چنین معامله کثیف سیاسی و خودفروشی و وطن فروشی نمی‌شدند.
آیا این حرکات برای جهان اسلام شرم‌آور نیست؟ و تماشاچی شدن گناه و جرم نمی‌باشد؟ آیا از مسلمانان کسی نیست تا بپاخیزد و اینهمه ننگ و عار را تحمل نکند؟
راستی ما باید بنشینیم تا سران کشورهای اسلامی احساسات یک میلیارد مسلمان را نادیده بگیرند و صحه بر آنهمه فجایع صهیونیستها بگذارند،

منبع: صحیفه امام، ج‏۲۱، ص۸۱

 

۱۰-

لازم است در نوحه‏ ها و اشعار مرثيه و اشعار ثناى از ائمه حق- عليهم سلام اللَّه- به طور كوبنده فجايع و ستمگريهاى ستمگران هر عصر و مصر يادآورى شود؛ و در اين عصر كه عصر مظلوميت جهان اسلام به دست امريكا و شوروى و ساير وابستگان به آنان و از آن جمله آل سعود، اين خائنين به حرم بزرگ الهى- لعنة اللَّه و ملائكته و رسله عليهم- است به طور كوبنده يادآورى و لعن و نفرين شود.

صحيفه امام، ج‏۲۱، ص:۴۰۱

۱۱-

امام در پاسخ نامه پادشاه عربستان سعودی مرقوم فرمودند:

… اینجانب تمام گرفتاریها و بدبختی‌های مسلمین و دولت‌های کشورهای اسلامی را در اختلاف و نفاق بین آنان می‌دانم. چرا باید دولت‌های اسلامی با داشتن قریب یک میلیارد جمعیت و در دست داشتن ذخیره‌ های زیر زمینی، خصوصاً موج های نفت که رگ حیات ابر قدرتهاست، و برخورداری از تعلیمات حیات بخش قرآن کریم و دستورات عبادی سیاسی پیامبر اسلام – صلی الله علیه و آله و سلم – که مسلمانان را به اعتصام به «حبل الله» دعوت و از تفرقه و اختلاف تحذیر می‌فرماید ، وبا داشتن مَلاذ و ملجأیی چون حرمین شریفین، که در عهد رسول الله – صلوات الله علیه – مرکز عبادت و سیاست اسلامی بوده و پس از رحلت آن بزرگوار مدتها نیز چنین بوده است و طرح فتوحات و سیاسات از آن دو مرکز بزرگ سیاسی عبادی ریخته می‌شده است، اکنون به واسطه کج فهمی ها و غرض ورزی ها و تبلیغات وسیع ابرقدرت ها کار را به آنجا بکشانند که دخالت در امور سیاسی و اجتماعی، که مورد احتیاج مبرم و از اهمّ امور مسلمین است، در حرمین شریفین جرم شناخته شود و پلیس سعودی در داخل مسجدالحرام و در جایی که به حکم خدا و به‌ نصّ قرآن مجید برای همه کس حتی منحرفین محل امن است با چکمه و سلاح به مسلمانان حمله کرده و آنان را مضروب و دستگیر نمایند و به زندان بفرستند.
جرم این مسلمانان شعار بر ضد امریکا و اسرائیل، این دشمنان خدا و رسول بوده است…از خداوند متعال خواستارم که مسلمانان را از خواب غفلت بیدار، و عظمت اسلام را روز افزون فرماید؛ و مسلمانان و خصوص دولتمردان را به آنچه صلاح اسلام و مسلمین است هدایت فرماید. جلد ۱۵ – صفحه ۲۹۳

۱۱-

اگر ما از مسئله قدس بگذریم، اگر ما از صدام بگذریم، اگر ما از همه کسانی که به ما بدی کردند بگذریم، نمی‌توانیم [fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][از] مسئله حجاز بگذریم.

جلد ۲۰ – صفحه ۳۶۹

 

امام خميني از هر فرصتي براي روشن كردن چهره آل سعود و وهابيان استفاده مي كردند . براي نمونه ايشان در سالهاي آخر عمر مباركشان در جواب برخي از پيامهايي كه از ديگر كشورها دريافت مي كردند خطر اين جريان دست نشانده يهود را براي مسلمانان گوشزد مي كردند.

حتما بخوانيد

متن صحيفه امام خميني قدس سرهكليد:نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود نظر امام خميني در باره ي حكومت آل سعود 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.