وبگاه پاسخگویی به سوالات دینی هدانا

نداشتن خواستگار

0

نداشتن خواستگار

پرسش 36. اگر بدانم در صورت عدم ازدواج به گناه می‌‌افتم اما حیای زنانه اجازه پیشنهاد ازدواج را به من ندهد و خواستگاری نداشته باشم چه باید بکنم؟

قرآن کریم در یک عبارت کوتاه وگویا می‌‌فرماید:

«وَ لْیسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لَا یجَِدُونَ نِکاَحًا حَتی  یغْنِیهَُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ»[73]؛ «کسانی که امکان ازدواج را نمی‌‌یابند، عفت را رعایت کنند تا خداوند آن ها را به وسیله فضلش بی‌نیاز نماید».

در ابتد  اگر به هر دلیل ازدواج عقب افتاد، باید تمهیداتی برای کنترل غریزه جنسی انجام داد. این مطلب خیلی مهم است تا بتوان تصمیم عاقلانه گرفت. عفت پیشه کردن یعنی عوامل تحریک جنسی را کم کردن. این تمهیدات عبارتند از:

روزه؛ که درمان فوق العاده ای برای کنترل غریزه جنسی است.

جلوگیری از اختلاط با نامحرم (چه فیزیکی، چه ذهنی و چه بصری).

تماشا نکردن تصاویر تحریک آمیز.

استفاده نکردن از برخی غذاها که نیاز جنسی را تحریک می‌‌کند.

توجه به نوع پوشش لباس (هرچه پوشش و لباس انسان گشادتر باشد و اندام را فشرده نکند، غریزه جنسی کمتر تحریک می‌‌شود. لباس‌های تنگ هم فردی را که لباس را پوشیده و هم کسی را که نگاه می‌‌کند تحریک می‌‌کند. این مطلب در دختر و پسر مشترک است).

پرکاری و تلاش.

دغدغه‌های ذهنی مثبت برای خود ایجاد کردن، تا فراغت را کم کند. یکی از مشکلات برخی جوانان این است که وقت‌های فراغت و بیکاری آن‌ها زیاد است و این، بزرگترین عامل برای تحریک غریزه جنسی است.

انجام کارهای دسته جمعی مفید و ارزشمند.

داشتن روابط عاطفی با اعضاء خانواده و بستگان و دوستان.

**عواطف که قوی شد، تأثیرات و عملکرد غریزه جنسی ضعیف‌تر می‌ گردد و جولان را از غریزه جنسی می‌‌گیرد.**[74]

نکته دیگری که در زمینه ازدواج مطرح و بسیار مهم می‌‌باشد این است که ازدواج همچون سایر امور زندگی به گونه ای ابتلاء و امتحان بنده است. فراهم شدنش بنده را در کانال امتحان رعایت حقوق همسر و فرزندان قرار می‌‌دهد و فراهم نشدنش بنده را در کانال رعایت حدود الهی در دوران تجرد و خویشتن‌داری قرار می‌‌دهد، چه بسا مجردانی، زندگی توأم با موفقیت داشته باشند و متأهلانی که پریشان و خسارت زده در صحنه زندگی مانده باشند.

بنابراین اگرچه خوب است که سعی کنید شرایط ازدواج فراهم شود و از اطرافیان برای معرفی خواستگار بهره بگیرید. اما این گونه هم تصور نشود که هر کس ازدواج کند خوشبخت می‌ شود و اگر مجرد بماند زندگی برای او قابل تحمل نخواهد بود،  بلکه کسانی مانند حضرت معصومه(سلام الله علیها) ازدواج نکردند و به مراتب بالای معرفت و معنویت دست یافتند و بسیاری از خانم ها با برنامه‌ریزی در زندگی توانسته اند با تأخیر ازدواج کنار بیایند.

[73]. نور، آیه 33.
[74]. امیرحسین بانکی پور، مطلع مهر، صص 28و 29.

  • منبع: هدانا برگرفته از پرسمان، کتاب پرسش و پاسخ دختران و نیازهای پیشرو .

حتما بخوانيد

ویژه نامه مشاوره و زندگی دینی

نظر مخاطبان درباره این مطلب:

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت هدانا منتشر خواهد شد.

با توجه به حجم سوالات، به سوالات تکراری پاسخ داده نمی شود لطفا در سایت «سرچ» کنید.